ïïbHW, pwijfl m de tielanpo van oesterteelt, landhoef, enz. No. 1697 Zaterdag 6 October 1917. Vier en dertigste jaargang. EN DE OORLOG IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Pr ja per kwartaal f 0,65 met Qeïllostreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post fl,175. Voor het bnitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezontan stukken, «nz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h e I e n el véór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lereeke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tblkt. Intkrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. De Burgemeester der gemeente Tholeo maakt be kend, dat de geldigheidsdonr der broodkaarten van het 8e ijjdvak van 4 weken is bepaald als volgt 29e week van 5 t/m 15 October. 30e week van 16 t/m 26 October. 31e week van 27 October t/m 6 November. 32e week van 7 November t/m 17 November. Tholeo, October 1917. Verbod voederen aardappelen aan het vee. Do Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat het vervoederen aan het vee van voor de consumptie geschikte aardappelen, met uit zondering van zoogenaamd kriel, verboden is. Tholen, 29 September 1917. MAXIMUMPRIJZEN BESSENSAP. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bjj beschikking van 18 September 1917 het volgende heelt bepaald a. de aflevering en het daarmede verbandhoudend vervoer van bessensap met een extractgehalte van minder dan 8 pet. is verboden b. voor bessensap met een extractgehalte van 8 pet. of meer worden vastgesteld de volgende maxi mumprijzen Prgs van 1flesch bessensap door den fabrikant franco laatste spoor ol veer af te leveren aan den winkelierf 0,38. taem vau l/2 flesch0,20. l'rjjjs van 1/j flesch voor den consument 0,45. Idem l/j flesch0,23. Als staangeld voor de flesch mag door den ver- kooper ten boogste 8 cent worden gerekend, welk bedrag bjj franco teruggave moet worden gerestitueerd. De winkelier zal aan den consument geen kosten van thuisbezorging in rekéning mogen brengen of hem den aankoop van andere artikelen als voorwaarde opleggen. Tholen, 29 September 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 7 Oct.13Qct. 1917 gebruik kunnen worden de volgende coupons voor de rant- sueneering van levensmiddelen ▼oor varkensvleesch no. 21 en 22. voor rjjst no. 22, voor zeep no. 19. Tholen, den 5 October 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat eene distributieregeling voor petroleum is vastgesteld, waarin onder andere ia bepaald Er worden petrolenmkaarten door hel Gemeente bestuur uitgegeven. Iedere kaart is voorzien vau een aantal genum merde bons. Van iedere bon wordt door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel do geldigheidsduur bepaald op iederen bon kan tijdens zjjn geldigheids duur de aflevering worden verzocht van een door den Minister te bepalen hoeveelheid petroleum. Voor de ontvangst van een petroleum-distributiekaart komen alleen in aanmerking hooiden van gezinnen, die in het door dat gezin bewoonde perceel of perceelsgedeelte noch eenig gas noch electriciteil voor verlicbtings- ol kookdoeleinden kunnen bezigen, en niet zelve oorzaak zjjn geweest dat zjj van overheidswege van bedoeld gebruik zijn uitgesloten schippers, die op schepen wonen, en voot kunst licht noch eenig gas noch electriciteil kannen bezigen. Het verzoek om voor uitreiking van een petroleum- distributiekaart in aanmerking te komen, wordt door belanghebbende gericht tot het Gemeentebestuur, onder opgave van zjjn gewonen leverancier. Laatst bedoelde opgave wordt niet gedaan door schippers. Ieder, wien een petroleum-distribntiekaart is uit gereikt, is verplicht, deze bjj het gemeentebestuur in te leveren, zoodra bjj niet langer voldoet aan de vereischten voor uitreiking, gesteld in het eerste lid van dit artikel. De petroleum-distributieks'.art staat op naam van den aanvrager en is uitsluitend ten dienste van diens gezin. Zjj mag niet door of voor anderen gebruikt worden, op straffe van intrekking. Tholen, den 4 October 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. den Rijkskanselier en Staatssecretaris Von Kühl- mann. Het blad schrijft„Voor vandaag was de rede voering van den Doitschen Rijkskanselier