Advertentiëii. Stations-Koffiehuis, ■BHHÜ f26770.06, insluitende een verhooging van den hoofd, omslag van f 6800 tot f 9500 en van de kosten voortvloeiende uit de Distributienet van f2000 tot f 2500. STAVENISSE. Het plan is om voortaan alhier, als onderafdeeling van Tholen, wekelijks éénmaal een veiling van landbouwproducten te houden. Ter gelegenheid van den oogstpreek in de Ned. Herv. kerk op 1.1. Zondag is er ruim f 283 gecollecteerd. OUD-VOSSEMEER. Uit een schuur in het dorp werden een paar veldschoenen ontvreemd. Men zorge behoorlijk voor afsluiting. Uil een aardappelput werden een kleine hoeveelheid aardappelen gestolen. THOLEN. Naar aanleiding van klachten, welke de vorige week vernomen zijn over een regeeringsvarken, kunnen wij mededeelen, aat na ontvangst van de varkens van de vorige week het volgend schrijven van de vleeschvereeniging bij het Gemeentebestuur is ontvangen. Wij verzoeken U beleefd teneinde latere kwesties over leveranties te voorkomeo, den slagers op te dragen, wanneer vermoeden bestaat, dat z.g. vischvarkens geleverd zullen worden, bij ontvangst van geslachte varkens, derhalve al vorens tot bet versnijden en verkoopen van het vleesch overgegaan is, in tegenwoordigheid van den door U aangewezen of aan te wijzen des kundige, dadelijk eeu kookproef op vischlucht te doen, waarna U Bestuur over de al of niet aceptatie kan beslissen. Mej. M. E. Augustijn-Walrave is aange steld als visiteuse bij verdachte gevallen van smokkelarij door vrouwelijke personen. PER TELEGRAAF. STAVENISSE. Aan den Schelschen zeedijk alhier is een mijn aangespoeld. Ze is onder bewaking gesteld. GEMENGD NIEUWS. Luctor et emergo Het is iets heel moois, wat L. Simons in de Nieuwe Ct. zegt Daar aanleiding van de Ameri- kaansche en EDgelsche dwangmaatregelen om ons dienstbaar te maken aan de zaak der entente. Hij schrijft #Wij gaan, dat weten wij, moeilijke tijden tegemoetmet gansch Europa, dat wil dood bloeden onder de blijvende oorlogsbezeteuheid der machtbelusten in alle landen. Maar ons volk heeft een erger tijdperk over leefd het Napoleontische. En ons weerstands vermogen van heden is zooveel sterker dan toen. Wij zullen, onder de beproeving, te vaster onzen wil sterken, om ons te handhaven. Daartoe echter is dan bovenal noodig een sterke krachtsinspanning om al onze hulpmid delen te baat te nemen. Den wind, die om onze molens speeltden grond, die tot heden braak ligt"de mineralen in onzen bodem de visschen in onze wateren de lucht, waaruit ook voor ons stikstof ter bemesting te halen isde zeilen, die onze schepen kunnen drijven, als toen er geen steenkool was. Niet distributie, maar productie is wat we behoeven! Nu alle hoofden te werk alle zelfkracht inge spannen alle handen aan dek En de spreuk van Zeeland in onzen wimpel 1" Gelezen op 'n bordje aan de woning van een naaister, op een afgelegen dorpje in Noord- Brabant „Hier hout ik uey en brey meiskes om te leren najen en brajen." Een moord. Te Rotterdam is de nachtwaker van de Rotterdamsche tramwegmaatschappij Zondagnacht vermoord gevonden. Roof schijnt het motief van de misdaad geweest te zijn. Een kast was opengebroken en daaruit de blikken trommels die geld bevatten genomen en geopend. De politie deed ijverige nasporingen en zoo viel weldra de verdenking op twee jonge Rotter dammers waarvan een leefde met een jonge meid en deze laatste in de buurt van de Zand straat veel klein geld had gewisseld. Zijn kame raad die te Amsterdam was werd aldaar ge arresteerd en het vermoeden van de politie is juist geweest. Ze bekenden de daders van den moord te zijn. In het gebouw van den tram gekomen viel een hunner den bewaker aa>', doch deze begon om hulp te roepen. Daar de aanvaller alleen de man geen baas kon worden kwam zijn mede plichtige hem ter hulp en sloeg den bewaker met een breekijzer de hersenen in. Zooals meer gaat trachten de moordenaars de schuld wie de man doodde op den ander te schuiven. Wijze van koken van aardappelen in hooi- of krantenkist. Men zet de aardappelen met minder zout, doch met de gewone hoeveelheid water op het gas. Na hoogstens 10 minuten koken giet men ze af en zet ze in de kist Na vijf kwartier haalt men ze er uit en stoomt ze op het