IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT ri( No. 1799 Zaterdag 13 September 1919. E Vijf en dertigste jaargang - iS, 5-1 Firma J. M. C. POT - Tholen. Publicatiën. GEMENGD NIEUWS. oeteo dtèr- i van aiken 5-197 flste !HE- 41 «ran tie. •trel mist AR, is Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 i met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco per post f 1,22 Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Inlevering zakboekjes. Voor de mot groot verlof of onbepaald klein verlof lijnde dienstplichtigen van de militie te land, de zeemilitie en de Landweer bestaat alsnog de gele genheid om hun zakboekje, verlofpas en verdere op hon militairen dienst betrekking hebbende papieren te leveren op de secretarie, op Maandag 15 September 1919 van des morgens 9 tot 12 uur. De dienstplichtige die zonder geldelijke redenen geen gevolg geelt aan de oproeping tot aanmelding en overlegging van het zakboekje, wordt door oi van wege den Commandant onder de wapenen geroepen. Blijkt dat hij nalatig is geweest dan wordt hij ge- itralt en blijft onder de wapenen totdat de straf is geëindigd. Tholen, 12 September 1919, 17 Van 1319 September 1919 kannen gebruikt worden de volgende conpons uit de LKVKNSMID- ig DELENBOEKJES, die geen overdruk hebben nn 133 voor 3J/2 ons suiker. gezondheidszorg, woningbouw, ziekenzorg enz., aan dat eene belang op te offeren. Deze waarschuwing beeft kennelijk in druk gemaakt, want al de amendementen waarop de minister doelde, werden op één na verworpen. Dit eene was van den heer Duijs en hield in dat van arbeiders in in staatsdienst, welke dien dienst verlaten, om bij anderen in loondienst gaande jaren die zij in dienst van den Staat door brachten, yoor 't pensioen meetellen. Aan 't eind van de zitting van Dinsdag ontstond weer een kabaal van belang in de Kamer, hoofdzakelijk door de schuld van den beer Duijs. Dat het er heftig is toegegaan, blijkt 0. a. uit de volgende woorden, die de heer Marchant (vrijz. dem.) den heer Duijs toevoegde iJe behoeft niet meer te laten merken dat je een vlegel bentdat weet iedereen wel. Adverteutiënvan 1 tot 4 regels 60 cents iedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Bij Cense en Marico is zonder bon macaroni te verkrijgen a f0,14 per ons. Uit de KINDERBOEKJES is geldig: Conpon no. 93 voor 31j2 ons suiker. Geldigheidsduur van couponnen der BROODKAAR TEN voor het 110e tijdvak van 1927 Sept. 1919. De broodkaarten voor wittebrood, waarop geen IV en geen nummer voorkomen zijn voor bovenve- aoeind tijdvak blauw gekleurd. Tholen, den 12 Sepe. 1919. 16 De Burgemeesler, j H. GOOSSEN l.b. TWEEDE KAMER. Toen de Tweede Kamer met zomer- vacantie naar huis ging zal wel de )edoeling geweest zijn pas naar den Haag erug te keeren tegen het begin van 't neuwe zittingsjaar op 16 Sept. Daar ze ivenwel overkropt met werk zit, heeft ze jen week van haar reces afgeknipt en is .1. Dinsdag begonnen aan de verzekerings- vetten-Talma, die op 1 Dec. in werking noeten treden. Zoo is de Kamer dan nu de behandeling ■I jegonnen van de Wijzigingen der invali- liteitswet en de Regeling der vrijwillige )u derdoms-verzekering. De eerste spreker bij de algemeene be schouwingen was de heer Lely, die in 't )ijzonder over de vrijwillige ouderdoms- rerzekering zijn licht ontstak. Hij was van lordeel dat het ontwerp zijn doel niet zal )ereiken, omdat misschien alleen de meer- egoeden en zeker niet het overgroote eel der onvermogenden tot de verzekering uilen overgaan. Toch was hij bij wijze fan proef vóór de wet en omdat zij