Van onze berichtgevers. Kerknieuws. Brainisse komt een gemeentewoning open, die, naar het gevolgd systeem om de kleine kade zoo spoedig doenlijk te ontruimen, kan betrokken worden door P. Bazen. Nu woont mej. Slier bij Daane in en is 't te overwegen of gelijk zij gevraagd heeft, de woning aan haar kan worden verhuurd, onder beding dat dan Bazen en gezin bij haar gaan inwonen. Naar aanleiding der opmerking van den heer Vroegop dat het nog de vraag is of Bazen tegen den hoogen prijs, waarop die gemeentewoningen staan, wil huren, zal aan Bazen eerst deze vraag worden voorgelegd. VIII. Bij de rondvraag informeert de heer Quakkelaar of de Centrale de voor de straatver lichting benoodigde lantaarns heeft. Deze vraag gaf aanleiding tot eene hernieuwde breede beschouwing over de laatst genomen be slissing in zake de straatverlichting door de Centrale, met het gevolg dat het meerendeel thans voor een afzonderlijk net is, doch een definitieve beslissing wordt aangehouden, nadat van de Centrale bf nadere gegevens verkregen zullen kunnen zijn bf eene nieuwe conferentie zal hebben plaats gehad. De heeren de Graaf en Koopman waren evenwel voor onmiddellijke behandeling van het voorstel van de laatste tot aanschaffing van een afzonderlijk net. De heer Qaakkelaar komt nog eens terug op de kolenlevering. De voorzitter deelt dienaangaande mede dat in Augustus 1917 voor de Brandstoffencommissie kolen zijn geleverd tot eeu bedrag van f 330.29 in 1918 over verschillende tijdperken n 258. 63.— 9 228.80 130.35 Vrachten en opbergloon r 11.85 f 1022.29 De heer Vroegop vraagt naar de toeslag aan de wed. dasperse, waaromtrent die vrouw nog niets heeft vernomen. De voorzitter antwoordt dat jnist van het Kon. Nat. Steuncomité bericht is ontvangen aangaande de toewijzing van f 270 voor die weduwe, waarbij de gemeente 25 van het haar toekomend bedrag voegt, zoodat zij f 360 krijgt en waaromtrent zij niet ongerust behoeft te wezen. Op de vraag van den heer de Graaf naar toegezegd maïsmeel, antwoordt de voorzitter dat dit volgende week op vetbonnen wordt gedistri bueerd. Daarna wordt de zitting gesloten. Vergadering van den Raad der Gemeente Oud-Vossemeer op Dinsdag 2 September. Aanwezig de heeren Aarnoudse, Vermet, De Rijke, Den Engelsman, Van Tilbeurgb, De Wilde en Ooms. Voorzitter burgemeester Snijder. Na opening der vergadering leggen de nieuwbenoemde leden in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. Hierna heet de voorzitter de heeren hartelijk welkom en spreekt den wensch uit dat de onderlinge geest steeds aange naam moge zijn en de besprekingen ridderlijk. De notulen van de vorige vergadering worden na lezing ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen een tweetal miss. van Ged. Staten houdende den pensioensgrondslag van den ambtenaar van den B. S. en vast stelling van diens salaris op f200. Daarna benoeming Wethouders. De heer Aarnoudse wordt benoemd met aK st. Bij de vervulling van.de tweede wet houdersplaats worden op den heer Ooms 4 en op dr. Verraet 3 stemmen uitgebracht. Op de vraag van den voorzitter of de heeren de benoeming aannemen antwoor den beiden toestemmend, waarop de voor zitter den heeren gelukwenscht en hoopt in goede harmonie met hen te zullen samenwerken. De heer Ooms verzoekt het woord, zich richtende tot den Voorzitter den Raad en den Secretaris en acht zich verplicht dank te zeggen voor de vriendelijke woorden tot hem gericht, woorden die hij en zijn medelid van Tilbeurgh meer gevoelen dan de andere leden. Zij toch zijn gekozen door de Kath. kiezers en voor de eerste maal doet de Katholieke fractie hier haar intrede. De Katholieke partij volgt ons met de grootste belangstelling. Wij zullen het wettig gezag, dat zij in den burge meester zien vertegenwoordigt hooghouden en verklaren gaarne te zullen samenwerken tot verhooging van den bloei van ons geliefd Oud-Vossemeer. Hierna