klokluider. 0 N 0 E R W IJ s. Van onze berichtgevers. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. Kerknieuw 8. Marktberichten. de regeling in lijn geheel in lemming gebracht en met atgemeene stemioen aangenomen. Waar nog eecige uitgaven zija te doen, be- boorende tot het vorige dienstjaar, o. a. een uitgaaf van f256,97 voor Vio nadeelig verschil op het ongebuild tarwemeel over het 4e kwar taal 1918, welke uitgaven met meer konden gekweten nit den poit voor distribnticuilgaveo of andere artikelen, stellen Burg. en Wetb. voor de bedragen te voldoen uit „onvoorzien" van 1919, welke post in de vorige vergadering daar voor ii aangevuld. Niemand hiertegen bezwaren hebbende, wordt daartoe besloten. Niets meer te behandelen zijnde, deelt de Voorzitter mede dat in 't vervolg in de wonin gen weer schouwing van stookplaatsen zal plaats hebben, en dat de brandspuit is geprobeerd eu bevonden is dat alles in goeden toestand ver keert. Bij de omvraag vraagt de heer De Rijke hoe het staat nopen» de plannen voor een bewaar school. De Voorzitter zegt dat men nog niet ver is gevorderd, de woning van den heer Verhees en de daarnaast gelegen woning van den heer Stel wagen kan worden aangekocht, doch men weet wat daaraan te doen is en de prijzen welke daarvoor worden gevraagd. De woning van Van As is niet meer te koop. De heer Aarnoudse is van meening dat het beter is om nieuw te bouwen, doch waar, hij kan zich moeilijk vereenigen met een der groote uitgaven van de oude gebouwen, waaraan dan nog zooveel moet gebeuren. De heer Den Engelsman zegt dat als men een Bewaarschool hebbon wil, de Raad op moet schieten, hij zou daarom maar over de bezwaren van de groote uitgaven willen stappen, veel minder zal men toch geen school kunnon krijgen. De heer De Rijke zoa maar willen besluiten, thans is het duur, hij acht de uitgaveu groot, doch zal men een volgend jaar minder kunneD, blijft het bij uitstellen, dan komt men er niet. De Voorzitter zou thans ook willen besluiten, of men nu 2 f 3000 bespaart gseft zooveel niet, wij hebben de school en een volgend jaar moeten_wy weer maar afwachten. De heer De Rijke stelt voor om Borg. en Weth. te machtigen de zaak nogmaals ter hand te nemen met uitnoodiging om zoo spoedig mogelijk met een voorstel te komen betreffende aankoop; welk voorstel wordt aangenomen. Thans vraagt de heer De Rijke naar de Mo lenstraat. De Voorzittter deelt mede dat De Later is begonneD, doch ook weer opgehouden is, de grootste putten zijn nu weg, doch klaar is het nog niet. De heer De Rijke acht verbetering noodig, hij had gehoord, dat de Voorzitter geen keien ter beschikking wilde stellen. De Voorzitter deelt mede dat dit de oorzaak niet kan zgn dat geen vooruitgang wordt ge maakt, hij had De Later medegedeeld dat de oude keien weer gebruikt moesteu worden en dit kan. Keien in voorraad heeft de gemeente niet, is reparatie zonder nieuwe keien niet mo gelijk, dan moeten se er komen. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad dar gemeente Poortvliet, den 29 Juli 1919. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering. De notulen van de vorige vergadering worden na ▼oorlezing onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat ingekomen zflu de navolgende stokken le. een missive van Ged. Staten van Zeeland, waarby wordt toruggezonden, voorzien van het be wijs van goedkeuring, het kohier van den hoolde- Jyken omslag over 1919; 3e. een uittreksel uit het kon. besluit van 26 Mei 1919, ao. 43, houdende goedkeuring van het raads besluit tot wytiging van de verordening tot hetfing van hoofdelykon omslag 3e. een missive vau Ged. Staten van Zeeland inhoudende goedkeuring van het raadsbesluit betref- lendo het aangaan van een gddleening tot aflossing der tydelyke leening inzake drinkwaterleiding; 4e. een proces-verbaal van kasopneming by den gemeente-ontvanger, waaruit blykt dat