weeïblad, pijl aai U klaapa Tan oesterleelt, luitiif, eiz. No. 1706 Zaterdag 8 December 1917. Vier en dertigste jaargang. EN FEUILLLETOH. NAZOMER. DE OORLOG IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post fl,175. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden aiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol en ol véór DONDERDAGMIDDAG bl] onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Trlbv. Intbrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. De Minister van Landbouw vestigt de aandacht ep een tweelal Zgner beschikkingen van 26 No vember 1917, Aldeeling Crisiszaken, de eene hou dende verbod van vervoer van hout in het algemeen (No. 1177 Bureau Vervoer), de andere verbiedende de aflevering en het vervoer van ongeschild eikenhout (No. 817 Bur. A. Z.) De eerste dier beide beschikkingen was noodza kelijk in verband met de belangen van een geregeld vervoer van goederen, zooals b.v. levensmiddelen, bg welker vervoer grooter belangen zijn betrokken dan bg het houtvervoerde tweede had ten doel, te voorkomen dat eikenschors, waaruit looistof wordt gemaakt, niet van het hout zou worden afgenomen alvorens het werd verzonden b.v. om te worden verbrand. Met het oog op bet verschillende doel van die beide beschikkingen is de verleeuing van ontheffingen van de eerste toevertrouwd aan het Bureau Vervoer van de Aldeeling Crisiszaken van het Departement van Landbouw, van de tweede aan hel Kijksdislri- butiekantoor voor Huiden en Leder, (K. D. H. L.) Uit hel vorenstaande volgt, dat eene vervoerver- gunning voor ongeschild eikenhout niet alleen moet woiden goedgekeurd door het R. D. H. L. maar ook door bovengenoemd Bureau Vervoer. Diensvolgeus is bepaald, dat verzoeken tot ont heffing van het vervoerverbod van ongeschild eiken hout, welke ingevolge beschikking uo. 847, moeten worden ingediend bij het R. D. H. L van een juist adres voorzien, indien zgnerzgds tegen inwilliging geen bezwaar bestaat, ter verdere behandeling zulleu worden gezonden aan Bureau Vervoerdit Bureau zal alsdan beslisten, of ook uit vervoersoverwegingen tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar be staat. De beslissing wordt door Bureau Vervoer aan den belanghebbende toegezonden. Mitsdien behooren vergunningen voor het vervoer van ongeschild eikenhout te z(jn voorzien èn van het bewgs van instemming van het R. D. H. L.t èi van het Bureau Vervoer van het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel. Tholen, 5 December 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat ter Secretarie te bekomen zijn kaarten waaraan bonnen voor wekelgksche verstrekking van normaal kaarsen aan gebruikers van schuten, magazijnen en werk plaatsen, en van schemerlichten aan bewoners van perceelen, waarfn geen gasverlichting beslaat. In bijzondere gevallen worden kaarten voor schemer lichten ook aan personen, die gasverlichting hebben, verstrekt. Voorts zijn ter secretarie te bekomen losse bonnen voor rjjtuigkaarsen. Kaarsen en schemerlichten zgn te bekomen bg verschillende winkeliers. Tholen, den 5 December 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. KANTONGERECHT TE THOLEN. 3 December 1917. Door het Kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens Straatschenderij. B. J. K. en T. d. G. beiden te Tholen, tot teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. Burengerucht. A. H. te St-Maartensdijk tot f2,— boete of een week tuchtschool. 12) „Wanneer heb je dat gemerkt,* vroeg Wijnande scherp, „toen je haar dat troostbezoek hebt ge bracht „Een troostbezoek „Wel zeker zns, heeft ze het niet verteld Daags na je troowen je weet, zij vond zijn toast zoo erg aandoenlijk, dat ze het er van op de zenuwen kreeg.