IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT i Zaterdag 26 Juli 1919. Vijf en dertigste Jaargang I - Firma J. M. C. POT - Tholen. Publicatie n. )l De autebus-verbinding. 0 N D E R W IJ S. Van onze berichtgevers. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'ijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco post f 1,225. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 oeute. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Burgemeester van Tholen, maakt bekend, dat ingang van 1 Ang. a.s. de provinciale commissie voorlichting inzake bezwaarschriften over de ge- beslissingen nopens aanvragen om vergoeding ps kostwinnerschap, zal zijn ontbonden, en dat arschriften als bovenbedoeld vanaf 19 Joli 1919 Streeks ingediend moeten worden by den betrokken ■ter. Iblen, 19 Jali 1919. MILITIE. [Tweede zitting van den Militieraad. Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat reede zitting van den Militieraad voor de in- evenen voor de militie, lichting 1920, dezer ftnte zal plaata hebben te Goes, in het Gymna- okaal der school voor M.U.L.0 op Vrydag, gustus 1919, des voormiddag» te 10 uur. tweede zitting wordt uitspraak gedaan omtrent geschiktheid voor den dienst van hen, te wier het gevoelen der geneeskundigen van den ngsraad niet van gelijke strekking wa» geschiktheid voor den dienst van hen, van |èn nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren vrystelling waaromtrent buiten schuld van hen, ;y geldt, in de eerste zitting van den Militieraad litspraak kon worden gedaan uitsluiting van hen, te wier aanzien sedert de zitting van den Militieraad eene reden tot iting bekend geworden is, voor zoover zy niet by onherroepelijk geworden uitspraak vryge- of ongeschikt bevonden zyn. len. 24 Juli 1919. fh 28 Juli—1 K len de volge 1 Augustus 1919 kunnen gebruikt olgende coupons uit de LEVENS- DELENBOEKJES, die geen overdruk hebben 126 voor 31/2 ons suiker, v. Cense en Marico is zonder bon macaroni te rijgen a f0,14 per ons. (£t de KINDERBOEKJES ie geldig: ob bo. 86 voor 31/2 ons suiker, igheidsduur van coiponnen der BROODKAART ór het 104e tydvak van 27 Juli4 Aug. 1919 jdigheidsduur van de MARGARINEKAARTEN gphet 4e tydvak bon no. 11 van 30 Juli iBltolen, den 25 Juli 1919. 19 Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag gastus a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- aldaar EEN HOOP COMPOST, fek verkoopen. 25012 10 1 voorwaarden van den verkoop liggen van heden lezing ter secretarie, iederen werkdag des middags van 912 uur. Itplen, 25 Juli 1919. De Burgemeester, J. W. WAGTHO. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Kennisgeving, t publiek wordt er op attent gemaakt dat 20 Juli a.s. op Zondagen uitsluitend worden Tarieven, briefkaarten en kennisgevingen van verlijden, indien deze stukken zijn voorzien an de strook „Bestellen op Zondag", ieuwsbladen welke ten minste éénmaal per erkdag verschijnen ennisgevingen van aankomst van aangetee- leode stukken; it het buitenland ontvangeu brieven en brief- aarten. ooken „Bestellen op Zondag" zijn tegen r ing van 1 cent per 10 stuks aan alle post eren verkrijgbaar. iet is niet alleen van onze hand, maar ook andere zijde, dat meermaleD met klem is en op het gemis van eenig middel van >er op ons eiland, in aansluiting, zij 't b op het trammetje van Tholen naar n op Zoom. inigen tijd terug onderhield de wel-is-waar tieve bus de gemeenschap tusschen onze 5 je n en het vasteland en al was dat aller- >t een artikel van weelde te noemen, ze -«Cd niettemin aan eene bepaalde behoefte, "nan het gemis zich pas liet gevoelen, toen ,'n den hangen crisistijd en tengevolge van r moest worden opgeheven. heerschte toen een tijdperk van stille be- tng, die alleen wat werd aangevuld met een lemend gebruik van de populair geworden 1 die aireede weer bij menigeen plaats maakt f het snorrende en grommende etoomwiel. otdat een spoorverbinding eiland Tholen '^•endaal in uitzicht werd geBteld, doch die, geval te onzen lande een slakkengang voor onze geïsoleerde streek, die niets ten aard kent dan van uit de verte en nit den