O feetllai, pwiji aai Ji tielaipi iai wlartell, Mui, eiz. No. 1704 Zaterdag 24 November 1917. Vier en dertigste jaargang. DE OORLOG FEJIIEUETOE. NAZOMER. IERSE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Pr;s per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10 franco per poït f 1,17». Voor het buitenland 90 cents, souder gei 1. Zondagsblad. V «inklom worden aiterlllk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol'en óf vóór DONDERDAGMIDDAG bil onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Telkf. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. P u b I i c a t i n. VERVOER VAN BRANDSTOFFEN. De Burgemeestor van Tbolen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, onder dagteekening van 9 November 1917, heelt vastgesteld de volgende regeling betreffende bet ver voer van brandstoffen. 1. Het vervoer van brandstoffen is verboden. 2. Onder brandstoffen wordt in deze regeling verstaan steenkolen, anthraciet, steenkoolbriketten, mgncokes, gascokes, cokosgruis, turf, turlbriketten, veenkolen en elke andere brandstof van veon afkomstig, bruin kolen, bruinkooibrikketten, kolenslik en alle andere brandstoffen, waarvan een van deze producten een onderdeel van de samenstelling uitmaakt. 3. Het verbod onder 1 is niel van toepassing, voor zoover nan hem, door of namens wien het vervoer geschiedt, eene bijzondere dan wel eene al- gemeene vergunning tot het vervoeren van brand stoffen is verleend. 4. Tot de afgifte van de vergunningen als ooder 3 bedoeld zgo bevoegd a. de directeur van de Rgkskolendistributie b. de Brandstoffen-Commissies, doch ieder dezer laatste slechts voor zoover betreft vervoer binnen het terrein harer werkzaamheden, terwij! zij geon ver gunningen zuilen afgeven aan anderen, dan aan handelaren, welke haar bekend zyn, als te goeder trouw in brandstoffen te handelen en bg haar als brandstoffenhandelaar, werden ingeschreven. 5. Zjj. die ingevolge het bepaalde onder 4, be voegd zijn tof afgifte van eene vergunning, zgu mede bevoegd daarvan gewaarmerkte en gennmmerde af schriften fen behoeve van denzelfden rechthebbende uit te reiken. 6. Ieder die brandstoffen vervoert, is verplicht op eerste vordering te vertoonen een vergunning als bedoeld onder 4, dan wel een gewaarmerkt en ge- nummeid afschrift daarvan als bedoeld onder 5. 7. Deze beschikking treedt in werking op 16 November 1917. Tholeo, 22 November 1917. Burgemeester van Tbolen maakt bekend, dat op bon no. 3 van de petroleumkaarten geldig is van 16 lot en met 30 dezer voor eene hoeveelheid van 2 liter. Tholen, don 17 Nov. 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de weok van 25 November1 December 1917 gebruikt kunnen worden de volgende coupons voor de rantsoeneering van levensmiddelen voor rijst no. 29, voor zeep no. 26. voor bak- en braadvet no. 21, voor varkensvleesch no. 35 en 36. Voor juin kan gebezigd worden bon no. 7 van de bruine boonen. Zooveel onsen als op die bon vermeld staan, zooveel kilo's juin kunnen op de bon gekocht worden. De regeerings-juin kost 8 cent per K.G. en is te bekomen bg K. Jansen, Kruiltoren en D. van der Wege, Oudelandsche straat. Tholen, den 23 November 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Zal door de geallieerden misschien voor 't laatst ran het seizoen, nog eens getracht worden een fliuken stoot te doen tegen den centraien muur? 