BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken watsr tareeht kooien. Zoo beeft de praktijk uit- •praak gedaan ten gnnate yan het treinyeryoer. let» voor Tholen. Een melkboer te Bergen op Zoom werd beschuldigd lijn melk met 30 water te hebben veryalsoht. Voor de rechtbank beweerde hij, dat de koe „koude op haar uier" had gevat en daardoor „verdunde melk" gaf. Een deskun dige verklaarde evenwel, dat geen enkele koe verwaterde melk leverde en, wat de melkboer nn ook nog meer beweerde over lijn verkonden koe, hij werd niet geloofd en hoorde 2 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Het paohten van losse landerijen. Het biedt maar tegen elkaar op. Hoe zullen se 't er uithalen f wordt bedenkelijk gevraagd. De Vooraitter van de Friesche Mij. v. Landb. steekt nog eens waarschuwend den vinger op. Hoorders van losse landerijen, denkt aan den lageren melkprijs, dalende veepryaen, dalenden verkoopprijs der landerijen, aanvoer van mest, aanvoer van veevoeder, ens. Denkt aan de hoo- gere loonen en hoogere belastingen. Hjj wil leggen deukt daaraan vóór go hunrt. Hawker en Grieve gered. De Oceaanvlieger Hawker en zijn metgezel kapitein Grieve aijn gered, maar niet, zooals het eerste bericht lnidde, 40 mijlen van de lerscbe kuit, doch pas op ongeveer halfweg den tocht. Daar heeft Hawkor op zee moeten neer- itrijken en daar werd hij door een toevallig buiten den gewonen koers varend Deensch stoom schip, het eonige schip, dat zich binuen 50 mijlen afstand bevond, opgepikt. Hawker en Grieve werden lator door een torpedojager overgenomen en in Schotland aan wal gebracht. De Oceaanvlucht is dus niet geslaagd, maar de vliegers zijn gered, dat is het voornaamste. Er snllen wellicht enthusiasten zijn, die contrarie redeneeren en liever de vlucht geslaagd zagen ten koste van een paar menschenlevens, niet hun eigene. Hawker en Grieve, die wegens een verstop ping van den waterSlter moesten dalen, hadden anderhalf uur op zee rondgedreveu, toen liet Deensche schip hen bereikte en opnam. Moedermoord Te Bodegraven is een moord gepleegd op een alleenwonende weduwe, terwijl zij hetavoudeten nuttigde. De moord werd den volgenden middag ontdekt. Achter het huis van de vermoorde, woonde de landbouwer B. Deze sneed ernstig in de hand waarop de dienstbode naar de weduwe K. werd gezonden, om een weinig carbol te halen. Toen deze de woning wilde binnengaan, kon zij de deur niet geheel open krijgen. Ze bemerkte echter dat de vrouw achter de deur lag. Direct waarschuwde ze B. die zich toegang tot het huis wist te verschaffen. Binnentredend deed deze een griezelige vondst. Geheel verstijfd, badend in bloed, lag daar de vermoorde, terwijl naast haar een blaaspijp en een mes werd gevonden. Aan de houding en de verwonding viel op te maken, dat een hevige worsteling had plaats gehad. Haar geld, hetwelk zij onder haar bed be waarde, was verdweneu, terwijl het bed door het vertrek verspreid lag. Onmiddelijk werd de politie gewaarschuwd, welke het terrein van de misdaad afzette. Ook het parket uit Utrecht was spoedig ter plaatse en stelde een streng onderzoek in. Een aooü van de weduwe, die ayn moeder meermalen lastig viel om geld is gearresteerd daar er zware vermoedens op hem rusten de dader te zyn. Groote ramp op Java. Een ontzettende ramp heeft Java getroffen een der vele vulkanen van dit eiland, de be ruchte Kloet, is weder gaan werken met het gevolg, dat er dnizendeu menscheu zijn omge komen. De top van den Kloet heeft drie kraterrauden de meest westelijke daarvan is de tegenwoordig uog werkende krater en bevat het beruchte kratermeer. Bij verschilleude uitbarstingen is het vooral het water uil dit meer geweeit, dat groote verwoestingen heeft aangericht. Zoo in 1875, in 1901 en klaarblijkelijk ook thans weer In 1875 is het niveau van dit meer door het instorten van een deel van den kraterwaod plotseling 60 M. gedaald, waardoor een enorme watermassa (40 d 50 millioen kub. M.) zich