IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Zaterdag 21 Juni 1919. Vijf en dertigste jaargang Publicatifin. Firma i. M. C. POT Tholen. I landbouwtentoonstelling te Goes. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, trjji per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco per post f 1,22». Voor het boitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. V»» 2127 Jani 1219 kannen gebruikt worden volgende coupons «it de LEVENSMIDDELEN, 'KJ ES, die geen overdruk hebben 121 voor SI/] om suiker. Jij Cense ie tonder bon macaroni te verkrijgen k 16 per om. J. Raaacher is aonder bou toateviseh te ver* gen k t 0,40 per pond. de aardappelenkaart ie te verkregen op ia no. 21 ces K.Q. aardappelen per persoon, fit de KINDERBOEKJES is geldig: ipen no. II foor Stons suiksr, ifheidsdier tan eoeponnen der BROODKAART oor het 100e tijdvak van 11—19 Juni 191». leldifheidsdnr ran d. MARGARINEKAARTEN ir het te tjjdvak bon ao. 6 ran 9027 Jeni igarine te verkrijgen bij A. Cense.) Tbolea, den 20 Juni 1911. 20 De Burgemeester, J. W. WAGTHO. 1J)a kring Westelijk Zuid-Beveland van de mL. M. hield Dinsdag en Woensdag hare ten- anstelling, die in alle opzichten geslaagd mag «ton. Het weder werkte mede om deze teu- nstelling te doen slagenhet Koninklijk be- k verhoogde de belangstelling nog meer en belang van de landbouwers was ook een richtigen factor die de menschen bij duizen- Jj> naa' Goes deed gaan. U De Z. L. M. was vertegenwoordigd met een cieele inzending waarin alles was aangegevan geen de maaticbappij doet voor den landbouw ons gewest. En bij de grafische voorstellingen i ook gezorgd voor een aangename afwisseling teut waarin ze was tentoongesteld was opge- olijkt door een inzending van planten, afge- IAP" door den voorzitter der Mij. jhr. J. van ledanbnrch te Tholen, wiens tuinman, dhr. Blaas, toonde dat hjj smaak baeft voor het ugschikken van planten voor een dergelijke 'Kjegenheid. Ip« een opsomming te geven ran alles wat tentoonstelling te tien gaf, hiervoor ontbreekt wfy de plaatsruimte. De alg. vergadering van de Z. L. M. werd morgens door den voorzitter, jhr J. van sdenbnrch, geopend, die in zijn uitvoerige e een overzicht gaf van hetgeen door de L. M. is verricht en tevens melding maakte de ontevredenheid die heerscht tengevolge sommige regeeringsmaatregeleD, die niet in belang van den landbouw worden uitgevoerd. Dok bracht »pr. een woord van dank aan den aister van Bnitenlandache zaken door wiens eid de pogingen tot annexatie van een ge- ilte van ons gewest, van de baan schijnan te i. Tegen het dreigende gevaar van verplaat- g van de .Zeeland" protesteert spr. eveneens. Toorts wees spr. er op dat de onaekere toe- ad aaneensluiting vordert, en dat bovenal de ;eering gesteund dient tegen elke poging tot veld. Sterk bracht spreker naar voren de idiakeljjkheid om het bewonen van hel platte ld aantrekkelijker te maken, teneinde den k naar groote steden van de menigte tegen gaan. De overheid moet daarom aorgea voor ure verbindingen, verlichting, waterleiding i. terwjjl aan het eysteem dat eerst belang eenden moeten bijdragen een eiude moet tien gemaakt. Spr. deed een beroep op de offervaardigheid t de Zeenwsche landbonwers, als msn straks zal ikloppen en getdeljjken steen vragen voor ben door de nitbaiating van den Kloet, in ÜS zijn getroffen geworden en wijdde even- i» een kórt woord aan de aangekondigde ii asting op de waardevermeerdering. ei|Onder een woord van dank aan de Zeenwsche eindigde epr. De tentoonstelling werd officieel geopend door d Minister van Landbouw, die o.m. mededeelde de nitvoer