IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Zaterdag 2 Augustus 1919. Vijf en dertigste Jaargang P u b I i c a t i n. Firma J. M. C. POT - Tholen. ARBEIDSVERZORGING. Dit blad rersobijnt eiken Zaterdag, ji per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco post f 1,22». Voor het bnitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad UITGAVE Telef. Intero. no. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 60 cents; iedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Ordering 's Rijks Direote Belastingen. J Burgemeester der gemeente Tholen maakt 9, dat het kohier der Personeele Belasting i over het belastingjaar 1919, invorderbaar is «rd en aan den Ontvanger ter invordering Ier flestel d. er daarop voorkomende belastingschuldige is pit zgnen aanslag, op den by de wet bepaalden 1e voldoen. >len, 29 Juli 1919. 12 8 Augustus 1919 kunnen gebruikt worden ende coupons uit de LEVENSMIDDELEN- ÏS, die geen overdruk hebben 7 voor 31/2 ons suiker, lense en Marico is zooder bon macaroni te {en f0,14 per ons. D de KINDERBOEKJES is geldig: looJ| no. 87 voor 3l/2 ons suiker. eidsduur van couponnen der BROODKAAR- or het lOSetydvak van 513 Aug. 1919. roodkaarten voor wittebrood, waarop geen l geen nummer voorkomen zyn voor bovenge- Tefltgdvak paarsch gekleurd. ilen, den 1 Aug. 1919. 14 BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt i, dat eene Openbare Vergadering van den pteraad is belegd tegetf Vrijdag den 8 Augustus des namiddags to 21/2 ure. Ponten van behandeling jgekomen stukken. •nbieding van rekeningen van de gemeente, de gasfabriek enz. anbieding kohier van den hoofdelykeu omslag, den 1 Augustus 1919. 10 •nsdagmiddag 12 uur bestaat op het stadhuis JBheid tot kostelooze pokinentiDg door dr. j cjlen, 31 Juli 1919. 4 den ffald, Irgemsester van Tholen maakt bekend, dat den handel te bekomen ia. De maximumprys op 29 cent per pond. 1Df». 1 Aug. 1919. 6 D|g Dc Burgemeeiter, J. W. WAGTHO. I. 12 arvoor is toch dat gebouw ran den Raad "•beid* zoo vraagt menigeen, die te Goes 1 Dam een naambord met *Raad van ziet prijken, antwoordende zouden we kunnen leggen, wordt gevestigd het college, waaraan is igen de uitvoering van de reeds bestaande wetten, als de invaliditeitswet en de et en van nog te verwachten wetten als erdomswet enz. eerst aan de beurt van uitvoering is de \leitswet, waarvan we aan belangstellenden ander willen vertellen. Vooraf echter we de aandacht er op vestigen, dat alle vers en werknemers hierbij DIRECT BELANG zoodat hun in ban EIGEN BELANG geraden deze lectuur niet over te slaan, het oogenblik is een belangryke wijziging wet bij de Staten-Generaal aanhaDgig en omt ons wenschelyk voor bij het vervolg artikel nit te gaan van de veronder- dat deze wijziging, in hoofdtrekkeu als nd, zal tot stand komen. ALIDITEIT, dat is arbeidsongeschiktheid >lge van ziekte of gebreken, is, met de ionge8chiktheid, die de onde dag mede- wel een van de meest bezwarendo om- heden in het leven van den niet gefor- en arbeider of werknemer. TE VERZACHTEN 18 HET DOEL DEZER WET. •r deze wet heeft uiet alleen ten doel de mers te steunen tijdens hun leven, zij eveneens te VOORZIEN IN DEN [T8TEN NOOD DER WEDUWEN EN -EN. oor komen is beter dan genezen* zegt het woord en ook in deze richting wenscht aliditeitiwet krachtig mede te werken. Jpent n.1. de mogelijkheid voor den werk- ▼allende onder deze wet en voor wien ;evaar dreigt van arbeidsongeschiktheid '»go van ziekte e.d. om OP KOSTEN IJKSVERZEKERINGS3ANKGENEES- EELKUNDIGE BEHANDELING TE EN OF IN EEN INRICHTING TOT EL TE WORDEN OPGENOMEN, late zich niet afschrikken door de woorden chte verzekering*. Verplichtingen legt zij maar beter dan van #verzekering* kon 9 gwprokon worden van f verzorging*. 