Zaterdag 15 September 1917. Vier en dertigste jaargang. Eerste Blad.. DE OORLOG Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatiën. BINNENLAND. RECHTSZAKEN. Van onze berichtgevers. GEMENGD NIEUWS. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco er post f 1,J76. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol en ot vóór DONDERDAGMtODAG bij onzen medewerker te terseke. UITGAVE Telbf. Jntbrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Kohier van den Hoofdelijken Omslag. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen aken bekend, dat een afschrift van het primitief ohier van den Hoofdelykcn Omslag voor het dienst- lar 1917, gedarende vijf maanden, van den 11 eptember 1917 tot en met den II Februari 1918, Ifer gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Tholen, 11 September 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, at voor een aantal dienstplichtigen van de lichting 918, niet ingedeeld bij de zeemilitie of bij het eerste alaljon van een der regimenten infanterie (Grena- iers en Jagers hieronder begrepen), de gelegenheid estaat, nader te worden toegewezen aan den Motor- ienst. Zij die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten hun verlangen daartoe voor 1 October a.s. schriftelijk mededeelen aan den Commandant van de Depotafdeeling van den Motordienst to Delft. Zij ^behooren daarbij op te geven hun naam en voor- cfiamen, voorts de gemeente, waar zy voor de militie n ingeschreven, en den datum van geboorte. Het wenschelijk, dat zij bij huu schryven verklaringen erleggen,. .waaruit hun bekwaamheid als motorrijder |f in bet chaoffeursvak blijkt. Zij, die alsnog voor den Motordienst worden he md, ontvangen daarvan bericht. Zij zullen te ijnertijd worden ingelijfd bij de Genietroepen en na leze inlijving bij de DepotaldeeFmg van den motor- lienst worden overgeplaatst. Tholen, den 13 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO. De Secretaris H. J. LABAN. p Vredesstemmen uit het Duitsohe centrum. Het Woff bureau heeft eeu onderhoud bekend gemaakt, dat de bekende Duitsche Centrumaf- evaardigde Erzberger gehad heeft met een orrespondent van *Az Est". Het Wolftbureau eelde mede, hoe Erzberger op scherpe wijze .Iritiek had uitgeoefend op de Nota van Presi- ent Wilson in antwoord aau den Paus en hoe e heer Erzberger evenals de Duitsche pprsden oon van President Wilson's nota en zijn be- aoeiingen met de Duitsche binnenlandsche aan- elegenheden veroordeelde. Intusschen blijkt thans uit de „Vorwiirts" van September dat de heer Erzberger in zijn on- erhoud met den vertegenwoordiger van //Az !st" nog meer heeft medegedeeld, dat niet door tfolff is getelegrafeerd en toch zeer de aandacht aard is. Erzberger heeft nl. in het licht ge- .eld, dat de materieele inhoud van het ant- oord van Wilson op tal van punten overeen- temt met de nota van den Paus en in menig pzicht ook mét de vredesresolutie van den Duit- Dhen Rijksdag. Op de opmerking van den corre- Dondent van de „Az Est" dat deze opvatting zeer wijkt van die, welke men in de Duitsche pers an lezen antwoordde Erzberger het volgende Dat is zoo, ofschoon opvattingen met de mijne vereenstemmend ook in eenige Dui sihe couranten te vinaen zijn. Meo mag iu de politiek zich, I iet door verontwaardiging en gevoel laten be- eerschenmen moet het hoofd koel houden en et potlood in de hand. Men wijst krenkende eschuldigingen en onrechtvaardige inmengingen iet alle beslistheid van zich af, maar men is )k tegenover den tegenstander verplicht, den aterieelen inhoud van zijn antwoord te onder- leken. Wilson blijft president tet 1921. Eischen raaf Reventlow en Von Heijdebrand wellicht at Wilson vroeger uit zijn ambt zal worden erwijderd? Ik geloof ook niet, dat beide heeren meeniug zijn dat de oorlog met Amerika do lang moet duren, totdat Amerika een nieuwen resident kiest; dus zal naar alle waarschijnlijk- eid Duitschland met Wilson vrede moeten slui- >d. Alleen reeds deze eenvoudige overweging *ingt iederen rustig nadenkenden Duitscher ii, hoe beslist ook zijn eigen standpunt