veetblad, pwijfl m ie belanpa m oeslerleelt, Mam, m. No. 1701 Zaterdag 3 November 1917. Vier en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f 1,J 7Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol en of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tklev. Intero. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. Ter voorkoming van misverstand wordt er op ge wezen, dat de op 2ö dezer bekend gemaakte pryzen, welke schoenmakers ten hoogste mogen berekenen, uitsluitend gelden voor de schoenenreparatie, welke tegen overgitte van een bon zal geschieden. 3y de verschillende schoenmakers zijn aanvragen voor het bekomen van bonnen verkrijgbaar. De aanvragen moeten voor de eerste periode zyn ingediend vóór 8 November 1917. De bons moeten niet afgehaald worden. Zy wor den toegezonden of bezorgd. Tholen, den 30 October 1917. De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat <|0 Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen 1. De leveranciers van thee en koffie aan detail listen, znllen in het tydvak van 1 tot en met 27 No vember 1917, aan detaillisten thee eu koffie mogen afleveren en wel op een hun door een detaillist over te leggen bon No. I eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. thee, en op een hnn door een detaillist over te leggen bon No 2 eener thee- eu kolfiekaart, 0.15 K.G. koffie, geldende deze hoeveelheden als voorziening in de behoeften van den detaillist voor de geheele maand. 2. Gedurende het tydvak, aanvangende op 1 No vember en eindigende op 15 November 1917, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afge leverd Op bon no. 3 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee. Op bon no. 1 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. kolfie. 3. Gedurende het tydvak aanvangende op 16 No vember en eindigende op 30 November 1917, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afge leverd Op bon no. 5 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee. Op bon no. 6 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. kolfie. 4. Bons uos. 3 en 5 voor thee en nos. 4 en 6 voor koffie, door detaillisten van verbruikers in ont vangst genomen, kunnen door den betrefienden de taillist dadelyk aan zyn leverancier worden afgegeven nader zal bekend gemaakt worden, welke boeveelheid de leveranciers op deze bons na 30 November 1917 zal mogen afleveren aan den detaillist. Tholen, den 31 October 1917. Bon nr. 2 der petroleumkaart is geldig van 115 November voor een hoeveelheid van 2 liter. Tholen, den 31 October 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de volgende maximampryzon kleinhandel zyn vast gesteld voor geraffineerd zont 131/2 cent per K.G. en 7 cent per pond voor vetkaarsen f 2,per K.G.; voor znivere gele bijenwas van f 6,per K.G., onder vooi behoud, dat de verkoop geschiedt over de toonbank en tot een hoeveelheid van ten hoogste 1/2 K.G. Tholen, 1 November 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 4 November10 November 1917 gebruikt kunnen worden de volgende coupons voor de rantsoeneering van levensmiddelen voor ryst no. 26, voor bak- en braadvet no. 20, voor varkensvleesch no. 29 en 30, voor zeep no. 23. Op bon 13 van havermout kan 21/2 ons verstrekt worden. Er mag dus aan geen enkel gezin meer dan 21/2 ons havermout verkocht worden. Bon no. 13 van de havermont en bon 20 van de gort worden naderhand nogmaals beschikbaar gesteld voor degenen, die niet in de gelegenheid geweest zyn, daarop havermont en gort te koopen, Tholen, den 2 November 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHCL Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tot 15 November a.s. gelegenheid bestaat, zich op te geven als muntgasv6rbrniker op de onde voorwaarden (gratis aanleg door de gemeente.) Na dien datum is het niet zeker, dat nienwe aanvragen kannen ingewilligd worden. In ieder geval zal dan door een aanvrager, gezien de danrte van de mate rialen, een gedeelte van den aanleg betaald moeten worden. Tholen, den 1 November 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LAB AN, VERGADERING van den Raad der gemeente Tholen op 30 October 1917. Na opening der vergadering