vreemde, bovendien door het groote wereldgebeuren op den achtergrond geraakte. De hoop leefde echter op, toen de draad der onderhandelingen, die intnsschen waren opgeschort, onmiddellijk werd opgenomen nadat het zwaard in de scheede was gestoken. Als uitvloeisel van de krachtige bemoeiingen van het comité kon aan de corperaties, waarvan met vaste grond mag worden verwacht dat een subsidie of een renteloos voorschot zal worden gegeveü, worden gevraagd hunne daadwerkelijke belangstelling in ons gaDtch van verkeersmid delen verstoken eiland te toonen. Met een zekere verbijstering lazen we toen opeens het alarmeerende bericht waarbij Ged. Staten onzer provincie moesten voorstellen om de desbetreffende aanvraag te verachniren naar de najaaravergadering. dn plaata van om verontrostende waa het gelukkig om formeele redenen dat daartoe moeal worden besloten, doordien de Staatsspoorwegen, van wie deze exploitatie moet uitgaan, een of ander project niet had ingezonden. We willen niet hopen dat het plan, hetwelk reeds vaststond, eene wijziging zal hebbeu moeten ondergaan door de omstandigheid dat Stavenisse niet wilde meedoen, in den vorm gelijk we dat hebben kunnen hooien tijdens het intermezzo »jhr. van Vredenbureh— Stavenisse.' Het ligt niet in ons bestek hierop nader in te gaan, nu we uiting wilden geven aan onze voldoening over een ander plan, dat reeda in uitvoering is gekomen. We hebben, moet ge weten, een autobus dienst gekregen, die de gemeenschap onderhoudt van Stavenisse naar Thoien en omgekeerd en tnsschenliggende plaatsen. Niet das een herrijzenis van de rammelende en sjokkende omnibus uit vroeger dagen, voort getrokken door natuurlijke paardekrachteu, maar een bns-dieost van een dermate verbeterde editie, dat ze door mechanische kracht wordt voortbe wogen. Een automobiel van een kolossale afmeting, die binnenin geheel het stempel draagt van een tweede klasse spoorweg-coapé plaats biedende voor een twintigtal personen, en van buiten gezien een electrische tramwagen het meest nabij komt. Een volgwagen die bij noodzakelijkheid kan aangehaakt warden en voor nog meerderen plaats biedt, vertoont hetzelfde beeld. Alvorens ze in exploitatie is gegaan, konden we de geboden gelegenheid om een proefrit mede te maken, niet weerstaan. Het zou naar Stavenisse gaan. Nn leek dat wat interessant, omdat de weg met zijn vele kronkelingen en zijn lang niet breede rijvlak een werkelijk niet denkbeeldig bezwaar scheen voor dit verkeer. Behalve de schichtigheid der paarden, is het al een heele toer dat twee beladen wagens mekaar passeeren, hoeveel te meer dan als zoo'n tuffend gevaarte voorbij een bespannen en breed geschouderde wagen zou snorren. Maar, o, wat valt dat mês. Natuurlijk, er moet wat gelaveerd worden en met omzichtig- tigheid te werk gegaan. Men kan zich overigens moeilijk indenken hoe het paard reeds met zijn tijd meegaat en zonder schuchterheid als met een zekere tronie het »vreemde ding* even een-ter-zijden blik waardig kenrt, misschien met de gedachte„ik volg je toch wel I" Overal langs den weg werd een groote nieuwsgierigheid aan den dag gelegd. Het ia met de auto's en de talrijke motor fietsen niet zoo vreemd meer dat die dingen, nit zich zelf loopende, de wegen overvliegen, maet zoo'n groot effaire, ja. dat is toch «wat nieuws.» En inderdasd is 't dat en zeker hier, waar bet leven zoo eentonig voortgaat en schier gaen afwisseling biedt. Daarom vinden we 't zoo'n lnminens denk beeld van de ondernemers om langs dezen weg althans eenige algemeene communicatie in het leven te roepen. We gelooven daarom stellig, ten spijt van een enkelen kortzichtigan pessimist en Nurks, dal deze dienst levensvatbaar zal zijn. De exploitatie aal, gelijk te begrijpen is, heel wat geld kotten en sla openbaar middel van vervoer, hetwelk zeker aan een groot belang tan goede komt, een beroep op de publieke kas niet doen uitblijven. Komt dos te avond of morgen een zoodanige aanvraag bij onze gemeenteraden in, dan ver trouwen we, dat men inderdaad een zoodanig vooruitziende blik zal hebben, dat deze poging om het publiek te dienen, niet zal behoev-n