n V I S S C H E R IJ. GEMENGD NIEUWS. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Marktbericht en. c f 87 #0 k.taalt «a de voorradig. «ad* keien dei gemeente koetelooe afstaat. Na voltooiing Tan 't werk komt de weg in onderhoud der Breede Watering. De Toonitter en de wethouders bevolen aan neming van 't aanbod aan, die dan ook met alg. stemmen volgde. Ingekomen was een adres van 't comité voor een nationaal- en kinderfeest om een subsidie roor kindertraktatie. B. en W. stelden voor uitsluitend voor de kinderen 1100 |ge te staan, waaraan de raad voldeed. Daarna stelde de heer Willemse voor de kermis af te schaffen. Over dit voorstel ontstond een breedvoerig en principieel debat, waaraan de voorzitter en de heeren Huibregstse, Poleij en Bom deelnamen De heer Huibregtse vond dat het voorstel laat en onverwacht kwam terwijl er in een vorige vergadering aanleiding was geweest oin de afschaffing der kermis te behandelen. Iedereen rekent nu op de kermis en nering doenden hebben er al voor ingeslagen. Spreker wa« er veer nu de kermis te doen doorgaan later kon een definitief besluit genome» worden. Bi) stemming verklaarden zich 7 leden vóór en 8 tegen het voorstel Willemse. De kermis is dos atgeschaft. De heer Hoibregste vroeg waarom de levering van drukwerken, voor de gemeente, die bij de firma's Auer en Ssmaon uitkomen niet aan inge zetenen wordt opgedragen in plaats van ze on- middelijk te bestellen. De voorzitter antwoordde, dat die firma's niet aan boekhandelaars leveren. In geheime zitting werdan reclsmes tegen aanslagen in den Hoofd. Omslag 1918 behan deld en het kohier Hoofdelijke omslag 1919 vastgesteld. Enkele dagen geleden vond hier een vronw in den zak van een oud klecdingstnk, dat zij aan den voddenboer wilde verkoopeu een bank biljet van f 40. De paardenfokdag te Tholen. De opmerkzame lezer zal zeker opgemerkt hebben dat de vermelding betreffende de 12 2-jarige merries van den heer M. J. Stontjesdijk niet juist was. Dit had moeten zijn 12 merries, daar het twaalftal van verschillenden ouderdom is. Abusief werden als juryleden vermeld A. L. Hagn, St-Miartensdijk en A. C. Steendijk, Sts- venisse en N. r. d. Maas, Tbolen deze heeren waren uitgenoodigd om zitting te nemen in een commissie. Voorts wordt ons medegedeeld dat onder de bezoekers aanwezig was de heer Marcuise, hoofd commissaris van politie te Amsterdam. De uitroer ren Mossels en Oesters naar het Buitenland is weder toegestaan. Drievoudig moordenaar. In den avond van 1 Febr. werd aan den Velperweg bij Arnhem de gepensionneerde ko lonel Van Hille met een bijlslag vermoord. Hij werd met verbrijzelden schedel op den weg ge vonden. Na lang vruchteloos zoeken, is nu eindelijk de dader opgespoord. Het blijkt de 21-jarige Duitsche deserteur Alwin Pokert te zijn, die op het oogenblik wegens diefstal en brandstichting te Arnhem 2 jaar gevangenisstraf ondergaat. Hij heeft de ontstellende bekentenis afgelegd, dat hij niet alleen schuldig staat aan dezen moord, maar dat hij eveneens de bedrijver is geweest van den moord op Jacob Cardinaal te Watergraafsmeer en van dien op dr. Goldberg Bussum. Alle drie gruwelfeiten zijn binnen een tijdsverloop van nog geen veertien dagen gepleegd. Hij bekende het volgende In den avond van 1 Febr. bevond hij zich te Arnhem. Hij zwierf langs den Velperweg, gelegenheid zoekende om een rijwiel te stelen. Een tuin inneoloopende, vond hij daar twee bijlen, wa?rvan hij er één meenam, omdat deze hein fflissphieu wel te pas kon komen, als hij ergens inbraak wilde plegen. Even later, toen hii zich bevond op het stille gedeelte van den Velperweg, iu de nabijheid van Plattenborg, waar bijna niemand liep, zag hij een lieer aau- komeu. Toen kwam het plan bij hem op dezen te berooven. Van achteren heeft hij hem toen met de juist gevonden bijl een slag op het hoofd toegebracht, waardoor