IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT o. 1791 Zaterdag 19 Juli 1919. Vijf en dertigste jaargang I Publicatiën. Firma J. M. C. POT - Tholen. t:S jk' Ék Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. ■Ks per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco Uier post f 1,22'. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Burgemeester van Tholen maakt bekend dienstplichtigen, die 31 Juli 1919 wegens $igden diensttijd uit den dienst bij de militie landweer worden ontslagen en van 1 Aogs. If tot den landstorm behooren, blijven, voor zij ia het genot van onbepaald (klein) verlof lit verlof voorloopig behouden, tenen hunner, die nog onder de wapenen zijn, i voorloopig ook als landstormplichtige onder jeoen blijven, voor zoover de regelen omtrent llig verblijf onder de wapenen dit toelaten en m bijzondere beschikking het tegendeel eischt. mi 'orenbedoelde dienstpiichligen blijven zoolang i bi aders wordt bepaald ingedeeld bij bet VCieel van de weermacht, waarbij z'j als militie- M&dwcerplichtige laatstelijk ingedeeld waren. ins bljjren do in hun zakboekjet vertaalde J.|( n van opkomat van kracht, «oolang niet andera bepaald. len, den 17 Juli 1919. 22 19 25 Juli 1919 kunnen gebruikt worden llgende coupona uit de LEVENSMIDDELEN, JES, die geen overdruk hebben .25 voor 31/2 ons sniker. Cense en Marico is zonder bon macaroni te gen a f 0,14 per ons. J. Rosscher is zonder bon zoutevisch te ver- i f 0,40 per pond. de KINDERBOEKJES is geldig: 1 no. 85 voor 34j2 ons suiker, leidsduur van couponnen der BROODKAART het 103e tijdvak van 18 26 Jnli 1919. igheidsduur van do MARGARINEKAARTEN ket 4a tijdvak bon no. 10 van 22—29 Juli ttioe lu verkrijgen by A. Cense.) »le». den 18 Juli 1919. 18 De Burgemeester, A. HOLLESTELLE, l.b. »E PAARDENFOKDAG TE THOLEN. 1 het mooie weder ia het zeker mede te u dat de Fokdag Woensdag jl. zoo uit- >4 ia geslaagd. Een hebt windje, dat de sn waarmede het terrein was versierd lustig 'apperen, de zon die over het uitgestrekte l baar gouden stralen zond, de eenvoudige Imaakvolle versiering van hot terreio, dit Laakte het bezoek aan de tentoonstelling ikelijk en de bezoekers, wij schatten dit op rnim 3000, znllen zeker een aange- herionering bewaren aan dezen eeratling, aar we hopen volgend jaar wel herhaald arden en dan nog een uitgebreidere collectie tpriaal zal geven te zien dan thans reeds Jlg was. Het is zeker mede te danken ir. Van Vredenbnrch die welwillend terrein Wn neeft, dat Tholen in aanmerking is en tot het honden van dezen dag. orgens reeds vroeg kwameo de inzenders 10 paarden op het terrein, waar de re in handen was van de heeren Steendijk, Scherpenisse, Ant. L. Hage, Ottensdijk, W. L. Klompe, Tholen, N. B. aas, J'holeu, C. P. Vogelaar, Poortvliet, Steendijk, Stavenisse, M. J. C. Geluk, ssemeer. zij de duidelijk gegeven aanwijzingen I. der spoedig zijn plaats en stond om negen -Ntf' 003 e''and aan best fokmateriaal up de bestemde plaatsen. Reeds spoedig ibegon de jury met haar zeker niet ge- ret^ke taak. De volgende heeren waren 'f aangezocht en oordeelden de volgende 'Sën 4 jaar en onder eenspannen, Ph, J. Bflthoorn, Axel, G. O. Sneep, Ossendrecht, Ef"> St-PInlipsland, A. L. Hage, St- '•tia 2 jaar, merriëo 1 jaar, mertievenlons, Bn"1i 4. Bom, Diateloord, J. J. Geluk, ubenrs, V. L. Willomseus, Ossendrecht, steendijk, Stavenisse. Nsa 8 jaar, oudere hengsten, 1 en 2-jarige hengstveulens, loten van vier merriën, rnonds, Sluit, G. Luijk, Vlake, P. Vo- .