IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Lei !Pi No. 7347 Zaterdag 21 September 1918. Vijf en.dertigste jaargang DE OORLOG he isen !N 3611 am" eei Firma J. M. C. POT - Tholen. Publicatie n. C. A. H. Wagtho. f Rijksboterinzameling in Zeeland. Van onze berichtgevers. lilic V ES 1AK ;ilan alite voor indsl C; wate d, d liue? voo met roots een ïhan 962 .47 Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f0,65; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco per post f 1,22®. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Advetteutiën van 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Van 2127 Sept. 1918 kunnen gebruikt worden de volgende coupons uit de levensmiddelenboekjes, die geen overdruk hebben Bon no. 13 voor l/2 pond suiker. 9 (oud) voor 1 ons havermout. 14 voor 2 ons zachte zeep. B 15 4 K.G. aardappelen. 16 2 ons rund vleesch. Op bou no. 1 (oud) van de gezinskaart is te ver krijgen 2 ons zachte zeep. bon 3 voor 1 pak soga of pak aardappelmeel of 1 pond vermecelli. bon 4 voor 1 reep chocolade. Van 2127 Sept. 1918 is uit de kinderboekjes geldig Bon no. 10 voor l/2 pond suiker, 11 voor 1 pak kindermeel. Van 1630 Sept. is geldig bon no. 37 van de thee- en koffiekaart voor l/2 ons koffie. Geldigheidsduur van couponnen der broodkaart voor het 68e tijdvak van 2127 Sept. 1918. Geldigheidsduur van de boter- en vetkaarten bonnen no. 14 van 23 Septr.2 October. De winkeliers worden er aan herinnerd, dat zij htm plakbladen des avonds van den laatsten dag van iedere vetkaarten-periode bij hun grossier in boter en melange moeten inleveren. Wie zulks niet doet beloopt de kans by de ver deeling van boter en melange te worden overgeslagen. Elke winkelier is verplicht, zoolang hij een regeerings- artikel in voorraad heeft, dit aan te kondigen door eeo biljet voor zijn winkelraam le hangen, waarop de naatn van het artikel is vermeld. Zoodra het arti kel is uitverko.cht moet het biljet weggenomen worden. Tholen, den 20 Sept. 1918. 36 De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van L. N. en H. heeft goedgevonden te dat het tijdvak gedurende hetwelk bet vervoer en het afleveren voor binnenlandsch verbruik van oude hennen en oude haoen is toegestaan, wordt verlengd tot 1 October 1918 dat het vervoer van zaaiuien is verboden dat het is verboden bladeren van suikerbieten en voederbieten a. te vervoeren. b. te drogen. Dit verbod is niet van toepassing op het vervoer van bietenbladeren van het land naar de weiden of bedrijfsgebouwen van den verbouwer, voor zoover dit vervoer geschiedt langs den kortsten weg, en wel tosschen één uur vóór zonsopgang en één uur na zonsondergang. dat het verbod van vervoer en verwerking van oofiboombladereD niet van toepassing is op het ver voer en de verwerking van noteboombladeren. dat het verbod tot vervoer en aflevering vau lamme koDijDen bij beschikking van 22 Augustus 1918 is ingetrokken. dat ten behoeve van behangers, stofleerders, meu belmakers, beddenmakers en kleedermakers, uitslui tend voor directe bezorging en afbaling van goederen by particulieren, vanaf 20 September 1918, vervoer- vergunningen kunnen wordeu aangevraagd bij het Rijkskantoor voor Manufacturen Laan Copes van Catteuburch 13, VGravenhage. Door dit Bykskantoor worden daartoe doorloopende vervoer vergunningen uitgereikt, terwijl voor administratiekosten in rekening zal worden gebracht een bedrag van f6.per 12 maanden, ingaande 20 September 1918. Tholen, den 20 September 1918. 