IERSEKSCHE Eü THOOLSCHE COURANT Zaterdag 31 Mei 19(9. Vijf en dertigste jaargang ier~ 74 Firma J. M. C. POT - Thelen. Publicatiën. Veilingsvereeniging „De Eendracht". GEMENGD NIEUWS. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,16, franco r post f 1,22'. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. U1TGAVE Telef. Intern, no. 16. Advertentiesvan 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. J Verjaring vin vorderingen. 'lesmeester en Wethouders van Tholtn brengen igbebbenden in herinnering, dat alle vorderingen van het Rjjk, de provincie en de gemeente, het dienstjaar 1918 vóór of op den laatsten bij de bestoren en de ambtenaren, die het Ut, moeten zjjn ingediend. Alle op dien termyn ingediende vorderingen worden voor verjaard en lltSipigd gebonden. >orts worden belanghebbenden verzocht niet den lien termgn af te waehten, maar de indiening bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. lolen, 30 Mei 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Burgemeester, J. W. WAGTHO. Be Secretarie, H. J. LABAN. isndag en Woensdag a.s. van 2 tot 41/^ uur koolang de voorraad strekt zwarte manssokken 11,40 per paar, op het distributiekantoor te kien, 30 Mei 1919. 6 'an 31 Mei6 Juni 1919 kunnen gebruikt worden volgende coupons uit de LEVENSMIDDELEN, SJES, die geen overdruk hebben 113 voor ll/2 ons kaas 115 voor 31/2 ons suiker. [116 voor 1/2 pond bruina boonen. "17 voor 1 pond zoutevisch (f 0,40 per pond.) 114 voor 1 ons macaroni, de aardappelenkaart is te verkrijgen op no. 18 vgf E.G. aardappelen per persoon, de VLEESCHBOEKJES is geldig: pon no. 16 voor 1/2 pond spek by de winke- A. Cense, A. J. Praat, C. J. Lindhout, A. Janssen, Christiaanse en L. J. Marieo. tt de KINDERBOEKJES is geldig: uo. 78 voor 31/2 ons suiker, 77 voor een pond kindermeel, gbeidsduur van couponnen der BROODKAART f het 98e tydvak van 310 Judï 1919. ldigheidsdaur van de MARGARINEKAARTEN het 4e tydvak bon uo. 4 van 411 Juni by ense. lolen, den 30 Mei 1919. 25 De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. 117 )adering van den raad der gemeente Tholen op Dinidag 20 Mei 1919. fwezig de hh. Jhr. van Vreden burch, de Jong, tstiaanse en Hollestelle met kennisgeving le heer Quist. adat eenige stokken voor kennisgeving aan- omen zijn komt ter tafel een reqnest van Jansen en anderen verzoekende in verband den zomertijd de schooluren een uur te letten. )e voorzitter merkt op, dat de zaak bij B. en thnis behoort, doch opent de discnssien er het slot er van i», dat de Voorzitter toe dat B. en W. zich ter zake met den ooiopziener zullen verstaan, wat weinig zal veren volgens den heer Goosiens. Naar deze |t heeft de schoolopziener verklaard niet in •nderiog der schooluren voor Tholen te neg treden. )p verzoek wordt de heer Knijper Boone in ris als klokkenist verhoogd van f 100 op 0 en voor het onderhoud van de unrwerken neens van f100 op f150. )en heer Dalebout Jr. wordt eervol ontslag eend als lid der commissie van toezicht op ger onderwys wegens vertrek nit de ge- nte. jöd zaak betreffende het salaris van personeel gasfabriek gaat iu banden van de gascom- sie om advies. 3eu verzoek van den leider van den tuinbouw- tercursus le Bergen op Zoom om eene bij- ge van f 12,50 voor een reis van oud-leerlingen *dt afgewezen. h hoeren Van Hiele, Goossen, Geluk en de aorzitter verklaarden zich er tegen, let subsidie van het Algemeen Armbestuur voor 1918 wordt verhoogd met f630; de gifte van de Zoute Vest aan de Oestermaat- appij Bona Fides wordt met 30 jaar verlengd 't kohier der hondjes voor 1919 vastgesteld; ineens de verorordening op de salarissen van 't ouderwijzend personeel der n.l.o. school. )u opzichte van dit laatste zegt de voorzitter t is gelet op de vroegere verdiensten en op wenkeD, die Ged. Staten hebben gegeven. It Jaarverslag der gemeente wordt aangeboden »*al circuleeren bij de leden. -Qewjjzigd worden de geneeate-begrootingeu voor 1918 en voor 1919, de laatste op verzoek van Ged. Skaten. Dit alles geschiedt zonder deliberatie. De voorzitter legt een accountantsverslag aan gaande de administratie van de gasfabriek over en een schrijven van den deskundigen adviseur der gasfabriek. Beide