Van onze berichtgevers. 0 N D E R W IJ S. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichte n. De toestand te Petersburg. Een Russisch officier, het land der ellende ontvlucht en nu te Londen, hangt een droevig beeld op van de toestanden, «elke er te Peters burg heerschen. De uitgehongerde menschen dolen als schimmen rond in de doodsche straten, die onbeschrijfelijk vuil zijn. Niemand steekt er een baud naar uit; het reinigen wordt overgelaten aan zon, regen en wind. De politie bestaat voor tweederde uit vrouwen, die lange blauwe mantels dragen met een band om den rechterarm met de letters O. M,, dat is Gorodskaia Milizia (stedelijke militie.) Deze politie-vrouwen patrouilleeren twee aan twee met geladen gewerenzij zijn zeer stipt en goed gedisciplineerd. Ze hebben in den regel echter weinig te doen, daar op atootjes onbekend zjjn en de volkscommissarissen bij hun huiszoekingen zoo grondig te werk zijn gegaan bij het weghaleu van kostbaarheden dat een particuliere inbreker weinig meer van zijn gading vindt. Alle winkels zijn gesloten, ook sedert kort de coöperaties. Hel eenige, waar men wat krijgen kan, zijn de sovjetmagazijnen. De sovjetregeering is met voorbeeldelooze strengheid opgetreden tegen degenen, die met risico nog buiten hot rantsoen om levensmiddelen leverden. Zij werden beschouwd als helpers der contra-revolutie. Het is thans onmogelijk voor ieder, behalve communisten, iets te krijgen buiten het rantsoen om. Vroeger was voor het dagelijksch rantsoen de bevolking in verschillende categorieën verdeeld; de zuogenaamde „bourgeoisie" was in de vierde klasse gerangschikt en kreeg een minimum-rant soen. Die categorieën zijn thans opgeheven. Er is slechts ééa rantsoen voor mannen, vrouwen en kinderen. Er zijn daarvoor kaarten noodig, welke alleen gegeven worden aan hen die eenigen arbeid verrichten en daar al het werk onder controle staat van en geschiedt ten bate van de sovjet, volgt eruit, dat te Petersburg thans ieder gedwongen is het een of auder te doen om de sovjets te helpen. Het dagelijksch rantsoen te Peteraburg bestond in Juli uit het volgende Een bord soep, bestaande uit warm water met wat visch erin, en een achtste pond brood. Dit maal, waarmee men den heelen dag moet doen, kost zes roebel (f 7.50). Het voedsel kan worden genuttigd in de gemeentelijke eetlokalen die over de geheele stad verspreid zijn of mee naar huis warden genomen. Het laatste gebeurt echter zelden. Er is zulk een gebrek aan brand stof in Petersburg, dat het schier onmogelijk zou zijn het voedsel op te warmen. Daarom neemt men maar genoegen met de vuile eet lokalen en het weerzinwekkend gedrag der com munisten. Het is in elk geval beter dan koude toep. 's Morgens wordt een soort drank gebrouwen uit wilde bessen. Reeds lang is er geen thee, koffie of chocolade meer. VïeeBch is geheel on bekend en suiker is ook geheel verdwenen. Voor sigaretten vraagt men f 2.40 per stuk. In schier ieder huis vindt men, behalve de eigenlijke bewoners, vijf of zet sovjetambtenaren ingekwatierd, gezwegen nog van een haudvol- vreemdelingen, die er ingekwarteerd worden. De bewoners moeten met groete stiptheid huur betalen aan de huurcommissie eu bij de minste achterstalligheid worden zij op straat gezet. In dit opzicht zijn de huurcommissies veel onbarm hartiger dan de vroegere hoisheeren. De huurcommissie gebruikt de geïnde buur om er elrctrisch licht en water, alsmede de loonen der conciërges en anderen van te be talen. Gewoonlijk zijn de huren daarvoor ontoe reikend, maar aan den anderen kant werken de diensten zoo slecht dat zij nog altijd te duur betaald worden. Er is zulk een gebrek aan brandstof, dat er vergunning is gegeven om alle oude houten huizen te slopen. Er zijn biervoor bepaalde personen aaogewezeu. Alle labreken, behalve die, welke munutie maken, zijn gesloten. Alleen in die werkplaatsen wordt gewerkt 7 uren per dag. De schouwburgen, variété's bioscopen en dans zalen zijn alle geopend eu worden druk bezocht, doch de bezoekers zijn vrijwel uitsluitend sovjet- ambtenaren, vooral de jongere. Evenals de volwassenen naar decommunistische werkplaatsen moeten gaan, moeten de kinderen de communistische scholen bezoeken, waar ze, bij gebrek aan