IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT No. 7352 Zaterdag 2 November 19 f8. Vijf en dertigste jaargang Tweede Blad. g< va inii gan Firma J. M. C. POT - Tholen. het tot men irbij aan s de aan i op lorst, door ngen werd l de isen ijnt isen ge- de )or- had irijf trije ken len, dii iige omt d< ;anc gel' ttei dei rig< ver taai aat nei ent Wei dai zijn lam vari mei da Hm inei looi )bei 1 ei iten ver bui riaa age va daa i ei aa den tgbi m c de tgei Fe ng3 t 3 g 1 VI :hef ïdb zei elli; ■geil 1 d in 311 ten voi in eni] iezi ield sm nte von atei ird ster tsc irlo b b ;sv< ivei irin buc li. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco per post f 1,22®. Voor het buitenland 90 cents, zoüder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel ineer 15 centi. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente St-Maartensdijk op Vrijdag 25 October. Voorzitter, de Burgemeester. Nadat door den Voorzitter de vergade ring is geopend, deelt deze mede, dat van den heer Gaakeer bericht is ingekomen dat hij wegens ongesteldheid verhinderd is deze vergadering bij te wonen. De notulen der vorige vergadering worden na lezing ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn Een adres van de bewoners der kleine kade, houdende verzoek om deonbewoon- baarverklaarde huisjes niet te doen afbreken, daar anders de overige huisjes onbewoon baar worden. Waar hierover geen advies van B. en W. is uitgebracht wordt op een vraag van den heer Bijnberg medegedeeld dat er geen bezwaren tegen zijn de huisjes nog dezen winter te laten staan. Een kennisgeving van storting door den Bijksontvanger wordt voor kennisgeving aangenomen. Eveneens wordt voor kennisgeving aan genomen een adres der gemeente IJist houdende verzoek om adhaesie te betuigen aan een adres waarin de Regeering wordt verzocht om ten spoedigste art. 192 der Grondwet inzake gelijkstelling van het bizonder onderwijs, toe te passen. Een verzoek van de bewoners van Ge meentewoningen in de Boschstraat, waarin deze verzoeken om van Gemeentewege hunne woningen te laten voorzien van electrisch licht, daar zij zelf niet bij machte zijn de kosten hiervan te betalen. De Voorzitter zegt dat B. en W. van meening zijn dat hiertegen geen bezwaren kunnen bestaan, doch dat de huurwaarde dier perceelen dan zoodanig zal moeten worden verhoogd, dat hieruit de te maken kosten zijn te dekken. De heer Kloet zegt zich met dit voor stel te kunnen vereenigen. Bij stemming blijkt dat alle leden er mee meegaan. Daarna heeft plaats de aanbieding van de begrooting Weezenarmbestunr sluitende in totaal in ontvang en uitgaaf op f 14476.4272. Onder de uitgaven komt voor onder onvoorzien van f35Ï1.4272. De beer Kloet bepleit een hooger bedrag uit te trekken ten bate der be deelden, alles is duurder, zoodat een hooger bedrag alleszins gewettigd zou zijn. De Voorzitter vreest dat het Bestuur bezwaren zal maken. Vele ontvangsten komen eerst laat binnen, zoodat er wel eens geen geld in kas zou kunnen zijn. De heer Hage deelt dit bezwaar niet. Spr. zou het niet zoo erg vinden indien het Bestuur hiervoor eens gelden zou moeten leenen, op die paar procenten rente komt het bij het Weezenarmbestuur toch niet op aan. De heer Rijnberg bepleit een goede be deeling ten voordeele van arme menschen. De Voorzitter zou gaarne vernemen of men het niet wenschelijk acht om een en ander nog eens na te gaan en de begroo ting maar aan te houden tot een volgende vergadering. De heer Rijnberg meent dat zulks niet noodig is, en stelt voor om de post be deelden met f 500 te verhoogen en de post voor onvoorzien te brengen van f3511.42 op f3011.42. Met alg. st. wordt dit voorstel aange nomen. Daarna wordt behandeld een reclame tegen zijn aanslag in den H. O. van W. de Wilde. De Raad gaat hiertoe over in een zitting met gesloten deuren. Na heropening der vergadering deelt de