--Philipsland, N. v. d. Maas, Tholen. ien morgen ging heen met de keuringen ca** 1 9 terwijl ook nog eenigen ralXu uam'<1('ag hieraan werd besteed, s «kroningen vielen als volgt Categorie I. 4 jaar en ouder, ingeschreven in het the Trekpaardenstamboekle prijs Izaak de Wilde, St-Maartensdijk. .Emma, Ant. L. Hage, St-Maartensdijk. K Gentse, Ant. L. Hage, St-Maartensdijk. IBella, E. van der Slikke, Poortvliet, ir.j, I,!ak de Wilde. St-Maartensdijk. •He vermeldingen: Cato, W. van Engelen, Nwsemeer Hania, E. v. d. Slikke, Poort- 5 Ia, M. J. Stoutjesdijk, Tholen. Minette )S», L. J. Groenewege, St-Maartensdijk. A L. Hage, St-Maartensdijk. Fleur, '.Slikke, Poortvliet. Ada, C. Vogelaar, 0 Rinole"" de Nil, C. L. Gelnk, Vossemeer. Liza, C. L. Gelnk, St-Maarteosdijk. Lexa, A. Geluk, Tholen. Cora, P. J. Nelisse, St-Maartensdijk. Blondine, J. Zandee, St-Anna- land. Madam, Iz. Hage, Poortvliet. Marxise de Water, E. v. d. Slikke, Poortvliet. Emma, Jhr. J. v. Vredenburcb, Tholen. Gaby, Silva en Cora, Gnsette de Ninove, M. J. Stoutjesdijk, Tholen. Hortense, L. J. Mol, Tholen. Emma, M. J. Stoutjesdijk, Tholen. Categorie II. Merriën van 3 jaar. 1. Elza, eig. M. J. Stontjesdijk, Tholen. 2. Minerva, H. J. C. Geluk. Oud-Vossemeer. 3. Metha, M. J. Stoutjesdijk, Tholen. Eervolle vermeldingen Jans, J. A. Gelnk Tholen. Farouch», C. L. Geluk, St-Maarteoidijk! Florine, M.J. C. Gelnk, Ond-Vossemeer. Emma, P. Noom, St-Maartensdijk. Popilone, Iz.de Wilde, St-Maartensdijk. Sophie, Gebr. Klompe, Tholen. Mirza, M. J. Gelnk, St-Maartensdijk, Categorie III. Merriën van 2 jaar. I. Roza, eig. M. J. Stontjesdijk, Tholen. 2. Mirza, idem. 8. Jetta, L. J. Mol, Tholen. -1. Fleorette, Izak de Wilde, St-Maartensdijk. Eervolle vermeldingen Bel, C. M, Elenbaas, St-Annaland. Irma, M. J. C. Gelnk, Ond-Vosse meer. Edilh, Gebr. Klompe, Tholen. Blondine, E. van der Slikke, Poortvliet. Adriana vao Blijen- daal, J. Brooijmans, St-Aonaland. Categorie IV. Merriën van 1 jaar. 1. Mirza, E. v. d. Slikke, Poortvliet. 2. Sjoo, L. J. Mol, Tholen. 3. Juliana, M. J. Stootjes- dijk, Tholen. 4. Aibina, Jhr. J. v. Vredenbnrch Tholen. Eervolle vermelningenSultane, L. J. Mol, Tholen. Sordie, idem. Irma, M. J. Stoutjesdijk, Tholen. Alma, idem. Categorie V. Merrievenlens 1. J. de Wilde, St-Maartensdijk. 2. Gebr Klompe, Tholen. 3. J. Zandee, St-Annaland. 4. B. van Westen, Oud-Vossemeer. Eervolle vermeldingenJ. Brooijmans, St-Anna land. J. Elenbaas, Poortvliet. Categorie VI. Hengstveulens le prijs M. J. Stoutjesdijk, Tholen. 2e prijs idem. 3e prijs idem. Eervolle vermelding veulens van: Jhr. J. van Vredenbnrch, Tholen. Izaak de Wilde, St-Maar- tensdijk. J. Zandee, St-Annaland. Categorie VII. Hengsten van één jaar. 1- Cesar van Tholen, M. J. Stontjesdijk, Tholen. 2. Hengst, E. Kosten, Tholen. 3. Com- brinns, J. A. Gelnk, Tholen. 4. Bristol, Izaak de Wilde, St-Maartensdijk. Categorie VIII. Hengsten van 2 jaar. le prijs Army, Gebr. Klompe, Tholen. 2e prijs Max van Tholen, M. J. Stoutjesdijk, Tholen. 3e prijs Officier, Izak Hage, Poortvliet. Categorie IX. Hengsten 5 jaar en onder. Ie prijs Dagon, HengsteuvereeDiging Tholen. 2e prijs Max de Knocke, Hengsteuvoreeniging St-Maartensdijk. 3e prijs Prins Hendrik, M. C. Steendijk, Stavenisse. 4e prijs Badjool, Gebr. Klompe, Tholen. 