nittlil pwijd aan ie belanpa rao sestertii laiibeof, eoi No. 1(596 Zaterdag 29 September 1917. Vier en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG lERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco per post f 1,176. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T hol en of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lereeke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tklrj. Intbrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. MILITIE. Zitting van den Militieraad. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de zitting van den Militieraad voor de ingeschreve nen voor de militie, lichting 1918, dezer gemeente zal plaat9 hebben te Middelburg in het stadhuis, op Maandag 29 October 1917, des namiddags te 2 uur. In deze zitting wotdt uitspraak gedaan omtrent vrijstelling wegens lo. eigen vrjjwilligen dienst; 2o. broederdienst 3o. aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders waaromtrent eerder geen uitspraak kou gedaan worden. Tholen, 27 September 1917. De Bargemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, in de distributieregeling voor thee en koffie de vol gende wijzigingen heelt aangebracht: lo. Artikel 4, 2e lid, zal worden gelezen 2. Hg, die overeenkomstig de bepalingen dezer regeling de lichamen van de broodkaarten in ont vangst neemt tegen aflevering van koffie en thee ver plicht zich af te dragen ten behoeve van de T. K. D. f 0,01 per lichaam eener broodkaart, goidig voor de 25e week f 0,01 voor ieder viertal lichamen van broodkaarten, geldig voor de 26e week f 0,01 voor ieder viertal lichamen van broodkaarten, geldig voor de 28e week. 2o. aan artikel 5 wordt een nieuw lid toegevoegd. 3. In bet tijdvak van 1 tot en met 4 October 1917 is iedeta verkoop en aflevering van thee en koffie verboden 3o. Aan artikel 7 wordt een nieuwe alinea toe gevoegd In het tgdvak van 5 tot en 13 October 1917 is cp overeenkomstige wjjze als werd voorgeschreven in artikel 6 dezer regeling, uitsluitend tegen in ont vangstneming van het lichaam eener broodkaart, waarop staat vermeld dat zg geldig is voor de 28e week, aan verbruikers de verkoop en aflevering geoorloofd van heUg 0,05 K.G. koffie, hetzij 0,05 K.G. thee, het eeu of het ander naai keuze van den verbruiker. 4o. Aan het slot van art. 8 wordt, in stede van,: „25e en 26e week" gelezen: 25e, 26e en 28je week." 5o. Artikel 17 zal worden gelezen: 1. In afwgking van het bepaalde in artikel 9, lje lid, zullen leveranciers, koffiebranders en theepakkers, niet anders dan nk 2 en tot en met ]JD October 1917 aan winkeliers thee en koffie mogen afleveren en w^l per lichaam eener broodkaart, geldig voor de 261e week, hetzjj 0,03 K.G. thee ol 0,05 K G. Jtoffle, onder voorwaarde dat, te zamen met die lichamen, het aan distributiekosien verschuldigde bedrag wordt toegezonden. 2. De aflevering' van koffie en thee aan detaillisten tegen inlevering van door dezen van verbruikers tegen verkoop van thee en koffie ingenomen lichamen van broodkaarten der 28e week is, behoudens nadere voorziening verboden. Tholen, 2b September 1917. Hij kreeg nul op 't request. De minister Cort van der Linden antwoordde wel op de eerste vraag, nam. dat niet één maar drie ministers verantwoordelijk waren die van buit. zaken van landbouw en van fiuanciën, maar omtrent den stand der onderhandelingen wilde hij niets los laten, omdat hij dit niet in 's lands belang achtte. De heer Rutgers was daar niet mee tevre'gn en ook de heer Teenstra kon niet begrijpen waarom de minister de Kamer niet wilde in lichten en keurde het af dat het parlement niet den minsten invloed had op het overleg met het buitenland over de steenkolenvoorziening, maar het baatte niet. De minister bleef er bij, dat hij niets kon mededeelen zoolang de onder handelingen niet wareu afgeloopen. De heer Rutgers stelde ten slotte een motie voor om de iuterpellatie te schorsen en uit te stellen tot de regeering kan antwoorden doch deze werd met groote meerderheid verworpen. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 30 Sept.6 Oct. 1917 gebruik kunnen worden de volgende coupons voor de rant soeneering van levensmiddelen voor rijst no. 21, voor gort no. 17, voor zeep no. ,18. Tholen, den 28 September 1917, De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. DE TWEEDE KAMER. Dat de ondervraging der regeering omtrent de handelingen over den kolenaanvoer door het Tweede Kamerlid Rutgers onbegrensd meer aandacht en belangstelling wekte dan de grond wetsherziening is een gevolg van den oorlog, die de heele wejeld met de voeten in de lucht zet. We zijn allen beducht voor de mogelijkheid dat we den aanstaanden winter kon zullen lijden en dat grijpt de groote massa veel meer aan dan de grondwetsherziening, waarvan velen het belang nog niet inzien en waaraan niemand twijfelde of zij zou bijna eenstemmig aangenomen worden, wat dan ook zoo uitkwam. De heer Rutgers deed verschillende vragen over de onderhandelingen met Duitschland en Engeland over de levering van kolen o.a. wie de verantwoordelijke minister was voor die onderhandelingen en hoever deze gevorderd waren. wond zijn. Aan het Westerfront hebben de Engelschen weder eens een poging gewaagd doch, zoo spreken de berichten het Engelsche offensief is in kracht afgenomen. Wel was volgens de Duitsche berichten vooral Zondagmiddag de geschutstrijd in Vlaan deren en trouwens ook bij Verdun, dat nog altijd een centrum is van den strijd, zeer hevig. Nu echter is blijkens de laatste berichten weer een verminderde geschutstrijd, alleen aan het Fransche gedeelte van het front stevig artillerie vuur. De Dnitsche troepen ontrukten bezuiden Beau mont aau de Franschen eenige loopgraven over 400 M. breedte en er werden in het Chaume- bosch verbitterde gevechten geleverd. Een Fransche bericht zegt dat de Franschen het bombardement ten noorden van het Chaume-bosch voorzetten en zij de Duitschers bij hun aanval tegen Fransche schansen Dabij Beaumont terugwierpen. Duitsche conmun'qué's spreken van een ge slaagden aanval bij Bézonvaux, waar 850 gevange nen werden gemaakt, Ook van de overige Europeesche fronten is niets van belang voorgevallen. Aan het Oosterfront gaat de opmarsch der Duitschers bij de Dana voort, zij hebbeD de rivier van Liwenhof tot Stockmannshof overal bereikt. Volgens het Oostenrijksche communiqué drongen ook vijandelijke patrouilles over de Zbrncz, maar zij werden teruggeslagen. In het laatst de vorige week haddeD ze nog een aardig succes te boeken. Op den linkeroever van de Duna hebben onze troepen, zoo meldt bet Duitsche berichtde Russische stellingen ten N.W. van Jacobstadt doorbroken. Tot dusver werden meer dan dui- zende gevangenen en verscheiden stukken geschut als buit opgegeven. Een nader bericht deelde nog mede dat de buit te Jacobstad binnengebracht, bestaat nil 55 kanonnen, waaronder 1 bespannen batterij en 5 zware kanonnen van 26 tot 28 cM. kaliber. Daarentegen weel het Russisch communiqué van een succes te gewagen in de richting van Riga in de streek bezuiden den weg naar Pskoff. Hier gingen de Russische afdeelingen tot een aanval over en bezetten een sector der vijande lijke stelllingen op bet front van Siltsemalk een werst ten noordoosten van Spitali, waarbij de Duitschers 400 dooden achterlieten, terwijl de Russen 60 man gevangen namen en 10 machine geweren bemachtigden. De leider van den Rus- sischen aanval, generaal SokmlofF, werd door een granaatscherf aan het hoofd gewond. Ook hebben de Russen hnnne stellingen versterkt bij Jacob stadt aan den rechteroever van de Duna. Van het Rumeensche front meldt het Duitsche be richt, dat er in de bergen noordwestelijk van Focsani en aan de Sereth hevige artillerie-strijd was, terwijl het station van Galatz met succes beschoten werd. Het Russische bericht spreekt van twee vergeefsche aanvallen bij het dorp Munsek. Over een vliegeraanval op de Engelsche Oost kust en Londen, melden