weekblad, pwijd aaa de belanpe vae oesterteelt, landboew, m. m No. J702 Zaterdag 10 November 1917. Vier en dertigste jaargang. Eerste Blad. DE OORLOG IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f 1,175. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden (tukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol en of v66r DONDERDAGMIDDAG bi] onzen medewerker te lerieke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telev. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. Verstrekking van KLOMPEN tegen verminderden prijs. De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat, ingevolge besluit van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, voor beu, die behooren tot een gezin, dat in hel afgeloopen jaar blykens de kohieren der gemeentelyke inkomstenbelasting geen grooter inkomen beeft gehad dan 11000,eenvou dige klompen van normaal model zullen worden beschikbaar gesteld tegen verminderden prijs. De verstrekking zal plaats hebben zonder dat er een ander onderzoek naar den welstand der gezinnen wordt ingesteld dan noodig is ter bearttwooiding van de vraag of hun inkomen de gestelde grens niet te boveu gaat. De aankoop van Regeeringsklimpen kan uitsluitend geschieden legen inlevering van bons. Ter verkryging dier bons kan men zich aanmelden ter Secretarie eiken werkdag van de volgende weck, des namiddags van 2 tot 4 nur. Ook in de daaropvolgende weken worden bons afgegeven. Voor het verkrijgen van een bon dient men eerst een briefje te balen by den winkelier. Op een bon zullen uitsluitend die kiotnpenhande- laren, die in bun winkel hebben bekend gemaakt, dat by hen regeeringsklompen verkrijgbaar zjjo, één paar klompen kunnen afgeven. De pryzen. welke door klompenbandelaren aan de houders van bons ten hoogste in rekening n.ogen worden gebracht zjjn voor mansklompen f 0,60, vrouwenklompen f 0,50, klompen vo'or jeugdige per sonen f 0,40, kinderklompen f 0,30. Er zal ernstig op worden toegezien.dat deklompen uitsluitend worden verkocht aan de personen, te wier naam de ingeleverd wordende bons gesteld zjjn. Wanneer blykl, dat de bedoeling der regeling met medewerking van een bepaalden winkelier wordt ontdoken, zal deze onmiddellijk bjj de verdere dis tributie worden uitgeschakeld. De Minister wenscht vooralsnog slechts één paar klompen per guzinslid onder de werking van deze regeling verkrijgbaar Ie stellen. De vraag naar klompen bjj dc betrokkenen zal toch in verband moeten ge bracht worden met de aanwezige voorraden en de productiekracht der klompenfabrieken dan zal nader overwogen kunnen worden of er meer dan één paar per persoon beschikbaar zal kunnen worden gesteld. Tbolen, 8 November 1917. De Burgemeester van Tbolen maakt bekend, dat ingevolge do Distribufiewet is bepaald: het vervoederen aan bet vee en bet bereiden tot veevoeder of bet vermengen met veevoeder van voor de consumptie geschikte- aardappelen, met uitzonde ring van kriel, is verboden. Tbolen, den 5 November 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, enz. heett bepaald Het is verboden wild, als bedoeld in art 17 der Jachtwet, benevens wilde konjjnen ter bevriezing op te slaan of te doen opslaan in vriesinriebtingen of op eenige andere toijze te bevriezen of te doen bevriezen. Tbolen, den 8 November 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 11 November17 November 1917 gebruikt kunnen worden de volgende conpons voor de rantsoeneering van levensmiddelen voor rjjst no. 27, voor zeep no. 24. voor varkensvleesch no. 31 en 32. Bon 20 van vet wordt naderhand nogmaals be schikbaar gesteld voor degenen, die niet in de ge legenheid geweest zjjn, daarop vet te koopen. Tholen, den 9 November 1917. De Burgemeester van Tbolen maakt bekend, dat voor rijwielbanden gemerkt E, de maximumprijzen alsvolgt zjjn gewjjzigd grootbandelprys 1 4, tusschen- iandelsprys f4.65 en kleinhandelprys f6.15. Tholen, 8 November 1917. De Burgemeester van Tbolen maakt bekend, dat op een nader te bepalen dag in werking zal treden een Distributieregeling voor vet van geslachte dieren. Artikel 2 dier regeling