weettilafl, pwijü aai de betamen aai oesterteelt, laadbom, enz. No. 1705 Zaterdag 1 December 1917. Vier en dertigste jaargang. EN FEUILLLETOH. NAZOMER. DE OORLOG IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f1,175. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, snz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol en of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lereeke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Teler. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Pubiicatiën. l)e Burgemeester van Tholen maakt bekend dat bet aan alle handelaren met ingang van heden ie verboden melkbussen al te leveren dat van vorenbedoeld verbod ontheffing kan worden verleend door de Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniging van Fabrieken van Melkproducten. Tholen, den 24 November 1917. De Burgemeestei van Tholen maakt bekend dat het verbod gesteld in de bekendmaking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dd. 9 November 1917, betreffeude vervoer van brand stollen, niet van toepassing is voor zoover het betreft zendingen turtslrooisel, waarvan het vervoer reeds gedekt is door een vervoerbewys afgegeven door de Turfstrooisei-Coinmissie te Deventer. Tholen, den 24 November 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend dat de in de beschikking van den Minister van Landbouw, no. 192 C vastgestelde maximum-groot handel, tusschei:handel- en kleinhaudelprfjzen voor rjjwielbinnenbanden, gemerkt A, B, C eu D zjjn te verstaan voor volledige banden, voorzien van ventiel en dat voor binnenbanden niet voorzien van ventiel, deze prjjzen alle 35 cent per etuk lager worden ge steld dat het verbod voor handolaren om ongestempolde banden te verkoopen, ten verkoop in voorraad te bebben bn al te leveren (art. 6 der distributieregeling voor rijwielbanden) in werking treedt op 15 De cember a.s. Tholen, den 26 November 1917. De Burgemeester van Tholen nr.aakt bekend dat brn 4 der petroleamkairt gsldig zijozil vin 115 December a.s. voor eene boeveelheid van 2 liter. Tholen, den 24 November 1917. Opneming van voetpaden en kunstwerken. Burgemeester en Wethouders van Tholen, brengen ter openbare kennis dat, te beginnen op 3 December a.s., vanwege de Gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de voetpaden en de daarin gelegen kunstwerken in die Gemeente. Tholen, den 26 November 1917, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Burgemeester, J. W. WAGTHO. Be Secretaris, H. J. LABAN. TERPENTIJN. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel den verkoop, de aflevering en bet vervoer van ter pentijn heeft veiboden. Het verbod van vervoer is niet van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 1 liter. Het verbod van verkoop, aflevering en vervoer is niet van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 2 deciliter. Ontheffing kan worden verleend door de Toewij zingscommissie voor benzine, Parkstraat 109, 'e-Gra- venhage. Tholen, den 22 November 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat ter Secretarie ter inzage liggen de volgende door den Minister van Landbonw enz. vastgestelde regelingen eene betreffende aflevering van ijzer en staal uit voorraad welke op nader te bepalen tijdstip in wer king val gaan ii) Sophie vond het vreeslijk vervelend aan die „vronw" dat Indische mensch telkens herinnerd te moeten worden, maar zij was nog in den tijd, waarin men lief tegen het manneke behoort te wezen. ,,'t Zal aan mij niet leggen, beste man," antwoordde zij vleiend, „maar ze heeft zoo iets trotsch, zoo iets eenzelvigs over zich. 't Is of ze mij als indringster beschouwt." jrMaar lieve Sophie....* „Och ja! Eu dat meende Wijnande ook, nadat zij op ons dejeuner zoo aan ging alleen om dat Alex ik weet niet, wat voor nonsens zeide. 