't Heeft er al den schijn van. Tenmins'e, plotseling hebben de Engelschen het offensief hervat' en de krachtigste stoot werd daarbij aan gebracht in het gebied tusschen de vau Baupaume en Péronne naar Kacnerijk leidende straatwegen, waar den Engelschen met behulp van vele tauks gelukte een tamelijk aanzienlijke terreinwinst te maken. De stoot schijnt onverwachts te ziin gekomen en opmerkelijk is het wel dat de eeaste berichten van Woensdagmorgen kwamen '.it Duitschen bron. Deze eerste stoot gaf behalve de genoemde winst den Engelschen een aan zienlijk aantal krijgsgevangenen en een ruimen buit. Wij laten hier de eerste Duitsche en Engel- sche lezing volgen Tusschen Atrecht en St. Quintin richtten de En gelschen hun hoofdaanval tusschen de van Baupsu- me en Péronne naar Cambrai voerende wegen. Het doel hiervan was onze stellingen te doorbreken in de richting van Cambrai. Tusschen Fontaine-les- Croisilles en Riencourt kon de vijaud niet verder dan onze voorste stellingen doordringen. Op het terrein van den hoofdaanval gelukte het den vijand met behulp van een groot aantal tanks terrein Ie winnen. De op het terrein van den strijd gelegen gehuchten, w. o. Graincourt en Marcoing, bleven in handen van den vijand. Een gedeelte van bet materieel, hetwelk z'.ch in de stellingen bevond, ging verloren. Ten Z. van St. Quentiu nam het artillevuur toe. Tusschen St. Quentiu en de Scarpe werden kort na het gloren vau den dag een reeks ope raties verricht door de Engelsche troepen. Be- vredigeude resultaten zijn gemaakt, benevens belangrijke hoeveelheden ourlogsinateraal buitge maakt. Op het oogenblik weet men nog niet hoeveel. Pl.m. 10.000 gevangenen werden ge maakt. Door storm- en regenachtig weer wordt de luchtactie bemoeilijkt. Maandag hebben de Franscben op den rech teroever van de Maas een op zich zelf staande onderneming in de streek van het Chaume-bosch ten uitvoer gebracht. Zij ziju aanzienlijk vooruit gekomen en hebben den vijand verliezen toege bracht. De artilleriestrijd blijft levendig in bet geheele vak. Op het overige front bij tusschen- poozen geschutvuur. Op het Zuiderfrout schijnt de opmarsen der Centraien nu toch geëindigd en vallen zelfs hier en daar de Italianen aan. Eeu bericht uit Rome hieromtrent laten wij hier volgen. Op het front Monte Tatnba-Monte Fenera raast de strijd, in den loop van den nacht, die aan den 18den voorafging, voort. Vier keer brak de vijaod zijn bombardement tegen onze stellingeo op den kam van den Monte Fenera af, om zijn drommen daartegen in het vuur te zenden. Even dikwijls zetten onze troepen met een dapperheid, die boven allen lof verheven is, hun den voet dwars en wierpen hen terug. In de streek van Melitli hebben Italiaausche afdeelingen Maandag met goed gevolg de ge deeltelijke aanvallen voortgezet, die in den loop van den 18den en den löden ons 306 gevan genen opleverden, onder wie 8 officieren, als mede 5 machiuegeweren en verscheiden honder den geweren. Aan de Piave op het eilandje tegenover Folina namen wij drie machinegeweren en tal van ge wone geweren. Overigens hebben de Centraien in de afgeloo- pen week op dit front nog wel eenige successen te boeken, zooals de Duitsche en O.-llongaarsche berichten ons melden In het bergland bezuiden Feltre hebben de troepen van generaal Albrecht Krauss Zaterdag in heftige, tot in den nacht aanhoudende wor steling het dorp Quero en den Monte Cornelia stormenderhand vermeesterd. De vijand liet 1100 gevangenen iu onze handen. Het succes, dat Zondag door het winnen van nog meer veld verder werd afgerond, is vooral aan het kordate doortasten van het beproefde tweede Bosnisch- Herzegowijn8che regiment infanterie en Duitsche bestormingsafdeelingen te danken. Het Italiaansche Si.efani-agentschap geeft in een telegrafisch overzicht hoog op van den moed der Italiaansche soldaten. In den grooten veldslag, zoo het in be doeld telegram, die van de hoogvlakten tot aan de zee woedt, en waarin ons leger met schik- terende hardnekkigheid de steeds heftige sfooteu van de geweldige vijandelijke troepenmassa's op vangt, leggen opnieuw belangrijke voorvallen getuigenis af vau den moed der Italiaansche soldaten. In den morgen van