't Is in den grond der zaak zorg voor den kwaden dag, evengoed als van den arbeider uit den goeden onden tijd, die elk jaar wat wist over te honden en in een oude kous op te bergen. Nu evenwel heeft de Staat de functie der oude kous op zich genomen en wordt ook gezorgd voor de werknemers die niet konden of wilden sparen. Solieder Spaarkas dan de Staat is wel niet bekend en bovendien wordt bij de terug betaling, in den vorm van renten, ook interest vergoed. Maar op welke wijze zal dat nu gebeuren en wordt dan door deze Wet gezorgd voor alle werknemers Het antwoord hierop is, dat voor ieder werk nemer die onder de bepalingen der wet valt, een premie of contributie moet worden betaald en laten we er dan meteen maar bijvoegen indien de voorgestelde wetswijziging tot stand komt, door den werkgever. De grootte van deze premie of contributie houdt verband met het loon, dat de werknemer verdient. Met het oog hierop is bepaald dat zij worden ingedeeld in vijf loonklassen, waarvoor verschil lende premiën moeten worden betaald. Het onder staand volgend staatje zal dit wel duidelijk maken. Loon per jaar. Loonklasse. Premie per week. beneden f 240 I 25 cent, van f 240 tot f 400 II 30 „400 „600 III 40 600 „900 IV 50 900 of hooger V 60 Van groot belang is het dus,-voor iedereen om ts weten, in welke loonklasse hij is inge deeld. De indeeling zal hoofdzakelijk groepsgewijze plaats hebben, m.a.w. landarbeiders zullen in deze, metselaars in gene klasse worden ingedeeld. DIT ZAL TIJDIG VOOR 3 DECEMBER a.s., het tijdstip waarop de wet in werking treedt, WORDEN BEKEND GEMAAKT. De betaling, die zooals gezegd, indien de voorgestelde wetswijziging tot stand komt, door den werkgever moet geschieden, heeft plaats door het plakken van zegeltjes, ten bedrage van de verschuldigde premie, op een zoogenaamde rentekaart. Loopen de voorbereidende werkzaamheden voor invoering dezer wet vlot van stapel, dan zullen op 3 December a.s. alle of nagenoeg alle be trokken werknemers in het bezit zijn van zulk een kaart. Over die kaart zullen we straks een en ander vertellen. Slechts willen we er na nog even de aan dacht op vestigen, dat het dus van onmiddellijk belang is voor de werknemers in de eerste plaats om made te werken tot verkrijging van zulk een kaart. Veel wordt daarvoor niet gevraagd men heeft sleahts een aanmeldingsformulier, dat vanwega den Raad van Arbeid wordt toegezonden in te vullen, te teekenen en ongefrankeerd per post toe te zenden aan den Raad van Arbeid te Goes, of aan den Commissaris van Aanmelding voor Uwe gemeente. Op sommiga plaatsen waar dit mogelijk is zullen commissarissen van Aanmelding zich ver voegen aan huis bij betrokkenen om hnlp te verstrekken. Dit geldt evenwel alleen voor de personen die werken in het gebied van den Raad van Arbeid te Goes omvattende de eilanden Zuid en Noord-Beveland, Schoawen-Duiveland, Tholen en St-Philipsland. Wie de invulling wat moeilijk vindt en nog geen voldoende hnlp heeft vrage maar eens aan een meer geletterde, vriend of kennis hem een handje te helpen en zijn die niet bij de hand, op liet bureau van den Raad van Arbeid kan men geregeld gratis de noodige hulp krijgen. Mocht iemand die deukt in de termen te vallen, in December nog geen aanmeldings formulier ter invulling hebben ontvangen, die kaa er bij het postkantoor zijner woonplaats een bekomen. DE RENTEKAART. De rentekaart, die men ook wel kwitantie- kaart zou kunnen noemen, is een tweebladige kaart die voor den werknemer geldswaarde heeft. Men zou hem wel kunnen vergelijken met den polis eener verzekering, met dit onderscheid, dat hij tevens dient om te bewijzen hoeveel premie is betaald. Gewoonlijk zal zulk een kaart die 52 hokjes bevat, een vol jaar dureu. Bij elke loonbetaling presenteert de werknemer zijn kaart aan zijn patroon om zooveel zegeltjes te plakken, en van de vcreischte waarde natuurlijk, als de weken waarover de betaling loopt. De zegeltjes zullen verkrijgbaar zijn bij de postkantoren en bij de kantoren der Raden van Arbeid. In de praktijk zal het bij vaste arbeiders wel veelvuldig voorkomen, dat de kaart aan den patroon in bewaring wordt gegeven. Dit is ge oorloofd mits de arbeider daarvan een eenvoudig bewijsje krijgt. Op de rentekaart wordt duidelijk naam en woonplaats van den betrokkene, alsmede den datum tot welken de kaart geldig is, vermeld. Is de geldigheidsduur verstreken of de kaart vol, dan zendt men hem aan den Raad van Arbeid binnen welks gebied men werkt en binnen enkele dagen ontvangt men een nieuwe kaart, terwijl in het reuteboekje dat aan ieder houder van een rentekaart eveneens wordt uitgereikt-, de totaalwaarde van de ingeleverde kaart telkens wordt bijgeschreven. Portokosten behoeft men niet te maken, men schrijve slechts op de daarvoor bestemde plaats op de enveloppe /^Uitvoering Verzekeringswetten* en daaronder naam en adres als afzender. I Augustus 1869—1 Augustus 1919. Het 50-jarig bestaan van het Telegraafkantoor te Tholen. 