5e prijs Mon Rêve de Felny, Gebr. Uijl, Poortvlietdeze prijs is door den winnaar geweigerd. Des middags begon het terrein zich meer te vullen, het Fantaregezelschap .Concordia' onder leiding van zijn Directeur, de heer P. M. v. d. Broeke was aanweiig en vroolijkte door het geven van verschillende mozieknummers den namiddag op, terwijl bleek det bet corps op muzikaal gebied goed vooruitgaat. Ook gaven onder scheidene autoriteiten blijk van belangstelling, we merkten o.m. op het lid van Ged. Stateu jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, de voorzitter van de Z.L.M. jhr. J. van Vredeobnrch, ter wijl van den burgemeester van Tholen, de heer J. W. Wagtho een telegram inkwam, waarin 3 zijn spijt betuigde wegens uitstedighsid niet tegenwoordig te kunnen zijn en zijn beste wenscben voor de vereeniging uitsprak, memo- reerende dat de door hem uitgeloofde medaille blijk geeft van zijn belangstelling. Voor bet concoora-hippique bestond de meeste belangstelling. Cat. 11 was hiervan het eerste nummer en voorwaar de jury had geen ge makkelijke taak. 28 tweespannen stamboek- merries bekampten elkander de prijzen. De eerste prijs zilveren med. van het Ned. Trek paardenstamboek viel teo deel aan Madam en Elza van M. J. Stoutjesdijk te Tholen, 2e pr. verg. zilveren med. van de vereeniging aan Nelly en Mies van la. de Wilde Si-Maartensdijk 3e pr. zilv. med. Emma en Bertha van Antb! L. Hage St-Maartensdijk, 4e pr. zilv. med. Emma en Ida van M. J. Stoutjesdijk Tboleo, terwijl Adverteutiënvan 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. leuze de Nil en Liza van C. L. Geluk. Fleu- rette en Nelly van dezelfde St-Maartensdijk, Ada en C. P. Vogelaar Poortvliet, Cora en Silva M. J. Stoutjesdijk Tbolen, Fleur en Marquise E. v. d. Slikke Poortvliet en Hania en Cora L. J. Mol. De med. waarbij niets is vermeld, werden uitgeloofd door de vereeniging. Cat. 12 was een nummer dat veel belang stelling oogstte, bet waren bier 15 spannen die elkander de prijzen betwistten. De eerste prijs, een verguld zilveren medaille, was uitgeloofd door burgemeester J. W. Wagtho en viel ten deel aan Metha, van M. J. Stoutjesdijk te Tholen, de overige prijzen behaalden resp. Emma van Anth. L. Hage St-Maartensdijk, Bertha van L. J. Groenewege id., Nelly van Iz. de Wilde id., Dora van J. P. Hage id. Het belangrijkste nummer van heel het pro gramma was zeker cat. IS, loten van vier mer rien toebehoorande aan een eigenaar uit het eilaod. 17 loteu waren hiervoor aangegeven en om hieruit het beste te zoeken was zeker een allesbehalve gemakkelijke taak voor de jnry. Het ging hier om 5 prijzen, waaraan nog 5 eervolle vermeldingen gevoegd waren. Eerste prijs vergald zilveren medaille, uitgeloofd door den voorzitter, dhr. J. A. de Graaff te Scher penisse, 2e prijs vergald zilveren medaille door de vereeniging, derde en vierde prijs zilveran medailles en vijfde prijs bronzen medaille door de vereeniging. De heer M. J. Stontjesdijk te Tholen roerde 3 loten van vier in den ring, een prachtcollectie van toekomstig fokmateriaal. Deze inzender kreeg met Madam, Gaby, Elza, Metha den eersten prijs en met Cora, Silva, Roza eo Fleuretta den tweeden prijs, de derde prijs viel ten deel aan Floretta, Bella de Nienw Namen, Arnola en Nora van Jhr. J. van Vredenburcb te Tholen, de vierde prijs verwierf M. J. Stoutjesdijk met Nelly, Emma, Mirza en Ida, vijfde prijs aan Iz. de Wilde met Nelly, Corola, Popilone, Mies. Eervolle vermeldingen vielen ten deel aan .T. van Nienwenhuijzen, Tholen, met Madam, Fanny, Belle, Hendrika. E. van der Slikke, Poortvliet, met Martha, Vos, Fleur, Marguisse, Reserve Blondine. L. J. Groenewege, St-Maar