* „Ligt daar'n een bewijs van haar karakter.' „Stellig, dat zij zich niet schaamt bij het rijzen eener nieuwe zon slechts aan de oude te denken." „In elk geval Alex, zult ge moeten bekennen, dat die gevoelens van mijn stiefdochter alles behalve aangenaam of vleiend voor uiij zijn." „Dat staat nog te bezien. Je persoon heeft er niets mee te maken, tegen je nieawe waar digheid heeft zij met recht bezwaren.' Overtreding der leerplichtwet. C. M. te Scherpeuisse en H. V. te Tholen, ieder tot f 5,boete of 5 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der jachtwet. J. P. M. te Siut-Annaland, tot f 5,boete of 5 dagen hechtenis met verbeurdverklaring en bevel tot vernietiging van het in beslaggenomen geweer. M. G. te Poortvliet tot f15,boets ot 15 dagen hechtenis. J. C. te Sint-Annaland tot drie boeten elk van f 5,of 5 dagen hech tenis voor iedere boete. D. V. te Poortvliet tot f20,boete of 20 dagen hechtenis met bevel het geweer uit te leveren of te betalen f 20,— of lü dagen hechtenis. V isscherjo ver/reding. A. L, P. te Sint-Maartensdijk tot 2 boeten elk van f 1,of een dag hechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring van de inbeslag- genomen fuik eD vernieling daarvan. Overtreding bolerwet. L. Q. te Sint-Annaland tot f 5,boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding politieverordening. M. N. te Sint-Philipsland tot 2 boeten elk van f 3,of 3 dagen hechtenis voor elke boete. Zingen en schreeuwen langs de straat. A. S. te Poortvliet tot f 1,boete of 1 dag hechtenis. Overtreding wegenreglement. O. W. te Sint-Maartensdijk tot f2,boete of 2 dagen hechtenis. J. C. W. te Sint-Maar tensdijk tot 2 boeten elk van f2,of 2 dagen hechtenis voor elke boete. Vee laten loopen op bezaaid, bepoot 'of beplant land. J. C. W. te Sint-Maartensdijk tot f 8,boete of 2 dagen hechtenis en tot 2 boeten elk van f 5,— of 2 dagen hechtenis voor elke boete. Loopen of rijden over land, waarvan de t egang verboden is. P. N. te Ouddorp tot f 1,boete of 1 dag hechtenis. Overtreding baggerreglenent. A. V., W. J. d. J„ C. d. J. en C. d. J. Ar. en H. B., allen te Tholen, ieder tot f 2,boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding aanvaringsreglement. C. L. d. W. te Clinge tot f 5,boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding motor- en rjwielwet. L. M. M. te Oud-Vossemeer, H. 8. te Tholen, C. P. S. te Stavenisse, F. L. te Bergen op Zoom, M. J. S. te Poortvliet, J. v. P. te Sint-Anna land, P. C. v. B. te Sint-Philipsland, P. J. A. te Sint-Philipsland, A. v. Z. te Tholen, P. A. F. te Sint-Aunalaud, P. J. K. en W. V., beiden te Sint-Philipsland en A. v. d. S. te Stavenisse ieder tot f 1,boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Bronhentchap. C. P. d. H. te St-Maartensdijk lot een hech tenis van twee weken. Vrijgesprohen. C. S, te Stavenisse. «Alsof het voor m ij n pleizier is, dat ik de zorg van die vijf kinderen op mij heb ge nomen. „Weer het oude argumeut Juffrouw Etha, of liever, zoo ze mij als oom erkent, mag ik niet minder doen dan zij mijn nichtje Elba zal antwoorden, dat ze uw medelijden niet ge vraagd heeft. Zij voelde zich ongetwijfeld sterk genoeg om die taak zelve te vervullen.' „Ge sehijnt uw tijd bij dat bezoek wel benut te hebben om haar confilentiëu te ontvangen." merkte mevrouw Gerlach scherp aan. „Meent ge dat ik zoo weinig doorzicht heb om dat niet te kunnen begrijpen zonder haar coufi lentiën «En ik verzeker je' znchtte Sophie «dat het een zware taak is en het huishouden was ont redderd.' „Na als of conversatie in meidenklachten overgaat, zal ik maar niet langer de rol van lastige derde op mij nemen, 't Spijt me wel Sophie, dat je man niet t'huis is. Doe mijn groeten aan hem en ook aan mijn nichtje." «Wat is hij toch sarreDd," sprak Sophie, toen haar zwager de kamer had verlaten, «nooit zal Bevestigd de verstekvonnissen tegen C. J. G. zonder bekende woonplaats, waartegen door dezen verzet was gedaan. Hetzij door bet vrijmakm van troepen op het Oostelijk front, hetzij het een nieuwe