Voorzitter mede, dat, aangezien de aanslag is in overeenstemming met die der Rijks inkomstenbelasting, de Raad geen termen vindt om een lager bedrag dan f 4000 inkomen als waarvoor reclamant is aan geslagen, vast te stellen. De heer Rijnberg stelt de vraag of het wellicht niet wenschelijk zou zijn in het belang der gemeentefmanciën om eens aandacht te schenken aan hetgeen door de Wilde is beweerd omtrent inkomens van arbeidersgezinnen, die ongeveer f100 per week verdienen en dus veel te laag zijn aangeslagen. De heer Quakkelaar zegt men om recht vaardig te zijn, de Wilde de namen maar eens moet laten opgeven. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten waarin deze voorstellen om de salarissen van Burgemeester en Secretaris te verhoogen en deze te brengen op f 1500 en zoolang het salaris niet in overeen stemming is met de minimumregeling hier boven nog te geven f75 voor pensioens storting'. Voor den gemeente-ontvanger te stellen op f 700, verhoogd met f 50 voor pensioens bijdrage, een en ander vanaf 1 Januari 11118 en vanaf 1 Januari 1919 f 100 ver hooging onder aftrek alsdan van den toe slag voor pensioensstorting. De heer Kloet vraagt of, al zijn de func tionarissen niet gehuwd, deze toch dienen bij te dragen in de storting voor wedu- wenpensioen. De Voorzitter antwoordt hierop beves tigend. Niemand der leden verlangt over de voorgestelde verhooging het woord, zoodat deze met alg. st. wordt goedgevonden. Hierop wordt door den voorzitter eene uitvoerige memorie van toelichting voor gelezen, waarin onder aanhaling van de ongeregeldheden op Zaterdag 15 October de wenschelijkheid in het licht wordt ge steld om een tweede gemeenteveldwachter aan te stellen. Vooral wordt op den voor grond gesteld de toenemende baldadigheid en de veelvuldige diefstallen, waardoor de voorzitter als hoofd der politie de verant woording niet langer op zich kan nemen. De heer Rijnberg bestrijdt de meening des voorzitters als zou de aanstelling van een tweede veldwachter de diefstallen en baldadigheid voldoende kunnen bestrijden. Zelfs bij aanstelling van een tweeden veld wachter is het voor de politie niet moge lijk om overal tegelijk te zijn. Wat spr. wel graag zou willen is dit dat de tegen woordige veldwachter eens beter toezicht hield bij straatschenderij en hiervan pro cesverbaal opmaakt als hij een dergelijk feit constateert en dat dan tevens een dergelijk procesverbaal doorgezet wordt. De Voorzitter deelt mede dat bij ieder ingekomen procesverbaal nauwkeurig wordt overwogen of vervolging mogelijk is, en hiernaar wordt steeds gehandeld. De heer Rijnberg deelt mede dat spr. bij Nieuwenhuizen wel eens klaagde over de straatschenderij, waarbij opgeschoten knapen liepen te zingen, hetgeen verboden is. Be veldwachter zeide dan dat hij het rumoer wel hoorde, doch niet kon waar nomen wie de schuldige was. Zoo wijst spr. ook op het eenzijdig optreden van de politie. Toen indertijd eens een wagen van Quakkelaar op den Ring stond, werd hier van procesverbaal opgemaakt, doch nadien zijn er ook nog anderen geweest die de verordening overtraden en hiervan wordt niets gezegd. 1 Veldwachter oefent dus reeds geen voldoende toezicht uit, 2 zullen het evenmin doen. Over het voor en tegen wordt nog een zeer langdurige discussie gevoerd, in stem ming gebracht, wordt des Voorzitter's voor stel met op één na alg. st. verworpen. De heer Quakkelaar stemt voor. De voorzitter deelt mede dat hij den Commissaris der Koningin verzoeken zal om in te grijpen, daar de aanstelling van een tweede veldwachter noodig is. Met alg. st. wordt daarna besloten om voor de verleende diensten aan den rijks veldwachter te St-Maartensdijk een grati ficatie toe te kennen van f 75 en aan den commandant der rijksveldwacht te Tholen f25. Vervolgens wordt de gemeentebegrooting aangeboden en bij deze aanbieding maken nagenoeg alle raadsleden