tensdijk, met Cora, Thila, Bertha, Marcella. Anth. L. Hage, St-Maartensdijk, met Emma, Bertha, Gousse, Nelly. C. L. Geluk, St-Maar tensdijk, met Rigolenze de Nil, Jeanette de Nil, Liza, laronche. J. Brooijmans, St-Annaland met Jeannette, Madam, Mina, Mirza. De heer M. J. Stoutjesdijk, die met zoo'n fraaie collectie io deze catagorie uitkwam, voerde het geheele twaalftal gezamenlijk in den ring en oogstte dientengevolge een hartelijk applaus van de aanwezigen. Het was een bizonder fraai gezicht. De heer Stoutjesdijk toont veel lief hebberij te bezitten voor best fokmateriaal, onder het publiek hoorden we de opmerking dat in geheel onze provincie geen 12-tal 2-jarige mer ries van één eigenaar te vinden is met de kwa liteiten als dit 12-tal, terwijl een der beste paardenkenners zegde dat men tevergeefs in geheel Nederland een dergelijk 12-tal van één eigenaar zou zoeken. Het laatste nummer van het programma dat toonde dat naast den lust voor fokkerij de land bouwers toch ook open oog hebbeo voor rijtuig- paarden. Het 10-tal dat in den ring kwam, was het aanschouwen ten volle waard. De eerste prijs een vergnld zilveren medaille van den heer Oirbans te Bergen op Zoom met f 5.verwierf de heer J. C. Stoutjesdijk te Tholen metTouimy, de tweede prijs verguld zilveren medaille van den heer M. C. Steendijk te Stavenisse en f 5. verkreeg de heer Jac. Geluk te Tholen met Liza, derde prijs een verguld zilveren medaille en f 2.50 van bestuursleden werd toegewezen aan den heer L. Groenewege Pz. te St-Maar- tensdijk met een vosmerrie, de vierde prijs door den heer M. J. Stoutjesdijk met Adrie. En hiermede was de eerste fokdag, die met recht een secces voor de zoo jonge vereeuigiug kan worden genoemd, geëindigd. Wij zijn er zeker van dat alle bezoekers voldaan over huo bezoek zijn. Alles liep in de meest volmaakte orde af. De regeling was uitstekend in orde en we meenen niet te veel te zeggen dat, als de vereeniging volgend jaar weder een fokdag houdt en deze weder te Tholen plaats heeft, het aantal bezoekers aanmerkelijk grooter zal zijn dan dit jaar. Na afloop vereenigde het Bestuur, de jnry en de commissies zich aan e#D diner, waar ver schillende goede wenschen genit werden voor den bloei der vereeniging. Openbare vergadering van den Raad der gemeente St-Maartensdijk, gehouden op Zaterdag 12 Juli 1919. Zaterdagnamiddag hield de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester eene openbare zitting, die werd bijgewoood door zes leden en den secretaris. A De leziDg der notulen, die inmiddels worden goedgekeurd, werd onderbroken door eene inter- roptie van den heer Rijnberg, die er op wees, bij de bebaDdeÜDg der subsidie-aanvraag voor een wijkverpleegster te hebben gezegd dat het Groene Kruis 50.bijdroeg. De secretaris als samensteller der notulen merkte op dat toch niet is weergegeven dat bet Groene Kruis niet bijdraagt, maar juist, afgescheiden van het bedrag, „dat het reeds bijdraagt". I. Van Gedep. Staten is ingekomen eene missive houdende bezwaar tegen het besluit tot toelating van de gekozen raadsleden. Naar hunne meening is daartoe alleeD, volgens de wet, de nieuwe raad bevoegd, eu verzoeken mitsdien dat Burg, eo Weth. zulleu bevorderen eene vernietiging van vorenbedoeld besltit, zullende anders bij de Kroon in beroep worden gegaan. De voorzitter zeide dat dit schrijven geda teerd Juli binnen veertien dagen door den Raad moet behandeld zijn, zoodat we binnen den ge stelden termijn blijven