in het hoofdcomité van den Rijksdag aangekondigd en men veronderstelde, dat hier op een of andere wijze de weg zou worden geell'end voor een out- wikkeling naar den vrede, dat hier een woord gesproken zou worden, om datgene, wat men dadelijk had moeten, zeggen maar wat men klaar blijkelijk in het officieele antwoord aan den Pansniet mocht zeggeD, aan den tegenstander te verstaan te geven. Maar iedere hoop, die men op dezeo Dr. Michaelis vestigt, is een vergissing. Het ontbreekt dien man aan alle warmte, aan alle persoonlijkheid. Alles komt er zoo houterig en stijf uit, dat zijn redevoering als van teroren tot onvruchtbaarheid is veroordeeld. De Staatssecretaris, die daarna sprak, en die, wat zijn aandeel betreft, ook niet veel anders gaf als dichterlijke phrasen, sprak er vaD, dat men met het antwoord aan den Paus een at mosfeer had willen scheppen, die gunstig voor vredesonderhandelingen zoo zijn, maar hoe moet deze goede atmosfeer ontstaan, als de Rijks kanselier in de eerste plaats «voorloopig* weigert onze oorlogsdoeleinden nader te preciseeren en daarna breedvoerig uiteenzet, dat Duitschland wat de beslissing over België betreft vrij is en door geen enkel besluit gebonden. Gezien de jammerlijke wijze, waarop de Doitsche politiek tegenwoordig is ingericht, is het natuurlijk ook mogelijk, dat de Heer Michaelis alleen de be doeling had, hiermede een opmerking te maken, die den all-Dnitschers welgevallig zou zijn. Immers wij kunnen niet gelooven, dat met dit onderstreepen van de «vrijheid" om ook te be sluiten tot het behond van België, een werke lijke bedoeling om te annexeeren gemeend kan zijn, Dan zouden immers alle verzekeringen, dat men bereid zou zijn tot een voor allen eervollen vrede op zich zelf al bedrog zijn. Maar als dit niet bedoeld is, dan moet toch nu eenmaal België de hoeksteen van alles is geworden, deze dubbelz nnige opmerking, dat spelen met annexatie hoogst ongunstig werken, zelfs de geringe mo gelijkheid, die op dit oogenblik voor vredes onderhandelingen bestaat wegnemen. Men heeft immers al zoo dikwijls den iudruk gehad, dat Duitschland, wanneer het een halve schrede naar den vrede heeft gedaan, dadelijk weer een heele schrede teruggaatiedere keer wanneer er een verstandige uiting halverwege is gedaan, begint de «Kriegshelze-* weer en het gevolg is onver mijdelijk het terugwijken van de besiieseude factoren. Het maakt den indruk alsof uitingen voor den vrede niet anders zijn als het alibi dat men om de volksmassa's gerust te stellen, en vooral om de socialisten tot zwijgen te brengen, niet ontberen kan, maar dat achter deze boudiDg toch een heel andere bedoeling, waartoe men inwendig besloten is, verborgen ligt. In ieder geval is het zeker, dat heden de mogelijkheid bestond iets voor deu vrede te doen, maar dat deze koude redevo ringen eerder be- teekenen een zich afwenden van datgene, waar naar in de Antwoordnota aan den Pans gestreefd had moeten worden. Als het befaamde Hoofd comité ook deze redevoeringen vertrouwelijk had behandeld, dan zon inderdaad niets van waarde aan de wereld onthouden zijn geworden Bij de meerderheid van den Rijksdag beerscht zooals bekend is het streven om de redevoeringen van Dr. Michaelis door interpretaties te maken tot pogingen naar een vrede door onderhandeling, maar het zou wellicht nuttiger zijn eeo9 een hartig woord te spreken, een flink „neen" tegen den oorlog te doen hooren, want dat zou meer helpen dan, mede te werken aaneen meerderheid die klaarblijkelijk niet in staat is te handelen. EEN OORDEEL UIT WEENEN OVER DE LAATSTE REDE VAN DEN RIJKSKANSELIER. De „Arbeiter Zeitung" uit Weenen van 29 Sept. 11. bespreekt in een hoofdartikel, getiteld «Verkeerde Taal', de laatste redevoeringen van De gebeurtenissen aan de fronten openen nog steeds geen nienwe nitzichten, al is er de laatste dagen weer hevig gestreden Vooral de Duitschers zijn de laatste week op het Westfront bizonder actief, wellicht in verband met den zevenstigsten verjaardag van, wel niet den oppersten Krijgheer maar toch den daaropvolgendeD, n.l. veldmaar schalk van Hindenburg. Dit feit is Dinsdag door geheel Dnitschland gevierd en herdacht, en zelfs de Keizer is persoonlijk aan het tront geweest om den grjjzen