IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Ird m>- 1796 Zaterdag 23 Augustus 1919. Vijf en dertigste jaargang Publicatie n. Firma J. M. C. POT - Tholen. Eindelijk weer Chilisalpeter in den Herfst. GEMENGD NIEUWS. an I Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco post f 1,22». Voor het bnitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. .JURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt l»r(d, dat eene Openbare Vergadering van den fl, gnteraad is belegd tegen Donderdag den 28 tos 1919, des namiddags te 21/2 ure. jlen, den 22 Angostos 1919. 5 l&JBURGEMEESTER van Tholen zal op Zater- ^0 Aogastus a.s., des middags te 12 nar. ten fftize aldaar ■'VT EEN HOOP COMPOST, io ll verkoopen. q 1'! voorwaarden van den verkoop liggen van RKÈaf ter leziD« ter «ecretarie, iederen werkdag tenl' UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. fcrmiddags van 912 uur. Aagustus 1919. 12 2329 Augustus 1919 kunnen gebruikt worden Igende coopons uit de LEVENSMIDDELEN- «IES, die geen overdruk hebben 30 voor 31/2 ons suiker. Cense en Marico is zonder bon macaroni te 1 a f0,14 per ons. de KINDERBOEKJES is geldigs 1 no. 90 voor 31/2 ons suiker, jbeidsduur van couponnen der BROODKAAR- voor het 107e tijdvak van 2331 Aug. 1919. [broodkaarten voor wittebrood, waarop geen geen nummer voorkomen zijn voor bovenge- Itijdvak rood gekleurd, tien, den 22 Aug. 1919. 16 De Burgemeester, J. W. WAGTHO. KANTONGERECHT TE THOLEN. #u$tu8 1919. Door het Kantongerecht alhier pei zijn heden veroordeeld wegens: Loopen over bezaaiden grond O. van S. te Sint-Maartendijk tot f 3.— een week tuchtschool. )1§ Overtreding der Jachtwet. V. te Poortvliet tot twee maanden tucht- gal met proeftijd van een jaar. L. V. te Afliet tot twee maanden tuchtschool met jd van een jaar. J. V. te Poortvliet tot kaanden tuchtschool met proeftijd van een M. V. te Poortvliet tot twee maanden jhool met proeftijd van een jaar. Overtreding Politieverordening te Sint-Philipsland tot f 1.— boete 0^ week tuchtschool. J. K. aldaar tot f 1. of een dag hechtenis. Overtreding Visscherijwet. IV. Mz., te Ierseke tot f100, boete of Tgen hechtenis. Overtreding der Jachtwet L. te Poortvliet tot f 5.— boete of 5 hechtenis. C. G. te Poortvliet tot f5.— of 5 dagen hechtenis met verbenrdver- van het niet inbeslaggenomen geweer, irel dit uit le leveren, te betalen f 10, dagen heehtenii. Loopen over bezaaiden grond. B. te Poortvliet tot f 5.boete of hechtenis. Overtreding der Jachtwet. V. H. te Sint-Philipsland tot f 5.—boete igen hechtenis. '■rireding Binnenaanvarings-reglement. A. S. te Clinge tot f 10.— boete of 10 hechtenis. Overtreding Fisscherijwct. S. Cz., te Tholen tot f 1.— boete of 1 ichtenis. C. B. te Tholen tot f 1,boete dag hechtenis. M. S., J. B. en C. B. 1 te Tholen ieder tot f 2.— boete of 2 itohechtenis voor ieder hunoer. J. F. d. K. telen tot f 8.— boete of 3 dageu hechtenis. B. te Tholen tot f 2.— boete of 2 dagen •cis. S. C. Hz. te Tholen tot f 8.— boete dagen hechtenis. Overtreding Politieverordening. d. R. te Sint-Philipsland en M. A. F. «erpenisse ieder tot f 1.— boete of 1 dag huis voor ieder hunner. A. G. d. B. te te tot 50 cent boete of 1 dag hechtenis. Strooperij M. te Sint-Annaland tot f 5.boete dagen hechtenis, met verbeurdverklaring w inbeslaggenomen sikkel en zak. Loopen of rijden over een verboden weg. P. J. V. te Rotterdam tot f 5.boete of 5 dagen hechtenis. J. Q. te Anna-Jacobapolder tot f 1.boete of 1 dag hechtenis. Openbare Dronkenschap. H. d. G. te Amsterdam en P. C. d. H. Ie Tholen ieder tot f 5.