van aardappelen is toegestaan en ene de voor onze geheele provincie zoo be- 4 igrijke mededeeling bracht dat de regeerÏDg ten bare dienste staande middelen, en dit vele, zal aanwenden om de Maatschappij eland voor Vlisaingen te behouden. gaDes middags twee nnr arriveerde de Koningin - gezeld van Prins Hendrik te Goes, te onge- ir kwart voor drie kwamen de hooge gasten 1 'Wï 1 tentoonstellingsterrein aan, alwaar zij verwelkomd door den voorzitter der b.M. en den burgemeester van Kattendijke. van Yredenbnrch sprak H.M. de Koningin, waarna Haar een bonquet werd aangeboden nor inej. Lindenbergh. Hierna bezichtigden de hooge gasten de ten- •nstelling, die zij tegen vijf uur weer verlieten. /O" de paardenliefhebbers was het een belang- 0 dag. 800 dieren stonden ongeveer aan da eB bieronder het beate wat onze provincie Dat onder de bekroonde dieren er bij uit ons eiland, ia een bewijs dat Tholen achter staat op bet gebied van paarden fokkerij. De volgende prjjzen werden behaald door landbouwers nit onze omgeving. Cat. I. merriën 3 jaar oud, 16 inschrijvingen 9e prijs Elzs, eigenaar M. J. Stontjesdyk te Tholen en 11e prija Meta, eig. dezelfde. Cat. II. merriën met venlen geboren 1919 55 inschrjjvingeo, Nelly van Iz. de Wilde Qz. te St-Maartensdijk de 11e prya en Pleur 1 van E. v. d. Slikke te Poortvliet een eervolle ver melding. Cat. IV. Ingeschreven 32 tweespannen van merriën 3 jaar en onder, behaalden Gaby en Elza van dhr. M. J. Stoutjeadijk te Tholin den Sen prijs, Bertha en Emma van dhr. Anth. L. Hage te St-Maarteoidijk den 8en prija. Cat. V. 18 vierspannen, Emma, Bertha en Geusse van dhr. A. L. Hage te St-Maartenidijk en Minerva van dhr. M. J. C. Gelnk te Oud- Vossameer 6e prijs en Nelly en Misse van dhr. Iz. de Wilde te St-Maartensdijk, met Metha en Elza van dhr. M. J. Stoutjeadijk Tholen 8e prija. Ook de keuring voor rundvee heeft bewezen dat Tholen vooruitgaat. Van 10 stieren le cat. met hoogstens 2 breede tanden behaalde Martin, van de Fokver. Tholen den len prijs. 4e cat. melk- of drachtige koeien, 3 of meer malen gekalfd, behaalde Dora van dhr. I. de Wilde te St-Maartensdijk den len prijs. Door den Voorzitter der Z. L. M. Jhr. Van Vredenburch was een gonden medaille uitge loofd voor de catg. hengsten met 5 afstamme lingen. Deze medaille viel ten deel aan Labonreus d'Isaac van dhr. Van Dixhoorn, als eersten prijs winnaar. Na afloop werden de medailles uitgereikt door Mevr. Jhr. van Vredenburch, dhr. P. van den Hoek, dir.-gen. van den landbouw en andere schenkers. De bh. W. J. Boogaart en J. Elenbaas, beiden te Poortvliet ontvingen een eervolle vermelding voor hnnne inzendingen. Advertentiëavan 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 8". Vergadering van den raad dar gemeente St-Maartensdijk op Maandag 16 Juni 1919, dei nam. 3 uur. Tegenwoordig de voorzitter, alle leden en de Secretaris. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vergadering van 23 April, geschiedt mede deeling ran de navolgende ingekomen stokken. a. van den directeur van het district Botter dam der intercommunale arbeidabemiddeling een verzoek om subsidie voor dit doel. Voor kennisgeving aangenomen. b. verzoeken van C. Steketee, de Graaff en Jacob Hage Cz., om een woning te haren van de gemeente. Aangezien er geene beschikbaar zijn, blijven deze verzoeken voorloopig bniten behandeling. c. een schrijven van den secretaris van den Baad van State tot oproeping ter openbars vergadering ran dien Baad, afdeeling geschillen ran bestuur ter behandeling van het door den gemeenteraad ingesteld beroep inzake de ont houding dtr