deelt de voorzitter mede dat van do hoeren De Jong, Wagtho en Jhr. Van Vredenburch bericht is ingekomon dat ze ver hinderd zijn deze vergadering bij te wonen. De notulen van de vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld vastgesteld. Ingekomen zijn Een bezwaarschrift tegen aanslag in den h. 0. dat in handen van de commissie wordt gesteld. Een schrijven van Ged. Stalen houdende goed keuring van de wijziging der begrooting 1917. Een schrijven van hetzelfde college waarin dit vraagt of er redenon zijn het salaris van den ge meenteontvanger te herzien. B. en W. zijn van meening dat, waar deze jaar- weddo eerst kortelings is verhoogd en nog slechts f 50 beneden het voor tleze gemeente vastgestelde maximum is, een verhooging niet noodzakelijk is. Met alg. st. wordt bosloten dit salaris niet te wijzigen. Belooning grafdelver. De voorzitter deelt mede dat dé bestaande regeling reeds zeer oud is en in geen jaren herzien is goworden. Hot voorstel is om voor alle klassen het delven te verhoogen. De heer Wagemaker vraagt hoeveel arbeid de grafdelver noodig heeft voor het maken van een graf. De voorzitter antwoordt dat hij dit op het oogen- blik niet kan opgeven, ochter is men na nauwkeu rige overweging gekomen tot de door spr. voorge stelde verhooging. De heer Wagemaker stelt voorop dat hij nief tegen de verhooging is, doch toen moet z.i. in aanmerking nemen dat we eou zwaren winter tegemoet gaan voor den kleinen man en wordt nu eeu zoodanig gezin door een sterfgeval getroffen, hetgeen gewoon lijk toch reeds een zwaar verlies is en men moet dan nog in hoogere kosten vallen voor eon begra fenis, dan treft zooiets dubbel hard. De heer Christiaanse zegt dat men bij de vast stelling van de verhoogde tarieven ook rekening heeft gehouden met het tijdsverlies dat de grafdelver voor het verrichten van dezen arbeid heeft. De heer Wagemaker zegt. dat hy niet tegen een verhooging van de belooning is, doch spr. had gaarne eenige gegevens in hoeverre de te verrichten arbeid slaat tot de toe te kennen belooning. De heer Quist bepleit do aanneming van het voorstel. Met alg. st. wordt hierop het voorstel van B. en W. aangenomen. Eveneens wordt met alg. st. goedgekeurd het bij den gem.-veldwachter in pacht zijnde stukje ge meentegrond weder op de gewone voorwaarden in pacht af te staan. Herziening verordening op het L. O. (verhooging der jaarwedden.) Do voorzitter stelt voor in hot belang der zaak, deze in handen te stellen van eene commissie. Na eeuige discussie, waarbij dhr. Goossen meent dat het hier niet een zoo moeilijke zaak geldt, of deze kart in dezo zitting wel worden afgedaan, wordt volgens des voorzitters voorstel besloten. Als commissieleden worden aangewezen de hh. Noske, Wagemaker en Göossen. Vervolgens wordt goedgekeurd de subsidiever- leening aan het alg. armbestuur en de begrooting V8n het alg. armbestuur. De begrooting van de gasfabriek wordt eveneens goedgekeurd. Hierna is aan de orde om de tijdelijke aangegane geldleening van f 48.000 te verandoron in een vaste geldleening groot f 62000, in verband met de uit voering van nog eenige werken, een en ander volgens het advies van den heer Bonthuis. De heer Noske vraagt ol de voorgestelde verbe teringen wel strikt noodzakelijk zijn en het geen luxe is. De voorzitter antwoordt dat deze plannen samen hangen met de vergrooting van de fabriek. Wordt straks het nieuwe stookhuis in gebruik genomen dan dienen we ook do nieuwe, in dit plan opge nomen machines voor gaszuivering te hebben. De heer Noske verneemt eveneens gaarne of de ontworpen badgelegenheid geen luxe mag heelen. De voorzitter zegt dat doze inrichting door de arbeidswet is voorgeschreven en dus dient te worden aangebracht. De heer Goossen, hoewel overtuigd dat deskundige leiding in velerlei opzicht onmisbaar is, en even eens te waardeeren, meent toch dat de belooning zooals de deskundige heer Bonthuis van de ver nieuwing van de gasfabriek geniet n.l 60/n hoog mag worden genoemd. We hebben op het oogenblik een goede gascommissie, terwijl toch even- zeor de gasmeester wel ter zake kundig is. Is nu de commissie niet capabel om verder de leiding op zich te nemen f