onderwijzers, zeer weinig leeren. Geen Zeeuwsohe Jaarbeurs. De commissie te Vlissingen gevormd op initia tief van de kamer van koophandel om te onder zoeken de mogelijkheid van oprichting van een Zeeuwsche jaarbeurs heeft besloten dat plan voorloopig niet door te zetteo. Besloten werd, dat de commissie blijft bestaan en de taak in studie zal houden. Men zal ver schillende handelsmenschen polsen en aan schrijven. Voorloopig echter komt van uitvoering der pionnen niets. Onvoorzichtigheid. Te Amsterdam is een 6-jarig jongetje, dat door een ouderen broer op de stang van de fiets was medegenomen, daar afgevallen. Het kind kreeg een schedelbreuk en werd in zorg- wekkenden toestand in het O.L.V. Gasthuis opgenomen. Een boer uit de Bilt trof een woonwagen bewoner. Deze vertelde hem, dat hij naar Hoorn ging. Wel, zei de boer, dat treft; ik heb een paard, dat naar Hoorn moet. En hij vond den woonwagenbewoner bereid het beest naar Hoorn te brengen. Natuurlijk heeft hij nimmer meer iets van het paard, noch van den woonwagen bewoner vernomen. Hij verzoekt nu aan de politie opsporing I FRUIT. Gelet op de hooge Fruitprijzen, heeft de Minister van L., N.en H.den uitvoerverboden. Naar aanleiding van deze beschikking is door de Ned. R.K. Vereeniging van Groothandelaren in Aardappelen, Groenten en fruit, het volgende telegram aan de Minister verzonden: v Volgens berichten in de dagbladen moet alle fruit voor export weer over de veilingen. Prijsdaling is reeds verleden week 40% geweest en zal zeer zeker nog grooter worden. Bij het boitengewoon groote gewas moet het loopeo over veilingen tot catastrophe leiden verzoeke dus Uwe Excellentie deze maatregel in te trekken en eerst vakkundige vereenigiugen te hooren voor het treffen van maatregelen. De kolennood in Duitschland Dat het met den kolennood in Duitsch land er wel hoogst ernstig voorstaat, blijkt o.a. uit mededeelingen van den Minister van Spoorwegen, volgens welke het per sonenverkeer van 1 September af sterk zal moeten worden beperkt, indien er geen verbetering in den kolenvoorraad komt. Van 1 October af zullen zeer waar schijnlijk alle D-treinen uitvallen en zal slechts 25% van de personentreinen, die in vredestijd reden, van brandstof kunnen worden voorzien. Wellicht zal tijdelijk het verkeer op sommige lijnen volkomen moeten worden stopgezet. De treinen zullen dezen winter niet verlicht noch verwarmd kunnen worden. De verliezen der Duitsohe vloot. »Die Flotte" geeft als volgt de totale verliezen op, door de Duitsche marine gedurende den oorlog geleden. Verloren in den open zeeslag 1 slagschip, 7 groote en 17 kleine kruisers, 1 speciaal schip, 111 torpedobooten (waarvan 49 jagers, 21 groote en 41 kleine booten), '178 duik- booten, nl. 82 in de Noordzee en den Atlantischen Oceaan, 8 in de Oostzee, 72 op de kust van Vlaanderen, en 16 in de Middellandsche zee7 kannonneerbooten, 30 duikbooten (19 in de Middellandsche 4 op de kust van Vlaanderen, en 7 in neutrale havens) werden door de be manning opgeblazen of op andere wijze vernield, ten einde te voorkomen, dat zij in handen van den vijand vielen. Zes rivier monitors of bewakings booten werden geïnterneerd of tot zinken gebracht. Voorts verloor de vloot 28 mijnvegers, 9 hulpkruisers, 100 visschersschuiten en loggers en 22 andere hulpvaartuigen. Door den ondergang van al deze schepen verloren het leven, 946 hoofdofficieren 5222 gegradueerden en 12,686 minderen] Naar het Vad. verneemt zou de Belgische regeering gaarne zien, dat de Belgische vluchtelingen zooveel mogelijk en zoo snel mogelijk weer naar België zullen terugkeeren. Zulks zal van Nederlandsche zijde worden bevorderd. Het aantal Belgen in ons land bedraagt thans nog 47000. WALCHEREN. De M.burgsche Crt. bevat o. a. de vol gende herinneringen aan Walcheren, ge schreven door Franpois Dozy Gedurende de 4 oorlogsjaren dat het mij en mijn vrouw niet vergund was ons naar Frankrijk te begeven, was ik wel gedwon gen binnen de grenzen te verblijven van Nederland, waar het moeilijk viel een oord te vinden dat mij nog onbekend was. Wij besloten naar Walcheren te gaan, waar ik eertijds 6 jaar woonde, hetgeen ons zoo goed beviel, dat wij er 4 achter eenvolgende jaren zijn teruggekeerd. Wat