't Hindert me erg, Jacques, vooral omdat Etha je oogappel is.» «Ik geloof stellig, dat het verbeelding van je is, Sophie, Etha honit te veel van mij, dan eene betreflende vervoer van afval van landbouw gewassen (stof, kaf of uilschoonsel uit granen, peul vruchten en bandelsgewassen) eene prijszetting van haring cn bokking. Tholen, den 30 November 1917. DE EERSTE KAMER nam Donderdag na een korte bespreking de grondwetsherziening aan, het kiesrechtartikel en het onderwijsartikel met 1 stem tegen en de additioneele artikelen met 2 st. tegen. Onder it- stemming der Kamer wenschte de voorzitter de regeering geluk met dezen uitslag. DE TWEEDE KAMER is verleden week Dinsdag begonnen met de al gemeene beschouwingen der Staatsbegrooting. De minister Gort van der Linden hield Don derdag een buitengewoon interessante rede naar aanleiding van opmerkingen dér Kamer over afstand terug op den houvel in het Bourlonbosck. toegesneld. Na in kloeke vaart het doodelijk gebiod Lafer in den morgou verdreven onzo troepen den (e hebben overgostokon, wierpen de Italiaansche i'ijand in een krachtigen tegenaanval van den heuvel j troepen zich met ouweorstaaubare aandrift op den gemis van homogeniteit in het kabinet. Hij zei dat men die homogeniteit eischen mag, indien I officieren en meer dan 300 man werden gevangen en vóór den middag hadden wij onze linie aan deu noordelijken rand van het Bourlon-bosch hersteld. Do strijd dnmde in don namiddag voort en legen den avond deed de vqand met sterke troepen machten een aanval uit noord-oostelijke richting. Hij drong onze troepen in den noord-oostelijken twiek van hot woud een weinig terug. Vroeg in den nacht vielen onze troepen weer aan, drongen opnieuw in het dorp door, dat zij na oen hevigeu strijd veroverden, waarbij vijandelijke aideeliugeu in de versterkte punton van het dorp hard nekkig tegenstand boden. Het dorp Bourlon en nagenoeg hetgeheele Bour- loubosch met al het daarin gelegen hooge terrein 13 thans in ons bezit. Ken Duitsch bericht meldt nog omtrent de ge vechten bij Bourlon. De uit de laatste gevechten bij Bourlon in banden van de Kngolsohen gebleven steunpunten ziju in een bloedig gevecht op korten afstand gezuiverd. Acht er diepliggende beginselen in het spel zijn, maar dit was met dit extra-parlementaire ministerie niet het gevalhet was een kabinet van op portuniteit, dat met een bepaald werkprogram optrad, en omtrent dit werkprogram bestond homogeniteit maar da oorlog kwam en deze maakte voorzieningen noodig, die noodwendig tegenstellingen veroorzaakten. Het kon niet anders, of de steeds wisselende maatregelen moesten bij de negen ministers verschil van inzicht verwekken, doch de homogeniteit bestond en bestaat wél ten opzichte van de wetsont werpen, die de Kamer bereiken. Men zou willen, dat hel kabinet heenging als één minister viel, maar hoe zou het dau gaan met de grondwets herziening, de economische voorzieningen en onze internationale po.-itie in dezen oorlogstijd. Boren alles staat het belang van het vaderland, de handhaving onzer neutraliteit, de wil om buiten den oorlog te blijven. Te dezen aanzien is het kabinet volkomen homogeen. Aan den wensch naar meer publiciteit kon spreker om de door het voortduren van den oorlog stijgende moeilijkheden niet voldoen. Dit zijn slechts een paar grepen nit den rijken inhoud der rede. In een de vorige week gehouden rede zei de heer Troelstra, dat de socialistische partij niet langer ongenegen zou zijn aan de regeering deel te nemen. Op het Westerfront wordt het na den onver- wachten aanval door de Engelscken de vorige week weer wat stiller. Zij hebben na het de vorige week vermelde succes nog eeuige kleinere vorderingen ge maakt. We laten hieronder een Engelsch bericht omtrent de aanvallen in het Bourlonbosch volgen. De strijd in en om hot Bourlon-bosoh duurde Zaterdagnamiddag voort en werd van weerskanton mo t groote hardnekkigheid gevoerd. De vijand deed verscheidene keeren tegenaanvallen. In den nacht van 23 Nov. hadden s'erke vijande lijke tegenaanvallen onze troepen teruggedrongen uit het dorp Bourlon, waarin wij bij den oersten aan val waren binnengerukt. Zaterdagmorgen vroeg werd door den vijand meer oostelijk een krachtige tegen aanval gedaanhij drong ons over een geringen dat ze niet al was het maar om mijnentwille u met eerbied en beleefdheid zou behandelen.» „Maar als ik eens meer verlangde P Hoe kan ik een zusterlijke vriendin voor haar wezen, als ze mij steeds even stijf tegemoet komt ,yOch Snphielief bedenk, dat het de eerste dag iszij kan nog veel veranderen en zal het ook stellig doen. Hecht vooral niet te veel gewicht aan kleinigheden, en doe liever of gij ze niet merkt.» „Dank je