DE OORLOG Ad.vsrtenti.5n. Des avonds had de prijsuitdeeding plaats. Nadat de bijeenkomst door den voorzitter Jhr. J. vau Vredenburch met een woord.van welkom, was geopend, waarbij spr. opmerkte, dat, waar de liefhebberij voor bloemen en planten alhier groot is, het te betreuren valt dat de burgerij van Tholen zoo weinig blijk geeft het streven van «Floralia* te willen steunen. Vooral geldelijke steun is hoog noodig, daar bij het uitblijven hiervan men de vereeniging zal moeten opdoeken. Spr. bracht dank aan het Dep Tholen der Mij. tot Nut van 't Algemeen voor den verleenden i steun, aan het fanfaregezelschap «Concordia" voor zijn medewerking door deu avond op te willen' luisteren met muziek, aan de keurmeesters die dp uitstekende wijze zich van hun taak hebben gekweten en aan de dames Noske en Van Vredenburch, die zich belast hebben met den aankoop van de prijzen. Hierna verzoekt spr. mevrouw Van Vreden burch de prijzen aan de prijswinnaars te willen uitreiken, waaraan deze met genoegen gevolg gaf. Prijzen behaalden le.1 Adrians van Stee, 2e. Anthonie Wage- maker, 3e. Elizabeth van den Boom, 4e. Piet Potter Adrz 5e. Corn, van Rijssel, 6e. Cornelia van Qs, 7e. Aagtje Voets, 8e. J. Quist—Geluk, 9e. Pietje Dorst, 10e. Tona Hoek, le. Lena Groehewege, 12e. Jaeoba Geluk J.Ld., 13e. Kaatje van Dijk Bd., 14e. R. van der Wege. 15e. 'Mieutje de Haan, 16e. Matth. de Haas, 17e. Mina Qoedegebure Cd., 18e. Johannes Bierens, klasse 10, 19e. E. Oelbers, 20e. Karei van Egmond, 21e. Anna Hendrikse, 22e. Dirkje Verkerke, 23e. Geertje Moelker, 24a. Jo Schoon, 25e. .Jansje van Hiele. „Concordia" luisterde den avond op met het geven, van muziek. Donderdagavond ruim negen uur bewogen zich ongeveer boven onze gemeente een tweetal vliegmachines, die zeker om zich te oriënteeren, eenige lichtseinen gaven. Hoewel ze niet hoog vlogen was de nationaliteit niet vast te stellen. Sedert Zaterdag zijn hier een tiental mili taire kommiezen gestationneerd, teneinde de smokkelarij tegen te gaan. De weldenkende bur gerij, wie dit bedrijt reeds lang een doorn in het oog was, hoopt, dat de getroffen maatregelen er toe zullen leiden om aan deze duistere prac- tijken een einde te maken. Daar de kom der gemeente buiten de linie valt wordt de burgerij geen overlast aangedaan. Naar we uit zeer goede bron vernemen, zal wegens een verlies van ongeveer f 1500 op de exploitatie der gasfabriek alhier, veroorzaakt door slechte kolen, waarschijnlijk met ingang van October de gasprijs boven 20 cent per M3. worden. Van de verschillende fronten is lotf heden weinig nieuws te melden. De Duitschers hebbeö huu offensief in Rusland niet vérder voortgezet, zoodat hier voorlpopig geen actie schijnt te worden gevoerd. Op het 'Westerfront is weder een aanval voorbereid. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt n.l. gemeld dat sedert Zondag onafgebroken roffelvuur woedt, en Woensdag, zoodanig toe nam dat ge turende den geheelen duur van den oorlog nog nimmer een dergelijk kanonvuur is gehoord. De Eugelschen melden dat ze tot het offensief zijn overgegaan en bij Ypereu belang rijke stellingen veroverden Nader nieuws ont breekt echter. In Rusland schijnt Kerenski den toestaud meester te zijn geworden, generaal Korniloff, leider vau een tegënrevolutie, heeft zich overge geven. Intus8chen is door de voorloopige regee riug de republiek uitgeroepen. De binnenland- sche toestand is echter nog bij lange na niet rustig, doch men verwacht dat de voorloopige regeering wel orde zal brengen. Ovér het antwoord van Duitschland op het vredesvoorstel van den Paus loopen verschillende lezingen. De eene lezing zegt dat Duitschland iu alle voorstellen van den Paus treedt en dus ook België zal herstellen, volgens de belofte in 1914 gedaan, andere berichten daarentegen