Vanonze berichtgevers. St-Nicolaasfeest te Tholen. GEMENGD NIEUWS. Kerknieuws. hoofd der bewaarschool, waarbij deze verzoekt om verhooging van salaris. Waar een gewone verhoogiug haar toch niet zou helpen, verzoekt zij haar salaris te willeu verdubbelen. De voorzitter zegt dat adressante's salaris be draagt f 550 en dit is te laag te noemen om er van te konneD rondkomen. B. eD W. kunnen den Baad geen advies geven, daar alle leden wel op de hoogte zijn van den toestand. De heer Rijnberg is van ineening dat door adressante te veel geëischt wordt, doch de Baad kan haar wel tegemoet komen. De heer Quakkelaar vraagt wie tegenwoordig haar fonctie waarneemt. De voorzitter antwoordt dat het hoofd weder zelf haar betrekking vervult. De heer Rijnberg stelt voor om het salaris te brengen op f 650 plus toeslag. Hiertoe wordt besloten, doch teveus de voor waarde gemaakt dat, indien het hoofd der school om de een of andere reden haar functie niet kan vervullen zij geschorst zal worden onder intrekking vz.n haar salaris. Aan dhr. P. C. de Haan wordt op gedaan verzoek een lokaal der o. 1. school afgestaan voor liet houden van Zondagsschool. Van Qed. staten is bericht ingekomen dat zij niet accoord gaan met de regeling van het sa laris van den gem.-veldwacliter, dit moet worden gesteld op f 900. De voorzitter zegt dat hieraan zal moeten worden voldaan een en ander met ingang vau 1 Jan. 1918. De Raad verhoogde dit salaris van f590 op f 700 en dit blijkt niet voldoende. De heer Quakkelaar vraagt den voorzitter of de veldwachter wel steeds proces-verbaal opmaakt bij overtredingen. Zoo reed onlangs een wageu met pulp geladen iu draf door de havenstraat, dit is door den veldwachter gezien. De heer Gaakeer zegt eveueens dat er niet altijd voldoende toezicht is, het is verboden dat wagens geladen met pulp door de geroeeute rijden eo onlangs was spr. er getuige van dat dit nog plaats had op de Markt; onze vroegere burgemeester die toevallig passeerde, merkte dit op en waarschuwde den overtreder. Hierop te letteu is werk van de politie. De beer Quakkelaar zegt dat het schande is dat Nieuwenhuizen, de overtreding ziende hiervan geen proces-verbaal heeft opgemaakt, of is wel licht aan bet proces-verbaal geen gevolg gegeven De voorzitter geeft te kennen dat bij opge maakte processeo steeds doorzendt, van het geval waarop spr. doelde weet hij niets af. Kan dhr. Quakkelaar hem den naam van den overtreder ook noemen De heer Qaakkelaar zegt dat deze Kees Kloet was. De voorzitter doet toezegging dat er maat regelen zullen wordeu genomen. De heer Quakkelaar merkt op dat Nieuwen huizen wel verhooging wenscht, doch hij dieut tevens zijn plicht te doen. De heer Rijnberg wijst er op dat door den Commissaris der koningin wel invloed wordt uitgeoefend om steeds aan gemeente-ambtenaren verhoogingen te geven, doch hij zou wel willen dat door dezen ook eens invloed werd uitge oefend dat het belastbaar inkomen h. o. eens werd verauderd en van f 850 voor eerste levens onderhoud werd gesteld op f 500, dan zoo de mindere man ook eens verlichting krijgen, het geen io een tijd als de tegenwoordige zeer ge- wenscht is. De voorzitter zegt dat de verhooging een zaak is waarmede de Commissaris niet te maken heeft, dit ligt geheel eu ai op deu weg van deu Raad. De heer Rijnberg zou dan gaarne zien dat B. en W. deze zaak eens overdachten en de heffing herzagen. De heer Groenewege is van meening dat van de verlichting van lasten van den minderen man er op deze wijze zoo weinig komt. Het laagste cijfer h. o. bedraagt van de laagste klasse 88 cent, een zoodanig bedrag over een vol jaar niet te betalen kan toch geen verlichting be- teekenen. De heer Quakkelaar zegt met het voorstel van den heer Rijnberg inede te kunnen gaan, terwijl de heer Kloet te keuneu g«-eft hiertegen geen bezwaren te hebben. Met alg st. wordt dit bedrag op f 500 ge* bracht, terwijl de volgende, vergadering deu Rasd een nieuwe verordening zal worden aangeboden. TeVers wordt besloten het salaris van den veldwachter te brengen op f 900, tegen zijn de h.b. Groenewege en Gaakeer. De