westMafl, pwijd aai ie lulaipi ran oeslerteelt, landbaav, enz. Nó. 1698 Zaterdag 13 October 1917. Vier en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post fl,176. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan hot bureau te T h o I o n o( v66r DONDERDAGMIDDAG bl| onzen modewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telbb. Intbko. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 CMttsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. De Burgemeester van Tholen brengt ter kennis, dat voor de distributie van koffie en thee alleen rekening zal gehoud n worden met dienstper soneel, voor zoover het inwonend is, dat wil zeggen nachtverblijf heeft bij de meesters. Wie verlangt, dat met zijn inwonend per soneel rekeniny gehouden wordt, wordt aan geraden, van de inwoning kennis te geven ter Seoretarie, liefst schrifelijk. Wie dit nataat heeft niet alleen geen recht op een thee- of koffiekaart voor zijn personeel, doch is nog strafschuldig volgens artikel 6 der algemeene politieverordening. Tholen, den 10 Oot. 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Directeur van den Dienst der Werkeloosheids- verzekering en Arbeidsbemiddeling met nadruk de aandacht vestigt van werklieden, die voornemens zjjn, of door anderen dan arbeidsbeurzen aangezocht wor den, om in Engeland ol Dait>chland werk te zoeken, op de wenscbelykheid, om, alvorens op aanbiedingen in te gaan, de voorlichting eener arbeidsbeurs in Nederland in te roepen, in het bijzender ook om trent de contracten, welke bon ter teekening worden aangeboden en de loonei, welke hun by arbeid in het haiitenland in uitzicht worden gesteld. Men wende zich daartoe liefst mondeling tot de arbeidsbeurs zijner woonplaats. Mocht in de gemeente geen arbeidsbeurs zyn gevestigd, dan kan men ten gemeentehuize vernemen, waar de districts-arbeids- beurs is gevestigd, en by deze inlichtingen inwinnen. Tholen, 6 October 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat met ingang van 7 October 1S17 de ontheffingen van hel verbod van vervoer van gewone eigenheimers ofborger8 en industries en van bet verbod van aflevering dier soorten aardappelen aan handelaren en militaire depóts zyn ingetrokken, zoodat vanaf dien datum het vervoer en de aflevering van alle soorten aard appelen, zoowel aan handelaren en militaire depöts als aan particulieren, is verboden, behoudens wan neer het vervoer geschiedt ter uitvoering van een opdracht tot afllevering door do aardappelveroeniging ol een haar vertegenwoordigers. Tholen, den 8 October 1917 De Burgemeester van Tholen maakt bekend dat de aangevraagde petroleuinkaarten binnen enkele dagen aan de aanvragers zullen toegezonden worden De secretarie geeft aan eiken kleinhandelaar of leurder opgaaf van de namen der personen, die van hem petroleum wenscben te betrekken. Op bon no. 1 van de petroleomkearfen kan van 15 tof en 31 dezer 2 liter petroleum verkregen worden by den op de kaarten vermelden klein handelaar. Tholen, den 10 October 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid on Handel heeft ingetrokken alle beschikkingen, vóór 1 October 1917 vastgesteld in verband met de distributie van theo en koffie, met uitzondering van de beschikking van 14 Septr. 1917 houdende verbod van vermenging van thee en koffie met vreemde beslanddeelen dat die Minister eene nieuwe distributieregeling voor thee ett koffie vastgesteld heeft, waaraan hot volgende ontleend is Kr wordt ingesteld het Rijksdistributiekantoor voor thee en koffie, na te r.oejnen T. K. D. Ieder, die handel drijft in thee of koffie is ge houden nauwkeurig aanteekening te doen van zijne voorraden van ieder dier goederen, van de aflevering uit die voorraden en van aanvalling van die voor raden hij is verplicht deze aanleekoningen ter be schikking te houden van het T. K. D. De Minister van Landbouw, Nijvorheid en Handel stelt de prijzen vast togen welke thee en koffie in den klein- en tusschenhandel, en zoo noodig ook in den groothandel ten hoogste zullen mogen wordon vorkocht. Van Rijkswege worden ter uitreiking door de Gemeentebesturen thee en koffiedistributiekaarten beschikbaar gesteld voor ieder hoofd der bevolking, personen die op 1 October 1917 den leeftijd van 16 jaar niet hebben bereikt, niet mede gerekend. Gemeentebesturen, als in het voorgaande lid be- bedoeld, zijn gemachtigd de hun toegezonden