m DE OORLOG Bij de gehouden keuring van de land stormklasse 1902 werdeu goedgekeurd J. de Graat en afgekeurd G. Geuze, C. M. Kleppe, H. La- rooij, M. Noordijke, P. M. v. d. Werff, A. J. Wessels. Niet verschenen R. Steenbeek. Van de landatormklasse 1903 werden goed gekeurd M. Goedegebuur, J. M. Hage, J. C. Menheere, M. Poot en J. C. Suurland eD afge keurd C. Andriessé, C. Slager en J. Zwagemaker. THOLEN. LI. Woensdag n.m. werd door de visscherijpolitie, opziener Schippers en schipper De Raat, op de Ooster-Schelde, onder de ge meente Poortvliet, aangehouden een tweetal personen, w. o. een zekeren C. L. uit Bergen op Zoom, die aldaar varende waren met een visschersvaartuigje gemerkt B. Z. 22 en op de nadering van de politie eenige pakken overboord wierpen. De pakken werden door de politie opgevischt en bleken bij onderzoek te bevatten verschillende merken plantenvet tot een gewicht van ca. 190 KG. Goederen en vaartuig zijn in beslag genomeD en tegen die personen proces-verbaal opgemaakt. Aan den heer L. Bal, controleur der vis- Bcherijen en haveumeester alhier, is vanwege den Ned. Politiebond het zilveren kruis met brevet uitgereikt, wegens 20-jarigen trouwen dienst. Bij het donderen van het geschut schijnt het vredesgemurmel weer te verstommen. De strijd is opnieuw ontbrand in streken waar de grond doorregen is met Het bloed van duizenden bij duizendeD. Reeds in hun rapporten van Maandag meld den de Duitschers dat een nieuwe slag bij Verdun was ingezet van het Avocourtbosch tot dat van Courières, over een afstaud van plin. 23 K.M. Daar de Franschen reeds gedurende eenige dagen de stellingen der Duitschers daar hevig beschoten, werd de slag verwacht, liet Duitsche middagbericht van Maandag vermeldde reeds De artilleriestrijd duurde gisteren den gaD- schen dag en ook tijdens deD nacht zonder on derbreking in uiterste kracht voort. Dezen och tend giog een allerkrachtigst trommelvuur den infanterieaanval vooraf. De Franschen bezetten zonder strijd den Talouheuvel, ten oosten dei- Maas. die zij in Maart 1.1. als verdedigingslinie opgegeven hadden en slechts door posten bezet was. Zij werden echter in den loop van den dag van gisteren volgens .voorafgemaakt plan en zonder stoornis teruggeworpen. Volgens de inkomende berichten, zoo luidt het Fransche communiqué, verloopt de nieuwe slag bij Verdun ten voordeele der Franschen, over een front van 18 kilometer, van het bosch van Avocourt tot ten noorden van Bezonvaux. Een groot aantal gevangenen is reeds binnen gebracht. De dapperheid der Fransche troepen is boven allen lof verheven. Het avond-communiqué is reeds heel wat duidelijker. Daarin worden feitelijkheden vermeld, die er op wijzen dat het succes aan Franschen kant is „De vijandelijke verdedigingswerken op beide oevers van de Maas, ten noorden van Verdun, zegt het rapport werden ver overd over een front van achttien kilometers en Aan den linkeroever der Maas namen wij den Ganzeuheuvel, alsmede het dorp Regnevillé. Wij veroverden Samogneux en een geheel net versterkte loopgraven, dat het dorp verbindt met heuvel 344-. De Duitsche couimuniqué's bevestigen de Fransche successen, doch trachten de bittere pil zooals den laatsten tijd meer gebeurde wat te vergulden. „De eerste dag van den slag bij Verdun had voor de Franschen dezelfde resultaten als de groote Engelsche aanvallen in Vlaanderen op 31 Juli en 16 Augustus. De meerderheid aan materieel en de gro .te opoffering van menschen konden de Duitsche strijdkracht ntet schokken. De kleine plaatselijke winst staat tegenover hét mislukken van der aanval over een front van meer dan 20 K.M. Op 11 Augustus begon de geweldige artillerievoorbereiding voorden grooten slag, die Maandag werd ondernomen. Op vele plaatsen