van Zaterdag 3 November 1917. Tweede Blad. FEUILUETOH. NAZOMER. GEMENGD NIEUWS. Faillissementen in Nederland. Ierseksche en Thoolsche Courant Dr. A. Kuyper 80 jaar. Dr. Kuyper heeft in goede gezondheid zijn 80sten verjaardag kunnen vieren. De storm des doods, die in de laatste jaren zooveel jongeren uit ons politieke woud heeft weggeslagen, schrijft de hoefijzer-red. van het Hbl. heeft de drie tachtigers, mr. 8. van Houten, jhr. mr. A. F. de Savornin Lokman en dr. A. Kuyper, ook dit jaar nog gespaard. De psalmist stelt «de dagen onze jaren" op zeventig, of, «zoo wij zeer sterk zijn," op tachtig jareD. Zeker is het dat deze drie mannen wel alle drie behooren tot degenen die «zeer sterk zijn." Van gestel en geest. Welk een machtige vitaliteit spreekt er uit deze drie figuren, die op hun 80e jaar nog actiever en roeriger zijn dan menig ander die maar hun halven leeftijd heeft. En wij vragen ons wel eens afZal ook ons geslacht zulke tachtigers toonen P «Maar ik zie wel in, kind, en je begrijp} dat je vader veel meer doorzicht in zulke zaken heeft dan jij. Hoe bitter ik je lieve moeder betreur, weet je zelf, ik ben innig gelukkig geweest in mijn huwelijk en juist daarom kan ik me niet in dit leven schikken daarbij komt dat mijn kinderen nog zoo jong zijn en even hard behoefte hebben aan een moeder, als ik aan een. „Papa wil hertrouwen" en met een gil zonk het kind voor hem neer. „Papa, wat moet ik doen om mij te beteren P Ik zal de tantes vragen om mij te raden en te helpen, ik zal hun raad opvolgeD, ik zal alles, alles doen wat zij zeggen maar vergeet Mama niet." „Hoe kan er sprake van zijn je mama te ver geten, mijn lieve Henriëtte Ik ben zeker dat zij zich verheugen zal, nu ik ze....* «Dat zal zij niet! Ik wil geen vreemden Van dr. Kuyper zegt de schrijver, dat wij in hem een staatsman bezitten van gausch en on gemeen allooi. Iemand wiens hooge leeftijd hem nu wel van het meest actieve deel der politiek zal terughouden, maar die daarin dan ook ge schitterd heeft als weinigen. En van wien vriend en vijand trouwens moet getuigen Hij is een van de merkwaardigste figureu, die het openbare leven in Nederland ooit heeft gekend. Op een druk bezochte receptie is de 80-jarige gecomplimenteerd. Ook de Koningin en de Koningin-Moeder boden hare gelukwetischen aan. Keizer Wilhelm deed dr. Kuyper door den üuitschen gezant een prachtig bloemstuk met felicitatie aanbieden. Er zal een fonds worden gesticht voor de instelling van een Kuyper- katheder aan de Vrije Universiteit, speciaal be stemd voor de bestudeering en verbreiding van de beginselen, waaraan de kracht van het leven van den jarige is gewijd. Oud-leerlingen en leerlingen der Vrije Uni versiteit schenken een gedenkraam. gehoorzamen, ik wil haar geen Mama noemen, ik wil haar niet zien...." En zij snikte luid en wrong de handjes in woedende smart. De vader greep haar bij den arm. «Ga naar je kamerzei hij streng, «en kom er niet uit voor je verstandiger geworden bent." „Papa, papa" en haar woede zette zich iu verdriet om, terwijl zij zich luid weenend om zijn hals wierp, «heb ik dan niet alles gedaan om mama te vervangen Ik heb u niet laten zien dat ik bedroefd was, ik dacht dat u wer kelijk verdriet had over Mama's dood." «Maar wie zegt je dat het zoo niet is? Met de dooden kan men echter niet leven en ik zie in dat het voor ons allen veel beter is en nu die lieve freule van Elsdingen.... «Freule van Elsdingen, de zuster van dat ongevoelige akelige mensch, mevrouw Gerlacb, moet die komen in de plaats van mijn lieve, mijn eenige mama, o, hoe kan papa toch zoo... zoo zijn „Ik verlang geen terechtwijzingen van mijn oudste dochter, je hebt te gehoorzamen goed schiks of kwaadschiks dat hangt van je zelf af. Ik ben begonnen met je te praten als met mijn Verdachte vrijerij. Zij, een