veldmaarschalk gelnk te wenschen. Woensdag reeds in de vroegte verscheen de Keizer in het groote hoofdkwartier om Hinden burg geluk te wenschen en dezen een buste van den Keizer en sndere onderscheidingen aan te te bieden. In het gebouw van den generalen staf werd Hindenbnrg toegesproken door den kwartiermeester-generaal Ludendorf, waarbij alle stafofficieren aanwezig waren. Hindenburg dankte en voerde ook het woord tot deputaties van oud-strijders en andere corporaties. In zijn speech zeidc de jarige o.a. dat het hem heden een groote vreugde was zich ééu te weten met het geheele Duitsche volk in den wil tot en het vertrouwen in de overwinning. Ook sprak hij met groote waardeering over de prestaties van het leger en de tehui8geblevenen. Hij stelde „uit oud, trouw soldatenhart" een hoera in op den keizer. Inmiddels is, zooals we schreven de verjaardag overal in het rijk gevierd. Er was op verzoek van Hindenbnrg, met het oog op de ernstige tijdsomstandigheden, afgezien van luidruchtige feesten, maar niettemin werd er in tal van ver gaderingen uitting gegeven aan 's volks liefde voor den veldoverste. Telegrammen in dien geest werden gezonden aan den Keizer en aan Hindenbnrg. Te Berlijn kwam bij het groote Hindenburg-beeld bij de Overwinningszuil een groote manigte bijeen, terwijl boven Tiergar- ten en binnenstad vele vliegers zich bewogen. Om vijf uur hield hof-predikant Döring daar een rede. Later op den avond vonden in het Circus Bosch, in de groote zaal van de Philhar monic en elders groote bijeenkomsten plaats. O*, al was het propvol. In vele kerken werden bijzondere diensten gehouden. Aan het Westerfront hebben de Duitschers voor de zooveelste keer weer eens een pogiog gedaan om den vijand eens flink te kloppen Volgens het Duitsche morgeDbericht van Maan dag was de artilleriestrijd in Vlaanderen, aan de kust en in den boog van Yperen zeer sterk, hetgeen ook het Engelsche morgenbericht ge tuigt. Hetzelfde relaas vindt men ook in bet Duitsche avondbericht, dat tevens spreekt van levendige artillerie-actie voor Verdun. Ook het Fransche middag bericht vermeldt geschut-bedrij vigheid op eeuige punten van het Aisne-front, terwijl in Champagne Fransche afdeelingen Duit sche linies binoendrongeu ten noorden van Ville sur Tourbe en met gevangenen terugkeerden, hetgeen het Duitsche communiqué beweert van de Duitschers ten zuiden van Forges, waarom trent het Fransche bericht meldt, dat de Duit schers daar werden teruggedreven door het Fran sche vuur. Op de beide Maasoevers was hevige artillerie-actie, vooral tusschen de Maas en Be- zouvaux. Volgeus de berichten van Dinsdag was de artilleriestrijd aan het Vlaamsche front zeer hevig, hetgeen ook het Duitsche avondbericht getuigt. Het Engelsche morgenbericht meldt, dat in den vorigen nacht de vijand 5 aanvallen heeft gedaan op het nieuwe front tusschen den weg Yperen Meeuen en noordelijk van het Polygoonbosch, terwijl een andere aanval ten zuiden van den weg YperenRoesselaere en Zonnebeke geen succes badde Engelschen verloren enkel twee kleine vooruitgeschoven punten. Maar al die zes aanvallen leverden geen voordeel op. En het Fransche bericht van dien dag maakt melding van een levendige geschnt-actie op hel geheele Aisne-front; twee overvallen der Duitschers, een benoorden Braye en Laonnais, de andere bij Ailles leverden niets op. Ook aan den rechter oever van de Maas was er geschutstrijd, van SamogDeox af tot Bezouvanx, in het vak van Beaumont vielen de Duitschers tot tweemaal toe de Fransche loopgraven vergeefs aan. Een later bericht der Duitschers van Woens dag deelde echter mee Op den O. Maasoever gelukte het gisteren aan Wurtembergsche troepen de N. helling van heuvel 344 ten O. van Samagnenx en de Fran sche loopgraven over 1200 M. breedte stormen derhand te nemen, talrijke tegenaanvallen werden afgeslagen. Wij maakten 150 gevangenen. Van Fr&Dsche zijde wordt dit Duitsche succes bevestigd. De Engelschen hebben weer eens opgeteld hoeveel gevangenen ze gedurende Sept. hebben genomen en hoe groot de gemaakte buit wel is. Ze sommen op 5296 gevangenen, waaronder 146 officieren, 11 kanonnen, w.o. 3 zware, 57 loopgraaf mortieren en 377 machinegeweren. Aan het Zuiderfront, zoo meldt het