wordt benoemd de commissie tot het nazien der begrootiug dienst 1920. Na eenige stemmingen worden benoemd de hh. De Rijko, Van Tilbeurgh en de Wilde. Bij de rondvraag maakt de heer De Wilde den voorzitter opmerkzaam op maatregelen die kunnen worden genomen ter beteugeling van de openbare onzede lijkheid voornamelijk onder den molen, waar meerder politietoezicht wel gewenscht zou zijn, als straks de donkere avonden komen durft men er zijn kinderen niet meer langs laten loopen. Spr. wijt dit piet aan den veldwachter, doch politietoezicht daar ter plaatse is zeer gewenscht. Eveneens zou optreden van de politie in de herbergen zéér gewenscht zijn, daar wordt om groote bedragen geld gespeeld, hiervan is spr. zelf ooggetuige geweest. De voorzitter zegt toe te trachten hier aan een einde te zullen maken. Daarna sluiting der vergadering. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Tholen op Dinsdag 8 September. Aanwezig de heeren Wagtho, Van Vredenburch, Van Hiele, Moelker, Goossen, Aertsen, Jansen, Deurloo, D. van der Maas, Geluk en Wagemaker. Nadat door den Voorzitter de vergadering is ge opend, leggen alle leden in handen van den Voor zitter de voorgeschreven eeden af. Hierna zegt de Voorzitter: Ik feliciteer de hoeren met hunne benoeming, dat dit gewichtige oogenblik U allen evenals mij zelf, frisch in het geheugen mag blijven, vele en gewichtige zaken zooals woningbouw, waterleiding en locaalspoor enz. wachten onzen arbeid, dat het ons gegeven moge zijn de belangen der Gemeente Tholen getrouw naar onze beste welen en onder „Gods zegen te mogen behartigen. Van harte hoop ik dat do verstandhouding tusschen ons steeds een goede raag zijn, dat ieder Uwer het devies in zijn wapen voeren mag: het govool van rechf, geen onrecht zal dulden, daar dat gevoel een van de beste menschelijke eigonschappeu is. Dat in de vier jaren, don wettelijken duur van ons mandaat, geen verandering in onzen Raad moge noodig zijn, in andere woorden, blijft voor Uw gezin en onze Gemeente gespaard. De notulen der vorige vergadering worden onge wijzigd vastgesteld. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van twee wethouders. Op den heer Goossen blijken te zijn uitgebracht 10 st. terwijl 1 stem blanco is. Bij de volgende stemming worden uitgebracht op den heer Wage maker 8, terwijl de heer Geluk 3 st. verkrijgt, De Voorzitter wensclit den gekozene geluk met hun benoeming eu verzoekt de heeren hun plaatsen in te nemen, de heer Goossen als oudste in jaren aan zijn rechterzijde, de heer Wagemaker op de andere zetel. Hierna neemt de heer Goossen het woord en dankt den Voorzitter hartelijk voor de gesproken woorden als nieuwgekozen raadslid en bij zijn be noeming tot wethouder. Hij releveert dat toen hij 2 jareu geleden als raadslid zitting nam toen uitsprak met schuchterheid als zoodanig zitting te nemen. Gelukkig bestaat deze schuchterheid door de hartelijke samenwerking die hij heeft ondervondei van de leden van den Raad niet meer en heeft hij steeds do belangen der gemeente naar zijn beste weten behartigt en waar er nu een zwaarder last op zijn schouders is gelegd aanvaardt hij deze met nog grooter schuchterheid als indertijd het raads lidmaatschap, daar bij het Dag. bestuur vraagstukken ter voorlegging aan den Raad zullen inkomen die alle bedachtzaamheid zullen vragen. Vraagstukken die, zooals uit het gesprokene van den Voorzitter blijkt, belangrijke zijn. De toestand onzer gemeente is verre van rooskleurig, nijverheid od scheepvaart maken moeielijke tijden door, terwijl ook de finan- cieele lasten zwaarder op de ingezetenen zullen drukken en van het huisgezin der gemeente zwaar der geldelijke lasten zullen worden geëischt. Nu spr. in zijn ambt is getreden heeft hij zich een soort program bedacht, wat hij twee jareu bij zijn instal latie als raadslid heeft gezegd, dat nooit zijn be ginsel op den voorgrond