behalve vredesgezind, zooals ook blijkt uit het volgend bericht van het Mesopotamische front »Na zich in het bezit van den Sakaltoetanpas te hebben gesteld, vervolgden de Britten de Turken tot in de streek van het dorp Kara (ongeveer 25 mijl ten N. van Deli Abbas), waar de vijand 5 December na een vinnig gevecht werd doorheengejaagd. De vervolging ging in haar werk over lastig terrein met poelen en door waterloopen doorsneden. Onze troepen en de Russische, die op onze rechterflank vechten, legden groote volharding aan den dag bij het te boven komen van alle beletselen. In den ochtend van den zevenden bombar deerden Britsche vliegtuigen Toets Koermatli met goede uitwerking. Bericht is, dat de Turken de kolenmijnen vau Kifri in brand staken. Den 5den dezer en den volgenden dag werden daar branden bemerkt." Ook de Kozakken willen onder hnn Hetman Kalediu zich nog niet voor den vrede laten vinden. Kaledin bericht thans een actie voor en hij zal daarbij den steun wel hebben van Kor- nilof en andere generaals, die zich bij hem hebben aangesloten. Zoo wordt uit Petrograd Zaterdag geseind: De ffDjeu" te Petrograd pu bliceert talrijke berichten uit de arrondissementen in de Donstreek, welke er op wijzen, dat Ka ledin te Novo Tcherkask een afwachtende hou ding aanneemt. In alle andere plaatsen in de D instreek bevindt het gezag zich in handen van de sovjets en den Ukranischen raad. In sovjet kringen is men van oordeel, dat Kaledin een gewapende actie op touw zet. De regeering neemt zeer krachtige maatregelen om deze met geweld te onderdrukken. Ook in andere deelen van het leger heerscht verwarring zoo b.v. in Roemenië. Uit een be richt halen we hier o.a. aan In het zesde leger onderteekende een divisie den wapenstilstand, terwijl de in de gevechtsliuie daaraangrenzende divisie schoot op een Duitschen generaal, die begeleid door 4 officieren en 20 man over de voorwaarden kwam spreken. De legers uit Moldavië en de Boekowina, die altijd weinig animo hebben gehad om te vechten, hebben zich met den vijand verbroederd. Een der laatste berichten deelt mede De Raad van Volkscommissarissen zal "tijdens de vredesonderhandelingen de voorstellen en uit latingen der vertegenwoordigers van de oorlog voerende mogendheden terstond radiografisch aan de troepen der verbonden en vijandelijke volken mededeelen. Blijkens later ingekomen berichten hebben de geallieerden verklaard in principe in te stemmen met het openen van de onderhandelingen over een wapenstilstand onzerzijds, waarbij zij echter Diet slechts ons front, maar ook hun front in aanmerking nemen, en wel onder voorwaarde, dat wij geen werst zonden terugtrekken en den Duitschen troepen geen levensmiddelen zonden levereD. Terwijl de Vereenigde Staten van N.-Amerika en de staat Panama, Ooatenrijk-Hongarije den oorlog verklaarden ie thans ook een Spaansch- Duitsch conflict ontstaan door het torpedeeren van een Spaanseh stoomschip „Claudio" op on geveer 50 mijl van de kust, waarbij 8 man zijn verdronken en verscheiden gewond. De reeders hebben een protest bij de regeering ingediend en deze zal te Berlijn protesteeren. daar mede niet tevreden, dan moest hij maar oen motie van afkeuring indienen. Dit deed de heer Troelstra, althans hij stelde de Kamer voor te verklaren, dat zij betreurde dat voor de noodzakelijke eenheid van regeeringsbeleid niet voldoende waarborg was verkregen. Toen deze motie geen bijval vond, werd zij door den voorsteller aldus gewijzigd, dat de Kamer zich onbevredigd zou betuigon door de verklaringen van den minister van fiuanciën. Deze motie werd met 55 tegen 8 steramen (die van de socialisten) ver worpen. Daarmee was de interpellatie afgoloopen. Woensdag kwam na eenige .kleine wetsontwerpen hoofdstuk marine der staatsbegrooting aan de orde. Keuringsraad te Tholen. Op 10—11 en 12 December heeft de keu ringsraad in de bewaarschool alhier zitting gebonden voor een geneeskundig onderzoek van de landstormplichtigen der jaarklassen 1898 en 1899. Van St-Philip8land waren verschenen 15 