DE OORLOG De groote slag aan het Westerfront schijnt langzamerhand weer te znllen verloopen, althans de berichten worden alweer van minder betee- kenis. De geallieerden hebben anders geen onvoor- deelige dagen gehad de laatste twee weken. En wellicht wordt het offensief nog voortge zet, want in het laatst van de vorige week leefde het na korte ruststonden telkens weder op. Zoo meldde het Dnitsche communiqué van vorige week Zaterdagavond o.a. Legergroep prins Rupprecht. De slag in Vlaanderen leefde gisteren na korte ouderbreking wederom op. Ditmaal deden de Engelschen over een smaller, ongeveer 10 K.M. breed front tusschen den straatweg Langemarck-Houthnlst en ZonnebekeMorslede den aanval. Hun inzet van artillerie was bizonder sterk. Na meerdere vergeefsche aanvallen gelukte het de Engelsche infanterie tusschen den spoor weg en het dorp Poelkapelle in bet trechterveld vooruit te komen. In den geheeleu dag voortdurende, verbitterde gevechten wierpen onze troepen den vijand terug ter weerszijden van de Pendsbeek. Onze stel lingen in ,en ten zuiden van Poelkapelle werden 's morgens en met versche troepen 's avonds op nieuw aangevallen.'Sterke druk van den tegen stander richtte zich op Passchendaele. ook hier moesten de Engelschen zich met een smalle strook van ons voorterrein vergenoegen. Het dorp is in ons bezit. In het oostelijk deel van den Chemin des Dames drongen Thuringsche stormtroepen na succesvolle vuurvoorbereiding in de Fransche stellingen ten noorden van den molen van Vauxclaire. Over 400 meter breedte werden den vijand verschillende loopgraaflinies ontnemeD. Talrijke gevangenen bleven in onze handen. Sinds Vrijdag werden door de Engelschen en Franschen verschillende raids uitgevoerd die hen eenige loopgraven deed veroveren terwijl ruim 1000 gevangenen werden gemaakt. Overi gens niets dan hevige artillerie gevechten op dit front. Aan het Oosterfront hebben de Duitschers Vrijdag een goeden slag geslagen door de ver overing van het eiland Gesel, gelegen voor de Golf van Riga, waardoor zij een uitstekend steunpunt voor hun vloot hebben gekregen. Het Duitsche bericht hierover meldt Na een goed doordachte voorbereiding is onder voortreffelijke samenwerking tusschen leger en marine een gemeenschappelijke operatie begonnen tegen het voor de Golf van Riga gelegen Rus sische eiland Oesel, dat tot een krachtig steun punt versterkt is. Nadat in de wateren bij de kust op groote schaal de mijnen waren opge ruimd, w.irden den 12en October 's morgens de versterkingen op het schiereiland Sworbe bij Kielkond aan de Taggabocht en bij de Soëlosnud onder vnur genomen. Na de demonteering der Russische batterijen werden troepen geland. Hierbij, evenals bij het convoyeeren der trans- portvloot door de Russische mijnversperringen, hebben de aan de operalies deelnemende strijd krachten ter zee een frisschen ondernemingsgeest getoond en zich voortreffelijk gehouden. Zonder eenig scheepsverlies is dit eerste deel der onder neming volkomen geslaagd. De /in de Tagga bocht en op de noord-westkust van het eiland ontscheepte troepen hebben kranig en snel den tegenstand der Russen gebroken en rukken verder naar het zuid-oosten op. Zerel, aan de zuidelijke spits van het schier eiland Sworbe en Areusberg, de hoofdstad van het eiland Oesel, staan in brand. De latere berichten melden f De onder bevel van generaal von Kathen op Oesel strijdende troepen stelden zich volledig in het bezit van het voornaamste ge deelte van het