op 23 Juni jl. in kas was f 2197.44. Deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Daarna wordt aangeboden do gemeenlerekening over het dienstjaar 1918, welke met de daarby be- hooreode bescheiden in handen wordt gesteld van een commissie van onderzoek. Vervolgens wordt art. 2 van het reglement van het Weezenarmbestuur zoodanig gewijzigd dat de voorzitter van dat bestuur geen raadslid behoeft te zgn. Voorts wordt nit da twee sollicitanten W. C. Hor dijk benoemd tot straatveger en lantaarnopsteker die door den Burgemeester tevens benoemd wordt tot nachtwaker. Op het verzoekschrift van mej. A. Kryger—de Korte om verhooging van salaris als gemeente-vroedvrouw wordt afwyzend beschikt. Verder wordt nog besloten ook aan den Burge meester dit jaar duurtetoeslag toe te kennen en voorts over 1?20 slechts duurtetoeslag te verleenen aan de navolgende ambtenarenBurgemeester, gemeentebode, grafdolver, vroedvrouw, telegrambesteller en schoon maker der schoollokalen. Het salaris van den klokkenist tevens klokluider, wordt met ingang van 1 Januari 1920 met f20 verhoogd, alzoo vastgesteld op fSO per jaar. De jaarwedden van de distributie-ambtenaren blyven voor dit jaar gehandhaafd. De vergadering wordt daarop gesloten. Ierieke. De heer Bruggemao it geslaagd voor de acte Fransch en de heer A. JaDse voor de acte hoofdonderwijzer. Beide zijn onderwijzer aan de Chr. school alhier. De heer W. Loggers van Ierseke, leerling der R. H. B. S. te Qoea, is geslaagd voor diploma ö-jarigi cursus. 8T-ANNALAND. Door den Dijkraad der Waterkeering van den Calamiteuzen Sutanna polder werd in zijne vergadering van 31 Juli jl. voorloopig vastgesteld de rekeniog over den dienst 1918/19. Deze bedroeg in uitgaaf f 15015,32 en in ontvang f4116.905, zoodat meer was uitgegeven dan ontvangen f 10828.415. In dit te kort was bijgedragen door het Rijk en de Provincie te samen f 10626,81 en be draagt het nadeelig saldo alzoo f 271.605. Met algemeene stemmen werd de jaarwedde van den waterbouwkundigen ambtenaar verhoogd met f 200.en gebracht op f 1400.Boven dien geniet hij nog f150.als tegemoetkoming in de huishuur. POORTVLIET. Op een Woensdagavond jl. gehouden vergadering in het hotel *de Gouden Leeuw* waarbij als spreker optrad de Luitenant- Kolonel de heer Klontje te Middelburg, inzake vrij willigen landstorm, gaven zich 23 personen daarvoor op. IERSEKE. In den nacht na de raadsver gadering, waarin de kermis werd afgeschaft zijn van een der leden die voorgestemd hadden een klokhen en 7 kuikens geworgd. De doode dieren zijn, in een zak gewikkeld, bij een Anti-Rev. ingezetene (geen raadslid) door de spiegelruit van zijn winkel gesmeten. Deze daad heeft tengevolge gehad, dat bedoeld raadslid en een andere voorstemmer voor nog erger beducht met nog een vrijz. lid (want er moesten er drie zijn) aan den voorzitter van den raad verzocht hebben om spoedig een raads vergadering te beleggen ten einde de intrekking van 't besluit tot afschaffing der kermis te be spreken. Deze vergadering kwam Dinsdagnamiddag bijeen. Er waren tien leden tegenwoordig. Er waren 2 adressen tot intrekking van het afëcbaffingbesluit ingekomen. le een van 43 neringdoenden en 2e een van de afd. Ierseke van de 8. D.A.P. In 't laatste werd de kermis geroemd het afkooksel van 't slechtste wat op 't gebied van volksvermakelijkheden bestaat, maar zoolang de overheid niet voor wat beters zorgt (zoo heette het verder) mag men de vroolijke jeugd een gepaste kermisvreugde niet onthouden. De heeren van Stee en Kramer op wier ver zoek de vergadering belegd waa gaven reken schap van dit verzoek. Het voorstel tot af- achaffing was te onverwacht gekomen. Ze hadden geen vermoeden dat de neringdoenden zooveel belang in de kermia stelden, en waar de af schaffing nu reeds zulke onaaDgename gevolgen gehad had, zou afschaffing denkelijk nog grooter onheilen stichten dan de kermis