gisteren, vóór liet opgaan vau de zon, baanden, zooals het officieele com muniqué reeds in 't kort meldde, vier Oosteu- rijksche bataljons zicti een weg over de rivier tusschen Fagare en San Bartolomeo, onmiddellijk ten noorden van Ponte Piave. In dit gedeelte van de rivier zijn de waadbare pfaatsen talrijk en gemakkelijker begaanbaar. Met platboomde schuiten of door het water wadend staken dus de vier Oostenrijksche bataljons de rievier over Onder beschutting van het totaal omgewoelde terrein wierpen zij zich op onze vooruitgeschoven posten ea slaagden er in, deze te overmeesteren. Daarop vielen zij t»ee batterijen van hét 51ste regiment aan. De artilleristen verdedigden zich met de uiteiste kracht en sneuvelden naast hun stukken liever dan zich over te geven. Het succes van den vijand was van zeer korten duur. In drie onmiddellijk ondernomen tegenaan vallen wist de 54ste divisie de vier Oosten- rijksche bataljons te omsingeleD, wierp ze in de richting van de rivier terug en drong ze telkens dichter opeen. 10) „Lieve juffrouw vau RheneD, u is mooi op weg om levenservaring op te doen hoe verder u komt, hoe meer vele dingen, die u onbegrijpelijk voorkomen, langzamerhand duidelijk zullen worden. U is nu toch al veel wijzer dan een jaar geleden." „Dan voor tien maanden o, ik ben nu zoo wijsl" sprak zij met een kostelijke uit drukking van ernst en levenswijsheid op haar allerliefst, jong en frisch gezichtje. „Wordt maar niet al te wijs, dat is het beste wat ik u wenschen kan," zeide Gerlach uu op zijn gewonen, halfschertsenden toon „tot spoedig, juffrouw van Rhenen." „Waarom spreekt u me zoo deftig toe," vroeg Etha, „altijd noemt u me juffrouw Erkent n mij niet als lid uwer familie?" „Dat is mij een te groot voorrecht om het niet op prijs te stellen, maar ik wil n niet dwingen oom tegen mij te zeggen." „Dat kost me niets geen moeite," zeide zij, en voor een oogenblik was zij weer op en top de Bchalke, vroolijke Etha van vroeger, „ik wil u graag oom noemen „Wel, dan moet ge er maar dadelijk mee beginnen, lieve nicht Etha 1" „Dag Oom ik dank u voor uw bezoek en mijn groeten aan aan mevrouw I» „Ik zal ze mijn vrouw overbrengen 1 lk geloof, dat we goede vrienden zullen wezen, Etha !'- „Daaraan twijfel ik niet, oom Altx ,,'t Is toch eigenlijk mal," dacht het meisje alleen gebleven, „dat ik zoo gemakkelijk oom tegen hem zeg, terwijl het tante Wijnande mij niet over de lippen kan komen, evenmin als ik ooit Mama tegen haar zal kunnen zeggen. En tcch is oom Alex maar alleen een beetje familie van ons, en dan nog door zijn vrouw." VIII. Volgens de buitenwereld ging het de nieuwe mevrouw van Rhenen bijzonder goed in haar werkkring. Reeds zijn meer dan 600 gevangenen met 20 officiereu en een aantal mitrailleurs in onze hnnden, terwijl de soldaten en de stukken, die de vjjand ons in zijn eersten stormloop had ontnomen, bevrijd en heroverd werd. De vijand verdedigt zich met de grootste hardnekkigheid, maar bij heeft nog maar 500 meter speelruimte. (Men weet, dat die troepen later geheel naar den anderen oever der rivier zijn teruggenomen.) Een andere schitterende krijgsverrichting had meer Noordelijk, bij Tolma, plaats. Hier was een Oostenrijksch bataljon er in geslaagd, om gebruik makend van de talrijke eilandjes, welke hier ter plaatse gevormd worden door de zich in vele takken verdeeleude Piave, gistermorgen den andereu over te bereiken. Het werd echter als weggemaaid door onze artillerie en mitrailleurs en door een tegen aanval werd het volkomen in de pan gehakt. De vijanden vielen deels door ons lood en het blanke wapen, deels kwamen zij in den stroom om, toen zij zich door de vlucht trachten te redden ongeveer 300 overlevenden, waaronder 8 officieren, gaven zich over. In Palestina zetten de Engelschen