zou treden, is nu ook nog van kracht, hoewel hij zijn beginsel niet onder het groene kleed zal verbergen en voor zijn partybe langen zal opkomen waar dit noodig is, zal hij in de eerste plaats werkzaam zijn in het belang van de gemeente, terwijl hij wars is van alle conservatisme on hoopt in vooruitstrevenden zin met den Raad samen to werken. Een ruim aandeel heeft hij gehad in hot op beter peil brengen van de salarissen van de gemeenteambtenaren, daar hij geheel de moening was toegedaan dat deze salarissen te laag waren voor de tegenwoordige tijdsomstandigheden en in den duren tijd men moet zorgen dat een mensch- waardig bestaan mogelijk is, toch moet er eenmaal 6Jn grens zijn en kan men tenslotte de verhoogingen niet telkens doen plaats hebben, zooals men eon elastieken bal opgooit die telkens weer opspringt. Spr. hoopt in goede harmonie en in de besie ver standhouding met allen te znllen samenwerken en als het er, volgens een Thoolsche spreekwijze „eens butteren gaat", dan hoopt hij dat men ondanks dit, elkander er niet zwart om aan zal zien. Den Raadsleden dankt spr. voor het vertrouwen in hem gesteld en hoopt dat hij dit niet zal be schamen doch aller achting zal kunnen verwerven en dat alle werkzaamheden rijkelijk met Gods zegen zullen worden bekroond. De heer Wagemaker zegt dat het hem, na de woorden door den heer Goossen gesproken niet mogelijk is hieraan iets toe te voegen, hij hoopt dat door onderlinge samenwerking het belang van onze gemeente kan worden behartigt en dankt den raadsleden voor het vertrouwen dat deze in hem hebben gesteld, een vertrouwen dat hij hoopt waar dig te maken. Ingekomen is een verzoek van eenige kruianet- visschers waarbij dezen verzoeken de pacht van het vischwater der gemeente te gunnen aan den hoog- sten inschrijver de heer Van der Maas, daar deze ala hoogste inschrijver, dit water mede in hun be lang heeft gepacht. De Voorzitter licht nog toe, dat de vorige ver gadering een adres Van Keij is behandeld met ver zoek om aan hem de pacht van dit vischwater wederom te gunnen. In dit request bracht adressant naar voren dat zijn bestaan afhangt van deze vis- schery en voelde spr. ook zeer veel voor dit motief. Thans blijkt echter dat niet de heer Van der Maas uit liefhebberij-oogpunt de pachter is, doch heeft gepacht in het belang van anderen, die eveneens in visscherij een bestaan zoeken. De heer Van Vredenburch vraagt alleen het woord omdat uit de verslagen ia de courant van de vorige raadsvergadering niot duidelijk is gebleken wat bij als meening uitte toen dit verzoek ter sprake is ge bracht. Spr. standpunt is, dat als er geen publieke verpachting had plaats gehad zonder bezwaar de pacht aan Keij had kunnen worden verlengd nu heeft de verpachting plaats gehad en zijn we verplicht de pacht te gunnen aan den hoogsten bieder, doen wo dit niet dan staan we bij eventueel te houden aanbestedingen voor het geval dat men zou zeggen, die te houden inschrijvingen voor Tholen geven toch niets, het is er om te doen eon prijs te weten en dan wordt aaD een willekeu rig iemand geguud. Alleen zou Keij pachter kunnen worden indien de hoogste inschrijver zou afzien van zijn recht. De heer Moelker sluit zich geheel aan bij de zienswyze van den vorigen spreker. 0?erwegende dat er publieke verpachting heeft plaats gehad, dient dit aan den hoogsten bieder te worden toegewezen. Bij gehouden stemming wordt de pacht toegewe zen aan den heer Van der Maas, tegen is de heer Van Hiele. Voorts is er nog een adres ingekomen van Joh. Deurloo, waarin deze verzoekt om vergunning tot het houden van eenden in de Vest, daar hij gedu rende 22 jaren dit reclit bezat en door het ver liezen hiervan een bron van inkomsten zou komen te missen. De Voorzitter zegt dat hiertegen geen hezwaren zullen zijn- De pacht van het vischwater is gegund aan den hoogsten bieder en door een wijziging in de voorwaarden