IERSEKSCHE THOOLSCHECOURANT PI 1780 Zaterdag 3 Mei 1919. Vijf en dertigste Jaargang eni Firma J. M, C. POT Thelan. Publicatie n. 0 H D E R W IJ S. Van onze berichtgevers. Faillissementen in Nederland. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. pCr ^warta8' f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco §r Post f 1'225- het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad UITGAVE Telef. Interc. no. 16. r- 39 Mei 1919 kannen gebraikl worden [olgende coupons nit de LEV ËNSMIDDELEN- JES, die geen overdruk hebben 93 voor l/2 pond suiker. 94 voor 1/2 pond bruine boonen. 95 voor 1 pond zoatevisch (f 0,40 per pond.) 96 voor 1 ons macaroni. 97 voor 1 stuk kalizeep. de aardappelenkaarf is te verkrijgen op no. 14 vijf K.G. aardappelen per persoon, de KINDERBOEKJES is geldig: i no. 71 voor pond suiker, 72 voor een pond kindermeel. r de maand Mei geldig bon no. 50 van de 'I EK AART voor 1 ons koffie. jheidsduur van couponnen der BROODKAART het 95e tydvak van 715 Mei 1919. IG! ldigheidsdnur van de VETKAARTEN voor het dvak bon no. 13 van 310 Mei. olen, den 2 Mei 1919. 22 MILITIE. Vrijstelling wegens broederdienet enz. Lichtingen 1918 en 1919. Advertentiesvan 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaat9rnimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben» kannen gedurende drie dagen, vóór bet bovengemelde tydstip, ter secretarie kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Tholen, 3 Mei 1919. 17 De Bnrgemeester van Tholen maakt bekend, dat op Woensdag 7 Mei a.s., des avonds van 6 tot 8 nur (nieuwe tijd) ten gemeentebuize alleen ho'idtrs tart norm aal- ma rgarin ekaarten tegen inlevering van de lichamen dier kaarten, nieowe normaal-margarine- kaarten kannen bekomen. Dus houders van vetkaarten voor botor-raelange A en B kunnen geen normaal-margarinekaarten be komen. iq De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Openbare Raadsvergadering gehouden te Oud-Vossemeer op 28 April 1919. algemeene stemmen wordt dit ontslag or dienstplichtigen van de lichtingen 1918 en die recht op vrijstelling wegens broederdienst tgens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren prs of halfbroeders hadden, doch de vrystelling if te laat hebben aangevraagd, staat de gelegen- »pen de vrijstelling alsnog aau te vragen, treot deze vrijstelling geldt het volgende: Door ot vanwege dengene, die van do bedoelde Inbeid gebruik wenscht te maken, moet vóór a.s. ter secretarie dezer gemeente aanvraag gedaan tot het opmaken van het vereischte Jschrift. Daarbij moet door of vanwege den be- tebbende worden gezorgd voor de tegenwoor- LlSid van twee getuigen, die meerderjarige manne- ipersonen moeten zijn, van wie kan worden IU Itomoor dat zy met het gezin, waartoe de hrevene behoort, voldoende bekend zijn. Mede van zakboekjes of paspoorten is zeer _|scht. twee of meer broeders of halfbroeders in het- jaar geboren, dan kunnen zy, onder zekere riarden, by onderlinge overeenkomst aanwijzen unner zal of zullen worden vrijgesteld. Minder- moeten voor zulk een overeenkomst de iming hebben van hem of haar, die de onder- macht of de voogdy over hen uitoefent. Het 9 van de overeenkomst en het verleenen van temming kan geschieden schriftelyk ter secretarie gemeente of mondeling in de zitting van den iraad. Het recht op vrijstelling wegens broederdienst beoordeeld naar den toestand omtrent het broeders en omtrent vervulden dienst, zooals oestand was Maart 1917, voor zooveel de lichting 1918 .21 Maart 1918, voor zooveel de lichting 1919 en ander met dien verstande, dat de vrystelling al worden verleend, voor zoover zij ten ge- zou hebben, dat uit één gezin meer personen 1 vrygesteld dan naar de algemeen daaromtrent iie regelen vrijgesteld behooren te worden. |»ader zal worden bekend gemaakt wanneer de '8ad zitting zal houden om op de gedane geu uitspraak te doen. egon de uitspraak van den Militieraad kan tien dagen, te rekenen van den dag der uit- Gedeputeerde Staten bezwaar worden inge- door den militiecommissaris en door den ingeschrevene, wien de niispraak geldt, ayn vader, moeder, voogd of curator 1 elk