wijziging in de begrootiDg die op deze verhooging betrekking heeft, wordt daarna wordt daarna goedgekeurd. Hierna komt aai) de orde de wijziging der salarissen vau het hoofd der school en het onder wijzend personeel. De verordeuing, volgens voorstel Ged. St. wordt, wat het ouderwijzend personeel betreft, aaugouomen. Wat het salaris van het Hoofd betreft, dat B. en W. voor stellen vastgesteld te zien op f 20U0 als ma ximum, hierover staakten de stemmen, dit voor stel wordt dus in eeu volgende vergadering nogmaals behandeld. De raad keurde daarna goed om de verlich ting van de gemeente ea die van verschillende gemeentegebouwen te doeu plaats hebben door electriciteit. De aanleg der straatlantaarns vordert eeu nit- gaaf van f 1000, terwijl voor verlichting betaald moet worden f 600. Bij het branden van de lantaarns zal rekening worden gehouden met een opmerking vau den heer Rijnberg, die er op wijst dat er een drietal avonden voor volle maan zijn waarop men licht genoeg heeft, terwijl eeuige avondea na dit tijdperk, door hiermede geen rekening te houden, het te donker is. De verlichting vau de 58 gemeentewoningeD zal f 1060 kosten, dat wil zeggen alleen het aaubrengen van de benoodigde draden, voor lampen hebben de bewoners zelf te zorgen. Met alg. st. worden de voorstellen aange nomen, waaronder ook de verlichting van ge meentehuis, school en bewaarschool zijn begrepen. Daarna rondvraag. De heer Quakkelaar wijst op de wenschelijk- heid dat de slik op de kaai, iuplaats dat die in de kaai wordt gegooid, wordt opgeruimd, er zijn hiervoor op de kaai genoeg menschen te vinden die dit werk zouden willen doen. De voorzitter zegt dit met B. en W. te zullen bespreken. De heer Quakkelaar wijst op de vleeschrege- ling in de gemeeute die anders zoo moeten worden uitgevoerd. Er zijn op de markt men schen die veel grooter portie ontvangen als een ander, terwijl ook zij die reeds een varken slachtten nog vleesch uit de distributie betrekken. De voorzitter deelt uapde dat Maandag a.s. de nieuwe bepalingen in werking treden, waar door zij die reeds geslacht hebben, worden uit gesloten. Wat het feit betreft van personen die meer vleesch ontvangen dan anderen, wijst spr. er op dat hotelhouders een toeslag krijgen, waardoor zij hun gasten ook van vleesch kunnen voorzien. De heer Bastiaanse bepleit een andere rege ling vau verdeeling van het vleesch, dat hier bij één slager wordt verkrijgbaar gesteld, terwijl b.v. te Oud-Vossemeer de verkoop bij 4 slagers plaats vindt. De heer Quakkelaar vraagt hoe het met de petroleumdistributie gaat, hij las hieromtrent dat voor ieder gezin 4 liter wordt verkrijgbaar ge steld, hij zou gaarne weten of ook voor St-Maar- tensdijk reeds petroleum beschikbaar is en hoe veel. De voorzitter deelt mede dat voor deze ge meente 2900 liter is, ter distribueering voor 725 gezinnen, men zal hier zeer zuinig mee moeten zijn, daar in de eerste maanden wel niet op meerdere voorziening zaf kunoen worden ge rekend. Spr. stelt zich voor om de petroleum per liter verkrijgbaar te stellen, dit ter tege moetkoming van geziuneu voor wie een uitgave van 4X'i4' cent bezwaarlijk is. De beer Kloet ziet hierin geen bezwaar. De heer Quakkelaar meent dat zeer goed de 4 liter tegelijk kan worden afgegeven en maakt tegen een regeling zooals door den voorzitter is voorgesteld, bezwaar. De voorzitter meende te handelen in het be lang vau dpgenen die petroleum ontvangen, doch spr. zal 2 bons van de gezinskaart ter bekoming van petrolenm beschikbaar stellen, dan kan men hierop alles tegelijk bekomeD of de petroleum in 2 keer afnemen. Hiertegen zijn geen bezwaren. Hierna wordt de vergadering gesloten. Het klokkeluiden. Klokkegelui doet de meeste menschen aan als eeu plechtig iets en treft iedereen. In on?e omgeving wordt het veelal gebezigd tijdeus begrafenisseu. Het is een reeds zeer oud gebruik en stamt af uit den tijd toen men dacht door klokkengelui de booze geesten die om den doode zweefden te verdrijven. Tot grond heeft het dus een soort bijgeloof, dat in onze dagen wel zal hebben afgedaan. Thans gelooven we dat het