over de helling van den berg ontlastte en groote verwoestingen aanrichtte. In 1901 deed zich iets dergelijks voor en men heeft toen een dam aangelegd, opdat bij eventueele overstroomingen het water langs minder dicht bevolkte streken hoeveelheden naar Engeland verzonden, aldaar in kleine pakjes overgepakt, de doosjes werden voorzien van Engelsche opschriften, waarna de schroeven en moeren als „Engelsch fabrikaat" weder naar Nederland teruggezonden werden. Toen wettelijke voorschriften bepaalden dat dit niet meer mocht geschieden, werden de kleine pakjes en etiketten afzonderlijk van Engeland naar Nederland gezonden en hier te lande de etiketten op de doosjes geplakt. Het is den fabrikant niet mogelijk recht streeks hier te lande onder eigen naam zijn prodakt te verkoopen. Wat een kosten voor niets. Ned. Fabr. Kolen uit Duitzchland. Uit Dusseldorp wordt aan het Hdbl. gemeld, dat het Ruhrkolensjndicaat met Nederland een overeenkomst heeft afgesloten, die aanstonds in werking treedt, volgens welke dagelijks 6000 7000 ton Ruhrkolen, met extra-treinen of per schip, zullen worden gsleverd. Naarmate de productie toeneemt, zal de le vering worden opgevoerd. Bij Kod. beslpit is op verzoek eervol ont- als gezworene van het waterschap te Poortvliet, de heer M. A. Geuze. De amendementen werden verworpen met uitzon dering van eon amendement-v. d. Molen, 't$welk door den minister overgenomen was. Art. 26 5e. al. werd zonder stemming aangenomen. In de vergadering van Woensdag dezer week werden vele kleine wetten aangenomen, o. a. een geldleening groot 100 millioen gulden a 6 0/q voor Indië en de wijziging der postwet. Enkele amendementen van Ossendorp en één van Otto betreffende de salarisregeling gingen naar den kelder. zou gaan en niet over de Blitar, die aan den voet Jigt. Dat doel is echter thans niet bereiktde dam heeft aich bij de werking van den vul kaan begeven en een zware overstrooming is het gevolg geweest. In het district Srengat zijn 20 dessa's (in- landsche dorpen) geheel en 6 gedeeltelijk ver dweneu in 't district Blitar zijn 11 dessa's gedeeltelijk verwoest. Het aantal dooden en ver misten (waarbij vele vluchtelingen) wordt geschat op 16000. Er zijn onder de slachtoffers ook vele Nederlanders. In Blitar zijn volgens de eerste berichten 157 lijken gevonden. In een groot deel van Kediri en Malang, waar de aschregen aanzienlijk was, wordt ge- vreesd voor mislukking van den rijstoogst. Wat de naam al doet. Een fabrikaut in Noord-Holland vervaardigt t.a. moeren en schroeven. Deze werden in groote DE TWEEDE KAMER. zette Donderdag der vorige week de behandeling van het onderwijzersjaarwedden-voorstel van minister de Visser voort en kon aan de artikelen beginnen Eerst werden eon paar amendementen verworpen die wilden breken met het klassestelsel, of die een medebezoldigen door de gemeenten me gel ijk wilden maken. Wel werd het aantal klassen van 5 op 3 gebracht en werd de mogelijkheid van medebezoldiging door de gemeenten voor enkele bepaalde gevallen open gelaten. Art. 26bis stelt de normale salarissen vast aldus: le klasse minimum f1000, maximum f2300 na 19 jaar, 2e klasse 40/0 minder en 3e klasse 80/0 minder. Ongehutvden f600 minder. Hierop werden verscheidene amendementen voor gesteld, die allen of bijna allen teu doel hadden de genoemde bedragen te verhoogen. Ze werden alle verworpen, waarom wij ze verder met stilzwijgen voorbijgaan. De minister won het dus over de geheele linie, wat geen wonder was omdat hij met intrekking van 't ontwerp of 't prijsgeven van zijn portefenille ge dreigd had. De heer Bulten stemde tegen zijn eigen amende ment wnt natuurlijk vroolijkheid verwekte. Art. J6bis werd met 66 tegen 15 stemmen aan genomen. Tegen stemden de socialisten en communisten daarom werd van rechts geroepen „Willen jullie de verhooging niet waarop werd geantwoord „Kijk maar naar Buiten"(Bulten is Kath. dus rechts.) Na volgt de kindertoeslagvoor ieder