deze persoon (kolonel van Hille) rochelend voororer viel. Bij de schouders herft hij bem toeu in een tuin gesleept om hem daar te kuuneu berooven, dcoh juist op dat oogenblik z: g hij een man uit het huis komen. Hij heeft daarop de vlucht genomen en is, de stad doorgaande, naar Elden geloopeo. Daar is hij gebleveu tot Woensdagmorgen. Dmsdaguacht heeft hij ingebroken bij een slager, waar hij spek, en bij een bakker, waar hij brood en jeuever stal. Eerst Donderdags is hij in Nijmegen gekomen. P. verklaarde op 20 Januari j.1, ook den □toord op Jacob Cardinaal te Watergraafsmeer te hebben gepleegd. Hij heeft hem met een knuppel neergeslagen en hem daarna beroofd van zijn portemonnaie met f 15 en een zilveren horloge met ketting, dat hij later aan zekeren L. te Nijmegen heeft cadeau gedaan en dat dezer dagen door de Arohemsche politie te Malden in beslag is genomen. Vooral de in* beslagneming van dit horloge heeft er veel toe bijgedragen, om den Dioordenasr tot bekentenis te brengen. Den 23 JaDnari heeft bij een moord gedaan op dr. Goldberg te Buseom. P. ontmoette omstreeks 7 uur eeu Duitscher, die hem den weg vroeg naar een pension aan den 's-Qravelandsehtn weg. Hij bracht dezen man (dr. Goldberg) tot bij het pension, waar deze hem 10 cent gat en met een goeden nacht afscheid nam. Met een stuk gaspijp, dat hij bij zich had, is hij den man gevolgd, wien hij eeu slag op het hoofd gaf, waardoor de man bewus teloos neerviel. In een boschje langs den weg heeft hij hem daarop beroofd van een porte monnaie met ongeveer f 12, een portefeuille met waardeloote papiereD, die hij heeft weggeworpen en een gouden horloge, dat hij later voor f 5 heeft verkocht. P. verklaarde niet de bedoeling te hebben gehad, zijn slachtoffers te dooden. Overigens telde hij een meMscheoleven niet zoo hoog meer. Aan het oostelijke front had hij wel erger gruwelen meegemaakt. Verder bekende hij nog in Velp eenige rij wielen te hebben gestolen. Nu de ouderdomsuitkeeriDg aan gehuwden, die er voor in aanmerking komen, zoo maar verhoogd is van drie gulden tot vijf gulden per echtpaar, hebben twee diaconie-oudjes te Vlaar- dingen vao 81 en 74 jaar in dollen overmoed gemeend in dezeu nu ja wel eenigszins duren tijd het heel wel te kunnen wageo, „de lappen bij elkander te smijten". Ze gaan trouweD. Vijf gulden weeks, mijnheer I 't Kan best. Een nette huurder. Hij is op straat gezet met zijn gezin, en dat is allijd bard, maar als ooit een huurder het er naar gemaakt heeft, dan was bij het. Het Utr. Dbl. vertelt er van. Het betreft een woning in een achterbuurt te Utrecht. AU meu er een kijkje in neemt, staat men verbluft. Vrijwel al, M het hout, het timmerwerk, is verdwenen. De vloer opgebroken. De trap, die in de éénkamerwouing tegen den wand stond, is verdwenen. Geen tree meer van over. Omdat de menschen niet meer den zolder konden bereiken, sliepen ze, maD, vrouw en dochter, alle drie op matrassen in het ééne kleine, vier- bij-vier-vertrek, dat als zit-, eet-, slaap- en keukenkamer fungeerde. De plinten waren alle verdwenen. De coosoles van den schoorsteen mantel verdwenen. De drempels dito dito. Bet eenige overgeschoten hout in dit vertrek zijn de kinderbalken, de „tocht"-deur en de kozijnen. Overigens had de bewoner geleidelijk alles uitgezaagd, tot stukjes gehakt eu iu het fornuis verbrand. De buren hebben den man in den afgeloopen winter bijna iederen dag hooren zagen. Hij zaagde het huis onder zijn knieëo weg. De meubels zijn meubels - liet hij netjes allemaal staan hij redeneerde, dat men beter het hout van de huiseigenares kan laten branden dan van zichzelf. Toen het koude seizoen voorbij was, hebben zij nog maandenlang in het houtlooze hol ge- wooud. Tot do verhuurster hen op straat liet zetten. Het aoht-uren lied. Het is in Engeland geboren, reeds meer dan dertig jaren