ratllai, pwijfl m ie öelanpii ran oesterteelt, liillnv, enz. No. 1700 Zaterdag 27 October 1917. Vier en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco per post fl,175. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden oiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol en et vóór DONDERDAGMIDDAG bl] onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Tklkv. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. BEPALINGEN op de afgifte van bons voor reparatieleder. Voor de verstrekking van bons voor bet herstellen of doen herstellen van schoenen komen in aanmerking hoofden van gezinnen en alleenwonende personen, die daartoe by den Burgemeester een schriftelijke aanvrage hebben ingediend en wegens hun gering inkomen niet zyn gebracht op de laatst vastgestelde kohieren der plaatselijke directe belasting naar het inkomen of wier inkomen, volgens de laatst vastge stelde kohieren der plaatse! yke directe belasting naar het inkomen niet meer bedraagt dan flOOÖ. Het inkomen yan hen, die by de vaststelling van genoemde kohieren nog niet belastingplichtig werden geacht, wordt voor de toepassing van het eerste lid door den Burgemeester geschat. De aanvrage moet ter secretarie worden ingediend. In de^aanvragen, welke door hooiden van gezinnen worden gedaan, moet worden opgegeven voor welke leden van het gezin bons worden verlangd. Formulieren der aanvragen zyu ter Secretarie ver krijgbaar na 31 October 1917. Ten behoeve van ieder persoon, voor wien een aanvrage tjjdlg is gedaan, wordt desrerlangd zoo mogelyk in elk tydvak van drie maanden ten hoogste één bon beschikbaar gesteld. Indien minder bons kannen wotden afgegeven dan zijn aangevraagd, bepaalt de Rorgemeester aan welke CAlegoriën van personen, gelet op hun inkomen, de beschikbare bons wotden afgegeven. Wanneer slechts aan een deel van hen, die te,* eenzelfde categorie behooren, bona kunnen worden verstrekt, komen van die categorie achtereenvolgens in aanmerking a. de gezinshoofden, wier gezinnen, voor zoover betreft de gezinsleden, waarvoor bons zyn aange vraagd, het ralrykst zyn, by gelyke grootte in de volgorde waarin bun aanvragen zyn ingekomen b. De alleen wonende personen in de volgorde waarin hnn aanvragen zyn ingekomen. De -afgegeven bons zyn persoonlijk en niet voor overdracht vatbaar. Zy, die een aanvrage ter bekoming van bons hebben ingediend, zyn verplicht aan den Burgemeester alle inlichtingen en opgaven te verstrekken, die dezs, in verband met een behoorlijke uitvoering dezer re geling, meent noodig te hebben. Onverminderd de strafbaarheid, ingevolge de Dis- tributiewet 1916, heeft overtreding van eenige bepaling dezer regeling uitsluiting van de aanspraak op ver strekking van bons tengevolge. Tbolen, 25 October 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat is vastgesteld een distributieregeling voor rijwiel banden. Ingesteld is een Rjjksbureau voor de distributie van rijwielbanden. Aan dit bureau is toegevoegd een Commissie van Advies. Het is verboden rijwielbanden te verkoopen of af te leveren of ten verkoop in voorraad te hebben, die niet zyn voorzien van den rijkscontrölestempel, nader in de regeling omschreven. Het verbod tot aflevering, verkoopen en ten ver koop in voorraad hebben van ongestempelde banden is niet van toepassing voor de fabrikanten vóór 1 November 1917, voor de bandelaren vóór een nader te bepalen datnm. Voor rijwielbanden heeft de Minister de volgende maximumprijzen vastgesteld voor transportrywiel-buitenbanden gemerkt A f 13,70 groothandeIprijsf 14,70 tusschcnhandelprijs; en f 17,20 kleinhandelprysvoor rywielbuitenbanden B: resp. f9,70, f 10,70 en f 13,20; idem C f8,20; 19,20 en f 