IERSEKSCHE THOOLSCHECOURANT o. 1783 Zaterdag 24 Mei 1919. Vijf en dertigste jaargang Firma i. M. C. POT - Tholen. Publicatiën. ft 00. 0 N D E R W IJ S. Van onze berichtgevers. •r Dit blad ve schijnt eiken Zaterdag, itfi Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco per post f 1,22®. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondag lui UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Advertenties van 1 tot 4. regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. e Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag Mei a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- ze aldaar TWEE HOOPEN COMPOST, iliek verkoopen. 24760 10 3e voorwaarden van den verkoop liggen van heden ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des rmiddags van 912 uur. Tholen, 19 Mei 1919. )e Burgermeester van Tholen maakt bekend dat hooi vordering oogst 1918 geheel is komen te vallen, zoodat belanghebbenden weer de vrye IE chikking over hunne voorraden hooi hebben ver- lil gen- Tholen, Mei 1919. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. KANTONGERECHT TE THOLEN. Mei 1919. Doop het Kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens Overtreding der politieverordening i. v. L., J. J. H. en L. J. C. v. S., allen Sint-Maartensdijk, ieder tot f2,boete of week tuchtschool. C. M. Z. te Sint-Maar- sdijk tot f 2,boete of 2 dagen hechtenis. C. M., A. W., M. L. v. B., M. v. B. en L. d. J., allen te Stavenisse, ieder tot f 1, ete of 1 dag hechtenis. Loopen over verboden grond. L. V. te Sint-Philipsland tot fl,boete een week tuchtschool. Bijden over verboden grond. J. Q, te Siut-Philipsland en P. D. te Nieuw- ismeer ieder tot f 1,boete of 1 dag hech- iis. Overtreding politiereglement. H. B., A. B., J. H. eu L. H., ailen te Siut- inaland, ieder tot f 1,boete of 1 dag hecli- lis. Openbare dronkenschap. H. A. d. W. te Sint-Maarteusdijk tot f5, ete of 5 dagen hechtenis. Kippen laten loopen op bezaaiden grond. J.C. N. te SiDt-Maartonsdijk tot f2,boete 2 dagen hechtenis. Overtreding der wapenwet. P. H. D. te 's-Gravenhage tot f 10,boete 10 dageu hechtenis, met verbeurdverklaring In revolver en patronen. Overtreding der mollenwet. N. P. S. te Bergen op Zoom tot f 3,boete 3 dagen hechtenis met verbeurdverklaring n de mollenvellen. Jach tover t reding F. D. te Sint-Annaland tot f 5,boete of dagen hechtenis. Overtreding rijwielwet. P. J. H. te Sint-Maartensciijk tot f 1,boete 1 dag hechtenis. Overtreding visscherijwet. A. H. te Sint-Maartensdijk tot f 10,boete 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring in de aalschaar. Overtreding politieverordening. C. A. V. te Sint-Philipsland tot 11,boete 1 dag hechtenis. W. R. te Sint-Annaland t fl,boete of 1 dag hechtenis. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. 20 Mei 1919. Ten overstaaD van notaris D. van Velde te Tholen werden heden te Oud-Vossemeer ior den heer M. A. Douw landbouwer aldaar in 't openbaar verkocht Gemeente Oud-Vossemeer l tuinen aan het noordeinde van de Kalisbuurt als 1 eo 26 roeden aan B. Veraart samen voor 1 395 L en 301/2 roeden aan K. Berkheij samen voor f 495. en 31 roeden aan L. Jeroense Pz. samen voor 690. 6 en 29 roeden aan A. Gunter samen voor f800. 29, 301/9, 291/2 en 291/2 roeden aan J. de Later men voor t 1336,50. roeden aan M. A. Lindhout Wz. voor f 360. Tuinen achter de huizen aan de Kalisbuurt. Tweede stuk34 roeden aan Mars. Koolard voor >00.