landstormplichtigen waarvan er zijn goedgekeurd 8 te weten W. Quist, G. M. Roozemond, J. J. Verwijs, P. C. Smits, J. Wolse, A. Wisse, Iz. Hage, A. Aarnoudse. Van Oud-Vossemeer waren verschenen 12 landstormplichtigen waarvan er zijn goedgekeurd 6, te weten M. C. Sonke, -J. J. Douw, J. G. de Leeuw, R. C. Rijnberg, D. J. Arapt, A. v. Overbeeke. Van Poortvliet waren verschenen 10 land stormplichtigen waarvan er zijn goedgekeurd •6, te weten Cb. P. v. d. Slikke, G. M. van As, J. v. Dijke, A. M. de Viet, W. Gelnk, W. v. Burgb. Van Tholen waren verschenen 23 landstorm plichtigen waarvan er zijn goedgekeurd 7, te weten H. J. Laban, W. C. v. Dalen, G. L. Ver kamman, J. K. Schot, A. v. Oeffelen, M. J, Hoek, W. de Rijke. dagmorgen ongeveer acht uur bleek, daar het vlak achter.de mast in tweeën brak. Door hulp yan een twaalftal Thoolsche schippers werd het huisraad vau de op varenden uit de roef gehaald en onder gebracht in de loods van den heer M. van Duivendijk, waar ook de opvarenden een onderdak hebben gevonden. Bij laagwater komt alleen het achterste gedeelte van het vaartuig boven water. Schip en lading zijn verzekerd. Een goede verbetering constateerden we aan de voorstad. De ingang van de poort is verbreed en dit zal het verkeer wel len goede komen, de passage was er nauw. Nu nog de verbetering aan de Water poort en Oudelandsehe poort, waar geen twee voertuigen elkander kunnen passeeren. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Woensdag 1.1. had xle interpellatie van den heer De Jong plaats over de zooveel gerucht gemaakt hebbendo oneenigheid lusschen de Ministors van Landbouw, Nijverheid cn Handel en van Financiën dié zoohoog gelóopen heeft, dat het maar weinig gescheeld hoeft of een van boiden zou aftreden. Do heer De Jong en denkelijk de heele Kamor, wilde wel weten, hoe de vork in den steel zat en hoe het geschil, zou afloopen. Die weet gierigheid werd bevredigd vóórdat de interpeliant zijn vragen koh stellen, want te voren deelde minister Cort van der Linden, mede dat de kwestie tusscheu de beide Ministers opgelost was, in dien zin, dat aan de exporteurs van de artikelen, waarover het ge schil liep geen nieuwe verplichtingen zullen worden opgelegd, en dat tevens gezorgd is, dat de finan- ciealo belangen der Ned. Uitvoer Mij. behoorlijk zyn gewaarborgd. Bedoelde artikelen bestonden uit 6000 ton kaas, voor welken uitvoer Minister Posthuma consent had gegeven, maar waartegen Minister Treub ten stelligste opkwam. Deze zaak heeft nog al enkele dagen gehangen en is toen in den Minister beslist. De mededeeling, dat de beide Ministers het eens geworden waren (de kaas zal uit gevoerd worden) gaf de Kamor eoue groote opluchting en stof tot blijdschap en was deze afloop vooraf bekend ge weest dan had de interpellatie misschien achter wege kunnen blijven. Maar 't is goed, dat zij door gegaan is want de Kamer en de natie had recht om in bijzonderheden over de kwestie ingelicht te worden, hetwelk door de breedvoerige verklaringen der Ministers dan bok geschiedde. Er volgde een dobat, waaruit bleek, dat som migen de schuld aan Minister Posthuma en anderen aan Minister Treub toeschreven. De heer Troelstra verwachtte van Minister Treub erkentenis van schuld, maar deze weigerde dit. Wel verklaarde hij, dat zijn collega Posthuma vol komen in zijn recht was. Was de heer Troelstra „Je weerstaat mij geloof ik, je maakt opstand 1 En ik wi! 't, je zegt mama of je gaat mijn huis uit.