IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT So. 1798 Zaterdag 6 September 1919. Vijf en dertigste jaargang e Firma J. M. C. POT - Tholen. Publicatie n. 11 uw ra: ITI tva 7 t Ken !51l Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 j met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco per post f 1,225. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Adverteutiënvan 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. rije Zaterdagmiddag voor jeugdige personen en vrouwen. AR, De Burgemeester van Tholen wijst belangheb- IDE >enden op onderstaande bepalingen van het Konin klijk besluit van 17 Jali 1919 (Staatsblad no. 497), welke bepalingen 1 September 1919 in werking ireden. Artikel 1. Jeugdige personen en vrouwen mogen des Zaterdags ia 1 uur des namiddags in fabrieken en werk plaatsen geen arbeid verrichten. Artikel 2. 1. Het bepaalde in artikel 1 is niet van toepassing op 1. arbeid, verricht door eene vrouw, bestaande in iet reinigen van werktuigen, toestellen of gereed- ichappen of van werklokalen en aanhoorigheden, adien zij in eene onderneming nimmer andere dan arp lie werkzaamheden verricht II. arbeid, verricht door eene vrouw in een winkel, evens fabriek of werkplaats, voor zoover die arbeid lestaat in het te koop aanbieden, verkoopen, ver pakken of voor verzending of afleveriDg gereed naken van winkelwaren III. arbeid, verricht door een mannelijk jeugdig persoon in een door wind- of waterkracht gedreven nolen 17. arbeid in eene melkinrichting, eene boter- of taasfabriek of eene fabriek van gecondenseerde melk V. arbeid in eene garnalenpellerij VI. arbeid in eene inrichting tot het bewerken ran visch VII. arbeid in eene groentenwasscherij, eene rochtenpakkery of eene fabriek van verduurzaamde [roenten of vruchten, van vruchtensappen of van |ams VIII. arbeid in eene bloemenbinderij, mits de jeugdige persoon of de vrouw op ten minste één U Y werkdag per week geen arbeid verricht na 1 uur imp^s namiddags en dit blijkt uit de voor hem of haar '""leidende arbeidslijst; IX. arbeid, verricht door een jeugdig persoon of loor eene ongehuwde vrouw in een slagerswinkel of me polierswerkplaats, mits de jeugdige persoon of de vrouw op ten minste één werkdag per week geen rbeid verricht na 1 uur des namiddags en dit blijkt uit de voor hem of haar geldende arbeidslijst; X. arbeid, verricht door een jeugdig persoon of oor «e-je ongehuwde vrouw in eene brood-, beschuit-, oek- of banketbakkerij of in eene consumptie-ijs- sbriek, mits de jeugdige persoon of de vrouw op en minste één werkdag per week geen arbeid ver- icht na 1 aar des namiddags en dit blijkt uit de foor hem of haar geldende arbeidslijst XI. arbeid, verricht door eene vrouw in eene stryk- nrichting, niet tevens zijnde eene wasscherij, mits zij ip ten minste één werkdag per woek geen arbeid 'erricht na 1 uur des namiddags en dit blijkt uit le voor haar geldende arbeidslijst XII. arbeid in eene laagveenderij, bestaande in het drogen zetten van turf of in het verdoelen van spreide veenspecie in turven XIII. arbeid, verricht door een mannelijk jeugdig lersoon in eene beetwortelsuikerfabriek XIV. arbeid, verricht door een jeugdig persoon ot loor eene ongehuwde vrouw in eene steenbakkerij net open droogvelden, bestaande in het op zijn kant etten en van de droogvelden naar de stapels dragen 'au ongebakken steen XV. arbeid, verricht door een mannelijk jeugdig jersoon in eene glasblazery bij smelt-, koel- en trekovens, mits hij per week niet langer arbeid I 'erricht dan 48 uren XVI» arbeid, verricht door een mannelijk jeugdig jerioon in eene «choenmakerij aan of voor het her- tellen van schoenwerk, mits hij op ten minste één 791 verkdag per week geen arbeid verricht na 1 nur les namiddags en dit blykt uit de voor hem gel lende