hun zege tocht voort. Ze hebben nn Jaffa genomen. Jaffa, het oude Joppe, de haven van Jeruza lem, aau de Middellandsche Zep, en met deze stad door een spoorweg verbonden, telt ongeveer 40,000 inwoners, van wie twee derden Arabieren en ca. 3000 Joden. De spoorweg naar Jernzalem is 86 K.M. lang en werd in 1892 door een Fransche maatschappij aangelegd. Reeds op oude Egyptische inscripties van 2000 v. Chr. komt de naam Japha voor. De haven gold steeds als de beste van Palestina's Zuidkust. Zijn bloeitijd was wel in de dagen van den Joodschen koning Salomo en onder het bewind van de zeevarende Phoeniciërs. Na den ondergang van den Joodschen staat werd de stad later weer door de Makkabeeën veroverd en vervolgens weer door de Romeinen. Onder Kou- stantijn den Groote werd het de zetel van een bisschop. Tijdens de kruistochten was het de voornaamste opslagplaats der kruisvaarders en herhaaldelijk werd er verwoed om het bezit er van gestreden. In 1268 ging Japha voor goed voor de Christenen verloren. In 1799 nam Napoleon de stad in bezit, doch in 1841 kregen het de Turken, die er het be wind bleven voeren. De ionarne van Jaffa maakt nu ook de ver- overin, van Jerusalem mogelijk en uien kan het bericht over den intocht der Engelschen aldaar elk oogenblik verwachten. Immers een der laatste communiqué's luidt Onze beredeu troepen hebben 18 dezer Betoer Tahta(12miji ten N.W. van J<rusalem) bezet. Maandag bereikte onze infanterie, iu de hoog landen van Judea voorwaarts rukkend, een linie ■15 mijl bewesten Jeruzalem. De strijd in Oost-Afrika is ook nog niet beslecht, wat met het oog op de groote uit- Zij zelf gaf hoog op van haar geluk en van de liefde welke de kinderen nu reeds voor haar koesterden zooals alle jonge vrouwtj' 8 in de eerste dagen, welke de wittebroodsweken volgen, noemde zij haar man den besten aller mannen, en verklaarde dat geen zaligheid ter aarde ver- geleken kon worden bij huwelijksheil. Dan be proefde zij in de overmaat van haar geluk, Wijnande tot haar denkbeelden over te halen, maar deze zag haar spottend aan en zeide heel droog „Wacht maar als we een maand of twee verder zijn." Het spreekt van zelf dat van Rhenen's terug keer naar Indië uitgesteld was; het bleef nog de groote vraag of hij ter wille van zijn vrouw niet verlenging van verloftijd zou vragen. Etha volgde den raad van haar „oom" op, daags na Sophie's terugkeer van de huwelijks reis, bracht zij haar de sleutels van deuren en kasten en trok zich op haar kamer terug. Deze had Etha als het ware ingericht tot een kapel, waar haar overleden moeder als heilige trooudezij had bloemen gewonden om haar portret, of in vaasjes daarvoor gezetalle bet inneringen aau de lieve doode, lagen op het tafeltje of waren in een Japansch doosje weg gesloten. Sophie kwam in de kamer en haalde de schou Iers op over al dien „toestel"toch sprak zij er met geen woord noch aa i haar man, noch aau het meisje over. Zij was getrouwd om een positie te hebben illusiëa had zij eerst niet gehad maar langza merhand begon zij er aan te deuken, dat het huwelijk ook plichten oplegt en dat deze plichten nu als het ware vervijfdubbeld waren, aangezien zij met haar man vijf kinderen had gehuwd. Twee wegen stonden haar open of van die „lappen op den mouw" zooals een harer vrien dinnen ze vrij prozaisch noemde eenvoudig zoo weinig mogelijk notitie te nemen en zich geheel te wijden aan haar man óf wel zich te tooien met den eerenaam van die witste aller raven, een goeie stiefmoederhet eerste zou aan ge makzucht", het tweede aan een gepaste eerzucht zijn toe te schrijver. De huwelijksplechtigheid, de attenties van van Rhenen, de opspraak welke haar besluit in de stad te w eeg bracht, hadden Sophie's hart

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1