eiland. Op het naar het zuiden toeloopende schiereiland Sworbe bieden de afge sneden Russische troepen nog hardnekkigen weer stand. De zware kustbatterijen zijn door het vuur onzer schepen tot zwijgen gebracht. Naar de oostkust werd de vijand zoo sterk opgedrongen, dat slechts een deel over den naar Mohn leidenden dam kon terugtrekken. Bij de gevechten om het bruggeboofd van Orrissar aan den Oostrand van Oesel, werkten van het Noorden uit onze zeestrijdkrachten met succes mede. Totnutoe zijn ruim 2400 gevangenen geteld. Dit aautal zal nog hooger worden, als de ver strooide manschappen zijn verzameld. 30 Ka nonnen, 21 machinegeweren, eenige vliegtuigen en veel voertuigen zijn totnutoe in onze handen gevallen. Onze landingstroepen, onder de voortreffelijke medewerking van het smaldeel onder bevel van vice-admiraal Schmidt, volbrachten in vier dagen het voornaamste gedeelte van hun taak. In de golf van Riga zijn de eilanden Runö en Abro door ons bezet. Aan het landfront in het Oosten geen ge beurtenissen van belang. Op het schiereiland Sworbe zijn de Duitschers opgeschoten. Nu zijn er weer 1100 gevangenen ingeleverd. Overigens in het oosten niets van beteekenis. Van het zuiderfront komen weinig belangrijke berichten. Echter wordt daar blijkbasr nog hevig gestreden De duikbootenoorlog gaat nog steeds zijn gang. De Engelsche admiraliteit deelde mede De mijn- veger „Begonia" is aanzienlijk over tijd en moet derhalve als met man en muis vergaan worden beschouwd. De bewapende koopvaarder »Champagne' is getorpedeerd en gezonken vijf officieren en 51 manschappen vonden den dood. Uit Athene wordt berichtHet Itatiaansche stoomschip »Bari" (824 tor), met Grieksche consuls uit Turkije aan boord, is door de Dait- schers getorpedeerd. De reddingsbooten zijn even eens gezonken. Er zijn 50 overlevenden op Corfu geland. Men meldt, dat er in Italië 129 voet aan wal hebben gezet. Men vreest, dat de Griek sche ambtenaren zijn omgekomen. BINNENLAND. Door den Min. van Justitie is herbenoemd als plaatsvervangend lid van de Kamer van Toezicht te Middelburg over de notarissen en candidaat-notarissen, Mr. J. A. de Jong, kan tonrechter te Tholen. TWEEDE KAMER nam Dinsdag een wetsvoorstel aan, waarbij den minister een crediet van f 18000 werd toegestaan om daarvan aan eenige 70-jarigen die nog geen ouderdomsrente hadden ontvangen, deze alsnog toe te kennen. Het waren o. a. menscheu die zich niet tijdig hadden aangemeld, hetzij uit onwetendheid, hetzij om andere redenen. Dit voorstel had nog 5 tegenstemmers, die betoogden, dat het eigenlijk een wetswijziging was, dus om een formeele reden tegenstemden, maar het waren toeh allen tegenstanders van de ouderdomsrente. De beer Duijs deed beter, hij zag zijn amen dement aangenomen, waardoor het getal der ouden, die van het wetje genieten zullen, werd uitgebreid en wel door dezulken die buiten hun schuld verzuimden in appèl te gaan of bij de eerste aanvrage niet alle gronden vermelden. Van onze berichtgevers. IERSEKE. Vrijdagnacht der vorige week zijn voor de tweede maal van denzelfden eigenaar aardappelen gestolen, ditmaal ongeveer zes H.L. De aardappelen zijn echter op eenigen afstand van de plaats waar zij gelegen hadden, terugge vonden, waaruit men zon mogen opmaken, dat de dieven door onraad genoopt wareD ze in den steek te laten. Verleden week Vrijdag is een Ierseksch visschersvaartuig (Lemmerjacht) met bieten ge laden, bij den Engelschen polder omhoog ge- loopen. Bij den volgenden vloed