goedkeuring van de gemeentebe- grooting voor 1919. d. Verzoek van M. van den Hoek tot onder- haodache huur voor 7 jaren van de bleek achter de school. De voorzitter merkt op dat dit feitelijk, zijnde gemeentegrond, in het openbaar zoude moeten geachieden. De heer Qnakkelaar zou niet goed vinden dat de bleek om niet zou worden weggegeven, want als een ander zon komen bleekan, wordt hij nog weggestuurd. De beer Groenewege wilde ieder de gelegen heid geven om te bleeken. De voorzitter voorzag daarvan groote ver warring. Mitsdien werdt algemeen goedgeronden de bleek, nitelnitend als zoodanig en niet als opslag plaats, in het openbaar bij inschrijving te ver huren, waartoe briefje! in te leveren uiterlijk vóór 10 Juli a.s. e. een schrijven van de Staatscommissie inzake de verbetering der salariëering van burger lijke ambtenaren, verzoekende, alvorens zij met haar taak tot het advies aan de Koningin ge reed zal kunnen zijn, de desbetreffende jaar wedden voorloopig te verhoogen. Burgemeeater eu Wethouders stelden voor, hieraan nu geen gevolg te geven, maar te wachten met het opmakeD der begrooting, waarmede de vergadering zich vereenigt. f. Op voorstel van Bnrgemeester en Wet houders wordt met algemeene stemmen gunstig beschikt op het verzoek van vrouw de Korte om hare jaarwedde als schoonhoudster der school met f 25 te verhoogen eu te brengen op f 125, ingaande 1 Jan. 1919. g. Aan de wed. J. Jasperse werd naar aan leiding van een schrijven van het Kon Nat. Steuncomité dat bereid ia 75% tot steun te atorten, in die steun de resteerende 25% toe gelegd. h. In zake de actie die van nit de provincie Zeeland nitgaat om te voorkomen dat de maat schappij van dien naam naar elders zonde worden overgebracht, stelden Borg. en Wetb. voor, adbaesie asn de bekende motie te verleeuen, omdat we als Zeeuwen moreel verplicht zijn in Zeeland te behouden wat er ia, al is het niet temin te bezien of de beweging iets helpen zal daar uit een uitlating van een der directeuren der S.S. is gebleken dat het vervoer naar Enge- laud over de spoorwegen via Hoek van Holland 74% en via Vliasingen slechts 26% bedraagt. De raad nam de motie noaniem aan, mede nit overweging dat de stiefmoederlijke bedeeling op de Zeeuwsche lijn alsdan zekar nog zou ver minderen. II. Ingekomen ia verzoek val G. Polderman om vergunning tot plaatsing van de overkapping aan het veilingsgebouw over te brengen vóór zijn cafó binnen de palen van de stoep, waar omtrent Bnrgemeester en Wethonders gnnstig adviseerden en de vergadering met algemeene stemmen bet gevraagde toestond. III. Ter herstemming over het verzoek van het beBtnnr van het Groene Krnis tot bet ver- leenen van een subsidie noodig voor de jaarwedde van een aan te stellen wijkverpleegster reide de voorzitter indardaad een goed voorge voel te hebben gehad, toen hij meende dat het Weezen-Armbestuur zijn gevraagd anbaidie wel uit eigeD beweging zon willen verhoogen, daar dit bestuur de bijdrage beeft gebracht van f 250 op f 500, waardoor de gemeente nu haar subsidie op f 350 kan bepalen. De bezwaren in do vorige vergadering ge opperd, herbaalden zich niet in die mate, doch niettemin werden nu andere te berde gebracht dat men nog wel een ziekenhnis zoude moeten hebben en zeker een onde mannenhnis. De voorsitter beaamde dit ten volle en alhoe wel dit laatste door het Weezen-Armbestuur is van de haud gewezen, vond hij het noodzakelijk daarop met klem terog te komen. Nadat in overweging was gegeven het subsidie voor een verpleegster te willen toekennen bij wijze van proef, waartegen door den heer Bijn- berg werd aangevoerd