voor den raad," zei Sophie min of meer uit de hoogte, »wie bergt het ontbijtgoed gewoonlijk weg »Wel lieveling, dat weet ik niet; met zulke dingen bemoei ik mij nooit.» »Och bel eens even Wijnande, laat dit werk ook altijd aan de meiden over.» „Zeker, ge moogt u niet vermoeienals ge nog een meid hebben will, moet ge maar spreken." Dit bracht weer een vroolijke trek om Sophie's lippen'l was een genot voor haar te denken dat zij nu in haar huis, aan haar tafel zat, dat de jareD, welke zij zoo niet in dienstbaarheid dan toch in afhankelijkheid had doorgebracht nu genomeu, 29 machine-geweren buitgemaakt. Aan den Zuidwestelijken rand van het bosoh van Bourlon en ten W. van La Fontaine brachten nachtelijke, zeer heftige gevechten met handgranaten ons de gewenschte terreinwinst. Ook de Franschen voerden hier en daar plaa'so- lijke aanvallen uit, een dor berichten van jl. Maan dag luidt Op den rechteroever van de Maas hebben onze troepen, na een korte artillerievoorbereiding, de eerste en tweede linie der Duitschors genomen, over e n front van 3l/2 K.M. lussohen Samogneux inde streek ten zuiden van de hoeve Anglemont. Ook werden de ondergrondsche schuilplaatsen op de zuidelijke helling van het ravijn in het Bois de Caures bezet. Hot aantal gevangenen bedraagt reeds meer dan 800. Aan bet Zuiderfront is, zooals we reeds de vorige week berichten de opmarsch der centralen tot staan gekomen. Kn vermoedelijk is dit gedeeltelijk te danken aan de inmenging der Fransch-Kngelsche troepen. Reuter'» bizondere correspondent in het Italiaansche hoofdkwartier meldtSommige plaatsen aan het Italiaansche front schijnen geheel door de Britsche troepen te zijn bezot, zóó talrijk is het aantal officieren en maaschippen, die op motorrij- wieién of in auto's op wagens, paarden en muilezels voortrijden, te voet loopen of zich op elk bruikbaar vervoermiddel voortbewegen. Hun kbaki-unilormen mengen zich op harmonieuse wijze met het grijs der Italianen en hot blauw der Franschen. In de bergen tussehen de Brenta en de Piave maken de koude sneeuwstormen, vergezeld van ijzige winden en mist, den arbeid van het geschut zeer moeilijk, doch de Oostenrijk-Hongaarsche troepen zetten hun aanval in het bizonder voort in den hoek, waar het gebergte met de Piave-linte samenkomt, blijkbaar zonder hun vorliezeu te achten. Alhoewel zij bosloton schijnen te zijn hier door te breken, zijn de Italianen besloten hen niet door te laten. Ken Italiaansch legerbericht deelt mede, dat do centralou in het begin der week na de stollingen op den Co! Berta beoosten het dal van de Brenta met een verwoed bombardement te hebben bestook», een heele divisie daartegon ten aanval geworpen. De strijd werd zeer verbitterd en de verdedigers zouden misschien ten laatste, door het onstuimige afsperringsvuur volslagen van andere atdeelingen afgesloten, aan het aantal en de felheid der aan vallers ten offer zjjn gevallen, indien te hunner ver sterking niet de fiere Sicilianen der oude en roem rijke brigade uit Messina alsmede een bataljon Alpentroepen uit het dal van de Brenta waren gfëinöigd waren en dat van Rhenen haar ten minste vrij liet in huishoudelijke handelingen. Met lust eu ijver begon zij het op Indischen voet geschoeide huishouden te hervormen zij bracht overal nieuwen regel aan, in de keuken, in den kelder, op zolder. Tot haar eer moet gezegd worden, dat zij eeu uitstekende huis houdster was, die lang genoeg de rol van den aan wal staanden stuurman had gespeeld om zich zelf nu veilig op grooter vaarwater toe te* vertrouwen. Natuurlijk gaf dit kleine en grootere botsin gen met de meiden en weldra moest het geheele dienstpersoneel vernieuwd wordeD. Etha liet haar stiefmoeder begaanzij studeerde veel op de piano en in talen, teekeude, trachtte wanneer het voorkwam beleefd en zelt voorkomend tegen Sophie te zijn, maar vermeed haar een naam te geven. Soms vooral wanneer zij over haar sprak, werd dit vreeslijk moeilijk. Zij kreeg dan een kleur, stotterde of hoestte, maar het woord Mama tegen de vreemde verliet haar lippen niet. Sophie hinderde dit geweldig maar zij hield vol er geen aanmerkingen over te maken; op tegenstander. Ze wierpon hem overhoop en dwongen hein met zwafe 'verliezen de wjjk te nemen, waarbij hij