— 11/2 roeden aan denzelfden voor f 400. roeden aan Jacs. van den Houte voor f 280. 11/2 roeden aan de Wed. Johs. LindhoutRiedijk >r f 275. Derde stuk: 301/2, 28, 28 en 27 roeden alle aan P. Ooms voor 1400, f 245. f250 en f240. 7 roeden aan Iz. Priem voor f 225. gemeten 34 roeden bouwland aan Koentjesweg n M. J. Bevelander voor f 1685 per gemet. Bouwland aan den Patrijzenweg gemet 232 roeden aan A. C. Heyboer voor f 3410 m hoop. i roeden aaD J. de Klerk Hz. voor f360. - roeden aan M. C. Stontjesdijk Jz. voor f420. l roeden aan C. P. Pipping Pz'. voor f 400. roeden aaü A. Gnnter voor f 350. *2 roeden aan A. C. Lindhout Wz. voor f 340. 15 roeden aan G. Minheere Iz. voor f320. ;36 roeden aan VV. Hommel Jacz. voor f 250. |4< roeden aan J. Snijders voor f 320. '37 en 56 roeden aan de Weijze Mz. voor f 330 en De koopers wonen allen te Oud-Vosiemeer. DE TWEEDE KAMER. zette Vrijdag der vorige week de behandeling der onderwijzerssalarisregeling voort. De heer van Ravesteiju vood de voorgestelde salarissen veel te laag en verdacht de regeering van partijdigheid. De heer Visser van IJzendoorn kwam krachtig op voor het beginsel, dat de gemeentebesturen het recht zouden hebben om de Rijkstrakte menten te verhoogen als zij dat noodig oordeel den, de heer van Wijubergen en anderen waren daar evenwel fel tegeo. De verdeeling der ge meenten in klasseu dus een gelijke salarieering in alle alle gemeenten des lands vond een ver dediger in den heer Feenstra. Over die bevoegdheid der gemeentebesturen had de heer Ossendorp den vorigen dag een motie voorgesteld om die terstond, dus bij het algemeen debat, te behandelen, doch de voor zitter meende, dat dit bij de artikelen eu dan als amendement moest geschieden. Na e n rumoerig debat, maakte de Kamer uit dat de voorzitter ziju zin kreeg doch het zou ecu motie blijven. Vrijdag kwam de minister nog kort aan het woord, om zijn rede Woensdag van deze week voort te zetten. Hy besprak toen eerst het geopperde bezwaar dat vele ouderwijzers door de nieuwe regeling achteruit zouden gaan, enkele zelf bedenkelijk veel, en hij zei, dat hij uit 752 gemeenten de betrokken verordening gekregen had cd dat van al die gemeenten in slechts 17 de onderwijzers over de geheele linie een geringer bezoldiging zouden krijgen. Hij had zoo ging hij voort ziju voorstel gebaseerd op de grondslageu, die vroeger door de heeren Ossendorp, Ketelaar en Tijdeman waren gepropageerd, en nu ging het niet aan de gemeenten woer in te schakelen, omdat dan de rijke gemeenten de traktementen, zouden opdrijven, zeer in 't nadeel van 't onder wijs in armer plaatsen. Z.Ex. legde toen de volgende hoogst belang rijke verklaring af„Wanneer 't regeeriugsont- werp in dit vitaal punt wordt gewijzigd zal spr. Diet bereid zijn het verder te behandelen en te verdedigen. Ook de zoo zeer bestreden klasseverdeeling wilde de minister niet loslaten alleen had hij de 5 klassen verminderd tct 3. De bestrijders van 's ministers voorstel weten nu, waar zij, wat de hoofdbeginselen betreft,aan toe zijn. De algemeene beschouwingen werden gesloten. Dinsdag werd de eerste hand gelegd aan enkele kleine wetsontwerpen. Vooraf echter ver zocht de heer Wijnkoop verlof de regeering te mogen interpelleeren over de inbeslagneming van Barbusse's boek ,,De Hel" dat door velen voor onzedelijk wordt gehouden. Het verzoek werd toegestaau maar de dag wanneer wordt later vastgesteld. Toen begon men met een ontwerp, waarbij