IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT 7362 Zaterdag 4 Januari 1919. Vijf en dertigste jaargang JBST Firma J. M. C. POT - Tholen. Publicatiën. GEMENGD NIEUWS. 33! Uit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco post f 1,225. Voor het buitenland 90 ceDts, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Adverteutiën van 1 tot i regels 60 cents iedere regel meer 15 ceuts. Grootte der ïetlers uaar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. -10 Jan. 1919 kannen gebraikt worden coupons uit de LEVENSMIDDELEN» die geen overdruk hebben ~0. 105 voor U/2 ons kaas 20 -f- n-jjjj 106 voor l/'2 pond suiker. 107 voor 4 K.G. aardappelen. 108 voor 1 stok kleizeep. Deze bon blijft geldig voor kalizeep. (Bij aankomst.) 109 voor 1/2 pond groene erwten. 10 voor 1/2 pond broine boonen. 'lil voor l/2 pond rijst. de GEZINSKA ART is te verkrijgen op: n no. 4 l/2 pond vermecelli of !/2 pond macaroni, n no. 5 voor 1 reep chocolade. [it de VLEESCHBOEKJES is geldig: on no. 4 voor 2 ons rondvleesch. it de KINDERBOEKJES is geldig: pon no. 37 voor l/2 P°nd suiker, 38 voor 1 pak kindermeel van 1 pond (voor 2 weken.) eldig gedurende de maand Januari bon no. oor KAARSEN- en SCHEMERLICHTEN, eldig van 115 Januari bon no. 44 van de SE- en KOFFIEKAART voor l/2 ons koffie, ldigheidsduur van couponnen der BROODKAART: Voor het 82e tijdvak van 1018 Jan. 1919. ldigheidsduur van de BOTER- eu VETKAARTEN irhet 2e tijdvak bonnen no. 12 van 513 Jan. °PFoorloopig blyven geldig couponnen tu-no. 90 voor gort, n-a 97 voor rijst of haver moot, 0 van de gezinskaart voor aardappelmeel. den 3 Jan. 1919. 34 fn. Tholen, >n- w- m, ei- De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Jud-minister Troub over den toestand ir Nederland. [n een te Haarlem gehouden rede heeft de ir Treub gezegd, dat de toekomst voorloopig t nog weinig hoopvol laat aanzien. En wat hervormingen betreft, er mag gevreesd worden, bet tempo niet niet snel genoeg zal zijn. regeering schuift te veel op commissies en en af. Bovendien begaat de regeering deze groote t, er niet genoeg aandacht aan te schenken, t haar program niet kan verwezenlijkt worden, lien niet de productiviteit van den arbeid irdt verhoogd. Als men een koek wil opeten, )et men eerst een koek hebben. Ook had men ouder de oogen moeten zieD, t wanoeer het internationale verkeer zal worden rvat, men hier te lande er zoo gunstig mo- lijk moet voorstaau. W el-is-waar worden veel ciale maatregelen voorbereid, zooals de S-uren- g en het ouderdomspensioen, maar het laatste moeten komen uit de zakken van de werk- vers en wel 60 of 70 millioen gulden. De groote bedrijven, die groote winsten ma il, kunnen dat wel dragen, maar het over- oote deel der werkgevers, die in 't klein- drijf, niet. Het gevolg zal zijn, dat de con- irrentie met het buitenland zeer moeilijk zal Q. De werkgevers zullen, behalve de 60 h 70 I illioen voor de ouderdoms- en invaliditeitsrente, k neg een 150 millioen loonsverhooging moeten :ven om den arbeider de indirecte belastingen kunnen laten betalen. Al hoopt ieder, dat het ideaal van den Vol- ojfcrenboud wezenlijkheid zal worden, men zou al ^pel naïef moeten zijn, als men niet geloofde, it iu het overgangstijdperk, dat 10, 20 jaar n duren, de geassocieerden zullen trachten hun itie zoo sterk mogelijk te maken. Het 13 niet weuschelijk, bedrijven voor de edselvoorziening te socialiseeren. Ze zouden in nden van den staat minder prodactief zijn. en moet de boeren niet tot staatsambtenaren aken, maar hun leeren, dat zij meer en meer oeten simenwekea op bet gebied van inkoop n kunstmest, zaden, enz. Ook de monopoliseering van het scheepvaart- idrijf in de handen van den staat is af te leuren. Hoe zal bet dan gaan met de scheeps verven, mogen die uiet meer voor het buiten- Lnd werken? Mocht eetmaal de heele wereld gesocialiseerd rorden, dan socialiseeren we mee, maar eer aoeten we dit niet doen. Spionnage. De politie ta Utrecht wist sedert geruimen ijd, dat kopijen van telegrammen, die gewisseld werden tnsschen de gezantschappen in Den Haag en