wetOlafl, pïiji aai ii telup rao oesterteelt, laMtieow, tnz. No. IT07 Zaterdag 15 December 1917. Vier en dertigste jaargang- EN FEUXLLLETOH. NAZOMER. DE OORLOG lERSEKSGHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.lQ, franco per post f 1,176. Voor het buitenland 90 cents, zouder gei'll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden elterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te Thol en el vóór DONDERDAGMIDDAG hl] onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telef. Intbrc. 16. Publicatiën. AANGIFTE ter inschrijving voor de Militie. De Burgemeester der gemeente Tholen brengt ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1899 geboren mannelijke personen, dat bg de Miliiiewet is bepaald, wie moeten worden inge schreven, enz. (Men zie biervoor de aangeplakte bekendmaking.) Voor het doen van de aangifte ter imchrgving, die moet plaats hebben tns9chen 1 en 31 Janoari a.s„ zat meer bepaald gelegenheid worden gegeven ter Gemeentesecretarie op Zaterdag, den 5 Januari 1918, des voormiddags van 9 tot ]21/2 uor, en des na middags van 24 uur. Men wordt dringend verzocht, zich zoo mogelijk op een der aangegeven uren voor het doen der aangifte ter Gemeentesecretarie te vervoegen. Op andere dagen worden geene aangiften na 121/2 uur aangenomen. Uitreiking van bonnen voor klompen en schoenen zal voortaan geschieden op Dinsdag, des namiddags na 2 uur. Tholeo, den 11 December 1917. De Burgemeester vnn Tholen maakt bekend, dat ter Secretarie des namiddags na 2 uur te verkrijgen zijn kaarten met coupons voor normaalkaarsen, speciaal voor schuren, werkplaatsen, magazijnen, enz. kaarten met coupons voor schemerlichten voor ver lichting van woningen, enz.; losse bonnen voor rijwielkaarsen en voor rijtuig- kaarsen. Tholen, den 11 December 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat is ingesteld een Rijksbureau voor Viascherjjbenoo- digdheden, hetwelk tot taak zal hebben het voorbe reiden en treffen van maatregelen om in de behoefte aan vischnetlen en andere benoodigdbeden voor de visscherg te voorzien. Tot Directeur van hei bureau is aangesteld de Heer J. M. Bottemanne, Hoofdin specteur der Visschergen, Van Galenstraat 41/43 te 's-Gravenhage. Tholen, den 10 December 1917. De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dal de Minister van Landbouw enz. heeft bepaald, dat het verbod van verkoop en aflevering van rijwiel banden, niet voorzien van het Rgkscontrdle-stempel, welk verbod gesteld is in^sub 1 van art. 3 der be trekkelijke distributieregeling, niet van toepassing is op oude en versleten banden, voor zoover die banden bg het vervoer gedekt zgn door een vergunning tot aflevering van het Rijksbureau voor de Distributie van Rijwielbanden. Aanvragen om dergelijke vergunningen moeten, vergezeld van een gespecificeerde opgave der at te leveren partg, worden gericht tot het bureau voor noemd. Tholen, den 12 December 1917. De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend dat zgn vastgesteld a. de volgende maximumprijzen voor vetkaarsen groothandelprjjs f 2. tusschechandelpr(js f2,15. kleinhandelprjjs f 2,30. alles per K.G. Adrertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 13) „De voorkeur geven? Mijn hemel, hij laat het mij genoeg voelen, hoe weinig ik in zijn smaak valik geloof stellig, dat hij je stiefdochter en zijn lieve schoonzuster Truce ver boven mij stelt." „Zoo bedoel ik het niet, je weet, wat ik zeggen wil Natuurlijkals ik een levende mededingster had in plaats van een doode zooals gij Wel, ik zou eenvoudig zeggen Ga je gang, ventje Ik heb je getrouwd om je geld en je mooie positie, wat je met liefde wilt doen, gaat mij niet aan En zoo moet je