spre ken het laatste weer tegen. Voordat dus het antwoord openbaar zal zijn gemaakt zal men wel geen zekerheid hieromtrent kunnen krijgen. Duitschland heeft echter weder de sympathie van een der neutralen, die nog wel Duitsch gezind was, verspeeld. De gezant van Duitsch land in Argentinië, graaf Luxburg, wist met medewerking van den Zweedschen gezant in dat rijk, cijfertelegrammen naar Duitschland door te zenden. De Amerikaansche regeeringsdetectieven hebben echter de afschriften van deze telegram men weten machtig te worden en hierin komt onder meer den raad aan de Duitsche regeering voor, om met het oog op goede resultaten met de duikbootoorlog de Argentijnschen schepen öf ongemoeid te laten bf terug te zenden, bf, wat nog beter resultaten zou hebben en aanbevolen, wordt, de Argentijnsche schepen te torpedeeren zonder de bemanning gelegenheid te geven zich te kunnen redden door de reddingsbooten onbruikbaar te maken. Spoorloos laten zinken, .zooals de ge zant de Duitsche regeering raadt. Direct toen de Argentijnsche regeering hiervan kennis kreeg is den Duitschen gezaut zijn paspoort overhan digt en moest deze binnen 24 uur vertrekken. De Duitsche bladen vertellen over dit geval niet veel en de wereld begint al meer het hare te deuken over de hooggeroemde Duitsche eerlijk heid. De Aardappeloogst in Zeeland. Men schrijft ods Had aanvankelijk de hoop bestaan, dat wij dit jaar in onze provincie een zeer goede aard appeloogst zouden hebben, in tegenstelling- met verleden jaar, toen het slecht was te noemen, de hevige regens in Augustus hebben vooral aan de late soorten veel kwaad gedaan. Toch is de schade door die regens aangericht niet zoo groot, of er kan nog van een goed beschot worden gesproken en zal de opbreugst dit jaar middelmatig kunnen worden genoemd. De Vereeniging van Akkerbouwers. In een te Middelburg gehouden vergadering is thans difloitief besloten tot het oprichten van eene Bfdeeling WalchereQ van de Vereeniging van Nederlandsche Akkerbouwers, aanvankelijk hebben zich eeu 60-tal leden aangemeld. De Kolennood is nog niet opgelost. Duitschland was zoo vrien delijk ons kolen te willen levereu tegen f 38 per toD, doch dan moest onze regeering Duitsch land hierbij voor iedere ton steenkolen het dubbele crediet geven, dus boven de handels waar die betaald werd f 76 crediet. Waar de financiëeie toestand van dat rijk er nn niet zoo- schitterend voor staat, werd dit onaannemelijk- geacht. Nu weteu we allen dat DoitschlantF Nederland zéér gezind is en zoo wilde Duitschland' dan ook wel afzien van den eisch om crediet te geven, doch zegt het ons zóó genegen Duitsch land, jelui bent zoo vérlegen om kolen en ik wil mijn goede buren graag helpen, kolen kunnen de Hollanders krijgen doch per ton betalen zé f90. Hierbij komt dan de vracht en zoo zullen de kolen indien we het aanbod accepteeren ons ruim tien gulden per 100 K.G. gaau kosteuy Indien we nu zelf maar honger wilden lijden en eens flink wat levensmiddelen uitvoeren, och dan was Duitschland wel we-r onze vriendelijks buur en zou ons héél graag willen helpen 1 Engelsclie kolen worden ons aangeboded voor ongeveer f 35 per ton. Het vervoer per scheeps gelegenheid en de hooge assnrantiekosten maken dat bierbij door de Nederlandsche reeders f 40 ruim moet «orden gerekend en de Engelsche kolen dus ondanks booge transportkosten nbg goedkooper zijn. Wat de dure koleu voor ons zullen beteekeneu kan men eenigszius ua gaan omdat dan de gasprijzen ongeveer vijftig ceuts pér M3. zullen moeten worden. Duitschland en Belg:ë. In «Die Welt am Montag" van 10 September wendt Helmuth von Gerlach zich tegen hen in Duitschland, die zoogenaamd aau België de onaf hankelijkheid willen teruggeven, doch intossohqn door allerlei reale waarborgen België in dé macht