IERSEKSCHE THOOLSCHECOURABT No. 7350 Zaterdag 19 October 1918. Vijf en dertigste jaargang Firma J. M. C. POT Tholen. EEN STUK WERELDGESCHIEDENIS. RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal I 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco per post f 1,225. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Met verbijsterende snelheid grijpt het wereld- [ebeoren om ons heen. Duitschland dat eenige naanden geleden op het hoogtepunt van zijn oacht scheen gekomen ligt ter aarde geworpen, )e Pruisisch militaire staat die geheel Europa wet voor wilde schrijven valt uiteen en hier- oor treedt in de plaats een Duitschland raar alle bewoners de rechten deelachtig zullen rorden van een burgelijkeu staat en niet meer ién macht, die der adelijke heeren en der mili- airen, alleen zal heerschen. Oostenrijks Hongarije is als keizerrijk uit- .ngevallen en hiervoor treden inplaats vier af- onderlijke staten waarin onder zijn gebracht ier der volkeren die destijds één keizerrijk vorm en en van alleenheerscher met uitgebreide echten is de Oo9tenrijksche keizer geworden en gewoon vorst die regeert volgens een grond- pet, zooals we die in andere landen ook kennen. Turkije als grootmacht bestaat niet meèr en j Sultau die als eenig heerscher met het zwaard egeerde zal weldra niets meer hebben te ver dien. Wat moet het hart van de Duitsche macht lebbers treurig zijn Droomen van een groote oogenheid te zullen worden zijn in rook vervlogen, leen expansie naar het Oosten en daardoor leerschers van de oude landwegen in die richting ot aan Bagdad 1 Als het bloed tevergeefs ge loeid, alle ellende tervergeefs geledenDoor ijn medoogenlooze wijze van oorlogvoeren, allééa im tot grooter macht te geraken ging men den lorlog iö,kreeg bet een wereld vau vijanden tegen- Ter zich en met wat een pover resultaatDe politieke zoowel als de militaire gebeurtenissen an de laatste week leeren ous dat er groote ebeurtenissen hebben plaats gevonden. Den ersten dag dezer week kwam het bericht dat Juitschland ten volle Amerika's eischen inwilligde, etgeen den vrede heel wat nader brengt. Hierop volgde Wilsons antwoord, die niet prak van de aanvaarding van Duitscblauds otwoord doch wenscht dat de voorwaarden raarop Duitschland een wapenstilstand kan ver- rijgen, moeten worden overgelaten aande eischen ie de militaire aanvoerders van de Entente renschen te stellenterwijl de president het et totstandkomen hiervau tevens laat afbangen an het staken van den duikbootoorlog en van reedbeden op het oorlogsterrein en in de lucht [epleegd. In Duitschland wekte dit bericht wel eenige eleurstelling maar men gaf toch den moed op rede niet geheel op. Zoo werd gemeld dat de egeeriDg een ingrijpende verandering zou bren- eu in de absolute macht van den Keizer wat èt verklaren van den oorlog betreft. Deze pacht wordt in handen van den Rijksdag ge- Bgd, waarmede de huidige Daitsche regeering Qont dat het haar ernst is om vrede te ver- rijgen. Dat er védr deze week ten einde is nog be- ingrijke dingen op politiek terrein staan te ge- euren, kan men als vaststaande aannemen. Dat r echter ook voorbarige geruchten de ronde oen, ondervond men Woensdag schier overal. )üs Amsterdamsch persbureau zond ons dien ag een telegram dat de N. R. Ct., bulletineerde at Daitschland zich overgaf en waaruit even- ens was op te maken dat de keizer afstand had edaan van den troon. Nu is de N. R. Ct. een an onze grootste bladen en deze seinde dit ieuws dan ook overal heen. Wij bulletineerden it eveneens, doch vroegen in een dringend ilefoongesprek nog nadere inlichtingen aan ous erabureau, dat ons mededeelde dat het bericht iet officieel bevestigd werd, terwijl we later van qs bureau een telegram ontvingen dat de N.R.Ct. et bericht tegensprak. Het bericht zooals het luide was ecbtor ?AAR. Het kwam uit DUITSCHE OFFICI- IELE BRON, was door de Duitsche censuur oorgelateul De N. R. Crt. is echter vau meening dat invloeden aan het werk zijn geweest die het eds genomen besluit op het laatste oogenblik ebben doen intrekken. Ook in het buitenland werd dit bericht ver beid, en verwekte