gebruik om ver schillende daarop uitgetrokken salarissen te verhoogen. De jaarwedde van den ge meenteveldwachter wordt van f 590 op f700 gebracht, de bode krijgt f200, de klokkenist van f 90 op f 120, de grafdelver van f75 op f 100, de bakenmeester van f25 op f35, de vroedvrouw van f250 op f300, de verzorger van het klokkenspel van f25 op f35, de nachtwaker van f125 op f 150. Daarna wordt de begrooting voor- loopig vastgesteld. Aan de orde komt de onteigening van de huisjes Kleine kaai. Volgens de gedane taxaties hebben de twee huisjes een waarde van f199,995ieder, welk bedraggesteld wordt op f200; met het oog op de bijkomende kosten wordt aangenomen een bedrag van f 500. Met op één na alg. st., die van den heer Groenewege, keurt de raad dit goed. Eveneens wordt met alg. st. besloten om bet cijfer van den H. O. met f2000 te verhoogen en hiervoor de goedkeuring aan te vragen, echter zonder een cijfer te noe men, hetgeen de administratie vergemak kelijkt. De heer Rijnberg brengt in herinnering dat indertijd door L. de Wilde is verzocht om door gebruik te maken van de Oost poort, een woning te verbeteren. Een beslissing wordt nog niet genomen, men zal eerst de zaak nog eens nader onder oogen zien en dan later besluiten. De heer Quakkelaar zou het zeer ge- wenscht achten indien er petroleum, waar van de gemeente nog eenigen voorraad bezit, werd aangewend om op de gevaar lijkste punten een lantaarn te branden. De Voorzit'er deelt mede, dat, hoewel hij hier gaarne toe zou overgaan, dit door de rijkspetroleumdistributie is verboden, zoodat dit niet mogelijk is. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente Tholen op Dinsdag 29 Oct. 1918. Er zijn twee vacatures. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat van de h.h. Hollestelle en Christiaanse bericht is ingekomen dat ze verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Hierna wijdt de Voorzitter een woord van gedachtenis aan wijlen 'net lid van den raad C. A. H. Wagtiio en deelt mede namens den raad een brief met rouwbe klag aan de weduwe te zullen zenden. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat wegens het heerschen van de Spaansche griep de Openbare en Bizondere school zijn gesloten. De Notulen worden ongewijzigd vast gesteld. De heer van Vredenburch merkt op dat verzuimd is in de vorige vergadering voor de Oudelandscbe straat een rooilijn vast te stellen en acht het gewenscht dat dit alsnog plaats heeft. Met alg. stemmen besluit de Raad hier toe. Ingekomen zijn a. Kennisgeving overlijden van den heer C. A. IJ. Wagtho. b. schrijven Ged. Staten Staten 20/9 Koh. Hootdel. Omslag. c. dankbetuiging van de afd. Tholen van het Groene Kruis voor de verleende bijdrage voor wijkverpleging. (1. Procesverbaal kasopn. Worden voor kennisgeving aangenomen. e. Een verzoekschrift van de nacht wakers om hun vergoeding van f l per nacht te brengen op fl.50. De voorzitter deelt mede dat B. en W. voorstellen om op dit adres gunstig te te beschikken. Deheercaw Vredenburch vooropstellende dat hij niet tegen de verhooging der be looning is, brengt in herinnering dat hij reeds eerder de opheffing van dit instituut heeft bepleit. Bewaking buiten de kom zou vrij wat beter zijn, een en ander met het oog op de vele diefstallen die worden gepleegd. De heer Quist zegt het hiermede vol komen eens te zijn, buiten de kom komen vele diefstallen voor 'terwijl de baldadig heid en het vernielen van veldvruchten toenemen en men bovendien buiten nimmer politie ziet. De nachtwakers hebben nog nimmer iemand gesnapt. De heer Goossen vraagt waarin de diensten van de nachtwakers bestaan. De voorzittter deelt mede dat ze dienst doen in de kom en bij mogelijk onraad de politie waarschuwen. Spr. zelf voelt er ook wel voor om wat deze instelling betreft tot de een of andere oplossing te komen, doch men zou over kunnen gaan om de gevraagde