van Duitschlaud willen trachten te houden. Von. Gerlach wijst er op, hoe deze personen wenscheji een-.toezicht van Duitschland oj) de buitenlanfl- sclie politiek van België en óp bet Belgisehd verkeerswezen, ja zelfs somtijds bepleiten, dat Duitschland België militair zou bezet houden cd althans aan België eenzijdig eene beperking van bewapening willen opleggen. Von Gerlach gaat dan als volgt voort„Kan er een enkele, op zijn eer gestelde Belg.bestaan, die niet deze soort van zelfstandigheid en onaf hankelijkheid met verachting zal terugwijzen Hoe verwerpelijk de al-Duitsche eischen vau de auoexatie van België ook zijn mogeu, uit zede lijk oogpunt staan deze toch nog torenhoog boven het program van deze lieden. De eisch der Al- Duitsehers heeft tenminste deze verdienste, eerlijk uit te sprrken, wat eigenlyk bedoeld wordt. Eeu groot aantal van de moeilijkste vraagstukken heeft de vredesconfereutis op te lossen. Over Polen en Roemenië, over Macedonië en Elzas- Lolharingen, over Triëst en Koerland zullen aau de groene tafel nog de heetste kampen gevoerd worden. Maar de vraag der vragen of beter de voorvraag van alle andere vragen blijft toch altijd Belg'ë. Bij iedere andere vraag zijn altijd slechts enkele der strijdenden direct belangheb bend; bij 3elgië is echter van te voren de ge- heele wereld met inbegrip van alle ouzydigen en van een zeer groot aantal bewoners van Midden-Europa het volkomen eens met den eisch van de status quo ante: België moet blijven, of beter worden, wat het vóór 1 Augustus 1944 was" Alle militaire successen helpen het feit niet uit de wereld, dat vredesmogelijkhnd eerst ge opend wordt op het ogenblik, waarop duidelijk heid omtrent België zal zijn gegeven, In de Belgische vraag hebben wij de geheele wereld, ook de neutraleD, die Duitschland het meest vriendschappelijk gezind zijn, tegen ons. Daarom kunnen wij den door alle volkeren vurig ge- wen8chten vrede eerst verwachten, wanneer wij een ondubbelzinnig antwoord gegeven hebben op de door Asquith gestelde vraag over België's toekomst. 0 N P E B W li S. Tholen. Benoemd tot leeraar aan de Christel, kweekschool voor onderwijzers te Gorinchem, de heer S. Visser, hoofd der Christel, school alhier. Oud-Vossemeer. De heer A. Berkheij Kz., onze vroegere dorpsgenoot, thans onderwijzer te Hoek van Holland, is te 's-Gravenhage geslaagd voor de hoofdakte. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. Den uitslag der verkooping van een woonhuis en tuin op Molenvliet bij Tholen tun verzoeke van P. Geuze ten overstaan van Notaris D. v. d. Velde op Zaterdag 15 Sept. is als volgt: Het huis met tuin in inassa voor f 640 door J. M. Wagemaker. Uitslag van den bij Inzet geveilde Hofstede onder Oud-Vossemeer op 18 Sept. 1917 fen overstaan van de notarissen D. van de Velde te Tholen en Tb. P. J. Hoppe te Delft. le perceel. 7 gemeten 116 roeden op 1800 per geinet door W. de Wilde St-Maartensdyk. 2e p. 7 gem. 148 r. op 800 F. J. Moelker, Tholen. 3e p. 8 gem. 87 r. op f800, A. C. de Wit Oud- Vossemeer. 4e p. 3 gem. 241 f. óp f 800, M. van den Berg Tholen. 5e p. 5 gem. 296 r. op f 825, F. J. Moelker Tholen 6c p. 5 gem. 30 r. op f800, P. M. van de Riet Oud-Vossemeer. 7e p. 4 gem. 149 r. op f 800, A. Augustijn Tholen. 8e p. 5 gem. 297 r. op 1825, Anth. Akkermans Halsteren. 9e p. 6 gem. 250 r. op f 800, M. v. d. Berg Tholen. 10e p. 4 getn. 84 r. op 1825, Ant. Ooms Oud- Vossemeer. de gebouwen op f1100, F. J. Moelker Tholen. 11e p. 6 gem. 131 r. op f825, L. Overbeeke St-Philipslaml. 12e p. 5 gem. 3 r. op f 900 door dezelfde. 13e p. 7 gem. 33 r. op f825, A. Potter Tholen. 11e p. 5 gein. 41 r. op f825, J. Hermus Oud- Vossemeer. 15e p. 6 gem. 209 r. op f900 door dezelfde. 16e p. 2 gem. 288 r. op f920, C. van Poortvliet Oud-Vossemeer. 