Eutente-mogendheden, verduisterd werden. Dit gebeurde reeds sinds September, met een kleine stagnatie, nl. toen hier te lande het revolutie-gevaar dreigde. De centrale recherche te Utrecht ontdekte voorts, dat belangrijke gedeelten uit de strooken geknipt werden, die het Hughes-toestel verlieten. Dit kon te Amsterdam gebeuren, daar alle telegrammen ter controle naar het telegraaf kantoor in de hoofdstad geseind worden. Dit zijn copijen, terwijl de origineele telegrammen natuurlijk reeds door waren geseind. Het bleek, dat de gestolen strooken per koerier werden overgebracht naar Den Haag, waar ze via een tusscbenpersoon de Duitsche ambassade bereikten. Op dezen koerier loerde de Utrechtsche recherche en inspecteur Brand kreeg hem in de residentie te pakken, juist toen hij de tele grammen naar den tusschenpersoon overbracht. Een aantal copyen werden in beslag genomen. Het resultaat van een streng verhoor was, dat de koerier E. geheeten, op het hoofdbureau te Amsterdam alle mogelijke inlichtingen ver strekte. Op grond van zijn mededeelingen werden op 't telegraafkantoor hier ter stede gisternacht door de recherche gearresteerd de telegrafisten 2e klasse v. R. en O., terwijl in den vroegen morgen tot de aauhouding werd overgegaan van nummer 3, zekere V., die thuis in handen der politie viel. Alle drie verdachten zijn even boven de twintig jaren. Het bleek, dat zij reeds maandenlang kopijen per koerier naar den Haag hadden gezonden. De bedragen, die ze ter belooning ontvingen, beloopeu duizenden guldens. Het drietal is ia verzekerde bewaring gesteld. (Tel.) Militaire verordening. Men meldt aan de Tel. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft eene verordening vastgesteld, waarbij met ingang van 8 Jannnri wordt ingetrokken de bekendmaking, waarbij de commandanten van Schouwen en Duiveland, Walcheren, Zuid-Beveland, West-Zeeuwsch- VlaandereD en Oost-Zeeuwsen-Vlaanderen, mede belast worden met de uitoefening van het mili tair gezag in den zin van art. 7 der wet van 23 Mei 1899 en de uitoefening van dit gezag over geheel Zeeland uitsluitend berust van dien datum af bij den commandant der stelling van monden der Maas en der Schelde. Iugetrokken wordt het verbod van het buitenshuis maken van schetsen, teekeuiugen, opnemingen en foto's. Petroleum. werpen uit het huis gehaald en zich met den buit uit de voeten gemaakt. Daaronder behooren schilderijen van waarde, waarvan de paneelen gewoonweg nit de lijsten waren gehaald. Er waren werken bij van Bart van Hove, Van Ostade, Ten Cate, Boy*, Wouwerman en anderen. Uit gesloten kasten ziju zilveren, gouden en paarleu sieraden gestolen, terwijl voorts nog coupons laken en andere stoffen en de origineele uitgaaf van de werken van Jacon Uats zijn ontvreemd. Het tweetal was niet getrouwd. De man heet Emile D. Leroux, i9 33 jaar en heeft identi teitskaart uo. 38, de vrouw heet Suzanne Plattard, i9 32 jaar oud eu heeft identiteitskaart no. 40. De politie heeft tot nog toe het spoor der brutale oplichters niet gevonden. (Nieuwe Ct.) Aanvoer uit Amerika. Het stoomschip Keunemerland, van den Kon. Holl. Lloyd, heeft van Philadelphia 214,360 bnsbels tarwe aangebracht. De Boroeo van de Mij. Nederland, is van New York aangekomen met 8500 balen mest stoffen. Als Duitschland niet den oorlog verloren, maar gewonnen had, zou het ook met de onaf hankelijkheid van Nederland gedaan zijn geweest, schrijft de Indép. Beige. Het blad heeft Duitsche stafkaarten iu handen gekregen, waaruit blijkt, dat niet alleeD België, maar ook geheel Neder land Duitscb gebied zou zijn geworden. De kaarten zijn zoo nauwkeurig en volledig, dat de Nederlandsche staf ze niet beter kan hebben. B. en W. van Amsterdam hebben voor stellen ingediend tot verhoogiug der jaarwedden van 't onderwijzend personeel. Volgens die voorstellen zal de jaarwedde der hoofden bedragen 2^50f 3100 (plus vrije woning ot t 600 woningvergoeding), die van een onderwijzer met hoofdakte 1 1300 f 2500 (plas f 800 vergoeding voor huishuur.) Reuter seint nit Londen Een medewerker van Reuter heeft een onder houd gehad met Louis Franck, deo Belgischen minister van koloniën, die aangaande de be trek kiugen tusschen België en Nederlaud heeft verklaardwij wenschen oprecht onze goede betrekkingen met Nederland te handhaven. De kwesties, welke onlangs zijn gerezen, zijn aan gelegenheden, die, naar ik hoop, de goede betrekkingen, welke altoos tnsschen de beide landen hebben bestaan, nimmer zullen schade.r, en welker handhaving van groot gewicht is voor den wereldvrede en van voornaam belang voor de mogeudheden, welke bij de onafhankelijkheid der kleine staten betrokken zijn. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat bij sommigen ten onrechte de meening heeft post gevat, dat aan de lichtlooze gezinnen bin nen korten tijd wederom petroleum zal worden verstrekt. Hiervan kan voorloopig nog geen sprake zijn. De voorraden petroleum zijn nog altijd zeer beperkt. Weliswaar is een niet onbelang rijke hoeveelheid van den legervoorraad vrijge geven, doch voor de verstrekkiug van vier liter per gezin was ruim tweemaal zooveel noodig. Er moet dan ook met verdere beschikbaar stelling aan de lichtlooze gezinnen worden ge wacht op nieuwe aanvoeren. Ter gernststelling kan worden medegedeeld, dat deze binnen afzienbaren tijd kunnen worden tegemoet gezien. Desniettemin zal toch, indien de nieuwe aanvoer geen vertraging ondervindt, in verband met het brengen der benoodigde petroleum te bestemder plaatse, eerst in den loop van Februari kunnen worden aangevangen met eene geregelde distributie. Derhalve wordt aan de lichtlooze gezinnen ernstig in overweging gegeven met de verstrekte 4 liter petroleum zoo zuinig mogelijk te zijn en zich zooveel mogelijk te helpen met het kleine rantsoen kaarsen of met de te hunner beschik king gestelde carbid. Internationale dieven. Een Hagenaar, wonende De Riemerstraat 26, is het slachtoffer geworden van internationale dieven. Hij had kennis gemaakt met een Franschsprekend heer en dame en ze in zijn hais opgenomen, omdat zij geen onderdak hadden. Spoedig was het tweetal zeer vertronwd met den goedgeloovigen Hagenaar, en toen deze met zijn vrouw op een Zondagavond afwezig was, heeft het tweetal tusschen 7 en 11 uur de meest kostbare voor- ARM DUITSCHLAND. Men schrijft van de grens aan de N. Rott. Ct 't Roept alles ach en wee, wat er van de overzijde der Oostgrens tot ons komt. Diep on gelukkig gevoelt zich het volk, dat nu openlijk durft verklaren We zijn bedrogen, we zijn misleid door manneD, in wie wij ons volste vertrouwen hadden gesteld. Ons super-militarisme bracht ons ten val en tot de revolutie. Thans zijn ons de oogen opengegaan nu het echter te laat is. Uitgeput ligt het Duitsche rijk te ziel togen en het Duitsche volk, dat steeds beweerde, geheel één te zijn in deuken en handelen, is hopeloos verdeeld en staat met getrokken zwaard tot broedermoord, tot zelfmoord zelfs, gereed. Zeer veel waarheid ligt er waarlijk in deze woorden, die we uit Duitsche monden opteekenden De nederlaag bracht Duitschland tot een revo lutie, die, bedriegen de teekenen niet, nog in haar eerste stadium is. Maar ook deze crisis heeft reeds over het Duitsche volk heel wat ellende gebracht. Gedurende heel deo langen en bangeu oorlogstijd is bet b.v. met de voed selvoorziening, vooral ook onder de bevolking der steden, niet zoo treurig gesteld geweest als thans. Er wordt gebrek, honger geleden iu alle klassen en standen er heerscht groote be hoefte aan kleediug en schoeisel, grooter dan ooit te voren. En daarbij viert de wanorde hoogtij. De ar- solraden, die met krachtige hand orde en tucht willen handhaven, staan dikwijls geheel machte loos tegenover de troepen, die als ordelooze benden van de slagvelden terugkeeren en zich niet ontzien, de bevolki'tg van stad en platte land te „brandschatten." Want hoezet-r rustige burgers van deze benden te lijden hebben, valt niet te zeggen. Diefstal, plun dering de overburen raken er niet over aitgepraat als ze bij buitenlandsche kennissen hun hart eens kunuen lucht geven. En dan zooveel bal dadigheden, die nergers toe dienen: gebouwen, waar troepen hnn intrek nemen, worden niet zelden