is aan dit verzoek tegemoet te komen. De heer Moelker heeft geen bezwaren doch vraagt of de pachter er niet tegen op kan komen. Do Voorzitter zegt dat dit niet zal kunnen. We kunnen de voorwaarden zoodanig wijzigen dat er eenden mogen worden gehouden, neemt de pachter hiermede geen genoegen, dan wordt hem de pacht niet gegund. Met alg. st. wordt dit goedgekeurd. Hierna sluiting der vergadering. IERSJEKE. Woensdag ontmoetten twee man nelijke personen elkaar, die nog een oude veete te vereffenen hadden. De een bracht den ander een verwonding aan de slaap toe, waarbij een slagader werd doorgesneden. Veel bloedverlies was 't gevolg, doch de man is gelukkig niet in levensgevaar. Naar aanleiding van Koningicne-jaardag en van 't heugelijk feit, dat Nederland in den oorlog zijn onzijdigheid heeft weten te hand haven, heeft Ierseke op Woensdag en Donderdag, 3 en 1 Sept. een luisterrijk, echt nationaal feest gevierd, dat bijna geheel door fraai weer be gunstigd werd. De hoofdstraten en de Schnttershofstraat en de openbare scholen waren om strijd met eere- poorteu, guirlandes, bloemen en vlaggen ver sierd. De kinderen der openbare scholen, waarbij zich een 100-tal der christelijke school hadden aangesloten, deden Woensdag véér den middag in feestdoscb een optocht door 't dorp en vormden 's avonds een lichtstoet, die al de moeders en zelfs de oudsten van dagen naar bniten lokten, 't Was eenig mooi. Een lange allegorische optocht, waarin gene raal Chassee met zijn staf en de wagen van de werkm.ver. Eendr. maakt Macht bijzonder werden toegejuicht, slingerde zich door de straten en bracht Jan en alleman op de been. De schoolkinderen werden beide dagen goed onthaald op chocolademelk enz. Zij kregen bovendien bij de Wed. Strijden allen een prijsje. De volksspelen, die als nevendoel, zoo niet tot hoofddoel, hebben de lachspieren in beweging te brengen, slaagden in dat opzicht volkomen en trokken vele honderden tot zich. Mozart maakte zich weer verdieostelijk door ruimschoots voor goede muziek te zorgen. Er ontbrak alleen aan 't feest dat een ge deelte der burgerij niet meedeed, omdat zij 't geen tijd voor feestvieren achtte. Daarom werd de dankstond in de kerk, die op 't feestprogram bovenaan stoQd, alleen in de Katholieke kerk gehouden, waar een Franciscaner pater een sierlijke, indrukwekkende, echt nationale rede hield, die ook door zeer veel protestanten werd bijgewoond. In de raadsvergadering van Dinsdag 2 Sept. waren al de elf leden present, nam. 2 a.-r. 2 chr. bist., 3 vrijz.-dem. 2 soo.-dem., 1 van de Ger. St.p. en 1 r.k. Negen leden legden den eed af, de 2 soc.- dem. de belofte. Daarna weuschte de voorz. de leden geluk met het hu» geschonken vertrouwen en hoopte dat, hoewel ieder een politieke partij vertegen woordigt, het partijbelang toch niet boven 't algemeen belang zou gesteld worden, en voorts dat allen steeds den goeden toon bij de dis cussies zonden bewaren. De woordvoerders der verschillende partijen verklaarden daarnaar ernstig te zullen streven. Tot wethouders werden benoemd de heeren J. Huibregtse, vr.-dem. en J. L. Bom vr.-dem. altredend, de laatste bij loting tegen den heer C. Hartoog, ger. staatsp. De heer I. Willemaen viel dus uit. Op verzoek van Ged. St. werd een wijz. der begr, waartoe in een vorige vergadering was besloten in een door Ged. St. aangegeven vorm opnieuw aangenomen. Oe heer J. A. v. Sprnndel werd benoemd tot lid der gascommissie. ST-ANNALAND. In de vergadering op 2 dezer gehouden, werden de leden van den nieu wen Raad beëedigd en geïnstalleerd. Tot wethouders werden benoemd de heeren D. Quakkelaar en L. Polderman, beiden met 5 van de 7 stemmen. ST-MAARTENSDIJK. Onze gemeente zal weder een muziekgezelschap bezitten. Na daarvan jareolang verstoken te zijn geweest, kan het voorloopig comité zich de noodige finantiëele medewerking verzekeren, en is thaDS de oprich ting van