verhooging toe te staan en dan eens na te gaan of er in het be lang der gemeenschap niet de een of andere weg op gevonden kan worden. Met alg. st. wordt zoodanig besloten, terwijl de heer De Jong desgevraagd, zich bereid verklaart om te trachten een op lossing te vinden. f. Miss. van Ged. Staten waarin dezen mededeelen dat de salarissen van Burge meester en Secretaris der Gemeente ver hoogd dienen te worden en gesteld, met inachtneming van het aantal dienst jaren voor de gemeente Tholen voor den Burgemeester op f 1900 en voor den Se cretaris op f2200, en zulks met terug werkende kracht vanaf 1 Januari 1918, terwijl het salaris van den secretaris met 1 Januari 1919 wegens de periodieke ver hooging met f 150 zal stijgen en dan f2350 zal moeten bedragen, als minimum. De voorzitter vraagt of de leden zich met de opvatting van Ged. Staten kunnen vereenigen of wellicht aan het minimum nog iets toegevoegd werischen te zien. De heer Wagemaker brengt in het midden dat het weinig zal baten of we ons legen de voorgestelde verhoog ng verzetten. Met alg. st. wordt het voorstel onge wijzigd aangenomen. g. request van P. Blaas om verhooging van zijn jaarwedde als boschwachter en als agent van politie. De voorzitter deelt mede dat dit punt nog niet door B. en W. is behandeld en verneemt gaarne ol' men wellicht dit punt nader toegelicht wenscht te zien door B. en VV. en de behandeling uitgesteld tot een latere vergadering. De heer Watjemaker vraagt of Blaas, die werkzaamheden verricht bij de distri butie, hiervoor extra wordt betaald. De voorzitier geeft hierop een toestem mend antwoord. De heer Goossen meent te weten dat Blaas eenige jaren terug zijn salaris als boschwachter is verhooogd. De voorzitter zegt dat dit indertijd een vier of vijftal jaren geleden heeft plaats gehad, spr. vraagt nogmaals of de leden het heter vinden deze zaak in een volgende vergadering nader te behandelen. De heer de Jong is van meening dat deze zaak vandaag wel kan worden afge handeld, heeft adressant nog andere be trekkingen 1 De voorzitter antwoordt dat Blaas tijde lijk is belast met de kolendistributie, en men heeft hiervoor Blaas genomen omdat deze geheel te vertrouwen is en tevens om hem tegemoet te komen, daar zijn salaris niet zoo bizonder hoog is. De heer de Jong vindt in dit geval een verhooging alleszins gewettigd. De heer Wagemaker zegt voor verhoo ging, zooals Blaas die vraagt, niet veel te voelen, wel zou spr. hem een verhooging willen geven als politieagent, daar Blaas in deze betrekking nimmer een vrijen Zaterdagavond of Zondag heeft en deze dagen steeds dienst doet. Hij heeft extra verdiensten bij de steenkolendistri- butie en deze verricht hij gewoonlijk in den tijd dat hij als boschwachter dienst moet doen. De heer van Hiele zegt zich met de strekking van het voorstel van den heer Wagemaker te kunnen vereenigen. De heer Wagemaker informeert na het bedrag dat Blaas voor zijn distr.-werk- zaamheden ontvangt. De voorzitter antwoordt dit op het oogenblik niet mee te kunnen deelen daar hein de cijfers zoo niet bekend zijn. De heer van Vredenburch meent dat het aanbeveling verdient de zaak aan te houden tot de volgende vergadering, dan hebben 6. en W. gelegenheid om een en ander nader toe te lichten. De heer de Jong is tegen uitstel, daar de adressant hiervan de dupe wordt, zoo dikwijls hebben we geen vergadering en moet de man wachten op verhooging zijner wedde, bovendien moet. deze steeds in touw zijn, andere loouen zijn ook hooger geworden. De heer Wagemaker verklaart hierna met den heer de Jong mede te kunnen gaan. De heer Goossen zegt dat indien de Raad ingaat op hel verzoek van Blaas, deze een salaris krijgt, van 11200. Op den voorgrond wil spr. echter stollen de meeuing die hij steeds heelt voorgestaan dat een arbeider

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1918 | | pagina 3