daar dan ook allerlei blijde er wachtingen. Dat er echter nog belangrijke ebeurtenissen zijn te verwachten, kan men na- moeg als vaststaand aannemen. Terwijl we dit likel schrijven is de Rijksdag aan het verga pen en dat er hier belangrijke besprekingen illen worden gehouden die nauw verband honden iet den vrede, is wel aan te nemen. We ver achten in ieder geval nog Vrijdag telegram- en uit Duitschland, die hieromtrent wel een ander zullen mededeelen. Advertentiënvan I tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De belangrijkste gebenrteuis deze week is wel dat de Eogelschen Donderdag een landiog hebben beproefd bij Ostende en deze landing is gelakt I De Engelschen zetten voet aan wal en bezetten Ostende. Hieruit blijkt dat de Duitschers de Belgische kust ontruimen hetgeen verstrekkende gevolgen voor hen heeft, daar hierdoor de duik bootoorlog practisch onmogelijk wordt en de vredespartij in Daitschland gewild of ongewild een machtig wapen in handen gegeven, daar de All-Duitschers nimmer vao die kust meer wensch- ten afstand te doen. En zoo ziet men, de vredesidee breekt baan en hetgeen in normale tijden wellicht een halve eeuw had geduurd, heeft nu plaats in eenige maanden De Dnitschers krijgen politieke rechten en worden mondige menschen, terwijl het Prui sische militairisme ten doode is opgeschreven. TWEEDE KAMER Io de vergadering van Dinsdag gaf de mi nister van IJs9elstein den heer Schaper gelegen heid voor diens interpellatie betreffende de levensmiddelenvoorziening. Uit het antwoord van den minister op de reeks van ongeveer 20 vragen stippen we het voornaamste aan De uitvoer van alle levens middelen, die noodig zijn of kannen zijn, wordt belet. De scheur wet zal spoedig klaar zijn. De teelt van handelsgewassen zal verboden of beperkt worden. Boeren die hnu graan niet inleveren mogen niet langer graan voor zich zelf houden. De graanlevering valt mee verhooging van broodrantsoen ia evenwel nog niet mogelijkmisschien later, nog vóói den winter. Er is op 't oogenblik graan tot Au gustus. Een ontwerp tegen den kettinghandel is in voorbereiding. Rundveedistributie zou 40 millioen gekost eo toch dc de mingegoedeu niet gebaat hebben. Het vet rantsoen kan on mogelijk worden verhoogd. Met het kolenrant- soen staat het er niet kwaad voor; al werd de kolenaanvoer uit het buitenland gestaakt is het minimum van 10 eenheden voor huiselijk gebruik toch verzekerd. De turfproductie zal uitgebreid worden. De heer Schaper was door het antwoord van den minister niet bijster voldaan en stelde een motie voor, inhoudende le. verzoek om krach tige bestrijding van den clandestienen handel, 2e. inbeslagneming van clandestiene voorraden en verdeeÜDg daarvan met inbegrip der mili taire voorraden, 3e. een protest tegen alle plannen van bezuiniging, die de levensbehoeften duurder zouden maken, en 4e. het verlangen dat de prijzen integendeel verlaagd zullen worden zoo noodig met verhooging van den toeslag uit de schatkist. Over deze motie werd den heelen dag gedis- cnssiëerd. Voor den heer Wijnkoop scheen de oplossing van de moeilijke kwestie die aan de orde was, al bijzonder gemakkelijk. Hij wilde het witte brood in kwaliteit en kwantiteit als volksvoedsel herstelleö. Doet men dat niet zei hij, dan wordt er niet alleen honger geleden maar werkt men ook verzieking in de hand. Natuurlijk werd hem gevraagd, hoe hij dat herstellen wilde. Het antwoord was weer eren eenvoudig „Door invoer uit Amerika" luidde het. Nie mand zal het verbazen dat de Kamer zich vroolijk maakte over woorden, die schenen te bewijzen dat de spreker nooit couranten leest. „Ach, er is geen touw aan vast te maken riep de heer Beumer. *0, wat een onzin riep de heer Duijs, die hem al meer in 't zonnetje ge zet had. Gelukkig waren er ook sprekers van hooger gehalte en daaronder de heer Knijper die ver klaarde het op vele ponten met den heer Schaper eens te zijn en de heer Smeeuk, die veel goeds in de motie vond. Vrij ongemerkt ging het debat over de motie- Schaper over in dat over een interpellatie van den heer De Wijkerslooth, die onder herinnering, dat verleden jaar de Kamer zich tegen het af maken van vee ter beteugeling van het mond en klauwzeer had uitgesproken, aan den minister vroeg of deze bereid was met de steeds voort gezette afmaking onmiddellijk te eindigen, of althans dan als de ziekte zich niet verder uit breidt. De minister antwoordde den volgenden dag, dat hoewel zijn adviseurs aanbevolen hadden om met het afmaken voort te gaan, nu bevel was gegeven er mee te eindigen, o.a. omdat het afmaken zooveel geld kost. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. 15 October 1918. Ten overstaan van den notaris D. vau de Velde te Tholen werden heden te Scherpenisse voor den heer Iz. K. Hage Jacz. aldaar publiek geveild b ij inzet de navolgende onroerende goederen onder de ge meente Scherpenisse, alles per 39,24 aren of Blooisch gemet ZOUTEPOLDER. 1. 25,60 A. bouwland f1675 2. 21,60 A id. f 1600; 3. 34,20 A. id. f 1775 4. 38,70 A. id. f1850. SCHERPENTSSEPOLDEROostmolenhoek. 5. 57 A. bouwland f1575; 6. 39,25 A. id. f1425; 7. 32.35 A. id. f1450 8. 35,50 A. id. f1500. ABEELHOEK: 9. 47,09 A. id. f1225 10. 57,02 A. id. f 1275 11. 50,30 A. id. f 1100 12. 56,97 A. id. f 1100 13. 76.55 A. id. f850 14. 70,20 A. id. f 975 15. 82,25 A. id. f 1000 16. 31,38 A. id. f 1000 17. 47.62 A. id. f 900 18. 62 A. id f825; 19. 97 A. id. f875 20. 70,78 id. f 925 21. 69,40 A. id. f950 22. 58,56 A.idf 1000 23. 62,16 A. id. f 1300. BOBBEWEELHOEK. 24. 1.08.90 H.A, weiland f 825 25. 1.02.10 H.A, id. f900. JAN VAN RITLANDSHOEK 26. 35.90 A. bouwland f 1025 27. 41.70 A. id. f 1025; 28. 32,40 A. id. f 1025 29. 30.80 A. id. f1050; 30. 43.18 A. id. f 1215. 31 45.70 A. id. f 1400. 32. 54.90 A. id. f 1475. WOLFSHOEK. 33. 59.50 A. id. f 1275 34. 43.80 A. id. f 1600; 35. 4470 A. id. f 1525; 36. 23,93 A. id. f 1725 37. 34,50 id. f 1800; 38. 36.80 A. id. f 1700 39. 66.86 A. id. f 1700. MATTHEUSHOEK. 40. 45.30 A. id. f950; 41. 41 A. id. f900; 42. 39,50 A. id. f 1075 43. 45.50 A. id. f 925 44. 66.91 A. id. f 1125 45. 32,40 A. f 1100 46. 53 A. id. f1125; 47. 71,40 A. id. f 900 48. 83,50 A. id. f575. WILLEM JANSENHOEK: 49. 73,40 A. weiland f725. KLEINENHOEK. 60. 57,80 A. weilandf975; 51. 37,30 A. f925. NOORD N1JSHOEK. 52. 1.08.00 H.A. weiland f 600. KLEINE GOOTE. 53. 28,90 A. bouwland f 800. Voor de rechtbank te Middelburg werd Dinsdag wegens het te duur verkoopen van zeep bij verstek tegen Janna de W. uit Ieraeke f 20 of 40 dagen geëischt en tegen J. v. L., C. v. L., J. en C. de K. nit Ierseke wegens diefstal van klappers ten nadeele van het Water schap de Breede watering beweBten Ierseke, 3 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. De vredesvooruitzichten en de duurte. Zal het nu met de schaarschte en de duurte spoedig uit zijn Er zijn er inderdaad, die het meenen en die binnen zeer korten tijd de „nor- male" toestanden terng verwachten. Maar daarom is het nog niet zoo. De ketting- handel, ja, die is als met één slag genekt en dat is een zeer gelokkig verschijnsel. We hebben gehoord van iemand, die tot voor kort bij een kettinghandelaar tevergeefs naar tal van artikelen vroeg. En no liep diezelfde handelaar hem den drempel plat met aanbiedingen van dezelfde artikelen. Geen wonder, dat de handelaar nu vergeefsche reizen maakte. Eu zoo gaat het overal. De kettiughandelaars 't zij hun van harte gegund krijgen hun loon wegals bij afspraak weigeren velen de aangeboden artikelen te aanvaarden. Maar afgescheiden van den kettinghandel is het zeker ook te verwachten, dat de exorbitante prijzen van verschillende artikelen wel eeniger- mate zullen dalen, meent het H b I. Natuurlijk is er van een terugkeer tot de vroegere prijzen geen sprake, zoolang hooge vrachten, gebrek aan scheepsruimte, tekort aan arbeiders hnn invloed zullen doen gelden. Maar met het fei telijke monopolie, dat thans vele handelaren en fabrikanten bezitten, zal het spoedig zijn gedaan en dat zal de prijzen doen daleu. Ten aanzien van de graanvoorzieniDg kannen ook belangrijke veranderingen worden verwacht. De tarweoogst in de Vereen. Staten, Canada, Australië, Britsch-Indië laat zich gunstig aan zien. Voorts zijn