geldeu gevraagd worden voor de burgerwachten en voor hen, die, daarbij dienende, ongevallen mochten krijgen. De eerste spreker, de heer Troelstra, meende dat de houding der regeering tegenover de bur gerwachten niet voldoende gemotiveerd wordt, en dat de Novembergebeurtenissen door de re geering kunstmatig warm gehouden worden. Het Nederlandsche volk wordt herhaaldelijk ver ontrust met mededeelingen over revolutie. Spreker keurde dit sterk af en Vroeg aan den minister feiten, waarop deze handelwijze gegrond is. De heer Hermans sprak in gelijken geest en gaf de regeering in overweging met die burger- wacbtcomedie op te houden. Tegenover genoemde sprekers gaven andere hun volle instemming met de burgerwachteu te kennen. Vooral de heer Marchant was scherp. Hij keurde het af, dat de heer Troelstra tegen de burgerwachten opponeert, hij, die joist de oorzaak was van de oprichting er van. „Gij hebt onrust gewekt zei de heer Marchant. Gij zijt het levende antwoord op uw eigen vraag naar de feiten waarop de zienswijze der regeering berust. Ook van den minister-president kreeg de heer Troelstra harde waarheden te hooren. „Iu No vember" zeide bij o. a. werd de georga niseerde meerderheid van 't volk door een doel bewuste revolutionnaire minderheid op 't lijf gevallen en de meerderheid verloor haar zelf vertrouwen. De regeering heeft getracht dat zelfvertrouwen te herstellen. Zij heeft niets ge daan dan de onrust wegnemen, die door't onbe kookt optredeu van Mr. Troelstra gewekt is. Zij zal daarmee voortgaan. En wat de feiten betreft, waarnaar Mr. Troelstra gevraagd heeft, zij meegedeeld, dat dezer dagen getracht werd auto's met munitie uit Pruisen in ons land te smokkelen, en dat dit twee dagen geleden gelukt is." De heer Troelstra antwoordde dat hij gedaan had wat naar zijn innige overtuiging goed was. De Kamer was bij deze discussiën in heftige beweging. Het wetsontwerp werd aangenomen. Alleen de socialisten en communisten stemden tegen. Daarna werden nog enkele andere kleine wetten aangenomen. In de vergadering van Donderdag werd de bovenbedoelde motie-Ossendorp verworpeu 'even eens het amendement-Ketelaar om de klasse verdeeling; het laatste nadat de minister het onaannemelijk had verklaard. Het amendement-Otto om bet aantal klassen terstond van 5 op 3 te brengen werd ingetrokken, na de verklaring van den minister, dat als 't aantal op 3 wordt bepaald, dit voor de onder wijzers terugwerkende kracht zal hebben tot 1 Jan. 11. Geslaigd te LeideD, voor het doctoraal examen in de rechten Joh. van Loon, vroeger leerling van de Rijksnormaallessen te Tholen. ST-MAARTENSDIJK. Zaterdag jl. werd alhier gehouden de jaarl. algem. vergadering der afd. Tholen en St-Filipsland van het Centr. Gen. voor kinderherstellings- en vacantiekolonies. Tegenwoordig waren 18 leden. De voorz. de heer Buijze heette de aauwezigeu welkom. Voorgesteld werden 4 nieuwe leden. Het geheele aantal bedraagt circa 250. Door den voorz. werd verslag uitgebracht van het resultaat van een in het vorig jaar uitgezonden meisje. In dank was ontvangeu uit het Juliana- fonds eea bedrag van 143.Door wijlen den heer Pot te Nijmegen was aan de afdeeling gelegateerd een gift van f 1000.Een pand brief, rentende 5 °/Q zal biervoor gekocht worden. De rekening over het afgeloopen jaar bedroeg in ontvang f470,765, in uitgaaf f 181,80, goed slot derhalve f 288,965. De aftredende bestuurs leden de heer J. Tazelaar en de dames