der overige voor de gemeente ingeschre- t)f door zijn vader, moeder, voogd of curator, bezwaren inbrengt, moet het daartoe strekkend tri schrift, dat behoor!yk met redenen omkleed ;ijD, ter secretarie dezer gemeente inleveren |ai een bewijs van ontvangst. Bezwaarschriften, gericht ot niet ingeleverd op de hier aange- *ijze, kunnen geen gevolg hebben. die alsnog ter inlijving mochten worden pen, voordat omtrent de vrijstelling is beslist, uitstel van eerste oefening vragen met opgaaf enen. De aanvraag moet worden gericht aan nister van Oorlog, zoo de dienstplichtige voor itie te laod bestemd is, en aan den Minister arine, zoo hij bestemd is voor de zeemilitie, en, 29 April 1919. 75 55 ngen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. iO emeester en Wethouders van Tbolen brengen nbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter 'gt een verzoek met bijlagen van Adr. En- om vergunning tot het oprichten van een aats in het hais aan de Vossemeersche Poort udastraal bekend in Sectie F, no. 886. •aterdag 17 Mei a.s., des voormiddags 11 uur, )t stadhuis gelegenheid bestaan om bezwaren le inwilliging van dit verzoek in te brengen mondeling en schriftelijk toe te lichten. Toorzitter, de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opeoing der vergadering worden de no tulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een brief van den Directeur- Generaal der Posterijen houdende mededeeling dat een jaarwedde ad f 200.in verband met het verkeer en de uren van openstelling voor de hulp-telegraaf- en telephooukantoorhoudster voldoende is te achten. Waar de jaarwedde voor deze gemeente op f 425 is bepaald wordt de brief voor kennis geving ^ingenomen. Voorg dezen wordt een adres van Mej. Ruiten berg e.a. houdende verzoek om toekenning van duurtetoeslag, met voorstel van B. en W. om hierop afwijzend te beschikken, doch de jaar wedden van den Gemecotebode, Vuilnisman en Lantaarnopsteker te verhoogen tot f 175, eu de vaste jaarwedde van den grafdelver te verhoogen tot f 60. 6 De Voorzitter deelt mede dat voor dnnrte- toeslag niets werd gevoeld omdat de jaarwedde van Mej. Ruitenburg in 1918 is gebracht van f 300 op f 400, die van Mej. De GraafF van f 225 op f 425 en die van den Gemeenteveld wachter van f 725 op f900, met f 100 vergoeding voor woninghunr en f 100 vergoeding klceding en schoeisel,, terwijl de jaarwedde van den Ge meentebode ea. geen verandering hebben 0 nder- gaan. De heer Aarnoudse verklaart zich met het voorstel wel te kunnen vereenigen. In stemming gebracht wordt dit met alge meene stemmen aangenomen. Thans deelt de Voorzitter mede dat B. en W. voorstellen om het klokloiden des avonds om 8 uur af te schaffen en wel met ingang van 1 Mei a.s. Niemand hiertegen bezwaren hebbende wordt dit met algemeene stemmen goedgevonden. Aau de orde komt een schrijven van den gemeenteveldwachter houdende verzoek om zijn vergoeding van kleeding en schoeisel zoodanig te regelen, dat hem wordt toegekend f 100 voor vrij kleeding en f 25 voor schoeisel, terwijl hij zijn vergoeding voor zijn rijwiel gaarne zag be paald op f80, daar door hem in 1918 voor onderhoad van zijn rijwiel ruim f60 is uitge geven. Namens Burg. en Wetb. stelt de Voorzitter voor te verstrekken voor kleediog en schoeisel f 125, doch de vergoeding voor het rijwiel on veranderd te laten. Tevens zal dan door den veldwachter ieder jaar moeten worden aangetoond dat het bedrag ad f100 ook werkelijk ongeveer voor uniform kleeding is besteed, daar de uit- keering niet geschied als toeslag op de jaarwedde, maar met de bedoeling om hem net gekleed door de gemeente te doen loopen. De heer Fiiderichs kan zich hiermede wel vereenigen, en vindt het goed dat op de aau- schaffing van kleeding eenige controle wordt gehouden. De heer Van Nienwenhuijzen wil de vergoeding voor het rijwiel van f15 brengen op f25. De Voorzitter zegt dat wel een hooge rekening is ingediend doch dat dergelijke uitgaven niet ieder jaar voorkomen, en dat het rijwiel ook wordt gebruikt voor particuliere diensten waar voor betaald wordt. Niemand het woord verlangende wordt het voorstel