moge jn, toch niet door booze woorden nieuwe ver- ttering in het moeilijke vredeswerk te brengen, aardoor deze vredesarbeid verstoord en in ge ur gebracht zou worden." Niet minder opmerkelijk is een artikel van it voornaamste orgaan van het Beijersche Cen- trum: „De Augsburger Pos'zeitung", dat het volgende schrijft over „onze plicht tegenover België": „Meer dan ooit bestaat thans iu de Belgische que9tie behoefte aan een eerlijke en onomwondeu verklaring, dat het Duitsche volk er niet aan denkt België politiek, economisch of zelfs miltair te onderdrukken. Dat is het begiii9el dat aan alle onderhandelingen over mogelijke schadevergoedingen onzerzijds of waar- borgeu vau de zijde van België ten grondslag moet liggen. Aan ons, Duitsche Katholieken, is door de pauselijke vredesboodschap een nieuwe krachtige aansporing gegeveu om aan den on- christelijken geest vau represaille maatregeleu en waarborgen berustend op geweld, waarnaar ook meenigen van uus streefde, voor goed de deur te wijzen. Van onze hondiog tegenover België hangt nu eeumaal door een tragisch noodlot de beslissing af over oorlog of vrede, over de vraag of de wereld nog verder zonder zin zal doodbloeden. Als dus de weosch naar vrede van het Duitsche volk eerlijk gemeend is, dan moet het in dit opzicht hel zijne doen! Dr. Michaelis hic Rhodus, hic saltal" Van de verschillende fronten komen de laatste week slechts weinig belangrijke berichten. De Engelschen doen op het Westerfront nog steeds verwoede aanvallen en hebben daarbij eenig succes. Verder kwam er van dit front weinig nieuws. Na den val van Riga bereiken ons van het Oosterfront ook niet veel inhoudvolle commu niqué'?. Hier en daar en vooral aau het Rumeensche gedeelte van het front wordt echter nog wel hevig gevochten, doch de binnenlandsche toestand van Rusland, waarover we straks een en ander zullen vertellen, schijnt krachtige actie vau Russische zijde tegen te gaan. Ook p het Zuiderfront, aan de Inzonso duurt de stiUtand in den strijd, na het ontbranden van den. elfden slag, nog steeds voort. De Italianen kunnen wel eenige successen boeken, maar het is te betwijfelen of dir wel opwegen tegen de geleden verliezen. Een gdeelte van een uitvoerig Oosten.-H. bericht laten we hier volgen Op de Karst-hoogvlakte is de inneming van het dorp Se'lo, dat bij het begin der gevechten in onze (de O.-H.) voorste linie lag, het eenige voordeel van dien tegeustander. Wat wij aan den zuidelijken vleugel der Karatstelling tijdelijk verloren en wei enkele afzonderlijke loopgraven werd in eeu tegec- aauval heroverd. Hadden al onze bevelhebbers en hun generale staf, onverpoosd en grondig hun tijdens den oorlog opgedane onderviadingeD in dienst stellend van een zegevierenden afweer, voorbereidselen getroffen, toch verwierven onie dappere troepen eu als steeds in de eerste plaats de infanterie, als wie roemrijk de spits afbijten, in voorbeeldigen heldenmoed opnieuw ouverwelk- baren roem. Even voorspoedig verliepen voor onze dapperen de gevechten in het dal van de Wippach en bij Görz, waar niet één smal schansstuk ia 's vijands hand bleef. Op de hoogvlakte van Bainsizza (Heilige Geest) was den Italianen aanvaukelijk succes beschortn, hetgeen ouze aanvoering noopte, 15 K.M. der frontlijn van twee tot zeven K.M. terug te nemen. Van toen af mislukten alle pogingen der tegenpartij, om de ten koste der zwaarste offers behaalde terreinwinst tot een succes voor hun verdere operatiën te ontwikkelen door forsche aanvallen op den Mocte San Ga- bnele en tegen het vak ten N.O. daarvan. De Italianen hebben in den elfden slag aan de Isonzo 48 divisies op nauwelijks evenveel K.M. ingezet. Dit aantal zoekt in alle aanvah- slagen van den wereldoorlog ziju wederga. De verliezen van de Italianen houden met deze wijze van vechten gelijken tred, ze bedroegen, de 20 000 gevangenen medegeteld, volgens zeer nauwkeurige berekening 230.000 man, dus bijna een kwart millioen. Boroevic's legergroep mag uit het jongste succes het volste vertrouwen putten, dat op zijn zegevierenden tegeostand ook voortaan