een tap is in de richting van Staatspensioen. Wat de heer Niemeijer, de tweede preker, in 't midden bracht kwam vrijwel p 't zelfde neer al gebruikte hij andere moorden. Hij noemde de wet een dood- eboren kindje, maar zou hier aanvaarden mdat zij degenen helpt die thans reeds - jaar zijn en niet onder 't reeds be- taande ouderdomspensioen vallen. De heer van de Laar vond f3 pensioen laag. Dat is geen verzeking vond hij, och een aalmoes. De heer Marchant was ook niet tegen ontwerp, omdat als de proef mislukt, taatspensioen onvermijdelijk is. De heer e Savornin Lohman verdedigde nogmaals e noodzakelijkheid van ouderdomsver- ekering en wilde de premie verlagen om e deelneming aan de vrijwillige verze- ering gemakkelijker en dus algemeener e maken. De minister (Aalberse) heeft de sprekers eeds beantwoord. Hij ontkende, dat hij beginselen in dit oorstel had opgeofferd (wat hem door en heer Duijs (s.d.) was verweten.) Hij 'as nog niet zoo overtuigd als sommige prekers, dat de vrijwillige verzekering oor de arbeiders mislukken zou. In België as dit het geval geweest, maar daar waren e omstandigheden heel anders. In de )ekomst zullen alleen onverzekerd blijven ie niet willen en de armen, maar hun etal zal meevallen. De armbesturen zullen, •ker niet tegen hun belang de arbeiders hulp komen om de premie te betalen. .Wat de financiën betreft, waarschuwde de unister ernstig tegen overdrijving. Thans ordt, zeide hij, 9 millioen meer beschik- aar gesteld, dan de minister van financiën anvankelijk had toegestaan, verder kon ij niet gaan. De amendementen loopen i 25-tallen millioenen. Zij zijn spreker J'mpathiek, maar hij stelde de Kamer voor e vraag of zij het verstandig zou vinden, ile andere even noodige belangen, als Het Vliegtoerisme. Is het wonder dat wij vanaf de opening van de Elta-tentoonstelling met sportmenscheu en autoriteiten op vlieggebied dagelijks urenlange gesprekken voeren over de positie welke Neder land in de toekomst zal innemen in het inter nationaal lnchtverkeer Stemt ons niet hoopvol dat door de daad vau energie van de heeren Hofstee en Plesman thans in de huitenlandsche pers met waardeering over ons kleine land ge schreven wordt? Wordt in diezelfde pers niet als vaststaand aangenomen, dat ons kleine plekje grond van beteekenis is voor de groote vlucht welke het luchtverkeer in de toekomst nemeu zal Is er niet reeds een combinatie, welke een vliegterrein met al zijn bijkomstige moderne „dinsighedea' in teekening heeft gebracht en op de Elta voor hare plannen de belangstelling vraagt Hoorden wij niet reeds van een groep personen, welke vliegtuigen heeft aangekocht om in Amsterdam eeu vliegbedrijf te beginnen? Zijn dat niet alle gunstige teekenen Ea toch komt in ai die gesprekken naar voren de kat-nit-den-boom-kijk-geest van ons volk. Er zijn zelfs vertegenwoordigers van onze natie, welke durven beweren, dat onze volksgeest te traag is, om de razeude snelheid waarin het leven zal komen te staan, wanneer het lucht verkeer in onze economische ontwikkeling met al haar kracht zal ingrijpen, te kunnen bijhouden. Men kan dan wijzen op onze vliegtuig-indus trie* welke bewezen heeft den toets der verge lijking met het buitenland te kunnen doorstaan, op onze vliegeniers, die in nationalen trots, na. een Draper, n& een Frooval, na een Brack papa, hun evoluties iu het luchtruim uitvoereu en uiet het minst de bewondering wekken van de dui- zenden toeschouwers. Ja, ons land heeft nog zonen met stalen zenuwen, met 'c durf, die onze voorvaderen lot eere strekt. En die pioniers zullen