krachts- poging is, de Duitschers hebben weder een niet onbelangrijk succes te boeken op het Weslerfront De Duitsche berichten volgen hier. De slag bij Cambrai is gisteren opnieuw met groote hevigheid ontbrand. Tusscben Mceuvres tn Bourlon en vanuit La Fontaine en La Folie wierpen wij den vijand terug naar de dorpen Graincourt, Anneux en Cantaing. Aan weers zijden van Banteux bestormden onze troepen vanaf de Schelde de hoogten op den W. oever der rivier, droDgen door de voorste linies van den vijand en namen de dorpen GoDnelieu, Villers en La Vacquerie. De vjjand die zich hevig verweerde, leed zware verliezen. 400U Ëngelschen werden gevangen genomen en ver scheidene battelijen veroverd. Tegenaanvallen van den vijand werden met zware verliezen af geslagen. Een hevig vuurgevecht bleef op het slagveld den geheelen nacht voortduren. Het aantal der sedert 80 Nov. gemaakte ge vangenen is tot 6000 gestegen, dat der kanonneD, vermeerderd tot 100. Opmerkelijk is het dat de Fransche en En- gelsche berichten wel de aanvallen der Duitschers vermelden doch daarbij berichten dat deze alle in den aanvang werden gefnuikt. We laten een der laatste Engelsche en Duitsche berichten hier nog volgen. Het Engelsche bericht dan meldt Bij Kamerijk hebben de Duitschers hun offen sief met vernieuwde kracht hervat. Hedenmorgen heeft eeD verbitterd gevecht plaats gehad. De Duitschers ondernamen zeer hevige aanvallen van Qonneliec tot Marcoing. Met zware verliezen werden zij teruggeslagen. Uitgezonderd bij La Vacquerie en ten oosten van Marcoing, waar de Ëngelschen een weinig werden teruggedrongen, konden zij overal huune stellingen handhaver. Daar, waar de vijand ten Z. van Marcoing, tij delijk binnengedrongen was, werd hij weer ver dreven. Z.O. van het Polygoo bosch, aan het slagfront van Yperen, is hevig gestreden. Hier konden de Ëngelschen hun liuies eenigszins vooruit brengen. Eenige gevangenen werden gemaakt. Ten noorden van PasschendaHe eenige kleine operaties, waarbij 219 gevangenen werden ge maakt. De Duitschers deelen mede Op het Vlaamsche front nam het vuur zeer toe van Poelcapelle tot Ghelnvclt. Ten N. van laatstgenoemde plaats werd een Engelsche aanv.l afgeslagen. Tusschen Incbyen Bonrlon verliepen kleine gevechten in het voorterrein voor ons gunstig. Tusschen Marcoing en den weg van Peroune naar Kamerijk plaatselijke zeer hevige gevechten, waarbij onze troepen den Ëngelschen hardnekkig verdedigde stukken loopgraaf ont namen en tegenaanvalleu af loegeu. Badensche troepen namen het dorp Varquene stormender hand, maakten meer dan 500 gevangenen en handhaafden zich tegen herbaalde Engelsche tegenaanvallen. Duitsche berichten n-elden dat de wapenstilstand was geproclameerd, terwijl een nadere mededee- ling inhoudt, dat die wapenstilstand door een Russisch leger is aangegaan voor het front van den zuidelijken oever van de Pripet zuidwaarts tot bezuiden de Lypa en in den avond van den 2den in dit >ak alle vijandelijkheden werden gestaakt, met een opzegging vaD den wapen stilstand van ten minste 48 uren, maar die stilstand is niet algemeen en in Ruslaud zelf bestaat ook groote oppositie tegen bet door de bolscaewiki verraderlijk breken van de door de vroegere Russische regeering met de entente aangegane overeenkomst in zake een afzonder lijken vrede of wapenstilstand. In Parijs heeft de eerste inter-geallieerde conferentie plaats gehad, welke Zaterdag haar eerste zitting hield onder presidium van Clemen- cean, bijgestaan door Lloyd George en Orlando, met tot permanente militaire vertegenwoordigers de generaals Foch, Wilson en Cadorna. Daar de commissies gisterenmorgen haar werkzaamheden nog niet voltooid hadden, werd er een plenaire vergadering aangekondigd tegen hedenmorgen, na afloop waarvan een nota zal worden uitge geven over de resultaten der conferentie. Wat Rusland betreft, blijkt de volkomen