— boete of 5 dagen hech tenis voor ieder hunner. Rijden tonder HM. A. P. W. te Stavenissc. J. y. V. te Sint- Maartensdijk. G. J. de W. te Oud-Vossemeer. J. A. te Sint-Philipsland. J. y. P. en C. y. E. te St-Annaland, ieder tot f 1.boete of 1 dag hechtenis yoor ieder hunner. H. C. B. te Poortvliet tot f 5.boete of 5 dageu hechtenis. LANDBOUW. Gedurende den oorlog, dus gednrends vijf lange jaren, is het chilisalpeter ons zoo mondjesmaat toebedeeld geworden, dat er aan een bemesting met chilisalpeter in den Herfst Diet gedacht kon worden. Het weinige, dat we machtig konden worden, hadden we noodig in het voorjaar en den vroegen zomer voor suikerbieten e. d. No echter weer normale tijden gaan aanbreken, de kunstmest vrij is, en er genoegzaam chilisalpeter voorradig zal zijn, moeten we weer met verdub belde energie aan 't werk. We zijn aan ons zelf en aan de gemeenschap verplicht den bodem zooveel mogelijk te doen produceeren. Tot de voornaamste producten behoort nog altijd het graan. De rogge en de wintertarwe, ziedaar de twee cultures op welker intensieve verbouwing wij ons moeten toeleggen. En daarom moeten we in den herfst even na den uitzaai of na de opkomst, zoo mogelijk na beide een kleine hoe veelheid chilisalpeter uitstrooien op de tarwe en rogge. De granen zijn daardoor véér den winter reeds wat krachtiger van bouw en doorstaan de vorst beter dan de kleinere tengere plantjes. Per Hec tare kan men voor de herfstbemestiog met chili salpeter volstaao met 50 5 100 K.G. Krachtens Rechterlijk bevel zal a.s. Vrijdag te Goes een belangrijke verkooping plaats hebben van landbouwhoeven en wel een hoeve onder 's Heer-Arendskerke groot ruim 64 H.A., be kend als Renéhoeve verder de Antoniushoeve aldaar groot circa 50 H.A., benevens plm. 15 H.A. bouw. en weiland en dijk in den West Craeijertpolder aldaarde Mariahoeve onder üinteloord groot plm. 68 H.A. en onder Krab- bendijke 42 H.A. dijk. West-Noord-Brabant krijgt nn ook zijn Landbonwwinterschoolvan R. Cath. zijde wordt met 1 October a.s. te Roosendaal deze school geopend; 25 leerlingen zouden geplaatst kunnen worden en 23 zijn geslaagd op het toelatings examen, bijna allen uit de omgeving; één der leerlingen komt uit Zeeland. De „vrije" rogge. De boeren mogen voor rnim f 30 de 300 kilo de rogge leveren aan de regeering, waarbij echter rekeoing wordt gebonden met de boeveelheid, die zij het vorige jaar leverdeD. Deze regeerings- prijs is hoog. Misschien heeft de regeering ge dacht hiermede die boeren te straffen, die het vorige jaar rogge achterhielden voor zichzelf en hun vee, de eerlijke boertjes zoudsn dan nn hun belooning krijgen doordat ze veel rogge tegen hoogen prijs aan de regeeriog mochten leveren. Evenwel, nn wordt in het Oosten van oos land nabij de grenzen, de rogge opgekocht tegen rnim f30 het mud (70 kilo) door hande laren, En .handelaar bij de grens" is een sy noniem voor „smokkelaar*. De boertjes, die het vorige jaar de regeering fopten, lachen nu weer genoeglijk. De oude geschiedenis, zegt het Hbl.s De kinderen der daisternis zijn slimmer dan de kinderen des lichts, ja zelfs dan.... de kinderen der Regeering 1 Als het onweert. Ga dan geen beschutting tegen den regen zoeken onder eiken, populieren, wilgen ot iepen. Benken en kastanjes daarentegen worden zelden door den bliksem getroffen en leveren dus een vrij veilige schuilplaats. Hebt ge een rijwiel bij u, zet dat dan onder en anderen boom, dan dien waaronder ge zelf schuilt. Een zilveren jubilé. Mejnff. P. Schoonen herdacht 18 Aug. 11. den dag, waarop zij voor 25 jaren bij de firma P. J. Asselbergs Chz. aan de stoomwasscherij en machi nale strijkinriehting in dienst trad, waar zij thans hoofdopzichtster is. Dien dag wapperde dan ook de Vaderlandsche driekleur van den nok der fabriek ter eere van dit zeldzaam feit. Naar aanleiding daarvan werd dan ook de machine omstreeks elf uur een poosje stopgezet en werd de jubilaresse door den legen woordigen directeur-eigenaar dhr. J. C. Asselbergs met eenige waardeerende woorden toegesprokeu en baar een geschenk aangeboden onder couvert, benevens een zeer mooi chromo-diploma namens den .Bond ter Bevordering der Waschindustrie in Nederland.» Ook van Mevr. de Wed. P. 3. Asselbergs Chz. de oprichtster der zaak werd haar een geschenk onder couvert en een fraai bloemstuk aaDge- bodeD, terwijl Mevr. Joh. C. Asselbergs