is het vaartuig door lekkage gezonken en door den storm zijn toen bijna alle bieten en wat er verder los was, weggeslagen. Het vaartuig zelf is niet verloren gegaan. OUD-VOSSEMEER. Een reeks van monsters suikerbieten is te dezer plaatse dit seizoen op gehalte onderzocht en in doorsnee bedraagt dit 17 18 wat heel mooi genoemd mag worden. Eukele komen er boven, andere blijven er beneden, maar dit zijn uitzonderingen. POORTVLIET. Naar wij vernemen zal de heer J. van Alten, Hoofd der Chr. school alhier, op 31 October a.s. (Hervormingsdag), des avonds in de Chr. school eene lezing houden over het onderwerp „Het eeuwgetij der reformatie", her dacht in betrekking tot de school. THOLEN. Naar ons werd medegedeeld is door de afdeelitig Tholen van den Bond van smeden besloten in het vervolg om de drie maanden aan de klanten de nota in te dienen. De tijdsomstandigheden billijken dit wel trouwens in andere streken is deze gewoonte reeds doorgevoerd, ook door andere ambachts lieden. De kommies-dienstgeleider de heer J. de Vos is overgeplaatst naar Kortgene (N.B.) en in diens plaats is van Aardenburg naar hier verplaatst de heer G. L. v. d. Linde. Deze week werden een tweetal Tholenaars I. Braai en C. Kegge Cz., in Brabant door ambte- taren betrapt terwijl zij zich schuldig maakten aan verboden uitvoer. De smokkelwaar is in beslag geoomen. Beiden werden eerst te Ossendrecht in hechtenis gesteld, den volgenden dag werden ze op trans port naar Bergen op Zoom gesteld en daar een nacht in den Gevangenpoort opgeborgen, waarna ze den volgenden dag naar Breda zijn gevoerd en in voorloopige bewaring gesteld. Het schildersmaatje M. Bakker, aan het werk zijnde in den nok van het nieuwe retorten- huis van de gasfabriek, had het ongeluk door een misstap van den ladder te vallen. Zijn toestand is redelijk te noemen. 0 N D E R W li S. Tholen. Door het bestuur van den school met den Bijbel alhier, is uit 25 soil, als hoofd be noemd de heer J. van den Berg, thans als zoodanig te Westkapelle. Over 1916 zijn aan de volgende bijzondere scholen in onze omgeving Rijbsbijdragen toege kend als daarachter vermeld Ierseke f 4097,335; Oud-Vossemeer (School met den Bijbel) f 2780,10 en school R.-Cath. Kerkbestuur aldaar f 2489. Sl-Philipsland 1 1607,38 Poortvliet f 1832,85* en Tholen f 2545. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. Uitslag der verkooping bij inzet van de lan derijen ton verzoeke van F. G. Janssens te Tholen, ton overstaan van notaris D. v. d. Velde aldaar, op Woensdag 17 October 1917. Ie perceel, 6 gem. 149 roeden weiland op f 500 door J. B. Janssens. 2e perceel, 2 gem. 174 roeden weiland op f400 door W. Luyks. 3e perceel, 1 gom. 154 roeden bouwland op f450 door W. Luyks. 4e perceel, 5 gem. 2741ƒ2 roeden bouwland op f450 door W. Luyks. 5e perceel, 4 gem. 100l/2 roedon weiland op f450 door Th. Aertsen. 6e perceel, 1 gem. 240 roeden weiland op f 460 door Th. Aertsen. 7e perceel, 4 gem. 174 roeden bouwland op f 500 door Th. Aertsen. 8e perceel, 5 gem. 25 roeden bouwland op f460 door C. Weeda. 9e perceel, 1 gem. 95 roeden bouwland op f 530 door P. Heijboer. 10e perceel, 3 gem. 210 roeden bouwland op f580 door W. Beeke. 11e perceel, 3 gem. 23 roeden bouwland op f575 door P. C. A. de Wit. 12e perceel, 3 gem. 191 roeden bouwland op f 601) door W. Luyks. 13e perceel, 2 gem. 256 roeden bouwland op f 500 door P. C. A. de Wit. 14o perceel, 2 gem. 159 roeden bouwlaud op f 720 door W. Beeke. 