afzonderlijken wapenstilstand met de middenrijken kunnen loideii. Kn, wat het Engelsche inzicht betreft, de onder s'aatssecietaris van Buit. Zaken lord Robert Cecil heeft een onderhoud gehad met een vertegenwoor diger van Reuter en tot dezen o.a. gezegdIk geloof niet, dat hei geen de extremisten Je Petrograd zoo pa3 hebben gedaan, strookt met de bedoeling van het Russische volk. liet zou natuurlijk een directe schending zijn vau de overeenkomst van 5 September 1914 en niet alleen beteekenen. dat één der bond- geuooten «iet de rest van zijn medeoorlogvoerenden in het midden van den oorlog heeft gebroken, maar dat hij, dat heeft gedaan in fiagranten strijd met zijn belofte om het tegendeel te doen. Wanneer zulk een handeling door het Russische volk werd goedgekeurd, zou dit daarvoor feitelijk buiten de grenzen van de gewone raden van Europa komen te staan. Do Amerikanen zijn nog een beetje krasser ia hun opinie. Volgens de „Associated. Press" houden de overheidspersonen te Washington het ervoor, dat de vredebeweging der bolscliewiki Rusland bijna bij dié naties plaatst, waarmode geen vriendescbap- pelijke botrokkingeu worden onderhouden. Indien de beweging slaagt, zal het buitengewoon lastig zijn Rusland, als eon neutralen staat te behandelen wegens het voordeel, dat voor Duitschland daaruit voortvlóeit. Intussclien heeft de Engelsche regeoring besjag gelegd op allo in Engelsche haveusliggende Russische schepen pn een ltussischo kruiser die in de Middel- landsché zee vertoefde ondor Engelsch bevel geplaatst. Dat het geheole Russische leger overigens den vrede niet wil blijkt wel hierui'dat hot leger in den Kaukasus (die zich onafhankelijk heeft verklaard), dezer dagen nog een schitterende overwinning op de Turken behaalde aan de Diala, waarbij het 1600 gevangenen maakte. En het gebied aan gene zijde vau den Kaukasus wordt op het oogeublik bestuurd door een combé, dat uit gematigde socialisten bestaat. Terwijl in Rusland, in volk en leger de grootsie verwarring heerscht is het Vadertje Tzaar gelukt met een zijner dochters uit do Siberische balling schap te ontvluchten. Hij is in Japan aangekomen en zijn dochter werd dezer dagen aldaar verwacht. Z. M. heeft het voornemen zich naar Amerika te begeven, waar voorheen zich zooveel zijner onder danen in ballingschap bevonden. Van onze berichtgevers. 1ERSEKE. In de Dinsdag gehouden raads vergadering was o.a. ingekomen een dankbe tuiging van het onderwijzerspersoneel dar beide O. L. scholen, voor do verhooging der jaarwedde De rekening der gemeente 1916 werd vast gesteld zooals zij door Burgemeester en Wet houders was aangeboden. De gemeente begrooting 1918 werd iugediend met eindcijfers groot f 87,265,20-en een post voor onvoorziene uitgave groot f 293,9s5. De b. loouiug voor de onderwijzeressen) van de herhalingsschool werd vastgesteld op fl per lesuur. Het Hoofd krijgt f lü extra. De heeren Van Stee, Schipper en Westdorp werden .tyenoejnd tot,co.(noiissie voor het nazien rekening 1916 en der begrooting 1918 van het Burgelijk Armbestuur. De Raad benoemde de Burgemeester en de Wethouders opnieuw als gemachtigden voor de vergadering dér aandeelhouders van de water leidingmaatschappij „Zuid-Beveland". Hat hnis op de Paarden markt aan de gemeente toebehoorend en bewoond door Jacobus Lamper werd opnieuw aan dezen veihuurd voor f 1 per week. Besloten werd tot het aangaan van een geld- leening groot f 5000. Op desbetreffende vragen antwoordde de voor zitter dat er voortaan 25 gaslantaarns zullen branden en dat er een omheining zal aangebracht worden om den gedempten brandpnt op het Oode Bekhof. De burgemeester maande tot zuinigheid bij het gasverbruik, hoewel de toestand niet onrust barend is. Woensdag werden voor de verkiezing van een gemeenteraadslid twee candidatenlijsten in gediend, een voor den heer J. Huibregtse en een voor den heer M. Mieras. OUD-VOSSEMEER. Een landbouwer alhier werd door een koe, welke op den