gas nog even droog. De aardappelen zijn dan in het geheel niet afgekookt, doch volkomen gaar. De smaak is beter dan bij de oude wijze van koken. Maak de saus over de aardappelen iets har telijker of strooi op het bord eenig zout over het gerecht foen, dat de eigenaar was een predikant te Utrecht. Terstond zond hij dezen telegrafisch berTcht en de predikant kwam dadelijk om zijn koffertje, waarin een bedrag vau f 16000, in bezit te nemen. Nederland en Amerika. We zijn wezen handjeplakken met Amerika over onze schepen, die nu al maanden en maanden on benut liggen in Amerikaansche havens. Ze mogen geen granen en goederen naar ons land brengen. Amerika wil ze liever in eigen dienst gebruiken, want het komt veel scheepsruimte te kort. 't Is lang stug tegen elkaar gegaan geen van beiden wou iets toegeven. Toen heeft ten laatste eeu van de twee gezegdwe moesten toch eens praten. En bet resultaat daarvan is geweest, dat Amerika bedoelde Nederlandsche schepen voor de veilige kustvaart mag gebruiken tegen vergoeding in geld eu toezegging, dat er voedsel voor ons volk en de grondstoffen voor onze nijverheid zullen worden beschikbaar ge steld. Wij moeten waarborgen, dat niets van dat alles naar Duitschland zal gaan *in beteekenende hoeveelheid.Dat wil dus zeggen we worden niet verantwoordelijk gesteld als er smokkelen derwijs eens iets mocht doorlekken. Er zijn in Amerika ook nog millioenen tonnen staal, koper, zink, lood enz., in handen vaq Nederlandsche, Zweedeche en andere neutrale agenten, of wordeu gehouden voor neutrale firma's. Andere groote voorraden worden ge bonden voor Duitsche en Oostenrijksche rekening. Natuurlijk wordt daar geen stukje van uitge voerd eu zeer waarschijnlijk zal de Amerikaansche regeeriDg er eenvoudig beslag op leggen, als de zekerste waarborg, dat er niets van in handen van den vijand zal komen. Dit alles is niet officieel, maar wordt door de Times uit Washington vernomen. In tegenspraak hiermee is, dat bij ons ministerie van bniten- landsohe zaken nog in 't geheel geen mede- deeling van eene door Amerika genomen beslissing is ontvangen. Trouwens, Nederlands voorstellen waren ook andere dan hier boven genoemd. We stelden voor, om of de in Ameiikaausche havens liggende Nederlandsche schepen en de ladingen tusschen Nederland en België te verdeelen, óf voor de toekomst een aantal schepen voor de hulpverleening aan België beschikbaar te stellen. Winst in de wollen stoffen-industrie. In de wollen-stoffen-industrie te Tilburg worden grove winsten gemaakt. Toevalligerwijze is hier van iets aan 't licht gekomen. Voor de recht bank te Breda moest een hoofdbeambte van een wollen-stoffen-fabriek terechtstaan. Hij had een te lage opgave gedaan voor de inkomstenbelas tingf4700 zou hij volgens die opgave hebben verdiend en in werkelijkheid was er f 26.000 méér door hem binnengehaald. Die f 26.000 vormde de toegift op 't loon van dezen man 10 proc. van de netto winst. Er is daar aan die fabriek dus een netto winst gemaakt van twee honderd en zestig duizend galden per jaar, en het „Dagblad v. Noordbr." verzekert hier niet met een uitzonderingsgeval te doen te hebben, maar met een voorbeeld nit velö. De wollen-stoffei-iudustrie in Tilburg heeft gedurende den oorlog groote winsten gemaakt het belastbaar inkomen in de gemeente Tilburg is in bet laatste jaar met drie millioen gulden naar boven gegaan. Onze Duitsche vrienden Te kort aan rijst. Van Juni 1916 tot Oct. 1917 is er meer dan een half millioen balen rijst gedistribueerd. In den loop van dit jaar echter is er telkens groote belemmering in den nieuwen aanvoer gekomen. Duitsche duikbooten en Amerika's verbod aan onze schepen, die een Amerikaansche haven moesten aandoen, om weder uit te varen, zijn oorzaak geweest, dat de voorraad zeer weinig is aangevuld. De Nederlandsche regeering zal der halve niet bij machte zijn, zoolang de omstan digheden niet ten gunste keeren, in het klim mend gebrek aan rijst hier te lande te voorzien. Warmte verhouding. Van navolgende brandstoffen verhoudt zich het warmtevermogen, in calorieën uitgedrukt, als volgt per Kilo. per Liter Anthraciet9700 6320 Gietcokes6800 2856 Gascokes 6800 2244 Steenkool 6600 5478 Bruinkool5000 