veetblad, pvp w is belaapi lai otsMt, laiilaw, eaz. Zaterdag 22 September 1917. Vier en dertigste jaargang. EN FEOILLIETOH. NAZOMER. IERSEKSGHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f1,175. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden «tukken, enz. worden nlterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol en of véór DONDERDAGMIDDAG bl| onzen medewerker te loreeke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telkf. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatie n. Do Burgemeester van Tbolen maakt bekend, dat de prya, tegen welken tbee in den tusschen- bandel ten hoogete zal mogen worden verkocht- dat ia de prye, door pakkers en bandelaren aan detail- lieten in rekening te brengen voor gemengde tbee of voor tbee, niet verpakt in origineel toet- ie be paald op f 1.10 per i/2 K.G. los, en 11.20 per 1/2 K.G. verpakt, in boeveelheden van kwart kilogram of minder dat in vorenstaande maximumprijzen zijn begrepen kosten voor invoerrecht, embeliage en vracht. Tholen, den 18 September 1917. Burgemeester en Wethouders van Tbolen maken bekend, dat bjj ben is ontvangen een brief van den Miniater v. Landbouw, Nijverheid en Handel van de volgende inhoud In verband met de noodzakelijk geworden ver mindering van het broodrantsoen, is het in het alge meen niet wenscheljjk, dat worde voortgegaan met het bakken van wittebrood met een gewicht van 400 gram. Ik geef 0 daarom in overweging, in uwe gemeente geen ander wittebrood te doen bakken dan witte brood met een gewicht van 250 gram en 50 gram en veelvouden daarvan, gelijk thans reeds in ver schillends gemeenten plaats vindt. Hel gewicht van dit brood, bjj den bakker ver krijgbaar, is dan in overeenstemming met de hoeveel heid, die naar bet thans geldende rantsoen per dag en per hoofd kan worden gebruikt. Tholen, den 18 September 1917. Burgemeester on Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO. De Secretarie, H. J. LABAN. Vrijdag 21 en Zaterdag 22 September wordt rijst verstrekt op bon no. 4 van bruine boonen. De Burgemeester van Tbolen maakt bekend, dat in de week van 23 Sept.29 Sept. 1917 gebruik kunnen worden de volgende coupons voor de rant- soeneering van levensmiddelen voor havermout no. 11, voor gort no. 16, voor bak- en braadvet no. 16, voor zeep no. 17. Tholen, den 21 September 1917. De Bargemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Openbare Raadsvergadering gehouden te Oud-Vossemeer den 14 September 1917. Voorzitterde beer W. H, vau Gorsel, wet- hooder. Aauwezig alle leden, uitgezonderd de beer F. J. Ampt. Na opening der vergadering deelt de heer van Gorsel mede, dat de Bargemeester kennis heeft gegeven, dat bij verhinderd is om de ver gadering te presideeren, waarom hjj heden de vergadering zal leiden. Hierop geschiedt voorlezing van de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde is een adres van eeqige winke- „Maar Wijnande, zeg me oprecht, is er dan nooit iets tnsschen jelui, wat men na hartelijk heid, vertrouwelijkheid noemt." v We sijn met mekaar zooals je ons ziet, niet liever en Diet bitser.' „En vind je dat niet treurig „Wel neen! Hij heeft zijn ideën, ik de mijne, en we zorgen dat die zoo min mogelijk in botsing met mekaar komen och Sophie, zet je toch. die illusiën uit het hoofd, je bent er veel te oud voorik was 25 toen ik met Alex trouwde hij was dol op me, dat weet je, en toch moet ik je verklaren, dat ik nooit iels gevoeld heb van dat, waarover schrijvers en dichters altijd den mond vol hebben, 't Ligt misschien aan mij maar ik heb er geen behoefte aan wanneer mijn toiletten in orde zijn en de kamer is keurig ingericht, dan ben ik tevreden. Wat maakt het mij of Alex nu me zit te streelen en verliefd aan te kijken Ik heb voel liever, dat hij naar liers, houdende verzoek om over te gaan tot verplichte winkelsluitiug. Dit adres wordt in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld om prae-advies. Voorgelezen wordt een adres van de hulp- telegraaf- en telefoonkantoorhoudster Mej.C, H. de GraaS, houdende verzoek om verhooging van haar jaarwedde met f 125. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt dit adres in handen vac Burg. en Weth. gesteld om prae-advies. Hierop wordt overgegaaD tot benoeming van een Wethouder. Ter inleiding deelt de Voor zitter mede, dat van deu heer F. J. Ampt be richt is iugekomen dat hij zijn benoeming als Wethouder niet aanneemt; was hy in den aanvang bereid de benoeming wel aan te nemen, later bleek hem, dat hij zijn krachten had overschat, wat aanleiding gaf om do benoeming niet aan te nemen. Volgens de wet moest nu binnen 8 dagen eeu nieuwe vergadering worden uitge schreven, zoodat deze vergadering is uitgeschre ven om aan die bepaling der wet te voldoen. Overgegaan tot stemming wordt met 5 van de 6 stemmen, 1 stem op den heer Friderichs, tot wethouder benoemd de heer M. C. Polderman, die verklaart deze benoeming aan te nemen. De Voorzitter wenscht den benoemde gelnk met de op hem uitgebrachte benoeming en hoopt als wethouder gevoegelijk te kunnen samen werken in het belang der gemeente, De heer Polderman bedankt voor de gelnk- wenschen en voor het io hem gestelde vertrouw- Niets meer te behandelen zijnde en niemand het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. LANDBOUW-VEETEELT. Vergadering 0. V. T. Onder voorzitterschap van den lieer J. Ado Graaff is Woensdag te Sckerponisse een buitengewone alge- moene vergadering der O. V. T. gehouden. Ondanks de zeer belangrijke zaken, die op de agenda voor kwamen is het bezoek slecht te noemen. Opend de voorzitter, de vergadering onder mede- deeliug dat deze buitengewone alg. vergadering is bijeengeroepen met het oog op de 1 Juni jl. in werking getreden nieuwe zegelwet, waardoor bet wozen der O. V. T. geheel dient gewyzigd te worden. Waar het hier een zoo belaugrijko zaak betreft, betreurt spr. de slechte opkomst van do leden. Hierna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Als punt 1 der agenda wordt behandeld een nieuw te sluiten contract mot Krynen te Bergen op Zoom, daar het thans geldende 1918 afloopt. In de bestuurs vergadering is deze zaak van allo zijden bekeken en nagegaan, wat de meest voordeelige weg is voor de maatschappij, daar uit de vergadering wel eens stemmen zijn opgegaan om de onteigende dieren op een andere wijze van de hand te doen. Het bestuur is van oordeel, dat het door Krijnen voorgestelde contract voor de O. V. T. aannemelijk is te achten, waarom het den Leden aanbeveelt dit nieuwe eon- tract aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Hierna komt de zegelkwestie aan de orde. Volgens de nieuwe zegelwet zullen aan zegelrecht onderworpen zijn de schstlingstaat, daar deze een de fabriek gaat en voor het werk zorgtik vond het vreeslijk vervelend, toen hij niet van mij af te slaan was, zooals in den eersten tijd van onze huwelijksreis. Ik wist niet, hoe er me onder te honden langzamerhand heb ik aan al die gekheid een einde gemaakt, en zooals hij nu i«, vind ik het alles wat ik maar wenschen kan.' „En jelui bent beiden zoo jong „Wat doet de jeugd er toe? Geloof me, als je van RheDen trouwt, moogt ge tevreden zijn wanneer ge zoo gelukkig wordt als Alex en ik." *Ik verlang iets meer.' „Dan wordt ge teleurgesteld. Ik hecht niets aan al die malle kuren. Ze spreken nu over bandeu des bloeds, maar denk je nu werkelijk, dat zoo iets bestaat? Ik vond Frans een naar, zwak kindje, en toen hij stierf dacht ik: Nu, gelukkig, dat het dood is; dat getob is nu eindelijk nitAlex lag hier op de canapé en gilde het uit. „Houdt je toch stil,' zei ik, en legde mijn zakdoek onder zijn gezicht, verbeeld je, we hadden die meubels Dog pas een maand. Hij werd woedend en zei me dingen, die ik gelukkig maar vergeten heb, en toen zag ik in, dat we erg in opvatting verschilden, dat hij nog altijd, hoe gedistingueerd hij er ook uitziet, de zoon blyft van een marskramer, terwijl onze verklaring inhoudt en de polisdo lidmaatschap- kaarten