klokkengelui bi zonder treffen zal, talloos zijo de ziektegevallen en sterftegevalleD, telkens weer brommen de klokken eo menige zieke vraagt zich angstig af, wie wordt er nu weor begraven Dat dit een minder gtele uitwerking heeft op vele gestellen behoeft geen betoog. Zoa het daarom een ver keerden raad zijn om het z.g. doodenlmden at te schaffen ST-MAARTENSDIJK. Bij den klompenmaker A. Robbe is deze week uit eeu loodsje een hoe veelheid van iy2 H.L. steenkolen ontvreemd OUD-VOSSEMEER. Alhier komt bij een landbouwer een geval vai) Mond- eD Klauwzeer voor onder het rundvee. STAVEN1 ISSE. 11. Zaterdag werd de cursus ia Bedrijfscoutrole (landbouwboekhouden) te geven door deu heer Buijze, te Sint-Maartens dijk gpopend. Een II tal personen neemt er aan deel. Ten einde t.e voorzien in de veel ver- eiechte geneeskundige hulp alhier, is te dezer plaatse eeu Officier vau gezondheid gedetacheerd, Wegens de vele zieken, ook onder hej personeel ziju alle onderwijsinrichtingen te dezer plaatse voor onbepaalden tijd gesloten. De traditie van jaren getrouw, bracht St- Nicolaas, vergezeld van zijn zwarte knecht dit jaar een bezoek aan de Bewaarschool alhier. De kinderen verkeerden, zooals vanzelf spreekt in spanning en verbeidden met een zeker ont zag den goeden Sint, die het gewaagd had eeu zoo grooten reis te ondernemen. Hun geduld werd niet op eén langen proef gesteld daar trad de kindervriend vergezeld van zijn zwarten knecht het schoollokaal binnen waarop de kinderen een welkomstlied inzetten en de Sint tusschen de rijen van met vlaggetjes in hun handen houdende kinderen zijn intrede deed. Op zwarte Piet werd meer dan een vrees achtige blik geworpen, doch een vriendelijke knik van den Sint, stelde allen weldra gerust. St-Nicolaas, vermoeid van zijn tocht zette zich neder in een versierden stoel, terwijl eenige dames, die zich bereidwillig hiervoor beschikbaar hadden gesteld, met bet onderwijzend personeel der bewaarschool de kinderen op chocolademelk tracteerden, een attentie van mevr. Wed. C. H. A. Wagtho v. d. Burght. St.-Nicolaas sprak hierna de kinderen toe, vooral zij die goed opgepast hadden werden niet vergeten, terwijl zwarte |Piet de_> ondeugenden bedreigde met zijn roe. Daarna ging St-Nicolaas de school eens rond had voor ieder kind een vriendelijk woord en deed door zijn knecht, die ouvermoeid bleek, aan ieder kind eet) preoteboek of andere pre sentje uitreikeü. De kinderen waren blij-verheugd en zeker komt Burgemeester Wagtho den dank van alle kindervrienden toe, daar hij het initiatief om St.- Nicolaas een bezoek te doen brengeo, heeft ge nomen. IN DE TWEEDE KAMER beleeft men niet veel plezier van den heer Wijnkoop met ziju ontelbare interpellaties en een gevolg daar van is dat de heer Wijnkoop niet veel pleizier beleeft van de Kamer Dinsdag heeft hij dit oader- vonden. De heer Wijnkoop verzocht toen te mogen onder vragen over het verblijf van den ex-keizer hier te lande en over den daarmee in verband staanden doortocht van Duitscho iroepen door Limburg en ten tweede over de pogroms in Galicië. Hij vroeg deze interpellaties nog heden te behandelon. De voorzitter weigerde dit, omdat het in strijd was met het reglement van orde, waarop de heer Wijnkoop wenschte zijn verzoek in stemming ge bracht te zien. Het werd met 59 tegen 4 stemmen verworpen. Ook de motie-Wijnkoop betreffende de Russische krijgsgevangen hier te lande en de ge ïnterneerden in het kamp te Bergen werd verworpen met zelfde stemmental. Daarmee was alleen uitgemaakt dat de interpel laties niet terstond dus op Dinsdag zouden behan deld worden en de heer Wijnkoop kon den volgenden dag zijn verzoek herhalen, wat hij natuurlijk deed. De heer Beuraer wilde de interpellaties niet toe gestaan zien, o.a. omdat een man als de heer Wijnkoop niet kiescli genoeg is om dergelijke teere zaken op de juiste wyze te behandelen. Dit gezegde kostte den heer Beumer een berisping van den voorzitter, maar dit veranderde niets aan de stemming der Kamerhet verlof werd met 65 tegen 4 stemmen geweigerd. Nu kon aan de staatsbegrooting begonnen worden en al