Engelsche berichten k Vijandelijke luchtstrijdkrachten vielen ten Z. O. van Engeland aan. Zij kwamen op verschillende punten Kent en Essex binnen en deden de Theems volgend een aanval op Londen, waar bommen geworpen zijn. Zes personen zijn gedood van ongeveer 20 is aangegeven dat zij ge- Zeppelins hebben een aanval gedaan op de kust van Lincolnshire en Yorkshire. De raid dudrde bij het afzenden van dit telegram (half twee 's nachts) nog voort. Bijzonderheden ont breken nog. Van de vrede schynt nog niet veel te zullen komen. De antwoorden der regeeringen der oor logvoerende landen op de Pauselijke nota zijn van dien aard dat wij geen hooggestemde ver wachtingen koesteren ten opzichte van een spoe dig komenden vrede. Wel gaan de antwoorden der centralen in groote 1 ijoemet het voorstel mee, doch in de détails zijn ze uiterst vaag en oovendien in het andere kamp, bij de entente mogendheden, wenscht men nog geen vrede, tenzij Duitschland het hoofd buigt en de vlag strijkt voor zijn vijanden, dus zich overgeeft op genade. UITLOTINGEN PROVINCIE ZEELAND. In onderstaande geldleeningen ten laste der Provincie Zeeland, zijn door Ged. Staten de daarachter geplaatste nummers uitgeloot: Leening 1889, groot f499.000 de nummers 30, 55, 61, 195, 213, 222, 257, 337, 390, 421, 429, 483 a en b, en 489 a en b. Leeniug 1898 groot f 200.000 de nummers 7, 17, 42, 44, 81, 127, 132, 143, 186 en 192. Leening 1905 groot f 245.000 de nummers 31, 36, 40, 54, 57, 76, 86, 105, 118, 148. Leening 1908 groot f 175.000 de nummers 50, 107 a en b. Leening 1909 groot f 265 000 de nummers 27, 39, 52, 90, 94, 121, 122, 147 en 170. Leening 1910 groot f 100.000 nummer 49. Leening 1911 groot f 185.000 de nummers 3, 16, 28, 44, 48, 65, 69, 98, 101, 173 a en b. Leeuing 1913 groot f105.000 de nummers 8, 39, 51, 81, 87. Leening 1914 groot f81.000 nummer 5,2. Allen aflosbaar 1 Januari 1918. Faillissementen in Nederland. Volgens medede.ehng van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 22 Sept., in Nederland uitgesproken 18 faillissementen tegen 18 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 22 Sept .1917 658 faillissementen tegenover 784 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Van onze berichtgevers. ST-M AARTENSDD K. Door een zoontje van den molenaar Zeedijk alhier werd bij de hoeve «rPlatsluis* gevonden een Duitsche ballon, ge merkt Deutscher Ballon kann vernichtet werden; .met afmetingen van 2 M. middellijn en L'/j M. hoogte. STAVENISSE. Het verkrijgen van electrisch licht alhier zal nu werkelijkheid worden. Een paar ondernemende ingezetenen hebben er vast toe besloten. Eenige machineriën zijn reeds aan gekocht of aangekomen en de rest volgt spoedig. Men heeft het plan reeds de volgende week met den aanleg te beginnen. Bijna zeker is het, dat er zeer velen zullen aansluiten want door het totale gemis, al weken lang, van petroleum, moet de gansche gemeente nu 's avonds bij een kaarslichtje zitten. En wat kan men daarbij uit voeren THOLEN De vorige week berichtten we dat tengevolge van de slechte kolen en een daardoor ontstaan verlies van ongeveer 1500jgnldeu, de gasprijs aanzienlijk moet worden verhoogd. In dien vorm was ons bericht niet geheel juist. Niet alleen door de slechte kolen doch voorname lijk dojr de hooge steenkolenprijzen 400 h 500 °/a hooger, komt men maandelijks aan genoemd verlies. Niet alleen in onze gemeente zal men veel dnurder gas hebben, reeds in andere Zeeuw- sche gemeenten is de prijs boven 20 ct, de M3. gestegen. Deze week gewerd de gascommissie de mede- deeling dat alle aanwijzing van steenkolen was ingetrokken, vandaar dat op verschillende uren van den dag de gasdruk verlaagd is en ook 's avonds te negen uur reeds verlaagden druk wordt gegeven. Waar dus blijkt dat er gas MOET i worden bespaard, achten we het niet ondienstig de winkeliers er op te wijzen dat de verordening waarbij verboden is na acht uur des avonds in de winkels gas te branden, nog steeds