van B. en W. zooals dit is gewijzigd door den heer Van Nieuweuhuijzeu in stemming gebracht en aangenomen met vier tegen drie stemmen* Alsni. komt in behandeling het schrijven van den heer L. M. Fridericha waarin deze, wegens cinstaa; d vertrek uit de gemeente ontslag ver zoekt aU Wethouder. Met o eervol verleend. De Voorzitter zegt dat nu tot een nieuwe keus moet worden overgegaan, hij hoopt, dat de te beuoemen Wethouder even gemoedelijk de zaken zal behandelen als door den heer Fridericha is geschied. Tot stemming overgegaan wordt tot Wethouder benoemd de heer M. A. Vermet met 4 stemmeD, terwijl 3 stemmen waren uitgebracht op den heer Van Nieuwenhuijzen. De heer Vermet verklaart de benoeming asn te nemen, omdat het slechts van korten duur zal zijn. Hij acht het om zijn positie minder gewenscht om Wethouder te zijn, indien hij herbenoemd wordt als lid van den Raad zal hij zich zeker niet herbenoembaar stellen tot Wet houder. Hierop komt in behandeling het voorstel van B. en W. om te besluiteu tot den aankoop van de woning plaatselijk gemerkt wijk A «0. 12, en om deze woniDg te doen inrichten voor een Algemeene Bewaarschool. Waar men algemeen van oordeel is dat de Bewaarschool in een behoefte heeft voorzien, en dat, nu het Bestuur der Algemeeue Bewaarschool het bewaarschoolonderwijs niet kan voortzetten, het geweuscht is om van gemeentewege zorg te dragen dat dit ouderwijs blijvend en afdoende wordt geregeld, wordt met algemeene stemmen besloten de woning aaD te koopen voor f 2300. De heer VaD Nieuwenhuijzen verklaart thaos gaarne te zien dat met deze zaak spoed wordt gemaakt ter verdere uitvoering, waartoe de Voorzitter toezegging doet. Hierop wordt aangeboden het gemeenteverslag over het dienstjaar 1918. Niets meer te behandelen zijnde vestigt bij de omvraag de heer den ^Engelsman de aandacht op een lantaarnpaal aan bet eind van den Dorps weg. De Voorzitter doet toezegging hierin ver betering te zullen brengen. De heer Den Engelsmau zou thans nog gaarne vernemen of ook door deze gemeente Regeerings- spek wordt verkocht. De Voorzitter deelt mede dat dit ipek in den aanvang beschikbaar is gesteld voor de gemeenten voor f 2,80 per K.G., de gemeente moest het doen verkoopen voor f2.— per K.G., en had derhalve op iedere K.G. eeu verlies van f0,80 de belooning van den slager. Daar de ge meente dus op iedere K.G. fl.toe moest geven, terwyl bovendien klachten werden ver nomen over qualiteit en het groote gewicht aan zout, is niet tot den aankoop overgegaaD, thans is bet spek in de vrijen handel. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de Vergadering. gunste zullen kunnen aanbrengiD. Dat er teer zware eischen gesteld zijn is natuurlijk aan te nemen. De Fransche bladen wijzen natuurlijk op de gesloten vrede in 1871 dat toen Duitach- land eveneens zéór aware eiscben stelde aan Frankrijk. Over het algemeen is echter te verwachten dat de voorwaarden niet zoo hard zullen zyn als in den beginne is gevreesd. Dit is voor namelijk te danken aan het optreden van Wilson, hierin gesteund door Engeland, die inzien dat door een onrechtvaardigen vrede men weer zal komen te staan voor een Dieuwen oorlog en dit wenscht men naar schijnt te willen vermijden. De vrijlating van eenige honderdduizenden Dnitsehe krijgsgevangenen, die nog io Frankrijk vertoeven, schijnt hierop eveneens te wijzen, de Fransche regeering stelt hierbij de vraag of Duitschland inpl&ats van deze soldaten geschoolde arbeiders wil zenden, dia natuurlijk tegen be uling kunnen helpen aan het herstel vau alles wat door den oorlog is verwoest. De verwachting is dat nog deze maand de voorloopige vrede tal zijn geleekend. Scherpenisse. De voordracht voor onderwijzer aan de O. L. school bertaat uit de heereu 1. C. van Houdt, Scherpenisse; 2. F. Bazen, St-Maarteosdijk 3. I. C. Dekker, Kats4. L. J. van Nieuwenhuijzen, St-Maartensdijk. St-Maartensdijk. Benoemd tot onderwijzer aan een school voor M. Cl. L. O. te Rotterdam de heer D. L. Hage, geb. van St-Maartensdijk, thans als zoodanig werkzaam aan een school voor gew. L. O. te Rotterdam. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. 