kunnen vrij van deze kosten zijn, indien hierop wordt vermeld, dat het zegelrecht voor de bewijsstukken is voldaan. Nu heeft men inlichtingen ingewonnen of door het storten van een som ineens de zegelkosten ook voor nieuwe deelhebbers zou kunnen worden voldaan. Dit is alleen mogelijk voor de oude deelhebbers, doch zoodra dezo om de een of andere reden hun verzekering verhoogen of een nieuwe schattingstaat aanvragen wegens zoekraken hiervan, vervalt men weder in zegelkosten, zoodat eene storting ineens voor de bestaande polissen, niet aan het doel beantwoort. Nu is er echter in het minst geen bezwaar om bet bewijs van deelneming los van de schatting- staat te verstrekken en op het bewijs van deelne ming te vermeldeD, dat de te verzekeren waarde hoogstens oen zeker bodrag kan beloopen, zoodat een deelhebber die denkt, dat bij na verloop van jaren toch niet meer dan voor f 10.000 paarden of rundvee zal verzekeren, deze som als maximum op geeft ter vermelding op zijn bewijs van deelneming. Men betaalt dan slechts éénmaal zegelkosten en alle moeilijkheden zijn ondervangen, terwijl toch in alle opzichten aan de wet wordt voldaan. De schatting staat zal dan in dep vervolge niet meer worden onderteekent is zoodoende geen bewijsstuk en niet meer aan zegelrecht onderworpen. Nu stelt het bestuur voor om door de O. V. T. de zegelkosten, die op de bestaande bewijzen van deelhebbers vallen door do maatschappij te doen betalen. Deze kosten bedragen, nemen we f 600.000 ver zekerde waarde aan en 50 0/g verhooging om -oodoende wijzigingen en meerdere zegelkoston te «sorrknmpp. f135. De nieuwe deelhebbers betalen zelf de zegelkosten eu f0.50 voor het bewijs van deelhebberschap. Een del aanwezigen vreest dat, indien we de verzekerde waarde opvoeren met 50 0/q zooals is voorgesteld, men wel eens last zou kunnen krijgen bij de aangifte voor de belasting, indien men dan zijn stukken moet overleggen. Dan zou blijken, dat men een groot ere waarde aan vee bezit, dan het geval in werkelijkheid is. De secretaris verklaart dat dit het geval nimmer kan zijn, immens men sluit de verzekering niet hooger dan de waarde van zijn dieren is, doch op de polis is alléén vermeld het hoogste bedrag, dat men kan verzekeren. Om alle last en voorat onnoodige zegelkosten te voorkomen stelde het bestuur voor om als hoogste bedrag, dat men verzekeren kan de waarde plus 50 te nemen, dan beeft men speling om bij vermeerdering van waarde dit aan te geven en behoeft toch geen meerde zegelrechten te betalen. Men is van oordeel, dat er velen zullen zijn die de strekking van een en ander niet zullen begrijpen doch dezen hadden by een zoo belangrijke zaak als deze aanwezig behooren te zijn. De aanwezigen kunnen dezulken wel inlichten en vindt men dit niet voldoende dan kan men zich tot bet .pestuur wenden. Met alg. siemmen wordt hot voors'el goedgekeurd. De heer G. de Wilde vindt noodig, dat er toe zicht wordt gehouden op leden die geen voldoende zorg aan hun paarden besteden door toediOtling tan te weinig voedsel. De voorzitter zegt, dat bet zeer moeilijk is te constateeren of men zijn paarden onvoldoende voedert en dit tevens uit onachtzaamheid doet, bovendien moet niet uit het oog verloreu worden, dat, wat de voedselvoorziening betreft we in een zéér moeilijken tijd leven. Het eenige dat er iu belang dor Maat- familie „Maar 't klonk toch ongevoelig, Wijnande De, tranen van je man en je nieuwe canapé, bij zoo'n gelegenheid 1" „Kan ik 't helpen Ik kan niet huichelen, ik was niets bedroefd, ik kan geen akelige dingen zien. Twee jaar lang heb ik me geërgerd aan dat akelige doodshoofdgezicht van Fransjeik moest me geweld aan doen om te denken 't is mijn kind, en toen het dood was, dacht ik 't is gelukkig voor hem en voor ons Dit alles werd gezegd op denzelfden koelen toon, met denzelfdeo starenden blik als dien, waarop zij zooeven vaD Sophie's aanzoek had gesproken. „Nu, je bent altijd zonderling geweest,* zei Sophie, diep ademhalende. „Ik heb me zelf