eenstemmig heid der mogendheden uit het feit, dat gelijk- houdende instructies werden gezonden aan alle ambassadeurs te Petrograd, dien van Japan in begrepen. Niets is verzuimd, om de Russen, die trouw gebleven zijn aan de geaitieerden, samen te brengen. Ook is op de conferentie de kwestie omtrent het Italiaansche legermateriaal grondig behandeld. Dnitsch-Zuid-Afrika is thans geheel in handen der Ëngelschen en Belgen, blijkens eeD bericht van v. Deventer, den general, der Engelsche strijdkzach- ten is, geheel Oost-Afrika van Duitschers gezuiverd behalve een klein gedeelte, dat onder von LeUow op Portogeesch gebied gevlucht is en dat zich weldra zal moeten overgeven. Het geheele aantal vijanden, zegt het bericht verder, waarmede voorgoed is afgerekend, bedraagt alleen in No vember aan dooden en gevangeneu 1115 Duitsch- Europeanen en 3382 inlandsche soldaten (zonder dragers en andere hulpkrachten.) Bovendien is het volgende materieel buitgemaakt ot vernield twee marinekanonnen van 10 cM., een veld- houwitser van 10 cM., een kanon van 77 mM., een kanon van 66 mM., een van 37 mM. on geveer 73 machinegeweren en verscheidene duizenden geweren. De «Vossische Zeitung' meldt, dat Rumeuië een nota heeft gezonden aan de geallieerden, waarin het verklaart door de gebeurtenissen in Rusland gedwongen te zijn zonder bulp van de Eutente het front vrij te geveu of met den vijand te onderhandelen. Rumeoië hoopt dat de Pa- rijsche conferentie een bevredigende oplossing zal vinden. TWEEDE KAMER. De heer Troelstra had het deze week weer over het «ministerabel" zijn der socialistische partij, met welk woord bij d8 gezindheid der s ciaal-democratische arbeidsparty nadrukte m hij eens onze partij opnemen, altijd geeft hij hnn gelijk, die ons dwarsboomen." „Dat heb ik altijd gezegd,* verzekerde Wij- nande kalm, „dat is zijn vaste gewoonte." j „Om nu te gaaa dwepen met die doode Javaansche vrouw." «Dwepen P' eu Wijnande glimlachte even, want zij vond dat woord wat sterk gekleurd, en zij hield niet van overdrijvingen, wat voor bewijzen heb je daarvan, je wilt mij toch Diet jaloersch maken «Jij en jaloersch „Meen je dat men van een Joode niet jiloerscli kan wezen „Niet jaloersch," en Sophie's oogen schoten vonken, «niet jaloersch 1 Vraag dat mij niet, Wijnande, want ik verga van jaloezie tegenover dat rneDsch 1 Ofschoon dood eu begraven is zij sterker dan ik I Dank je misschien dat ik omdat ik de 30 gepasseerd beu, een steen heb, waar bij anderen een hart klopt Mijn huwelijk was een mariage de maison, ik beken het graag, ik heb van Rhenen getrouwd omdat hij me vroeg Maar nu is hij mijn alles, ik bemin hem uit heel mijn ziel, zooals gij met je koele natuur het i.ooit zult kunneD. Maar wat voel ik nu ieder oogenblik, dat mij maar een stukje van zijn hart toebehoortin de eerste plaats heelt hij zijn kinderen lief, dan leeft in hem de her innering nog van zijn vrouw en daarna eerst mag ik komen. Als hij me omhelst, dan is het aan zijn Henriëtte dat hij vooral denkt; als hij me aanziet is het om zich te herinneren hoeveel liever zijn Henriëtte was, hoe veel gelukkiger zijn eerste wittebroodsweken hem toeschenen bij alles wat ik doe of niet doe is 't met Henriëtte dat hij me vergelijkt. Als hij over haar praat, dan worden zijn oogen vochtig, dan trilt zijn stem nooit spreekt hij hartelijker en intiemer met mij dan wanneer hij me van haar volmaaktheden en zijn geluk vertelt eu ik Daar hem luister zonder door een blik te verraden, hoe zeer mijn hart bloedt, als draaide hij er een mes in rondhij heeft haar nog lief, hij heeft haar niet vergeten om mij, integendeel 1 Ik ben de wassen pop, die haar plaats inneemt, en als zij eens plotseling terugkeerde, wat zouden ze allen naar haar toevliegen, en ik bleef ver laten..." «Maar lieve Sophie," troostte Wijnande,-toen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1