Hartog, WagemakerSteendijk en Slager werden bij acclamatie herkozen. Als plaats voor de volgende verg. werd Scherpenisse aangewezen. Voor uit zending waren dit jaar nog geen kinderen op gegeven men hoopte, dat er zich nog zouden aanmelden of gevonden konden worden. Jammer, dat nog zoo weinig onbemiddelde ouders van deze gelegenheid voor hunne zwakke kinderen gebruik wenschen te maken. Na voorlezing van het reglement werd dit weder voor 1 jaar bindend verklaard. In de Woensdag gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap St-Maar- tensdijk werd besloten toe te treden tot den bond van Waterschapsbesturen. Verder werd een commissie benoemd uit de ingelanden om het bestuar ter zijde te staan in het kiezen van de beste wijze van polderbemaling. Op voorstel van het bestuur werd bet salaris vau den Wa- terbouwk. ambtenaar Van Oost verhoogd tot f 1500, met vervalling van den duurtetoeslag. Dat van den Outvanger-Griffier verhoogd tot f 800. Aan de burgerwacht werd een subsidie toegekend van f 25. In de vacature C. Gaakeer werd voor gezworene de volgende voordracht opgemaakt1. P. J. Noom, 2. J. P. Hage, 3. A. L. In de Woensdag gehouden vergadering vau iugelanden van den Muijepolder werd de begrooting voor het volgend dienstjaar in ont vang en uitgaaf vastgesteld op f 9559,265. Het dijkgeschot werd bepaald op f 45 per H A. Het salaris van den Waterb. Ambtenaar Van Oost werd met t 50 verhoogd. Aan de burgerwacht werd een subsidie van f 25 toegekend. Uitslag gemeenteraadsverkiezing. Lijst 1. arbeiderspartij 2 zetels Antb. Vroegop en Andr. C. de Graaf. Lijst 2. vrije liberalen 1 zetelC. M. Quakkelaar. Lijst 3. neutralen geen zetel. Lijst 4. autirev. en christe]. bist, 2 zetels M. P. Groenewege en M. L. Koopman, Lijst 5. unie-liberalen 1 zetelA L. Hage. Lijst 6. oöafh. cbristel. 1 zetelP. Gaakeer, de eenige candidaat op die lijst. Er zijn 4 nieuwe leden in den Raad. Een aftredende had zich geen candidaat laten stellen en 3 aftredendeu werden niet herkozen. De meerderheid in den Raad is door deze verkiezing verplaatst van rechts naar links. OUD-VOSSEMEER. Alhier i9 een persoon aangehouden en Daar Limburg overgebracht, verdacht van aldaar diefstal gepleegd te hebben. Een collectant welke dezer dagen gelden inzamelde voor weduwen en weezen, moest 's avonds in het arrestantcnlokaal opgeborgen worden wegens dronkenschap, Uitslag gemeenteraadsverkiezing. Aantal kiezers 512. Uitgebracht 464. Van onwaarde 14. Kiesdeeler 642/7. Lijst I: M. A. Vermei 70, A. de Rijke 70, M. C. Polderman 24, M. den Engelsman 32, W. A. van Nieuwenhuijzen 16, A. van Liere 1, D. J. Ampt M.Jz. 4, H. Slontjeidijk 3 er» P. van Schetsen 11. Lijst II: J. Aarnoodse 66, M. K. de Wilde 30, D. Lindhout Kz. 13, A. Stormezand 22, C. Feeleus 4 en A. Jeroense 6. Lijst III: M. P. Ooms 80, A. C. van Til- beurgh 9; M. Daane 9 en E. H. Verhees 3. Gekomen M. A. Vermet, A. de Rijke en M. den Engelsman, allen aftr., allen vrijz. Gekozen J. Aaruoudse (aftr.) en M. K. de Wilde, beiden auti-rev. Gekozen M. P. Ooms en A. C. van Til- benrgb, beiden r.