* Bedaard zag Etha den vertoornden man in de oogeD. „Zon papa dan denken, dal ik ooit tegen een anderen man dat had gezegd vroeg zij met van aandoening bevende stemzij zag er du zoo lief, zoo zacht uit in haar lijdelijken weer stand, zoo geheel zijne Henriëtte in vollen glans van jeugd en schoonheid, dal van Rhenen's toon plotseling wegsmolt. (Wordt vervolgd). Van onze berichtgevers. IERSEKE. Vrijdag der vorige week is bij de stemming voor een gemeenteraadslid gekozen de heer J. Huibregtse (vrijs.) met 264 st. tegen den heer M. Mieras Nz. (chr. hist.) die 215 st. op zich vereenigd zag. Afgaande op de vele, waaronder een paar venijnige, strooibiljetten, die er rondgewaaid hebben, scheen er nogal wat belangstelling voor deze verkiezing. Toch hebben van de 725 kiezers slechts 487 hnn plicht gedaan of kunnen doen, want velen waren afwezig. Geen der beide candidaten was nog in het vuur geweest. Donderdag werd hier door notaris Van Dissel in het openbaar geveild en verkocht eeO woonhuis aan de Damstraat van de erven van van wijlen de wed. J. Nieuwenhuize. Koopers werden de hoogste bieders W. Ilage en J. Polderman alhier voor f1130 plus 872 OUD-VOSSEMEER. Er doet zich in deze gemeente een geval van diphteritus voor. STAVENISSE. In de laatste dagen komen alhier vergcheidene gevallen van verwerping der vrucht bij merries voorbij één landbouwer zelfs twee gevallen op een dag. Men vermoedt dat de oorzaak te wijten is aan het vele ploe teren der dieren in het sneeuwwater der vorige week. Als kerkvoogden der N. H. Kerk alhier zijn herbenoemd de heeren D. D. de Rijke, J. Droogendijk en C. L. Dorst. In deze campagne zijn alhier gewogen op Weegbrug I 5713787 en op Weegbrug II 4918858 K.G., totaal 10632645 K.G. suiker bieten, zijnde een paar millioen K.G, minder dan het vorige jaar. Op de veiÜDg van 11. Woensdag alhier werden aartgeboden 45 monsters groote en kleine bruine uien 'a f 15 per 100 K.G. THOLEN. Woensdagmiddag 12 nnr werd alhier, zooals in alle gemeenten van ons land, van de pat van het gemeentehuis afkondiging gedaan van de Grondwetsherziening. Burge meester Wagtho deed dit persoonlijk, voorzien van zijn ambtsketen. Donderdag a s. zal hier optreden, voor den Bond voor Vrouwenkiesrecht daartoe uitgenoo- digd, mtj. Martine Wittop Koning, leerares aan de Huishoudschool te Amsterdam. De spreekster zal een demonstratie bonden met verschillende midde'en om zonder veel gasverbruik of te veel kolenverbruik, toch op een smakelijke wijze de middagpot klaar te makeD. Wij vertrouwen, dat alle hnismce'ers, die het belang beseffen in deze dare tijden warmte te besparen, in grooten ge tale deze demons'ratie bij zullen wonen. De toe gang is geheel vrij. Mej. Wittop Koning is de samenstelster van het alom bekende boekje uWarmte bewaren" en heeft reeds op tal van plaatsen in ons land lezingen over dit onderwerp gehouden. Voor nadere bizonderhelen zie men de in dit blal voorkomende advertentie, Vrijdag zal alhier in het Hof van Holland optreden Dr. Erederik van Eeden, hoofdzakelijk zal spreker de Vrouwenbeweging behandelen, terwijl er kans bestaat, dat na de panze de zoo begaafde dichter eenige van zijn verzen ten ge- hoore zal brengen. We gelooven dat, waar Tholen nog nimmer het voorrecht ten deel viel van den zeer begaafden spreker te zien optreden, een goed bezoek zal zijn te wacbteD. Dohderdag acht geraakte de tweemast ijzeren aak „Maria" afkomstig van Rumpt bij iStinkewelle aan den grond. Het schip was geladen met suikerbieten. Het vaartuig geraakte bij afgaand water aan den grond doordat het schip niet naar zijn roer luis terde en zat vrij gevaarlijk, hetgeen Donder- G E M E N GD NIEUWS^ Aflossing militielichting 1915. Door den opperbevelhebber van land- en zeemacht is bepaald, dat, met het oog op de aflossiug der militielichting 1915, het geëm ployeerde personeel dier lichting moet worden vervangen op of vóór 15 Januari 1918 wat de korporaals en manschappên betreft en of of vóér 1 Maart wat de onder-officieren betreft. Van zeer betrouwbare zijde kuuneD we mee- deelen, dat waarschijnlijk één week voor Paschen deze lichting met onbepaald klein verlof naar huis gaal. Een luchtschip neergekomen. Te Eemnes buiten is een luchtschip gestrand. Donderdag in den vroegen morgen werden de bewoners van een landbouwerswoning gewekt door een groot geraas veroorzaakt door iets dat op hun huis terecht kwam. Alleen een schoor steen en tal van pannen werden van bet hnis gerukt. Onmiddellijk werden de militaire auto riteiten gewaarschuwd en bleek dat het lucht schip vau Engelsch maaksel is. Het is vijftig meter lang, was