dat zoo'n bepaling te on vast voor hel bestuur zou zijn, werd op voorstel van den beer Kloet het subsidie van f 800 ver leend voor éón jaar tegelijk, ingaande met bet oogenblik dat de verpleegster zal worden aan gesteld en bij 3 maanden te voren opzegging iodien het snbsidie niet zon worden vernieuwd. IV. Tot bet stelsel van werkeloosheid-ver- zekering zal deze gemeente zich niet aansluiten alleen de keer Quakkelaar verklaard* zich er voor. V. De begrootiug over 1918 onderging eene administratieve wijziging door een bedrag van f 72.76'/j van ontvangsten en uitgaven te doen verwisselen, terwijl van diverse posten, waarop een overschot was werd afgeschreven en over geschreven op enkele die een te kort aanwezen tot een totaal cijfer van f1285. VI. Het kohier ran den Hoofdelijkeu om slag voor dit dienstjaar werd vastgesteld tot een bedrag van f 17478,47'/, verdeeld over 77 klassen waarvan de laagste 10,28'/, en de hoogste f522.79'/, bedraagt. VII. Dat de Hondenbelaiting met 78 aan- alagen 1 15 en 1 aanslag voor een half jaar f 250, alzoo totaal f 392.50 werd vastgesteld met 6 stemmen tegen 1, die van den heer Qnakkelaar, omdat bij voor sommigen, die een hond houden voor het zeer schadelijk gedierte de aensleg te hoog vond. VIII. Doordat eenige buizen aen de Weatwest dringend herstelling behoeven en Burg. en Weth. die toestand daar blijvend willen verbeteren, hebben ze aan Knnlst, die inderdaad praktisch deskundig mag genoemd worden opgedragen ran advies te dienen tot verbetering waartoe het noodzakelijk is de rioleering door te trekken tot de zoete vest en waarvoor noodig zijn 88 stuks buizen van 30X45, 200 M3 zeezand, óón zinkput van 1X1 M. en 2 dito van 0.70X0.70 benevens 90 strekkende meter achterdeelen. Met algemeene stemmen werd aau Borg. en Weth. opgedragen dit werk publiek aan te besteden en do uitvoering onder geregeld op zicht te stellen. IX. Vin het kantoor Tholen der Nat. Bank- vereeniging is bericht ingekomen dat de pro messe der leeniug ten behoeve van de Water leiding ad f 9000.door de Nederl. Bank niet meer wordt verdisconteerd en bij afloop van deo termijn der promesse deze moet worden voldaan. Burg. en Wetb. stelden daarom voor, eene tijdelijke leening aan te gaan ran f 9000 tot den koers van 100 tegen een rente van 5 en aflosbaar in 1925 om baar daarna om te zetten in eene definitieve aflosbaar bij annuïteit in 50 jaren. De heer Kloet vond de rente na niet te boog maar na eenigen tijd zon 't kannen zijn dat ze wel le hoog was en ter voorkoming dat de gemeente aan die hooge rente vastzat, stelde hij voor, eene clausule op '.e nemen waarbij de gemeente zich ten allen tijde het recht kon voorbehouden de leening in eeas af te loeien, waartoe met algemeene etemmen besloten werd. X. De geloofsbrieven de her- en gekozen raadsleden, de heeren M. P. Groeaewege, P. Gakeer, C. U. Qnakkelaar, Anth. L. Vroegop, M. L. Koopman, Anth. L. Hage en A. C. de Graeff werden onderzocht, in orde bevonden goedgekeurd en tot toeleting der benoemden besloten. XI. Ter benoeming ven een lid van het Weezen-Armbeetnur in de plaete ven den heer A. L. Snoeck, was door Burg. en Wetb. ge hoord voornoemd beetuar, nit dt dubbeltallen D. G. Elenbaas, W. Manneke, M. Bil tl N. Noom een voordraeht, bevattende de namen der beide eoratgenoemden, geformeerd. Verschillende leden bleken wet onthntit over deze beperkende kenze kenze, waarvan ze blijk baar te Toren geen kennia hadden gedragen. Voornamelijk de heer Qnakkelaar meende dat aan den Baad toch wel zooveel bevoegdheid kon worden gegeven, dat hij een keuze kon doen ran zoodanige mannen in