van Zaterdag 10 November 1917. NAZOMER. Tweede Blad. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. FEUXLLLETOEr. Ierseksche en Thoolsche Courant dv. P. J. Bazen eu E. Scherpenisse. Pieternella dv. L. Overbeeke en D. van Beveren. Krina dv. H. Keur en A. Goedegebuure. Cornelia, dv N. van Vossen en J. Dijkema. Leendert, zv C. Slager en C. van Markensteijn. Elizabeth, dv M. Rijnberg en H. M. Capelle. Overleden Pieternella Slager 81 j. weduwe van Pieter Fierens. Johanna Vroegop 65 j. weduwe van Abraham Stols. Maatje, 12 j. dv. A. Burgers en wijlen P. Moelker. Jacob Gunter 92 j. man vau Francina van Oostende. Levenloos aaugegeven een zoon van P. de Wilde en J. Scherpenisse. Gemeente OUD-VOSSEMEER, October 1917. GeboortenPetrus Franciscus, zv. P. v. d. Zande en J. van Eekelen. Willem Marinus, zv. A. M. Lindhout en J. de Weijze. Adriana, dv. A. Jagt en J. van Driel. Jacobus, zv. P. M. Pollie en D. Stoel. Cornelia, dv. M. Pipping en L. Berkeij. Dingeuus, zv. M. Jeroense en 1A. van Driel. Marina Barendina, dv. L. van den Boogaard en J. A. Duine. Overlijden Janna van der Male, wed. v. M. Verkerke 85 j. Helena Maria Romeijn, wed. G. J. de Graait 74 j. Jan van Luijk, wed. v M. Baak 63 j. Wilhelmina Adriana Maria van der Riet, 5 rand. dv. P. C. M. van der Riet eu C. A. M. de Wit. Hendrika Pieternella Verhees 79 jr. wed. v. P. Mees. Antouius Adri- anus Marie van Trijen, i mnd. zv. A. P. van Trijen en J. M. van Treijen. Gehuwd: Cornelis Schrier 23 jr. te Krabben- dijke en Janna Catharina Swerus 29 jr. Johannis Istba 27 jr. te Baarderadeel eu Lena Lucretia Vaders 22 j. Cornelis Johannes Blaas 21 jr. te Tuolen en Dina Jeroense 20 jr. Gemeente STAVENI8SE over Oct. 1917. Geboren Maria Kaatje, dv. P. Bastiaanse en A. B. Dooge. Leendert, zv. A. Stoutjesdijk en C. L. Hage. Willemina Katharina, dv. C. Hage en A. H. Elenbaas. Cornelis Adriaan, zv. J, v. Dalsen en G. de GraafT. Cornelis, zv. D. Dane en D. Geluk. Adriana, dv. D. J. Hout en G. Moerland. Willem Marinus, zv. M. H. Smits en J. W. Stoutjesdijk. Jozina Alberdina, dv. H. van Vossen en J. vau 't Veer. OverledenGeertje Dingena Zaaijer 49 j. echtgenoote van H. J. Dorst. Een voordeeltje. Koperdraad is een van de artikelen die steeds schaarscher worden. De kabelfabriek te Amster dam beeft er groote behoefte aan en heeft nu met de gemeente Dongen (N.-B.) een contract gesloten. Deze gemeente staat bet koperdraad van haar electrisch net af voor f 12 per K.G. aan de fabriek, welke op zich neemt binnen een half jaar na het sluiten van den vrede nieuw draad te leveren tegen den dan geldenden prijs, in geen geval hooger dan f 5 per K.G. De ge meente maakt op deze wijze een oorlogswinst van meer dan f 130,000 en daarvoor wil ze zich tijdelijk wel een beetje behelpen. Te Amsterdam wordt door „werklooze zeevarenden" onder strikte geheimhouding „echte Javakoffie" te koop aangeboden, die bij onder zoek niets anders blijkt te zijn dau gemalen eikels, vermengd met koffiesiroop. Men zij ge waarschuwd, want het is niet onmogelijk dat die „werklooze zeevarenden" een grooter afzetgebied voor hun „koffie" zullen zoeken. Gemeente ST ANNALAND van 1 September tot 1 November 1917. Gehuwd Pieter Theunisse jm. 32 j. en Jen- neke Pieterman jd. 29 j. van Klundert. Simon van Bevereu jm. 24 j. en Maria van Dijke jd. 22 j. Adriaan Marinus Schippers jm. 37 j. van Kortgene en Pieternella Adriana Soeters jd 25 j. Jan Kornelis Fiereus jm. 28 j. van Stavenisse en Pieternella van Schonwen jd. 24 j. Jan de Graaf jm. 22 j. en Janna Kenr jd. 22 j. Geboren Jacobus, zv. P. Polderman en Jo- atna Gunst. Comelis, zv. P. van den Boogaart en A. Poulisae. Cornelia Jacoba, dv. A. C. Geiuk en A. J. van Luijk. Josias, zv. P. Vermaas en J. Ridderhof. Cornelia, zv. J. L. van Vossen en C. van der Graaf, Jan Lieven, zv. D. K. Bruijn- zeel en E. Hage. Jan Johannis, zv. J. M. Soeters en A. Elenbaas. Elizabeth, dv. C. Scher- pemsse en A. B. Pape. Cornelia, dv. A. Hage en W. van den Boogaart. Willemina Jacoba, gedienstigen haar