11,70; idem D: 16,60, f7,70 en 110,20, idem K: f4,65, f5,65 en f8,15; voor transportrywiel-binnenbanden A; f5,20, f5,70 enf 7,20: voor rijwielbinnenbanden B: f 4,20, f 4,70 en f 6,20; idem C f3,20, f3,70 en f5,20 idem D: f 1,60, f 2,10 en f 3,60 de levering van banden zal hebben te geschieden mei 12 maanden garantie vol gens de in den rijwielhandel geldende garantiebe palingen voor buitenbanden van quai.iteit A, B, C en D en voor binnenbanden voor qualit.eit A, B en C Tholen, den 20 October 1917. De prjjzen, welke schoenmakers teo hoogste mogen berekenen voor het voorzien van nieuwe zolen en hakken, zyn vastgesteld als volgt Voor een paar niansscboeuen vanaf no. 40 f 2,25 n n vrouwen- en ondertnans- schoenen, no. 37/42 f 1,65 n n n kinderschoenen, no. 31/36 f 1,30 kinderschoenen, no. 25/30 fl, Tholen, 26 October 1917. Ter Secretarie zyn bons verkrijgbaar voor l/2 pak kaarsen ter verlichting van landbouwscburen. Tholen, 26 October 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 28 October3 November 1917 gebruikt kunnen worden de volgende coupons voor de rantsoeneering van levensmiddelen voor gort no. 20, voor rijst no. 25, voor bak- en braadvet no. 19, voor varkensvleesch no. 27 en 28. voor zeep no. 22. Op bon 12 van havermout kan 21/2 ons verstrekt worden. Er mag dus aan geen enkel gezin meer dan 21/j ons havermout verkocht worden. Tholen, den 26 October 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de maximum kleinhandelprys voor boter bedraagt f 1,75 per l/2 K.G. voor cichorei II cent per l/2 pond, 41/2 cent per ons, voor peekoffie 14 cent per l/2 pond en 6 cent per ons dat ter Secretarie ter inzage zyn a. regelingen van maximum prijzen van boter voor groot- en tusschenhandel, van regeeringseieren van dninaardappelen, van cichorei, cichorei-wortelen en peekoffie b. eene regeling betreffende verkoop, aflevering en vervoer van witte vaseline c. eene wijziging van de distributieregeling van honing. Tholen, den 26 October 1917, De Burgemeester van Tholen maakt naar aanlei ding van een brief van den Minister \an Landbouw, N. en H. bekend, dat er rekening zal worden ge houden met de omstandigheid, dat het voor éen ver bouwer practisch onmogelijk is, nauwkeurig op te geven hoe groot zyu aardappeloogst ia, of zyn zal, zoodat niemand die naar zyn beste weten zoo nauw- kenrig mogelijk de grootte van zijn oogst opgeeft, te dien aanzien gevaar loopt, met den strafrechter in aanmerking te komen. Tholen, den 26 October 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. BINNENLAND. Door den Commissaris der Kouingia is be noemd tot voorzitter der gezondheids-commissie te Kruiningen de heer M. van Harmeien te lerseke. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Met ingang van 1 November zal de ver zending van Ond-Vossemeer naar Tholen inplaats van ten 5.45 's avonds ten S.30 unr geschieden en de verzending van Tholen inplaats van ten 7.30 ten 5.20 uur nam. Laatste bnelichting te Tbolen 5 nar nam. In verband hiermede zal de avondbestelling te Oud-Vossemeer aanvangen ten 6.45 en is het hulppostkantoor alddaar inplaats van 89 nam., van 6—7 nam. geopend voor het publiek. Faillissementen in Nederland. Volgens tnededeehug van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 20 Oct., in Nederland uitgesproken 16 faillissementen tegen 21 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Oct. 1917 727 faillissementen tegenover 866 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De naderende winter schijnt de verschillende tegenstanders aan te sporen tot hernieuwde actie, gelukte het den Centralen de vorige week een dinken zet te doen op het oorlogsschaakbord door de bezetting van de