kind be neden 18 jaar f40 in do le klasse, 2e klasse 40/0 en 3e klasse 80/q minder. Hierop weer verscheidene amendemonten, bijv. v. d. Laar 2 eerste kinderen niets, volgende kinderen elk f300; Bulten voor ieder kind in alle klassen f 80 Gerhard in 't geheel geen toeslag omdat er de bedoeling inzit groote gezinnen te kweeken, wat hij afkeurt. De rede van den heer Gerhard, die de aandacht veitigde op het Neo-Malihusianisme was bijzonder geschikt om do vijanden van dat stelsel in beroering te brongen, wat dan ook niet uitbleef. Nadat de sprekers uitgeredeneerdwaren, kwam de minister weer met de zeis, die hij zoo deskundig wist te zwaaien, dat alle voorgestelde wijzigingen onbarmhartig worden neergeveld. Volgt do belooning voor byzondere of bijakten, d. w. z. alle akten buiten de akten voor onderwij zers of onderwijzeressen van bijstand, vroeger (vóór het jaar *80) veel korter hulpakte genoemd. De belooningen door den minister voorgesteld zijn: voor de hoofdakte f300; voor het bezit van akte Fransch, Duitsch, Engelsch, wiskunde, land bouwkunde. tuinbouwkunde en handelskennis f 50 voor het onderwijs geven in genoemde vakken boven dien f 50 voor elke akte voor het onderwijs geven in de 7e en 8e klasse van m. u. 1. o. scholen in diezelfde vakken f150 inplaats van f50. De onderwijzerswereld kan er niet over klagen, dat de Kamer haar niet goed gezind is, want er volgde weer een zegon van amendementen in 't voordeel der onderwijzers. De minister kon er even wel weer maar weinig van gebruiken maar zij gaven hem toch aanleiding voor een paar wijzigingen en aanvullingen van zyn eigen stelsel. Hij wil voor de akten middelbaar onderwijs (uitgezonderd die voor teekenen, schoonschrijven, boetseeren, gymnastiek- en staathuishoudkunde), die in 't bezit van onder wijzers aan m. n. 1. o. scholen zynf 400 geven de straks genoemde belooning van f 150 voor onder wijzers aan die scholen wordt verhoogd tot f 200 de belooning van f 50 voor 't bezit van bijakten voor onderwijzers der lagere scholen wordt 1100. Dit was alles wat de minister toegeven wou. Alle amendementen werden verworpen en het artikel zonder stemming aangenomen. Nu kwamen de wedden der hoofden aan de beurt. Het minimum is f1900, het max. na 19 j. f 3200 voor de le kl., voor de 2e kl. weer 4 0/q en voor de 3e kl. 8 0/q lager; ongehuwden f500 minder. Bij het maximum komt f100 als de school meer dan 200 leerlingen telt, f200 als 't een u. 1. o. school geldt en f150 voor iodere bijakte als het een hoofd van een in. u. 1. o. school betreft. Voorts bobben de hoofden kindertoeslag evenals de onder wijzers van bijstand. Voor de hoofden die vrije woning hebben, wordt het salaris als zoodanig met 10 0/q verminderd. Alweer enkelo amendementen, doch ditmaal met een uitzondering op den regel, dat zij alle het be lang der onderwijzers beoogden: de heer Ossendorp, zelf onderwijzer (geen hoofd) stelde voor f300 voor het hoofdschap zonder meer, dus met terzijdestelling van de heele regeling van den minister. „Van je collega's moet je het maar hebben Later deelde evenwel de voorzitter mede, dat de heer Ossendorp -sijn amendement had ingetrokken, wat met bravo's werd vernomen. ST-ANNALAND. Uitslag Gemeenteraadsver kiezing op Vrijdag 23 Mei 1919. Opgekomen kiezers 589. Uitgebrachte geldige stemmen 570. Kiesdeeler 813/7 Verkozen door de candidaten van lijst l (Christel. Hist., Anti-revolutionaar en Geref. Staatspartij, M. J. Heijboer 129, J. van Houdt 29, G. Goedegebuure 99, C. Verhoole 5, A. van Luijk 9. Van lijst 2 (Vrijsinnigen) A. J. Biereni 84, D. Quakkelaar 60, B. Kodde 24, J. Zandee 27, L. Polderman 43, J. W. Elenbaas 48, A. C. Boogaard 18. Herkozen de heeren A. J. Bierens, D. Quak kelaar, L. Polderman en M. J. Heijboer en gekozen de heeren J. W. Elenbaas, G. Goede gebuure en J. van Houdt. In de vergadering van Ingelanden van deu polder Moggershil op den 27 Mei jl. alhier gehonden werd vastgesteld de rekeniDg dienst 1918/19 in