veeïblad, pwijtl aan ie Wanen yan oeslerleelt, laidboiw, enz. No. 1708 Zaterdag 22 December 19J7. Vier en dertigste jaargang. EN FEUILLLETOH. NAZOMER. DE OORLOG IERSE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post fl,J7fc. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op D0NDERDA6AV0ND ingewacht aan het bureau te T holen of <A6r DONDERDAGMIDDAG bl) onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tblkf. Intbrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Met het oog op Nieuwjaar ver schijnt het nummer van 29 December niet op Vrijdag 28 dezer, doch MAANDAGAVOND 31 DECEMBER. Advertentiën met Nieuwjaars- wenschen worden uiterlijk Maandag 31 Dec. tot 10 uur voormiddags aangenomen. aan de bij die ontheffing gestelde voorwaarden wordt voldaan, het herkenningtleeken is aangebracht over eenkomstig de voorschriften van art. 7 3e lid en het ontheifingsbewgs bedoeld in art. 7 ie lid, op eerste aanvraag vertoond kan worden. De reeds uitgegeven voorloopige ontheffingsbewijzen zullen, ondanks dat daarop vermeld is, dat zij geldig zijn tot 17 December 1917, geldig blijven toll Ja nuari >.i Tholen, den 20 December 1917. P u b I i c a t i De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 23 December—29 December 1917 gebruikt kunnen worden de volgende coupons voor de rantsoeneering van levensmiddelen: voor boonen no. 11, voor erwten no. 11, voor havermout no. 14, voor gort no. 23, voor rijst no. 33, voor bak- en braadvet no. 25, voor varkensvleesch no. 40, voor kaarsen no. 4, voor schemerlichten no. 4. Op bon 14 van havermout kan 2l/2 ons verstrekt worden. Er mag dus aan geen enkel gezin meer dan 21/2 ons havermout verkocht worden. Voor juin kan gebezigd worden bon no. 12 van groene erwten. Zooveel onsen als op die bon ver meld staan, zooveel kilo's juin kunnen op de bon gekocht worden. Bon 5 van petroleumkaart is geldig tot 31 Dec. Bon 9 van de thee- en koffiekaart is geldig tot 31 December voor l/2 óns thee en bon no. 10 voor l/2 ons koffie. Tholen, den 31 December 1917. De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat ter Secretarie ter inzage liggen de volgende door den Minister van Landbouw enz. vastgestelde rege lingen eene betreffende distributie en maximumprijzen van eikenschors eene betredende vervoer enz. van lijnzaad eene betreffende verkoop, aflevering en vervoer van gele vaseline. Tholen, den 20 December 1917. De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat van bet verbod om plantaardige en-dierlijke vetten of samenstellingen daarvan, behalve natuur boter, te verwerken le. in producten van bakkergen of banketbakke rgen, en 2e. in hotels, restaurants en daarmede gelijkstaande inrichtingen bjj het bereiden van spijzen, tot 1 Januari a.s. ontheffing kan worden verleend door den Burgemeester der bétrokken gemeente zulks echter uitsluitend voor wat betrelt hoeveelheden, welke bjj bakkers of banketbakkers, alsmede in hotels, res taurants en daarmede gelijkstaande inrichtingen, op 13 dezer nog in voorraad waren. Tholen, den 20 December 1917. Artikel 8 van de Beschikking van den Minister van Landbouw enz., houdende eene distributieregeling van benzine enz., luidt thans als volgt Met ingang van 1 Januari a.s. is vervoer van motorbrandstof in reservoirs van motorrij-, motorvaar- en motorvoertuigen, ook al werd eene ontheffing als in art. 7 le lid bedoeld verleend, verboden, tenz'g 14) Gelijk bij alle hartstochtelijke, levendige na turen, volgden de meest verschillende aandoe ningen bij van Rhenen elkander snel ophij trok zjjn dochter naar zich toe, omhelsde haar teeder, zoo teeder als hij het sinds zijn trouwen nog niet had gedaan en fluisterde Maar kind. ik vraag immers niet,dat jij je liefde, je eigen goede moeder verloochenticuoit, nooit kan Sophie voor me zijn, writ mijn IHen- riëtte voor me geweest is maar zij heeft «eveel goeds, zij zou je graag willen