26 April 1919. Ten overstaan van notaris D. van de Velde te Tholen werd heden aldaar voor de erfgenamen van wijlen den heer B. G. Kegge, over leden te Tholen publiek verkocht een woonhuis met erf te Tholen aan de Hoogstraat. Toegewezen aan den heer D. van der Sande Jz. te Tholen voor f870. 28 April 1919. Ten overstaan van notaris D. van de Velde te Tholen werden heden te Oud-Yostemeer publiek verkocht: 1. voor de familie SmallegangeLindhout te Oudelande. 4 Heet. 57 A. 10 cA. (11 gem. 194l/a roeden) bouw- en weiland te Oud-Vosiemeer in den Leguit- polder. Toegewezen aan den heer F. Hommel Jacz. voor f 1165 por gemot. 2. voor Mej. M. C. van Gorsel te Oud-Vossemeer. 10 perceelen tuingrond aldaar nabij de Molen straat, groot van 25 tot 29 roeden. Toegewezen aan verschillende personen voor f 380, f 365, f 345, f 305 f250, f300, f 275, f290, f290 en f250. Volgens mededeeling van het Handelsinfor- matieburean van Vau der Graaf Co's Bureaux voor deu Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 25 April in Nederland uitgesproken 10 faillissementen tegen 24 faillissementen iD dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 25 April 1919 383 faillissementen tegenover 285 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. OUD-VOSSEMEER. Langs de voeting en der binnendijken en laDgs de zijkanten der we gen onder deze gemeente zijn de knotwilgen gerooid en vooreerst zullen wel geen nieuwe aangeplant wordennit het oogpunt van na- tuurs.hoon valt het te bejammeren, daar die wilgen de eentonigheid der vlakke polders eenigszins braken, maar de aanpalende groodgt- brnik.r. zullen de rooiïng zeker toejuichen. Alhier is een drnkbezochte vergadering gehouden van veidarbeiders, waarin een tweetal sprekers van den Chr. Bond van veidarbeiders optraden een groot aaQtal sloten zich opnieuw aan, naar wordt medegedeeld. DE VREDE. Eindelijk zijn we dan zoo ver dat over deD vrede kan worden gesproken als iets dat zeer nabij is. De Duitsche onderhandelaars zijn le Versailles aangekomen en nog deze week zuilen deze de vredesvoorwaarden worden overhandigd. Dan beginnen natuurlijk de besprekingen en zal het ook nog van de Doilsche onderhande laren athangeu "f zij rog wijzigingen ten hunnen ST-MAARTENSDIJK. Door Ingelanden vau het waterschap St-Maarteosdijk werd Woensdag de volgende voordracht opgemaakt voor dijkgraaf van het waterschap: 1. W. M. kloet, 2. J. L. Hage, 3 J. L. Mol. SCHERPENISSE. Met ingang van I Mei is benoemd tot bniteogewoon opzichter r. d. rijks waterstaat met standplaats Apeldoorn, de heer P. G. Bolier. STAVENISSE. In de alhier gehonden ver gadering vin IngelandeD van het Waterschap „Stavenisse werd vastgesteld de omschrijving van de in dit dienstjaar nit te voeren werken, welke eeu uitgaaf zull.n eischen van f 8049,85 en die zullen bestaan in de aanleg eener steen- g'ooïfng aan de haveuzijde Westharennol. Het dijkgeschot or»r 1919/20 werd bepaald op f 18 per H.A. (evenals vorig jaar De begrooling voor het nieuwe dienstjaar wijst als inkom.ten en uitgaven aan f28045.17 Ter voorziening io de behoefte aan kasgeld zal er een geldl.ening van f 5000 aangegaan worden. Op den staat van aanbeveling, ter benoeming van een gezworene, noodig door de periodieke aftreding op 1 Aog. a.s. van den heer H. J. Dorst, werden geplaatst de herren H. J. Dorst A. van Luijk «d J. Gaskeer. Afwijzend werd beschikt ep een verzoek van dbr. L. G. Tuijnman om het hecfarenlal, ter verkrijging van de stembevoegdheid als inge- lande te verminderen. Aan den «annemer der onderhoudswerken, dhr. L. Wesdorp werd een schadeloosstelling *n f 400 gegereD, inzake de uitgevoerde werken. Io de alhier gehouden vergaiering van den Dijkraad der waterkeering van den Caiam. polders Oud-Kempenshefstede en Moggershil werd de jaarwedde van den Waterbouwkundig Ambtenaar vastgesteld ou f 1100 per jaar, be nevens f150 als tegemoetkoming in woninghuur met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1918. Daardoor vervallen de toelagen vansf laatstge noemden datum. EeD een aoder is het gevolg

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1