en kinderen haar eveneens eene mooie bloemenhulde brachten. Het kantoorpersoneel bleef niet achter en schonk haar prachtige bloemen, terwijl het tal rijke hooger en lager personeel blijken van waardeering gaf en haar verraste met een gouden horloge met inscriptie vergezeld van bloemen. Verder mocht de jubilaresse nog vele blijken san belangstelling ondervinden op dezen voor haar gedenkwaardigen dag, waarvoor zij zeer dankbaar bleek te zijn. Daarmede was de plechtigheid in verband met de groote drukte in het bedrijf geëindigd, een sigDaal met de stoomfluit, en de machine werd in werkiog gesteld en weldra snorden weer de motoren en exhansters, bromden de centrifuges, klosten de waschmachines en het regelmatig getiktak der mangel- en strijkmachines leverden het bewijs, dat allen, hoewel onder den aange- namen indruk van het zeldzame feit weer op hnn post waren en bleken allen weer ordelijk als altijd met lust aan den arbeid. Een 60-jarige alleen wonende dame te Breda, mej. Van Gooi, werd in haar woning door een heer, zekeren Stadhouders uit Soubnrg (Zeel.), aangevallen. Mej. Van G. werd door een schot in den rng getroffen en vluchtte de deur uit. Hare blouse, die in brand stond, trok ze vlug uit, waarop de man nogmaals vunrde en haar zeer ernstig verwondde. Hij wilde vluchten, maar werd achtervolgd en bracht daarop zich zelf een hoogst erostige schotwonde toe. Beider toestand liet nog geen verhoor toe. De wereld van boven gezien. Een verslaggever van de N.R.Ct. is met een handelsvliegtuig mee geweest boven Amsterdam en verder de provincie in. Hij geeft nn zijn in drukken weer. Kalm zien wij, zegt hij, door de raampjes vao de hut naar buiten over het groene Noord-Holland, met overal de vaarten en plas- sen als stukjes spiegelglas en verderaf de dampige blauwe Zuiderzee. Heel de rose vlek Amsterdam ligt als in een oase; een oase van groene, sap pige weiden. Het is één smaragd. Weer vlieg ik over Amsterdam en ik verwon der mij er over; niet dat alles zoo klein is dat weet ik nn wel maar dat op deze groote hoogte wij vliegen op circa 1500 meter alle verhoudingen van het aardsche zoo veran derd zijn. De Munttoren bijv. lijkt niet kleiner dan do Westerloren, die minder is dan het op gestoken vingertje van een kind. Duizenden voeten hooger dan de trotsche Keizerskroon, die zoo fier de locht insteekt, zweven wij in het luchtrnim en ik denk, al mijmerend dat de luchtscheepvaart de menschen misschien zal lee- ren wat minder op te zien tegen veel wat daar beneden omhoog staat; dat zij de betrekkelijk heid van veel aardsche grootheid en macht zullen leeren begrijpen Wij varen in Oostelijke richting: het Gooi inj en ik gevoel mij als Gulliver in het land der liliputters. Och, die poppige lappendekenljes van veldjes beneden mij; wat hebben die Lilli- putters, de aarde toch in kleine stukjes geknipt! Eu hoe klein zijn de nederzettinkjes, die zij steden en dorpen noemen I Het lijken niet meer dan hoopjes dooreengeworpen bonte steenen. En, als de goden op den Olympus, lachten wij om dat menschelijke kinderwerk. Wij herkennen Weesp en Muiden. Wij volgen de kust van de Zuiderzee, die is als een wazige, blauwe wondergoot. Wij herkennen natuurlijk dadelijk de vesting Naarden, die daar als een gestrande zeester ligt, en komen dan boven de zomerdorpen Bussum en Hilversum. De Gooische hei lijkt wel een zwartgemaakt glas met scherpe krassen er op: de wegen. Vooral hier valt het mij op, hoe klein toch al het menschelijk gedoe ia; hoe psuterachtig eu protserig in verhouding tot de groote dingen, die ik zie: de lucht en de aards. Eu ik denk aan het beeld, dat een mijner kennissen gebruikte, toen hij een dezer dagen een groote overlandvluoht had meegemaakt: de aarde is een kaaskorst en de menscben zijn de maden, die er gangetjes in graven. Zie dat stippeltje daar op het gele lintje: het is een auto, die voortjaagt over een grooten straatweg; zie dat moeizaam voortkruipende rupsje; het is een spoortrein, die