sympathie meenden te bewijzen, zonder er om te deuken, hoe elk woord tegen baar vader uitgesproken haar diep griefde en baar taak nog zwaarder maakte. En dan die zoetsappige vriendelijkheid van freule Sophie baar beschermend „Kindlief! ik zal papa vragen je een andere japon te geven, deze staat je zoo ouwelijk." „Of de loftuitingen van haar vader op de volmaaktheden zijuer aanstaande; in alle op rechtheid trachtte van Rhenen liefde voor haar bij Etha op te wekken en meende daarvoor een onfeilbaar middel gevonden te hebben door allerlei punten van overeenkomst op te duiken tusschen zijn Henriëtte en Sophie. Maar t ergst van alles was Papa die vreemde vrouw te zien liefkozen, haar zoete namen te hooren toevoegen, welke alleen haar moeder toebehoorden dan werd het Etha dikwijls te benauwd; zij vloog de kamer uit en in de een- zaamheid wror.g zij de handen en vroeg wanhopig „Ach God hoe zal ik mij daaraan gewennen een leven lang. VV at denkt mama er toch over In deze dagen was Truce Gcrlach haar een ware steun, zij voud altijd met haar natuurlijken tact, welke geen opvoeding maar slechts een warm, liefhebbend bart geven kan, het rechte woord om Etha's neergeslagen moed op te benren, baar dejzaken van de beste zijde te doeu bezien en vooraj, want hieraan had Etha het meest behoefte, Papa's gedrag van de beste zijde te bezien. Den eersten Zondag nadat het engagement publiek was geworden, werd het zoogenaamde jonge paar met de twee oudste kinderen op de villa »Mourepos* verzocht, zoo wilde Wijnande Gerlacb haar woning betiteld hebben. Etha ge hoorzaamde zij was besloten den kelk tot den bodem te drinken maar zij zag erg op tegen een kennismaking met de trotsche schoonzuster van 1 ruce en haar man, die er zoo streng en onverbiddelijk uitzag. ^ij nad natuurlijk bij Truce veel gehoord van dat echtpaarover Wijnande werd weinig ge sproken, maar over Alex des te meer; goed was hij ongetwijfeld maar ook stipt rechtvaardig zijn werklieden badden veel vereering maar ook diep ontzag voor hem zgn woord gold bij hen voor de hoogste wet; hij kon vorstelijk mild wezen en geen geld was hem te veel om hen ?en aangenamen dag te gnnnen of den zieken en gebrekkigen onder hen ter hulp te komen maar overigens stond hij bekend als een streng meester, die strafte zonder aanzien des persoons. Een onbestemd gevoel van bewondering en vrees overkwam Etha en haar broertje, toen zij den voet zetten in de gemeubelde reeks vertrekken, waarin mevrouw Gerlach voor de gelegenheid statig getoiletteerd hen te gemoet kwam, terwijl zij Sophie een prachtig bouqoet aanbood. Toch huiverde Etha onwillekeurighoeveel prettiger was het in de eenvoudige maar nette huiskamer, waar Truce met haar Wimpje zoo gezellig bezig kon zijn. Alex Gerlach ontving zijn nieuwe aanver wanten, onberispelijk beleefdbij drukte zijn aanstaanden zwager hartelijk de hand en boog voor juffrouw van Rhenen, terwijl hij Adriaan op den schouder kloppend hem een flinke jongen noemde. Aoch Fjtha, noch haar broer kwamen zoo spoedig op hun gemakzij zaten op kleine auteuils en durfden nauwelijks om zich heen sien, zoodat het een ware verlichting was toen iet diner aangekondigd werd. Tot haar groote schrik zag Etha zich naast 8 Eerst had Etha gemeend dat het haar roeping was onmiddellijk haar vader gelukkig te maken later nadat haar die illusie wreed ontnomen was trachtte zij nieuwe kracht te putten uit de gedachte, die zij ergens opgevangen had. m"et PaPa ge'ukkig maken zooals hij en niet zooals ik het wil Met kinderlijk vertrouwen bad zij om kracht ten einde sterk ie blijven in den strijd des leven-, die voor haar zoo vroeg begon, om niet scherp te antwoorden als haar met de nieuws gierigheid van kleinstadsbewoners gevraagd werd; indt je het niet akelig, dat je papa zoo spoed g je moeder vergeten heeft P* of wel: „Als ik je was, ging ik het huis uit." „Met mij moesten ze het niet probeeren En dergelijke liefelijkheden meer, waarmee

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 5