15e perceel, 1 gem. 284 roeden bouwland op f800 door W. Bijl. 16e perceel, 1 gem. 245 roeden bouwland op f810 door W. Beeke. 17e perceel, 2 gem. 29 roeden bouwland op f 8S0 door J. Overbeeke. 18e perceel, 1 gem. 217 roeden bouwland op f870 door C. Weeda. 19e perceel, 3 gem. 149 roeden bouwland op f750 door M. C. Hage. 20e perceel, 3 gem 52 roeden bouwland op f780 door Th. Aertsen. 21e perceel, 3 gem. 124 roeden bouwland op f870 door C. Weeda. 22e perceel, 2 gem. 199 roeden weiland op f 510 door W. Luyks. 23e perceel, 2 gem. 248 roeden weiland op f760 door A. C. den Ouden. 24e perceel, 230 roeden bouwland op f 900 door J. Quist. 25e perceel, 284 roeden bouwland op f970 door L. van de Velde. 26e perceel, 1 gem. 81 roeden bouwland op 1920 door L. van de Velde. 27e perceel, 2 gem. 256 roeden weiland op f 650 door J. B. Janssens. 28e perceel, 4 gem. 188 roeden weiland op f 520 door J. B. Janssens Alles per gemet. GEMENGD NIEUWS. MIDDELBURG ontvangt heden (Vrijdag) Koninklijk bezoek. H. M. is op een militaire inspectietocht en ont vangt op het stadhuis eenige commissies wier werkzaamheden verband houden met de tijds omstandigheden. MEER BELASTINGDRUK. Naar men mededeelt is de regeering voor nemens om met het oog op de levensmiddelen- verstrekking, welke hooge bedragen vergt, op ieder der verdedigingsbelasting I en II 150 opcenten te heffen. SPION GEPAKT. Te Vlissingen is een zekere S. B. van beroep cargadoor in hechtenis genomen verdacht van spionnage ten voordeele van Duitschland. Het was opgevallen Jat hij Hollandsche militairen steeds steeds ondervroeg naar militaire stellingen. Hij stond door zijn handelsbetrekkingen in nauwe relatie met Duitschers. Rijke buit. Te Rotterdam is een sleeperswagen aange bonden, waarop vervoerd werden 15 balen, vaten en kisten strjfel, 7 balen tabak, 22 kisten veimicelli, 2 kisten en 5 pakken lucifers. Deze waren werden vervoerd naar Made en Drimmelen en Zevenbergen in Noord-Branbant. Deze aanhouding gaf aanleiding tot een onder zoek in een pakhuis aan de Jan Soujéstraat, waar nog werden aangetroffen 3 kisten slaolie, 25 pak condorzeep, 20 dozijn stukken reukzeep, 10.000 stukken zeep 20 doozen kwatta, alles toebehoorende (met den op den sleepers wagen vervoerden voorraad) aan een winkelier te Zeven bergen. Verder vond men in hetzelfde pakhuis nog 150 pakken condorzeep 4J/j baal en 310 pakken karnemelkzëep, 2 kisten zeep, 5 kisten thee, 21 pakken en 3 kisten vet, 50 kisten gecondenseerde melk, 60 pakken zeeppoeder, alles eigendom van eeo bewoner van de Zomer hofstraat. Naar men mededeelde wordt door twee schatters de waarde van de in bezit genomen goederen getaxeerd, waarna den houders der goederen een bon wordt afgegeven ter waarde van het gemiddelde dezer geschatte prijzen. Zonder ver wijl worden dan de goederen ter beschikking van de bevolking of bedrijven gesteld. Met een deel der in bezit genomen voorraden heeft dit reeds plaats gehad. Een en ander is geregeld in de onteigeningswet. De schatters, van wie h'er sprake is, worden benoemd door den Minister of den burgemeester. (Hand.) Burgerlijke Stand. Gemeente IERSEKE, van 12—18 Oct. GetrouwdAdriaan Goeman 30 j. jm. en Krina van den Berge 30 j. jd. Overleden Jannis Weststrate 35 j. ongehuwd Cathalijntje Zonnevijle 69 j. wed. v. Steven DuinkerkePauwelina Kosten 73 j. wed. v. Jan Oranje; Adrians Koster 51 j. echtg. v. Pieter Dronkere. Gemeente THOLEN van 1219 October 1917 Geboren Marinus, z. v. J. M. Schot en van Z. v. Duivendijke. Maatje, d. v. J. Beukelaar en van M. Anthonisse. Willem Adriaan, z. v. G. P. Gakeer en van M. C. Buijs. Overleden: Cornelis Schot, 61 jaar. Kerknieuws. St-Annaland. Beroepen bg de Ned. Herv. gem. alhier Dr. J. Severjjn predikant te Wilnis c.a. St-Maartensdgk. 