ook denken Sophie, wordt toch vooral niet romanesk. Bonduit ge sproken, we zijn arme meisjes, die goede partijen hebben gedaaD. Ik vind het natuurlijk minder vleiend voor mij, dat ik mijn man tegengevallen ben, en jij vindt het niet prettig, dat van Rhenen en zijn kinderen je niet elk pogeahlik van den behalve groothandel- en tusschenbandelprgzen, de volgende kleinhandelprijs voor brandspiritusper flesch van 0,7 liter ad 85 percent f 0,90 buiten de flescb, afgehaald in den winkel, flesschen door afnemers te stellen of voor den berekenden prgs terug te nemen. Tholen, den 12 December 1917, De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat ter Secretarie ter inzage zgn de volgende door den Minister van Landbouw vastgestelde regelingen eene distributieregeling van zaad voor zang- en siervogels eene distributieregeling van buiden en leder nr. 2, welke benaming is gegeven ter onderscheiding van de regeling d.d. 1 October 1917, welke wordt aange duid met Distributieregeling voor huiden en leder 1" eene regeling van de maximumprijzen van leder van suiker onder rabbinaal toezicht, van tandheel kundige rubber en van brandspiritus. Tbolen, den 13 December 1917. De Bnrgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 16 December—22 December 1917 gebruikt kunnen worden de volgende coupons voor de rantsoeneering van levensmiddelen: voor boonen no. 10; voor erwten no. 9, voor havermout no. 13, voor gort no. 22, voor rgst no. 32, voor bak- en braadvet no. 24, voor varkensvleesch no. 39, voor kaarsen no. 2 en 3, voor schemerlichten no. 2 en 3. Op bon 13 van havermout kan 21 /2 ons verstrekt worden. Er mag dus aan geen enkel gezin meer dan 21/2 ons havermout verkocht worden. Voor de week van 23 tot 29 December zal coupon nr. 4 voor kaarsen en schemerlichten beschikbaar gesteld worden. Voor juin kan gebezigd worden bon no. 10 van groene erwten. Zooveel onsen als op die bon ver meld staan, zooveel kilo's juin kunnen op de bon gekocht worden. Tholen, den 14 December 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Zoowel op het Westen als op het Zuider front is weinig vermeldenswaardigs geschied. Op het Zniderfront, behaalden de cntralen hier eu daar een klein snccessje dat evenwel op den loop der gebeurtenissen van geen invloed is. Van de buiten Europa liggende gevechts terreinen komt het grootste nieuws. Zopalsonze lezers reeds werd medegedeeld is Zuid-West- Afrika thans geheel in handen der Engelsche- Portugeesche troepen. Een hulde aan de Doitsche strijders die het daar zoolang hebben volgehouden zou niet mis plaatst zijn. Echter het is waar dat het uitge strekte terrein met zijn eigenaardige natunr lijke verdedigingsmiddelen er niet toe mede dag voor je zelfopoffering danken, maar men kau niet alles hebben, geloof me, we mogen niet klagen. Vergelijk onzen toestand van heden, met dien toen papa stierf.» „Ik klaag nietik heb mijn man innig lief en niets zou aan mijn geluk ontbreken, als bij jong raensch en geen weduwnaar en zijn liefde geen opgewarmd koetje was.» „Nu, mijn man was ongetrouwd, en toch geloof ik niet, dat je mij mijn huwelijksgeluk benijdt.» „Maar aan wie legt de schuld, je hebt zijn hart vertrapt, zijn liefde weggeworpen en bespot." Wijnande haalde de schouders op en gaf de gewone verontschuldiging van alle zwakken en stijfboofdigen „Ik kan het niet helpen, dat ik zoo en niet anders ben." IX. Van Rhenen zag bij zijn terugkomst dadelijk dat zijn vrouw geschreid had. „Scheelt er iets aan, lieveling?" vroeg hij teeder. „Och Jacques! 