stukken gaan in handen ter nadere behandeling van de gascommissie en zijn ter inzage van de raadsleden gesteld. De administratie van de fabriek is geheel in orde bevonden. Het schrijven van den deskundige handelt over nitstel van het inmetselen van een derden oven in de nieuwe stokerij der fabriek De heer Goossen merkt even op, dat dit idee niet strookt met het voornemen van gas levering aan Poortvliet en Oud-Vossemeer, dat toch nog nimmer is opgegeven. De heer J. Nieuwenhuize wordt met alge- meene stemmen benoemd als lid der schattiDgs- commissie, ter voorziening in eene vacature. Hierna wordt besloten tot het aangaan van een tijdelijke leening van flO.OOÜ en twee vaste leeningen van 28000 en 12000 de beide laatste voor de gasfabriek. De voorzitter deelt mede, dat de gemeente- verloskundige Mej. Blom met verlof is vertrokken en mogelijk niet meer in de gemeente terug keert. Zij adviseerde spr. sollicitanten op te roepen doch tegen een hoogere wedde dan f 450. Een der redenen van vertrek zal zijn de geringe verdienste. Spr. betreurt het voornemen van mej. Blom. Hij heeft indertijd gaarne medegewerkt tot verhoogiug der inkomsten der verloskundige dooi- het helpen toekennen van eene bijdrage der gemeente in de salarieering eener wijkver pleegster. Het is de vraag of de beide betrek kingen in een opvolgster zijn te vereenigen. Zoo niet, dan is het buiten kwestie, dat de gemeente een veel hooger loon dient toe te kennen. De heer Geluk vraagt of met verhooging van salaris mej. Blom is te behouden, waarop de voorzitter zegt dat hij daarop niet beslist kan antwoorden. Het is af te wachten. Met algemeeDe stemmen wordt een verorde ning op een burgerwacht vastgesteld. Daarna stelt de voorzitter voor, den aftredenden wethouder, de heer A. Hollestelle met ingang van 1 Oct. a.e. een pensioen toe te kennen van f 150, dat met algemeene stemmen goedgevonden wordt. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat wijlen de vroegeren ingezetene der gemeente, de heer J. M. C. Pot, na aftrek van legaten en onkosten benoemde tot erfgenaam een door den erflater gesticht Pot-Meijerfonds, dat de nalatenschap onder beneficie van boedelbeschrijving aanvaarden zal. Tot bestuurders van het Fonds zijn door den erflater aangewezen de Burgemeester, de Secretaris en den Notaris alhier, terwijl nog 2 leden door den Raad dienen benoemd te worden. Spr. stelt voor tot benoeming daarvan over te gaan. De heeren Wagemaker en Goossen worden aangewezen en verklaren de benoeming aan te namen. De heer Moelker vraagt namens het Steun comité, aan eene bijdrage in de kosten van uitbetaling van steun aan de gedemobiliseerden, die tnsschen November en April huiswaarts ge komen zijn. Daar het Steuncomité alhier nog over fondsen beschikt, zal die bijdrage der ge meente niet hoog loopen. Negentig percent draagt het Koninklijk Nationaal Steuncomité bij. De heer Goossen deelt mede, dat het oprichten van een vrijwilligen landstorm in deze gemeente niet vlotte, omdat velen geen steun ontvingen, doordat zij voor een zekeren datom naar huis kwamen. Daarentegen vernam de heer van Hiele de verwondering van iemand, die een uitkeering ontving en nog wel een van f 120.*) De door den heer Moelker gedaoe aanvraag wordt ingewilligd. De heer Wagemaker stemt tegen. Da heer van Hiele buiten stemming. Hierna worden de duurtetoeslagen aan de ambtenaren gecontinaeerd tot 1 April 1920. Daarna gaat de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening der vergadering wordt besloten aan J. J. Geluk een oppervlakte van het bouwterrein der gemeente te verkoopen voor f4 per M2. De heer Geluk bespreekt de wenschelijkheid van opruiming van nog enkele hoornen bij het nieuwe bouwterrein. De vooorzitter meent, dat een mooie aanleg ter plaatse te verkrijgen zal zijn bij rooiïng van een tweetal boomen. De heer Goossen deelt mede de stemming van eenige ambachtslieden, die ontevreden zijn omdat zij niat in de gelegenheid gesteld werden in te schrijven naar de levering van bouwmaterialen voor bet in orde brengen van het bouwterrein. Spr. is er voor, hen in de gelegenheid tot in schrijving te stellen, al gelooft hij niet, dat zij tegen de groothandelaren van elders