weduwe, zat geduldig iu 't station te Zuidbroek te wachten op den trein, welke nog komen moest. Hij zette zich bescheiden tegenover haar en uaar gelang 't daarop volgend onderhoud voortduurde, werd 't van meer vertrouwelijken aard. Derhalve verhuisden zij en hij naar een nabijgelegen hotel, waar men zich zonder stoornis vrijer uiten kon. De trein is in aantocht zij verricht nog gauw even een noodzakelijke boodschap. Thnis gekomen, mist ze een bankbiljet van f 100 uit haar hand- taschje, waarvan hij zegt niets te weten. Doch de politie heeft alle reden, om onzen vrijer, die pas uit de gevangeuis ontslagen is, te verdenken en houdt hem vast. Op het perron te Zuidbroek wilde een boer nog instappeD, juist toen de trein zich in beweging zette. De conducteur,j die nog op het perron liep, zei den man, dat dit verboden was en trok hem terug. Toen de conducteur daarop wilde instappeD, werd deze op zijn beurt door den boer vastgehouden met de woorden„Ik gelijke, mijn beste vriendin ik had van je heel wat anders verwacht dan zoo'n uitbarsting die beter in de kampong thuis hoort dan in een beschaafd huishouden. Nu zal ik je moeten laten voelen dat ik je vader ben, wien je eerbied en gehoorzaamheid verschuldigd zijt. Ik beb van morgen het jawoord ontvangen van freule Sophie en ik verzoek je haar voortaan te respecteeren als mijn aanstaande vrouw en jelui's moeder 1" Uitdagend zag Etha haar vader aan, wierp het van toorn gloeiende kopje trotsch in den nek en zeide kortaf „Dat doe ik nietik zal toonen dat ik mijn mama werkelijk liefheb en betreur, al vergeten anderen haar ook." Zij wierp de deur hard achter zich toe en ging regelrecht naar de kamer, waar Mama gestorven was, wierp zich in de kussens en gaf den vrijen loop aan haar smart en toorn. Tot nu toe had zij gemeend verdriet te hebben, maar wat was het geweest 't Was haar of zij beide ouders had verloren of haar vader nu een heel ander man was dan een uur te voren de papa van vroeger scheen nu vereenigd met haar eigen lieve moeder; aan dezen echter was nait mit, doe ook nait rait." En de trein ver trok zonder conducteur. Volgens mededeehug van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 21 Oct., in Nederland uitgesproken 21 faillissementen tegen 17 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 Oct. 1917 748 faillissementen tegenover 883 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. LANDBOUW-VEETEELT. Medegedeeld wordt dat bij voldoende deel neming, in de afdeeling Tholen der Zeeuwsche Laudbauwmaatschappij een cursus in hoefbeslag zal gegeven worden ter verkrijging van het diploma de leiding van den cursus wordt opge dragen aaD den heer J. A. de Graaff, veearts te Scherpenisse. onafscheidelijk het beeld der elegante, coquette freule verbonden. Er werd aan de deur gekloptde meid kwam het een of ander voor het middagmaal vragen. «Dadelijk» antwoordde Etha zich oprichtend. Zij wilde het bewind niet uit haar haud geven of het moest haar met geweld ontnomen worden zij bfacht dus haar verwarde kleeren en lokken in orde en begaf zich zoo kalm mogelijk naar beneden, waar zij in de keuken haar werk deed. Haar hart echter was nog steeds in opstand zij wilde zich niet onderwerpen zij moest strijd voeren om, hetgeen zij een beleediging aan haar moeder noemde, te wreken. Zij kwam in de eetkamer, niet anders den kende of haar vader was uitgegaan, doch zij schrikte plotseling terug daar zat hij nog steeds voor de tafel met het hoofd in de handen, in dezelfde houding, waarin zij hem zoo dikwijls treurend had gezien om Mama's heengaan. Toen verdween Etha's wrok als sneeuw voor de zon, Papa was weer bedroefd en zij moest hem troosten en zooals haar karakter, dat steeds handelde onder den invloed van het oogenblik

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 5