geruïneerd. Iu het bekeude Kurhaus te Beotheim b.v. werd moedwillig alle meubilair stuk geslagen eu verbrand. En het mooie slot aldaar is tot kazerne ingericht. Ook met de bescherming van de persoonlijken eigendom en van de persoonlijke veiligheid is het dikwijls treurig gesteld. De strengste controle blijkt nog steeds on voldoende, wijl zooveel militairen zelfs er niet voor terugschrikken terwille van den sluikhandel te stelen en te plunderen. Zoo zijn bv. nog dezer dagen te Osnabrück drie militairen over weldigd, die voor een waarde van meer dan 1 millioen Mark uit de militaire voorraden trachten te verduisteren, om ze den smokkel handel in handen te spelen. En op het platte- laud is men vaak zijn leven niet veilig, ver klaarden ons roudborstige plattelanders Groote troepen soldaten, gewapend met geweren, maken er jacht op wild en tam, de bosschen worden zelfs met machineweren „bewerkt." De boeren, die tot nog toe door clandestiene slachtingen zich betrekkelijk vrij goed van vleesch en vet konden voorzien, zien zich thans door nieuwe veetelling aan handen eu voeten ge bonden. Geeu kip zelfs mag zonder speciale vergunning geslacht worden. Nu moet zich iedereen met een kwantnm van teu hoogste I ons vleesch per week tevreden stellen. En nu zien de boeren dag aan dag hun veestapel, die toch reeds bedenkelijk is ingekrompen, door allerlei inbeslagnemingeu ernstig bedreigd, om dat er voor de soldaten op royale wijze moet gezorgd worden. En de naaste toekomst voor den landbouw is al zeer donker, nn er een euorm gebrek aan allerlei konstmesttoffen, vooral aan kali eu slakken meel, die voorheen nog steeds in ruime boeveeiheden en met iiooge procen- tische waarde uit Elzas-Lotharingen kouden verkregen worden. Thans staat die aanvoer na tuurlijk geheel stop. Ook aao menschelijke werkkrachten is op het platteland groot gebrek gekomen, nu de hulp van krijgsgevangenen heeft opgehouden en zoovele bedrijfsleiders en andere land bon wers aan het boerenbedrijf zijn onttrokken. En een uiet minder groote behoefte bestaat er aan geschikte trekdieren, want de vele „wrakken", die van hel front terngkeeren, kunüeo zeer weinig prestoeren. Vandaar dan ook, dat op de publieke veiliugeu zoo weiuig voor deze dieren wordt betaald. Het spoorwegverkeer is nog steeds geheel in de war, vooral op de vele lijnen, waarover het vervoer der troepen plaats heeft. En een wonder mag het heeten dat er nog niet meer onge lukkeu voorkomeu, waar de controle zoo on voldoende eu de geregelde loop der treinen nog alles te wenschen overlaat. Daarbij is er niet alleen groot gebrek aan materiaal, maar ook dragen de in gebruik zijnde locomotieven en wagens de sporen van verval. Vaak ziet men bijv. lange treinen, waarvan geen ruit meer heel is. En voor den aanmaak van nieuw ma teriaal ontbreken de grondstoffen, de werk krachten eu de steenkolen. En wat blijft er ten slotte over van de zoo geroemde Duitsche eeuheid Weinig meer dan de uaam 1 Hopeloos is men verdeeld eu wat zal hiervan bet einde zijn? Bovenaan op da lijst. Nederland geniet de eer, bovenaan op de lijst te slaan. Ma^r die eer is wat twijfelachtig. Be doeld wordt n.1. de lijst betrcffeude vermeerde ring van den schuldenlast der neutrale staten tijdens den oorlog. Iu de neutrale staten Nederland, Zwitserland, Denemaiken, Noorwegen, Zweden en Spanje nam gedurende de oorlogsjaren de schuldenlast toe respectievelijk met de volgende bedragen: 964, 541, 157, 165, 422 eu 449 millioen gulden. Dooreengeoomen was de stijging per hoofd der bevolking ongeveer 40 In de oorlogvoerende landen was de stijging natuurlijk veel belangrijker. Gaat Earopa er niet toe over, zegt het C n t r., zich te beperken, wat de improductieve uitgaven betreft en meu denkt hierbij van zelf aan de enorme sommen voor leger en vloot dan staat een bankroet voor de deur, als de wereld nog niet aanschouwde. Predikantstractementen. Over 't gein el t'eno oen /tjo ze vj-1 te latg en dus zijn ze ee.i voortdurende zorg Vc.n (ie meeste der preiikauteo. Betrekkelijk weinigen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1