drongen witte en zwarte Franschen in onze stellingen binnen, waarvan iedere voetbreed aan ODze troepen door bloedige offers moest worden ontworiteld. Verbitterde gevechten van man tegen man en krachtige tegenaanvallen dreven den vijand bijna overal terug. De geweldige strijd duurde den geheelen dag voort. Op den westelijken Maasoever bleef slechts de hoogte Mort Hoinrne en de zuidelijke rand van het Bois des Corbeanx in handen der Franschen. Wij liggen hier bijna aan de noord helling van den berg. Op den oostelijken Maasoever is de gevechts linie nog minder gewijzigd. Slechts aan hoogte 844, teD Z.O. van Samogneux en in het Bois des Fosses heeft de vijand eenig terrein gewonnen." Dat de slag bij Yperen ook niet zoo heel gunstig voor de Duitschers is verloopen, mag wel blijken nit het volgende voorkomende in een der Engelsche legerberichten Thans staat vast dat op 16 Augustus doorde geallieerden ten noordoosten van Yperen 2rl4 krijgsgevangenen zijn gemaakt, waaronder ,55 officieren. En ook op dit gedeelte van het front zijn de gevechten nog niet afgeloopen. De Engelscheu berichten dat zij de lorpgra- veuliuies die ten westen en ten noorden cm Lens zijn aangelegd hebben aangevallen, waarbij zij over een afstaud van twee kilometer de vij andelijke posities hebben bezet. De zware strijd is nog aan den gang. Twee sterke tegenaanvallen ten noordwesten van Lens en een derde ten Z. van de stad zijn afgeslagen. De laatste door onze artillerie. Er zijn een aantal gevangenen in onze handen gevallen. Ten noordoosten van Messines is een aanvul vati den vijand na hevigen strijd afgeslagen,- Een bericht uit Rome meldt: Op het Julische front is de strijd aan d^n gang. In den loop van den ochtend van Zondag zijn de drommen van onze infanterie na het vour van een etmaal lang, waarin onze artillerie de vijandelijke stelliingen met steeds toenemende felheid beukte, den opmarsch naar hun oog merken begonnen benoorden Anchove. Na de technische moeilijkheden alsmede den vijaude- lijken tegenstand schitterend te boven te zijn gekomen, zijn ze over lal van bruggen over de Isenzo gevoerd. Onze troepen trokken toen naar den liukerover. Van Plava af tot aan zee heb- officieren en 18,100 man, terwijl nog talrijke andere gewonde gevangenen in veldlazaretten werden ondergebracht. De beide laatste nacht n opende de vijand, om de aandacht der Italianen af te leiden, het vuur op vele punten van het front in Treutino en Karinthië en deed daar partiëele aanvallen, welke alle afgeslagen werdeu. Een der vijandelijke stormafdeelingen werd ver nietigd in het Lagarina-dal en een andere die er in geslaagd was in een Italiaauschen voorge- schoven post ten Z.O. van den Mont Maio vasten vo«t te krijgen werd door een snellen tegenaanval teruggeworpen. Het Oo-tenrijksche bericht bevestigt gedeel telijk het Italiaansche en schijnt op enkele punten wel wat vaag. We laten hier een gedeelte er uit volgi n Ten zui 'en van Auzza en ten oosten van Capale slaagde de vijand er in met behulp van versche troepen ons front een weinig terug te dringen. De aanval der Italianen bij Vrh werd opge vangen, Dadat enkele afdeeiingen, totdat zij ge heel omsingeld waren, zich gehandhaafd en zïch daarna midden door de aanvallers den terugweg gebaand hadden. Tusschen Descla en Wippach stuitte de aanval in de dag en nacht voortdurende gevechten af op den dapperen tegenstaud onzer troepen. Behalve het scherpschutters regiment no. 7 onderscheidde zich weder de landstormbrigade uit Oostenrijk boven en beneden de Eons. Even succesvol streden de beproefde verdedigers van het Karstplateau. De verovering van het vernietigde dorp Selo vormt hier het eenige plaatselijke resultaat, dat de vijand behaalde ten koste van duizenden soldaten. In