18 Oct. Bg de Woensdag gehou den verkiezing van 4 gemachtigden in hel kiescollege bij de Ned. Herv. kerk alhier ter vervulling van 4 vacatmen wegens periodieke altreding van de hecren A. Geluk Jz. Sr., M. P. Groenewege Lz„ B. J. van Oost en A. N. Snouck werden uitgebracht 79 geldige stemmen. De 4 aftredende ledeD werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Seherpenisse. Herkozen tot lid van hot kiescollege der Ned. Herv. kerk de hh. J. Potter, H. Verkerke en M. Noordgke en gekozen de heer J. N. Oude- slugs Jz. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Rerv. kerk voorm. 9,30 our en nam. 2 uur ds. Enkelaar. Voorm. Oogstprediking. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: GEEN DIENST. Geref. kerk voorm. 9,30 uur en nam. 2 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 uur en's avonds 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 uur de heer De Graaff, 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Steenbeek. Voorm. Bed. H. A. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds. 5.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Broekers. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5,30 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Kamsteeg. Voorm. Oogstpreek en Cotl. Ziekenf. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Van Griethngzen. Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Staal. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 leeskerk door dhr. S. M. van der Bel, nam. 2 uur ds. Xoran, Voorber. H. Avondmaal. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 5 uur leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. Ds. Boer. Geref. Kerk, voorm. en nam. ds. Meger. Chr. Er. Gem., voorm. en nam. en 's avonds ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds ds. Kersten. AAMBEIEN, meest voorkomende kwaal van omen tijd. Hij, die bevigd blgft van aambeien, mag inder daad van geluk spreken, want de martelingen van jenkende, bloedende, droge of uitwendige aambeien berooven den lgder van alle rust en genot. Weinig menschen ontsnappen aan deze kwaal na den mid delbaren leeftgd. Oorzaken van vatbaarheid ervan zijn erffelgkheid, leverkwalen, gebruik van sterke purgeermiddelen, verstopping, te veel eten of drinken, zittende leef wijze, en te weinig lichaamsoefening. Vrouwen lgden er dikwijls aan bg zwangerschap, ofschoon de vat baarheid dan reeda te voren bestond, Bg alle vormen van aambeien zgn regelmatige stoelgang, licht verteerbaar voedsel en zorgvuldige reiniging van groot belang. Ofschoon in ver gevorderde gevallen operaties door sommige autoriteiten worden voorgestaan, werd op merkelijk succes verkregen door het gebruik van Foster's Zalf, een spoedig verzachtende, heelende en antiseptische zalf, in het bizonder geschikt voor aambeien. De eerste aanwending van Foster's Zalf doel de prikkeling verminderen en het voortgezet gebruik doet de ontsteking en het bloeden ophouden, en maakt in de meerderheid der gevallen een einde aan de kwaal. Foster's Zalf (let op den joisten naam) is te Tholen verkrijgbaar bij J. Schot, Hoogstraat. Toezending ge schiedt franco na oulv, v. postwissel h f 1.76 p. doos. 15 32 12915

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2