't Is beter dat je er niets vas zegt, Ik zal er mij aan trachteD te wennen. werkte, om maar in een ommezien het gausche Duitsche kolouiale gebied te veroveren. En al beteekent het feit op zich zelf weinig tegen de wereld gebeurtenis den grooten oorlog daar we dit konden verwaohten, toch is het van moreele beteekenis, daar dit het laatste koloniale gebied was dat Duitschland had te verliezen Van echter nog grooter moreele beteekenis is de thans een feit geworden overgave vun den ouden Palestijnsche stad Jeruzalem aan de Engelschen. Reeds Zaterdag melde generaal Allenby de bezettiug van Hebron dat in bet district Jeru- lem op korten afstand van deze stad ligt. Hebron heeft 15.00U inwoners, onder wie ruim 1000 Joden, de overigen zijn Muzelmannen. In de historie van het Joodsche volk heeft Hebron een grootsche rol gespeeld. Het werd bij de be zetting van Palestina door Israël toegewezen aan den stam Kaleb. David regeerde Juda 7 jaar lang van uit Hebron, en Absalom begon hier den opstand tegen zijn vader. Na de ballingschap was de stad achtereen volgens in het bezit van Judeërs en Edomieten tot in 164 v. Chr. de Makkabeeër Judas Hebron verwierf. De stad was de woonplaats van Abraham vandaar dat de Kruisvaarders haar Castellum Sancti Abrahae noemden, terwijl de Moslems haar den vertaalden naam van Abraham, Chalil ez Rham, garen. Het heiligdom der stad zon boven de graven van Abraham en Sara, Isaak en Rebekka, Jakob en Lea gebouwd zijn en bevat o.m. een tot moskee ingerichte Christelijke kerk. De verovering van Jerusalem door de Engel schen is de bekroning van bun welgeslaagd offensief aan bet Palestijnsche front. Om trent die verovering deelde Bonar Law in het Engelsche Lagerhuis het volgende mede„Generaal Allenby heeft gemeld, dat zijn troepen den 8sten 's vijands stellingen bezuiden en bewesten Jeruzalem hebben aange vallen. Troepen uit Wales en Engehnd rokten op uit de richting van Bethlehem, drongen den vijand terug en marcheerden Jeruzalem in het oosten voorbij. Ze na oen stelling op den weg van Jeruzalem naar Jericho. Tezelfdertijd vielen Londeneche infmterie en afgestegen yeomanry de sterke vijandelijke stellingen ten W. en N.W. daarvan aan en vestigden zich aan weerskanten van den weg Jeruzalem-Sechem. Da Heilige Stad heeft zich, aldus van de buitenwereld afgesneden, aan Allenby overge geven. Britsche politieke ambtenaren zijn tezamen met den Britsclien gouverneur der stad, verge zeld door Britsche, Fransche, Italiaansche en Indische en Indisch-Mohammedaansche bewa kingstroepen, op weg om voor de bescherming der stad en de heilige pliaTei zorg ta d'agen. De vermeestering van Jeruzalem is tot op zekere hoogte een vertraagd gevolg van de groote „Wat is er, wat hindert je?" Eindelijk kwam het hooge woord er uitEtha noemde Gerlach oom Alex, waarmee zij het be lachelijkste fignur maakte, doch kon er nog niet toe besluiten haar een naam, welken dan ook, te geven. „Ik zal er haar over spreken" zei van Rhenen kortaf op zulk een toon, dat Sophie niets ver gelijkends er tusschen durfde zeggen. Van Rhenen riep zijn dochter eu op een wijze, die hij zelf hoog diplomatisch vond, vroeg hij haar „Zeg eens Etbs, wat hebben je ouders je van jongs af aan geleerd als een Ier eerste regels van de beleefdheid „Een heeleboel papa, en ik weet niet precies, wat n bedoelt." „Dat je iemand altijd met twee woorden moet aansprekenwie is in dit oogenblik in de voorkamer." Hel meisje werd vunrrood terwijl zij met bovende stem antwoordde „Uw vrouw, papal" Van Rhenen werd driftig. „Is dat een uitdrukking, schaam je watdat heeft zij niet aan je verdiend door op zoo'n toon van haar te spreken." zorg, die er is gedragen om schade ain de heilige plaatsen en in het onliggend gebied te ver mijden." In Herodes' tijd telde Jernzalem meer dan 200,000 inwoners en er waren tal van grootsche gebouwen. Thans heeft het niet