IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT «-f No. 1781 Zaterdag 10 Mei 1919. Vijf en dertigste jaargang lf Firma J. NI. C. POT - Thelen. Publicatiën. Spoorwegmaatschappij THOLEN-WEST-BRABANT. Faillissementen in Nederland. BINNENLAND. 0 N D E R W IJ S. RECHTSZAKEN. Van onze berichtgevers. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, if Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad 1,15, franco per post f 1,225. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geil!. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Advertenties van 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsrnimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Van 1016 Mei 1919 kannen gebruikt worden volgende coupons uit de LEVENSMIDDELEN- 'KKJES, die geen overdruk hebben no. 98 voor 31/2 ons suiker. 99 voor 1/2 pond bruine boonen. 9 100 voor 1 pond zoatevisch 0,40 per pond.) 101 voor 1 ons macaroni. H 102 voor 1 stuk kalizeep. Op de aardappelenkaart is te verkrygen op boe no. 15 vyf K.G. aardappelen per persoon. r| Uit de VLEESCHBOEKJES is geldig: Coupon no. 13 voor pond spek by de winke- irs: A. Cense, A. J. Praat, C. J. Lindhout, A. Janssen, ir. Christiaanse en L. J. Marico. Uit de KINDERBOEKJES is geldig: >upon no. 73 voor 31/2 ons suiker, 72 voor een pond kindermeel. Voor de maand Mei geldig bon no. 50 van de DFFIEKAART voor 1 on9 koffie, ildigheidsduur van couponoen der BROODKAART voor het 96e tijdvak van 1624 Mei 1919. Geldigheidsduur van de MARGARINEKAARTEN or het 4e tijdvak bon no. 1 van 11IS Mei. Tholen, den 9 Mei 1919. 25 De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. 41i Onder dagteekening van 29 Maart 1919 zijn rzonden aau Zijne Excellentie den Minister n Wateratvat, aan hoeren Gedeputeerde Staten n Zeeland en aan Provinciale Staten van dit west de plannen voor den bouw van bet euwsche deel van den Lokaalspoorweg Tholen est-Brabant, en voor de overbrugging van de ndracht bij Tholen. Voor het Brabantsche deel zijn de plannen &s toegezonden aan de betreffende autoriteiten 5 Januari 1918; tevens ging bij elk plan verzoek tot het verleenen der benoodigde telooze voorschotten. iermede is het werken voor den Lokaal- rweg in een gevorderd en nieuw stadium reden. at het voor een eiland als Tholen beteekent sluiting te krijgen aan het groote net der irwegen te Bergea op Zoom en te Lage- iraluwe behoeft geen betoogook andere streken de omgeving voelen dat betere verkeers pelen verhooging van welvaart beteekenen, bewijze waarvan talrijke aanvragen tot aaD- iting nit de streken binnen komen of plannen hangig worden gemaakt. brug over de Eendracht is een voornaam erdeel van den spoorweg voor het eiland >len, immers zij zal ook dienen tot tolvrij Tkeer voor rijtuigen en voetgangers. Indien ontworpen plannen worden aanvaard zal da g een rij breedte hebben van plm. 5 Meters, id( daarnaast een vrij voetpad zal zijn van M. Vat de qnaestie-Stavenisse betreft, hiervan t de Nota over den Spoorwegaanleg op Tholen 1 da gemeente Stavenisse viel haar deze steun rentegen slechts in beperkte mate ten deel. 1 verklaarde de Raad deEer gemeente op Juni 1916 zich tot medewerking bereid..,.. P zijne zijde worden in de notarieele over komst bepalingen verlangd, die alreeds om >elijke redenen niet kannen worden aanvaard, mogelijkheid moet dns altijd nog aanwezig den geacht, dat het bedoelde beslait er wordt ingetrokken. Het is duidelijk dat, in de deelneming van Stavenisse niet meer overwegende beteekenis worden geacht voor welslagen der plannen, toch nader over zien zou mteten worden wat zal behooren te hiedec, wanneer de gemeente Stavenisse mocht geven, dat zij ten slotte op het tot i komen eener spoorwegverbinding voor gemeente geen prijs stelt of althans zoo ig, dat zij daarvoor geen bedrag van eenige ökenis over heeft. Veel