een muziekkorps een voldongen feit. In een Maandag te houden vergadering zal een definitief bestuur worden gekozen. OUD-VOSSEMEER. De heer Anth. de Rijke Lz. alhier schoot op den openingsdag der patrijzen jacht in den Roolandpolder onder Tholen een witte patrijs, terwijl de heer N. van der Maas een witten mol ving. Gedurende de oorlogsjaren heeft de aan bouw van nieuwe woniDgen, ondanks de groote behoefte, geheel stil gelegen thans is men weer begounen en verrijzen een aantal nieuwe huizen Voor de ambachtslieden zeker welkom. POORTVLIET. In op de Dinsdag 2 September 1919 des namiddags 5 nar gehouden gemeente raadsvergadering werd na vooraf de vergadering door den heer bnrgemeester Diepenhorst te zijn geopend eerst overgegaan tot de beëediging van de nieuwe raadsleden n.1. de h.h. M. K. Krijger en Johs, van Zorge, waarbij de Bnrge meester bun op de gebruikelijke wijze eenigi hartelijke woorden toesprak. Daarna werden de notulen van de vorigi vergadering na voorlezing onveranderd vastge steld en goedgekeurd. Ingekomen was een Missive van Ged. Statei j, van Zeeland, waarin werd besloten de verorde Ding op de heffing van den Hoofdelijken Omslsg ,g dezer gemeente, de aftrek van noodzakelijk levens onderbond te brengen van 300 op 400 gulden Vervolgens werd overgegaan tot de benoemiDj van Wethouders. Bij de eerste stemming werdei li uitgebracht op de heer N. A. Brnijnzeel 6 stemmen en den heer M. J. de Graaff 1 stem zoodat ge kozen is tot wethouder de heer N. A. Brnijnzeel i Bij de 2e stemming werden uitgebracht op dhr M. J. de Graaff 5 stemmen, de heeren M. K Krijger en Th. de Rijke elk één stem zoodal tot Wethouder gekozen is dhr. M.J. de Graaff. Ten slotte werd met algemeeoe stemmen f 40 duurtetoeslag over 1920 toegekend aan den kan toorhouder, die in de vorige vergadering dien aangaande niet werd bedacht. Daarna werd de vergadering gesloten. STAVENISSE. In de II. Vrijdag alhier ge. houden raadszitting was ingekomen een verzoek van de ondernemers van den antodienst „Stave- nisseTholen" om subsidie. Besloten werd eerst 1 nadere inlichtingen in te winnen. Vastgesteld werd de rekening der gemeente over 19i8. Do ontvangsten hadden bedragen 1 30523.67 en de uitgaven f 30313.25, zoodat er een goed slot was van f 210.42. Goedgekeurd werd die van het Burg. Armbestuur. Do ontvangsten waren f 1339.775 en de uitgaven f 1409.225, zoodat er een kwaad slot was van f 69.45. Besloten werd om het onderzoek der geloofsbrieven te doen plaats hebben door den nieuwen raad. Aange. boden werden de begrootingen der gemeente en voor het Burg. Armbest. voor 1920. Besloten werd tot het aangaau eeoer definitieve geldlee- ning, inzake de le storliDg 4 Waterleiding maatschappij". De Bnrgemeester sprak woorden van dank tot den heer L. C. Potappel (uiel herkozen raadslid) voor hetgeen hij in het belang der gemeente gedaan heeft, waarop de heer Pot appel woorden van dank teruesprak. In de 11. Dinsdag alhier gebonden raads. zitting werden de herkozen leden eu het nienws raadslid, de heer P. van Iwaarden, nadat d< geloofsbrieven onderzocht en goedgekeurd waren, als zoodanig beëedigd en geïnstalleerd. Daarm werden tot wethouders benoemd de heeren C. Broodman (aftr.) en A. H. v. d. Slikke. Dt aftredende wethouder, de heer C. Steendijk (91 jaar) had te voren verzocht niet meer in aan- merking te komen. Daar er zich een voldoend aantal deel. neematers heeft aangemeld, zal er spoedig mei een cursus in Landbonwhuishondkunde èn tt Tholen èn te Sint-Maartensdijk begonnen worden, SCHERPENIS3E. Bij de gehouden verkoop der straatmeat van de gemeente i» het Isa per ceel verkocht aan Jac. Keor f121, 2e perc. aas J. t. Houdt f 120, 3e perc. aan J. Bolier Cz, f 100. THOLEN. Geslaagd bij het examen voor kommies 2e klasse onze vroegere plaatsgenoot J. H. Goossen, thans te Schijf, N.B. )e (t Ir

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 2