nog Tol goeden mo8d zijn, zuoals blijkt uit een telegram van generaal Pershing, de opperbevel hebber van het Amerikaansche leger aan het Amerikaansche volk heeft gezonden, dat Zater dagavond te New-York werd bekend gemaakt door Charles Whitehair, die pas van het front was teruggekeerd „Keer naar huis terug en maak een einde aan de bewering, dat wij niet door de Duitsche linie kunnen breken. Wij kunnen er door breken met een wig van mannen en dat zullen wij. Zeg iedereen, dien gij ont moet, dat wij vastbesloten zijn om te winnen." Maar toch Br komt hier en daar in de entente-landen een mildere stemming onder het groote publiek, ondanks de vurige en opwekkende redevoeringen van de voormannen. En wonder is het Diet, want afgezien de stand van zaken op het oorlogstooneel ziet het er voor de entente niet rooskleurig uit. Immers als men ziet, dat Ouitscbland nog 290 gram brood per persoon verstrekt en Frankrijk slechts 200 (dus nog 40 gram minder dan bij ons) en als men de verliezen nagaat, die de ententevloot lijdt door den duikbootenoorlog, dan blijkt alles niet zoo mooi er uit te zien als de groote mannen wel willen doeD gelooven. En men zou met het oog op een eu ander na te lezen van z o'n mooie redevoering van Lloyd George haa<t ge neigd zijn schonderopbalend te zeggen 't zal niet gaan I Bovendien outstemd de houding van de En- gelsche en Fransche bewindhebbers wel een weinig als men boort, dat kort en bondig, zij het dan mooi omschreven en met vaderlands lieveude en rechtlievende redenen omkleed, ge- ëischt wordttotale vernietiging van het Duitsche rijk, ontneming van het recht, dat ieder volk bezit, om geregeerd te worden zooals men dat zelf wenschten dergelijke overdreven eischen en z.g. oorlogsdoeleinden. Geen wooder is het dus, dat men ook in Engeland gaat vragen om nadere omschrijving van het oorlogsdoel. De vroegere minister Arthur Henderson is ook voor het mededeelen van die doeleinden. In een onlangs te Londen gehouden rede zeide hij o.a.de regeeringen van Groot-Britannië eu der geallieerden moeteu verklaren, dat hunne oorlogsdoeleinden van zedelijken en niet van materieelen aard zijn, dat zij voor een groot principe en niet voor Mesopotamië of andere gebiedsvergrootingen strijden. Voor de aanstaande vredesconferentie zal er geen Belgische kwestie meer zijn, waut het herstel van België is van zelfsprekend." Van de verschillende fronten is de laatste week weinig nieuws. Aan het Zuiderfront maakten, geslaagde ge vechten in de bergen ten oosten van de Brenta, de Oostenrijk-Hongaarsche troepen meer dan 1000 gevangenen. Aanvallen der Italianen op den Monte Solarolo zijn mislukt. Aan het Westerfront geen bizonders. Een Engelsch bericht meldt over de gevechten in Palestina. Tot nu toe zijn bij het offensief in Palestina 12036 vijanden gevangen genomen, o.w. 562 officieren 428 officieren en 8851 manschappen zijn niet gewond. Van onze berichtgevers. IERSEKE. De vrijzinnige Kiesvereeniging Algemeene Belang is ontbonden, en een nieuwe vrijzinnig-democratische -kiesvereeniging is. Binnenkort zal edn beetuur gekozeu een regle ment ontworpen wordeD. Van Zaterdag op Zondag 1.1. zijn bij een kniper enkele aan verscillende ingezetenen toe- behoorende hammen eD stukken vleesch, die in zijn kuiperij gerookt moesten worden gestolen. De kuiperij heeft met een goede bedoeling deu dief stal bij da politie aangeven. ST-MAARTENSDIJK. In de Dinsdag ge houden vergadering van den gemeenteraad was ingekomen een schrijven van den politiebond, inhoudende verzoek om het salaris der veldwach ters te brengen op f 800. Dit adres is aange houden tot een volgende vergadering. Betreffende de salarisregeling der onderwijzers werd aan de. wenken van Ged. Staten gevolg gegeven, behalve het aantal verhoogingen der onderwijzers van bijstand, deze wenschte de Raad op 4 te houden, niettegenstaande de voorzitter aandrong om ook 5 verhoogingen te bepalen, aangezien Ged. Staten