eilanden in de golf van Riga, Vrijdag werd het eiland Mohn be zet. De buit en het aantal gevangenen zijn aanzienlijk. De geheele eilandengroep is un in Duitsche handeD. Twee Rassische regimenten van 5000 man werden genomen. Het Russische linieschip Slawa werd in brand gestoken en is gezonken. De buit bij de operaties in de golf van Riga bedraagt20.130 gevangenen, ruim 100 kauon- nen, 150 machinegewereu en mijnwerpers, 1200 werktuigen, bijna 2000 paarden, 30 automo bielen, 10 vliegtuigen, 3 staatskassen met 365.000 roebel. Intusschen hebbeD de Franschen Vrijdagavond een groot faveurtje gehad door het neerschieten van een viertal Zeppelins, die, na een raid naar Engeland te hebben gedaan, op hou terugreis ook eens Fransch gebied wilden teisteren, maar van eeu koude kermis tehnis kwamen. Vier ervan werden neergeschoten of tot landen ge dwongen. Een werd er te 8l. Clement bij Luue- ville door afweergeschut neergehaald, twee andere neergeschoten of tot dalen gedwongen, één te Vergeannes (Cöte d'Or), het andere bij La Marche (Haute Marne), waarvau een door een aviateur, de andere door kanonnen was beschadigd. De vierde Zeppelin werd na door de districten Lyon, Dijon en St. Marcellin te zijn achtervolgd, in de Hautes-Alpes neergehaald. De Zeppelius zijn zelfs niet in staat geweest bornmeu te werpen. Bij de raids boven Engeland werden in het district Londen drie bommen geworpen. 19 per sonen werden gedood en een aantal gewond. Branden werden niet veroorzaakt. Wat in 't begin van de week aan het Wester front is geschied spant tegenover de gebeurte nissen aan het Oosterfront ver de kroon. Wel is de overwinning der Centralen voor dezen eeu succes van groote beteekenis, doch men heeft daarbij niet uit het oog te verliezen dat de kracht der Russen door de slappe houding der Russische legers uiterst gering is. Het avondcommnnique uit Londen van Maan dagavond deelt mede Hedenmorgen werdeD door de Eogelsche troepen met zeer veel succes kleine gevechten geleverd aan het front bij Poelcapelle en vervolgens in samenwerking met de Franschen ten Zuid-Weslen van het Houthnlsterbosch. Ten Oosten van Poelcapelle deden wij een aanval over een front vaa 2400 M. waarbij een aantal krachtig versterkte gebouwen en gebetonneerde redoutes veroverd werden op een heuvel ten Oosten van het dorp. Door den regen tijdens den nacht werd de taak der troepen bemoeilijkt. Ondanks deze moeilijkheden werd het doel in zijn geheel bereikt na een verwoeden strijd, waarbij vele Duilschers gedood werden. Ver volgens rukten de EngeLche troepen ten Zuid- Oosten van Poelcapelle op en namen andere belangrijke stellingen voorbij de liniën hunner doeleD. Verder Noordwaarts ondernamen de En- gelschen in samenwerking met de Franschen een aanval op een front van meer dan 3 K.M.. vanaf den spoorweg YperenStaden tot een punt ten Noorden van Mangelaere. Hierbij ont stond een hevig gevecht, waarbij de Zuidelijke verdedigingswerken van het Houthulsterbosch werden veroverd en verder nog een aantal ver sterkte hoeven en stennpnnteD. Onze troepen met de verbondenen hebben zich ten Zuiden van het bosch krachtig versterkt. In den loop van den morgen ondernam de vijand een kraebtigen plaatselijken tegenaanval nabij den spoorweg YperenStaden, waarbij het hem gelukte den opmarsch der Eogelsche troepen aan beide zijden der spoorlijn tot staan te breDgen, doch verder was hij niet iu s'aat op andere punten den opmarsch te stuiten. Ongeveer 200 gevangenen werden gemaakt en den vijand zware verliezen toegebracht. Gedurende den nacht ondernam de vijand een overval in een der Engelsche posten ten Z, van de Scarpe. Aan onze zijde geen verliezer). Later zijn de Engelschen