gevaar voor intrekking het beslait bestaat er echter niet... Dat .S. de lijnen der Maatschappij zal exploi- is bekend. Het is das in het belang der zorg te dragen voor goede aansluitingen zoo geregeld mogelijke bediening, en zeker et een voordeel voor de Lokaal-Spoorweg- «chappij, dat een machtig lichaam als de zich met het beheer wil belasten. opmeter-teekenaar iB voorloopig met het erpen en in teekening brengen van de baan klaarhij zal zich nu met de lijnen idden-Brabant bezig honden, t moge niet voorbarig geacht werden nu 1b een woord van lof te spreken tegenever 8f S.S. en hare ambtenaren, voor hetgeen sinds 1914 voor Thelen en West-Brabant is gedaan. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 2 Mei in Nederland uitgesproken 22 faillissementen tegen 14 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 2 Mei 1919 405 faillissementen tegenover 299 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Bij kon. besl. d.d. 5 Mei 11. is o. m. be noemd tot legerpredikaut in alg. dienst bij bet leger te velde, de heer ds. H. Janssen. Deze functie zal worden aanvaard op den dag van ontslag als waarn. veldprediker in alg. dienst. De heer J. W. Wagtho te Tholen is her benoemd door Ged. Staten als lid van den Raad van beroep voor de directe belastingen. Tot lid vao de commissie voor de inkom stenbelasting, zetel 8t-Maartensdijk, zijn benoemd de heeren A. J. Bierens te St-Annaland, W*. Moelker, Tholen, L. G. Tuijnman, Stavenisse en Th. A. Boudeling, St-Philipsland. In de commissie met zetel Hans weert heeft o. a. zitting de heer J. C. van der Burght te Ierseke. Aan de te Middelburg dit jaar afgenomen acte-examens lager ondarwijs hebben totaal 71 mannelijke en 51 vrouwelijke candidaten deel genomen, van wie respectievelijk 60 en 38 slaag den. Voor het examen vrije en ordeoefeningen werden twee mauuelijke en twee vrouwelijkë candidaten geëxamineerd, die allen slaagden, terwijl de eenige candidate voor nuttige hand werken ook het diploma behaalde. Het mondeling gedeelte van het examen van de Hoogere Burgerscholen in Zeeland, dat volgens gewoonte dit jaar te Goes zou moeten plaats hebben, zal in afwijking daarvan te Mid delburg worden afgenomen. Op Zaterdag 10 Mei a.s. wordt te Bergen op Zoom in 't Nederlandsch Koffiehuis op de Groote Markt voor de onderwijzers een verga dering belegd ter bespreking van het wetsont werp De Visser sprekers de heeren M. H. v. d. Horst en J. J. Wackerhausen, leden van het H.Best. van het N.O.G. De vergadering is te Bergen op Zoom belegd om ook aan de onder wijzers nit het eiland Tholen, Zuid-Beveland enz. gelegenheid te geven dit voor hen zoo belang rijke punt te hooren bespreken. Allen hebben toegang, niemand blijve thuis. Door de rechtbank te Zierikzee werd tegen J. D. H. beschuldigd van op den jachtopziener B. S. gescholen te hebben 1 jaar gevangenisstraf gevorderd met aftrek der preventieve hechtenis. Door den betrokkene is appèl tegen dit vonnis aangeteekend. OESTERS. In de maand April 1919 ziju verzonden nit Zeeland naar onderstaande laoden Nederland 494000 oesters. België 1755000 Duitschland 186000 Engeland 460000 Totaal 2.895000 oesters. Deze hoeveelheid bedroeg in dezelfde maand van het vorig jaar 2.440.000 oesters. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. 2 Mei 1919. Ten overstaan van notaris D. van de Velde te Tholen werden heden voor den Edelachtb. heer C. W. Snijder, Burgemeester te Oud-Vossemeer aldaar publiek verkocht ver schillende landerijen, behoorende tot de hofstede „Molenzicht" aldaar, als Gemeente Oud-Vossemeer. 2 gem. 24 R. bouwland op den hoek Duive- keetsche- en Molenweg aan den heer P. M. v. d. Est voor f 1605. 4 gem. 130 R. id. noordwaarts van het vorige aan denzelfden voor f 1520. 1 gem. 81 R. id. westwaarts van het vorige aan den heer M. v. d. Boogaard Az. voor f 1360 292 R. id. aldaar aan den heer M. J. Min- heere Iz. voor f 1340. 