deze twee dagen van den slag vielen meer dan 5600 gevangenen en 60 machinegeweren in onze handen. Van de overige fronten is er weinig nieuws. Het groote offensief der Centralen in het oosten schijnt thans ook weer doodgeloopen te zijn. De Vrede schijnt toch dichterbij te zijn dan buitenstaan ders vermoedeD. De nieuwe Staatssecretaris van het Duitsche rijk baron Von Kiihlmann een der beste Duitsche staatslieden, verklaarde in de zitting van de rijksdagcommis-de dat hij na rijpelijk overleg kon zeggen dat Duitschland het laatste oorlogsjaar intreedt, met vaste hand zou hij het stuur houden in vertrouwen op leger en vloot. Hij hoopt dal uit den nood der tijden een eervolle vastgegrondveste Duitsche toekomst en een beveiligde vrede zal voortkomen. Voor de geheele wereld een zegen indien de vrede zou kunnen worden gesloten, hoewel men er naar mag raden op welke wijze. Volgens Hindenburg omdat het Duitsche leger onover winlijk is, volgens anderer gedachten omdat Dnitschland geheel ia uitgeput en vrede zal moeten maken. GEMENGD NIEUWS. sommige punten tot een diepte van twee ben de onzen, ra voortvarend de eerste vijand'e- op kilometer De Franschen veroverden het bosch van Avo court, den Mort Homme, de bosscheu van Cor beanx en Cumières, den Talon-heuvel, Charnpe- luville en heuvels 344"en 240. De rechtervleugel der Franschen rukte op tot in de bosschen van Fosses en Chaume. Het aantal ongewonde gevangenen is- grooter dan 4000. Hevige tegenaanvallen der Duitschers werden afgeslagen." Latere Fransche berichten deelen mee Aan het front ten Doorden van Verdun deden de Duitschers des nachts krachtige tegenbewe- giugen. Hun tegenaanvallen waren zeer heftig vooral aan het bosch van Avocourt, en ten noor den van het bosch van Caurières. De aanvallen werden in ons vnur gebroken. De Duitschers leden zware verliezen zonder eenig resultaat te behalen. Ouze troepen handhaafden alle terrein winsten én versterkten zich er. Het aantal valide gevangenen- doof ons Maandag gemaakt is meer dan 6061 o. w. 174 i.fficieren. lijke linie tot een verwarden en vormeloozen hoop verdedigingsmiddelen omgewoeld, te zijn overgetrokken, de tegenstanders van dichtbij in het nauw gebracht, welke, stevig ingegraven es door tal van machinegeweren en kanonnen ge- stennd, wanhopig tegenstand bieden. De strijd ontwikkelt zich geregeld op hét Karstplatean en in de kuststreek. Onder den machtigen druk der troepen van het derde leger begint de vijandelijke linie-op vele punten 1e wijken. Zij passeerden de sterke vijandelijke ver dedigingswerken tusschen Borite en Selo en rnkkeD op naar de sterke stellingen van Stari en Lokva. 261 Italiaansche vliegtuigen vlogen over bet slagveld, vielen de troepen aan, die geconcentreerd waren tusschen Selo en Comeno en de O. stellingen der Hermade en wierpen 5 ton bommen op het spoorwegkruispunt van Tarvis en de daar manouvreerende troepen. Een der Italiaansche vliegtuigen keerde niet terug, éen vaiwden vijand werd neergeschoten. Tot Maandagavond bedroef het aantal gevan genen, dat de testations was gepasseerd, 311 breken? antwoordde zij mij, dat Gij haar dit had afgeraden. Toen dacht ik dat Hélóne u alles had toevertrouwd en dat ge met die weten schap, haar tot die groote zonde hadt aange spoord. Daarom verachtte ik u, daarom heb ik u bijna gehaatomdat gij mij aan de unensch- heid deed twijfelen. Gij 1 zoo vroo n, zoo goed voor armen en bedroefden, zoo behulpzaam en rechtvaardig, en zoo zedelijk dood waar het eer, waar het een van Gods heiligste instellingen gold. Dien laatsten dag, toen Héléne mij hare ge heele geschiedenis vertelde, is mij ook duidelijk geworden, dat zij haar geheim zoowel voor u als voor mij had bewaard, en dat alleen innige deelneming voor mij u