kaarten uit te reiken overeenkomstig regelen door ieder dier besturen naar eigen goedvinden te stellen. Die de regelen kunnen voorschrijven dat daar mede strijdige handelingen kunnen leiden tot in trekking van de kaart. Iedere kaart is voorzien van een aantal afscheur- bare bons. Ten aanzien van iederen bon zal telkenmale tijdig worden bekend gemaakt gedurende welk tydvakhij geldig is en welke hoeveelheid thee of koffie dnar- tegon kan worden verkocht en afgeleverd. Verkoop en aflevering van thee of koffie aan vorbruikers is slechts geoorloofd tegen in outvangst- neraing van eene bon, overeenkomstig het bepaalde in het 2e lid van artikol 5 voor die verkoop en aflevering geldig verklaard. Verkoop en aflevering van thee en koffie aan een detaillist is slechts geoorloofd tegen in ontvangst- noming van de bóns welke die de'aillist van vorbruikers ontving. Voor iederen bon zal den detaillist ten hoogste een gelijke hoeveelheid thee of koffie worden afge leverd als daarop aan den vorbruiker werd afgeleverd, j tonzy daarvoor door den Minister van Landbouw, Nijverheid cu Handel een andere hoeveelheid is vastgesteld. De verkoop en aflevering van thee en koffie als drank in hotels, café's restaurants, wachtkamers, kajuiten on dergelijke, blijft toegestaan, nochtans onder deze beperking, dat die verkoop en aflevering niet anders mag geschieden dan per kop. De verkoop en aflevering van thee en koffie aan inrichtingen als bedoeld in het voorgaande lid zal niet mogeu geschieden dan tot zoodanige hoeveel- heden als waarvoor vooral een machtiging van het T, K. 1). is verkregen Voor de aflevoring van theo en koffie aan in richtingen als bovenbedoeld worden extra distributie- kosten 'geheven tot een bedrag van 25 cent per l/2 K.G. thee on 12l/2 ceut per l/2 K.G. kolfie. De vorkooper kan deze kosten op den koopor ver halen. De verkooper is verplicht tot toezending van deze extra distributiekosten aan het T. K. D., ver gezeld van do desbetreffende machtigingen, een en ander vermeld op den bij te voegen verzamelstant. De verkoop en aflevering van thee en koffie aan werkgevers die gewoon waren theo of koffie koste loos aan hun personeel te verstrekken, blijft voor- loopig toegestaan tot zoodanige hoeveelheden als waarvoor vooraf oen machtiging van het T. K. D. is verkregen. Het verwerken van thee en koffie in of vooreen bedrijf is slechts geoorloofd op door het T. K. D. te bepalen voorwaarden aan hen, die bij het T. K. D. zijn ingosohrevcn als fabrikanten. Voor de toepassing van deze rogeling wordt onder koffie tevehs verstaan koffie-exlract, afgeleverd door fabrikanten die door het T K. D. als zoodanig zijn erkend en met dien verstande dat 0.1 K.G. gebrando koffie wordt gelijk gesteld met 2 dL. koffie-exlract. Onverminderd do strafbedreiging van de Distri- butiewet 1916 voor zoover die van toepassing is, zal overtreding van.de voorschriften dezer regeling, en vorkoop, aflevering, koop of iu on'vaugstnoming van thee of koffie in strijd met hetgeen in deze regoling wordt bepaald, tijdelijk of voor goed tot uitsluiting van de distributie of intrekking dor kaart kunnen leiden. Ieder die handel dryft in thee of koffie is ver plicht het T. K. D. of wie zich zal legitimeeren als door dat kantoor tczijn gezonden toe te laten tol maga zijnen, opslagplaatsen e. d., inzage te geven van boekhouding en verder alle gewenschte onderzoek toe te laleu en daarbij voor zoover noodig behulp zaam te zijn. Vervolgens maakt de Burgemees'er voornoemd de volgende beschikkingen bekend De Minister van landbouw, Nijverheid en Handel, Heeft goedgevonden vast te stellen le. Maximumprijzen voor thee en koffie. Tus8chenhandelprys d.i. de prijs aan detaillisten in rekening te brengen. Thoo f 1.121/2 per l/2 kI.G. los, n 1.20 netto verpakt in hoe veelheden van 0,25 K.G. of minder. Kleinhandelprijs f 1 40 per l/2 K.G. Koffie f 0.351/2 per l/2 K.G. los, 11 0.87!/2 a n netto verpakt. Kleinhandolprijs f 1.por l/2 K.G. Koffie extract bevattende ten minste 80 0L koffie fO.10 per dL., excl. flesch. Kleinhandelprijs f0.15 der dL., excl. flesch. 