viitllal, ptiji aan le lelaipi yai sesterteelt, lanflüoBw, enz. No. 1699 Zaterdag 20 October 1917. Vier en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. SGHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco per post fl,175. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukkan, enz. worden aiterlijk op DONOERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol an of vóór DONDERDAGMIDDAG bl] onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telbp. Intkko. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. De Burgemeester van Tholen brengt ter kennis, dat voor de distributie van koffie en thee alleen rekening zal gehouden worden met dienstper soneel, voor zoover het inwonend is, dat wil zeggen nachtverblijf heeft bij de meesters. Wie verlangt, dat met zijn inwonend per soneel rekening gehouden wordt, wordt aan geraden, van de inwoning kennis te geven ter Secretarie, liefst schriftelijk. Wie dit nalaat heeft niet alleen geen reoht op een thee- of koffiekaart voor zijn personeel, doch is nog strafschuldig volgens artikel 6 der algemeene politieverordening. Tholen, den 10 Oct. 1917. Aflevering iUatr.inatielichten en maximumprijs thee- en nachtlichten, met bgbehoorende glaasjes. De Burgemeester maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Hfindel heeft goedge vonden t I. te verbieden elke aflevering van illuminatie- lichten van talk of ander vet, anders dan aan open bare diensten II. vast te s'ellen een rraximum-kloinhandelprga voor thee-, nacht- en dergelijke lichten, van 50 cents per doos van minstens 2ÜO gram en voor de daarbij behoorende glaasjes, van 10 cents per stuk. Tholen, den 17 October 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat gednrende het tijdvak aanvangende op 15 October en eindigende op 31 October 1917 zal mogen worden verkocht en afgeleverd op bon no. 1 van de thee- cn koffiekaart 1/2 ons thee op bon no. 2 van de thee- en koffiekaart 2 ons koffle. Tholen, den 15 October 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat zij die voor het volgend tijdvak van 4 weken wijzi ging willen brengen in de keuze van hun brood daartoe in de gelegenheid wórden gesteld tot Woens dag 24 October a.s, De daarvoor vereischte formulieren zijn verkrijg baar bij de bro >dbakkers. Tholen, 19 October 1917. MAXIMUMPRIJS KAARSEN. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ingevolge art. 8, 3de lid, der Distributiewet 1916, voor kaarsen heeft vastgesteld een maximumprijs in den kleinhandel van f 0,50 per pak van 300 gram netto; prijzen voor ander gewicht naar evenredigheid. Deze prijs geldt echter niet voor was- en vetkaarsen. Daarvoor is vastgesteld Waskaarsen le kwaliteit f 2.25 per l/2 K.G. Idem 2e „2.20 l/2 Waskaarsen 3e „2.15 i/2 Vetkaarsen „1.70 K.G. Tholen, 13 October 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend dat het vervoederen van cichoreiwortelen aan vee verboden is dat bij levering van hoeveelheden paraffine minder dan 1/2 K.G. door handelaren in pharmaceutische artikelen aan doktoren, apothekers, enz., in afwijking van de bestaaude maximumprijzen, een prijs berekend mag worden van f 1 per K.G. netto dat voorts ter Secretarie ter inzage liggen de vol gende beschikkingen van den Minister van Landbouw enz. betreffende handel in zink distributie van rijwielbanden. Tholen, den 19 October 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 21 Oct.27 Oct. 1917 gebruik kunnen worden de volgende coupons voor de rant- soaneering van levensmiddelen voor gort no. 19, voor rijst no. 24, voör bak- en braadvet no. 18, voor varkensvleesch no. 25 en 26. voor zeep' no. 21. Tholen, den 19 October 1917. Burgemeester san Tholen brengt ter kennis,dat ingevolge ar» 5 der Distributiewet 1916 een ieder, I die stijfel, anders dan voor gebruik voor hem zelf I of zjjn gezin in voorraad heeft, gehouden is, op 20 dezer, des middags 12 uur aan den Burgemeester der gemeents, waar deze stgfsel zich bevindt, op- gave te doen van de hoeveelheid en den aard der j partjjen, welke hg in voorraad heeft. De bedoelde opgaven zullen moeten worden ge- j daan door hen, die stjjfel onder zich hebben, on- verschiilig of zij al dan niet eigenaar daarvan zgn. j Tholen, den 19 October 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. BRANDGEVAAR. Het te verwachten roirn gebruik in den aanstaanden winter, niet alleen van hout voor huisbrand, maar ook van minderwaardig materiaal ter vervanging van steenkool, zal in niét geringe mate het brandgevaar vergrooten. Bovendien zal dit gevaar nog in de hand gewerkt worden door de to vreezen aanwending van primitieve verlichtingsmiddelen, als gevolg van het gebrek aan de gebruikelijke brandstof voor de kamer lamp. Na de beschikbare voorraad goederen nauwelijks voldoendej is voor bet onderhoud van de bevolking, is het meer dan ooit dringend noodzakelijk, dat geen materiaal door brand verloren ga. In verband met bet vorenstaande worden de in gezeténen op verzoek van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, gewaarschuwd voor het buitengewoon groot brandgevaar, dat dezen winter te duchten is, en, onder aanbeveling van niterste voorzichtigheid, gewezeo op de noodlottige gevolgen, welke in het bijzonder in den tegenwoordigen tijd van schaarschte op elk gebied aan brand zouden kannen verbonden zgn. Tholen, 12 October 1917. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat de prgs van gas met ingang van 1 November a.s. is verhoogd tot 20 cent per kubieken meter en voor mnntgas tot 21 cent per kubieken meter. Zij bevelen ten zeerste aan hot gebrnik van hooi- kist, kranlenkist of krantenzak. Een model eener krantenkist is te bezichtigen bjj de winkeliers A. Cense, L, J. Marico en II. J. van der Stel. Bg gebruik van genoemde kislen of zakken wordt het gasverbrnik tol op meer dan 1/4 teruggebracht. Tholen, den 17 October 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. VERGADERING van den Raad der gemeente Tholen 16 October 1917. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede van den heer De Jong bericht te hebben ontvangeD dat deze wegens uitstedigheid de vergadering niet kan bijwonen. De notulen van de vorige vergadering worden vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Goedkeuring wijziging begrootiug van Ged. Staten. b. Bezwaarschriften tegen aanslag in de H. Omslag, wordeu in handen der commissie gesteld. c. Schrijven van Ged. Staten naar aanleiding van een miss. van den Minister van Binnenl. Zaken, om het avondonderwijs met het oog op de beperking van kunstlicht, zooveel mogelijk hij dag te doeD plaats hebbcD, De voorzitter deelt mede dat B. en W. zich aan dit verzoek na overleg met den heer Van Dijk, zooveel mogelijk zullen houden. d. Bepaling gasprijs. De voorzitter zegt dat, wie geregeld de cou ranten leest het is opgevallen dat de prijzen van steenkool steeds stijgende zijn, zóoals te be grijpen is betaalt dus ook de gemeente gasfa briek aanzienlijk meer voor de steenkool dan voorheen het geval was. Door de gascommissie is in overleg met B. en W. overeengekomen om den raad voor te stellen 'den prijs te stellen op 20 cent per M3. en bet muntgas op 21 ct. De meerderheid van de commissie was er voor om deze verhooging L November te doen ingaan. De heer Quist vraagt of we gedwongen zijn den prijs te verhoogeo. De voorzitter antwoordt dat de verhooging zelfs zéér noodzakelijk is en niet eens buiten sporig. Vroeger werd voor de ton steenkool f 20 betaald terwijl de prijs thans boven de f40 is. De heer Noske vraagt of ook overwogen is om de verbruikers die meer dan een zekere hoeveelheid gebruiken een hoogeren prijs te laten be'alen dan hen die beneden een vast te stellen aantal M3. blijven. De voorzitter zegt dal hierover wel in de ver gadering is gesproken, doch men was de meening toegedaan dat door alle gasgebrnikers de meer dere kosten dienen te worden gedragen. Indien we zien welke prijs zij moeten betalen die voor verlichting zijn aangewezen op petroleum en deze eveneens wat betreft deze hooge kosten op zich zelf zijn aangewezen en bovendien in nog minder gunstige omstandigheden verkeeren, is dit niet meer dan billijk. Met algemeene stemmen wordt de gasprijs op 20 ct. gebracht. Ook de prijs voor straatverlichting wordt ver hoogd en gesteld op 6 ct. per brandnnr. Door de gascommissie wordt voorgesteld om deverordening van het gasbedrijf zoodanig te w-.jzigeu dat bij verandering van gasprijs indien deze door de omstandigheden geboden wordt, B. en W. dit zonder den raad goedkeuring te vragen, kunnen doen, hierdoor wordt voorkomen dat er alleen ter bespreking van dit pnnt een raadsvergadering Doodig zon zijn. Den heer Noske gaat dit te ver. Spr. is van meening dat een verhooging van gasprijs wel van tevoren is te zien en dat er dus wel tijdig genoeg een vergadering kan worden bijeeDge- geroepen. Bovendien legt men zoodoende de macht van den raad geheel in handen van de gascom missie en B. en W. die dan de meer derheid van den raad vormen. De heer Wagtho gaat geheel met de zienswijze van den heer Noske mee. De heet van Fredenburch zegt dat het hier de kwestie niet is om de macht in handen te beoben. De prijztn van de kolen zijn aan zoo danige schommelingen ondtrhevig, dat het niet mogelijk, is deze te voorzien. Bovendien is het een noodmaatregel die. onmiddellijk kan inge trokken worden als de tijden meer normaal worden. De heer Wagtho vraagt of deze zaak niet beter in een raadszitting zoo noodig kan worden behandeld, hij meent dat dit pas de derde ver gadering in dit jaar is en dit is veel te weinig. De heer Quist heeft er niets op tegen B. en W. de gevraagde machtiging te verleenen, in dien dit ia het voordeel van de gemeente is. De voorzitter antwoordt dat men bij deze regeling juist het voordeel van de gemeente in het oog wenscht te honden. Het voorstel van den heer Noske wordt met op twee na algemeene stemmen verworpen, de heeren Noske en Wagtho voor. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Mededeeling wordt gedaan dat het verslag der gasfabriek binnenkort ter visie zal liggen. Ter tafel circuleert een teekening van een installatie om de retorten spoediger te vallen, waardoor volg.os berekening voor de gasfabriek een besparing van f 550 jaarlijks wordt ver kregen, daar het dan telkens openen van de retorten vervalt en hierdoor geen verlies van gas meer plaats heeft in die mate als thans het geval is. De kosten voor de installatie zullen f3575 bedragen. De heer Noske is er niet tegen doch zon gaarne de stukken ter visie van de leden hebben zien liggen. De voorzitter deelt mede dat hij de stukken eerst hedenmorgen heeft ontvangen en hiervoor dus geen gelegeubeid is geweest. De heer Wagtho verneemt gaarne wat de kosten bedragen aan arbeidsloon indien de retorten op de wijze zooals thans geschiedt worden ge veld, indien hij dit niet weet kan hij zich geen oordeel vormen of het vullen op een andere wijze voordeeliger is. De voorzitter zegt dat hij de arbeidsloonen niet op kan geven, doch zooals hij zooven mede deelde is de besparing f 550 per jaar daar ontsnapping van het ruwe gas uit de retorten zooveel mogelijk wordt voorkomen. Ook kan een werkman gemakkelijk de bak vullen en zelfs hier tasschen door nog andere werkzaam heden verrichten. Met op twee na alg. stemmen wordt vervolgeus besloten tot aanschaffiug van de genoemde in stallatie, tegen de h.b. Uollestelle en Wagtho. De heer Goossen vraagt of het met het oog op Je arbeiders die des morgeus vroeg zich naar hnn werk begeven, niet mogelijk is om des morgens half vijf gasdruk te geven. De meneoben zijn niet in de gelegenheid om iets «arms ge reed te maken voor zij aan hun werk gaan. Da voorzitter zegt dat het wellicht mogelijk zal zijn indien er een ruimere voorziening van steenkool komt, tevens kan sprekej mededeelen dat alsdan, hetzij in bescheiden mate er ook straatverlichting zal worden gegeven. De heer Goossen vraagt of het niet mogelijk zou zijn in ieder geval de straatlautaarn aan de Stoofstraat te doen branden tusscben laatste en eerste kwartier, zulks vooral teo ba'e van hen die 's avonds nog hnn brieven moeten posten. De voorzitter antwoordt dat het branden van zelfs een lantaarn afhankelijk is van den drnk die gegeven kan worden, zooals hij tooeven op merkte hangt dit af van de ter beschikking ge stelde gaskolen. Hierna komt weder aan de orde het plan om door bouwen van woningen in den woningnood te voorzien. Over dit onderwerp worden zeer breedvoerige discussies gevoerd. De heer van Fredenburch is van meening dat het bonwen zooals door de Gezondheidscommissie is voorgesteld, thans niet mogelijk zal zijn we gens de enorme stijging van bouwmaterialen, en spr. meent dat dit te wijten is aan den weinigen voortgang die B. en W. getoond hebben te maken. De voorzitter meent dat B. en W. dit verwijt niet verdienen, spr. noemt eenige data's van over dit onderwerp gevoerde corresspondenties, waaruit blijkt dat het dag. bestunr getracht heeft de zaak te bespoedigen, doch hierin wegens de tijdsomstandigheden niet kon slagen. Bovendien is het gemakkelijker een brief te schrijven dan een zaak als deze in elkaar te zelteo, zoodanig dat ze aan billijke eischen voldoet. Nog meerdere leden trachtten een oplossing te vindeD, doch algemeen is het oordeel dat wegens de duurte het niet mogelijk zal zijn met succes te bonwen. Als resultaat van de besprekingen wordt, op des voorzitters voorstel besloten een commissie te vormen die deze en eventueel latere bouw plannen zal' onderzoeken en tevens in verband met de terreinen die de gemeente in eigendom heeft zich in verbinding zal trachten te stellen met Jhr. van der Graaff om diens adviezen te ver krijgen in het belang van de verdere uitbreiding van de gemeente. Door den voorzitter worden als leden aangewezen de heeren: Noske, "Van Hiele en Hollestelle, de hh. Van Vredeuburch en Wagemaker wenschten een benoeming niet op zich te nemen. Wijziging begreoting 1917 wordt metalg.st. goedgekeurd. Rondvraag. De heer van Fredentjurch wijst er op dat door het op den publieken weg laten staan van voertuigeu, een tweetal ongevallen hebben voorgedaan en vraagt, of het niet mogelijk is hierop door de politie toezicht te laten uitoefenen. De voorzitter zegt dat hieraan reeds gevolg is gegeven. De heer Wagtho vraagt welke lantaarns zullen worden ontstoken. De voorzitter zegt dat bet hem niet mogelijk is .hierop onmiddellijk een antwoord te geven. Hierna wordt de vergaderiug gesloten.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1