36 De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat ter secretarie ter inzage liggen ministrieele beschik kingen betreffende maximumprijzen van vlas en vlas- afvallen, honiDg en hennepvezel j vervoer van hennep en hennepvezel, beendermeelconserveeren van pluimvee. Tholen, 20 September 1918. 7 De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Nadat het stoffelijk overschot was bijgezet, trad Burgemeester Wagtho naar voren en her dacht den overledeoe als ons aller vriend, de vriend van de burgerij van TholeD, eeu man van strikt eerlijk karakter, die als lid van deu Raad en lid van het Polderbestuur zijn beste krachten heeft gegeven aan de gemeenschap. De overledeoe was een maD met een groot plichtsbesef. Bet is spr. eeo drang des harten om, waar de overledene op zijn sterfbed hiertoe niet meer in staat was, hier openlijk eeo woord van dank en lof te brengen aan de vrouw vau den overledeneeen hoogstaande vrouw die met een bewonderenswaardige opoffering den over ledene gedurende 15 jaren dag en nacht heeft verzorgd en op een liefderijke wijze verpleegd. Ook bracht hij een woord van oprechten dank aan dokter Jekel, die den overledene met groote toewijding heeft bijgestaan en tot de laatste oogenblikken op onovertreffelijke wijze zijn lijden heeft verlicht. Hierna voerde de heer L. van Dijk, 2e secre- laris van de Z. L. M., het woord. Tot zijn groot leedwezen was het het H.B. der Z. L. M. onmo gelijk op de laatste rustplaats van den overledene aanwezig te zijn en bracht spr. hem den laatsteD groet der mij.hij herdacht hem als een sym pathieke figuur, die steeds zijn beste krachten gaf in het belang van den Zeeuwscben landbouw en stelde in het licht hoeveel de overledene voor die belangen heeft gedaan en welk een Tholen. Maandag overleed nog vrij onverwacht de heer C. A. H. Wagtho. De overledene was lid van den raad van Tholen, eerelid van de Zeeuwsche maatschappij van Landbouw, van welke maatschappij hij eertijds een 20-tal jaren in het H.B. zat; sedert 1904 gezworene van het Wa terschap //De Vrije Polders onder Tbolen* en ridder in de orde van Oranje Nassau. Woensdag had de bijzetting van het stoffelijk overschot in den familiegrafkelder op het kerkhof alhier plaats. Een groote schare van vrienden en belang stellenden was op de begraafplaats aanwezig om den overledene de laatste eer te bewijzen. We merkten o. m. op de h.h. J. W. Wagtho, bur gemeester en Dijkgraaf van het waterschap, jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, lid van Ged. Staten van Zeeland, L. van Dijk, als vertegen woordiger van het Hoofdbestuur der Z. L. M., Notaris D. v. d. Velde en A. M. Geluk als vertegenwoordigers van het Waterschap, J. A. Snij der, vertegenwoordiger van den Kring Tholen der Z. L. M., de heer Stevens, rijkslandbouw- leeraar in Zeeland en voorts eenige leden van den Gemeenteraad. Onder de bloemstukken die de baar dekten was er een van de Z.L.M. voor Oost Z.-Vlaanderen J. P. van den Eeck- hout te Graauw. voor Oost Z.-BevelandA. de Heer te Wemel- dinge. voor West Z.-Beveland J. de Regt te Hein- kenszaod. voor Noord-Beveland L. J. de Looff te Wis- senkerke. voor Schonwen en üuiveland H. A. Geluk te Zierikzee. voor Tholen en Sint-Philipsland A. Nelisse te Tholen. De Directeur van het R. L B., A. DE SMIDT. warm voorstander deze was voor het landbouw onderwijs. Ook werd herdacht wat de overledene verrichtte in het belang van de rundveeteelt en het paardenras en dat de overledene ondanks ziju ongeueeslijke kwaal met de maatschappij, wier vice-voorzitter hij jaren was, steeds bleef medeleven. Met een „rust zacht* besloot spreker. De