noopten Héléne zóó te raden." „Toen wij haar naar hare laatste rustplaats hadden gebracht," vervolgde hij, „en gij zoo rustig, schoon innig bedroefd, naast mij stond, onbewust van de vreeselijke verdenking, die nu uit mijn hart was weggenomen, meende ik, dat het beter was u daarvan onkundig te laten, was ik te lafhartig aan u bekentenis van schuld te doen. Maar toen ik uw besluit hoorde van uw vroeger leven vaarwel te zeggen en ge onder vreemden gingt, uwe meubels verkocht en uwe woning verhuurdet, heeft al dezen tijd de ge dachte mij geen rust gelaten, dat ik de oorzaak was van uw vertrek uit uw oude woonplaats. de richting van Duitschland. De eene machine werd te Beerta getroffen door eon schot van sergeant Lok. Do andere mauhine, te Blijham landende, geraakte in brand en werd daardoor geheel vernietigd. Niels dan een klomp ijzer bleef over. De bemanning, die ongedeerd bleef, hield zich eerst verboTgen, maar werd later gevonden. De zes Duitschers worden geïnterneerd. Men mag intusschen vragen wat moeten die Duitsche vliegmachines telkens boven ons land Do H, P. weet te vertellen, dat eenige dagen ge leden gedurende ongeyeer 20 minuten ook een Duit sche vliegmachine boven Eindhoven eu omgeving heeft gezweefd, af en toe nog geen vijftig meter boven den beganen grond. Vooral de Philips-fabrieken en het station bleken de belangstelling van den ougenooden en ongewenschten gast te trekken. Onge twijfeld heeft de vlieger of diens waarnemer alles, wat voor hem van belang was, nauwkeurig gefoto grafeerd en opgeteekend. En dat zal niet weinig geweest zijn, want er hadden daar in de buurt juist troepenverplaatsingen plaats. Beperkte treinenloop. De berichten hieromtrent worden niet gerust stellender. Voor Zeeland nemen ze een onrustwek kend karakter aan. Er zouden op de Zeeuwsche lijn naar beide richtingen in het geheel slechts zeven treinen overblijven, terwijl hierdoor de aansluiting van- en naar Holland ook zeer ge brekkig zal worden. De regeling ziet er als volgt uit: Richting Vlis-ingenRoosendaal de treinen die nu uit Vlissingen vertrekken6.05 v.m., 12 25 n.m., 4.45 n.m. en 7.34 n.m. Richting RoosendaalVlissingen de treinen die nu te Vlissingen aankomen te 12.15, 8.86 eu 11.35. Weer geen petroleum. 't Is weer uit. Nieuwe aanvoer is in afzien- baren tijd niet te verwachten. Daarom kan, hoe wel met het korten der dagen de behoefte steeds grooter wordt, voor huishoudelijk gebruik geen petroleum meer worden verstrekt. Voor industrie en vervoerwezen zal in zeer beperkte mate uog met verstrekking worden doorgegaan. Toen Duitschland nog winnende was. Toen stelde het veel hooger eischen dan thans, wanneer de geallieerden om vrede mochten vragen. De vroegere A mer. gezant Gerard doet er een boekje van open. Iu een onderhoud met den toenmaligen Duitschen Rijkskanselier Von Beth- mann Hollweg had hij dezen gevraagd ('t was in Januari van dit jaar): „Wat zijn üaitschlauds vredesvoorwaarden? Zijn de Duitschers geDegen, zich uit België terug te trekken?" De Rijkskanselier: „Ja, maar onder waarborgen." De gezant: „Welke?" De Rijkskanselier: „Wij moeten mogelijk de forten Luik en Namen hebben. Wij moeten overal in België andere forten en garnizoenen hebben. Wij moeten de Bpoorwegverbiudingen van de havens in bezit hebben, en andere trans portmiddelen. De Belgen mogen geen leger houden. Wij moeten een groot leger in België mogen houden. Wij moeten qp handelsgebied België onder onze controle hebben." De gezant: „Ik kan niet inzien, dat u voor de Belgen veel heeft overgelaten, behalve dat koning Albert het recht zal houden, in Brussel te wonen en er een eere-garde op na te houden. De Rijkskanselier: „Wij kunoen niet toelaten Vliegmachines boven ons land Bommen geworpen. Do luchtstrijdkrachten van de oorlogvoerende par tijen nemen het don laatston tijd niet zoo nauw meer met de eerbiodigiag van onze neutraliteit. - Zoo werden nabij Goedereede (Z.