dadelijk kwam weer het gewone verschijnsel voor den dag dat de eerste redevoeringen geen van alle rechtstreeks over de begrooting liepen, maar men was ook pas met de algemeene beschou wingen bezig. De eerste spreker was de heer Marchant, die in een lange rede nog eens uitvoerig terugkwam op de „vergissing van Troelstra." Hij waarschuwde tegen de revolutionnaire theorieën, maar evenzeer tegen eeu reactie die even gevaarlijk zou zijn als de revolutie. Hij somde de wenschon zijner partij ophet recht van oorlogsverklaring door de Kroon moet vervallen, de erfopvolging moet opnieuw geregeld en beperkt blijven tot de nakomelingen der Koningin de 8-urige werkdag, ouderdomsverzoriging en ver zekeringswetten moeten spoedig volgen. Den ex-keizer beschouwde spreker al9 een hoogen gast (de heer Wijnkoop schreeuwde een misdadiger!") maar als zijn verblijf ons moeilijkheden veroorzaakt, moet hij naar Duitschland teruggewezen worden. Na don heer Marchant sprak de heer De Muralt, die de regeering aanmaande tot invoering der ver zekeringswetten en een pleidooi voerde voor Staats pensioen, dat hij evenwel van deze regeering niet durfde verwachten. De heer Lely had het eveneens over de verzekerings- wetlen-Talma en kwam op tegen de voorstelling der regeering, dat de niet invoering dier wetten een uitvloeisel was van den wil der Kamermeerderheid Verder wenschte hij afschaffing der Eerste Kamer meer kamerleden, nadere regeling der troonsop volging enz. De eerste spreker der rechterzijde was de heer Voort van Zijp van wien wij het belangrijke nieuws mochten vereemen dat de rechterzijde voor vrouwen kiesrecht is en dat grondwetsherziezing sprekors sym pathie heeft maar eerst moet ander werk gedaan worden. Nog andere wenschen en vragen bracht de spreker naar voren, die ook opkwam tegen de revolution naire beweging der soc.-democraten. De laatste spreker van Woensdag was de heer Dresselhuis. Deze spoorde krachtig aan op verhooging van het ouderdomspensioen niet alleen voor werklieden maar voor allen die het noodig hebben. Donderdag gaf de heer Nolens eenige bijzonder heden omtrent de laatste kabinetsformatie de heer Marchant had daarna gevraagd. Hij zei, dat de op dracht tot de kabinetsformatie door hem aanvaard was, nadat was gebleken, dat van een gemengd kabinet geen sprake kon ziju. Het kabinet kon toen geen ander zijn dau een extra-parlementair of een rechtsch. Volgens spreker moest het laatste gekozen worden. Toen bleek dat een rechts ministerie mogelijk was. heeft spreker zich teruggetrokken met het oog op de gevoeligheden die zonden zijn gekwetst als hij zelf de portefeuille had aauvaard. De geallieerden in Duitschland. Met gemengde gevoeleus zullen de Duitscbers den intocht van de geallieerde legerscharen op hun grondgebied hebben aangezien. Van Duitsche zijde was het verzoek tot de geallieerden gericht om geen Belgen de Rijn streek te lateu bezetten. Men was zeker, en wel terecht, bevreesd dat deze dezelfde maatregelen zouden treffen als die de Dnitschers gedurende 4 jaren in België hebben toegepast. - Een buitengewoon corresp. van de N. R. Ct. schrijft er over aan zijn blad. Zondagmiddag keerde ik met moeite uit Aken terug, waar gisterenavoud een gedeelte van de Belgische bezettingstroepen binnen waren ge komen (anderen volgden nu.) Tot dat tijdstip was alles rustig in Aken men hoopte geen Belgische bezetting te zullen betamen waarschijnlijk bevreesd voor weer wraak. Hedenmorgen was overal oDgeveer het volgende in het Eransch en Dnitsch aangeplaktTot nader orde is alle verkeer op straat tusschen 7 nur 's avonds en 5 unr 's morgens Belgische tijd verboden. De café's, theaters, enz. blijven tot nader orde gesloten. Alle vervoer van personen of goederen in de stad, per rijtuig of wagen is verboden uit gezonderd de trams. Alle verzamelingen op straat van menschen is verboden zal eventueel met gebruik van wapens uit elkaar gejaagd worden. Voor hedenavond 1 Dec. moeten alle wapens ingeleverd zijn. Huiszoekingen kannen ten alle tijde overal plaats hebbeo. Bij ontmoetingen op straat met Belgische officieren, moeten de