heer j. A. Snijder, voorzitter van den kring Tholen der Z. L. M. herdacht wat de heer Wagtho is geweest als bestuurslid van de voormalige afd. Tholen der Z. L. M., in welke betrekking hij zijn krachten heeft gegeven om den landbouw voornit te Krengen en hoe bij paardenman veel gedaan heeft tot verbetering van het paardenras, welk streven het eiland Tholen in het bijzonder is ten goede gekomeD. De zoon van den overledene bedankte de sprekers voor de eer aan den overledeue be wezen, doch was te veel aangedaan, waarop Kolonel jhr. Storm van 's-Gravensande namens de familie en als vriend de aanwezigen bedankte voor de eer den overledene bewezen. Door het grootste deel van de landbouwers in Zeeland, die zelf karnen, is ontheffing van het karnverbod aangevraagd. Velen hebben echter nog verzuimd dit te doenhun wordt dringend aanbevolen, daartoe onverwijld over te gaan, omdat ze zich daardoor groote moeilijkheden be sparen. Deze aanvraag moet gericht wordeu tot Directeur van het RijksboteriDzamelingskantoor (R. B. I.) te Middelburg. Maandag 16 September traden iu de verschil lende deelen van Zeeland een achttal controleurs in dienst. Zij hebben tot taak 1. Personen op te sporen, die karnen zonder daartoe vergunning te hebben. 2. Controle uit te oefenen op de boterproductie en boteriulevering van hen, die ootheffiug van het karnverbod ontvingen, 3. Toezicht te houden op de kwaliteit der in geleverde boter, en af en toe daarvan mon sters te nemen. 4. Eiken frauduleuzen verkoop van boter tegen te gaan en daartegen streng op te treden. De coutrólenrs hebben opdracht met overleg en in den beginne vooral raadgevend op te treden. Het ligt niet in de bedoeling den pro ducenten moeilijkheden in deD weg te leggen. Het is echter noodzakelijk, dat alle boter, die niet voor het gezin mag gehouden worden, aan de Regeering wordt ingeleverd. Wij hopeD, dat alle Zeeuwsche landbouwers en speciaal de Land- bouwcommissies zollen willen medewerken, om dit doel te bereiken. Wij weten, dat personen de boerderijen afloopen, om ver boven de maxi mumprijzen boter op te koopen, teneinde deze met woekerwinst weer van ae hand te doen. Wij hopen dat de Zeeuwsche boterbereiders zullen inzien, dat zoodanige handel in deze moei lijke tijden in geen enkel opzicht door den bengel kan. Alle Zeeuwsche boterbereiders zijn ons bekendeveneens kennen wij het aantal melkkoeien van elk. De boterproductie van ieder is dus vrij nauwkeurig te berekenen. Alle Zeeuw sche opkoopers zenden wekelijks lijsten in van bij hen ingeleverde boter. Er is dus gemakkelijk na te gaan wie in dezen de voorschriften ont duikt. Tegen hen zal streng worden opgetreden. De Controleurs zijn voor Walcheren P. Boon te Gapinge. voor West Z.-Ylaanderen J. F. de Baere te Oostbnrg. Nog steeds blijven de geallieerden vorderingen maken op het Westerfroct. De vorige week drukten de Amerikanen de z.g. zak van St. Mihiel in, waardoor ze een aanmerkelijke terreinwinst maakten en Vrijdag drongen de vereenigde legers over een front van 54 K.M. de Duitsche linies hier twee daar drie en elders 4 K.M. terug. Dit zal zeker wel een verrassing voor de Duitschers zijn geweest. Immers het heette ook in de Fransche berichten dat er nu een pauze was ingetreden en dat het tweede puut van het programma-Foch straks aan de orde kwam. Bedoeld zal zijn het tweede kardinale punt. De geallieerde troepen laten nu den vijand niet meer los. Nu hier dan daar vallen ze aan tot de groote algemeene aanval die zich ver moedelijk rnner Noordelijk op de linie zal ont wikkelen, komt. Bij