dit in huo vroegere circulaire hadden aange geven. Op voorstel van den heer Kloet werd aan Mej. Slier, hoofd der bewaarschool, die reeds gernimen tijd ziekteverlof heeft, nog gedurende een half jaar half salaris toegekend. Van de afdeeling S. D. A. 1'. alhier was een verzoekschrift ingekomen om van gemeentewege op eiken Liter petroleum 20 cent toeslag te geven aan ieder gpzin met minder dan f 1000 zij lachend. «Trnce, je moet aan het werk, ik heb een versje voor je meegebracht." «Dat is goed, want zooveel doe ik uiet aan poëzie, ik had Johan al gezegd om eeu gedicht op mij te maken, maar die luiaard besteedt al zijn vrije oogenblikken om met Willem rond te dansen." »Mijn dichtader vloeit niet meerik zon het niet verder kannen brengen dan tot een Wandel op rozen en vergeet mij niet," of dergelijke nlevellen-poëzie." »Me dunkt, dat n mooie verzen kan maken, oom," zei Etha. Ik rouwdichten misschienneen, Etha, daar zorgen mijn machines wel voor; die vertellen van heel andere dingen dan van mooie bloemen en sterren en maneschijn," [Wordt vervolgd]. inkomen. De raad ging hierop niet in, wel werd een voorstel aangenomen vaD den heer Rijnberg om deDzelfden toeslag toe te kennen aan de gezinnen, die niet aangeslagen zijn in den H. O., gedurende 2 maanden. Verder kwam in behan deling een verzoek van G. Polderman alhier, om grond in erfpacht, ten einde daar een loods op te bouwec. Daar aan H. van Nieuwenhnijzen vroeger de voorkeur was toegezegd voor erfpacht op dezen grond, zal v.m. gevraagd worden vóór 1 Februari a.s. aan te toonen door duidelijke blijken dat het zijn bedoeling is den grond te bebouwen. Op vo.rstel van den beer Rijnberg wordt be sloten de boomen aan de kleine kaai te ver- koopen. De heer Groenewege stemde tegen. Naar aanleiding van een ingezonden stuk in de Z. N.Bode van Maandag j 1informeert de heer Rijnberg bij den voorzitter of de maximum prijslijsten door de winkeliers moeten betaald worden en ook de registers noodig om regee- ringsboter te mogen verkoopen. De voorzitter antwoordt, dat hij daarvoor den kostenden prijs mag laten betalen. Op de de boeve van den heer D. Vermaas alhier is op een daar aanwezige gasbron een installatie voor gas geplaatst ten verlichting van de woning; ook op de boeve vandeGebrs. Hage is men bezig een dergelijke installatie ge reed te maken ter verlichting van de gebouwen. De kosten dier installatie met inbegrip van baring voor gasonderzoek bedroegen bij den heer Vermaas ruim f I0U0. Dit bedrag is ecbier niet vaststaand en van verschillende omstandig heden afhankelijk. Vooreerst de afstand der bron van het huis verder de grootte der woning en dus ook iet aantal lampen, vervolgens welke lampen Vèr- eischt worden. Naar wij vernemen moet het brongas een helder wit licht verspreiden; ook is het zeer goed als kookgas te gebruiken, daar het 25% meer warmte geeft dan steenkolengas. Bovendien bezit het de eigenschap, dat het niet gevaarlijk is voor de ademhaling en bijna geheel reukloos. Wij raden hen, die meenen gassen op hun erf ontdekt te hebben, zich te wenden tot eeu deskundige op dat gebied. POORTVLIET. Bij de deze week gehouden drijfjacht, werd door het jachtgezelschap van Jhr. J. van Vredeubuch te Tholen, 316 hazen gp schoten. THOLEN. Donderdagavond Irad in de bewaar school alhier op mejuffrouw Marline Wittop Koning, leerares aan de huishoudschool te A msterdam, biertoe uitgenoodigd door de afd. Tholen van den Band voor Vrouwenkiesrecht. Het lokaal was goed bezet, doch de vrouwen uit den werkmansstand, voor wie deze avond toch zéér leerrijk was, slecht ver tegenwoordigd waren. Het dagelijksch bestuur onzer gemeente deed van zijn belangstelling met deze zoo nuttige zaak blijken, onder de tegen woordigen merkten we den burge meester op. De bijeenkomst word geopend door mevrouw De JongPaardekooper Overman, die er op wij zende dat in ThtJlen door de goede zorgen van hen die met de distributie van levensmiddelen