deel te nemen aan de landsregeering iets wat de partij in 1913 weigerde. Ue heer Troelstra zeide Indien men tot ons kwam met de vraag „Zijt gij bereid met democratische groepen uit de Kamer, desnoods op den grondslag van een program in den geest als gij hebt ontwik keld, een regeering te vormen dan zon ons antwoord bevestigend luiden. En de heer Troel stra voegde er bij dat op dit program zou moeten voorkomen streven naar internationale ontwa pening, vrouwenkiesrecht en sociale vérzekering. De Rechterzijde der Kamer gaf geen teekenen dat zij bereid zou zijn den -heer Troelstra of een zijner geestverwanten te willen opnemen in een gemengd democratisch kabinet, hoewel onder die rechterzijde ook democraten schuilen. De heeren Marchant (vrijz. dem.) en van Raalte (u. 1.) meenden beiden dat er van de door an deren voorspelde samenwerking der democraten, niets zou komen, de rechterzijde zal niet mee doen, en beiden meenden dat de conceutralie der linksche groepen niet zou voortgezel worden. De heeren van Raalte en Olto bepleitten dat het niet verkieselijk is, in dit zittingsjaar nog een wet in te dienen tot uitvoering van het nieuwe onderwijsartikel der herziene grondwet en de heer' van Raalte geloofde ook niet, dat dit in de bedoeling der regeering lag. Zelfs meende hij, dat het in strijd zou zijn met de bedoeling der grondwet. Over het algemeen wordt tot heden bij de algemeéne beschouwingen der staatsbegrooting >veel aan hoOge politiek gedaan. Wat er ge- sprokeu wordt is ongetwijfeld van hoog belang, maar voor den dcorsneelezer niet altijd gemak kelijk te volgen. Bezoek van St. Nicolaas. Tholen. VVoensdagraiddag kregen we alhier bezoek van St. Nicolaas vergezeld van zijn zwarten knecht. Was eerst hepaald dat de Siut des namiddags vier ure zou aankomen, des morgeus kwam het'bericht dat reeds ten kwart over twee de Hooge gast over het veer zou komen? Dat gaf 'eën teleurstelling Voor de jeugd! Sint Nicolaas op komst en dan géén kind om hem te verwelkomen, dat was onge- gchoord. Maar is Sint Nicolaas er niet om zoo wel groot als klein verrassingen te bereiden En zoo vjel dan ook den kinderen der openbare school en bewaarschool het voorrecht ten deel dat ze na kwart over twee vrijaf kregen en Sint Nicolaas konden verwelkomen. Zooals te begrijpen wa3 heerschte aan het veer een groote drnkte en waren allen in span ning Siut Nicolaas te zien aankomen. Daar naderde eindelijk aan de overzijde van de Een dracht een open landauer bespannen met twee schimmels en ontdekte men weldra den goeden Sint vergezeld van zijn zwarten knecht. Dat gaf een hoerageroep van belang door de- jeugd terwijl Sint Nicolaas met de hand wuivende bedankte voor deze blijken van sympathie. Daarna begon onder zéér groote belangstelling de rondrit door Tholen, waarbij Sint Nicolaas zoo welwillend was de bezorging van verschil lende pakjes op zich te nemen. Voor -ieder der gelukkigen Kad de Sint een goed woord, doch ook de zwarte kneebthad zijn werk, hij strooide gul pepernoten en andere lekkernijen onder de jeugd, doch vergat tevens niet om de ondengende kinaeren die dit verdienden eens met zijn roe te dreigen. -Tot ongeveer vijf uur 'duurde de rondrit door de gemeente waarna Sint Nicolaas, en zijn knecht zich naar den'„Huize Buitenzorg" begaven teinde'den volgenden morgen een be- bezoék te brengen aan de kinderen van de be waarschool. Tijdens den -rondrit werd door Sint Nicolaas aan" daarvoor geschikte kinderen uitgereikt een keurige collectie kinderprenfebóeken. D.ize waren hiervoor welwillend beschikbaar gesteld door Van Rijn's Mosterdfsbrièk te Leiden. Dat was Donderdag een vreugde van belang bij de kleinen in de bewaarschoo'. Dht was huu neg nooit pverkomen dat Sint Nicolaas in eigeu persoon hen zou bezoeken. Zooals men begrijp-n kan was de spanuing -groot.