loop ging, aau een touw, waaraan hij het dier vasthield, meegesleept en zoo ernstig verwond, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zijn toestand is thans bevredigend. Alhier zijn enkele Duitsche kinderen in gekwartierd bij boeren en burgers; zij zijn afkomstig uit de Rijnprovincie en ze zullen hier zes weken vertoeven om op krachten te komen. Bij den jongsten storm werden aan de haven eenige meerpalen uitgeslageneen paar schepen raakten op drift. Ernstige schade kwam gelukkig niet voor. De vloedbalken moesten geplaatst worden. SCHERPENI8SE. De beurtschipper G. van Dort uit Bergen op Zoom is met zijn vaartuig voor Striënham op een zandbank gezonken. Door de Gebr. Larooij van het schip „Hoop op Zegen" ziju ze van huo vaartuig gehaald. Eenige beurt goederen zijn aan den Zeedijk alhier aaugespoeli en door den straudvonder aldaar opgeborgen. Het vaartuig zit met de ma?t boven water. STA VENISSE. Door den hevigen storm van 1.1. Ziterdag en Zoudag is alhier nog al eenige schade aan de oeververdedigingswerken der polders gekomen. Men beraamt ze op f 3500. Den laatsten nac'it moesten de vloedbalken gezet worden, de heide weegbruggen stonden onder water. Ook aan den provincialen steiger kwam eenige schade. Daar door de Toewijzingscommissie eenige petroleum toegestaan is, kan de landbouwwinter- cursus alhier geregeld doorgaan. Hij is dezer dagen (2e leerjaar) met 11 leerlingen hervat. 1 'oor de verschillende melk vei koopers alhier is de melkprijs per Liter gebracht op 15 cent dos in korten tijd een verhooging van 50%. Op de heden Woensdag alhier gehouden veiling van landbouwproducten werden aangeboden 83 monsters groote en kleine bruine uien a 115 per 100 K.G. -Met de voorloopige werkzaamheden voor den aanleg van electrischlichl alhier vordert men naar wensch. De machine 65 P.K. is ge steld en men is bezig met het plaatsen van de palen. Naar verluidt begint men de volgende week met het aanleggen van het net, zoodat men hoopt nog in den loop 1918 van het nieuwe licht te kunnen genieten. Eau ware uitkomst, want ruim 14 dagen met 2 L. olie te moeten doen, doet vele verznehtingeu op komen en men kan toch niet den ganschen avond schemeren. Eere aan de wakkere ondernemers I T1IOLEN. Bij den heer S, sannemer alhier werd een hoeveelheid kopergaas vermist. Daar eigen personeel op aandringen vau dhr. S. omtreut deze zaak niets wist mede te deelen werd de zaak in han den van de politie gegeveo. Tegen de vermoedelijke daders, twee in dienst van den bestolene staande timmerlieden is door de politie procesverbaal opgemaakt. Het gestolene vertegenwoordigt een waarde van ongeveer driehonderd gnldeD. Het onderzoek was in handen van den brig.- cornmdt. der veldwacht dhr. Rietveld de Houd,, die Vrijdag II. de zaak in handen kreeg en Zaterdag reeds op het spoor der vermoedelijke, daders was. BEZOEK VAN ST-N1COLAAS. Woensdagmiddag krijgt Tholen bezoek van Sint-Nicolaas. De kindervriend heeft bericht ge zonden dat hij ongeveer des middags 4 aur te Tholen zal arriveeren, vergezeld van zijn zwarten knecht. De Sint kan zijn reisgelegenheid nog niet bepalen, wellicht dat hij over Poortvliet komt, doch de mogelijkheid bestaat eveneens dat hij zijn reis over Bergen op Zoom neemt en per rijtuig over het veer komt. St-Nicolaas zal een rijtoer door de gemeente maken en is ten „huize Buitenzorg" geuoodigd alwaar Kij blijft logeeren om daarna den volgendm dag de bewaarschool bezoeken om den kleinen hun cadeaux te over handigen, terwijl zwarte Jan de ondeugende kinderen wel zal bestraffen. Voor de ouders te Tholen die geschenken hebben te geven aan hun kinders of andere kinderen, heeft Sint zich bereid verklaard deze geschenken gedurende zijn rondreis door de ges- rneente, uit te reiken. De pak:es moeten hier voor van een duidelijk adres, naam en straat voorzien zijn en kun:.en worden bezorgd ten „huize Buitenzorg" tot Dinsdagmiddag 6 uur. Indien 8t-Nicoloos een geschenk af te geven