2e ten aanzien van vorenbedoelde prijzen te be palen (lat vorenstaande tusschenhandelprijzen zijn gesteld met inbègrip van distributiekosten en emballage en lovering franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer. dat onder de tusschenhandelprijzen voor thee bovendien zijn inbegrepen alle rechten en kosten van inklaring. dat koffie-extract bevattende minder dan 80 0/Q koffie, niet zal mogen worden afgeleverd. dat de fleSch, waarin koffie-extract wordt verkocht tegen kostenden prijs mag worden berekend en tegen dienzelhlen prijs, mits onbeschadigd, moet worden teruggenomen. Deze beschikking treedt in werking op 13 Octo ber 1917. De Minister vanTandbouw, Nijverheid en Handel, Heeft goedgevonden te bepalen le. De leveranciers] van thee en koffie aan de taillisten zullen in het tijdvak van 15 tot en met 25 October 1917 aan detaillisten thee en koffie mogen afleveren en wel per lichaam eener brood kaart, wolke geldig was voor de 28e week, hun door eenen detaillist over te leggen 0,05 K.G. thee of 0,2 K.6. koffie naar keuze van dien detaillist. 2e. do onder le bedoelde leveranciers zenden de aldus in ontvangst genomen broodkaarten vóór den 5den November 1917 aan het T. K. D. onder bij- Voeging van oen vorzamolslaat, vermeldende hel aantal van iederen detaillist ontvangen kaarten en do naar aanleiding daarvan afgeleverde hoeveelheid thee of koffie 3o. Bij de inzending ingevolge het bepaalde onder 2e worden de ingevolge de beschikking van 22 September 1917 no. 665, Afd. crisiszaken Bureau A Z verschuldigdo distributiekosten niet bijgevoegd, zullende deze worden opgenomen in don aanslag bedoeld in art 1 7de lid der disiribu'ieregeling van 5 Oct. 1917, Afd. Crisiszaken 110. 808 B, Bureau A 'L. 4e. Deze beschiklAng treedt in werking op 13 October 1917. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen Het is verboden ruwe koffie te verkoopen en af te leveren. Het is verboden thee te verkoopen en af te leve ren. Dit verbod is nier van toepassing op verkoop en aflevoring van thee door pakkers en tusschen- haudelaren aan de detaillisten en door detaillisten aan verbruiken, voor zoover deze verkoop en afleveiing plaats vinden overeenkomstig hetgeen in de Ier zake dienende beschikkingen is voorgeschreven. Van het verbod onder 1 cn 2 geóteid kan ont heffing worden verleend door het Ryksdistributie- kantoor voor theo en koffie, (T. K. D) welk kantoor san die on'heffing voorwaarden kan verbinden. Tholen, den 8 October 1917. De Burgemeester van Tholen maakt de navolgende maximumprijzen bekend voor zand- en veenaardappelen Eigenheimers, Groninger kronen, Roode Stars en daarmede gelyk te stellen soorten grootbandelprijs f 3.55 per 100 K.G., tusschen- bandelprys f4.per 100 K.G., kleinhandelprijs 5l/2 cent per KG. voor k lei-aardappelen Borgers ol Eigenheimers en Industries grootbandelprys 14.55 per 100 K.G., tasschen- bandelprijs I 5.per 100 K.G. kleinhandelprijs 61/2 cent per K.G. Tholen, 10 Oct. 1917. De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd legen Dinsdag den 18 October 1917, des namiddags te 21/2 ure. Punten van behandeling: le. Ingekomen stukken. 2e. Bepaling gasprys. 3e. Bouw voor woningen. Tbolen, den 12 October 1917. SUIKERDISTRIBUTIE. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel onder dagteekening van 18 September 1917 een nieuwe legeling heeft vastgesteld betreffende de dis tributie van suiker. Inschrijving als tusschenhandelaar of als winkeliêr. Volgens deze regeling is de handel in suiker onder anderen aan tusschenhandelaars en winkeliers alleen geoorloofd als zij by het soikerdistributiekantoor als tusschenhandelaar ol als winkelier zijn ingeschreven. Het bestuur der suikervereeniging bepaalt voor ieder tusschenhandelaar en ieder winkelier hoeveel suiker hy ten hoogste mag omzetten. In byzoudere omstandigheden kan hierin wyziging worden gebracht. Van deze boeveelheid wordt don betrokkenen'medc- deeling gedaan. Het is aan ingeschrevenen verboden bestel biljetten ter goedkeuring aan te bieden boven de voor hen vastgestelde boeveelheid. Van de beslis.-ing van het beslunr kan in beroep worden gekomen by de Rijkscommissie van toezicht op de suikervereeniging. Optreden als tusschenhandelaar en als winkelier gelyktijdig. Het is verboden tegelyk als tu.