- En daar verscheen de kindervriiend met zijn zwarten knecht 1 De kleinèn toonden niet érg verlegen te zijr, want dra klonk een lied ter verwelkoming en nadat de kiüde-en uitgezongen wtren richtte Si. Nicolaas iet wpordt tot de kleintjes, hen vertellende van zijn moeilijke reis en beu bedaukende voor hun lie je. Nog. meerdere versjes werden gezongen en daarna ging de Siut allen een hand geven. Zöoal< te begrijpen «as, toen waren de kinderen niet erg bang meer hoewel ze op den zwarten knecht nog wel eens een schuin oog sloegen. Deze- mocht zich echter ook reeds spoedig in de guüst der kinderen'verheugen toen hij allerler lekkers ui'dèeldc. Toen moesten eenige der braafste kinderen bij St.. Nicolaas komen" en werden door den goéden Sint geprezen voor hun vlijt, maar ook waren er een paar bij die bijna (foor den zwarten knecht in zijn grooten zak werden geslokeD, die behoorden zeker tot de niet-brave". Namens St. Nicolaas werd aan de kinderen in de hoogste klassen twee fraaie prentebneken uitgereikt, terwijl de kleineren een stuk speel* goed krecen. En daarbij chocolademelk en nog haar znster snikkend en opgewonden zweeg, „daar is immers geen kans op. Maak je zou warm niet, de dooden komen immers nooit weerom. „Ze laten hnn herinnering na en dat is bet ergste! Eendoode mededingster heeft alle deugden, en geen der-gebreken, waarmede wij overlad n zijn." „Overal is iets; zusje 1 Gij vondt mij zoo on gelukkig; daarvan weet of voel ik ook niets." „Omdat jij het koudste schepsel zijt, dat uver Gods aardbodem wandelt. Als- Alex epn ander.e_ vrouw de voorkeur gaf boven je, zou het je nog koel laten Wordt vervolgd wat lekkers, het was in een woord een echt feest, en mevrouw en jhr. Van Vredenburch, die door uitnoodiging van St. Nicolaas naar Tholen dit feest mogelijk maakten, mag zeker een woord van dank uit Daam van allen die hiervan ge- genoegen hadden en tevens van allen die kinderen liefhebben, niet worden onthouden. Zeer zeker werkte tevens bet boofd der bewaarschool, mej Ploos van Amstel, met haar wakkere helpsters aan het welslagen van hel feest mede, daar alles bij de ontvangst blijk g f goed van te voren te zijn geregeld, en de vreugde eD de pret van de kleinen was aardig om aan te zien. We gelooveo dat zoowel groot als kleiu hopen dat Sint Nicolaas Tholen in 1918 niet zal verge,ten. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Den Bommel de heer L. C. Brinkmaa, thans burgemeester van Oud-Vossemeer. Bij Kon. besluit is de heer A. C. Visser be noemd tot burgemeester der gemeente Onwerkerk. Van onze berichtgevers. IERSEKE. Zaterdagavond 11. hield hier de heer Kruze, directeur der districts-arbeidsbeurs te Middelburg in Eben-Haëzer een rede óver de inrichting en het belang van arbeidsbeurzen en de inteicommunale arbeidsbemiddeling, die beide hetzelfde doel hebben: werkgever en werknemer met elkaar in aanraking te brengen. De opkomst was bevredigend, grooter dan men om het ongunstige weder verwacht zou hebben. De