De voorzitter is van meening dat goed deskundig toezicht in een bedrijf als onze gasfabriek, niet te ontberen is. Oosteld dat men iu de huidige om standigheden deskundige leiding kan missen, dan komen er ongetwijfeld oogenblikken waarop men deskundig toezicht noodig heeft en daarom is het zooveel waard indien men een deskundige heeft in wien men het volste vertrouwen kan stellen. Met alg. stemmen wordt besloten de geldleening aan te gaan. De rekening van de gasfabriek wordt hierna even eons goedgekeurd. In de rekening dor gasfabriek zal nog worden gebracht de waarde van den grond die de fabriek in gebruik heeft genomen van het kaaibosohje. Hierna rondvraag. De heer Wagemaker wijst er op dat, doordat de ruimte van het kBaiboscbje, die andero jaren ge bruikt wordt voor het opstapelen van suikorpeeën, thans is ingenomen door de derrie die eenige maan den geleden daar is opgestapeld, dit grooten last veroorzaakt aan de boeren, toch zeker ook inge zetenen van Tholen, die de peeën thans naar de markt moeten brengen. Spr. vraagt of het niet billyk is 6m de andere gemeenten waarvoor deze turf be stemd is, ook hun aandeel te laten betalen in het liggeld, dat op deze wijze voor de gemeente ver loren gaat. De voorzitter antwoordt dat volgens schrijven van de R.K.D. Tholen 250 ton geregelde derrie moest accepteeren. In Zeeland weten we allen wat derrie is. spr. heeft nooit gehoord van geregelde, waarom hij om inlichtingen vroeg Het bleek toen dat hiormede bedoeld werd derrie die in turfvorm was gegraven. Toen het schip met de derrie hier aankwam heeft spr. deze onder protest geaccep teerd. Ware het weer droger geweest, dan zou het wellicht mogelijk geweest zijn de derrie als turf te doen distribueeren. Er is hier een inspecteur ge weest van de brandstoffencentrale en die meende dat deze brandstof wel kon gedistribueerd worden, b. v. bij den een 500-tal enz. Spr. zegde den in specteur zijn hulp toe, doch de inspecteur moest dan zelf maar trachten om de menschen to bewe gen de derrie te nemen. Ook is over de derrie nog briefwisseling gevoerd met het resultaat dat van de firma Henny aanbod kwam om 250/q van den prys te laten vervallen de firma meende dat. tegen dit harerzijds royale aanbod geen bezwaar zou zijn. Spr. heeft echter dit royale aanbod nog niet ge accepteerd. Wat de meening van den heer Wagemaker betreft omtrent de schade door hem straks genoemd, hier mede gaat hij volkomen accoord en spr. zal dan ook trachten deze schade vorgoed te krijgen. De heer van Iliele merkt op dat in een der vorige raadszittingen is gesproken over een verordening op de mosselpellerij hoe staat het hiormede. De voorzitter zegt, dat dit indertijd in handen is gesteld van een commissie. Spr. heeft van een en andor niets meer gehoord. Onder algemeene hilariteit neemt de raad voorts kennis van het feit dat de heer Van Hiele inder- tyd zelf als lid van deze commissie is benoemd. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voor zitter do vergadering. Openbare Raadsvergadering gehouden te Oud-Vossemeer op 30 October 1917. Voorzitter, de Burgemeester. Aanwezig alle leden nitgezooderd de heer F. J. Ampt. Na opening der Vergadering worden de nc- tulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een brief van Gedeputeerde Staten houdende mededeeling dat met ingang van 1 Januari 1918 de jaarwedde van den Burgemeester wegens het hebben van 5 dienst jaren in de gemeente van f 950 wordt gebracht op f 1050. Niemand hiertegen bezwaren hebbende wordt dit voor kennisgeving aangenomen. Voorgelezen wordt een brief van heeren Ge deputeerde Staten houdende kennisgeving dat blijkens de goedgekeurde cijfers der rekening over 1915 de gemeente voor de jaarwedde van den gemeente-ontvanger moet worden gerangschikt en de 4e klasse der algemeene regeling. De Voorzitter deelt naar aanleiding hiervan mede dat Burgemeester en Wethouders in ver band met dezen brief voor stellen de jaar wedde van den gemeenteontvanger te brengen van f675 op f 425, waar de minimum jaarwedde van de 4s klasse f400 is. Met algemeene stemmen wordt tot deze ver hooging besloten. Aan de orde is een brief van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen van het eiland Tholen en Sint-Philipsland waarin de aandacht wordt gevestigd op de beloaningen voor de werkzaamheden die uit de distributie voort vloeien. Na eenige discussie wordt besloten de onkosten te verhoogen. De heer Frideriehs vraagt of, indien het nog drukker wordt, aanstelling van een derde amb tenaar noodig zal zijn. De Voorzitter zegt dat dit niet noodig zal zyn. Aan de orde is een adres van de Vereeniging tot het doen van begravingen door middel van een lijkkoets houdende verzoek om een subsidie van i 50, met voorstel van Burgemeester om de gevraagde subsidus le verleeneu. De heer Aarnoudse vraagt of er thans evenals het vorige jaar door de Vereeniging weer reke ning en verautwoordiug is gedaan. De Voorzitter zegt dat geen overzicht der inkomsten en uitgaven is overlegd geworden, doch het is hem bekend dat de Vereeniging nog immer met een tekort worstelt. De beer Frideriehs zju de lijkkoets voor rekening der gemeente willen. De Voorzitter deelt mede dat het in de be doeling ligt te zijner tijd een voorstel tot over name te doen. Niemand meer het woord verlangende wordt met algemeene stemmen het voorstel tot toeken ning van een subsidie ad f150 aangenomen. Ter tafel komt een adres van Mej. Ca. J. de Graaff, hulptelegraaf-en telephoonkauloorboadster houdende verzoek om een verhoogiug barer jaarwedde met f 125, met voorstel van Burge meester eu Wethouders om de jaarwedde te brengen van f275 op f400 met bepaling dat verwarming, verlichting en onderhoud van het kantoot- voor rekeuing vau de kantoorhoudster zal zijn. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. In behandeling komt een adres van de heer D. van der Maas, die zich met ingang van 1 October in de gemeente als Rijksveearts heeft gevestigd, houdeude verzoek hem evenals dit aan zijn voorgangers is verleend, een toelage toe te kennen, met voorstel van Burgemeester en Wethouders een toelage te verleenen van f 150, waartegen volgens den Voorzitter geen bezwaar kan zijn daar de landbouwers het toch op prijs zullen stellen dat zich alhier een veearts heeft gevestigd en het nog meer op prijs zullen stellen indien hij in de gemeente gevestigd blijft. De heer Aarnoudse had gedacht om f 200 toe te kennen. De Voorzitter verklaart nog verder te willen gaan en een toelage ad f 300 te willen ver leenen, althans voor 2 jaren. De heer Frideriehs kan zich met f 200 wel vereenigeD, terwijl de heer Vermet verklaart daarmede ook accoord te kunnen gaan. De heer Polderman is van meeniog dat men altijd nog tot verhooging kan besluiten, bier moet naar zijn meening ook niet uit het oog verloren worden dat de keurmeester oud is, en de heer Vau der Maas dus binnen afzienbaren tijd tot keurmeester benoemd zou kunnen worden. De heer Vermet is van meening dat hij dan ook wel zou belast kunnen worden met de keuring van het uit nood geslacht vee, hij be grijpt wel dat het niet aangaat om oen heer De Graaff ontslag te geven, doch genoemde beer zal waarschijnlijk toch zooveel prijs niet op die betrekking stellen. De beer Frideriehs meent dat het beter is met dit alles nog maar te wachten. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming gebracht wordt met algemeene stemmen aangenomen. Alsnn komt aan de orde het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening der onderwijzersjaarweddeD. Ter inleiding deelt de Voorzitter mede dat vóór 1 Januari L918 de verordeningen regelende onderwijzersjaarweddeG opnieuw ter goedkeuring aan Ged. Staten moeten worden aangeboden, en dat dit College naar aanleiding hiervan een cir culaire heeft uitgevaardigd houdende eenige wenken waarmede naar hun meening rekening dient, te worden gehouden. Burgemeester en Wethouders zijn van het standpunt uitgegaan, dat herziening noodig is, hebben met de wenken rekening gehouden zonder evenwel geheel alles over te nemen, eu meenden goed te doen den Raad voor te stellen de verordening ter vast stelling aan te bieden zooals die is vastgesteld in de vereeniging van Burgemeester en Secre tarissen vau Tholen en Sl-Philipsland, in alle gemeenten op dit eiland zal dit ontwerp in e-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1