3000 Eikenhout4000 2160 Beukenhout 3600 1886 Dennenhout 8000 900 Turf 3000 1500 Spar-hppels 8000 600 Burgerlijke Stand. Gemeente IERSEKE van 19—26 Oct. 1917. Ondertrouwd Jacob van Liere, 46 j. jm. en Catharina van den Bosch, 41 j. jd. Cornelis Wilhelmus Pijnappel, 22 j. jm., te 's-Graven- hage en Pieternella de Dreu, 25 j. jd. te 's-Gra- venhage, vroeger te lerseke. Geboren: Adrians, dv. Jan Philipse en Lena Adriana de Kam. Gemeente THOLEN, 19-26 Oct. Geboren: Maria, dv. M. J. Schot en van J. Geluk. Marktberichten. THOLEN, 27 October 1917. Boter f 1.627, per ij% K.G. Eieren f 11. Regeeringseieren, geen aanvoer. Coöperatieve Roomboterfabriek „Ds Koe" te Stavenisse f 2,60 per K.G. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. De feiten wijzen het al uit, dat er aan het halen van de 100.0Ö0 ton steenkolen uit Enge land wel degelijk gevaar is verbonden. Het Neder landsche schip „Parkhaven", dat een deel dier kolen zou halen, is reeds op de heenreis door twee Duitsche duikbooten met kanonschoten in den grond geboord. De bemanning moest zich haasten om in de booten te komen, want tijdens hnnne pogiDgeu lot redding gingen de duik booten voort met het schip te beschieten. Allen zijn echter gered. Volgens de N.Rt. Ct. verzekert de regeering tegen molest voor een waarde van f 500 per ton, zoodat het verlies van dit schip van rurim 2600 ton een schadepost zou zijn van f D300.000 De N. Rl. Ct. toekent verder bjj het gebeurde aan „Het schip schijnt als de opgaven juist zijn, getorpedeerd te zijn binnen het versperde ge bied. Over het onrecht óók daarvan zullen wij niet opnieuw in discussie tredeD. Men kan elkaar daaromtrent niet meer overtuigen, en de Duitsche oorlogvoering schijnt geen uitzondering in de harteloosheid van hare politiek te willen maken. Waar geen verschil van gevoelen over zal bestaan, is dat, hoe dan ook over het „recht" van deze torpedeering gedacht moge worden, de vernieling van dit in ballast om steenkool varende schip de meest onhandige daad is, welke op 't oogenblik van Dnitsche zijde kon worden gepleegd. Wie van de onderhandelingen over den aanvoer van steenkool nit Duitschland en Engeland ook maar iet» heeft vernomen, moet hebbeu verwacht, dat de Duitscher in de eerste plaats overtuigd moest ziju vau de wenschelijkheid om onze om steenkolen varende de schepen te sparen." Volgens de Ned. zal van den postchéque en girodienst o.a. gebrnik wordeu gemaakt voor het betalen van pensioenen. Deze dienst zal waarschijnlijk half Januari geopend worden. Als dan gepensionneerden een rekening-courant Den uitslag der verkooping van het bonw- eu weiland ten verzoeke van F. G. Janssens ten overstaan van Notaris D. v. d. Velde te Tbolen op Woensdag 24 Oct. is als volgt Koop 14 groot 16 gem. 1481/, roede voor f 750 door Wisse, St-Philipsland. Koop 57 groot 10 gem. 28^2 TOor f 700 door A. A. Rijstenbil, Oud-Vossemeer. Koop 89 groot 7 gem. 3 roeden voor f 550 door J. B. JansseDS te Tholen. Koop 1013 groot 13 gem. 120 roeden voor f 700 door M. Heijboer, Poortvliet. Koop 14L8 groot 10 gem. 43 roeden voor t 890 door C. Weeda, Tholen. Koop 19—21 groot 10 gem. 25 roeden voor 960 door Th. Aertsen, Tholen. Koop 22 groot 2 gem. 199 roeden voor f720 door M. vau Nieowenhnijzen, Tholen. Koop 23 groot 2 gem. 248 roeden voor f 1000 door L. Mol, Tholeu. Koop .2426 groot 2 gem. 295 roeden voor f 1030 door P. K. Baaij, Tholen. Koop 2728 groot 7 gem. 144 roeden voor 970 door L. Mol, Tholen. Rotterdamsche Eierenveiling van de V. P. N. 28 Oct. werden navolgende prijzen besteed Gegarandeerd versche Inlandsche hoendereieren f 13.— tot f 15.