-kath. POORTVLIET. In de op 20 Mei jl. gehouden raad werd vastgesteld een ver ordening tot het vaststellen vau de maximum snelheid waarmede met motorrijtuigen en rijwielen bionen de bebouwde kom mag worden geredeu Blijkens art. 1 dier verordening is de maximum snelheid bepaald op 12 K.M. per uur. Voorts werd nog besloten een partijtje oude straatstcenen van den Rijksweg aan te koopen tot het opstoppen van de gaten der in de ge meente gelegen straten. Benoemd tot schrijver aan het Departement van Justitie den heer E. Kaat, sergeant te Dordrecht, wonende alhier. Benoemd met ingang van 25 Mei a.s. tot remmer bij S S. met standplaats Roermond de heer M. W. de Graaf Wz. alhier woonachtig. Benoemd tot agent van Politie te Zierikzee de heer M. Goudzwaard wonende alhier. Van de op 22 dezer gehouden stemming voor leden van den gemeenteraad hebben 389 kiezers deelgenomen, waarvan 375 geldige stem men uitgebracht zijn en 14 vaD onwaarde. Op de lste lijst werden 98 stemmen, op de 2de 185 en op de 3e lijst 92 stemmen uit gebracht. Herkozen werden alle leden. Wegens ontslag neming van den [heer van Gorsel als raadslid en door het overlijden van den heer M. G. van Nieuwenhuijzen werden in dieös plaatsen ge kozen de h.h. M. K. Krijger en Joh. van Zorge. THOLEN. Woensdagavoud jl. had de alge meene vergadering vaD de afd. jTholen" van het Groene Krui9 in de bewaarschool plaats. Zooals gewoonlijk, was de opkomst der leden slecht. Uit het jaarverslag over 1918 vermelden we, dat de vereenigiog 467 leden telt. De inkom sten bedroegen f 918.625, de uitgaven f 779,975, het batig saldo dus f 120,83. De Burgemeester werd beDoemd tot eere voorzitter. terwijl door het overlijden van den heer C. A. H. Wagtho een bestuursplaats open kwam. Het verslag der wijkverpleegster deelt mede, dat vanaf 20 Juni tot 20 December 373 maal aan patiënten hnlp werd verleend, terwijl het aantal verpleegdagen 167 bedroeg. Helaas ont hield een der geneesheeren alle steun. De contributie werd als minimam op f 0,50 gebracht, terwijl bij de leden een lijst zal circo- leeren met verzoek hunne contributie te ver hoogen. De Emmabloem-collecte op 26 April jl. bracht f 27,89 op. Het Belgisch steuucomité schonk de vcreeniging baar materiaal. Naar de op 10 Juni as. te Goes te houden algeuoetne vergadering van de Prov. Zeeuwsche vereeniging „Het Groene Kruis" zal een afge vaardigde gezondcD worden. Eeu levendige discussie ontspon zich over wijkverpleging, waarbij besloten werd mej. Blom voor de goede diensten als wijkverpleegster eeu gratificatie van f 50 toe te kennen. Het Bestuur voor 19191920 constitueerde zich: Dr. M. de Jong, voorzitter. P. M. v. d. Broek, secretaris-penningmeester. Hubr. Corne- lisse, onder-voorzitter. Mej. C. A. Blom, maga zijn mtr.sse. D. v. d. Velde, W. J. Walpot, L, G. v. Zaltbominel. - In de Donderdag gehouden aig. verga dering van de gvmn.ver. Olyrapia werden als bestuursleden herkozen de hh. G. Aiusing Jr. eu L. Van Rijssel, resp. Voorzitter en Commis saris. Besloten werd 0111 de vcreeniging bij de a.s. bondsfeesten te Amsterdam te doen ver tegenwoordigen. Indien hiervoor vergunning kan worden verkregen zal 16 Juli a.9. des avonds een openluchtuitvoeriog worden gegeven met na afloop bal-Champêtre, in de soc. Nod Semper. De Tentoonstelling te Goes. Tholen. Naar wij vernemen bestaat het plan om op den Tentoon stellingsdag te Goes des avonds een extra trein te laten loopen en vau Bergen op Zoom een extra tram, die bezoekers uit ons eiland iD staat zal stellen de avond- feestelijkheden te Goes bij te wonen. Zaterdagavond bracht Concordia aan de gekozen raadsleden, de gebruikelijke serenade terwijl WoeDsdagayond bet gezelschap een serenade bracht aan den heer Aertssen, die buiten den kom der gemeente woont.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1