zelf. De heer Bom, ook een voorstemmer, zei dat hij daarbij blijven sou omdat hij uit beginsel en naar zijn geweten de kermis niet kon goed keuren, wegens het draokmisbmik. De heer Willemsen hield een lange rede waarin hij de beginselloosheid van de 2 Chr. Hist. leden erg afkeurde, en ook het wegblijven van een auti-rev. lid, die uit vreet naar de stad was gevlucht. Hij zei dal het na 't gebeurde niet tffeer ging om de kermis maar om de vraag wat zegevieren zalhet wettig gezag of het terrorisme van de straat. Het adres der 8.D.A P. achtte hij in strijd met de begiuselen der partij Spiekman heeft eens op 't eigenaardig feit ge wezen, dat in een vergadering zijner partij niemand vau de 120 140 aanwezigen prijs- stelde op 't behoud der kermis. Het voornemen tot het afschaffingsvoorstel was niet pas kort vóór de vergadering vau Donderdag, maar maan den te voren bekend. Spreker eindigde met een beroep te doen op de bnrgerij om de orde te helpen handhaven. De heer Van Stee ontkende ten sterkste, dat het vooraemen om de afschaffing voor te stellen al 3 maanden bekend was. Als dit w»ar was zou het tumult niet voorgekomen zijn. Ook de heeren Wesdorp, Poleij en Huibregtse ontkenden die bewering van den heer Willemsen. De laatste had het geen minuut te voreu ge weten, hij had zich dus niet door vrees laten beïnvloeden, zooals de heer Willemsen beweerde, en waar deze sprak van veredeling der volks vermaken, vroeg spr. nogmaalswaarom dan aan „Mozart" subsidie geweigerd? De heer Poleij wilde Schiedam sluiten, dan zijn wanordelijkheden op de kermis uitgesloten. De voorzitter sloot de discussies met eenige opmerkingen. Da beginselverzoekera waren bem geen woord waard. Hij heeft vroeger wel gezegd de kermis is niet afgeschaft, maar er bijgevoegd *als er niets bijzonders tus9cbenbeide komt", en dat bijzondere is nu gekomen. Er is steeds kermis gehouden, niet omdat spr. er vddr was, maar omdat zijn plicht meebracht om een wettig genomen besluit uit te voeren. Z. i. gaat het wei degelijk tegen 't gezag. De heer van Stee stelde voor weer kermis te houden, wat met 6 tegen 4 stemmen werd aangenomen. De heeren J. Kramer en M. van Stee Ft. hebben ontslag genomen als raadslid. De heer van Stee zou in September toch aftreden. Voor den heer Kramer (chr.-hist) komt in de plaats Louis van Es. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn weer 30 roeden late aardappelen, die nog bijna waardelooa waren, kwaadaardig uitgetrokken. THOLEN. Zaterdag 19 Juli jl. is alhier opge richt een vereenigiog van te hoog aangeslagenen in den Hoofdelijken omslag, een twintigtal leden tellende. Het doel ia een rechtvaardiger behande ling te krijgen, bij het behandelen hunner aan slagen door den gemeenteraad. Zij hopen door gezamentlijk optreden, bij den gemeenteraad meerder succes te hebben op hnnne belastingreclames. OUD-VOSSEMEER. Door de jachtopzieners alhier zijn met groot succes een 150 tal patrijzen gekweekt uit eitjes van verstoorde nesten. Het is bekend, dat de patrijs als insecteneter groot nut doet in het veld, zoodat hoogst zelden deze vogels worden vervolgd buiten den jachttijd. De kerk en de verkorte arbeidsdag. Een predikant legt verband tusschen deze twee. In het Hbl. wijst hij er op, hoe over het algemeen de arbeidersklasse al meer en meer van de kerk vervreemd is. En 't is z. i. een niet te miskennen feit, dat de arbeider door zijn gewonen arbeid zoo zeer in beslag werd genomen, dat hem veelal geen behoorlijken tijd overbleef, welken hij zou kunnen benutten voor de ontwikkeling van zijn gemoeds- en geestes leven. Nu, met de a.s. invoering van den acht- urigen werkdag, is er voor de kerk een kans, meent de predikant, om veel van bet verloren terrein te herwinnen. Door pessimisten is beweerd, dat inkrimping van den arbeidstijd het kroeg- en bioscoopbezoek zal bevorderen en zoo het tegendeel zal uit werken van hetgeen