arbeidslyst XVII. arbeid, verricht door een mannelijk jeugdig leraoon in eene rywielherstelplaats aan of voor het lerstellen van rijwielen, mits hij op ten minste één werkdag per week geen arbeid verricht na 1 uur lei namiddags en dit blijkt uit de voor hem geldende rbeidslyst XVIII. arbeid, verricht door een jeugdig persoon door eene ongehuwde vrouw, bestaande in het 'oor verzending gereedmaken en het verzenden van lagbladen of nieuwsbladen, die geregeld des Zater- lags of des Zondags verschynen, mits de jeugdige lersoon of de vrouw op ten minste één werkdag •er week geen arbeid verricht na 1 uur des na- niddags en dit blijkt uit de voer hem of haar gei lende arbeidslyst. 2. Op arbeid, bedoeld in het eerste lid onder I, I» IV, V, VI, VII, VIII, XI en XII, is mede niet 'au toepassing de bepaling van artikel 6, tweede lid, Ier Arbeidswet 1911, volgens welke eene vrouwe- ijke persoon, die gehuwd is of die, ongehuwd zynde eoe huishouding te verzorgen heeft en van dit laatste ad het hoofd of den bestuurder der onderneming leeft kennisgegeven, des Zaterdags in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid mag verrichten na 1 uur 1^1 les namiddags. Die bepaling geldt ook niet voor rbeid, verricht in eene onderneming door de echt- lenoote van het hoofd of den bestuurder, Artikel 3 Waar in het vorige artikel sprake is van eene rogehuwde vrouw, wordt daaronder niet begrepen ene vrouw, die, hoewel ODgehuwd zynde, eene [QisboudiDg te verzorgen heeft en van dit laatste n het hoofd of den bestuurder der onderneming en. 41 albi ai tsct JRIs leeft kennis gegeven. 117 Tholen, 29 Augustus 1919. ZEEMILITIE. De bijzondere aandacht van belanghebbende in°-e- chrevenen voor de lichting der militie van 19°20 wordt gevestigd op de gelegenheid tot plaatsing bij de zeemilitie in een der navolgende betrekkingen matroos, stoker, vliegtuigmaker, ziekenverpleger, monteur, torpedomaker, schryver, radio telegrafist, machinedrijver, kok, seiner, scheerder, hofmeester. Zij, die een beroep uitoefenen, dat hen voor een van deze betrekWugen geschikt doet zijn, en die zich nog niet bij den keuringsraad voor de zeemilitie hadden aangemeld, kunnen zich daarvoor alsnog vóór 10 October a.s. opgeven bij den Bargemeester, liefst met overlegging van diploma's, getuigschriften of andere bescheiden, waaruit hunne geschiktheid voor de gewensebte betrekking is af te leiden. Belanghebbenden zullen echter rekening hebben te houden met de mogelykheid, dat aan hun verzoek om inlijving bij de zeemilitie niet kan worden voldaan of dat zij bij de zeemilitie worden geplaatst in een andere dan de door hen meest geweuschte betrekking. iDgelijfden bij de zeemilitie worden voor eerste oefening ten hoogste 81/2 maand in dienst gehouden, hebben slechts eenmaal eene herhalingsoefening te volgen en zijn vrij van landweerplicht. Tholen, 4 Sept. 1919. De Burgemeester, 32 J. W. WAGTHO. Gemeenteraadsvergadering te St-Maartensdijk op Dinsdag 2 September des namiddags 3y2 ure. Voorzitter de heer J. Polderman, burg. Tegenwoordig de heereu M. P. Groenewege, P. Gaakeer, C. M. Quakkelaar, M. L. Koopman, A. C. de Graaf, A. L. Hage en Anth. Vroegop en de Secretaris. Na het afleggen van de bij art. 39 der Gem.- wet gevorderde zoiverings- en ambtseeden in handen des voorzitters te hebben afgelegd, zegt de voorz. ongeveer het volgende E.A. Heeren, De zoo pas plaats gehad hebbende plechtig heid is een zeer gewichtige geweest, eeaig in de geschiedenis, die men zelfs een historisch feit kan noemen. Door de invoering van het nieuwe kiesstelsel dat ook voor den Gemeenteraad geldt, die voor heen voor den tijd van zes jaren werd benoemd, waarvan om de twee jaren zoo na mogelijk 1L aftrad, heeft de nieuwe instelling van de even redige vertegenwoordiging ook deze wijziging gebracht, dat