onze herinneringen ten deze aan gaan, zijn die van de aangenaamste zijde. Maak ik vergelijkingen met Walcheren, meer speciaal dan Domburg en omgeving en de overige streken van Nederland, dan behoort ongetwijfeld Walcheren tot het mooiste, veelzijdigste, klassiekste, karakter volste en beschaafdste gedeelte van Neder land. Het vormt een nbuitenlandje" in Neder land. Het wordt helaas te eene en goddank gelukkig te andere zijde betrekkelijk weinig bezocht, doch zij die het bezocht hebben, zullen met mij opgetogen zijn over de veelzij digheid en pracht, die de natuur hier biedt. Zeker moet men hier te Domburg geèn druk mondaine leven zoeken met den na sleep van dien, het mist gelukkig het vul gaire van Zandvoort en Scheveningen, het monotone van al de Nederlandsche bad plaatsen die op elkaar gelijken als twee droppels water en alle ontbloot zijn van natuurschoon, en waar dit eenigszins het geval is, het van poveren aard is. Ziet Domburg 1 Een bosch aan zee. Van uit de hotels, van uit de zee, onmiddellijk in het bosch en wat voor bosch! Ziet die allergezelligste laantjes van plat gegroeide eikenboomen, ziel die beuken eiken en kastanjes, waarvan de meeste hun stammen geheel begroeid hebben met klimop, wingerd of kamperfoelie, dan die varens en mossen op den grond, ziet de zwaar begroeide duinhellingen, alom weelde van planten. Bezoekt Westhoeve en den ronden vijver in het Berken, omringd met zijn sparren en bruine beuken, wat een idylle Plaatst u daar op een der banken en vraagt u afwelke der Hollandsche badplaatsen biedt u zoo'n weelde? Bezie nu eens ter afwisseling die graan velden, de zeer zindelijke uitziende huizen en boerderijen, opvallend zelfs voor iemand die uit jHolland" komt. Overal welvaart en rijkdom, de kleinste huisjes alles schit terend onderhouden. In Holland ziet men paarden, zeker ook die zijn hier weer anders, zooals alles op Walcheren anders iswelk een beestenwelk een stevige mooie dieren - Zoo zijn ook hier de rijtuigen, de wa gens weer unique. Ziet men door het geheele land het banale Utrechtsche tent wagentje, op Walcheren de verrukkelijke' witte huifkar, keurig gepoets en geschil derd in groen en paars, met naam van boerderij er op geschilderd en dan van binnen gevuld met die alleraardigste Zeeuwsche costumes, elegant en rijk tevens. Vergelijk die costumes en die typen eens met de smakelooze die men te Volen- dam en Marken ziet en die imbécile ge zichten die Baedeker iederen vreemdeling opdringt. En wat te zeggen van het Zeeuwsche volk Dan kan ik niet anders verklaren dan dat de Zeeuwen wel tot de beschaafd ste Nederlanders behooren. Waar op mijn zeer talrijke fietstochten door heel Neder land ik reeds gewend ben geraakt aan nascbelden en onhebbelijkheden, de streek van Staphorst zelfs verre achter staat bij Nieuw-Guinea, zoo frappeerde ons en met mij de vele patiënten die ik naar Zeeland verwijs, de groote mate van welwillend heid en beleefdheid der Zeeuwen. Wanneer men er wandelt of fietst, men wordt er beleefdheidshalve door de heele bevolking haast gegroet. Voor het eerst in Nederland bracht ik maanden door in een streek, waar ik mij niet dagelijks ergerde aan de grootste losbandigheid en verwildering. Ik overdrijf niet als ik Walcheren be schouw als de heerlijkste tuin in Neder land en zijn bewoners als de aangenaam- ste gastheeren. Gemeente THOLEN van 1522 A: Geboreu Hendrik, zv. M. Roggebi G. J. Schot. Jannetje Pietemells, dv.H Rnsscber en Cath. Blaas. OverledenM. F. A. van Iwaarde^ ecbtgenoote van E. Oelbers. j Gem POORTVLIET over de maand i Geboren: Dirk Krijn, zv, Mams A van Nienwkerk en Macbilia Cornelia Geertrnida Cornelia, dv. Willem Plei Adriana Davida Hage. Izak Marinus, zv Kleppe en Panlina Maatje Suurland., dv. Adriaan Lindhout en Janna Maria dt OverledenKornelia Potter 62 j. van Maatje v. d. Werff. GehuwdLeendert Geluk 28 j. jm. en Martba den Engelsman 22 j. jd. Jacobus 33 j. jm. en Maria Cornelia Smalheer j Pieter Cornelia Oosdijk 28 j. jm. en Geluk jd. 25 j. 8T-ANNALAND. In de jl. Woensdag ge- houden Vergadering van den Gemeenteraad, «elke door 5 leden werd bijgewoond, werd met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld de rekening der gemeente over 1918. Deze bedroeg in