kweeken de mannen voor de toekomst, die het mogelijk zullen maken dat ons land zich in de toekomst in de rij der mogendheden zal kunnen scharen óók op het luchtverkeer- gebied. En wanneer wij vol enthousiasme onze mee- niog verkonden oiu weg te wisschen al die mui- zenissigbeden, welke nog in vele hersens huis vesten, dan grijpen de tragen volksgeest-veron- derstellers, welke uit het oog verliezen, dat zij zichzelf in de eerste plaats onder deze tragen te beschouwen hebben, hun laatste stroohalm vast en wijzen op de autoriteiten in ons land, welke nooit doortastend genoeg optreden. Hun stokpaardje is dan „de vlieghaven in Amsterdam waarover de vroede vaderen in den gemeenteraad van de hoofdstad van het Rijk twee jaar geleden „gelachen" hebben". Eu zij vragen dan triomphantelijk „Hebben wij je even vastgepraat Beu je schaakmat ge zet En of wij dan met vuur praten over hun verkeerde inzichten, dat niet de antoriteiten welke slechts een klein gedeelte van ons volk vertegen woordigen, de richting dienen aan te geven, docb dat vanuit de massa de drang moet komen welke deze autoriteiteu stuwt in de richting welke het algemeen belang aanwijst, dan glimlachen zij... en die glimlach is het bewijs van hun zwakte. In een van die gesprekken werd ons gevraagd, „En wat doet de Bond Wij corrigeerden. Met een glimlachje deelden wij mede, dat zij in het vervolg te vragen had den yWat heeft de Bond gedaan En daar vele lezers zich daarvoor zullen interesseeren, is het wellicht goed hier mede te deelen dat de Bond het initatief van den heer W. J. Lugard, lid van het Dagelijksch Bestuur, krachtig heeft ge steund om de regeling der algemeen verkeers- belangen in de lucht te bevorderen. De heer Lngard toch heeft voor den oorlog het plan uitgewerkt om de gemeentelijke gashouders en zij, die nog in het bezit zijn van particuliere gasfabrieken, dienstbaar te maken voor het luchtvaartverkeer. Hij heeft succes gehad. Op vele gashouders prijken thans de initialen van de gemeente waartoe de gashouder behoort. Let wel, dit was vóór den oorlog. In de periode 19141918 is er niet verder aan gewerkt Thans bereikt ons het bericht, dat de ge meente Hoorn zich aan de moderne tijden heeft aangepast en haar gashouder met initialen heeft voorzien. Laat dit voor ons zijn het inluiden van een hemienwde actie. Een actie, die temeer kans van slagen zal hebben, wanneer de „massa" de richting aangeeft. Ons beroep gaat ten deze uit naar de groote, provinciale en plaatselijke pers. Zij toch geeft weer de gedachten welke het volk beheerschen. En wanneer thans het volk iets beheerscht, dan is het wel het lucht verkeer en hare ontwikkeling. Hierop de autoriteiten te wijzen in verband met de regeling der algemeene verkeersbelangen... gewis, het komt ons voor als een schoone taak. Ons land zou hierin kunnen ziju de richting aangever. Dan zij den initiatiefnemer en dank zij de Elta welke de noodzakelijkheid van dit belangrijke punt weder zoo heerlijk naar voren heeft ge bracht. Voor de gasfabriek te Tholen is gekozen de letter TH. en wij twijfelen niet of ook ons Gemeentebestuur zal dezen wegwijzer voor het luchtvaartverkeer weldra aanbrengen. LIEVE GASTEN. Zaterdagmiddag is het centrum van Rotterdam in opschudding gebracht door de arrestatie van eeu Rus, welke arrestatie slechts met groote moeite kon geschieden en zeer ernstige ge- volgeu had. De Ros was om half drie met den trein aangekomen aan het Maasstation. In den trein had hij door zijn handelingen reeds zoodanig de aandacht getrokken, dat een andere reiziger te Rotterdam den