heeft moeten de kinders voor wie het is bestenjd aan het rij'uig komen, daar St-Nicolaas wegens de groote reis te vermoeid is om telkens nit zijn rijtuig te stappen. Men kan alles door St-Nicolaas laten bezorgen, zelfs het kleinste pakje zal dien groote kinder vriend aan zijn adres uitreiken. Dinsdagavond trad op de bovenzaal van het Hof van Holland op voor het Dep. Tholen der Mij. tot Nut van 't Algemeen ds. v. d. Giessen met onderwerp Hall Caine De Ver loren Zoon. De zaal was slechts matig bezet. Jammer ge noeg, waut de lezing had veel interessants en deed de aanwezigen een goeden blik krijgen op het werk van den zoo bekenden schrijver. Dooi de Boldaatkommiezen is Donderdag morgen aangehouden B. van alhier, die onge dekt per paard en wagen een kalf vervoerde. Paard en wagen met inhoud zijn inbeslag ge nomen. Naar wij vernemen heeft de afd. Tholen van den Ned. Bund voor Vrouwenkiesrecht eenige weken geleden een adres gericht tot het gemeentebestuur met het verzoek om een plan te willen steuneD, hetwelk beoogt, de kinderen op schooi onder de handwerklessen allerlei ar tikelen te leeren vervaardigen welke voor deze tijden zeer nuttig zijn zooals ook reeds in ver schillende andere plaatsen geschiedde. Het plan is om daarna een tentoonstelling te honden van allerlei voorwerpen, terwijl het pu bliek dan tevens gelegenheid zal krijgen de werking van verschillende artikelen waar te nemen. Een dezer dagen moeht het bestuur van de afdeeliug antwoord op dit schrijven ontvangen waarin medegedeeld wer 1, dat B. en W. gaarne bereid waren dit plan te steunen, en reeds blijk gaven in te stemmen met de wenschelijk- heid van hel geven van nuttige wenken op dit gebied door de verspreiding van een paar boekjes en het tentoonstellen van een paar voorwerpen bij eenige winkeliers. Binnenkort hopen wij uitvoeriger mededeelingen to kunnen doen hoever deze plannen gevorderd zijn en op welke wijze zij ten uitvoer gebracht znllen worden. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Tholen. Met iügang van 1 December is be noemd tot surnumerair bij de Posterijen en Telegrafie de heer P. J. Waale Jr. alhier. LANDBOUW. Van bevoegde zijde wordt ons verzocht den landbouwers opmerkzaam te maken, dat zij 1 December moeten hebben ingezonden de in gevulde aanvragen voor zaaivergunniDgen voor den oogst 1918, aan de burgemeesters hunner gemeente. Het „eigen huis" van de Z. L. M. De Z. L. M, zit thans onder „eigen dak" Dinsdag is het Lsndbouwhuis te Goes geopend De opening had, zooals te verwachten is bij een zoo belaDgrijk feit, ern eenigszins t fficieel karak ter. Aanwezig waren het bestuur van de Z.L.M. de Commissaris der Koningin in Zeeland, nir. P. Dieleman, de directeur-generaal van den landbouw, de heer Van Hoek, de inspecteur van den landboaw, de heer I. G. J. Kakebee.ke dr. Van de Sande, de heer K. W. A. G. baron Collot d'Escury en diens zoon de Regeerings- coinmissarie. Minister Posthuma had een telegram van verhindering gezonden. Na afloop had een officieel diner plaat». GEMENGD N I E U W~s! Storm. De storm, die aan onze kust bijna onafge broken van Zaterdagmiddag tot Maandagochtend heefl gewoed, behoort tot de langdurigste en zwaarste, die bekend zijn. Op de Noordzee is Zondagmorgen windkracht 10, dat is zware storm, gemeld. De barometer moet in de Oostzee zondagmorgen onder 720 hebben gestaan en tot (jjep in Zuid-Doitschlaud heeft de wind storm nacht bereikt. ons land is, in aanmerking genomen de laDffljurigheid en de hevigheid van den storm, heWantal ernstige slormongelukken niet groot. Eenige schepen in nood, maar behouden, vele daken e« schoorsteenen gehaveud, boomen eu schuttingen omgewaaid, enz. Helaas heeft de storm ook noodlottige persooulijke ongelukken veroorzaakt. Te Nieuwe Pekela (Gron.) is verdronken het achtjarig dochtertje, eenig kind van den arbeider D. GerriDga. Vermoedelijk waaide zij van eeD brug in het kanaal. Te Amsterdam is een 11-jarig meisje en een