zullen kunnen coDCurreeren. Hierna sluiting der vergadering. Ieder, die een uitkeering ontving, diende daartoe etn aanvraag by den Burgemeester in. Red. THOLEN. Donderdag 22 Mei werd onder voorzitterschap van Jhr. J. van Vredenbnrch in Hotel *Hof van Holland" alhier de alg. jaar vergadering gehouden. Nadat door den Voor zitter met een welkom aan de aanwezigen de vergadering was geopend, werden de notulen voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. De kascommissie bestaande nit de h.h. W. Moelker en J. L. Groenewege bracht bij monde van eerstgenoemde verslag uit, waarbij bleek dat de kas van den penningmeester in ontvang en uitgaaf aanwees f 1673.02 en f 244.25, slui tend alzoo met een batig saldo van f 1428.81. Ook werden eenige veilingen gecontroleerd en alles geboekt bevonden. Geveild is voor f 1.088382.315, de uitgaven of terugbetalingen bedroegen f 1,085954.465, batig slot alzoo f 2427.85. Een der aanwezigen merkte op dat hij nog niets terug heeft ontvangen van hetgeen uitge keerd moest worden voor de ajuin die i^geveild. De veilingmeester antwoordde dat de meeuing heerscht alsof er terugbetaald moet worden, er zijn er die beweren dat dit geld verduisterd is. Dit is echter niet het geval, het is de domheid van de menschen zelf die hen zoo doet rede neeren. Indien ze b.v. de N. Rott. Ct. lazen zouden ze hebben kunnen lezen dat de Minister bekeud heeft laten maken dat alléén zij die op de twee eerste veilingen veilden, recht hebben op de meerdere opbreDgst boven 85 cent. Zij die later veilden en niet boven dien prijs kwamen I mogen niet deelen in hetgeen die eerste partijen, j die ook niet van hen waren, hebben opgebracht. I De voorzitter wijst er op dat het zelfs dief- j stal zou kunnen worden genoemd, indien men had beschikt ten bate van anderen over hetgeen is geveild geworden. Onder dank werd de rekening goedgekeurd. Als bestuursleden werden gekozen de h.h. C. H. A. Stoutjesdijk, W. L. Klompe (aftr.) en J. Quist. De heer J. A. Snijder juichte het toe dat thans ook een tuinder zitting heeft in het be stuur en spr., als voorz.|van den kring Tholen der Z. L. M., hoopte dat de heer Quist in alle opzichten mede zal werken tot den bloei van den tuinbouw. Iaplaats van M. C. v. d. Stel werd benoemd als veilingmeester A. J. Praat. Voorts hechtte de vereeniging er haar goed keuring aan dat ter voorkomiug van vermissing van emballage, alles voortaan zal worden geveild in emballage van de veiling, voor bet eventueel te gebruiken materiaal zal een kleine vergoading worden geheven. Met alg. stemmen werd besloten deel te nemen aan een te Den Haag te houden tentoonstelling van Zeeuwsch frnit. Een zeer goed idéé werd naar voren gebracht, n.1. een kaart van Zeeland te doen vervaardigen, waarop duidelijk ziju aan gegeven de centra's van fruitteelt. De voorzitter vond dat het idéé van den heer J. A. Suijder zeer zeker overweging verdiende. Overwogen zal worden of eeu frnittentoon- stelling te Tholen nog mogelijk is. De contributie werd gesteld op f 1. Getracht zal worden om ter bevoegder plaatse aan te dringen dat meer export van jams plaats kan hebben, daar anders te verwachten is dat de prijzen van fruit zeer gedrukt zullen zijn. Een der aanwezigen wees op bet percentage- verschil van geveilde prei met kool. De veiling meester antwoordde dat kool een stapelproduct is en prei niet. Of de vroege aardappelen weder per scheeps gelegenheid kunnen worden geleverd op ver schillende piaatsen is nog niet bekend. De voorzitter sloot met een woord van dank voor de opkomst de vergadering. Duitsche tegenvoorstellen zullen luiden als volgt> Een schadeloosstelling tot een bepaald bedrag, te voldoen in vooraf vastgestelde termijnen. Wat de bezetting van het Rijnlaud betreft, verzocht de Dnitsche commissie, dat het bestuur over dit gebied niet zal worden gescheiden van de rest van Dnitschland. Voorts is Duitschland bereid Saar- en zelfs Rubrkolen te leveren, doch de commissie stelt voor, dat er in 1934 geen volksstemming zal plaats hebben. (Volgens een later bericht zal er omtrent het Saarbekken over 15 jaar wel een volksstemming plaats hebben en zal die beslissend zijn ook wanneer Dnitsch land niet bij machte