liefhebben, en daarom kind, omdat mijn geluk afhangt van je goede verhouding met Sophie, verzoet ik je, kan je mij dat offer niet brengen Nog' •eens, je verloochent je lieve moeder niet, int<;geno'eel je doet dan, wat zij haar heele leven heeft ge daan, je maakt mij gelukkig." Snikkend bleef zij aan haar variers bont rusten. „Het kost me zooveel,' statpelde zij, maar hij De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw enz. beeft ingesteld een Rijksbureau voor manufacturen, dat belast is met het doen van voorstellen en het uitvoeren van maatregelen j>m den kettinghandel in manufacturen legen te gaan. Tot Directeur van voormeld bureau is benoemd de heer K. H. H. van Bennekom. Stadhouderslaan 120, den Haag. Aan het bureau is een commissie van advies toegevoegd. Tholen. den 20 December >917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 24 tot en met 31 December a.s. een extra rantsoen koffie van l/2 ons beschikbaar gesteld wordt op bon nr. 26 van de thee-en koffie kaart. Opdat detaillisten aan de vraag zullen kunnen voldoen is bepaald, dat zg bon nr. 8 reeds van 18 Dec. 1917 af bg hun tusschenhandelaar (brander) tegen koffie kunnen inwisselen. Tholen, den 21 December 1917, De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat is Ingesteld een Rijkszeepbureau, hetwelk tot taak zal hebben het doen van voorstellen en bet nemen van maatregelen inzake voorziening in de binnen- landsche behoefte, Directeur de heer Mr. C. W. P. v. d. Brandhof, adres Parkstraat 4a Den Haag. Aan het bureau is een commissie van advies toegevoegd. Tholen, den 21 December 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat a. de distributieregeling voor aflevering van ijzer en staal uit voorraad op 17 dezer in werking trad b. ter secretarie ter inzage ligt eene beschikking van den Minister van Landbouw van 15 Dee. 1917 inzake maximumprijzen van ijzer en staal 1 c. en eene beschikking betreffende verbod van vervoer van gedroogde cichoreiwortelen. Tholen, den 21 December 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Vergadering van den raad der gemeente Poortvliet op Vrijdag 14 Dec. 1917. Na opeuing der vergadering door den voor zitter worden de notulen der vorige vergadering na voorlezing onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen de navolgende stukken le. het proces-verbaal der kasopneming bij den gemeente-oQtvanger, waaruit blijkt, dat op 11 Dec. jl, in kas was was f 2910,36. 2e. een besluit van Ged. Staten, waarbij het presentiegeld der raadsleden wordt vastgesteld op f 48. 3e. eene mededeeling van Ged. Staten, in houdende goedkeuring van het raadsbesluit betreffende uitstel van de aflossing van de ten behoeve der drinkwaterleiding aangegane tijde lijke geldleening ad f 5400. hoorde het niet of veinsde het niet te hooren. „Je bent mijn lieve, dappere meid, ik heb veel aan je te daokeu en als ik driftig word, moet je begrijpen dat ik het niet zoo meen kom, lieveling, de eerste stap is moeilijk maar men went zich aan allesik heb je moeder even lief als voorheen, hoe gaarne zon ik ze terag hebben, maar dat kan eenmaal niet en Sophie is zoo vol goeden wil, ze houdt dol van mij mijn geluk en vrede haugen van je besluit af, Et ha, zal je mij die kleiue formaliteit weigeren En Ktha beloofde's avonds ontsnapte het woord hortend en stootend haar lippenhaar vooihoofd brandde als van schaamte en in haar hart deed zij zich de vraag Zijn wij vrouwen daarom op de wereld, is dat onze eenige kans op geluk, de mannen gelukkig te maken en tot loon daarvoor te weten dat zij nog geen jaar na onzen dood een andere zoeken, om onze taak -voort te zetten Maar plotseling overkwam haar een ander gevoel, medelijden met Sophie; zij verbeeldde zich in haar plaats te zijn, zij had haar man (tof, dat leed geen twijfel, en intusschen sprak hij met zijn dochter over de gestorven vrouw 4a, het besluit van Ged. Staten tot definitieve vaststelling der gemeente-rekening over 1916. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. De voorzitter brengt ter tafel de van Ged. Staten terugontvangen verordening regelende de jtarweddeu van het onderwijzend personeel. Dit college maakt tegen deze regeling bezwaar en wil die zooals zij indertjjd heeft te kennen gegeven. Na voorlezing der door Ged. Staten gemaakte bezwareD, wordt besloten de verordening te wijzigen in den geest zooals dat college dit aangeeft. In verband daarmede wordt de begrooting vaD het dienstjaar 1918 gewijzigd in dien zin dat de post „Jaarwedden der Onderwijzers" met f 258,345 wordt verhoogd. Tevens wordt het besluit genomen om hel maximumbedrag van den Hoofdelijken Omslag te brengen van f 6800.op f 10.000. Na geheime zitting wordt een suppletoir be sluit van den Hoofdelijken Omslag opgemaakt tot een bedrag van i 49,786. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. In het Oosten is het eindelijk tot den wapen stilstand gekomen tusschen Rusland en de centrale mogendheden. Zaterdag is de overeen komst te Brest-Litowsk geteekend. Hij is geldig van 17 December tot 14 Januari. Als hij niet wordt opgezegd 7 dagen van te voren zal hij verder zonder overeenkomsten voortduren. De wapenstilstand geldt voor het front in den Kau- kasus en voor dat gedeelte in Perzië, waar de Russen tegenover de Tnrken staan. Hoe 't met Roemenië gaat is nog niet bekend, doch de Roemenen zullen noodgedwongen wel tot staking van de vijandelijkheden overgaan. De centralen kunnen uu hun groote strijd krachten samentrekken op het Westerfront. De overige fronten hebben nu de groote beteekeois verloren. Italië zit vast. Serails leger kau niet veel uitvoeren op den Balkan. De Turken kunnen hun strijdkrachten aauwendeD in Mesepotamië Rest dus de strijd aan het Westerfront. Zou dus werkelijk de strijd hier nog eens worden uitgevochten? Het frontgedeelte in den Elsaz zal vermoedelijk voor een groot stuk worden bezet door O.-übngaarscbe troepen. Immers de O.-H. premier verklaarde, dat het de Duitschers wel ter zijde zou willen staan bij den strijd bniten 's lands grenzea en bij de verdediging van eigen gebied. Het ziet er op 't oogenblik dus niet erg rooskleurig uit voor de entente wat den toestand op de gevechtsterreinen betreft. Alle teekenen wijzen er op, dat de Duitschers thans een groot offensief op het Westerfront gaan op 't touw zetten en ten overvloede hebben Ludendorff en Hindenburg verklaard, dat dit offensief thans mogelijk geworden is. En de hoop, dat ook nu op het Westerfront een vrede door vergelijk mogelijk zou zijn is ook geheel uit gesloten. Tenminste de laatste iedevoering van Lloyd George duidt daar niet op. en wist geen betere wapens te gebruiken om haar wil te breken, dan haar de verzekering te geven, dat hij de eerste ver boven de tweede stelde. „Neen, nog liever stiefkind dan^ stiefmoeder,' dacht Etha, „ik geloof niet, dat ik ooit trouwen zal, maar in geen geval ooit met een weduwnaar. Een nazomer blijft een nazomer, en ik heb be hoefte aan lente eu zonneschijn arme Mama U had ook zoo'n dorst naar een zonnestraal en nu spelen ze op uw graf.' Sophie was blijde over haar overwinning en verhaalde die vol trots aan Wijnande, maar haar vreugde zou aanmerkelijk bekoeld zijn geweest, als zij geweteu had tot welken prijs van Rhenen die gekocht had. Eenige avonden daarna giüg Etha naar Truce zij had een poëzie-album in de hand, waarin haar vriendin beloofd had een vers te zullen schrijven. Het zag er nu in Truce's voorkamertje heel uit dan op den dag van Wimpjes geboorte de lamp was opgestoken, het vuur brandde matig maar juist genoeg om gezelligheid mede te deeleD de meubels waren dood eenvoudig maar Sprekende over het uitvallen van Rusland en de gevolgen daarvan, zeide hijRusland dreigt zich uit den oorlog terug te trekken en t'e Fransche demokratie, die door trouw aan