lnidt Onder vet wordt in deze regeling verstaan al hel vet, afkomstig van runderen, kalveren, schapen en varkens bij slachting en detailleering van het vleesch, met uitzondering van aangewassen vet, voor zoover dit aan het vleesch vastgegroeid of aangewassen ver kocht wordt. Onder slachter wordt in dez-a regeling verstaan iedereen, die in of voor zijn bedrijf een rund, kalf, schaap of varken slacht of ingevolge zjjn opdracht doet slachten. Alleen de slachters, voor wie de regeling op de secretarie ter lezing ligt, vallen onder de bepalingen der regeling. Tbolen, deu 9 November 1917. De Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag 17 November a.s. des middags te 12 uur, ien Raad- huize aldaar EEN HOOP COMPOST, publiek verkoopen. De voorwaarden van den verkoop liggen van heden at ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des voormiddags van 912 unr. Tholen, don 19 Nov. 1917. 23208.11 De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. De Onderwijzerssalarissen. De laatste jareu ie over de salarissen van de onderwijzers zeer veel actie gevoerd. De onder wijzers zaten niet stil om veihooging van hnn jaarwedde te bekomen en eveneens zij die veel voor het onderwijs voelen, trachtten in de bepaald onvoldoende bezoldiging, verbetering te verkrijgen. Zoo drongen onlangs Ged. Staten van ver schillende provincies aan om deze salarissen te verhoogen, een wenk waaraan vele gemeente- bestaren noodgedwongen gevolg gaven. Thans is door den Minister van Binnenlaudsche Zaken ingediend een wetsontwerp tot verhooging Van de onderwijzersjaarwedden. Daarbij wordt o.a voorgesteld dat uit 's-rijks kas, onverminderd de bedragen, welke krachteus andere «etteitjke voorschriften worden verleend, de volgende weddeverhoogiogen worden toege kend aan hoofden of onderwijzers van bijstand van openbare scholen of van scholen welke vol doen aan de in artikel 59, eerste en tweede lid der L.O. wet gestelde eischen a. indien zij miuder dan vijf dienstjaren ver vuld hebben en eene bezoldiging genieten van minder dan honderd gulden boven de minimum- aauvangswedde volgens artikel 26 der L.O.-wet, het bedrag dat vereischl wordt om de wedde tot honderd guldpn boven de minimum-aanvangs- wedde op te voeren b. indien zij vijf of meer dienstjaren hebben volbracht eu een bezoldiging genieten van minder dan twee honderd gulden boven de minima- wedden volgens art. 26 der L.O.-wet, bet bedrag dat vereischt wordt om de wedde tot twee honderd gulden boven de minimum-wedde op te voeren. De bepalingen zouden geacht worden in wer king te zijn getreden 1 Jan. 1917. Het is in alle gevallen IETS, maar is het niet te bejammeren dat deze zaak steeds naar het schijnt een lijdensperiode moet blijven P Men schijnt nog niet te ziju doordrongen vau het groote gewicht dat het geven van goed lager onderwijs heeft op de volksontwikkeling. Vooral op het platteland voelt men voor verhooging van de salarissen van de onderwijzers zeer weinig en met het oog op de toekomst zou het zoo wenschelijk zijn dat nu men thans toch over gaat tot 'salarisverbetering, deze afdoender te regelen en heu die bij het onderwijs zijn en hieraan hnn krachten geven ook een bezoldiging te geven waarop zij recht hebben. Op verschillende punten van het Westerfront heerscht steeds verwoede actie en het is daar dat de Duitschers nogal eens enkele veeren moeten laten. Dinsdag hebben de Engelscheu Paschendaele veroverd, nadat zij 's morgeus vroeg het offensief hadden hervat. Hel Londensche bericht hierover luidt Gistermorgen werden door de Cauadeesche troepen met volkomen succes aanvallen gedaan op de vijaudelijke verdedigingswerken in en rondom Passchendaele op den uitlooper ten N. en N. W. van dat dorp. Het concentreeren der troepen voor den aanval slaagde goed en deze werd, als bepaald, om zes uur voorin, gedaan. De vijand had bevel deze belangrijke stelling op den hoofdkam ten koste van alles te houden. Op enkele punten had een hevige strijd plaats, vooral op het hooggelegen terrein ten N. van het dorp en om het bezit van een groep ge bouwen en versterkte ponten