spreker had een zeer belangstellend gehoor. ST-M A A RT K NS DIJ K. Do r den landbouwer D. Vermaas alhier is eeu gasbron, op zijn hoeve aanwezig, benuttigd tot verlichting van.de wouing. Naar wij vernamen voldoet hit licht uitstekend. De instaliatiekosten bedragen ongev. f 1000. Ook op de hoeve van de Gebrs. Hage onder deze gemeente is men bezig een installatie op daar aanwezig brongas Ie plaatsen. OUD-VOSSEMEER. Voor de ruim 60 leer lingen der Algemeene Bewaarschool alhier kwam Woensdagnamiddag j.l. de goede Sint te paard met zijn zwarten knecht en herauten de kleinen hadden aardige bewegingsspelen voor die gr- legenheid geleerd en zoowel de ouders, als leden en begunstiger», die zeer talrijk iti school aan wezig waren, genoten van het jonge goedje Mooie cadeautjes kregen de kleinen en voor elk was een onderwetsche Nicolaaspop, keurig ge kleed in bont papier, aanwezig. Dat de kleinen een mooien middag hadden, behoeft waarlijk niét gezegd Ie worden. Vele ingezetenen ba'dden steun verleend voor dit feestje. De beer F. J. Arapt, die vanaf dé öjp- richtiDg der vereeniging „Het Groene Kruis" de functie, van voorzitter bekleedde en ,«an de toi standkoming een grooten stoot heeft gegeven, >hècft thans als zoodanig ontslag gevraagd.. Een woo.d van lof komt den aftredende toe voor alles wat hrj in het belaüg der goede zaak heeft jgedaar.' Een drietal vaarzen werden alhier verkocht, wélke voor eenigen tijd onbeheerd in de ge meente werden aangetroffen eu waarvan de eigenaar ondanks herhaalde oproeping, zich niet heeft aangemeld. Ze brachten bij openbaren ver koop f 488,— op. j STAVEN1SSE. Bij de 11. Woensdag alhier gehouden veiling van landbouwproducten werden aangeboden 68 monsters groote en kleine bruine uien a f 15, beide per 100 K.G. Als bestuurslid van den Koieubond: //Al gemeen Belang" alhier zijn herkozen de heeren M. P. Tnzelaar en A. G. v. Yseldijk resp. met 45 en 41 van de-47 uitgebrachte stemmen. THOLEN. De heer J. W. van Loon .alhier is mei ingang van 6 dezer benormd.als controleur bij de Kijksgraaninzameling. OESTERS. In de maand November 1917 zijn van .uit Z°eland vètzhndeu naar ouderstaar.de landen Nederland 739.000 oesters. België 0 302.000 Duitschland 4.328.000 ZwedeU en Noorwegen 60.000 Totaal 11.529.000. oesters. Deze hoeveelheid bedroeg in dezelfde maand van het vorig jaar f 4,190.000. GEMENGD NIEUWS. Storm en hoog water. Het heeft weer gestormd en er is op ver schillende plaatsen ernstig schade aangericht. Op Ameland is door 'l overstroomende water 1500 metir van den nieuwen straatweg weggeslagen, 't Zeewater staat in de dorpsstraat het bad- pavjljien aan het Noordzeestraud is verwoest de militaire barak ondergeloopen de duinen zijn vreeselyk geteisterd. De Amelander reddings boot haalde drie personen af van een in nood verkeerend schip en vertrok -daarna weer om assiteutie te verleenen aao een schip, dat onder de kust van Holwerd in nood verkeerde. Later is de reddingboot te Holuerd aan wal gekomen. Ameland i3 nog steeds geisoleerd. Aan het strand dreven mijnen, eenige koeien en wrak hout aau. Ook met Vlieland is de verbinding verbroken. Op Schiermonnikoog is aan den Noordkant over éea lengte vau 8 M. een stak van de kust wegggespneR Aan den zuidkant was Zondag de toestand kritiek. Het water stroomde over den dijk, doch het gelukte met groote krachts inspanning den dijk te behouden. De postboot naar