er mee beoogd wordt. De schrijver hoopt en vertrouwt, dat zij, ,die aldus redeneeren, straks door de practijk in het ongelijk gesteld zullen worden. Eén ding plaatst hij echter vooral op den voorgrond laat vooral de kerk zorgen, in haar concurrentiestrijd met bioscoop en herberg geen slecht figuur te slaan; en mochten de resultateu van den verkorten werktijd niet beantwoordden aan de verwachtingen dat daa de kerk geen zelverwijt treffe. Daar voor dringt hij in dezen aan op samenwerking van .alle kerkgenootschappen, in elk geval op samenwerking van de gelijkgezinde kerkgenoot schappen, opdat, mede door de kerk, de 8-urige arbeidsdag den werkenden stand tot zegen moge worden. Een rentenierszoon. Hij kwam logeeren in een hotel te Kuinre, noemde zich Kuvper en was een rijke rente nierszoon uit Den Haag. De schoone omgeving boeide hem zoo, dat hij plannen vormde, om nog een week te blijven. Jammer voor bem, oordeelde de politie, dat bij sprekend geleek op iemand, die in 't politieblad stond gesigna leerd. Een aanhouding volgde, waarbij Kuyper niemand anders bleek dan de gezochte Rudolf M., een 24-jarige jonge man, die zonder te betalen, ook in Apeldoorn was gelogeerd geweest. Hij heeft verschillende misdrijven op zijn kerfstok. De #rijke rentenierszoon^ kon nog slechts bogen op 10 cent en een sleuteltje, dat hoorde bij de chiffonière van den hotelhouder. Wijlen de heer J. ter Horst J.Hzn. te Rijssen heeft de volgende legaten vermaakt aan de fabrieksarbeiders van de fa. Ter Horst Co. f 300.000 aan de burgerlijke armen te Rijssen f 50.000 aan de afdeeling van het Groene Kruis te Rijssen f25.000; aan het dagsanatorium le Rijssen f 25.000 en aan het volkssanatorium te Hellendoorn f 25.000. In verband met ernstige inbraken in 't Westerkwartier, zaten drie beruchte inbrekers te Groningen gevangen. Den dag voor hij terecht moest staan, heeft de hoofddader, zekere Hage- nouw, zich in bet huis van bewaring te Gro ningen van het leven beroofd. Gruwelijke feiten waren nog ten laste van dezen misdadiger aan het licht gekomeD. DE VREDE brengt thans voor Duitschland groote binnen- landsche herrie. In de Nationale vergadering kreeg Ebert het te kwaad met de nationalisten die de huidige regeering verwijten deden over het verloop van de vredesonderhandelingen, waarvan de socialisten door een ontijdige revo lutie de corzaak zouden zijn. Dit heeft tot gevolg gehad dat Ebert met onthullingen is gekomen die wel een zonderling beeld werpen op de lichtvaardigheid waarmede sommige Dnilsche machthebbers in 1917 den oorlog hebben voortgezet. Toen kwam door be middeling van den Paus een voorstel van En geland in dat de kiem van een voor Duitschland niet onvoordeeligen vrede bevatte. De toenmalige Duitsche Rijkskanselier schijnt echter dit stok in overleg met de leidende Duitsche generrals achter te hebben gehouden lot een tijdstip waarop het verkrijgen van een goeden vrede voor Duitschland alweer voorbij was. En nu iieb je in Duitschland de poppen aan bet dansen Ludeudorff komt thans ook met onthullingen die voor de thans aan de regeering zijnde s< ci- alisten allesbehalve prettig zijn, en zoo gaan de heeren voort met elkander te beschuldigen. Voor ons land is evéueens het gevaar om in den oorlog te worden betrokken groot geweest. Ludeudorff wilde ons landje maar eens op echt Pruisische manier laten gehoorzamen en trok daartoe reeds troepen tegen ons land samen. Dit was tijdens de grindkwestie toen onze ver loven ook werden stopgezet, Alleen door het ingrijpen naar men zegt van de gewezen keizers van Duitschland en Oostenrijk benevens door onze diplomaten bleven we voor een oorlog gespaard. En dat. het verliezen van Duitschland voor ons een zegen is blijkt wel nit de ont hullingen van Ludendorff die aan een verslag gever van Wolff vertelde, dat, als Duitschland den oorlog eon hebben gewonnen, men zeer zeker een belangrijk