en du voorziening van brandstoffen zijn belast, we nér gens gebrek aan hebben en andere plaa'sen van opis land hierbij vergelijkende in oen gunstige positie verkeoren, het toch zéér nuttig is de duurte vpn alles kennende, biérop met alle onze ten dienste staande middelen trachten te 'bezuinigen. Hierna trad mejuffrouw Wittop Koning op en demonstreerde tal van zaken, hoofdzakelijk gemaakt vau oude couranten waarmede meb in kolengebruik een niet onaanzienlijke bosparing verkrijgt. Zeer interessante voorbeelden uit do practijk werden ge demonstreerd of verteld. Zeer kenmerkend vonden we het verhaal omtrent een dame uil Gouda, die reeds in tijden toen men niet: zuinig behoefde' le zijn met gas- of kolengebruik, de h ioikist bezigde on toen men gerantsoeneerd werd, baar minimum boeveelheid gas overschrijden moest. Door een zeer eenvoudig middel wist deze baar gasverbruik, dat per maand f 12 bedroeg, terug te brengen op juist de helft. Ook het voorbeeld hoe met nagenoeg geen kosten een werkman zijn drinken of eten warm ter plaatse kan gebruiken als bij te ver van huis werkt om dit even thuis te kunnen gaan nuttigen. Ook boe men zonder kosten bel drinken voor een zuige ling een geheolen nacht warm houden kan. Het was voor de huismoeders of hen die met een huishouden te maken hebben een leerzamen avond en we mogen verwachten dat, als binnen eenige weken mejuffrouw Wittop Koning terug komt naar Tholen om dan eens uitvoeriger eon on ander te behandelen en tevens een volledige demonstralie zal houden, de zaal nog beter bezet zal zijn we wekken al vast de werkmansvrouw op om dan niet te verzuimen ook bier kennis te gaan nemen van zaken die de vrou wen uit den werkenden stand in de groote steden reeds lang hebben geleerd doordat daar reeds veel lezingen en demonstraties zijn gehouden om met zeer geringe moeite geld te be- sparen bij de bereiding van spijzen en drank. En geldbesparing is in dezen tijd nu alles zoo duur is, veel waard. We zitten weer in den winter die deze week met strenge kon inzette en het lijkt of winlerunan ons nog niet wil verlaten. De laatste dagen heeft het rnig gevroren en tooverde de vorst op boomen, struiken, hekken een wit kleed, dat ons als in een sprookjeswereld verplaatst, ieder takje ons in een wit kleed afteekent. De liefhebbers van schaatsenrijden knnneD hnn bart weer ophalen, doch met het oog op brandstoffen- gebrek en de stagnatie die het vervoer onder vindt, daar de binnenvaart reeds is gestremd, hopen we dat de winter ons weder spoedig vaar wel zegt. In de Eendracht is reeds ijs gezien. BINNENLAND. Benoemd tot dijkgraaf van den Hollarepolder de heer P. C. Polderman te Oud-Vossemeer. BECH TSZAKEN. De rechtbank te Middelburg veroordeelde heden Vrijdag L. J. M. stuurman te Ierseke, wegens verboden uitvoer tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Kerknieuw 8. Ond-Vossemeer. Naar wordt medegedeeld heeft de heer G. A. Polderman bedankt voor zijne benoeming tot ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente en de heer M. Vos voor die tot diaken. St-Mnartensdijk. Door 't college van notabelen is benoemd tot kerkvoogd de heer C. v. d. Hoek Mz. met f stemmen, op den heer F. Gelok waren 3 stemmen uitgebracht. De benoeming geschiedde in de plaats van den heer Joh. Stouljesdjjk, die als zoo danig bedankt had. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Gem. voorm. 9,30 ds. Enkelaar, nam. 2 uur ds. de Mol Moncourt. Eerste Kerstdag. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Enkelaar. Tweede Kerstdag. Ned. Herv. kerk. voorm. 9.30 ds. Enkelaar. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: Eerste Kerstdag, 's morgens 10 uur: Dr. H. A. van der Meulen. Oudejaarsavond, 7 uur Dr. H. A. van der Meulen. Gerei, kerk voorm. 9,30 uur en nam. 2 uur leeskerk. Eerste Kerstdag. Geref. kerk, voorm. 9.30 leeskerk, nam. 2 uur ds. v. d. Kooij. Tweede Kerstdag. Geref. kerk, voorm. 9.30 de heer de Graaff. Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. Eerste Kerstdag. Geref. Gem. voorm. 9,30, Dam. 2 en 's avonds 6 uur Jeeskerk. Tweede Kerstdag. Geref. Gem. voorin. 9.30 leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 leeskerk, nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur dhr. De Graaff, '9 avonds 6 uur leeskerk. Eerste Kerstdag. Ned. Herv. kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur dhr. De Graaff. Tweede Kerstdag. Ned. Herv. kerk voorm. 9.30 ds. Verschoor. Geref. kerk voorm. 9,30 leeskerk. Zondag 30 December. Ned. Herv. kerk voorm. 9.30 leeskerk nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur dbr De Graaff, 's avonds 6 uur leeskerk. Oudejaarsavond. Ned. Herv. kerk nam. 2 uur d9. Verschoor. Geref. kerk 's avonds 6 uui dhr. De Graaff. Nieuwjaaradag. Ned. Herv. kerk voorm. 9,30 ds. Verschoor. Geref. kerk voorm. 9,30 dhr De Graaft. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam, 2 uur ds. Steenbeek. Eerste Kerstdag. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Steenbeek. Tweede Kerstdag. Ned, Herv. kerk, vooorm. 9.30 ds. Steenbeek. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam, 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. Eerste en Tweede Kerstdag, alle beurten leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Loran, van St-Pbiiipsland. Beide diensten collecte voor de Gen. Kas, noodl. 1 kerken en personen. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5,30 uur leeskerk Zondag 30 Decmber. Ned. Herv. kerk, nog niet bekend, wegens ziekte van den predikant, dit geldt ook voor Oudejaar en Nieuwjaarsmorgen. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 's avond* 5.30 uur leeskerk. Oudejaarsavond 6 uur leeskerk. Nieuwjaarsmorgen 9.30 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, vojrm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. Eerste Kerstdag. Ned. 'Hèrv. kerk, voorm. 9.30 ds. Kamsteeg en nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 nur leeskerk. Tweede Kerstdag. Ned. Herv. kerk, geen dienst. Oud Ger. kerk, voorm. 9.30 leeskerk. Zondag 30 December. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 ds. Kamsteeg en nam. leeskerk. Oud Geref. kerk, voorm. 9.30, nam, 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. Oudejaarsavond. Ned. Herv. kerk, 's avonds 6 uur ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, 's avonds 5.30 uur leeskerk. Nieuwjaarsdag. Ned, Herv. kerk, voorm. 9.30 ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorin. 9.30 leeskeik. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 ds. Verschoor, van Poortvliet en nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 5 uur leeskerk. Eerste Kerstdag. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. Van Grielhuijzen van Ond-Vossemeer. Geref. kerk, voorm, 9.30 en nam. 2 uur leeskerk. Tweede Kerstdag. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9.30 leeskerk. Zondag 30 December 1917. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. Kamsteeg van Stavenisse. Geref. kerk, voorm. 9, nam. 2 ea 't avonds 5 uur leeskerk. Oudejaarsavond. Ned. Herv. kerk, nam. 2 uur leeslerk. Geref. kerk, nam. 2 en 5 uur leeskerk. Nieuwjaarsdag. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9.30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 ds. De Mol Mon court en nam. 2 uur preeklezing. Geref. kork, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Staal Eerste Kerstdag. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 ds. Van Griethajjzen, nam. 2 uur preeklezing. Geref. kerk, voorm. 9.30 nam. 2 en 's avonBs 6 unr ds. Staal. Tweede Keistdag. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 ds. Van Giiethajjzen. Gerei, kerk, voorm. 9.30 ds. Staal. Zondag 30 December. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Van Griethuizen. Geref. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Staal. Oudejaarsavond. Ned. Nerv. kerk, 's avonds 6 uur ds. Van Griet- hu Ijzen. Geref. kerk, 's avonds 6 uur ds. Staal. Nieuwjaarsdag. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 ds. Van Griethujjzen. Geref. kerk, voorm. 9.30 ds. Staal. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. Ds. Boer. Geref. Kerk, voorm. en nam. Meijer. Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en 's avonds ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds Kersten. GEM ENG DN I EU W S. Nieuwe uitgaven. Bij de firma A. J. Bronswijk te Oostburg verscheen onlangs het Zeeuwsch Vlaamsche Volks lied, gedicht door ds. J. N. Pattist en op muziek gezet door J. Vreeken, De woorden toonen duide lijk aan het dole waarmee het is uitgegeven, n.I. te laten voelen dat de Zeenwsch Vlamingen zich één mei Nederland voelen en volstrekt niet eens zijn met van zekere zijde verspreide ge ruchten betreffende annexatieplannen De woorden zullen wel in slaan en de muziek is eenvoudig en aangenaam. Ook de druk ziet er keurig ver zorgd uit. Bericht aan de B Igen. Om na de bevrijding van het grondgebied in België te mogen terugkeerer, zullen de Bel gen, die in Holland hebben verbleven, in het bezit moeteu zijn van verschillende identiteits stukken. Daar bet aantal uitgewekenen groot is, zal het opmaken dezer stukken veel tijd vragen. Dienvolgends worden alle Belgen, die in Neder land verblijven, dringend verzocht zich zonder verwijt te laten inschrijven in de bevolkings registers der Nederlandsche gemeenten waar zij tijdelijk verblijven. Tevens worden zij verzocht zich eveneens te laten inschrijving in het Con sulaat van het district waar zij zich hebben gevestigd. Deze consulaten zullen te hunner beschikking een inschrijvingskaart honden met aanduiding van alle noodige gegevens. Deze kaart zal op aanvraag, aan alle belanghebben ter invulling worden toegezonden. De Belgen die aan dezen oproep geen gevolg zonden geren, stellen zich bloot onaangename gevolgen Zijn Dochtans van deze formaliteiten ontslagen de geïnterneerden, de Belgen welke in de vluchtoorden verblijven de families van geïnterneerden die in de nooddorpen bij de interneeringkampen opge richt, zijn gehnisvest. Burgerlijke Stand. Gemeente IERSEKE van 1420 Dec. Ondertrouwd Philippus Boogert 80 j. wedr. van Tannetje Daane en Eva Daane 28 j. jd. Geboren Johannes Cornelia, dv. Pieter Duin kerks en Jannetje van der Endt. Overleden Maatje Prins 70 j. echtgen. van Christiaan Franse. Gem. THOLEN" van 1621 Dec. Overleden: Cornelis Jan Veratraate. 65 j. echtgenoot van A. B. Boogaard. Gemeente POORTVLIET, November 1917. Geboren Maatje, dv. Willem Heijboer e.v. Johanna Adrjana Deurloo, Cornelia Adriaautje, dv. Habertus Jacobus Laban e.v. Adriana Geuze. Cornelia Willemina, dv. Adriaan Johannes van Tiggele e.v. Margaretha Anthonisse, Jannetje, dv. Jan Uijl en van Janneije Bolier. Cornelis Pieter, zv. Johannis Matth. Geuze e.v. Adrian® Cornelia van Tiggele. Pieternella Neeltje, dv. Machiel Mol e.v. Krina Pieternella Qoaak. OverledenAlriaua, 2 mnd. dv. Willem Hermanus Lindhout e.v. Dirkje Sakko. Johannes Paulns, 2 mnd. vv. Pieter Kleppe e.v. Paulina Maatje Suurland. Gehuwd Johannes Cornelis Voshol jm. 25 j. en Catharina Jacoba Feijtel jd. 20 j. Gemeente OUD-VOSSEMEER, Nov. 1917. Geboorten Marinus Johannes, zv. P. J. Steijns en J. C. Verbeek. Janna Clasina, dv. Ch. Pland- 8O6U en M. M. Minheere. Matthijs, zv. P. Klippes en M. Jeroense. Jannetje Jacomina, dv. B. den Hollander en P. S. van Overbeeke. Elizabeth Thonima, dv. C. Lindhout en A. M. Meerman. Huwelijken Adrianus Akkerdaas, 26 jr. te Noordgouwe en Klazina Kaatje Maria Wiskerke, 26 jr. Overleden Jacoba den Engelsman, 90 jr* wed. van W. A. van Luijk. Raad der Gemeente Tholen op Vrijdag 21 December 1917. Afwezig de heeren de Jong, Wagen maker en Wagtho. I. Ingekomen stukken. Eenige miss. van Ged. Staten die voor kennisgeving worden aangenomen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2