1 gem. 55 R. id. aldaar aan den heer Adr. Duiue Hz. voor f 1380. 1 gem. 10 R. id. aldaar aan den heer J. v. Driel Mz. voor f 1340. 1 gem. 29 R. id. aldaar aan den heer C. de Wilde Lz. voor f1350. 1 gem. 45 R. id. aldaar aan den heer Abr. v. d. Klooster Jz. voor f1330. 1 gem. 136 R., 1 gem. 177 R. en 1 gem. 183 R. aan den heer Anth. Gunst Cz. voor f 1330, f1350 en f 1370. 1 gem. 95 R.1 gem. 188 R.1 gem. 53 R. en 5 gem. 38 R. id. alle aan den heer L. Kievit Mz. voor f 1380, f 1390 f 1390 en f1225. 5 gem. 138 R. id. aan den heer C. de Jonge voor f 1480. I gem. 238 R. en 1 gem. 189 R. aan den heer J. J. Vermeij voor f1480 en f1490. 6 gem. 127 R. aan den heer C. J. van Dijke voor f 1500. 6 gem. 76 R. aan den heer W. M. van Dijke Johsz. voor f 1490. Alle koopers wonen te Oud-Vossemeer. Gemeente Tholen. II gem. 159 R. weiland in den Rooland- polder aan den heer C. van Tilbeurgh te Tholen voor f 915. De prijzen zijn per gemet 39,24 aren. 3 Mei. Ten overstaan van denzelfden no taris werden heden voor denzelfden eigenaar te Poortvliet publiek verkocht 7 gemeten 276 roeden weiland te Poortvliet aan Paaschdijk. Toegewezen aau den heer E. van der Slikke, landbouwer te Poortvliet voor f 1155 per gemet. DE TWEEDE KAMER kwam Dinsdag na een rost van 3 weken weer bijeen. De voorzitter stelde voor, om na de wetsontwerpen betreffende heling, brievenposterij en vrouwenkiesrecht terstond een aantal ont werpen, waaronder dat omtreut de onderwijzers salarissen, te behandelen. Dit werd aangenomen. De heer van Ravesteijn wilde zijn motie be treffende opheffing der stak ngswetten op Vrijdag a.s. in behandeliug nemen. Werd met 39 tegen 14 stemmen verworpen. Daarna kwam de wet tot nadere maatregelen ter bestrijding vau heling aan de orde. Alge- meene beschouwingen werden niet gehouden, waaruit mag worden afgeleid, dat de Kamer de algemeene strekking van 't ontwerp goedkeorde. Er werden al aanstonds verscheidene amen dementen voorgesteld, o. a. een van de com missie van rapporteurs, behelzende een nadere omschrijving van het begrip „opkooper". Dit werd aangenomen. Een amendement van den heer Reijmer, om ook voor opzettelijke heling een boete van hoogstens f 6000 mogelijk te maken, nam de voorzitter over. De heer Visser v. IJzendoorn stelde voor alleen winkelhoudende opkoopers onder de wet te brengen. Dit werd verworpen. Een der artikelen verbiedt zaken te doen met personen beneden 16 jaar. Bij amendement van den heer Kleerekooper werd het getal 16 ver anderd in 18. Woensdag werd het ontwerp zonder hoofd, stemming aangenomen, en kwam het ontwerp- Marchant inzake vrouwenkiesrecht aan de orde. Vooraf wurd op voorstel vau den voorzitter be sloten dat niemand langer dan 3 kwartier aaneen mag spreken. De heer van Wijnbergen (r. k.) verklaarde nog steeds tegen het deelnemen der vrouw aan de politiek te zijn, maar hij zou toch voor de wet stemmen. Mevr. Groeneweg merkte zeer van pas op, dat het actieve vrouwenkiesrecht feitelijk albe- slaat immers er zitten al 16 vrouwen in de Prov. Stalen en deze kiezen de Eerste Kamer. De heer A. P. Staalman zon tegen de wet stemmen, omdat hij principieele bezwaren had, om het kiesrecht aan vrouwen te geven, die niet aan 't hoofd van een gezin staan. Er kon niet straffeloos worden getornd aan de autoriteit door God aan den man toegekend. ST-ANNALAND. lu de op Donderdag gehouden vergadering van den Dijkraad vau den Calamiteuzen Suzannapolder, is naar aan leiding eener circulaire vau H.H. Gedeputeerde Staten onder nader goedkeuring de jaarwedde van den Waterbouwkundig-Ambtenaar verhoogd met f 250 en gebracht op f 1200, en de te gemoetkomiug in de woninghuur bepaald op f 150,— met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1918, terwijl hiermede de buitengewone