gedeelte van Nederland zou noodig hebben gehad, tenzij Nederland zich geheel vrijwillig in een Duitsch verbond zon hebben laten opnemen. Gem. ST-MAARTENSDIJK over Joli. OndertrouwdA. C. Heijboer jm. 47 j. de Viet jd. 40 j. Geboren Marinus Pieter zv. C. Potappel i J. van Haaften. Pieternella Johanna dv. A. en van E. de Bree. OvtrledenW. J. de Graaf 70 j. ecbtgei M. Steketee. Getrouwd Ph. M. Hartog jm. 24 j. en C. jd. 20 j. Gemeente IERSEKE van 25—31 Juli GehuwdIz^ak Pieter Leendert Mac 27 j. jm. te Sluis en Tietje van der Jagt 22 Jacobns Maas 29 j. jm. en Catharina de Ko 26 j. jd. Anthonius Jacobus van Sprundel jm. en Jacomina Sipken Geense 23 j. jd, OndertrouwdStoffel van Kruiningen jm. te Kruiniugen en Maria Pieternella 20 j. jd. Geboren Pieter, zv. Marinus Griep en M Adriana Daniëlse. Gemeente THOLEN van 25 Juli 1 GeborenMachiel, zv. J. Schipper Baaij. OverledenFranciscus van Poppel 3 OndertrouwdD. J. van Maren jm. Bijnachte jd. Oud-Vosiemeer. Bedankt voor het beroep Spijk in Gelderland ds. J. L. de Mol Modi emer. predikant te Oud-Vossemeer. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Kerk te Genderen (Geld.) de. J. L. de Mol Mon emer. predikant te Oud-Vossemeer. Aan ds. J. Zweedijk, geboren te Oud-Vosse is wegens ongesteldheid emeritaat verleend m« gang van 22 Juli jl. als predikant by de Ned. Gemeente te Fijnaart. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Lutle en nam. 2.30 ds. Loran, Geref. Kerk voorm. 10 nur en nam. 2,30 ds. A. P. Nieboer te Krabbendykt. Geref. Gem. voorm. 10 en nam. 2.80 ds. J 's avonds 6.30 lee9kerk. Nam. Doopsbediening. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: GEEN DIENST. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10.30 leeikerk, 3 uar ds. Luijendgk te Scherpenisse. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 en 'i n 6 uar ds. Wielenga te Anna-Jacobapolder. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 Ds. Lujjfl nam. 3 nar leeskerk. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 uur en tl 63,0 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 leeskerk, 3 uur ds. Van^firiethugzen. Doopsbediening. Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 en 'sn 6.30 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 D». Ooift St-Annaland 's avonds 7 uur leeskerk. Oud Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 en 's i 6,30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 leeskerk dooi S. M. v. d. Bel, nam. 3 unr ds. Oosterhuis. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 en 's I 6 nur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 10.30 en'aavondi ds. Van Griet^nijzen. Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 uur ds. en '«avonds 6.30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. ds. Bo«r. Geref. Kerk, voorm. en nam. ds. P. Kosl Valthermont. Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en '«»i ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en ai leeskerk. THOLEN 2 Augustus 1919. Eieren 12 cent per stuk. Boter f 1.55 per pond. Veilingsvereeniging „De Eendracht" te Th Veiling van 30 Juli 1919. Yellow transparant le soort van f 0.26 tot f ii 2e 0.147,-,, it m ii 6e ii ii ii 9.11 -„ Oornskinderperen le „0.37 -„ ii ^e 0.20 -„ Schoone van Bath le „0.88 -„ 2e ii ii „0.317,-,, Witte kruisbessen Roode Snijboonen Surkerboonen ,0.17 „0.32 „0.11 11 „9.12 per Perziken 2e soort san f0.12 tot f 0.147i per Eclips-aardappelen voor bnitenland van f7.60 tot II Schoolmeesters voor bnitenland van f7.60 tot I Temperatuur van het Scheldewater te Th JuliAug. Graden C. 1 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 26 27 28 29 30 31 1 16, 16.2 16, 16, 16, 16, 16.3 Burgemeester en Wethouders van THOLEN roepen op sollicitanten naar de betrekking van Inlichtingen te bekomen ter Secre- I tarie. S 25040

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 2