— Middenprijs f 13.60, Eendeneieren f12. Aanvoer 88260 stuks. Veilingsvereeniging »De Eendracht" Tholen. Veiling van 28 en 24 October 11. f 0.22 f 0.17 f 0.07 Appels voor binnenl. van f 0.08 Peren f 0.06 Mispels i, f 0.06 per K.G. tot f 7.50 f 3.60 Savoye kool voor dedrog. van f 6. Witte kool f 8.20 Uien (gr. br. Zeeuwscbe) voor overland f 13. voor Skandinavië f 34.40—f 35.60 per 100 K.G. Temperatuur van het Soheldewater te Tholen Alles per gemet. LANDBOUW-VEETEELT. Men meldt ous uit het eiland: Het is in den tijd van het slachten der „krulstaarten", rooskleurig is de toestand evenwel niet. Er zijn een aantal slachtoffers aan de bekende ziekte gevallen, sommigen, die gewoon waren een varken te houden, zijn door gebrek aan voer van die ge woonte afgeweken en de mesterij bij anderen is mioder geslaagd mede door voedernood. Van de burgers, die gemeenlijk in het najaar een varken koopen, zullen velen zich aan spek moeten spenen het is niet te krijgen of moet enorm duur betaald worden. Kerknieuw 8. Een militair, op weg van Amsterdam naar bij de posterijen nemen, wordt telkens hnn zijn woonplaats Alblasserdam, bemerkte dat in pension daarop zonder moeite of kosten bijge- den trein een handkoffertje vergeten was. Hij j geschreven. De gang naar den betaalmeester kan pain het mee, opende het thuis en ontdekte dan achterwege blijven. Oad-Vossemeer. In de laatste weken werd in de Geref. Kerk van de vaste gewoonte om een avond dienst te houden afgeweken door gebrek aan petroleum voorloopig zal men zich daaraan wel moeten houden. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. kerk voorm. 9,30 uur ds. Verschoor, nam. 2 oor ds. Enkelaar. Doopsbediening. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: Zondag 28 October 1917, 's morgens te 10 ure Ds. G. A. Lolcama. Woensdag 31 October 1917, 's avonds (e 7 ure Dr. H. A. van der Meuten, viering van het vierde eeuwfeest der Hervorming. Geref. kerk voorm. 9,30 nur en nam. 2 uur ds. Staal. Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 uur en's avonds 6 unr leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 leeskerk nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 uur de heer De Graaff, 's avonds 6 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 ds. Broekers nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5,30 nur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds B.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Van Griethnijzen. Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Staal. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. Ds. Boer. Geref. Kerk, voorm. en nam. leeskerk. Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en 's avonds ds. Bromet. Ond Ger. Gem. voorm., nam. en 'a avonds ds. Kersten. Oct. Graden C. Zaterdag 20 8, Zondag 21 8,3 Maandag 22 9, 8,3 Dinsdag 23 Woensdag 24 8, 8,2 Donderdag 25 Vrjjdag 26 7,3 Waarschuwing der nieren en wat zij beduiden. Een gezond mcnsch denkt misschien weinig aan nierzwakte. Een aanval van rugpijn lykt vaak een kleinigheid, maar als waarschuwing van verzwakkende nieren is het een ernstig teeken. Want de nieren zyn de bloedfilters en als zy onregelmatig weiken, raakt het geheele gestel van streek. Urinezuur hoopt zich op en waterstoornissen, rheumatiek, ischias, spit, waterzicht, niergruis of -steen zullen zich misschien al te spoedig volgen. Behoed de nieren door zorg te dragen voor uw lichaam. Regelmatige slaap, lichaamsoefening en ge regelde lichamelyke gewoonten zyn de eerste stappen. Vermijd onnoodige opwekkende middelen, maar spoel de nieren door het drinken van genoegzaam melk of water, of beide. Vleesch maakt urinezuur en dient spaarzaam te worden gebruikt. Licht verteerbaar voedsel is het beste. Gebruik Foster's Rugpijn Nieten Pillen om de nieren gezond te houden en te maken. Foster's Pillen met bovenbedoelde leefregels behoeden u voor nier ziekte, verharding der aderen, urinezuur-kwalen en de lange nasleep van nier- en blaasaandoening. Iedere ljjder zal u zeggen, dat het onverstandig is om de eerste waarschuwingen van kwalen te verwaarloozen, want de eerste verschijnselen laten het gemakkelijkst genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Overtuigt u, dat de juiste naam Foster's Rugpyo. Nieren Pillen en de handteekening van James Foster op het etiket voorkomen. Dit behoedt u voor namaak. De echte zyn te Tholen verkrjjgb. by J. Schot, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel it 11.75 p. doos of f 10.p. zesdoozen. 16 35 12915 NIEUW Café Restaurant, MET FLINKE STALLING. 12008 Aanbevelend, L. P. A. OOMS—Janssens. TRAM-STATION BERGEN OP ZOOM. Telefoon Interc. No. 55. Ter voorkoming van vergissingen zullen alle in bewaring gegeven Rijwielen worden voorzien van een

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2