toelegt van af dien datnm vervalt. Verder werd besloten aan Ged. Staten voor te stelle n om de jaarwedde van den Voorzitter te verhoogen met f 50 en die van het lid van het Bestnnr met f 25, ea om het presentiegeld der Dykraadsleden le brengen van f 36 op f 60; alsmede om aan genoemd college te verzoeken de salaris regeling der Secretarissen Ontvangers te herzien opdat aan den titularis alhier mede een hooger jaarwedde sou kunnen wor den toe gekend. OUD-VOSSEMEER. De drie kolenscbeepjet» waarvan de inhoud in beslag werd genomen, zijn eenige dagen „aan de ketting" gelegd en, na lossing der kolen, weer vrij gegeven. SCHERPENISSE. Alhier doet zich ten huize van den postbode een geval van roodvonk voor. Voor de betrekking van koster aan de Ned. Herv. Kerk alhier hebben zich aangemeld J. M. W. de Jager, Gt. Suurlaud en M. d. Werff Cz. Benoemd met algemeene stemmen tot onderwijzer aan de O.L. school alhier de heer C. vau Houdt. Door den gemeenteraad werd alhier be sloten de kermis dit jaar op de gewone dagen (pinksteren) weer te houden. STAVENISSE. Mej. M. C. Dorst, thans hoofd der particuliere bewaarschool alhier, is als zoo danig door den Gemeenteraad van Sommelsdijk benoemd, op een jaarwedde van f 750 en vrije woning. Dezer dagen zijn van hier verscheidene werkkrachten voor den landboaw vertrokken naar Benthuizen in Z.-Holland, wegens gebrek aan werk albier. Ook verneemt men, dat er eenigen naar Noord-Frankrijk zullen gaan. THOLEN. De vrouw van A. Keij alhier begaf zich Zondag 11. in haar woning naar boven en viel door onopgehelderde oorzaak van de trap, met het noodlottig gevolg dat ze eenige oogen- blikken nadien overleed. In de Woensdag 11. gehouden vergadering der Werkmansvereeniging „Hulp in Nood" alhier werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan over de eerste 8 maanden van het boekjaar waaruit bleek dat er in dien tijd was ontvangen f472.60 en uitge geven f 877.80, alzoo een kwaad slot van f 405,20 hetgeen uit de aanwezige gelden gevonden is. Door de vele ziektegevallen veroorzaakt door de z.g. Spaansche Griep zijn de uitgaven zoo hoog geworden. Tot bode werd benoemd J. Aalbregtse. Het Concours-Hippique te Tholen. Wij zijn thans in het bezit van eenige nadere bizonderheden omtrent het midden Juli alhier te houden concours. We vermeldden de vorige week dat het initiatief genomen is door den heer G. J. de Wilde te St-Maartensdijk. Dit is echter niet juist. Eenigen tijd geleden is opgericht aen Bond van paardenfokkers in het eiland Tholen en van den heer J. A. de Graaff, te Scherpenisse die tevens voorzitter is van deze vereeniging, ging het plan uit, om een fokdag van Stamboek- paarden en -veulens te doen houden. Hieraan zal dan worden verbonden een Con cours-Hippique, dat des middags wordt gebonden. Jhr. J. van Tredeuburch heeft het eere-voor zitterschap aanvaardt. De volgende week hopen we nadere bizonder heden te kannen mededeelen. Voor Tholen zal het, indien het weer mede werkt, een drnkke dag worden. IERSEKE. Vrijdagavond der vorige week vergaderde de gemeenteraad onder voorzitting van den Burgemeester. Alleen de heer Wesdorp was afwezig. Ingekomen was o.a. een verzoek van drie vakbonden om bij besteding van gemeentewerken den 8-urigeu werkdag (45 uur per week) in te voeren zonder vermindering van loon. De voorzitter zei, dat B. en W. zooveel mogelijk met dit adres rekeniug zullen houden en herinner de er aan, dat weldra eeu wet te wachten is, die voorschrijft wat in 't adres gevraagd wordt. Du heer Poleij wilde terstond daar gevolg aan geven, met uitzondeing van den vrijen Zaterdag- doch de voorzitter vreesde dat dit laatste niet in overeenstemming zal zijn met de komende wet. Er werd daarom besloten deze af te wachten Met 8 tegen 2 stemmen werd het bekende

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1