ontvang op f 1930,615 en in uitgaaf op f 1797.20, alzoo met een batig saldo van f 133.445. De Begrooting voor 1919/20 werd goedge keurd en in ontvang en in nitgaaf op een ge lijke som van 2102,355. Het dijkgeschot voor den nieuwen dienst werd bepaald op f 46. In den vorigen dienst was dit f 43. Tot dijkgraaf werd herbenoemd de heer Jb. Elenbaas Hz. terwijl besloteu werd toe te treden als lid tot den Zeenwschen Polder- en Water- schapsbood. ST-MAARTENSDIJK. Outluikend leven. De festiviteiten van v<5<5r den oorlog, bij ge legenheid der paardenmarkt, nullen dit jaar weder gehouden worden Een motor-wedstrijd benevens het aloude ringsteken, gereden op los paard of in tilbury, zal de bezoekers van de paardenmarkt in deu namiddag eene aangename afwisseling bezorgen terwijl de dansmuziek in de herberglokalen er toe mede zal werken om de opgewekte stemmiug er in te houden. Door vele landarboiders alhier worden in den laatsten tijd pogingen aangewend om krachtens de landarbeiderswet een stukje land iu pacht te krijgen. STA VENI8SE. Woensdag in den vooravond passierde alhier een vaartuig met steenkolen, komende van België en getrokken door een sleepboot. De bemanning bestond uit man, vrouw en 3 kinderen. Een der laatste vond in de steenkolen een handgranaat en, hoewel ernstig gewaarschuwd, wilde hij het demonteereu. Plot seling sprong de granaat uit elkander, met het noodlottig gevolg, dat van dieu persoon aan beide handen eeuige vingers verbrijzeld werden en hij bovendien een ernstige hoofdwonde kreeg. Hier aan wal gebracht, werd hem door Dr. Bernhardi de eerste heelkundige hulp verleend, en daarna werd hij onder veel pijnen, per auto vervoerd naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. POORTVLIET. Benoemd tot tijdelijk onder wijzeres aan de Chr. School alhier Mej. O. Muijzer vin Rotterdam. Vrijdag jl. werd alhier een zangvereeniging eenigiag opgericht waarby 25 personen zich aansloten. IERSEKE. Biuuen een paar dagen werd hier deze week uit een vaartuig een wollen deken en nit een ander vaartuig al het beddegoed gestolenen in een huis in de Burenpoider dat slechts éón nacht onbewaakt was, werd in gebroken en een liunenkast met een inhoud ter waarde van minstens f 600 geheel leeggeplun derd. Gelukkig was er geen geld in huis achter gelaten. De melk wordt hier nog zonder uitzon dering voor 18 cent ver kocht. Op heel veel plaatsen is de prijs lager en aanmerkelyk lager, bijv. iu Walcheren kost zij maar 12 cent. De menschen mopperen wel, maar wak er aan te doen. THOLEN. Donderdagavond gaf de Zangver eeniging „Looft deu Heere" haar eerste uitvoering in de Gereform. Kerk alhier, waarin zij werke lijk keurig geslaagde Zangnummer» ten gehoore bracht. Daar de vereen, eeu jaar bestaat heeft zij blijk gegeven vaD ernstige zangstudie en dat zij onder flinke leiding sta t van den heer Lokerse. Het gebouw was flink bezet en hebben de aanwezigen kunnen genieten van een schoonen zangavond, die naar wij hopen, spoedig door dergelijke avonden gevolgd zal worden. Koninklijk besluit van 9 April 1919, t*ood 23, tot dijkgraaf van het waterscb a fi Poortvliet is benoemd dhr. E. C. W. A. Geui thans voorzitter dezer vergadering. Vooi ir,d deelt hij mede dat hij den 29 April jl. di vereischten eed heeft afgelegd. Sprek neemt deze gelegenheid te baat eeni 'haj hartelijke woorden tot de vergadering tr spreken. Hij roept voorts de medewerkii da in van heeren Ingelanden bij de vervuild rinj van zijn ambt. loop Nadat de voorzitter nog eenigeingeki 1 b men stukken heeft voorgelezen welke voi kennisgeving worden aangenomen, ste ;|D| hij aan de orde de vaststelling der rek E ningen van de verschillende polders ovi 'Mn het dienstjaar 19181919. Na voorlezing van het rapport der con missie, die belast is geweest met hJ nazien der rekeningen worden zij vastgëi steld. Vervolgens worden ter tafel gëbrachl, de door het Bestuur opgemaakte begroot tingen der verschillende polders voor hej dienstjaar 