te loor te gaan uit gebrek aan voldoende mi< - delen. Trouwens, men droeg al bij aan de voor malige bui, waarom zon 't dan nn uitblijven. Intniachen wenschen we de exploitanten, wien we buitendien een «oord van hulde brengen voor hun van moed getuigende onder neming, succes met bnn vooruitstrevend denk beeld, waarmede elk onbevooroordeelde zal kunnen instemmen. Tentoonstelling van Nijverheid, Land- en Tuinbouw en Handel. In eene Maandagavond te Bergen op Zoom gehoudeD vergadering van Handelaren en indus- trieelen ia in beginsel besloten tot het hooden eener groote Tentoonstelling van Handel, Nij verheid, Land- en Tuinbouw te Bergen-op-Zoom in 1920. Uit het voorloopig Comité zijn benoemd de heeren H. Stam, Voorzitter dar Unie, Vereeni- ging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer hier ter atede en H. P. M. Verlinden, Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fa brieken aldaar, die het Secretariaat zal waar nemen en tot wien men zich vanaf heden om inlichtingen kan wenden. R. H. B. S. te Bergen op Zoom. Toegelaten tot de eerste klasse: C. Hoek, Nico Schot en W. Cornelisse, allen van Tholen. A. Ampt, van Ond-Vossemeer, Joha. Kam steeg van Staveniise, C. van Damtne, C. de Fouw, M. Mol en N. van Sas van St-Maar- tensdijk. Bevorderd tot de tweede klasse: C. van der Zande van Tholen. Tot de derde klasse: L. Hanse, Ond-Vossemeer, W. v. d. Velde en P. Laoting Tholen, I. Hage St-Maartensdijk. Bevorderd tot de vierde klasse: F. de Kuiter, St-Maartensdijk, E. v. d. Velde Tholen. Bevorderd tot de vijfde klasse: M. van Tilbeurgh van Ond-Voaaemear, voor waardelijk. (Wegens plaatsgebrek de vorige week niet geplaatst.) Geslaagd voor eindexamen H.B.S. A. Cense te Tholeo. ST-ANNALAND. In de op 23 dezer ge houden Vergadering van den Gemeenteraad werd aangebodeo de gemeeuterekening over 1918 slniteDde met een batig saldo van f 1895,42 alsmede die van het Weezen-Armbestnur waar van het goed slot bedraagt f 5009,50. Besloten werd aan C. Slager Hz. een strookje gemeentegrond te verkoopen groot ongeveer 4 centiaren, voor de som van f 20. Op bet verzoek van de gemeente verloskundige Mej. J. C. Steketee, om verhoogiog harer jaarwedde werd gunstig beschikt en deze ver hoogd met f100 met ingang op 1 Januari 1919 waardoor haar bezoldiging nn bedraagt f350. Het verzoek Tan de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk om de kermis niet te doen door gaan, werd met 4 tegen 1 stem afgewezen. Véér stemde de heer M. J. Heijboer. Verder werd Dog besloten tol het aangaan eener geldleeniug groot f 8100 tervervanging der tijdelijke leening tot dit bedrag, voor storting in het aandeelen kapitaal der N. V. Water leidingmaatschappij Tholen. Aangekocht zullen worden eene hoeveelheid straatkeien, waardoor het noodig waa de Hoofde lijke Omslag voor dit jaar te brengen op f 20000. Tagen het besluit van deu Baad Ucnteniaie tot de oprichting van een weekmarkt voor graan vee ei landbouwproducten werd geane bezwaren ingebracht, terwijl de Voorzitter nog mededeelde naar aanleiding eener in de vorige Vergadering gestelde vraag dat hij nog geene volledige in lichtingen kon geren aangaande Woningbouw van gemeentewege. OUD-VOSSEMEER. Benoemd tot politieagent te Dordrecht Jacobns Roggeband, thans werk zaam ala buitengewoon kommies te Groesbaek bij Nijmegen. In de Vrijdag j.1. gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het Water schap Ond-Vossemeer had de benoeming plaata van een waterbouwkundig Ambtenaar. Benoemd werd met 25 stemmen de heer H. Dek te Kroiningen, terwijl 20 stemmen waren uitgebracht op den heer Van Ooat te Stavenisse en 1 stem op den heer Lindhont te Tholen. De nieuw beDoemde treedt 1 Augustus a.s. in fnnctie. SCHERPENISSE. Heden is na precies 5 jaar stilgelegen te hebben de Schietvereenigiging „Prinses Juliana" weer in werking getreden door op hare schietbaan, welke weer in goeden ataat ia gebracht, schietoefeningen te houden. De vereeniging telt thana 50 leden en wanasbt op 23 Augustus a.i. een huiehoideiyke wed strijd te houden. Volgens progamma zal bet feeat bij ge legenheid van bet 325-jarig bestaan