1 Aaguslus 1919 was het vijftig jaren geleden dat de autoriteiten met dezen tak van dienst belast, gevolg gaven aan veler verlangen en naast de gelegenheid om brieven te verzenden een Rijkstelelegraafkantoor vestigden. Er zullen onder onze stadgenooten nog wel zijn die zich de oprichting van een telegraafkantoor herinneren, benevens diens eersten directeur de heer Van de Graft. En dat de opening of de vestiging van een telegraafkantoor hier ter plaatse gold als een zeer gewichtige gebeurtenis, kan worden afge leid uit het feit dat den 30 Juli de aangewezen directeur plechtig werd afgehaald in een open landauer aan het station Bergen op Zoom en wel in gezelschap van den Lijninspecteur bij den Rijkstelegraaf, de heer Brieve vergezeld vau een opzichter uit Roosendaal. De eerste indruk die de heer Van de Graft 7an ziju nieuw kantoor kreeg, het was gelegen aan de Oudelandsche Poort, was dat het on beschermd lag voor den brandenden zou. Het kantoortje was spoedig ingericht met behulp van den opzichter van Waterstaat e&de werk zaamheden dien 30 Juli weldra afgeloopen. Dien avond maakte de nieuwe Directeur kennis met tal van notabele en andere ingezetenen, die zooals gewoonlijk des Vrijdagsavonds bij Bal samen kwamen, terwijl de Zaterdagavond genoeglijk werd doorgebracht in „Non Semper" en zoo had de eerste Augustus de opening plaats van het Telegraafkantoor, en hoewel het Zondag was, werd er een druk gebruik gemaakt van de nieuwe gelegenheid, de kantooruren waren van 8-9 en 's middags 2-5. De eerste werkzaamheden werden verricht onder groote belangstelliog van de Thoölsche ingezetenen, die het wonderwerk van telegra- feeren aanschouwden. 17 telegrammen werden den eersten dag verzonden en daarna werd het vrij wat kalmer met de verzending en nieuws gierigheid. De gewone werkdagen was het kan toor geopend van 912 en van 27. Veel is er sedert veranderd. Het afzonderlijke telegraafkantoor is 1871 opgeheven en werd samengevoegd met het bestaande postkantoor. De eerste directeur vao het telegraafkantoor werd belast met het beheer hiervan en verliet 14 jaren later in 1883 Tüolen. Het verkeer werd drukker, gemiddeld worden thans vijftig jaar later per dag 50 telegrammen en 100 telefoon gesprekken behandeld en het personeel breidt zich steeds meer nit. Werd de dienst 50 jaar geleden uitgeoefend op de toen gescheiden kantoren door twee ambtenaren, thans zijn er 7 ambtenaren terwijl het aantal bestellers is gestegen van 1 tot 5. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente St-Maartensdijk op 29 Juli 1919. alle leden. Voorzitter de Burge- der vorige vergadering worden Aanwezig meester. De notulen goedgekeurd. Eenige ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Een reclame tegen een aanslag in de honden belasting wordt als juist erkend, daar reclamants hond reeds geruimen tijd dood is. Adres van bewoners van de Schoolstraat om verplaatsing van een daar staanden waterplaats. De voorzitter deelt inede dat bij B. eu W. deze zaak reeds is besproken en men door rein- houden tracht tegemoet te komen aan de be zwaren in het adres genoemd. De heer Rijnberg zag deze inrichting liever verplaatst achter den muar. De heer Quakkelaar is voor verplaatsing naar elders of algeheele opruiming. De raad besluit ten slotte om de zaak aan te hoaden tot een volgende vergadering, dan kan men nog eens nagaan op welke wijze aan het bezwaar kan worden tegemoet gekomen. Adres van W. Hage, gemeentebode, met ver zoek om toekenning van pensioen. De voorzitter deelt mede dat de conclusie van B. en W. is, afgescheiden van de voor schriften, aan den bode een pensioen toe te kennen van 28/60, hoewel door den bode in 1913, bij de totstandkoming van