dat beatunr, die wet vooruitstrevend waren. De voorzitter zeide dat de indiening der voordracht geheel was in overeenstemming met art. 1 der desbetreffende verordening die in 1913 door den Baad zelve aldos was vaatgeateld. Alleen eene wijziging dier verordening, dat bijv. Borg. en Weth. eene aanbeveling in plaata van een voordracht indienen, kan aan het nu geopperde bezwaar in den vervolge tegemoet komen. Daarop werd met 4 stemmen tot lid van genoemd bestuur benoemd, de heer D. G. Elenbaas, met ingang van 1 Juli a.s., tegen 2 stemmen op den beer W. Manneke en 1 blanco. XII. Ingevolge zijn aangevraagd ontslag met 1 Juli a.s. werd aan D. L. Hage dit eervol verleend. Als sollicitant beeft zich enkel aangemeld B. A. Hage. Op voorstel raa den beer Qnakkelaar werd bet salaris gebracht van f 200 op f 300 an daarna voornoemde B. A. Hage ala aoodanig benoemd met ingang van dien datum die tevena werd benoemd als bode ran het Weezen-Armbestnnr op eene jaarwedde van f 30.met 6 stemmen, tegen 1 op A. Lindhont. Het deed eenigszins vreemd aan, dat gean enkel gelnid is varnomen om de langdnriga diensten die de aftredende bode aan de gemeente heeft bewezen, te bezegelen met de toekenning van eanig pensioen. Onmisbaar past dit systeem zoozeer in de om lijsting van onzen tijdgeest, dat alleen kan ver ondersteld worden dat dit aan de aandacht dar leden is ontgaan, voor wie ean enkele memoreering ruimschoots voldoende mag geacht worden om hiermede het meest eervol verdiend ontslag ta volmaken. XIII. Tengevolge van het herstel van A. Lindhont zal dere zijne functie van nachtwaker weder hervatten, waardoor de tijdeljjke hulp vervalt, die alleen was aangenomen voor circa drie maanden, in de veronderstelling dat da hulp lang en noodig zou zjjn. Bij de rondvraag wees de beer Gakeer op het padje in de V|jf-zinnen, dat weder etnk was, waaraan Burg. em Weth. hunne aandacht lallen schenken. De heer Quakkelaar bracht in harinneriug dat de burgemeester den rasdsledei beeft afge vraagd hoe a|j dachten over tnnsiek bjj de Peerdenmarkt, waar allen, behalve de heer Rijnberg, wien het niets kon schtlan, aich tegen verklaarden en ook da burgemeester afkeerig van wat, en zelfa enkele herbergiers de ver- ganning had geweigerd. Na it ten ander b|j den bnrgemeeeter gekomen die te voien had gezegd»dat moet bij mij eens weigeien", met het gevolg, dat et werkelijk muziek kwam. Die man moet dus wel invloed op den burgemeester hebben, dat hij geheel en al verandert, maar ons, als raadsleden, msnig onaangenaam woord heeft bezorgd. Nu raakt hem dat de konde kleeren wel niet, maar wil alleen dezen raad geren, dat de bnrgemeester in zoo'n zaak nooit den Baad meer baalt. De voorzitter heeft allerminst gehandeld onder eenigen invloed, meer ie alleen gezwicht voor zeer gegronde ergnmenten. Sedert den oorlog is er niets te doen geweest en ook door de herbergiers op niets aangedrongen, terwijl ver- scheidenen het zwaar te verantwoorden hadden, getuige het besluit van den Baad zelve om het verguoningsrecht te verlagen dat gij zelve nog lager zoudt gesteld hebben ala de wet zolka had toegelaten. De jeugd had eenig recht op ontspanning, dat hen in dezen is gegeven. Last heeft de muziek niet veroorzaakt, wanklanken zijn niet vernomen, de sluiting had een ordelijk verloop, ze geschiedde op gewonen tijd, zoodat daartegen niets te zeggen is, althans heel wat minder dan toen 't verleden jaar Octobcr heel rumoerig was. Maar hij beloofde 't, hij aou den Raad in zulke zaken niet meer mengen. Daarna werd de zitting gealoteu.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1