alle stormloopen der op landroof be luste vijanden zullen afstuiten. Zooals we zooeven opmerkten vraagt de bin nenlandsche toestaud van Rusland onze aandacht. De wildste geruchten doen daaromtrent de ronde. Het schijnt met de eensgezindheid in de nieuwe republiek niet al te best te willen vlotten. Kor niloff, de Russische opperbevelhebber, stelde Kerenski, de Ministerpresident, den eisch met de militaire dictatuur te worden belast. Of dit was om het Russische vaderland te redden, of wel zooals Kereuski scheen te veronderstellen, dit was uit lecaristische neigiugen, valt niet te zeggen. In elk geval Kereuski ontzette den generalissimus vau het opperbevel eu benoemde een ander tot opperbevelhebber. Iu een proclamatie waarin Kerenski de ver wijdering van Korniloff eischte, werd het vol gende gezegd: Den 3 September kwam het Doema-lid Lwoff naar Pelrograd en verzocht mij dringend iu naam van generaal Korniloff om het geheele burgerlijke en militaire gezag aan den generalissimus over te dragen, die naar zijn goed dunken eeu nieuwe regeering vormen zal. De juistheid van dit dringend verzoek van Lwoff werd mij daarop door generaal Koruih ff zelf in een mededeeling langs de rechtstreeksche telegra fische verbinding tussclien Petrograd en den gene- ralenstaf bevestigd. Daar ik dit, tot de voorloopige regeering in handen van mijn persoon gerichte verzoek als een poging beschouw van bepaalde kringen der bevolking om de moeilijke positie van het land te gebruiken om aldaar een toestaud te herstelleD, die in tegenspraak met de veroveringen der revolutie is, hield de voorloopige regeering het voor noodzakelijk voor het welzijn des vaderlands eu de vrijheid vau het republikeinsche regeerings- stelsel mij toe te vertrouwen dringende en ge biedende maatregelen te trtfLn om alle aan slagen op het hoogste gezag en op de door de revolutie vervoerde burgerrechten bij den wortel af te snijden. Daarom tref ik voor de handhaving der vrij heid en de openbare orde in het land alle maat regelen, welke ik der bevolking te gelegener tijd zal aankondigen. Verder beval hij aan Generaal Korniloff het opperbevel neler te leggen en kondigde den staat van beleg af over de stad en het district Petrogad. Daarmee was de teerling geworpen tu*schen Kerenski en Korniloff en wat niet», uit k< n blijven is gekomen de burgeroorlog want Korniloff is met zijn troepen op weg naar Petrogad. De spoorbaan tus^cben Loega en Petrogad is opgebroken. De eerste afdetlingen van Korniloff's troep?u zoudeD reeds te Loega zijn aangekomen, een afstand ongeveer 100 werst van de hoofd stad. De divisie, die genoemd wordt „de. wildt", aangevoerd door Korniloff, verliet Pskoff en gii g op rnarsch iu de rich iig Petrogad. Zij kwam aau het station Wysnitzy, 30 K.M. van Petrogad aan de spoorlijn PetrogadRybinsk, waarop het geheele treinverkeer is gestaakt. Berichteu uuelden reeds dat Kerenski door kozakken vermoord zou zijn. Van dit bericht is echter nog geen bevestiging gekomen. Waarop dit alles uit zal loopen valt nog niet te zeggeu. Iu alle geval zal er een sterke hand noodig zijn om het Russische Rijk te redden. In de pers der entente landen wordt ook vei 1 stof opgejaagd over een Amenkaansch-Zweedsch incident. Het was sinds laDg bekend, dat de Zweedsche officieele wereld met het hof aan 't hoofd sterk Uuitschgeziod was. Op zich zelf is dat van geen beteekenis. Maar wat nu geschied is kan minder goed door den beugel. Er is Damelijk uitgelekt, dat de Zweedsche diplomatie handlaDgersdiensten verrichtte voor de Daitsche. Het blijkt, dat het Zweedsche departement van Buit. Zaken de laatste 3 jaar regelmatig ot vcoitdurend telegrammen in Duitsch cijferschrift heeft doorgezonden onder het mom van Zweedsche regeeringstelegrammen. Cijfertelegrammen, ouderteekend door den Zweed- schen minister van Buit. Z ken en geadresseerd aau de Zweedsche legaties in zekere neutrale landen, zijn door de Zweedsche legatie iu het land, waar de telegrammen werden heengezonden, aan het Duitsche gezantschap overhandigd in werkelijkheid waren deze telegrammen iu