van kracht isdoor deze na te komen handelt men dus in het algemeen belang. We ontvingen over deze zaak een ingezonden stuk van een onzer winkeliers, die zegt steeds de verordening te hebben opgevolgd en het publiek verzoekt om toch met den bestaanden toestand rekening te willen houden. Waar ons plaats ontbreekt om het stuk in zyn geheel op te nemen en iedereen kan beseffen dat wegens de slechte kolecvoor- ziening niet genoeg kan worden bezuinigd, zal zeker een beroep op het publiek niet tevergeefs zijn om bnu inkoopen des avonds véór acht our te doen. GEMENGD NIEUWS. Neergesch den. Dinsdag werd in de Wielingen een Duitsch vliegtuig door een onzer onderzoekingsvaartuigen, neergeschoten. De inzettende seinde met zijn draadloos telegrafietoestel om hulp en wilde z(jn vliegtuig niet verlaten. Het onderzoekingsvaar tuig had eveneens om hulp geseind en weldra verscheen een torpedovaartuig van onze marine. Tegelijkertijd werden een zestal Duitsche vliegers opgemerkt en begaven zich hiervan eenige naar de gestrande vlieger, zonder twijfel om te trachten deze weg te sleepen. Een officier, waarschijnlijk de commandant van de lucbivaartafdeeling, begon te schreeuwen en te schelden op onze zeelui. De commandant van de torpedojager gaf den Duitscher te verstaan dat hij moest dalen en zich overgeven daar hij zich op Nederlaudsch gebied bevond. Daar men hieraan niet wilde voldoen opende men het vnur op de vliegers met resultaat dat de bestuurder van het vlieg tuig waariu de commandant was gezeteD, gewond werd en beslag kon worden gelegd op deze machine. Nog een der machiues werd aange- schoteu doch kon zich verwijderen. Tijdens de beschieting meende men te merken dat de Dnitsohers bommen naar onze marine vaartuigen wierpen. MeD kwam inplaats van met een met twee vliegtuigen en 4 Duitschers terug. De Duitschers schijnen aan dit lesje nog niet genoeg gehad te hebben, tenminste de kust- batterij te Cadzand nam Donderdag weder eenige Dnitsche vliegtuigen onder vuur die zich boven ons gebied bevonden. In dezen oorlog heeft de aëronautiek in letterlijken zin een hooge vlucht genomen. Men is erop uit geweest vaa het vliegtuig een ge ducht oorlogswapen te maken hetzij voor verkennings-, hetzij voor aanvals- en verwoes- tings-ioeleinden en men is daar zeer goed in geslaagd. Maar het heeft nog betere diensten bewezen en wel voor verkeersdoeleinden, nu de andere middelen van verkeer in en door dezen oorlog zoozeer mankeeren. Daarvan is nu weer ein bewijs geleverd in den vliegtocht van Turijn naar Londen, ondernomen door twee Italiaansche liegers, kapitein Lauieti en zijn helper Ponso als waarnemer. Maandagmorgen te 9 uor 38 min. Italiaanschen tijd stegen zij te Turijn op en kwamen 's middags te 2 uur 50 minuten le Londen aan, zoodat zij den geheelen afstand van 1050 K.YI. iu 7 uur 12 minuten aflegder. De route ging over Modane (Savoye), Culoz en over de Fransche linies naar Kaap Grienes (Pas de Galais) en daarna over het Kanaal. Bij den overtocht over de Alpen had het vliegtuig met hevige windvlagen, mistbankeu, regenbuien en welken te kampeD. Toen de lnchtvaarders boven de dalen waren, moesten zij door verscheidene luchtkolken. De vliegers vlogen hier op een hoogte van 10,500 voet en daarom verminderden zij van Turiju tot Cnloz hun snelheid tot nog geen 110 K.M. in het nar. Zij vlogen op een hoogte van 200 voet over het Kanaal. Toen zij daar waren, verloren zij een loodsvliegtuig, dat uitgezonden was om hnn den weg te wijzen, nit het gezicht en moesten zij den weg zonder leidsman zoeken. Laureati had een post voor de Italiaansche autoriteiten te Londen en Italiaan sche kranten van denzelfden ochtend bij zich. Voor de eerste maal in de geschiedenis werden dus de Italiaansche bladen niet alleen op den zelfden dag van hnn verschijning te Londen be steld, maar kort na den tijd van de lunch. Op het vliegveld werden de vliegers met groote

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1