onbekende vrouw te water gewaaid en eveneens verdronken. Het eilatid Marken is geheel, Urk voor twee derde overstroomd. Te Amersfoort is een deel vau de stad onder water geloopen. Zondagmiddag heesch het tjalkschip »DeVijf Gebroeders*, schipper J. Wijketra, geladen met aardappelen en komende van Dokkum en be stemd voor Bunschoten, in 't zicht van de kust bij Harderwijk de noodvlag. Twee Harderwijker schippers wisten met veel moeite de haven uit te zeilen. Daar het echter niet mogelijk was onmiddellijk hnlp te bieden, keerde de een terug en bleef de ander gedurende den nacht in de nabijheid van het in nood verkeerend vaartuig. Maandagmorgen, toen de storm bedaarde, is het schip, dat het roer verlorea hal, met vereende krachten binnengebracht. Zaterdagnacht hoorde de veehouder v. Zijl te Spakenburg ziju knecht, die op den zolder sliep, om hulp roepen. Hij vond den knecht aan handen en voeten gebonden, 'n Bedrag van f 740 aan baukbiljelten werd vermist en was volgens den knecht gestolen door twee gemas kerde personen, die hem hadden overvallen. De twee geldkistje», waarin de biljetten geborgen waren, werden leeg buiten de deur gevonden. Als vermoedelijke dader is gearresteerd., de knecht. De gehuwde kasteleinsvrouw te Rotterdam, die op eigen naam tegen enorme rente van tal van lichtgeloovige personen in totaal 'n f 200.000 leende, en, toen ze hare verbintenissen niet kon nakomen, plotseling verdween, waarna ze ijverig werd gezocht, heeft zich thans zelve bij de politie aangemeld, die,., geen termen vond haar aan te houden. Verboden te vloeken. Te Zwijudrecht (Z.-H.) stellen B. en W. den Raad voor, bij gemeenteverordening het vloeken (misbruiken van Gods naam) te verbieden aan allen, die in gemeentedienst zijn en voorts aan ieder, die zich in een openbaar gemeentegebouw bevindt. B. en W. lichtten hierbij toe, dat naar hun oordeel ook de plaatselijke overheid bij de gratie Gods regeert en de roeping heeft, datgene te weten, wat God onteert en Hem in Zijne Maje steit aantast. Zij willen daarom in de eerste plaats door aan gemeentedienaren en in gemeente gebouwen het vloeken te verbiedeu, door de kracht van het goede voorbeeld op de laakbare volksgewoonte inwerken. Vooral beeft het Dag. bestuur hierbij bet oog op de ouderwijzers, die gelegenheid hebben bij de kinderen het vloeken tegen te gaan en te beletten, dat zij zich die nationale vloekgewoonte eigen maken. De electrische voorziening van Zeeland. In de najaarszitting van de provinciale staten komt een voor onze Proviucie zéér belaDgrijk onderwerp aan de orde. Ingekomen is een rapport omtrent de electrische voorziening van onze provincie door prof. C. Feldman. Ook voor ons eilaud zijn de plannen van zéér groot belang. Nu is onze provincie door de vele eilanden niet gunstig gelegen voor een centrale, daarom is het plan gebaseerd op aansluiting van het eiland Tholen, St-Philipsland en Schouwen en Dniveland bij het net der provincie Noord-Brabant. De oprichting van de twee voor Zeeland benoodigde centrales zal nagenoeg drie millioen guldeu kosteD, terwijl de verliescijfers in het rapport voor Tholen over het derde jaar der exploitatie bedragen fliUO. Het derde jaar zou er dan een batig bedrijfssaldo zijn van 3'/j van bet totale aanlegkapitaal van het net. Ieder jaar zal gedurende elf jaren f 10.000 moeten worden bijgepast. Een prach ig plan, van groot belang voor onze omgeving en hier hebben we niet alleen het oog op de betere verlichting die van een en ander het gevolg zal zijn, maar bovenal op de goedkoope en gemakkelijke beweegkracht, niet alleen voor den landbouwer, doch ook voor de klein-industrie, RECHTSZAKEN! De rechtbank te Middelburg veroordeelde heden Vrijdag J. A. S. 14 jaar werkman te lerseke wegens diefstal tot f 10 boete subsidiair 3 weken tuchtschool. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. 