burgers van het trottoir gaan en het hoofd ontblooten. (Mij werd door 2 officieren de hoed afgerukt, niettegenstaande ik zeide Hollander te zijn. Terwijl met de rijzweep andere de hoeden werden afgeslagen.) Het verschijnen, verkoopen etc. van couranten of drukwerk is -verboden. Niemand mag Aken verlaten of er binnen komen. Tusschen 4 uur 's avonds en 8 uur 's avonds moet licht branden iu de parterres van alle huizen. Bij overtredingen van bovenstaande artikelen zal men op staandevoet doodgeschoten worden. De stad wordt direct een boete opgelegd. Tien gijzelaars moeten steeds op het stadhuis zijn, om de 24 uur worden zij door 10 andere afgelost. Deze aanplakbiljetten waren onderteekend door de Belgische militaire commandant „Gracia". In mijn hotel kwamen hedenmorgen in Aken een Belgisch geestelijke met Belgische militairen. De geestelijke trad zeer ruw op tegen eeu Duitsch logé, <lie vroeger beweerd zou hebbeD, dat België Duitsch zou blijven. Herbenoemd tot Notabelen bij de Ned. Herv. ge meente te St-Annaland de heeren Ad. Scherpenisae Wz. en I. Overbeeke Lz. Ierseke. Tot diaken der Ger. kerk is in de vaca- ture-Meeuwsen benoemd de heer A. Jansen. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Luttervelt, nam. 2 nar ds. Van Griethuizen ven Oud-Vossemeer. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: Geen dienst. Geref. Kerk voorm. 9.30 aar en nam. 2 uur candidaat Pos, te Zaandam. Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm 9,30, en nam. 2 uur dhr. de Graaf, 's avonds 6 nor leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, v0orm. 9,30 ds. Oosterhuis nam. 2 uur geen dienst. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avond 5.30 uur ds. Janse. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 leeskerk nam. 2 uur ds. de Mol Moncourt. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonda 5.30 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur niet bekend. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonda 5,30 nor leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9,30 leeskerk door dhr. S. M. v. d. Bel nam. ds. Oosterhuys. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonda 5 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 ds. Van Griet- huijzen nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur leeskerk IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. nog niet bekend, nam. ds. Boer, doopsbediening. Geref. Kerk, voorm. en nam. ds. Meyer. Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en 'a avonda ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 'a avonda leeskerk. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. 3 Dec. 1918. Ten overstaan van notaris D. van de Velde te Tholen werden heden te Scherpeoisse ten verzoeke van de erfgenamen van wylen Mej. de Wed. A. Rijstenbil aldaar in het openbaar verkocht de volgende onroerende goederen te Scherpenisse in den Scherpenisse polder en Kerkezitplaataen Donker Jacobshoek 2 Heet. 45 aren (4 gemeten 162 roeden) bouwland aan den Hoogenweg aan den heer Jac. Rystenbil te Scherpenisse voor f1500. 49 a. 89 ca. (I gem. 8U/2 roeden) bouwland aldaar aan den heer L. de Wilde te Poortvliet voor f 1560. 33 a. 61 ca. bouwland aldaar aan denzelfden voor f1470. 2 heet. 73 a. 30 ca. f6 gem. 289l/2 roeden) bouw en Weiland aan het Sluiswegje aan den heer Jac. de Wilde Jansz. te Scherpenisse voor f 1230. Abeelhoek 2 Heet. 49 aren 40 centiaren (6 ge meten 107 roeden) bouwland aan den Lagenweg aan den heer L. de Wilde voornoemd voor f 1505 94 a. 37 ca. (2 gem. 121112 roeden) bouw- en weiland aan het Blindewegje westzijde aan den heer Abr. Kot te Tholen voor f 1035. 1 Heet. 91 a. 60 ca. (4 gem. 264l/2 roeden; bouwland aldaar aan den heer Arend Rijstenbil voornoemd voor 1 875. Jan van Ritlandshoek. 84 A. 60 cA. 2 gam. 46l/2 roeden bouwland aan het Blinde wegje, oostzzde nan den heer Abr. Kot te Tholen voor f 1035. 1 Heet. 91 A. 60 cA. 4 gem. 2741/2 roeden bouwland aldaar aan den heer Arend Rijstenbil voornoemd voor f 875.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1918 | | pagina 2