van het Clovenicrsgilde alhier bestaan nit optocht, ring wedstrijd met los paard en Tilbory, Volksspelen en na afloop voorwerk, terwijl het geheel opge luisterd zal worden door hat fanfare eorpa te St-Annaland. Gemeenteraadsvergadering te Scherpeniaie op Woensdag 28 Juli 1919. Notulen goedgekeurd Missive Ged. Staten be treffende bericht ontvangst wijziging politiever ordening. idem betreffende goedkenring geldleeoing tet aflossing tijdelijke leening ad f4400 ten be hoeve der drinkwaterleiding. Schrijven van G. Polderman te St-Maartanadijk dat hij mei nog 4 andere ondernemers een autodienst heeft opgericht TholenStaveeiaie visa versa. Aanbieding gemeenterekening ontr. f 6S116,69* uitg. f 68636,916, nadeelig slot f 571,82. Machtiging gegtven verkoop atraatmeat. jaarwedde tijdelijk onderwijier bepaald op f 700. STAVENISSE. Alhier doen aieh de laatete dagen leer veel gevallen van Mond- ca klauw zeer onder het rundvee voor. Alhier en in de naaste omgeving ziet men op verscheidene aardappelvelden helen reeds de bekende aardappelziekte. THOLEN. Vrijdagavond der vorige week werd alhier in Hotel „Hof van Holland" door dan heer dr. F. Folpmers, bacterioloog bij het Bestuur der Visscherijen op de Zrenwache Stroomen, een zeer belangrijke lezing gehouden, in verband staande met de oestercultenr. Op teer duidelijke wijze zette spr. voor een aandachtig gehoor uit- een, op welke wijze de oester voediel tot eieh neemt en liet tevena, eoowel door lichtbeelden als in de microscoop, ïien, dit dit vaedeel uit hoofdseak bestaat uit een plantje. Ook werd op deze wijze getoond hoz de oestercnltnur b.v. in Frankrijk werd uitgeoefend, waar men door toevoeging van een langzaam ia water oplossende kunstmeststof, den groei van het plantaardig voedsel van de oeatera sneller doet toenemen, waardoor ook de oesters vlugger groeien en in 2 jaren voer de coneumptie ge schikt zijn. Ook door het maken van groote bassins, waardoor een gnnatiger temperatuur wordt verkregen en de groei van de ontere wordt bevorderd. Daarna werd, aveneena door afbeeldingen ver duidelijkt, de cultunr van moaiela in versekil- lende Europeeeohe landen getoond, terwijl men hier den indrnk kreeg dat een andere wyze van cultunr, dan hier te lande wordt toegepast, ook betere uitkomsten zal kannen geven. Zeer zeker zprzk de heer L. Overman, adj .- directeur van jBonzfidos' in den geeil der aanwezigen, toen hij den spreker bedankte voor de leerzame voordrachten en hoopte dat deian avond door meerderen zal worden gevolgd. Het luide epplaus dat op deze woorden volgde wee wel het bewijs dat de aanwezigen instemden met dezen weosch. Wij gelooven dat het hier door het Bestuur der Visicherijeo ondernomen werk, niet andere den ten beste ken komen aan de groote belengeu dié men in Zeeland heeft bij oeater- tu moesol- cultunr. IERSEKE. In de Donderdagavond ender voorzitterschap van den burgemeester geheideu raadsvergadering waren 10 leden tegen weordig afwezig de heer v. d. Burght, Er werden vele ingekomen elukkeu, meeat raadsbesluiten en kohieren vermeld ei voer kennisgeving aangenomen. De raad had geen bezwaren tegen de instelling van een vee- en graanmarkt te Honteniese. Gelezen werd het proces-verbaal van kas op neming op 30 Jooi. In de kaa was f4175,77' Aan 9 adresaanten werd gedeeltelijke ent- heffiug ven Hoofd. Oailag verleend, aaantt f110,78. B. en W. stelden voor een kaeleeuing vei f 10.000 aan te geau tegen hoegsteu 5 Dit werd aangenomen. Teneinde een rijweg onder langs deu Varkeui- d ijk ven de Kaaietraat tot de Sebeldestruat te krijgen stelden B. en W. voor een steenenloodtje of afdak dat tegen het huie van den heer J. Otte (vroeger J. Mieras) gebonwd ia te koopen voor f150. Dit werd aangenomen. Een voorstel van 't Burg. Armbestuur tot wijziging der begrooting 1919 werd met aoht tegen twee stemmen goedgekeurd. Ingekomen was van de Br. Wat. bewesteu lerseke een aanbod om ook het vervolg van den Onden dijk van af 't kantoor der Mij. Eendracht tot aan den Dam te maoadaaiaeeren en te wallen mits de gemeente de kotten ad.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1