agent van politie IJ. de Vries waarschuwde. Deze, in burger gekleed, hield dea vreemdeling aan en vroeg hem ziju papieren. De man, die eerst voorgaf Nederlander te zijn kon deze niet toonen en ging op de vlucht, achtervolgd door De Vries. De agent sloeg beide armen om hem heen om hem te arre9teeren en te beletten van een wapen gebruik te maken. De Rqs rukte zich echter los en vuurde twee met ziju browning op De Vries. Deze, getroffen in den buik en in den schouder, bleef liggen en de dader ging op de vlucht. Militairen liepen hem na onder het geroep yhoudfc hem Zoo naderde men het Oude Hoofdplein, waar de agenten Van Schaick eu Van Loeneu juist den politiepost verlieten. De eerste wilde den vluch teling grijpen, maar kreeg een schot io de lies en viel op straat. Liggende zond hij den vluch teling een schot na uit zija revolver, waardoor de Rus in den rug werd getroffen. De agent Van Loenen schoot hem in een dijbeeD, maar de man rende door en vluchtte het conslulaat Nicaragua biuneu. Een bedieude van dit naar Het Volk Amsterdam8che consulaat wierp deu vervolgers de deur voor den neus dicht. De vluchteliug liep den tuin door en kwam zoo op de Oosterkade. Hij werd opnieuw ont dekt en weer vervolgd. Nu vluchtte hij eeu winkel bianen, waar hij zich in de keuken in een kast verborg. De agenten W. C. Erkelens en J. van Es, benevens tal van militaireu en anderen waren hem gevolgd en hij werd ge sommeerd zich over te geven en de handen op te steken. In gebroken Hollandsch beloofde hij uit de kaet te zullen komen, mits er niet op hem geschoten werd. Toen daarop de agent Erkelens naar de kast deur liep om deze te openen, loste de Rus, die door een kier van de deur keek, eeu schot, voordat de agent van zijn wapen gebruik kon maken en trof Erkelens in de onderkaak, welke nagenoeg verbrijzeld is. Erkelens zakte ineen, en de Rus maakte van de ontsteltenis gebruik door de reeds met vijf kogels doorboorde kastdeur open te werpen en te vluchten. Hij liep het plaatsje op, sprong door een glazen deurruit en met de. browning in de hand liep hij den winkel in en bereikte de straat, eveDwel niet voordat een kogel, hem door een vaandrig nagezonden, zijn hoofd had doorboord. De kogel kwam er aan de voorzijde weer uit. Nog hield de vluchteling zich staande. Den winkel uitkomende, zag hij daar onder bet pu bliek staan een soldaat van de rijdende artillerie. Op dien man, een toeschouwer ouder het publiek, loste hij een schot. De kogel drong den militair in het hart en deed hem op slag dood ineen zakken. Het bleek te zijn de 20-jarige kanonnier 2e klasse J. Groene wegen, wonende te Rotterdam en te Arnhem in garnizoen. Hij was met verlof thuis en zou naar zija garnizoen terugkeeren en daar tot korporaal worden bevorderd. Even tevoren had de Rus den agent J. van Es een kogel door een hand geschoten. Op het oogenblik dat de militair dood op 9traat viel, kwam de agent van politie A. A. J. Verbruggen aanloopen hij achterhaalde den vluchtenden Rus en sloeg hem met drie sabel houwen tegen de straat. Bloedende uit vijf kogelwonden in hoofd, rug, schouder, dij en been, en eenige houwen over het hoofd, werd de overmande vreemdeling ,ge- bracht naar 'n politiepost en vandaar later per brancard naar 't Ziekenhuis. Politie te paard en te voet moest bij dit vervoer hulp verleeneo, omdat het publiek den Pool uit de brancard wilde sleepen en hem lynchen. De toestand van de agenten van politie Y. de Vries en W. G. Erkelens was eenigen tijd hoogst ernstig en men vreesde voor hon leven. Thans echter is het levensgevaar vrijwel