op den Goudberg- uitlooper. Niettemin maakten de Engelscheu gestadig vorderingen en reeds vroeg in den morgen waren het dorp Passchendaele met de gehuchten Mos- eelmarkt en Goudberg veroverd. Voor den middag hadden de Engelschen al han doelen bereikt en waren een aantal gevan genen gemaakt. Een later ontvangen Duitsch bericht deelt mede, dat bij een tegenaanval de vijand weer uit het Oostelijk gedeelte vau het dorp werd verdreven. Het belangrijkste nieuws komt nog steeds van het Zuidelijk front. De centralen gaan daarvoor met vorderingen te maVen. Het aantal gevan genen is reeds over de 250.000 gestegen en het aantal veroverde kanonnen bedraagt reeds meer dan 2400. Leek het aanvankelijk dat de achter volging aan den oever van de Tagliamento tot staan zou komen, de centralen hebben de over gangen van deze rivier geforceerd en achter volgen den vijand nu in het gebergte en in de vlakte vau Venetië. Het O. II. bericht omtrent de laatste troepenbewegingen laten wij hier volgen De stoot, door de bondgenooten in de streek van Osoppo (ten W.Z.W. van Gemoua) en Pin- zano toegebracht, heeft den tegenstand der Ita lianen aan het beele Tagliamento-frout gebroken. De Oostenr.-Hong. en Duitsche strijdkrachten onder aanvoering van veldmaarschalk aartshertog Eugenius beteikten overal, bij Codroipo onder het oog van den keizer-koning den rechteroever en rukken westwaarts op. In het gebied van den bovenloop van de Tagliamento wierpen de troepen van generaal baron Krobatin de tegenstanders oit de veld en bergstellingeu beoosten Cadore. Onze nieuwe successen moesten op het Dolo mietenfront wel een beslissende uitwerking in gunstigeu zin hebben. Van den Kruisberg (op de Italiaanach-Oostenrijksche grens) tot voorby den ttolle-paa is de vijaod tot den terugtocht gedwongen. Veldmaarschalk vod Conrad ging tot de ver volging over. Op den top van den Col di Lana, waarvaD de vermeestering, door het tot ontploffing brengen van een mijn toestand gebracht, toen maals heel Italië dronken van vreugde maakte, en op deo Munte Piano waaien onze vlaggen. Cortina d'Ampezzo marcheerden onze troepen Maandagavond onder het gejuich der inwoners binnen. Ook San Martiuo di Castrozza in het Primoser (Cismon) dal is weder ons. Van Mei 1915 af strekte Italië de begeerige hand uit naar het Pusterdal en Bozen, het hart van Tirol. Dauk zij de onwrikbare standvastig heid van onze dapperen kon 's vijands hoop nooit en* te nimmer iu vervulliig gaan. De voordeelen, die hij er in dit gebied in deu loop van twee en een half jaar oorlogvoerens en zwoegens behaalde, kunnen stapsgewijze worden berekend en ook dit werk is ia enkele dageu ongedaan gemaakt. De Italianen zijn op den terugtoch naar de Piave, De vervolging wordt stelselmatig voort gezet. Omtrekkende bewegingen der Oo't.-Hong. troepen dwongen ten N.W. van Tolmezzo eenige duizenden Italianen zich over te geven. Intusschen zijn in Italië Fransche troepen geland om den bondgenooten hulp te verleenen. De beroemde Generaal Foch zal naar verluidt het bevel over deze troepen voeren. Van het Turksche front komt weder een be langrijke overwinning der EngelscheD, deze hebben Gazza veroverd en de Turken terugge dreven. Zij bevinden zich IhaDs op 80 K.M. van Jeruzalem. Volgens de Russische berichten schijnen de Centralen nu ook op het Oosterfront een nieuw offensief voor te bereiden. Als 't waar is kaD het oogeublik niet beter gekozen zijn volgens de iuzichten der centralen, daar onder de Rus sische soldaten nog steeds muiterijen voorkomen. De laatste berichten melden dat de tegen woordige regeering gevangen is genomen. Lenin, de leider der maximalisten beeft de macht in handen en deze wil een wapenstilstand en ver volgens opening der vredesonderhandelingen. Van onze berichtgevers. ST-ANNALAND. In de jl. Donderdag ge houden vergadering van den gemeenteraad, werd medegedeeld een schrijven van EI.H. Gedep. Staten, houdende verzoek om, voor zoover daar omtrent niets was bepaald in de Algem. Politie verordening, een voorschrift op te nemen omtrent het op geregelde tijdstippen vegen der schoor- steeceo, ter