19191920. Bij de behandeling dezer begrootinge" wordt op voorstel van het bestuur beslote# de jaarwedden van den Ontvanger-Griffiel, met f 150 te verhoogen, die van den Waterj bouwkundig ambtenaar met f 140, beneven vrije woning en f200 duurtetoeslag, dii van den machinist met f200, benevens f200 duurtetoeslag, terwijl aan den bod| een duurtetoeslag wordt toegekend vatV f 25. Daarna worden de begrootingen vast gesteld. Het dijkgeschot der verschillende polder en de bijdrage aan het stoomgemaal blijven op dezelfde bedragen als het vorige dienst' jaar. Daarna wordt bij een 2e stemming di heer M. A. Geuze met 54 stemmen tegenL 38 stemmen op den heer C. Th. de Rijks benoemd tot lid van den Dijkraad van hesje, Calamiteuze Waterschap Scherpenisse. Vervolgens wordt overgegaan tot hel opmaken van een voordracht ter voor ziening in de vacature van gezworene, welke betrekking is opengevallen door hei verleenen van eervol ontslag aan den heet M. A. Geuze als zoodanig. Daar niemand bij de le stemming de volstrekte meerderheid heeft bekomen» wordt overgegaan tot een 2e vrije stemming.! Bij deze stemming heeft dhr. E. van der Slikke verkregen 60 stemmen, dhr. M. W. ICloet 23 stemmen en dhr. Iz. Hage 15 stemmen, zoodat tot le candidaat is be noemd dhr. E. van der Slikke. Voor 2e candidaat wordt gekozen dhr. M. W. Kloet met 71 stemmen, tegen 25E» stemmen op dhr. Iz. Hage en voor 3e can didaat wordt gekozen dhr. Iz. Hage 82 stemmen. Daarna wordt uitgeloot Obligatie no. 9, groot f500.-. Rj Voorts wordt machtiging verleend totj het opnemen van kasgeld tot een bedrag van f 15000. Ten slotte wordt besloten met betrekking tot de waterloozing, de polders Broek en Rooland niet bij het waterschap te voegen en geen stoomwals aan te schaffen voor gemeenschappelijke rekening met de Water- schappen Tholen en Oud-Vossemeer. 121 UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. 28 Mei 1919. Ten overstaan notaris D. van de Velde te Tholen werden heden voor den heer J. C. Stoutjesdijk, landbouwer te Tholen op diens hofstede „Plantsgie" pobliek verkocht; werkpaarden voor f 1110, f1780, f1720, f2110, f1570, f995, f3000, f3000. 2-jarig paard voor f2310. 1-jarige paarden voor f1390, f660, f 1010, 730, f590 en (410, veulen voor (300. Melkkoeien voor f 360, f 800, f 650, f400, 895 en f800. 2'/i j"^0 vaarten voor f 575 en f 660. 2-jarige dito voor f665 en (470. 1-jarige dito voor f 320, f 320, f 200 en f 165. 1-jarige ossen voor f 200, f 180 en f 210. Kalveren voor ,f 56 tot en met f 200. Varkena voor f 125 tot f 140. Vergadering van Ingelanden van het watersohap Poortvliet op 27 Mei jl. Bij aflezing der presentielijst blijkt dat tegenwoordig zijn 64 ingelanden die in totaal mogen uitbrengen 99 stemmen. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen van de vorige vergadering deelt de voorzitter mede dat is ingekomen een kennisgeving van Ged. Staten dezer pro vincie dd. 25 April jl. no. 35, dat bij .9. dv Gemeente IERSEKE van 23—28 Mei 1919. OndertrouwdCornelis Kooman, 26 j. jm. en Hendrika Hollemana 25 j. jd. GeborenPetrus, zv. Jeroen Vette en Maria Rosalina Stobbelaar. Helena Ploontje, dv. Pieter Jacob Boon en Jacoba Maria Goedegebanre. Gem. THOLEN van 23—30 Mei 1919, OverledenMaatje Vermaas, 10 mnd A. G. Vermaas en van A. C. Qnist. Mijnheer de Redacteur/ Gaarne hadden wy deze onderstaande regels ia nw blad opgenomen, bQ voorbaat onzen dank roor uwe veileende plaatsruimte. Naar aanleiding van bet ingezonden stak 17 Mei jl. kunnen wij als vooraanstaande schreeawers in dat stok vernoemd, niet nalaten deze van antwoord dienen, niettegenstaande de strop al groot genoeg was voor ieder lid dezer vereeniging, en in bijzonder voor die leden die wekelijks 12.ondersteuning genoten. Wy zullen dan nu ook de zaak in daglicht brengen, uitgenoodigd door 't ingezonden stuk van 17 Mei jl. Zoo allen bekend ia, werkte de vereeniging fütlp

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 2