het gegeven woord zich de gruwelen van detfcn oorlog op deu hals haalde, aan haar lot over te laten. Ik wensch den ernst van dit besluit aller minst te verkleineD. Ware Rusland dit jaar ra staat geweest, zich te doen gelden, dan zouden wij misschien thans bij machte zijn, den vijand billijke en redelijke voorwaarden op te leggen. Door zich terug te trekken, versterkt Rusland 't Llohenzollernisme eu verzwakt het de krachten der democratie. Rusland's pogingen zullen niet, zooals het verwacht, tot een algemeenen vrede leiden. Zij zullen slechts den doodsstrijd der wereld ver lengen en Rusland zal onvermijdelijk onder de militaire overheerscbiog van Pruisen geraken. Als Rusland echter bij zijn huidige politiek blijft, als de vijaöd zijn troepeu van het oostelijk front, dat tot dusver een derde van zijn leger- sterktfe in beslag nam, kan terugtrekken en vrijmaken voor een aanval op Engeland, Frankrijk en Italië, dan is dat een ernstige verzwaring van onze taak, die reeds geweldig genoeg was. Het zon dwaas zijn, het gevaar te ondersichatten, maar even dwaas, het te overdrijven en de aller grootste dwaasheid zou zijn, het niet onder de oogen te zien. De Russische de'mocratie moge besluiten, den strijd tegen de militaire autocratie te staken, de Amerikaansche democratie neemt die taak over. Dit is het gewichtigste feit van het ge- heele jaar. Het heeft den geheelen toestand ge wijzigd. De Russen zijn een grootmoedig volk en zij hebben dapper gevochten, maar zij zijn gedurende dezen Keelen oorlog de slechts geor ganiseerde staat van Europa gebleken. Engeland, met maar een derde van de bevolking van Rusland, is de laatste twee jaar een veel" gc- duchter tegenstander voor Duitschland geweest en als men Duitschland niet nu, maar een jaar geleden gevraagd bad, welken staat het 't liefst zou willen uitschakelen, geloof ik niet, dat er eenige twijfel omtrent het antwoord zou hebben bestaan. Maar nn over Amerika. Er is geen machtiger land ter wereld dan de Vereenigde Staten, met hon reusachtige hulpbronnen en hun ontembaar volk en nu Rusland uitvalt, grijpt Amerika met beide handen in. Evenwel hebben het in elkaar zakken van Rusland en de tijdelijke nederlaag van Italië ontegenzeggelijk een grooter aandeel in den last op onze schouders geworpen. Totdat de Vereeuigde Staten gereed zullen zijn om het dragen van den last met ons Je deelen zullen wij dus voorbereid moeten zijn op grooter in spanning en grooter offers. De tjjd is gekomen, dat de natie vaster dan ooit op haar beenen moet gaan staan en dat zij de rngspieren moet spannen om de vermeerdering van het gewicht, haar door de omsiaudigheden opgelegd, te torsen. De wil van Engeland is als van staalhij zul den vermeerderden druk tot bet eind uithouden. Dit duidt niet op vrede. Het waehten is nu op de Amerikanen, die glommen van zindelijkheid het theepotje blonk als zilver eu het lampje wierp een helder schijnstl op het roode tafelkleedWimpje was afwezig, wat geen verlies voor de conversatie heeten mocht; zijn moedertje zat onder het theeschen ken vlijtig te naaien, tegenover haar zaten haar man en tot Etha's groote verwondering ook haar zwager. „Wel, dat komt goed, Etha,* zei Trace vroo* lijk, „ik heb juist appelbeignets gemaakt, en mijnheer Gerlaclt vindt ze bijzonder lekker; nu kom je ze ook keuren.' „Ik had niet gehoopt mijn nichtje van avond nog te zien,zeide Alex, haar harfelijk groetend, „Dag oom, hoe maakt u het?' vroeg zij met haar zonnig vroolijk lachje, dat ieder, die het zag, 't hart verwarmde. Trace hielp haar met prettige bedrijvigheid hoed en mautel afdoen toen schoof zij eeu stoel bij tusschen de beide broers, vlak tegenover het theeblad. Het album legde Etha vlak voor zich neer. „Daar is zeker wat moois in, dat niet elk zien mag,' zoo plaagde haar Alex. „O neen, ik heb geen geheimen,* antwoordde

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1