meer dan 60,000 zielen, van wie ongeveer twee derde Joden zijn en 7000 Mohammedanen. Onder de Christenen zijn de Grieksch-orthodoxen het talrijkst. Hnn aantal wordt op ongeveer 6000 geschat, terwijl het aantal Roomsch-Katholieken ongeveer 4000 bedraagt. In het voorjaar neemt de bevolking tijdelijk sterk toe, door het groote aantal pelgrims, vooal Russen, die inzonderheid tegen bet Grieksche Pascken naar de Heilige Stad stroomen. Het inwendige der stad is om ringd door een muur, waarop 34 torens, en waariu zich 8 poorten bevinden, die in zijn huidigeu vorm is gebouwd onder Sultan Suleiman den Schoone (15201566). De straten zijn in den regel zoo nauw, dat ze voor rijtuigen ontoegankelijk zijn. In de laatste jaren is daarin echter veel verbetering gebracht. De straten, inzonderheid die, waarin de winkels en bazars bevinden, zijn overdekt en over 't alge meen goed geplaveid. Het voornaamste aantrek- kingspunt voor vreemdelingen is de kerk van het Heilige Graf in het kwartier der Christenen. Verder ook de „Via dolorosa" (de weg der smar ten) met zijn veertien statious. De Anca-kerk, ten Noorden van het Haram-Esch-Schenf, die in 1856 door den Sultan van Turkije aan Na poleon III werd geschonken en door de Fran- schen is hersteld, geldt als een gebonw, dat den stijl bewaart uit den lijd der kruisvaarders. In de nabijheid van de kerk van het Heilige Graf bevindt zich de z.g. Verlosserskerk, die op 31 October 1898 in tegenwoordigheid van het Duitsche keizerspsar is gewijd. Deze plechtig heid vond plaats tijdens de reis van keizer Wil helm naar Turkije in 't belang van zijn plannen met den Bagdad-spoor *eg, bij welke gelegenheid hij zich ook den vriend van den Islam noemde. Het meest belangrijke pnnt is echter de Haram- Esch-Seherif (het heiligste der heiligen). Het is een door hooge muren omringde ruimte, waar binnen zich de oude tempelplaats bevindt, waarop Khalief Abdul Sachra met behnlp van Christe lijke boawmeesters in de 7e eeuw een rotsen toren heeft gebouwd, waaraan een groot aantal sagen en legenden zijn verbonden. De bezetting van Jeruzalem zal niet nalaten eeu grooten indruk te maken vooral in de Mo- hammedaansche wereld. Jernzalem toch is met Mekka de voornaamste Heilige stad van de Islam. Dr. Kernkamp schreef over de te verwachten val van deze belangrijke stad, dan ook in een der laatste weekoverzichten in de „Groene" „In de Oostersche wereld zon de verovering van Jeruzalem door de Engelschen allicht een even grooten indruk maken, als die van Bagdad heeft gedaau". In Rusland heerscht nog steeds een verwarden toestand. De troepen in Kaukasië zijn nog alles „Maar 't is toch waar, z\j is uw vrouw maar mijn moeder niet." „Dat doet er niet toe; ik vraag hier niet wal je hart gevoelt, of je verstand zegt maar een voudig wat de convenances vereischen. En 't behoort nu eenmaal dat je je tweede moeder een naam geeft. Ik verkies het, begrijp je mij, ik heb het recht om gehoorzaamd te worden, ik je vader." Met neergeslagen oogen bleef Etha voor hem staan zoolang mama leefde had van Rhenen haar nooit op zulk eeu toon toegesproken, noch minder gehoorzaamheid van haar gi ëischt't was ook niet noodig geweest, want Etha was een volgzaam kind, dat ter liefde harer ouders alles wilde doen en verdragen. Ook dit had zij weer aan de indringling te danken. „Versta je mij nu en zult ge haar voortaan Mama noemen?' Alle bloed week uit haar pas nog zoo verhit gezichtje. „Neen papa," zeide zij vastberaden „ik zal... ik zal haar niets in den weg leggen, zoo beleefd mogelijk behandelen, noemen zooals u goedvindt, mevrouw ot treule, of tante, desnoods moeder, maar mama dat nooit I"

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1