j deze vergadering moet dan feitelijk als een spoedeischende worden beschouwd. Terzake waartoe ze belegd is, blijkt dat Ged. Staten van de provincie Gelderland op een gelijkluidend besluit, als in het onderhavig geval hier is genomen, bezwaar tot goedkeuring hebben gemaakt, welk bezwaar door dat College van Zeeland wordt onderschreven. De redactie van de Gemeentestem is evenwel van oordeel dat zulk een besluit niettemin wettig ia en beroept zich bovendien op eene beslissing van Ged. Stalen van Zuid-Holiand, die, blijkens een desbetreffend door hen goed gekeurd besluit van den gemeenteraad van Overschie, op een gelijk standpunt plaatsen. Behalve dat de Raad niet op zijn besluit kan terugkomen is het logisch ook moeilijk denk baar, de toelating door den nieuwen Raad te doen plaats hebben. Op 8 April hebben de candidaatstelliogeu plaats gehad binnen 45 dagea moesten de stemmingen worden gehouden 19 Mei zijn de geloofsbrieven ingezonden, doch waarmede men uiterlijk vier maanden den tijd heeft. Nfc deze dagteekening moet op deze eene beslissing worden genomen, die, als de uiterste termijn zou zijn genomeD, de eerste Dinsdag van September zou zijn veratreken. Burg. en Weth. adviseeren mitsdien het be- luit niet in te trekken, raaar te handhaven, te meer omdat krachtens een Kon. besluit van 1 Nov. 1880 bet den Raad niet vrij staat op zijn beslait in dezen terug te komen. De heer Rijnberg was ook van meening dat voor de toelating en de beëediging de gekozenen nog geen raadsleden zijn, zoodat op het oogeu- blik dat over de toelating besloten zou worden dit zou geschieden door hen die nog geen Raad uitmaakten. De secretaris merkte daartegen op dat toch hetzelfde gebeurt door de Tweede Kamer en ook door de Provinciale Staten, zonder daarbij eene informaliteit te begaan. De voorzitter stemde dit wel toe, maar achtte de nu gevolgde weg toch beter. Volgens do gemeeotewet moet aan de toegelatenen eu aan Ged, Staten kenuis worden gegeven van de toelatiug waartegen gedurende acht dagen ge legenheid is verzet aan te teekenen en kan do toegelalene geen zitting nemen dau nh het verstrijken vau dien termijn van acht dagen; iu diezelfde zitting kunnen dus geen Wethou ders worden beuoemd, hoewel de tijd daartoe in de wet is aangegeven men zou dus niet alleen Raadloos, maar ook radeloos zijn. Met tlgemeene Hemmen werd het foorstel lot handhaving der toelating uitgenomen. II. De aan te gane geldleertiug van f 9000 ten behoeve der waterleiding ie wel ia wnar door Ged. Staten goedgekeurd, maar toch behoort daarin eene kleine wijaiging te worden aange bracht. De aflossing Damelijk is bepaald aan te vangen 1 Jan. 1925 en zal in annuïteiten geheel "af gelost zijn in 1975. Dit slaat natuurlijk op de groote leening die in 1925 zal worden aange- gaan en waarin ook de leening van f 9000. zal begrepen worden, maar uit die leening zal de aflos der f 9000 in 1925 plaats hebbrn, daar het ondenkbaar zon wenen dat iemand te vinden zou zijn tot eene zoodanige leening met zulke aflossiogs-bepalingen. In dien zin wordt het oorspronkelijke leeninga- plan gewijzigd. III. De aanvankelijk noodzakelijk geachte tijdelijke geldleening ter voorziening in de be hoefte aan kasgeld, kon vervallen, omdat juiat den dag te voren van het houden van deze vergadering van het ministerie van oorlog eeue assignatie tot uitbetaling der gedane voorschotten was iugekoiuen. IV. Tegen het besluit «n rUn a~.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1