mocht wezen de mijuen met goud terug te koopen. In dat geval zullen de mijnen worden geliquideerd.) Aan Polen zal het gebied tot aan de scheidingslijn, zooals die bij den wapenstilstand is vastgesteld, worden afgestaan, terwijl in de andere Poolsche distric ten een volksstemming zal worden gebonden onder neutraal of Amerikaanscb toezicht. Dantzig zal een vrijhaven wordeD, te bereiken langs Polens eigen spoorweg. In hoeverre de geassocieerden er voor te vinden zullen aan deze Duitsche tegenvoorstellen tegemoet te komen, zal nn wel spoedig blijken. De spanning is niet groot meermen wacht kalm af en beschouwt het vrijwel als een uit gemaakte zaak, dat de toeslag spoedig volgen zal. Concours Hippique te Bergen op Zoom. Aangaande het Concours Hippique te Bergeu op Zoom, te houdeo op den 2den Pinksterdag 9 Juni a.s. waaromtrent wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer, wordt ons medege deeld, dat door H.M. de Koningin en door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Groote zilveren medailles als Eereprijzen beschikbaar gesteld zijn. Voorts heeft de gemeente Bergen op Zoom een groote Zilveren wisselbeker uitgeloofd als Eereprijs toe te voegen aan den eersten prijs in het Groot internationaal concours voor spring- DE VREDE. De Doitsche tegenvoorstellen zijn thans in gekomen. Hoe zullen de ententemogendheden er over oordeelen De geassocieerden zijn begonnen met veel te overvragende Duitschers hebben afgedongen wat ze konden en nu bij 't sluiten van de markt blijkt er nog al toeschietelijkheid aan beide kanten. Dc geassocieerden znllen heel wat toegeven en Duitschland zal teekeueo, dat is vrij alge meen het gevoelen. De heer Van Oss, van de H. P., die te I Parijs is, verneemt uit goede bron, dat de Aan dezen wissel beker zijn de navolgende voorwaarden verbonden De beker moet twee malen achter elkander of in het geheel driemalen gewonnen worden, om definitief in het bezit te komen van den winner, met dien verstande, dat de beker wordt geacht te zijn toegekend aan de combinatie rniter- paard; zoodat de beker twee respectievelijk drie maal door dezelfde combinatie gewonnen moet worden. Vervolgens is door den Heer G. J. van Dixhoom te Bergen op Zoom een zilveren wissel- beker uitgeloofd als Eereprijs toe te voegen aan den eersten prijs in het Nationaal Concours voor springpaarden. Aan den wisselbeker zijn de navolgende voor waarden verbonden De wisselbeker wordt gedurende de eerste vier jaren telkenmale provisioneel toegewezen aan den winner iu dit Concours. In het vijfde jaar kampen de vier provnioneele winners van den beker om het definitieve bezit er van. Mocht de beker meermalen door den zelfden persoon provisioneel gewonnen worden, dan wordt bet kampen om het defiuitief bezit van den beker, even zoovele jaren uitgesteld, met dien verstande, dat in elk geval vier provisioneels winners om het defiuitief bezit van den beker zullen moeten kampen. Aan ieder van de provisioneele winners wordt een miniatnurbekertje met inscriptie, uitgeloofd door den Heer J. P. Brasser te Breda, als herinnering aangeboden. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat het Bestuur i het wenschelijk geoordeeld heeft, aan de Alge meene Bepalingen alsnog toe te voegen Voor zoover het gebruik van Rijkspaarden aan inschrijvers mocht zijn toegestaan, worden deze paarden gelijkgesteld met puardeu in eigen dom toebehoorende aan een inschrijver. Krantenverzending per trein of per vliegtuig. Wat zou 't gauwste zijn De Daily Mail, het groote Engelsche reclame blad, had tot dusver speciale treinen in zijn dienst. Het heeft nu tegelijkertijd ook een proef genomen met vliegtuigen. Die winnen het in snelheid, maar de trein is practischer. Er gaat met een vliegtuig te veel tijd onnut verloren. De kranten moeten eerst naar het vliegveld ge bracht worden en met eenige zorg worden inge laden. Dan hapert het vaak vóór het vliegtuig gaat. Worden te bestemder plaatse de kranten pet valscherm uitgeworpen, dan komen ze allicht op zoo'n ongelegen plek neer, dat er weer heel wat tijd verloreu gaat met het bijeen verzamelen, ja soms opvisscheu als ze in het

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1