Italiaansche communiqué, hebben de Italianen met een zchielijkeo sproDg, die ten volle slaagde, hun linie tus3chen de Sella di Dol en de noordelijke hellingen van den San Gabriele verbeterd, waarb\j zij 8 officieren en 216 man gevaDgen namen en eenige machinegeweren vermeesterden, terwijl de stelling versterkt werd en in hel bezit der Italianen bleef, ondanks de vele Oosten- rijksche tegenaanvallen. Het aantal gevangenen, gemaakt tijdens het offensief der laatste drie dagen, be'roeg 2019 man, onder wie 69 officieren. Het Oostenrijksch communiqué spreekt van een verslapping van de Italiaauscbe infanterie-aanvallen bij Podlaka, Van het Ooster- en Rumeensche front een Russisch communiqué, meldend, dat in de richting van Riga in de streek van het dorp Spitali vijandelijke posten zijn ternggedreveD. Een ander bericht meldt, dat de Russen een mijl vorderden ju de streek van Riga, in het vak van Spitali. Omtrent den strijd buiten Europa komen de belangrijkste berichten van het- front in Mesopo tamia. Hel desbetreffende Engelsche bericht luidt De Engelschen hebben Vrijdag de vooruitge schoven stelling van Moeajaid, 6500 M. ten oosten van Ramadieh aangevallen. Na den rug van Moesjaid bezet te hebben, vielen wij de hoofdstellingen in de streek van Ramadieh uit het zuidoosten aan. Intusschen maakte de ruiterij een wijde beweging in westelijke richting om de stad heen Na een dag lang zwaar vechtens werden de hoofdstellingen vermeesterd die Ra madieh in het oo9ten, zuidoosten en zuiden op eeu afstand van 3200 M. van de stad omgeven. De ruiterij voltooide het cordon te land om de stad heen, terwijl de Euphraat ten N. van de stad stroomt. De vijand trachtte 's nachts in Westelijke richting door te breken, maar de ruiterij sneed hem den weg af. De aanval werd Zaterdag bij het aanbreken van den dag hervat. Tegen 9 uur gaf de vijand zich overal over. Tot den buit behooren kanonnen, wapenen, schietvoorraad, veel materieel, verscheidene dui zenden gevangenen, o. w. Achmed bey en zijn staf. De vijand werd volkomen overrompeld. Vrijwel het geheele garnizoen van Ramadieh viel in onze handen. De troepen toonden groote dapperheid en vastberadenheid in moeilijke om standigheden. Nader berichten melden dat de Engelschen 13000 gevangenen hebben gemaakt. Maar dit cijfer is nog niet officieel vastge steld, gelijk blijkt uit het volgende bericht van het Engelsche War Office Wegens de uitge- gestrektheid van het gebied waar het gevecht van Ramadieh plaats had, is het voor het oogen blik nog onmogelijk een definitieve volledige lijst te geven vac gevangenen en buit. Wel kan reeds worden gemeld, dat er 13 kanonnen en 12 machinegeweren genomen zijn, dat c.a. 200 Turken gedood en begraven zijn, terwijl ODgeveer 600 gewonde en 3200 onge- wonde gevangenen iu banden der Engelschen vielen. Onder de laatsten bevinden zich 200 officieren. Ook in de lucht is er nogal bedrijvigheid geweest. Door Fransche vliegers werd Stntgart gebombarbeerd. Er werden 300 K.G. bommen op de stad geworpen. Verder meldeu Engelsche berichten dat in den nachten vau Zaterdag op Zondag weer aanvallen op Londen plaats hebben gehad. Bij dien van Zaterdag werden 11 personen gedood en 82 gewond, terwijl het communiqué van gisteren mededeelt dat tusschen 6 uur 40 minuten en 8 uur gistereoavoud twee groepen vliegtuigen de kust van Keut en Essex passeerden, en Londen naderden waarvan er slechts 4 h 5 de stad bereikten, die bommen wierpen het aantal slachtoffers bedraagt 9 dooden ea 42 ge wonden. Een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Zaterdagnacht hebben onze marioevliegtuigen met goed gevolg verscheidene tonnen bommen geworpen op de sluizen van Zeebrugge, de vlieg kampen te St. Denis Wettrem en Turnhout en en op arbeiderstreioen te Brugge. In het vliegkamp te St.Denis Wettrem brak een groote brand uit. Onze pratouilles vernielden twee vijandelijke vliegtuigen; een werd stuur loos tot dalen gebracht Al onze vliegtuigen zijn behouden terug. Ook hebben er luchtgevechten plaats gehad boven ons gebied. Er werdeu bommen geworpen op Sluis. Zie voor de nadere bizouderheden elders in ons blad.) Volgens Duitsche niet officieele berichten it

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1