de Raad voor den tijd van vier jaren wordt benoemd en in zijn geheel aftreedt. Ik wensch u geluk met het vertrouwen dat het uitgebreide kiezerscorps a bij vernieuwing of voor de eerste maal heeft geschonken. Ik voeg daaraan de hoop toe dat de bespre kingen en de te nemen besluiten over de vele zaken die ons wachten, strekken zullen tot het waarachtig belang der gemeente en der inge zetenen. Laat de beraadslagingen, die daarover worden gevoerd, in den goeden toon zijn, en als zij, zooals van zelf spreekt, onderling niet altijd zullen strooken, niet een goede verstandhouding doen te niet gaan of een minder goede doen ontstaan en de wederkeerige waardeering er niet onder zal lijden. Als ik zeide dat er gewichtige voorstellen voor de deur staan, die groote uitgaven zullen vorderen, dan hoop ik dat men in het waar achtig belaDg der gemeente hiertegen niet zal opzien. De groote geldelijke offers die andere ge meenten in hun belang zich getroosten mogen ons een spoorslag wezen om een open oog te hebben voor onze belaDgen opdat men zal kunnen getuigen de gemeenteraad van St-Maar- tensdijk is een goede Raad, de gemeenteraad van St-Maartensdijk is een wijze Raad, de gemeenteraad van St-Maartensdijk hij mag er zijn. Ik verklaar u hierbij geïnstalleerd als leden van den Raad. De heer Gakeer bracht den voorzitter harte lijk dank voor de woorden tot hen allen ge sproken. Hij hoopte dat allen de belangen der gemeente zullen behartigen. En als er eenigs- zins verschil van meening mocht zijn, dan wenscht hij dat dit zal worden hersteld door den band van eendracht. Zijn mede-raadsleden bad hij het oog te richten op Hem, die is recht en gerechtigheid en die Zijne met onze eer wil bevestigen. Blijven we daarin volharden, want als van onzen eed, die wij zoo straks hebben afgelegd, afwijken, dan zullen we een vloek meedragen, niet alleen aan deze, maar ook aan de overzijde van het graf. God beware ons daarvoor De heer Quakkelaar zegt den voorzitter ook dank voor diens gelukweoschen en woorden. Eerst was hij niet voornemens om de zaak weer aan te vatten, maar na er nog zooveel te doen is, was hij veranderd en van oordeel het vaandel niet ontroow te mogen worden en de vesting niet te mogen verlaten. Hij belooft de zaken onpartijdig en zonder aanzien des persoons te behandelenbij de vele die zeer vele offers van de gemeentekas zullen vergen, zullen er ook zijn die geen geldelijke offers vragen. Maar in elk geval rekent hij op den steun der medeleden om gelijkmatig de belangen der gemeente te behartigen. De heer de Graaf zegt dat thans de tijd ge komen is waarbij wij God Almachtig hebben aangeroepen in de vervulling van onzen ge- wichtigen plicht. Als het gebeuren mocht dat mijne belangen niet altijd de uwe, en uwe belaDgen niet de mijne zijn, dan wenscht hij toch van harte dat men bij eenig voorstel van belang niet zal overgaan zonder nauwkeurig te letten of dat wel in het belang der gemeente is, opdat men niet zal moeten uitroepen Heere, vergeef het hun, want ze weten niet wat ze doen. Hij hoopt dat men met genoegelijkheid de gemeente zal besturen en regeeren. Als hij na den 16en Mei iD de nieuwsbladen geen dankbetuiging heeft geplaatst, dan wil hij nu allen, en inzonderheid aan den heer Vroegop zijn dank brengen aan allen die hem hun stem verleenden en het mogelijk hebben gemaakt dat hij tot lid van den gemeenteraad kon worden verkozen. De heer Vroegop, dank zeggende voor de hartelijke woorden van den voorzitter, hoopte ten zeerste dat die woorden in daden worden omgezet. Als hij hier zit als de vertegenwoordiger van een zekere klasse wier belangen nooit of althans veel te weinig ter sprake zijn gekomen, dan spreekt hij den wenBch uit bij het te berde brengen van die belangen niet op tegenwerking te stuiten, maar dat