St. Quentin blijven de Eogelschen nog steeds terreiu winnen al gaat het bij kleine stukjes en brokjes. Ook werden belangrijke vor- belangrijke vorderingen gemaakt iu de richting van den beroemden(P) Chemin des Dames waar het bruggehoofd vau Vailly en deze plaats be nevens de Mout Signes werden genomen. Tevens werden Woensdag 6000 Duitschers irevangen gemaakt en i9 de Hindenbnrglinie ook daar op verschillende plaatsen bereikt. Een Reoterbericht acht een verder terugtrekken van de Duitschers aanstaande. Zij zonden zich dan terug moeten trekken in Lotharingen ver achter de Hindenburglinie. De steden langs de Moezel Dom martin en La Chaissee staan vlam men. Het zelfde bericht meldt dat de geheele artillerie van de 35e Duitsche divisie deu Ameri kanen in handen viel. De Oorlogscorrespondentie van de Duitsche couraot de „Vorwaerts" acht de mogelijkheid niet uitgesloten dat een nieuw offensief zal worden ondernomeo in de richting Metz vanuit de linie Pont-a-Mous9on-Verdun. De Amerikaueu hebben in de maand Augus tus niet minder dan 300.000 man troepen in Europa geland. Ook op het Macedonische front hebben de Fransch-Servische troepen een belangrijk succes behaald tegen de Bulgaren, Over een front van 25 K.M. ziju ze aangevallen en hebben het Bulgaarsche front ingedrukt ter diepte van 8 K.M. Er worden 4000 gevangenen gemaakt en 30 kanonnen veroverd. Balfonr verklaarde in het Eogelsche Lager huis dat dit een begin was van belangrijke krijgsverrichtingen aaD dit front, waaraan ook Griekache en Eogelsche troepen zouden deel nemen. Door de Oostenrijksche regeering is thans een vredesvoorstel gedaan. Graaf Burian, de Oostenrijksche minister president, wendt zich dan iD een zeer uitvoerige nota tot alle ooilogvoerenden en stelt huD voor in een neutraal land niet bindende besprekingen te honden, teneinde tot vredesonderhandelingen te komen. Hij zegt in de nota verder, dat alle volken naar vrede verlangen. Op een beslissende over winning van een van beide partijen is voorloopig geen kans, terwijl hij er zeer terecht bijvoegt, dat een vrede door vergelijk veel beter i?, dan een door overwinning. Graaf Burian heeft verder ook alle neutrale staten met zijn stap in kennis gesteld, terwijl hij nog een bijzondere nota aan den Paos heeft gericht. Amerika heeft, zoodra de nota ontvangen werd, het antwoord al gereed en dat luidt, zooals te verwachten was, afwijzend. De lankmoedigheid der V. S. is uit, men wil nu vechten tot het einde, d. i. tot vernedering van het Pruisische militairisme. Het antwoord luidt aldus „De regeering der Vereenigde Staten oordeelt, dat zij slechts ééu antwoord kan geven op het voorstel der keizerlijke Oostenrijk-Hongaarsche regeering. Zij heeft herhaaldelijk en volkomen oprecht de voorwaarden geuoemd, waarop de Vereenigde Staten den vrede zouden overwegeD, en zij kan en wil zich niet bezighouden met een voorstel tot een conferentie nopens eeu aan gelegenheid, waaromtrent zij haar standpunt en haar bedoeling zoo duidelijk heeft uiteengezet Hieronder laten we volgen wat de voornaamsto Eogelsche bladen van het Oostenrijksche vredes offensief zoo al zeggen De avond- en provinciale bladen beschouwen de Oostenrijksche vredesnota met critische reserve. De „Westminster Gazette" schrijft: „Het eerste vereischte der open diplomatie is, dat den volkeu in duidelijke termen wordt medegedeeld, welke algemeene basis der bespre kingen is aangenomen. De Oostenrijksche nota zegt ons daar niets van. Zij noodigt de oorlog voerende mogendhedeu oit naar een basis te gaan zoeken. De