1 7e p 5 gem. 74 r. op f 875 M. v. d. Berg Tholen. 18e p. 5 gem. 224 r. op 1900, M. Goorden Oud-Vossemeer. 19e p. I ge ui. 261 r. op f 1025 M. v.d. Berg Tholen. 20e p. 1 gem. 213 r. op f975 A. Potter Tholen. 21e p. 1 gein. 196 r. op f1010 door dezelfden. 22e p. 1 gem. 232 r. op f990, L. Overbeeke St-Philipslana. 23e p. 1 gem. 87 r op 1925, Joh. de Wilde Poortvliet. 24e p. 1 gein. 43 r. op f 1000 Ant. Rystenbil Oad-Vo8semeer. 25e p. 2 gem. 169 r. op 725, E. H. Mees Oud- Vossemeer. 26e p. 1 gem. 100 r. op f 725 door denzelfden. 27e p. 1 gein. 227 r. op 800, J. Moelker Tholen. 28e p. 1 gem. 184 r. op 1 700 door denzelfden. 29e p. 1 gem. 223 r. op f 700. M. v. d. Berg Tholen. 30e p; 1 gem. 134 r. op .755 C. van Poortvliet Oud-Vossemecr. 31 p. 1 gem. 7 r. op 800, J. Heimus Ood- Vó8semeer. 32 p. 1 gem. 107 r. op f 870, door denzelfden. 33e" p. 287 roeden op f 850, d. or denzelfden. 34e p. 1 gem. 108 r. óp 1860, door denzelfden. 35e p. 1 gem. 163 r. op 1950, door denzellden. GEMENGD NIEUWS. De Minister heeft bepaald, dat het rer- voederen van voor de consumptie geschikte aard appelen aan het vee, met uitzondering van het zoogenaamde „kriel", verboden is, Burgerlijke Stand. Gem. IERSEKE van 14—20 Sept. Getrouwd: Leendert Karei Kramer jon. 34 j. en Jannetje Oom 28 j. jd. Ondertrouwd Franciseus Servaas Ekelaar 20 j. jrn. en Tannetje Slabbecoorn 20 j. jd. Geboren: Leunt je dv. Dignus Nijssen en Stoffelina Gesrtruida Hoebeke. Pietertje dv. Willem Risart en Maria Daane. Overleden Christiaan 8 w. zv. Johannes Rijnhout en Willemina Ekelaar. Gemeente THOLEN van 14—21 Sept. Geboren Gerardus Cornel is, zv. D. van de Sande en v. F. Bijnagte. Ondertrouwd W. L. Lindhout jm. en E. P. Bieren» jd. Kerknieuw 8. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en uam. 2 uar ds. Van Griethuyzen. Geref. kerk, voorm. 9,30 eu nam. 2 uur ds. Staal, 's avonds 5,30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. leeskerk nam. ds. Klomp van Schore. Geref. Kerk, voorm. en nam. ds, Meyer. Chr. Ev. Gem., voorm. e« nam. en 's avonds ds. Broraet. Ood Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds leeskerk. Mar ktb o r i c h t e il THOLEN, 22 September 1917. Boter f 1.20 per '/z K.G. Eieren f 8.50. Regeeringseieren, geeu aanvoer. Coöperatieve Roomboterfabriek „Dk Kob,: te Stavenisse f 2,60 per K.G. MARKTBERICHT vau Jac. Knoop, Comtnissionnair in aardappelen per U.L. Zeeuwsche Eigenheimers f 5.25 tot f Eigenheimers 5. Drentsche Eigeuheimecs 3.50 Friesche Borgers 4.75 Bezerwijker zand 7. Hillegommer zaad 7. Amsterdam, 20 Sept. 1917. 5.40 5.20 4.50 5.-rr S 8 Veilingsvereeniging »De Eendracht" Tholen. Veiling van 18 Sept. 11. f12.— f 7— 4.— 4.20 per 100 K.G. van 0.12 tot 0.21 Zilveruieu voor overzee Roode kool buitenland binnenland Appels voor over land Pereu Appels voor binnenland Pt ren Tomaten 0.14 0.04 0.07 0.10 0.20 0.20 0.30 0.12 per K.G. Rotterdamsche Eierenveiling van de V. P. N. 18 SepL werden navolgende prijzen besteed: Gegarandeerd versche Inlandsche hoendereieren f 9.40 tot f 10.05 Middenprijs f 9.90. Eendeneieren f 10 78 tot f 10,95. Ganzeneieren t 18. Aanvoer 56300 stuk». Temperatuur van het Soheldewater te Tholen Sept. Graden C. Zaterdag 15 16, Zondag 16 16,2 Maandag 17 16,2 Dinsdag 18 16,2 Woensdag ,r 19 16,2 Donderdag 20 16,2 Vrijdag 21 16,2 Pu bllc at i n. Dinsdag 18 September 1.1. vergaderde het Provin ciaal Comité voor Zeeland van Aanpakken" in de consistoriekamer der Herv. Kerk le Goes. Daar het do wensch van het Hoold-Comilé is, dat de collecte door geheel Nederland in de maand October gehouden zal worden, kwam het Provinciaal Comité nu samen om de laatste voorbereidingen voor dit werk in onze provincie te treffen. Het Provinciaal Comité heeft zich, naar den aard van de provincie Zeeland, verdeeld in verschillende