men zal medewerken om werkelijk die woorden en beloften in daden om te zetten. De heer Hage zou, nu reeds veel gras voor zijn voeten is weggemaaid, kort zijnhij hoopte op de medewerking van den gauschen raad om de belaDgen der gemeente St-Maartensdijk naar beste weten te behartigen. Daarna werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is I. Benoeming wethouders. Voor de eerste vacature worden uitgebracht op M. P. Groenewege 4 en op A. L. Vroegop 3 stemmeD, en voor de tweede vacature op C. M. Quakkelaar 4 en A. L. Hage 3 stemmen, zoodat de heeren Groenewege en Quakkelaar benoemd zijn, die op de desbetreffende vraag van den voorzitter zich bereid verklaren deze functie te aanvaarden. De voorzitter wenschte hen geluk met dit blijk van vertrouwen en deed een beroep op de goede samenwerking in dit college, dat een veelomvattender taak heeft dan de Raad. Thans volgen verschillende onderlinge geluk- wenschen, doch waarvan het meerendeel blijkbaar bloot formeel is en zelfs aan den heer Vroegop de ontboezeming ontlokt dat deze benoeming een mooi begin is en de heer Quakkelaar zich heeft verkocht voor een wethouderszetel, doch dat niettemin een mooie propaganda voor hen gemaakt wordt. De heer Groenewege betnigt zijn dank voor zijne herbenoeming. De heer Quakkelaar eveneens, er aan toevoe gende dat, al heeft de voorzitter het Dagelijksch Bestuur ook anders in elkaar willen steken, hij niettemin hem oprechten steun toezegt. De voorzitter verdedigt zich tegenover deze aantijging, dat hij geen eokele poging heeft gedaan invloed uit te oefenen op deze benoeminghij is daaraan inderdaad zoo onschuldig als eeu kind. De heer Quakkelaar Burgemeester, je liegt... De voorzitter verzoekt den heer Quakkelaar zich van dergelijke onparlementaire en bij het reglement van orde niet toegelaten nitdrukkingen te onthouden. De heer Quakkelaar herneemt dat de voor zitter gesproken heeft van Groenewege, dat hij daarvan veel last had, met andere woorden, daar moest maar een ander voor komen. De voorzitter meent dat daarmede niet9 agi- teerends is gezegd, daar diens leeftijd dit kan meebrengen. II. Ingekomen stukken a. missive van Ged. Staten tot goedkeuring van het kohier van den hoofd, omslag. b. idem als voren betreffende de regeling der jaarwedden van de wethouders ad f 150 elk. c. idem als voren aangaande de jaarwedden eu pensioensgrondslag van de ambtenaren van den burgerl. stand. 4Ue voor kennisgeving aangenomen. d. een verzoek van mej. A. C. Slier tot het bekomen van een eenigszins langdurig verlof, ook met het oog op de meermalen te onder breken reis uithoofde van hare zwakke gezond heid, -fcen einde het graf van hare moeder te Ysbredbtum te kunnen gaan bezoeken. De voorzitter heeft daarover de wethouders niet kunnen raadplegen en doet mitsdien eigener beweging het voorstel haar het gevraagde verlof te verleenen voor het onderwijs is hare aan wezigheid toch van geen belang. De heer Hage begrijpt de zaak niet goed ze is typisch, want in haar schrijven 9traalt haar zwakke gezondheid door en als ze zich bekwaam genoeg gevoelt om op rei9 te gaan, en dus wer kelijk goed blijkt te zijn, dan zou ze verlof willen hebben. De heer Vroegop zou haar ontslag willen verleenen met behoud van pensioen. De voorzitter zegt dat ze 7 dieustjaren heeft en dus 7eo van haar jaarwedde zoq kunnen hebbeneen onmogelijk bedrag toch om van te kunnen leven. De heer de Graaf wil haar in geen geval broodeloos op straat zettengeef haar echter verlof en laat ze elders zich door een dokter onderzoeken en als 't blijkt dat ze ongezond is voor de kinderen, laten we haar dan ontslaan. De heer Quakkelaar herhaalt nog eens dat de voorzitter de gelegenheid heeft voorbij laten gaan cun haar op haar verzoek ontslag te verleenen. De voorzitter ontkent ditals