niet gemaaktik heb ver driet gehad toen papa arm stierf, en wij door logeeren aan den kost moesten komeD, maar anders „Als ik van Rhenen trouw, zal ik niet alleen voor hem een lieve vrouw wezeo, maar voor zijn kinderen een goede moeder 1' „Probeer het maar eens, we zullen zien hoe ver je komtGaan de kinderen Daar school „Ik zal het bedingen, natuurlijk, dat is voor huu bestwil.' schappij gedaan kan worden is den schatters op het hart te drukken óm niet te hoog te schatten. Uit de vergadering gaat een stem op om het bestuur dank te brengen voor hetgeen dit beeft ge daan in het belang der deelhebbers in verband met de tegelkwestie. Hierna sluiting der vergadörinz. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De Directeur v/b Post- en Telegraafkantoor te Tholeu brengt ter kennis le. dat het Rijkstelegraafkantoor voortaan is gesloten te 7.30 n., het Rykstelefoonkantoor en postkantoor te 9 ore did. 2e. dat de verzendingen plaats hebben ten 5 ure vrn. richting Zeeland en Holland. ten 9'/j richting Zeeland. ten 12.45 richting Holland. ten 3 are richting Zeeland. ten 5 ure richting Hollaud. ten 7 ure richting Zeeland en Holland. 3e. dat de bestellingen plaat» vinden 7 n. vu, aankomst vorige avond uit Holland en Zeeland. 12 n. vm. aankomst uit Holland en Zeelaod met treinen 7.23, 7.50 en 10,59 te Bergen op Zoom. 8 u. urn. aankomst uit Holland en Zeeland met treinen 2.59, 4,50 en 6,22 te Bergen op Zoom, Van onze berichtgevers. IERSEKE. Hel bestuur der vrijzinnige kies- vereeniging Algemeen Belang heeft den heer M. van Stee Fz., die in 1913 als gemeente raadslid herkozen werd, met een door hem aange nomen candidatuur van genoemde kiesvereeniging, doch voor kort lid is geworden van een Christ. Hist, kiesvereeniging, onder het oog gebracht, dat in dergelijk-geval de politieke eerlijkheid meebrengt zijn mandaat ter beschikking der kie zers te stellen, eu hem uitgenoodigd deze ge woonte te volgen. De kiezers kunnen dan uit spraak doen. THOLEN. Woensdagavond hield de Werk- mausvereeniging „Hulp in Nood" alhier, haar algemeene j&arvergaderiDg. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental thans 140 bedraagt en dat der donateurs 25. Over het afgeloopen jaar is uitgegeven f 353,50, terwijl ontvangen is f700,50 goed slot f347, Het totaal bedrag der vereeniging is thans f1612>85. Tot voorzitter en commissaris werden her kozen de hh. II. Russcher en M. J. Hoek. Tot bode werd wederom voor een jaar bp- uoemd Jb. Goedegebuure op eeD salaris van f 50. Verder werd besloten het ziekeugeld van f 1.— te verhoogen tot f 1.50 per werkdag. Donderdag werd alhier de gewone jaar- lijksche tentoonstelling van „Pluralia" gehouden in de sociëteit „Non Semper". Het aantal inzendingen, een 80-tal gaf blijk, dat de liefhebberij voor planten hier niet aan het verdwijnen is. Over het algemeen iuge- zondene bleek goed verzorgd te zijD. „En voor 't uwe ook. Maar propos, weet je dat die oudste dochter hoe heet ze ook „Etha, verkorting van Margaretha." „Dat die drukke couversatie houdt met mijn zoogenaamde schoonzuster „Zoogenaamd „Och ja, je weet wel, dat die broer van Gerlach, den verkeerden weg opgegaan was. Ik geloof, dat hij soldaat geweest is, eu toen heeft hij later een naaistertje getrouwd en beloofde zich te beterennu schijnt hij een betrekking op de fabriek te hebben en zij moet pas bevallen zijn, je aanstaande dochter wordt zelfs peettante van dat kind." „Maar dat is toch geen conversatie, je ziet deze schoonzuster immers nooit?" „Ze is eens bier gekomen omdat Alex er op stond, en ik ben met hem daar terug geweest, maar toeu was ze niet thuis. Ik vind het ellendig, dat die menschen op dezelfde plaats wonen, maar Gerlach is erg familiezoet.' „Nu, zoodra ik wat te zeggen heb, komt Etha daar niet meer aan huis I' „Ze moeteD begrijpen, dat hon aanstaande moeder een freule van Elsdingen is. Zorg, dat je niet achteruit stapt, Phie." De thee werd binnengebracht. (Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1