eilanden-comilé's. Deze eilanden-comiló's zullen zorgen voor al de gemeenten binnen hun ressort. Ken cir culaire zal woiden verspreid aan de huizen van al de leden der Herv. Kerk, waarin noodzakelijkheid en doel van het streven van „Aanpakken" wordt uiteengezet en een week na het verspreiden van deze circulaire zal de collecte worden gehouden. De arbeid is nu verdeeld en geordend, moge nu in de maand October Hervormd Zeeland daadwerke lijk bewijzen dat het mede wil helpen om aan vele schreiende nooden en vernederende toestanden in de predikantswereld een einde te maken. PREDIKBEURTEN, THOLEN. Nèd, Herv. kerk voorm. 9,30 uur en nam. 2 ds. Enkelsar. In beide beurten collecte ten behoeve van de weduwe van wijlen zendeling van de Loosdrecht. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: GEEN DIENST. Geref. kerk voorm. 9,30 uur en nam. 2 uur ds. Nieboer van Krabbendyke. Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 ds. De Gids van Goedereede, nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorin. 9,30 nam. 2 onr ds. Staal, 's avonds 6 uur leeskerk. Voorm. Bed. H. Avondm. Nam. Doopsbediening. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en uam. 2 uur ds. Steenbeek. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Broekers. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5,30 uur de heer L. Hubregtse van 's Gravenpolder. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5,30 oor leeskerk. De. BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat de volgende week aanvullingsboekjes voor de rantsoeneering van levensmiddelen ter Secretarie ver krijgbaar zullen zijn en wel, voor de personen, wier namen beginnen met een der letters AD des Woensdags. EK des Donderdags. LR des Vrijdags. S—Z des Zaterdags, telkens des namiddags tusschen 2 en 4 nar. Voor ditmaal behoeven de oude boekjes, die ook nog geldig blijven, niet medegebracht te worden. Ten einde ongemak te voorkomen wordt ter be- kotning van rijst in de volgende week bon nr. 5 van de bruine boonen beschikbaar gesteld. Tholen, den 82 September 1916. De Burgemeester voornoemd J. W. WAGTHO. Woorden voor vrouwen. Vrouwen dienen haar eigen gezondheid beter te begrijpen. Zij wijten haar slechte gezondheid zeer dikwijls aan verkeerde oorzaken en onderschatten het gevaar, dat zy loopen door verwaarloozing van ver schijnselen van nierzwakte, als Rugpijn, Hoofdpijn, Duizeligheid, Bleekheid, Bloedarmoede, Vermoeidheid, Terneerdrukkende pijn en Onzuiver Bloed. Deze leiden mettertijd tot ernstige nieraandoeningen als rbeuinatiek, ischias, waterzucht, eu zelfs tol onge neeslijke ziekten. Vrouwen hebben behoeften aan meer lichaams oefening in de buitenlucht, minder huishoudelijke zorgen, en meer Tust en slaap. Licht verteerbaar voedsel is het beste, met weinig of geen opwekkende middelen, maar overvloedig melk en water. Dit zjjn verstandige gezondheidsregels, die met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen leiden tot bet voor komen en duurzaam genezen van nieraandoeningen by vrouwen. Foster's Pillen heelen zachtjes de vermoeide, over werkte nieren en zoodra deze gezond z'yn, verwijderen zy de niergiften, die bovenstaande verschijnselen ver oorzaken. Foster's Rugpijn Nieren PilleD werkun niet op de ingewanden. Alleen echt, wanneer voorzien van de handteeke- ning van James Foster op het etiket. Foster s Rugpijn Nieren Pillen zyn te Tholen verkrijgb. bij J. M. Schot, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. 113112915 Voor de bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onze Moeder en Behuwdmoeder 10 Mevrouw 23269 Wed. J. de Graaff—Korstanje, betuigen wij onzen dank. J. P. Kindermannde Graaff. Dr. J. C. Kindermann. Middelburg, September 1917.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2