een eenvoudig verzoek om ontslag inkomt, dan belegt men daarvoor toch niet een spoedeischende vergade ring bovendien was dat verzoek op ongezegeld papier gesteld. De beer Koopman stelt voor haar een verlof te verleenen van 1 maand. Alleen de heer de Graaf stemt met den voor steller hiervoorde anderen tegen, zoodat het verlof is geweigerd. Deze onverkwikkelijke zaak belooft een vol gende maal opnieuw de sluizen der welsprekend heid te zullen openen als de oorspronkelijke brief om ontslag, die in comité-generaal zal worden voorgelezen, ter tafel komt. III. Ingekomen is een missive van Ged. Staten ter begeleiding van de Kon. beslissing in zake de vergoeding der huur aan den ge meenteveldwachter, waarbij dit bedrag van f 100 op de begrootiug moet worden gebracht, waartoe met alg. stemmeu wordt besloten. IV. Inzake den muur aan de Oostpoort deelt de voorz. mede dat aan Louis de Wilde de bouwvergunning gegeven was die voor aankoop op Jac. Steketee is. overgegaan. Iutnsschen hebben we bezoek gehad van den voorzitter der Gezondheidscommissie, die de op merking maakte dat gebouwd had moeten zijn in de rooilijn van de woning van Hagehet lid dier Commissie Van Oost, die daar ook bij was, beaamde deze bemerking, maar had te voren, hoewel hij daar dagelijks meermalen voorbijgaat, nooit eenige aanmerking gemaakt. (De heer Van Oost toch, heeft als zoodanig eerst de over treding kannen constateeren, nadat ze begaan was.) De door de gemeente te betalen grondlasten kunnen strekken als het recht van recognitie door Steketee te betalen. De heer Quakkelaar houdt vol dat anderen als Hoek en Muller ook niet hebben moeten betalen, en das deze ook. De voorz. zegt dat de muur bij Hoek nooit in gebruik is geweestalleen is een ruimer ingang gemaakt. Het voorstel tot het heffen van een recognitie tot het bedrag der grondbelasting wordt aange nomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Quakkelaar en Koopman. V. Het voorstel tot het afpalen van de uri noirs aan de school door middel van een muur, waarvan de kosten zullen beloopen f 227, wordt na verschillende besprekingen aangehouden tot eene volgende vergadering, daar hierover de stemmen stakentegen dien bouw stemmen de heeren de Graaf, Groenewege en Koopman; er vóórde heeren Quakkelaar, Gakeer en Vroegop, die het bovendien wil opmaken met een deur die gesloten wordt tijdens de school uren en als er geen school gehouden wordt den sleutel in bewaring geven bij een der bewoners, die haar geregeld zal openenterwijl de heer Hage, als met dit punt niet op de hoogte zijnde, buiten stemming blijft. VI. Met algemeene stemmen wordt besloten aan de aanpalende eigenaren van de nu gedempte moddersloot aan de Westvest toe te staan dien grond te aanvaarden in eigendom, mits ze zelve eene afheining plaatsen en de buizen der rio- leering afdekken. VII. Met het oog op de absolute verveloos- beid van de woning van het hoofd der school, stelt de voorzitter voor, deze te laten opverven, waarvan de kosten circa f 200 bedragen, terwijl op de begreoting een post van f 250 daarvoor is uitgetrokken. De heer Vroegop vindt dat voor de woningen in de Boschstraat veel eerder noodig, ze staan voor schandaal. De voorzitter zegt dat deze woning iuderdaad eerst recht heeft, daar er in geen 14 jaar een verfkwast op is geweest. Bij de eerlang te be handelen begrooting bestaat alleszins gelegenheid om voor die woningen in de Boschstraat en in het Boschje een post uit te trekken. De heer Koopman toont aan dat het hier niet een persoonlijke maar een gemeentelijke woning betreft, en het dus een gemeentebelang is hier voor te zorgen, gelijk zoo pas beloofd is. Daarna wordt met alg. stemmen het voorstel goedgekeurd. VII. Door het vertrek van W. Daane naar

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1