28 Nov. 1917. Ten overstaan van notaris D. van de Velde te Tholen, werd heden te St-Philipsland publiek geveild voor den heer P. Verwijs, oesterkweeker te lerseke: 3 Heet. 47 aren 10 centiaren of 8 gemeten 254 roeden (Blooische maat) bouwland onder de gemeente Steenbergen in den Prins Hendrik- polder. Toegewezen aan den heer C. D. Klos, oesterkweeker te lerseke voor f 855 per gernet. Burgerlijke Stand. Gemeente 1ERSEKE, van 2329 Nov. Gehuwd: Francois Mgnsbergen 22 j. jrn. te Goes en Maria van Boven 19 j. jd. OndertrouwdTheodorus Hnbertus Röber 28 j. jm. en Jocomina Anna Oele 22 j. jd. Jan Cornelis Waverijn 19 j. jm. en Cornelia Antonia Stolk 24 j. jd. te Dordrecht. Jan de Wee 22 j. jm. en Clasina Wieten 21 j. jd. te Zeist. Marinus Schulling 23 j. jm. eu Pieter- nella Johanna de Jonge 20 j. jd. te Wemeldinge. Overleden Pieter, 22 j. jm. xv. Adriaau Sandee en Pieternella Griep. Gemeente THOLEN van 23—30 Nov. 1917. Geboren Adriaan, zv. J. Noordijk jm. en E. D. Goedegebunre. Gehuwd J. J. Schot jm. en D. van Duiven- dijk jd. Kerknieuw s. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Gem. voorin. 9,30 en nam. 2 nar ds. Enbelaar. Nam. Doopsbediening. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: GEEN DIENST. Geref. kerk voorin. 9,30 uur en nam. 2 uur Dr, Heipias tan Dordrecht. Gerei. Gem. voorm. 9,30. nam. 2 uur en's avonds 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.80 leeskerk nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 dhr. De 's avonds 6 aur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 leeskerk en nam. 2 uur Dr. Kroinsigt. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 d8. Verschoor van Poortvliet, nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5,30 uur leeskerk STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, vo rm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Kamsteeg. Nam. H. Doop. Collecte Ziekenfonds. Oud Gerei', kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Van Griethuizen. Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Staal. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. Ds. Boer, collecte voor de Zending. Geref. Kerk, voorm. en nam. leeskerk. Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en 's avonds ds. Broniet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds ds. Kersten. Publicatiën, Do Bargemeester van Tholen maakt bekend, dat het verbod, gesteld in sub. 1 in de beschikking van den Minister van Landboaw enz. d.d. 1 October 1917 betreffende aflevering en verroer van calcinm carbid, niet van toepassing is op het vervoer in o> ten behoeve van den militairen dienst. TholeD, den 80 Nov. 1917. Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, enz. in verband met gebrek aan scheepsruimte voor het vervoer der meest nood zakelijke levensbehoeften, bel vervoer van bout met nitzondeiing van bezaagd timmerhout en van mynhoat voor de mijnen in Limburg verboden heeft. Het verbod is niet van toepassing op vervoer per wagen, voortbewogen door menschelyke of dierljjke kracht en op hout, hetwelk reeds geladen was op den dag der afkondiging van de betrekkelijke be schikking. Van het verbod kan bovendien nog ontheffing verleend worden in bijzondere gevallen (verdere in lichtingen ter Secretarie.) Tholen, den 30 Nov. 1917. De Bargemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 2 December8 December 1917 gebrnikt kannen worden de volgende coupons voor de rantsoeneering van levensmiddelen: voor gort no. 20, voor rijst no. 30 voor zeep no. 27. voor bak- en braadvet no. 22, voor varkensvleesch no. 3 O Voor juin kan gebezigd worden bon no. 8 van de bruine boonen. Zooveel onsen als op die bon vermeld staan, zooveel kilo's juin kunnen op de bon gekocht worden. De regeerings-juin kost 8 cent per K.G. Tholen, den 30 November 1917. Bargemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landboaw enz. in verband met het gebrek aan looistoffen, heeft bepaald Aflevering en vervoer van ongeschild eikenhout-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2