bemand met twee machinege weren voerde brandbommen mede en had post duiven aan boord. Van de bemanning was niemand meer aanwezig. Vermoedelijk hebben de inzittende hnn defect geraakt luchtschip verlaten. De kaarten die in een der gondels gevonden zijn waren alleen bestemd om zich in zeegebied te oriënteeren landkaarten waren niet aanwezig. Onder Poortngal is de bemanning van dit luchtschip aangetroffen het blijkt dat deze be manning uit het luchtschip is gesproDgen, dat toen de Eemnes landde. Munitie-ontploffing te Halifax. Een ernstige ramp heeft Halifax getroffen de haven op het schiereiland New Schotland bekend doordat zooveel Nederlandscha en andere neutrale schepeo er een vaak langdurig ge dwongen oponthoud hadden. Een uitvarende Belgische reliefstoomboot kwam in botsing met een van New York binnen komend munitieschip. Op het laatste ontstond brand, die zich, doordat brandende olie over het dek liep, spoedig zoo uitbreidde, dat blusschen niet meer mogelijk was. De kapitein liet nu de luiken openen om bet schip te doen zinken en verliet daarop met de bemanning het vaartuig. Vóór dit gezonken was, bereikten de vlam men de - munitiebergplaatsen en daarop had een geweldige ontploffing plaats. De wijk Rich mond, waar de ramp plaats vond, werd grooten- deels vernield. Vele menschen waren onder de instortende huizen verpletterd, 't Waren meest houten gebouwen, die in braud geraakten, waarbij nog een groot aantal menschen om 't leven kwam. Het aantal dooden zal slechts bij benadering kunnen worden opgegeven. Van geheele gezinnen zijn slechts verkoolde beenderen overgebleven. Een officieele schatting spreekt van 2000 dooden, 3000 gewonden en 20.000 menschen dakloos. De schade wordt op 25 millioen dollar geschat. Zeven en twintig wagons, volgeladen met lijken en beenderen zijn naar de begraafplaatsen vervoerd en nog steeds worden meer dooden gevonden. Ook in de overige stadsgedeelten werd heel wat schade aangericht. Geen ruit bleef heel te Halifax. Zelfs op zestig mijlen afstands zijn ruiten gesprongen. Op een afitaod van vier mijlen werd een tele grafist aan zijn lessenaar gedood. Tot op twee mijlen afstand werden goede renwagens uit de rails geworpen. De ellende werd vergroot doordat op het oogenblik vau de ramp een vreeslijke storm woedde. Thatfs wordt het lijden van de dak- loozen door hevige konde vergroot. Uit alle deelen van Amerika stroomen giften toe tot leniging van den nood. De regeering der Vereen. Staten stelt voor vijf millioen dollars te geven. Onzen regeering heeft telegrafisch bericht ont vangen, dat aan geen enkel van de te Halifax liggende Nederlandsche schepen schade is toe gebracht. Provinciale Staten van Zeeland. Da Provinciale Staten van Zeeland besloten heden Vrijdag tot verhooging van den duurte- toeslag op de verpleegkosten voor armlastige fcrankzinningen tot f80 met ingang van 1 April 1918; tot afwijzing van het verzoek van J. en K. Smit's scheepswerven te Kinderdijk voor gedeeltelijke vergoeding der schade geleden bij den bouw van twee schepen voor de provincie, tot afwijzing van het verzoek van R. K. drank best rijdersvereenigingen in Zeeuwsch Vlaanderen om snbsidie, tot verhooging van het crediet van f 4000 op f 4800 en van het subsidie voor de vereeniging voor verberering van hst geiten ras in Zeeland van f 800 op f 900. Het voorstel inzake de electriciteitvoorziening van wege de provincie ter hand te nerneu werd in alle afdeelingen ten zeerste toejuicht, terwijl de wensch werd uitgesproken dat Ged. Staten spoedig uitgewerkte voorstellen zullen kunnen inzendenhulde werd gebracht aau het zeer interessante rapport van Prof Feldman uit Deleft. Door Ged. Staten werd gezegd dat het alleen gaat om een principieele beslissing, dat de provincie de zaak ter hand zal nemen, terwijl later over den bedrijfsvorm zal worden beslist. De wenschelijkheid werd aitgesproken alle be langrijke havens en ook het deel vau de Provincie ten oosten van den Oosterschèldedam in het net op te nemen, hetgeen de aandacht van Ged. Staten zal hebben. PER TELEGRAAF. De Provinciale Staten van Zielaud hebben heden iu principe besloten de electriciteitsvoor- ziening van wege de Provincie ter hand te nemen. Publicatiën. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de verkoop en aflevering van glauberzout verboden is. Het verbod is niet van toepassing op rechtstreeks sche leveringen door importeurs ep fabrikanten aan glasfabrieken, verflabrieken, fabrieken van waterglas en textielfabrieken. Tan het verbod kan ontheffing verlnond worden door de afdeelmg Crissiszaken van het Departement van Landbouw, enz. Tholen, 14 December 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Raad der Gemeente Oud-Vossemeer op Vrijdag 14 December 1917. Afwezing de h. h. Ampt en Aarnoudse. Na opening der vergadering door den voorzitter worden de notulen der vorige vergadering na lezing goedgekeurd. I. Ingekomen zijn van Ged. Staten de goedkeuring wijziging begrooting. b. Goedkeuring rekening 4916, in ont vangst op f '26407,58 in uitgaaf f 26.245795 goed slot f161.785. Beide worden voor kennisgeving aan genomen. II. Van hetzelfde college is teruggekomen de gemeentebegrooting 1918, Ged. Staten stellen voor hierin eenige wijzigingen aan te brengen daarna wordt, deze met alge- meene stemmen opnieuw vastgesteld. III. Terug is tevens ontvangen van Ged. Staten de verordening regelende de jaarwedde van het onderwijzend personeel. Ged. Staten wenschen dë regeling vastge steld zooals zij hebben geadviseerd. 13e verhooging van jaarwedde voor het hoofd der school gaat te langzaam, de raad stelde voor deze periodieke verhooging te doen plaats hebben om drie jaren, terwijl Ged. deze om de twee jaren wenschen. Ook de verhooging van de onderwijzer met ver plichte hoofdacte zou om de twee jaar dienen plaats te hebben en de verhooging voor de gewone onderwijzers dient te worden gebracht op f160. Ook kunnen Ged. Staten zich niet neer leggen bij de regeling voor de gehuwde onderwijzeressen en willen de helft der jaarwedde zien toegekend, bij een afwezig zijn wegens bevalling. Voor het handwerk- onderwijs zou de belooning f 1 per lesuur moeten bedragen. Ook het herhalings- onderwijs dient anders te worden «eregeld. Op des voorzitters voorstel wordt daarna besloten de verordening te wijzigen in den geest zooajs Ged. Staten dit aangeven. IV. Benoeming van een Voorzitter en een lid van hel Alg. armbestuur ter voor ziening in de periodieke aftreding van den heer Van Gorsel. Met vier van de vijf uitgebrachte stemmen wordt de-aftredende opnieuw benoemd. Als lid van het fonds Huyssen van Kat- tendijke, treedt eveneens de heer Van Gorsel af en wordt met het hierboven ge noemde stemmental eveneens herbenoemd. Hierna neemt de voorzitter het woord onder mededeeling dat zooals den leden bekend zal zijn het H. M. de Koningin behaagd heeft spr. te benoemen met in gang van 15 dezer tot burgemeester van Den Bomrpel. Is spr. aan de eene zijde verheugd naar elders te vertrekken, toch gaat dit vertrek gepaard met een gevoel van weemoed. Ongeveer zes jaren is hij burgemeester der Gemeente Oud-Vosse meer geweest en heeft steeds naar beste krachten de belangen der gemeente be hartigd. Gedurende dezen tijd heeft spr. veel lief en leed, vriendschap en hartelijk heid, maar ook vijandschap, haat en nijd ondervonden. Hij wenscht echter allen die hem tegen hebben gewerkt niets dan goeds. Aan allen van wie hij vriendschap onder vonden heeft brengt hij zijn hartelijken dank, aau de raad voor de medewerking hem steeds betoond en de aangename verhouding die er tusschen hen bestond, den secretaris voor den prettigen omgang en steun die hij mocht ondervinden, aan den Gemeente-ontvanger voor de aange name wijze waarop zij samenwerkten, aan den gemeenteveldwachter en allen die door hun ambt of betrekking op aangename wijze met spr. samenwerkten. God gevè dat de vrede spoedig moge komen, tot zegen van ons land en gewest en gemeente en dat onder het intreden van normaler

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2