de wet, a/stand is ge- tcekend (curs. red.) van zijn recht op pensioen. De heer Kloet kan zich geheel verec.nigen met de zienswyze van B. en W., terwijl ook al de andere leden zich hiervoor verklaren. Van den Minister van Arbeid is bericht ge komen dat de hunr van de gemeentewoningen op f 90 gesteld dient te worden. De voorzitter deelt mede dat vóór dit schrij ven inkwam dé huur reeds was ingegaan en het moeilijk zal zijn een aangegane overeenkomst te ontbinden. Hiervan is den Minister kenn s ge geven. De gemeenterekening over 1918 wordt aange boden en voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 77.919,38 Yj, en uitgaaf op f 71.864,43 y2, met een goed slot van f 6054.90. Die vau het Weezenarmbestuur in ontvang op fl4.514.32Yj, in uitgaaf f 11409.61 Yj, goed slot f3104.71. Van de Electr. centrale is een voorstel inge komen tot het aangaan van een overeenkomst betreffende het leveren van stroom voor verlich ting van de gemeentegebouwen en straatverlich ting. Zoo worden gemeentehuis eu bewaarschool als één perceel gerekend. Voorts het voorstel gedaan voor de straatverlichting een afzonderlijk net aan te leggen, waardoor men de straatlan taarns ook op audere uren dan thans licht wordt verstrekt, kan ontstekeD. Voor dit net dient te Worden gestort een som ineens van f 1000. Over dit punt worden eenige besprekingen gevoerdmet alg. st. besluit men om iu een volgende vergadering deze zaak nog eens nader onder de oogen te zien. De rioleering van de Westvest is aan de orde. Algemeen blijkt men van gevoelen te zijn dat dit noodig is. De heer Qaakkelaar dringt op spoed aan, daar het jaargetijde anders te ver gevorderd zal zijn om het werk nog te kunnen uitvoeren. De voorzitter wijst op het nat als men een opzichter voor dit werk aanstelt, terwijl wordt besloten de aanbesteding 6 Augustus a.s. te doeu plaats hebben. Bij de rondvraag informeert de heer Qaakke laar of het distributiepersoueel reeds ontslagen is, daar de distributie is afgeloopen. De voorzitter zegt dat al het personeel is ontslagen, alleen de persoon belast met de brood distributie verricht nog zijn werkzaamheden. De heer Kloet wijst op een riool aan de kleine kaai, dat wegens verstopping niet goed functioneert, hierin mag wel worden voorzien, hetgeen de voorzitter toezegt te zullen doen nagaan. Daarna sluiting der vergadering. Openbare Raadsvergadering gehouden te Oud-Vossemeer op 29 Juli 1919. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notalen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen ziju brieven vau Gedeputeerde Stateo, houdende goedkeuring van het beslnit tot het aangaan eener tijdelijke leening groot f 7000, en goedkeuring vau de wijziging der gemeeutebegrooting dienst 1919, welke brieven voor kennisgeving worden aangenomen. Alanu wordt aangeboden de gemeenterekening van den dienst 1918, met verantwoording van Burgemeester en Wethouders en conceptbesluit tot voorloopige vaststelling, waaruit blijkt dat de uitgaven bedroegen f 37757,55 en de in komsten f37134,565. Wordt besloten de rekening met daarbij be boerende bescheiden in handen van de commissie te stellen ter onderzoek. Ia behandeling komt de ingediende wijziging van de begrooting van het Algemeen Armbestuur. Na toelichting dat de uitgaven van de nood woning aan 't Veer de raming overschreden hebben, wordt zonder discussie de wijziging goedgekeard. Aan de orde is het Reglement van het Weezen-Armbestuur. De Voorzitter deelt mede dat de Reglementen der Burgerlijke Instellingen binnen een jaar na het in werking treden der Armenwet van 1912 hadden herzien moeten wordeD. De wet is in werking getreden op 1 September 1912, her ziening had dus voor 1 September 1913 moeten plaats hebben. Dit is niet geschied, terwijl onder de bijzondere tijdsomstandigheden de han den er niet naar zijn uitgeslagen, thans is even wel een nieuw reglement ontworpeD, waarin in hoofdzaak de samenstelling van het Bestuur wordt veranderd, terwijl een eu ander uitvoeriger is omschreven. Alsnu wordt tot artikelsgewijze behandeling overgegaan. Niemand bezwaren hebbende, wordt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1