Duitschers aan den anderen kant hebben ons medegedeeld, wat zij een ge schikte basis achten. Deze is voldoende, in von Payer's rede aangegeven". De „Manchester Guardian" laat zich aldus uit: „Wij vreezen, dat de dag van den vrede veel eer zal worden vertraagd dan verhaast, indien wij op vertrouwelijke besprekingen ingingen, zonder eenig voorstel van de andere partij, waaruit blijkt, dat zij tot onze welbekende ver langens toenadering betoont". De „Star" schrijft „Duitschland moet uit zijn militaristisch hol te vooschijn komen en onomwonden verklaren, of het afziet van zijn militaristische ambities in Rusland, Roemenië, België en elders. Er is geen enkel verschijnsel, dat er op wijst, dat Duitsch land bereid is de door Wilson in 14 punten geformuleerde beginselen te aanvaarden". De „Pallmall Gazette" zegt „Onze voornaamste vredesvoorwaarden zijn geen zaak voor gedachten wisseling, maar alleen een quaestie van aannemen of verwerpen. Wat ook moge gedaan worden te dien opzichte, moet openlijk geschieden voor het fornm van de wereld-democratie" LANDBOUW. Onderstaand telegram is door de Z. L. M. aan den nieuwen Minister van Landbouw ver zonden. Minister van Landbouw, Den Haag. Uw voorganger heeft geen beslissing willen nemen aangaande laten van eigen graan aan landbouwers, de beslissing in dezen aan zijnen opvolger wenschende over te laten. Ik vestig de aandacht van Uwe Excelleutie op ons uitvoerig rapport in deze namens de Zeeuw sche Landbouwmaatschappij, tellende bijua negen duizend leden, verzouden. Namens de leden der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij verzoek ik Uwe Excellentie met den meeaten aandrang goed gunstig te willen beschikken op den sterken wensch van eigen graan. Wij zijn er van overtuigd, dat toegeven in dezen een zeer gunstigen indruk zal maken en van groot belang zal zijn voor eeu goede inle vering en strenge controle. Namens de Zeeawsche Landbouwmaatschappij, J. VAN VREDENBURCH, Voorzitter. Te Steenbergen is een keuring gehouden van geiten door den Bond van Geitenfokver- eenigingen in West Noord-Brabant, waar niet minder dan 216 geiten verschenen, benevens 107 inzendingen van verschillende konijnen- rassen. Er had ook verkooping plaats van geiten en konijnen en op de tentoonstelling werd o. m. een geit verkocht voor f 200, terwijl voor een der raskonijneu f 40 werd geboden. Naar verder wordt gezegd zon voor den beroemden dekbok „Albert", eigendom der vereeniging, vergeefs f 1000 zijn geboden. De geitenfokkerij bloeit in die streek. Het eiland Tholen kan er een voorbeeld aan nemen. Waarom te Tholen en St-Maartensdijk nog geen vereeniging De andere gemeenten gingen reeds voor. ST-ANNALAND. Deze week schijnt een vreemd luchtschip deze gemeente te zijn gepas seerd, tenminste op verschillende plaatsen heeft men strooibiljetten in Duitsche taal gedrukt, gevonden, waarin de verliezen der Duitschers werden opgegeven. ST-MAARTENSDIJK. Door vele ingezetenen alhier wordt een carbidlamp aangeschaft. De leveranciers kannen dagelijks nieuwe bestellingen aan hun grossiers opgeven. In vele gezinnen heerschte Maandag hier ontevredenheid. Vooreerst om het hooge bedrag, dat door velen betaald moest worden om nieuwe bonboekjeB voor regeerings-artikelen te verkrijgen en verder tegenover de bakkers, die het loon- bakken van 10 op 15 cent per brood hadden gesteld. (En loonbakken is oog wel verboden. R*d.) Naar wij vernemen is men zoover gevor- derderd bier met de electriciteitsiichtvoorzieniog,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1918 | | pagina 1