voorkoming van brandgevaar. Omdat de bedoelde verordening daarin reeds voorziet, werd dit schry ven voor kennisgeving aangeuomen. Op het verzoek van 't Gemeentebestuur van Soest om adhaesie te betuigen aan een door dat Bestuur verzonden schrijven aan den Minister van Landbouw, om de petroleum te willen op nemen onder de Regeeringsgoederen en de in art. 2 der Distiibutiewet 1916 bedoelden prys vast le stellen, werd afwijzend beschikt. Het salaris van den teleloonkantoorhouder werd verhoogd met f 75 en gebracht op f 350, en dat van den nachtwaker mede verhoogd met f 50 en gebracht op f 250. De salarissen van het personeel aan de O. L. school werdeo geregeld als volgt Hoofd der school aanvangsaiaris f 1200, met vijf 3-jaarlijksche verhoogiDgeu van f75, tot een maximum van f 1575. Voor de onderwijzers van bijstand: aauvangsalaris f 600 eu vijf 3-jaarlijk sche verhoogingen vau f 100, tot een maximum van f1100. Het bezit der hoofdakte geeft f150 en wan neer men den 23-jarigen leeftijd heeft bereikt en aanwezig moet zijn in scholen met meer dan 4 onderwijzers t 250. Voor de acte Fransch wordt betaald f 50 en voor die voor Landbouwkunde f 100. Tegemoetkoming in de huishuur van een gehuwd onderwijzer boven 2S jaar l 75. De gemeentebegrooting dienst 1918 werd vast gesteld in ontvaog en in uitgaaf op een gelijke som van f38740,445. Het maximum bedrag van den t« heffen hoof- delijken omslag werd verhoogd met f 7000 en gebracht op f 14000, terwijl werd besloten de tijdelijke geldleening voor de storting h 10 op het aandeelenkapitaal der N. V. Waterleiding- maatsch. Tholen nit te stellen tot vd<5r of op 31 December 1918. De begrooting voor het Weezenarmbestuur dienstjaar 1918 werd vastgesteld in outvang en in uitgaaf op een gelijke som van f 12794.94. Aangeuomen werd een voorstel van den heer M. J. Heijboer tot herziening der Verordening op de belasting op de bonden en den aanslag daarin te bepalen op f 5 per hond en om de waak- en trekhonden daarin mede te betrekken en verworpen dieus voorstel tot evenredige school- geldhelfing. Mede werd met algemeene stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van den heer C. Kab- bedijk, om terug te komen op het besluit vroeger genomen inzake het verleenen van een duurte- toeslag. IERSE (CE. De voor kort opgerichte nieuwe Christ.-historische kiesvereenigiog heeft een defi nitief bestuur gekozen, als volgtvoorzitter Louis van E*, vice-voorzitter J. Kramer, secre taris M. Mieras Nz., penningmeester C. de Jonge, commissaris M. van S:ee Tz. ST-MAARTENSDIJK. Door het gemeeute- bestuur werd Zaterdag aanbesteed de bouw van 10 arbeiderwoningen. Ingeschreven werd door de heeren A. M. Kuiper, Heinkenszand voor f25500; P. M. Geluk, St-Maartensdijk voor f22875 C. vau Iwaarden, S'-Maarteosdijk voor f 22750 M. Kauffmau, St-Maarteusdijk voor f21849. Aan laatstgenoemde is de bouw gegund OUD-VOSSEMEER. liet vervoer van bieten naar de baven ia voor een groot deel afgeloopen, men is reeds aan het verschepen van de hoopen op de ligplaatsen bij het havenplateau in de Veerstraat. STAVENISSE. Naar men met genoegen ver neemt, is de toezegging der concessie vanwege Gedep. Staten dezer provincie gedaan aan den beer C. de Rooij alhier voor den aanleg der electri8che verlichting in deze gemeente. Een groot deel der machineriëa is reeds aangekomen. Bij de veiling op 1.1. Woensdag alhier werden aangeboden 45080 K.G. groote uien h 13»/, ct. en 2275 K.G. kleine h 13 ct. THOLEN. Maandagmiddag geraakte de 8- jarige Leendert Jansen Cz. onder een met sui kerbieten beladen wagen. Hevig gekwetst werd het ventje opgenomen en uaar de ouderlijke woning gebracht. Op advies van Dr. Jekel werd het kind dieDzelfden middag naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overgebracht. De bestuurder van den bietenwagen, die zeer onder den indruk van het ongeval was, had volgens ooggetuigen aan het ongeval geen schuld. De vorige week kwam in ons blad voor een kennisgeving, dat degenen die zich nog opgaven om aangesloten te warden aan de gas-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1