gevangenen achterliet. Andere Italiaansche berichten molden Op onzen linkervleugel werden de pogingen van den vijand, die zich tegen de s'reek van don Monte Pelrica richtten, onmiddellijk verijdeld en op iedere nieuwe poging volgde een tegenaanval van ons met moorddadige zekerheid. Bij Tassau heeft een bataljon Alpentroepen de aanvallen godeciinoord. In het centrum, waar de druk van den vijand het krachtigst was, blonk de 56e divisie door haar onstuimigen moed uit. De vijandelijke colonnes, die zich van het Noorden en Noordwesten uit hardnekkig tegen den Monte Casoret, den Col Orso, den Monte Solarole en den Monte Spinoncia richten, werden door ons .vuur weggemaaid. Zij stonden herhaaldelijk aan onze verwoede tegenaanvallen bloot en werden volkomen teruggeworpen. Moer dan 200 gevangenen bleven in onze handen. Op den rechtervleugel golden de aanvallen van den vijand voornamelijk de oostelijke hellingen van den Monte Monferrera. De stormcolonnes werden eerst door ons artillerievuur tot staan gebracht. Vervolgens deden wij verscheidene tegenaanvallen, waarbij onze dappere Alpontroepen den vijand terug wierpen. Wij maakten eenige tientallen gevangenen. In Palestina gaat bet nu minder vlug voor de de Engelschen. Toch blijven ze vorderingen maken zooals we in onderstaand communique lezen. Onze voorgeschoven patrouilles, die vier mijlen ten N. van Jaffa naar den N. oever van de Nahr Auja waren overgestoken, zijn door de vijandelijke infanterie teruggedrongen houden thans den Z. oever bezet en verdedigen de overgangen. Bereden troepen veroverden het station Bitter en Ain Karim, 31/2 mijl ten W. van Jeruzalem. Sterke Turksche afdoelingen houden het liooge terrein ten W. van Jeruzalem bezet en verdedigen den weg Jeruzalem—Siechem naar het noorden. Zooals we de vorige week reeds mededeelden hebben de maximalisten aan do Duitscho bevel hebbers govraagd de vijandelijkheden te staken ten einde over vredesvoorwaarden io kunnen onderhan delen. De Russische opperbevelhebber weigerde echter dit bevel ten uitvoer te brengen. Thans zijn commissarissen afgevaardigd en heette het eerst dat de Duitschers de parlementairen niet hebben willen ontvangen, die volgons de bevelen der maxima- listische commissarissen waren gezonden. Zij ver klaarden alleen met de const itueerende vergadering te willen onderhandelen over den vrede. De voor- loopige voorwaarde van de Duitschers om in onder handelingen te treden is, dat de Russen 100 K.M. teruggaan, terwijl zij zelf in hun tegenwoordige stellingen blijven. Daartegen wordt u't Berlijn gemeld, dat de com missie voor Buit. Zaken uit den Duitschen Bonds raad morgen onder voorzitterschap van den nieuwen Beiorschen premier Dandl zal bijeenkomen en, naar het Berl. Tagebl," uit Miinchou verneemt, over het Russische voorstel van een wapenstilstand zal beraadslagen. Dat de entente deze vredesbeweging niet er kennen wil spreekt haast van zelf. De Fransche pers gaat uit van het standpunt, dat do entente, die zelfs niet is geraadpleegd, en van geen wapenstilstand wil weten, het voorstel kalm naast zich neer te leggen, omdat het de maxi malisten het wettig gezag iu Rusland niet vertegen woordigen. Het voorstel zou dus ton hoogste tot een zekeren dag echter, dat Etha toevallig in het spion zag, zeide zij eensklaps zonder eenig nadtn'.en „Daar komt mevrouw Gorlach aan met ootu Alex." Sophie vertrouwde haar ooren niet. „Wat zeg je daar?" vroeg zij met een zeer onaangenameu klank in de stem. „Uw zuster en zwager,» antwoordde Etha zoo trotsch mogelijk, ofschoon zij boos op zichzelf was over dat vergrijp harer te vlugge tong. Zij ging de kamer uit om de stiefmoeder niet storen, waar deze bezoek kreeg van haar familie. „Ik moet je wel feliciteereu Alex," zei Sophie spottend, „je zijt de eenige in onze familie, die mijn oudste dochter waardig keurt ook tot de hare te rekenen." „Hoezoo vroeg Gerlach op dien onverschil ligen toon, welken hij gewoonlijk iu gezelschap der zusters aannam. „Verbeeld je, wat ze zei Daar komt mevrouw Gerlach met oom Alex.» Gerlach streek met de hand over zijn baard om een glimlach te verbergen. „Dat doet me pleizier, want 't is een meisje van karakter,* zeide hij droog.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1