echter weer door een tegenaanval voor een gedeelte teruggeslagen. Maandagochtend kwart over vijf hebben de Franschen na een vuur dat verscheidene dagen lang voorbereidingswerk had gedaan, de machtige werken in de streek van Malmaisou aangevallen. Ten noorden van de Aisne ontwikkelde zich onder bijzonder schitterende omstandigheden de aanval dien de Franschen ondernamen, on danks nevel en regen. Met een bewonderens waardig élan vielen de Fransche troepen de kolossale versterkingen der Duitschers aan, die door hnnne beste troepen ondersteund en door talrijke artillerie verdedigd werden. Met den eersten aanval namen zij de door de steengroeven begrensde lijn tot Fruty en Bohery; kort daarna viel het fort Malmaison, in het centrum, in hunne handen. Voortrukkende joe gen de Fransche troepen, na een verwoeden sltg gedurende welken zij van de meeste vast beradenheid lijk gaven, de Duitschers nit de steengroeven van Montparnasse, die gedeeltelijk door het zwaar geschat ingeschoten waren. Steeds voortrukkende namen de Franschen de dorpen Allemant, Vaudesson, en stelden hnnne linie op hoogten van Pargny-Filain. Verder in het centrum overrompelden zij de nieuwe Duitsche reserves en namen stormenderhand het dorp Chavignon. Tot dit punt bedraagt de vooruit gang S'/j kilometer diepte. De verliezen tijdeus die gevechten zijn aanzienlijk groot bij de Duitschers en moeten geteld worden bij die, welke de Fransche artillerie reeds teweeg gebracht bad. Het totnogtoe opgenomen aantal krijgs gevangenen overtreft reeds de 7500. Onder het enorme buitgemaakte materiaal telden de Franschen 25 zware en veldkanonnen. Ook aan het Zuidelijk front is een herleefde actie waar te nemen. Hier zijn het de Oosten rijkers die in het Noordelijk gedeelte van het Bainsizza plateau de voorste Italiaansche linies bezetten en 10.000 gevangen maakten. Van onze berichtgevers. 1ERSEKE. Maandag 11. hebben bijna alle melkslijters den melkprijs verhoogd van 12 tot 14 cent. Verleden week viel hier een oesterkweeker van een muur van een oesterput in den pat en brak daarbij een voetgewricht op drie plaatsen. Twee geneesheeren boden de eerste hulp. Donderdag kwam hier een Dnitsch deser teur in burgerkleeding aan, om werk te zoeken. Hij had twee jaar in België gevochten en was bij Cadzand over de grens gekomen. Hij was ongewond gebleven, behalve dat de wijsvinger der rechterhand gedeeltelijk was weggeschoten. Daar hij slechts 10 cent rijk was werd hem een nachtverblijf bezorgd. POORTVIET. In de raadsvergadering van 23 dezer werd een nienwe verordening vastge steld regelende de jaarwedden van het onder wijzend personeel der o. 1. school in deze ge meente, Blijkens deze nienwe regeling zollen de jaarwedden met ingang van 1 Januari 1918 bedragen 1. voor hst hoofd met minder dan 3 dienst jaren f 1200, van 36 dienstjaren f 1275, van 69 dienstjaren f 1350, van 912 dienstjaren f 1425, van 12 —15 dienstjaren f 1500, met 15 en meer dienstjaren f 1575; benevens f 100 voor het geven van onderwijs in de Fransche taal. 2. voor de onderwijzers met minder dan 3 dienstjaren f 600, van 36 dienstjaren f700, van 69 dienstjaren f 800, van 912 dienst jaren f900, van 1215 dinstjaren f 1000 en met 15 en meer dienstjaren f1100. Voor een onderwijzer met verplichte hoofdrang f 250 en voor een onderwijzer met hoofdacte f 150 boveB zijn gewoon salaris. Voorts werd besloten de jaarwedde van de vroedvrouw met f 50, van den teiefoonhouder met f 25, van den. telegrambesteller met f 15 en de gratificatie van den nachtwaker met flötever- hoogeo, zulks met ingang van 1 Jauuaii 1918. Daarna werd de begrootiog voor het dienst jaar 1918 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1