geleden. Toen klonk daardeeisch: Eight hours to work, Eight honrs to play, Eight hours to sleep, Eight schillings a day. Wat al gauw naar ons laud overwaaide in de vertaling Acht uren werken, Acht uren vrij, Acht uren slapen Acht shilling er bij. We herinneren ons nog zeer goed de reus achtige meetings te Leeuwarden en te Heeren veen, waar door Domela Nieuwenhnis, Vitus Bruinsma en andere voormannen dier dagen de achturen-eisch en het achtshillingsloon (f 4.80) naar voren werden gebracht; we herinneren ons ook zeer goed, dat er door de tienduizend- hoofdige menigte toen een strooming giog alsof de verwezenlijking van dit ideaal hen een sprookjesland zon binnenleiden. Maar men was er nog z66 ver van af, dat slechts weinigen durfden hopen, dat zoooiets ooit werkelijkheid worden zou. Toen is de wereldoorlog gekomen. Het trage bloed is sneller gaan stroomen de lijnen van &l te geleidelijke geleidelijkheid worden thans verbroken, en wat men vroeger, indieu er toen tot invoering besloten mocht zijn, over een tijdsduur van een kwarteeuw of laDger zou hebben verdeeld, dat komt er nu vrijwel ineens de achtureudag en voor velen een acbt-shilling- loon. Ja, Nederland gaat nog verder; het neemt den vrijea Zaterdagmiddag er bij. Er zijn er, die hun hart vasthouden, er zijn anderen, die in goed vertrouwen zeggen ook dit zal wel losloopen. Het zal geheel afhangen van den ernst, waarmede deze zaak in hei goede spoor wordt i gevoerd gehouden. Er moet gewerkt wordeo, kloek gewerkt, dat is zeker, want er valt een enorme achterstand in te halen, En ziet, hoewel er door den oorlog millioenen jonge arbeids krachten zijn weggevaagd, vernietigd of ver minkt, zoeken audere millioenen vrachteloos naar werk, dat er toch wel wezen moet. Maar de ontreddering is nog te grooter moet eerst eenige ordening komen in den chaos. We maken thans een tijdperk van malaise door, doch geleidelijk zal er verbetering intreden. Dan is verken bet parool. Geen lange arbeids dag, maar een kloekedas aanpakken en door zetten. Geen „recht op luiheid" laten gelden, maar den arbeid zich tot plicht stellen. Er is een tijd van werken, Er is een tijd van gaau Ge hebt dat wel vernomen, Maar hebt ge 't ook verstaan? zouden we met een kleine variatie willen zeggen. Dan alleen k&n de wereld behouden blijven en kan in vertrouwen het schoone droombeeld van den achturen-dag verwezenlijkt worden. De directear van het mijnwezen in Ame- merika heeft een onderzoek ingesteld naar den toestand in de mijnen van Europa. Zijn verslag is niet bemoedigend. Hij zegt, dat Amerika rekening zal moeten houden met een onrust- barenden steenkolenDOod in Europa. Engeland vooral zal een zeer groot tekort aan export- steenkool hebben, tengevolge van arbeidscon flicten. Volgens opgaven van Fransche mijn ingenieurs zal het nog wel 3 d 5 jaar duren eer de mijnschachten in bet verwoeste Fransche gebied hersteld en uitgeloosd zullen zijn. Iu Italië is de kolennood ook groot. Den ceDsuur in Engeland en Amerika is opgeheven. En onmiddellijk hebben de Duitsche bewoners in Chicago zich aan 't schrijven gezet en aan hunne verwanten brieven verzouden. Deu eersten dag, dat de censuur was opgeheveü, werden reeds 10.000 brieven uit Chicago naar de centrale rijken verzonden men verwachtte voor de eerstvolgende week wel een 100.000 tal brieven. Of de Duitschers in Amerika dus ook nog iets te schrijven hadden, wat de ceusuur niet zou hebben toegelaten. De zilveren muis. Als „een ware geschiedenis" wordt door De Groene Week uit het bezette Keulen gemeld De Engelschon maken zich hun verblijf te Keulen ten nutte om al de bezienswaardigheden in oogeoschouw te nemen. Ze doeD het vlijtig en met intensieve aandacht, zooals dat den zonen Albion's betaamt. De Dom van Keulen is huu geliefkoosd bedevaartsoord. En in die Dom inte resseeren zij zich het meest voor de