ontvangst f87244.125 en in uitgaaf f 35366. Batig saldo alzoo f 1878.125. Evenzoo werd met algemeene stemmen vastgesteld de rekening van den Weezen-Armen over 1918 meteen ontvangst van f 19036,80, uitgaaf f 14025.80. Goed slot f 5008,50. Aangeboden werd de gemeente-begrooting dienst 1920, die tot onderzoek werd gesteld in handen eener Commissie van 4 leden. Onderzocht werden de geloofsbrieven der benoemde Raadsleden en tot hanne toelating besloten. STAVENISSE. LI. Maandagavond trad alhier in een der lokalen van de openbare school als spreker op een reserve*officier der Infanterie uit Arnhem, om doel, oprichting en streven van een vrij willigen landstorm te bespreken. Het resultaat was, dat van de 70 opgekomenen er zich slechts 2 voor deelneming aanmeldden. Tengevolge van gerezen kwesties inzake de bevrachting kregen de schippers alhier heden onaangenaamheden, waardoor de politiemacht heden aanmerkelijk is versterkt. SCHERPENI8SE. In de gehouden algemeene vergadering van het Groene Kruis was tentoon gesteld een Dieuwe siekenbrancard. Aaa de tegenwoordige boden werd op hun verzoek eer vol ontslag verleend en aangesteld mej. L. Slager, alwaar de goederen opgeborgen zullen worden. Aangekocht was de woning van wijlen Arie Opree om aldaar verschillende Groene Kruis- artikelen op to bergen. Ook werd nog rekening en verantwoording gedaaD. De dienstbode van I. H. alhier had het ongeluk tegen een stop van een waschmachine, waar juist 2 emmers kokend water waren inge daan, aan te loopen, waardoor de stop er uit ging en zij het kokend water over haar beide beenen kreeg. Hevig gebrand werd zij opgenomen. Geneeskuudige hulp werd natuurlijk ingeroepeD. OU D-VOSSEMEER. In ons naburig Nienw- Vosmeer hoopt de Weduwe Catharina Moerbeek- Groffen Vrijdag a.s. haar lOOsten verjaardag te gedenken. St-Maarlensdijk. De heer L. J. van Nieuwen- huize alhier slaagde den 21 Aug. te 's-Graven- hage voor het examen Hoogduitsche taal (L.O.) Gemeente IER3EKE, van 1522 Aug. OverledenMatia, 6 weken, dv. Philippus Jan Bom en Maatje Mieras, PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nu ds. Van Luttervelt. Geref. Kerk voorin. 10 uur en nam. Jj ds. J. R. Goris te Schoondyke. Voorber. H| Geref. Gem. voorm. 10 en 's avonds l| Janse, nam. 2.30 leeskerk. Ned. Protestantenbond Afd. Tholeig GEEN DIENST. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10.30 leeskei 3 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 en 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 leeskerk) uur ds. Van Griethuyzen. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 uur en 6,30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. Ve nam. 3 uur 1 eskerk. Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 en 1 6.30 uur ds. L. Habregtse te Gravenpoldi STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, vourm. 10,80 en nam'- Ds. Kamsteeg. Nam. Doopsbediening. Beide beurten collecte Ziekenfonds. Oud Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 en 'j 6,30 uur ds. Van der Heijden te VlaardingJ ST-ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 en namj ds. Oosterhuis. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 en T 6 uur leeskerk. -t OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 10.30 eu 'iavo| uur ds. Van Griethuyzen. Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 uur en 'i 6.30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. ds. Bcti Geref. Kerk, voorm. en nam. leeskerk. I! Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en 'I ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 'ik Kersten THOLEN 23 Augustus 1919. Eieren 11 cent per stuk. Boter f 1.55 per pond. Temperatuur van het Seheldewater te Aug. Graden Zaterdag 16 20, Zondag 17 20,2 Maandag 18 20, Dinsdag 19 20, Woensdag 20 20, Donderdag 21 19,3 Vrijdag 22 19, Veilingavereeniging „De Eendraoht" te Veiling van 20 Aug. 1919. Manks Codlin (appel) le soort ij ii Zure tarweappel 2e ii ii 3e Duchesse d'Olenburg le ii ii 2e o Keswich (appel) M U The Queen N. H. Suikerpeer ii ij Bergamot Claps favorite Roode Suikerpeer ii o Preyose de treroux Jutten f» Prnimen (Boere witte) (gele) van 0.14 0.31 0.21 J

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 2