geweken. Beiden zijn gehuwd. De toestand van den agent L. van Schaick, die een schot in de lies heeft, is bevredigend. De Rus is Zondagnacht in het ziekenhuis aao zijn wonden bezwekeD. Hij is herkend als Sofroni Paraschenko, oud 25 jaar, die iu een Julinacht uit het kamp Oldebroek is ontvlucht met den Rus Zottow, die voor de Zwolsche rechtbank wegens den aanslag op de beida mareehaussees te Deventer zal terechtstaan. Paraschenko heeft tevens bekend mede schuldig te zijn aan dezen aanslag en ook aan den moord op den jachtopziener te Doornspijk op 3 Aug. Er is dus thans ook omtrent deze twee ge vallen meer licht gekomen. De rus had verschillende brieven bij zich van Bolsiwistische hoofdlieden in Europa. O. m. van D. Wijnkoop te Amsterdam. Woeker. Een merkwaardig geval meedeelt, behandeld door huurcommissie. Iemand had een woning gehuurd voor f 30 per maand, maar gaf ze weer in onderhuur aan een Duitsche familie voor 't sommetje van f 150 per maand. Dat bedrag werd geëischt omdat de woning z.g. ^gemeubileerd* verhuurd was. Er was n.1. een weinig tweedehands meu bilair in gebracht, waarvan het meeste niet eens bruikbaar was terwijl de Duitscher nog ver schillende goederen moest bijkoopen. Deze laatste kreeg vervolgens aanzegging, dat hij voortaan f175 per maand moest betalen. Dat was hem wat te bar en hij wendde zich tot de hnorcommissie, waarvoor nu huisbaas, huurder en tweede huurder moesten verschijnen. De huisbaas verweet den huurder zijn schande lijken woeker, maar deze antwoordde, dat hij ziju mond maar moest houden, want de thans zoo verontwaardigde huisbaas had van hem f 130 geeischt vóór hij de woning had betrokken en had hem later f 10 per maand opgeslagen... die hij ^natuurlijk* op zijn beurt op deu twee- deu huurder moest verhalen I Het slot was, dat de huisbaas verklaarde dat de eerste huurder de woning moest verlaten en dat de tweede huurder kon blijven. Nu eischt echter de eerste huurder f2000 voor het meu bilair dat de woning bevat. Het blad geeft het geval weer, zooals het werd meegedeeld, 't Geelt een mooi kijkje op de praktijken der huishuurwoekeraars. Dierenmishandeling. Op de kermis te Arnhem werd in een tentje ook een „spookdier" vertoond, n.1. een kat met drie staarten en een geweldigen bult. De politie wantrouwde de zaak, en wat bleek haar bij on derzoek Dat hier een schandelijke dierenmis handeling plaats had. De twee extra-9taarten waren van andere katten afgesneden, in eeu sneewoud in de huid geplaatst eu daarmee vast genaaid de balt op den mg bleek ontstaan te zijn doordat door een snee tusschen huid en vlee9ch een hoeveelheid papier geduwd was. Met een tangetje haalde men er 30 proppen uit toen was de buit verdwenen. Tegen den dieren beul is proces-verbaal opgemaakt. Aan den Hoofdplaatpolder aan de Wester- Schelde heeft een ernstige aardverschuiving plaats gehad, die 5 uren dnurde. Later verdween de geheele steenglooiing in de diepte. Aau den rand der atschuiving peilde men 7 a 8 M. diepte. In de dezer dagen te Winterswijk ge houden raadszitting heeft de voorzitter bij de installatie der raadsleden gemeend, dezen niet met hun benoeming te moeten geluk weaschen, daar zij niet gekozen waren door het vertrouwen der kiezers, maar door plaatsing op de candi- datenlijst hunner partij. Opgepast. Speciaal in de provincie Zeeland ziju valsche zilverbons van f I aangetroffen. Deze bons dragen als serieletters A X L en als uummer 3654, en zijn van de echte bous te onderscheiden door den bruinen druk vau den

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1