-scbenhandelaar en als winkelier in suiker op te treden. Hiervan kan echter ontheffing worden verleend. De ontheffing kan worden verleend op door belanghebbende tot de Bykscommissie van toezicht op suikervereeniging te richten ve-z< ek. Van de beslisssing der Rijkscom missie van toezicht slaat beroep open op den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel. Aflevering van suiker aan winkeliers. De tusscbecbandelaar mag aan den winkelier sui- eer alleen afleveren op een beslelkaart van den win kelier. Alle bestellingen van winkeliers moeten door plaatsing op de kaart van het gemeentestempel zyn goedgekeurd. Besteikaarten zijn ten kantore van het levensmiddelenbedryf verkrijgbaar. Aflevering van suiker aan industrieën. Industrieën, die suiker ter verwerking in haar be drijf wenscben, vragen bij bet suikurdistributiekantoor een leveringsbew jjs voor het gewenschte quantum aan. Alle verwerkers van suiker dienen voortaan hun aauvraagbiljet voor de ontvangst van suiker, volgens door het suikerdistributiekantoor vastgesteld model, niet meer aan den Burgemeester, doch aan genoemd kantoor, Ier goedkeuring in te zenden. Alleen op een door het suikerdisiributiekantoor goedgekeurd leveringsbewys mag aan industrieön worden geleverd. By overtreding van deze bepaling zal de daaruit ontstane fiaanciëeie schade op den leverancier worden verhaald, onverminderd de verdere straffen. Voor de afgifte van een leveringslrewys is de in dustrieel by vooruitbetaling aan het soikerdistributie kantoor een bedrag verschuldigd. Alleen bedragen van f 15 of ve lvouden daarvan worden aanvaard. Hel verdient aanbeveling het be drag voor een- maand-verbruik vooruit te storten, terwyl dan in mindering dawrvan successievelijk aan vragen om leveringsbewyzen ter goedkeuring kunnen worden ingezonden. Tholen, 8 October 1917. De Burgemeester van Tbolen maakt bekend, dat in de week van 14 Oct.20 Oct. 1917 gebruik kunnen worden de volgende coupons voor de rant soeneering van levensmiddelen voor gort no. 18, voor ryst no. 23, voor bak- en braadvet no. 17, voor varkensvleescb no. 23 en 24. voor zeep no. 20. Tholen, deo 12 October 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Nadat de Engelschen verschillende mislukte pogingen in het werk hebben gesteld om aan het Engelsc'üe front in Vlaanderen een iliaken slag te slaan, zijn eensklaps Dinsdag de Engel schen en Franschen op verschillende punten tot een nieuw verwoed offensief overgegaan. En de berichten laten zien dat dit met succes is ge schied. De Franschen veroverden na over Parrenbeek •Broek te zijn getrokken, vijandelijke verdedi gingswerken over een front van 2500 M. en een gemiddelde diepte van 2000 M., waaronder de dorpen St Jean, Mangelaere en Veldhoek, alsmede een groot aantal hoeven en blokhuizen. Zij bereikten den Zuidelijken zoom van het Jhont hulzerbosch Meer dan 1000 gevangenen werden gemaakt. Tegenaanvallen van krachtige Duitsche reserves werden afgeslagen. Trouwens was de strijd van de vorige week ook niet zonder belangrijke resultaten gebleven Diet zoozeer in ni'gestreklhefd van terrein als wel door de beteekenis van bet veroverde grondgebied. De op de aanvallen gevolgde tegen aanvallen der Duitschers hebben wel tot resul taat gehad dat een deel van bet veroverde weer dojr heü werd teruggewonnen maar het belang rijkste deel van het veroverde hebben de Eu- gelschen behouden. Daartoe behoort in de eerste plaats bt t dorp Poelcapeile, dat grootendeels in Engelscbe handen is. Dit dorp is van beteekenis ten opzichte van den heuvelrug van Paeschendale. Daarom is het deD Engelschen feitelijk te deen, omdat achter dien heuvelrug de vlakte begiut. De verovering van den heuvelrug is naar vrij algemeen wordt geloofd het uiterste doel van het Engelsche offensief van dit jaar. Het vol gende jaar, als ook de Amerikanen hulptroepen zullen kunnen leveren, zou dan de strijd op de vlakte beginnen, waar de weerstand der Duit schers niet zoo taai kan zijn als iu het meer heuvelachtige terrein. Door de Duitschers nog meer naar achteren te dringen zal men er ein delijk in slagen de Yserline te forceeren. Niet door een frontaanval maar door eeD omtrekkende beweging van het zuiden uit. Eerlij is was de inundatie aan de Yser de redding van het Bel gische en Engelsche leger, de redding ook van Calais. Maar sedert zijn de bordjes verhangen en de offensieve beweging gaat nu van den anderen kant uit. Voor Bdgen, Franschen en Engelsehen vormt na de Yscr-inundatie een ernstige belemmering voor den opmarsch. De frontaauval is vrijwel hopeloos en daarom wordt getracht de Duitschers door omtrekking van de Yser te verdringen. Dat zou de bevrijding van dit deel van Vlaanderen bettekenen eu tevens

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1