Schiermonnikoog heeft Zondag en Maandag niet gevaren. Op de Riepel bij Terschelling is de tjalk «Harlingen 19*, geladen met aardappelen, ver gaan. De bemanning is gered en op Terschelling onder dak gebracht. Van de Noordelijkste duinenrij op Texel is een strook van 10 M. breedte weggeslagen. Ook aan de Zuidelijkste punt van onze Zuiderzee heeft het weer gespannen. Eeu groot deel van Hoogland bij Amersfoort, minstens vijftig boerderijen, is reeds Zondag overstroomd tengevolge van de doorbraak van den SLagschen dijk. In vele bijuen stond het water meer dan een Meter hoog; de bewoners waren naar boven gevlucht. De wegen naar Spakenburg eu Bun schoten waren overstroomd. Tal van plaatseD meer hebben van boog water te lijden, o a. Rotterdam. Tengevolge van een doorbraak van den Hat- teroerdijk ondervindt het spoorwegverkeer Zwolle- Amersfuorl ernstige storing. De aausluitingen worden gemist. Gisteravond kwamen de treinen uit het Zuiden hier zeer laat aap. De Winter verrastte ons in het begin dezer week leelijk. De temperatuur was over het gebeele land veel beneden de normale, bij matige tot vrij strenge vorst. Blijkens mededeeling van het Meteor. Instituut was het in Vlissingeu bet mio8t kond en in Maastricht het koudst. Op bet oogenblik, dat in eerstgenoemde plaats de thermometer 32° F. wees, stond deze in Maas tricht 14° F. d. w. z. 18° F. vorst. Ook in het Noorden des lands was de temperatuur aan merkelijk lager dan hier. Te Heerenveen reed men reeds schaats. Gelukkig trad gisteren weer dooiweer in, een opluchting voor velen in dezen tijd van brand stoffen nood. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. 3 Dec. 1917. Ten overstaan van den notaris D. van de Velde to Tholen, werden heden te Oud- Vossèmeer publiek verbocht ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen Mevrouw de Wod. G. J. de Graaff—Romeijn, overleden aldaar: 1. Een woonhuis met tuin to Oud-Vossemeer Sectie D no. 840 groot 4 A. 40 cA. Toegewezen aan den heer Anth. de Rijke Lzn. te Oud-Vossomoer, voor f5100, 2. Eene vrouwenzitplaats in de Ned. Herv. Kerk aldaar. Toegewezen aan den heer J. Deurloo aldaar voor f 186,— Kerknieuws. Oud-Vossemeer. Ds. Iz. Kievit, geboren alhier, thans predikant te Garderen, Gelderland, zjjn eerste eerste standplaats, heelt 4 beroepen te gelijk en wel te Putten op de Veluwe, te Eiburg, te Leerbroek en te Zegveld by Woerden. PREDIKBEURTEN, THOLEN. Ned. Herv. Gem. voorin. 9,30 en nam. 2 uur ds. Enkelaar. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: GEEN DIENST. Geref. kerk voorm. 9,30 uur en nam. 2 uur Ds. A, Jansen te Langerab. Geref. Gein. voorm. 9,30 nam. 2 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm.' 9.30 en nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 dhr. De Graaff *s avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Steenbeek. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2r en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 leeskerk, nam. 2 uur ds. Kamsteeg van Stavenisse. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5;30 uur leeskerk STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 Ds. Kamsteeg, nam. 2 uur leeskerk. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 nor ds. Van Grielhuyzen. Geref. kork, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Staal. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. Ds. Boer. - Geref. Kerk, voorm. en nam. Mejjer. Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en 's avonds ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds leeskerk. Burgerlijke Stand. Gemeente IERSEKE van 30 Nov.-6 Deo. 1917. Gehuwd Theodoras Hubertus Röber, 28 j jm. en Jacomina Anna Oole, 22 j. jd. Ondertrouwd: Leunis Willem van Liere, 21 j.jm. en Caiharina Minnaard, 21 j jd. te Wemeldioge. Geboren: Willemina, d.v. Jan Scltaalje en Pioter- nella van Driel. Gem. ST-MAARTENSDIJK over November 1917. Ondertrouwd L. de Witte, jm. 27 jr. en E. D. van IJsseldijk, 25 jr. Getrouwd D. J. B. Knook, jra. 30 jr. en J. W. Priem, jd. 23 jr. Geboren: Jozina Alida, d.v. M. H. v. Hemert en van L. J. v. Dijke. Laurens, z.v. J. A. llage en van L. Kloet. Willem Jacobus, z.v. Joh. de Korte en van C. T. Poot. Jacoba Alida, d.v. D. A. Scher- penisse en van U. A. van 't Hof. Jan Johannes, z.v. A. P. Bout en van P. don Engelsman. Overleden J. van Zetten, 58 jr., echtgenoot van N. Kot. F. W. Bruijnkeel, 46 jr., echtgenoote van C. M. Quakkelaar. A. Soons, 51 jr., z.v. W. Soons en van T. Krijgsman. P. v. d. Hoek, 72 jr., echtge- nooto van I. J. Carol. P. Bout, S3 jr., echtgenoote van Anth. Vroegop, Gemeente STAVENI9SE over November 1917. Geboren: Johanna Abramina, d. v. G. Quaak en A. H. Scherpeuisae. Clazina Lena, d.v, L. Potappol en C. Luijk. Bastiaan, z.v. C. P. Steendijk en C. J. Bastiaanso. Andries Pieter, z.v. A. J. v. d. Reest en H. Wesdorp. Maria Cornelia, d.v. J. A. Poulusse en J. J. Polderman. Cornells, z.v. M. v. Oeveren en M. v. d. Hoek. Overleden Jozina Alberdina v. d. Berg, 57 j., echtg. van J. M. v. Vossen. Maria Cornelia, d.v. J. A. Poulusse en J. J. Polderman. Gem. SCHERPENISSE over de maand November. Gehuwd Hendrik Marinus Guiljam. 33 j. en Cathaiina Rystenbil 21 j. Geboren Cornelia dv. A. W. Quaak en J. C. Heyboer. Aulhonia Cornelia dv, C. G. Hartog en P. H. v. d. Slikke. Adriaan Pieter en Jacob zoons v. C. Slager en W. Slager. Adriana Samulina dv. C. Hartog en P. Kleppe. Gemeente THOLEN van 30 Nov.—7 Dec. 1917 Geboren Johanna Willencina, dv. A. A. W. Verkamman en J. Geluk. Overleden Adriana Kornelia Baaij, 14 j. Public ajj n. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 9 December15 December 1917 gebruikt kunnen werden de volgende coupons voor ue rantsoeneering van levensmiddelen: voor havermout no. 13, voor gort no. 21, voor rijst no. 31 voor boonen no. 9. voor zeep no. 28. voor bak- en braadvet no. 23, voor varkensvleesch no. 38 voor kaarstn no. 1. voor schemerlichten no. 1. Op bon 13 van havermout kan 21/2 ons verstrekt worden. Er mag dus aan geen enkel gezin meer dan 21/2 ons havermout verkocht worden. Voor juin kan gobozigd worden bon no. 8 van groene erwten. Zooveel onsen als op die bon ver meld staan, zooveel kilo's juin kunnen op de bon gekocht worden. De regeeringsjuin kost 8 cent per K.G. De Burgemeester van Tholen maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid eu Handel bepaald lo. De leveranciers van Thee en Koffie aan detaillisten zullen in het tjjdvak van 1 tot en met 28 December 1917 aan detaillisten thee en koffie mogen aflovereu en wel op een hun door een detaillist over te leggen: bon no. 3 eener Thee- en kofflekaart 0.05 K.G. thee, n a 4 v n n a 0-05 koffie, n n 5 a a a 0.05 thee, a a 0 a a ii ii o.t kolfie, geldende deze hoeveelheden' als voorziening in de behoeften van den detaillist voor de geheele maand. 