geschenken, welke door de vrome Keulenaars aan de voeten van het Moeder-Gods-beeld zijn neergelegd. Daaronder vinden zij armeö, beenen, scheepjes, harten van was of zilver, zooals de lezers van Heine's gdichten ze kennen, en onder deze allen ook een zilveren muis. Wat die muis beteekent? De nieuwsgierigheid der Eogelschen wordt gaarne bevredigd door den koster, die weet te vertelleD, dat Keulen eens gekweld werd door een onver- delgbare muizenplaag, totdat eeu oud moedertje den raad gaf de Moeder Gods een zilveren muis te wijden. Toen die raad werd opgevolgd, ver dwenen de muizen terstond. De Engelschman hoort het verhaal met eeu wijs glimlachje aan en vraagt dan: „Gelooven de menschen daar nu ook nog aan Waarop de koster hem toegromt „Neen, nu niet meer, anders hing hier al laDg een zilveren Eagelschman." Echtscheidingt-soupera. De laatste chic. Vooral Australische mode. De oorlog heeft duizenden mannen en eveneens duizenden vrouwen ontrouw gemaakt, 't Was bij al te velen nit het oog, uit het hart. In hlle landen en iu hlle standeD. Het „waar wordt oprechter trouw dan tusschen man en vrouw" heeft een knoei gekregen van belang. Die trouw blijkt bij velen geen wereldoorlog te kannen doorstaan. Er zijn dan ook duizenden aanvragen tot echtscheiding aanhangig gemaakt. Bij de oorlogs-echtscheidingen in Australië is het in bepaalde kringen thans de laatste chic, den dag der echtscheiding door een gemeen- schappelijkeD, feestelijken nacht maal tijd te vieren. Dit echtscheidingssonper staat tot het huwelijks festijn in dezelfde verhouding als de begrafenis maaltijd tot het doopfeest. Zoodra de scheiding is uitgesproken, noodigen de ex-echtgenooten de getuigeD, advocaten en den rechter, die het vonnis heeft uitgesproken, uit tot het echt- scheidings-soaper. De ex-bruid wordt door haar ubruidsmeisjes" vergezeld, en de ex-gemaal heeft zijn ^bruidsjonkers". Op de feesttafel staat de echtscheidingstaart, waar een gebroken trouwring in gebakken is, en die met een laag bloemen bedekt wordt, welke onder den naam „vergeet- mij-niet" en ^bloedende liefde" bekend zijn. De tafel is met de gedroogde "bloemschatten versierd, die het echtscheidingspaar gedurende deu procestijd zorgvuldig bewaard heeft. Evenals gedurende de bruidsdagen ontvangen zij n.1. tijdens den procestijd van alle kanten bloemen. Op tafel outbreekt ook de champagne niet, om te symboliseeren, dat het huwejijk ingeleid is met een knal en uiteengespat als schuim. Zeer treurig pleegt de stemming gedurende bet echtscheidiugs-8ouper niet te zijn, en wan neer het gezelschap uiteengaat, scheiden de ex-echtgenooten met een laatste, teedere kus. Zoo wordt dit alles althans in een revue in Londen voorgesteld. LAIMDBOU W-VEETEELT. Bestrijding van mond- en klauwzeer. De heer J. J. Duyvine de Wit, administra teur aan de modelboerderij „Roosendaal" te Velp, raadt in „De Boerderij" aan, het vee twee a driemaal daags te voeren met ballen ter grootte eener vuist bestaande uit gemalen lijnkoek met maismeel en stroop of melasse, met water aangemengd tot deeg. Men duwt dezen bal in de keelholte, terwijl eeu ander hem langs den hals naar beneden wrijft. Men geeft een ziek dier van vijf tot vijftien van zulke ballen, die bij het emmervol gereed ge maakt kunnen worden. Aan een koe, aan welke ook dit voer niet meer in te brengen was, werd uit een flesch één keer een mengsel gegeven van een kan goede brandewijn met zes rauwe eieren tot „advocaat* geklotst. Dat werd den volgendeo dag een paar maal herhaald met eieren, opge lost in melk. Bij deze behandeling was het vee in veertien dagen weer gezond en sterk, De heer Hoefnagel, directear van het abattoir te Utrecht, beveelt verder eenig vloeibaar voedsel aan en zoa eenig jong gras willen voorzetten. Een zorgvuldige reiniging is verder aan te bevelen. THOLEN. Op de dezer dagen gel Tomsportfeesteu in 't Stadion te Amst alwaar de beste krachten op turogebie- Nederland samen kwamen, hebben de M. M. van Rijssel, directeur der Turnv ging „Olympia" alhier, den len prijs, medaille, en Hub. Comelisse te Bergen op oud-lid van „Olympia", een diploma b Oud-Vossemeer. Beroepen te Spyk ds. J, Mol Moncourt, emer. predikant alhier. Beroepen door de Ned. Herv. kerk te S tensdijk ds. G. Lans te Monster. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam ds. Luttervelt. Nam. Doopsbediening. Geref. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2, ds. J. H. Donner te Breda. Geref. Gera. voorm. 10, nam. 2.30 en 6.30 leeskerk. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen] GEEN DIENST. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10.30 leeskerl 3 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 en 'i 7 uur l.eskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 en nam. Ds Luijendijk. Geref. berk, voorm. 10,30 ds. Janse, uur leeskerk en 's avonds 6.30 nnr ds. Jam ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. Vei nam. 3 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 en 1 6.30 uur leeskerk. STAVEN1SSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 en nai 3 uur ds. Kamsteeg. Coll. Ziekenfonds, Doop Oud Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 en 'i 6,30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 en nam, ds. Oosterhuis. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 en 'tl 6 uur leeskerk. OUD-VOSSENEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 10.30 en namj ds. Van Griethuijzen. Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 en 6.30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. ds. BoerS Geref. Kerk, voorui. en nam. ds. Tollen| Brouwershaven, Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en ds.' Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en Kersten. Gem ST-ANNALAND van 1 Mei-lf Gehuwd Jan Ligteudag, 28 j. jm. ed van der Gouwe, 21 j. jd. Jacob Anthonij beeke, 23 j, jm. van Rotterdam en Sijke? penisse, 25 j. jd. Cornelis Stols, 23 j. j Anna Jacoba Burgers, 21 j. jd. Jacob Met 21 j. jm. en Johanna Goedegebuure, 2! Marinus den Engelsman, 25 j. jm. en El Pieternella Marina Goedegebuure, 24 j. kannis den Haaü, 27 j. jm. en Adriana Heijboer, 25 j. jd. Geboren Fraös Pieter, zv. J. L. Gi 'buure en A. I. Stols. Huberdina, d.v. W, penisse en J. Kaashoek. Januetje Bal Neeltje, d.v. M. J. Boogaard en J. L. H Gornelia Abramioa, d.v. J. Scherpeui S. Stols. Helena, d.v. A. J. Vroegop Duijzer. Johanna, d.v. P. den Haan ei Voshol. Anthonie Cornelis, z.v. J. M. en J. C. van Luijk. Emelia, d.v. M. van en E. B. Polderman. Gommert, z.v. M. Reesten J. Hage. Abraham Jan, z.v. P. nisse en J. Pieterman. Cornelis Leende D. Theunisse en A. J. van Luijk. Apoloni d.v, F. Rijnberg en J. C. de Graaf. A JohanDes, z.v. M. Smits en M. C. van Janna, d.v. M. Gunter en M. den Haan Overleden Johannis Frans Kaashoek, man van Laurina van Poortvliet. Adriaoa 48 j., vrouw van Jacob Elenbaas. Willij Haan, 40 j. ongehuwd. Gemeente IERSEKE van 18—24 Juli) Gehuwd Aarnout Wisse, 25 j. jm. eifl de Visser, 27 j. jd. Cornelis Jan Cor| 29 j. jm. en Wilhelmina Greep, 25 j. Ondertrouwd Jacob Maas, 29 j jm. eo| rina de Koeijer, 26 j. jd. Anthoüius van Sproodel, 24 j. jm. en Jscomina i Geensen, 23 j. jd. Geboren Tjitske Driesje Gijsbertha mioa, d.v. Lainbertus Boer en Driesje Gijl Wilhelmina Carcnig Gemeente THOLEN van 1825 Juli Geboren: Maria Pieternella, dv. M.( Haaijer en van T. M. Houian. THOLEN 25 Juli 1919. Eieren 12 cent per stuk. Boter f 1.50 per pond. Veilingsvereeniging „De Eendracht" te Veiling van 24 Juli 1919. Tomaten Kruisbessen Yellow transparant van f 0.24 tot 0.20 „0.15 Perziken le soort Bloemkool van f0.145totf 0.12 0.22^ „I

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 2