Duitcbe code gesteld. Op dezelfde wijze hebben de Duitsche gezauten in verschillende neutrale landen vrijelijk in telegrafische verbinding met Berlijn gestaan, door hun cijfer telegrammen aan den Zweedscheu gezant te geven, die ze teekende en als Zweedsche regeeringstelegrammen recht streeks aan het departement van Bnit. Zaken te Stockholm seinde, vanwaar zij naar Berlijn werden doorgezonden. Wat het Amerikaan8che vasteland betreft, de meeste telegrammen zijD, naar het schijnt naar de Zweedsche legatie te Bueno9 Aire9 gezonden. De Duitsche legatie aldaar ontcijferde die en zond ze door aan Je Duitsche gezanten in andere landen. In 't voorjaar 1915 heeft de Britsche regee- ring de Zweedsche gewaarschuwd eu blijkbaar is het toen een tijdlaug niet geschied. Maar het is toch weer gebeurd en nu heeft de Amerikaansche staatssecretaris van Buit. Zaken Lansing officieele documenten in het licht gegeven, welke aantoonen, dat het Zweedsche gezantschap in Argentinië als geheim bemiddelaar tusschen den Duitschen zaakgelastigde te Buenos Aires en het ministerie vau Buit. Zaken te Berlijn optreedt. Duikbooten hebben inlichtingen over het uitvaren van schepen alsmede richting ea bestemming overgebracht. In de telegrammen werden aan de Duitsche regeering aan wijzigingen gegeven van het vert rek van vijandelijke en ook reutrale schepen uit de Argeutijnsche havens. In de telegrammen worden o.a. genoemd eenige Argeutijnsche schepen, die ook werkelijk door Duitsche duikbooten zijn vernield. De Argentynsche regeering zal er nu wel spijt van hebben het voorbeeld van de an dere Zuid-Amerikaansche Staten niet te hebben gevolgd en of de diplomatieke betrekkingen met de centralen te hebben afgebroken of eveneens den oorlog te hebben verklaard. Argentië heeft dus in waarheid de slang aan zijn boezem ge koesterd. Intosschen hebben die onthullingen vooral in Engeland, dat toch zijn waarschuwende stern te Stockholm had laten hooren, groote sensatie gewekt. Zoo zegt de *Ob9erver" in een hoofd artikel //Het n'euws uit Washington betreffende de bewijzen van Zwedeu's medeplichtigheid aan den duikbootoorlog is vau een zeer ernstig karakter. Een definitief oordeel over de kwestie kan nog niet uitgesproken worden zonder nauw keurige 'oestudeering van de officieele documenten met begrip van decompromitteerende telegrammen zelf. Als de deelneming van Zweden aan deze afschuwelijke wijze van oorlogvoering niet op zettelijk is geweest, maar slechts een onvermijde lijk gevolg van zijo toegeven aan Duitschlands pressie, dan is dat land niettemin iu een zeer leelijke positie gebracht, die de zwaarste ver antwoordelijkheid met zich brengt". Enkele andere bladeu stellen in vet gedrukte titel de vraag of de geallieerden met Zweden zullen breken. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 October benoemd tot burgemeester der gemeente Sint- Philipslaud de heer L. Nilant, thaus burge meester vaD Ouwerkerk. De rechtbank te Middelburg veroordeelde heden J. S. 33 jaar en H. B. 56 jaar, beiden schipper te lersekr, wegeus verboden goederen vervoeren met een visscbeisvaartuig ieder tot f25 boete subsidiair 25 dagen hechtenis. IERSEKE. Er ziju hier (rn zeker o >k elders) carbidlampen te koop een soort vau gewijzigde carbidlantaarn. Zij geven mooi licht, maar om te besluiten er een te koopen zou men eenige zekerheid moeten hebben, dat er ook carbid te koop zal zijn. Bij wijze van reclame heeft een handelaar in het nieuwe artikel zulk eeD lamp op de hoeken van een paar straten brandende ten loon gesteld. OUD-VOSSEMEER. Naar wordt medegedeeld wordt hier eeue poging in het werk gesteld om eene installatie te krijgen voor electrische ver lichting. Wanneer men van 100 lampen verze kerd was, zou deze tot stand komen. STAVEN1SSE. Door een ingezetene alhier worden ernstige pogingen aangewend om de gf- meente (voorloopig een gedeelte) van electriech licht te voorzien. De oude tijd wordt met ingang van 17 dezer weder inge voerd. Zet dus uwe uurwerken Zondagavond een nur achteruit.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1