2o. Gedurende het tijdvak, aanvangende 1 Decem ber en eindigende op 15 December 1917, zal door detaillisten aan verbraikers mogen worden afgeleverd op bon no. 7 eener Thee- en Koffiekaart 0.05 K.G. thee, a a 0 a nu a 0.05 koffie, 3o. Gedurende het tijdvak, aanvangende 16 Decem ber en eindigende op 31 December 1917, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afge leverd op bon no. 9 eener Thee-eu Koffiekaart 0.05 K.G. thee, a a 19 a nu a 9.1 koffie, 4o. Bons no. 7 en 9 voor thee en no. 8 en 10 voor koffie, door detaillisten van verbraikers in ontvangst genomen, kunnen door den belreffenden detaillist dadel yk aan zyn leverancier worden afgegeven nader zal worden bekend gemaakt welke hoeveel heden de leverancier op deze bons na 31 December 1917 zal mogen afleveren aan den detaillist. Tholen, den 7 December 1917, Verstrekking van schoenen tegen verminderden Prijs- De Burgemeester vsn Tholen maakt bekend, da' ingevolge besluit van den Minister van Landbouwi Nijverheid en Handel, voor hen, die bebooren tot een gezin, dat in het afgeloopen jaar blijkens de kohieren der gemeentelijke inkomstenbelasting geen grooter inkomen heeft gehad gehad dan I 999, eenvoudige schoenen zullen worden beschikbaar ge steld tegen verminderden prijs. De terstrekking zal plaats hebben zonder dat er een ander onderzoek naar den welstand der gezinnen wordt ingesteld dan noodig is ter beantwoording van de vraag of hun inkomen de bestelde grens niet boven gaat. De aankoop van Regeeringsschoenen kan uitsluitend geschieden tegen inlevering van bons. Voor aanvragen van bons kan men zich aan melden by zyn scboenhandelaar. De bons zullen worden uitgereikt op eiken Dinsdag op het Gemeente huis van des namiddags vau 2 tot 4 uur. Op een bon zullen uitsluitend die schoenenhandelaren die in hun winkel hebben bekendgemaakt, dat by ben regeeringsschoenen verkrijgbaar zyn één paar schoenen kunnen afgeven. De pryzen welke door schoenhandelaren aan de houders van bons ten hoogste in rekening mogen worden gebracht zijn voor tuinschoenen no 41 t/m 48 f8.voor j ingensschoenen, no. 25 t/m 40 f6.voor kinderschoenen, no. t/m 24 f 2.50, voor vrouwenschoeisel f 6.De schoenenhandelaar ont vangt bovendien van het Koninklijk Nationaal Steun comité voor een paar manschoenen f 4.voor jongen- schoenen f3.voor kinderschoenen f 1.50, voor vrouwenschoeisel (3.-Hierbij is rekening gehouden met de veelal gevolgde praktyk, dat de vrouwen als regel z g. bandschoenen ol pantoffels dragen. Voor duurdere schoenen wordt geen bon verstrekt. Er zal ernstig op worden toegezien, dat de schoenen uitsluitend worden verkocht aan de personen, te wier naam de ingeleverd wordende bons gesteld zyn. Wanneer blijkt, dat do bedoeling der regeling met medewerking van een bepaalden handelaar wordt ontdoken, zal deze onmiddellijk by de verdere distri butie worden worden uitgeschakeld. De Minister wenscht vooralsnog slechts één paar schoenen per gezinslid onder de werking van deze regeling verkrijgbaar te stellen. Tholen, 7 Dec. 1917. De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat de datum, tol welken verbouwers gelegenheid hebben de opgaven aan de burgemeesters te doen tot het bekomen van het in artikel 2 van genoemder beschikking bedoelde vergunningsbewijs wordt ver schoven tot 10 Decemberl9l7 Tholen, den 6 December 1917/

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2