in die landen nog zeer groote voorraden nit oude oogsten aanwezig, die wegens gebrek aan scheepsruimte niet konden worden vervoerd. Na zal een groot deel der scheepsruimte nog Doodig zijn voor het terugvoeren van de Ameri- kaansche legers en vao de groote voorraden, die ten behoeve van deze legers zijn verscheept. Zoodat men nog niet al te optimistisch dient te zijn in zijn verwachtingen. Maar zeker zullen de maatregelen worden genomen om in den ergsten nood, ook hier te lande, te voorzien. Daartoe znllen zeker ook onze koloniën mee helpen. In verband hiermee behoeft men slechts te denken aan de groote voorraden cocosolie, welke onze regeering in Indië heeft aangekocht. Men kan er vrij zeker van lijn, dat zoo spoedig mogelijk die voorraden naar hier zullen worden overgebracht en aldus zal de vetschaarschte weldra tot het verleden kunnen behooren. Als eerst de wapenstilstand maar een feit geworden zal zijn, en dat behoelt niet lang meer te duren. Rijkskleed ing. Omtrent het verstrekken van rijkskleeding aan particulieren wordt thaoa meegedeeld, dat in de tweede helft dezer maand in alle winkels, fabrieken en magazijnen enz., inventarisatie wordt gehouden. Van inbeslagneming der goe deren is evenwel geen sprake en evenmin van sluiting der magazijnen. Worden bij inventarisatie de voorraden vol doende geacht, dan wordt (eo dit slechts voor zoover gewenschl wordt) alleen Rijkskleeding verstrekt. Zijn de voorraden onvoldoende, dan worden ook stoffen van betere hoedanigheid voor den gewonen verkoop verstrekt. Vallen de voorwaarden in het algemeen zeer sterk tegen, dan zal ook inventarisatie bij par ticulieren geschieden. Over eenige weken wordt de Rijkskleeding aan de gemeentebesturen geleverd. Deze leveren aan de winkeliers. De levering aan klanten is niet gebonden aan eenige weistandsgrens; ieder kan Rijkskleeding koopen. In het geheele land znllen commissies warden ingesteld. Aan een dergelijke commissie moet hij, die nieuwe kleeding wenscht te koopen, de noodzakelijkheid daarvan aantoonen. Erkent de commissie deze noodzakelijkheid, dan wordt den aanvrager een bon verstrekt. Noch Rijks-, noch andere kleeding wordt verkocht, dan tegen inlevering vau een bon, waarbij dan tevens het oude kleedingstuk dient te worden afgegeven (tegen vergoeding). Een liefdesdrama. Een 16-jarig meisje te 's-Hage ontmoette op den Loosduinscheu weg haar vrijer in gezelschap van twee andere meisjes. Ze wond zich zoo op, dat de beide anderen zich haastig nit de voeten maakten. De jongen zei kwasi onverschillig „Ik ga een partijtje biljarten". Waarop het meisje in hevige opwindiug uitriep „Dan ga ik me verdrinken", Meteen sprong ze te water. De jongen haar achterna. Wel werd het meisje spoedig weer op het droge gebracht, maar het mocht niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken, De politieageoten te Groningen zullen wegens den ledernood voortaan den nachtdienst op klompen doen. Klos, klos iD de stille strateo. De dieven vinden 't wel goed. Diep in den nacht, terwijl de bewoners ter raste lagen, werd in een woning te Rotter dam onraad vernomen. Dadelijk werd politiehulp ingeroepen en toen bet huis doorzocht. Uit een keukenkast werd een inbreker te voorschijn gehaald, die in het bezit bevonden werd van een breekijzer, een electrische zaklantaren en een scherp mes. Smokkelen. De Duitsche hospitaaltrein, die een paar dagen te Rotterdam had gestaan en toen afreed naar Duitschland, is te Simpelveld aange houden en onderzocht. Toen een derde gedeelte van den trein gevisiteerd was, had men reeds voor een waarde van f 40.000 aan chocolade, schoenen, manufacturen en andere smokkelwaar gevonden en verwacht werd, dat er nog veel meer smokkelwaar te voorschijn zon komen. De trein stond te Rotterdam onder bewaking van militairen en rijksambtenaren, maar waar hij in den nacht van Zondag op Maandag beeft ge staan, is niet bekend. Spionage. Aan boord vau een der mariuesch-pen te Vlissingen zijn geheime verdedigiugskaarten vau de geheele Nederlandsche kust en van de Zui-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1918 | | pagina 1