met ratelend geweld over dtn stalen weg dondert. Onze B. A. T. vervult prachtig haar taak. En ik zit dan ook rustig te schrijven, rustiger dan in een spoortrein of auto. Vriendschap bij de dieren. Iemand te Hengelo (O.) had in de veranda van zijn woning een kauarie in een kooitje. Eiken morgen, als de veranda ontsloten werd, kwam een musch binnenvliegen, die op een tafel of op het kooitje ging zitten. Dan ontspon zich tusschen de beide vogeltjes een intiem ge sprek, dat een heelen tijd uit snel opeenvolgende piet- en tsjielptonen en daarna uit beurtgezang bestond. Als de kanarie met slagen en rollers begon, luisterde de musch aandachtig toe en vulde de ruimten tusschen de strophen met luide tsjielpklanken aan. De musch week nooit langer dan eeu uur van de zijde van haar vriendje. Voor de hnisgenooten, die de veranda in- en uitgingen, toonde ze niet de minste vrees. Thans is door een noodlottig toeval de mnsch om het leven gekomen. De kauarie heeft in geen veertien dagen gezongen. Dreigende hongersnood in Europa Zoover is 't nu gekomen de vrede, die ons zoo tegenlachte, eu met zooveel blijdschap werd begroet, hij heeft ons den innerljken vrede niet gebracht—-nbg niet gebracht althans. Integen deel, indien niet alles samenspant, om het te verhoedeD, staat straks de hongersnood voor de deur van geheel Europa. Treurig beeld, dat in de nabije toekomst ligt, en werkelijkheid dreigt te worden 1 Amerika s voedselregelaar Hoover, die naar Europa is overgekomen, laat in duidelijk ver staanbare taal zijne waarschuwende stem hooren. De productie vau leveoabehoefteu voor Europa'» bevolkiog van 450 millioen zielen, met inbegrip van Rusland, is, zegt hij, nog nooit op zulk een laag peil geweest als thans. Minstens 15 millioen gezinnen krijgen in den een of anderen vorm werkloosheidsuitkeeriug; nemen dus, voegen wij er aan toe, geen deel aan de productie, welke ons er weer boven op moet helpen. Een inwe schatting wijst nit, constateert Hoover verder, dat Europa's bevolking ten minste 100 millioen zielen grooter is dan zonder invoer kan worden onderhouden en dat zij moet leven door de productie en distributie van uitvoer-artikelen. In hel algemeen is, wat de productie betreft, Europa niet alleen ver onder het peil van den tijd der onderteekening van den wapenstilstand, maar ver beneden het benoodigde voor onder houd van leven en gezondheid zonder een bui tengewone mate van invoer. Hoover gelooft, dat het westelijk halfrond en hier zal hij wel voornamelijk het oog hebben op Amerika tijdelijk nog in staat zal zijn, Europa s tekorten aan te vullen, maaar hij ver zekert, dat dit niet lang kan worden volgehouden. Hoe het dreigend onheil af te wenden P Het eerste en voornaamste wat de Europeesche staats lieden moeten doen, is den arbeiders grondstoffen en gereedschappen te geven, om hen weer aan het werk te doen gaan. Verder zal een ieder, van welke politieke richting ook, het inzicht moeten worden bijgebracht, dat een maximum van individueele inspanning noodig is ten bate van de productie. Het 19 ook nooit zoo nood zakelijk geweest als thaos, om de weelde eu het gebruik van andere niet-noodzakelijke artikelen tot een minimum te beperken. Het prikkelen der productie kan volgens Hoover geschieden door het vermijden van alle beperkingen der belooning van den werkelijken producentpo gingen om de prijzen te coutroleereu, anders dan in de beteekenis van controle op verkeerde speculatie, ziju het tegenovergestelde van prik keling der productie eu kunnen slechts bijdragen tot een verdere beperking van bet totaal aan artikelen beschikbaar voor het totaal aan men schelijke wezens, die gevoed, gekleed en gehuis vest moeten worden. Hij betoogt ten slotte, dat van eene vermeerdering der producite geen sprake zal zijn, zoolang de onbevoegde politici voort gaan met blokkades, uitvoerverboden, censuur, mobilisaties, groote legers en vloten en oorlog.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1