-H.) door twee I dat België een vooruitgeschoven post wordt van vliegmachines zes bommen gewi rpen. De eerste Engeland" Wilt ge mij vergiffeuis schenken Ida om de wil van haar, die gjj zoo lief hadt De lang teruggedrongen tranen stroomden nu uit lia's oogeu, tranen van geluk. „Zeker, zeker Willem, miju lieve broeder 1 van ganscher harte. Nu is alles weer goed en helder tusschen ons 1" „Ik dank u,« zeide hij eenvoudig. „En nu mijn tweede biecht Idaeu Marion hield hare beide handen in de zijne. „Nu ge mij deze zaak hebt vergeven valt het mij lichter over de andere te spreken. Het geldt mijn eigen ontrouw aan u, vijf jaren geleden van het eerste oogenblik af, dat ik Héléne zag; na u den avond te voren zoo duidelijk te kennen gegeven te hebbeD, wat ik u wilde vragen. Hadt ge mij toen aangehoord „O, spreek niet verder I" En Ida trachtte, vuurrood van verlegenheid, hare handen nit de zijne los te maken, terwijl zij opstond. „Het was onedel, wispelturig! Een man in mijne betrekking vooral, onwaardig Ida! Uw edelmoedige haudelwijze, uw terugtreden voor Héléne heeft mij misleid? en ik trachtte mij in mijn eigen oogen te rechtvaardigen, dat uw hart voar mij niets voelde, nimmer iets gevoeld had daQ zusterlijke genegenheid. Héléne heeft mij echter de waarheid gezegd. Ik weet nu wat de andere reden was, waarom ge haar aanraaddet bommen vielen op een twintig meter afstand van de plaats, waar een ploeg arbeiders aan't werk was. Allen werden tegen den grond geslagen, doch slechts twee hunner bekwamen door de wegspattende scher ven schramwonden aan de handen. De anderen bleven ongedeerd. Er werden gaten in den grond geslagen van twee 4 drie meter diepte en vier metor middellijn. Onder Rènesse werden drio bommen geworpen, ook zonder dat persoonlijke ongelukken voorkwamed. In verschillende woningen sprongen de ruiten. Blijkbaar waren deze vliegtuigen van verschillende nationaliteit, want men kon waarnemen dat twee vliegers elkaar achtervolgden en beschoten. Boven Aardenburg (Zeeuwsch-Vlaanderen) vlogen Zaterdagmorgen wel dertig Duitsche vliegtuigen. Eenigen tijd later verscheen daar een Engelsche machine, die in België bommen had geworpen. Ook op deze machine werd geschóten, zonder gevolgen. In de provincie' Groningen hadden onze militairen meer resultaat. Twee vliogmachines zijn te Blijham en te Beerta in Groningen, geland, 't Waren Duit sche -tweedekkers, beide bemand met drie personen. Ze watten' opgestegen te Gent (België), vandaar naar Engeland gevlogen en vervolgens over ons land in dat zij u eeu offer wilde biengen, terwijl gij het bracht." En toen Ida zich trachtte los te maken vervolgde hij „O, keer u niet van mij al 1 Ik weet dat en hoe ge mij hebt vergiffenis geschonken, ook zonder dat ik het vroeg. Maar nu ik tot het volle besef van mijn verblinding en dwaas heid ben gekomen, wilt ge mij nu zeggen Ik veTgeef n En toen Ida met afgewend gelaat bleef staan en niet antwoordde, voegde hij er smeekend bij „Bedenk hoeveel ik geleden had, Ida 1 Ik heb er voor geboet.* Toen keerde zij haar gelaat vol innig mede lijden tot hem en zei ernstig, niemand is meester van zijn hart, Willem." „Wie het ernstig met het leven gemeend is, Ida, moet daar meester van blijven. Maar ik heb mijn hart, mijne verblinding over mijn ge voel van plicht, van recht en van eer laten heerschen. De arme Héléne was het minst van al eene vrouw voor mij en ik nam het hoog op, dat zij de plichten niet op zich nam die niet voor haar berekend waren. Ik koos de schitterende vlinder en nam bet kwalijk dat zij de ijver van de bij niet had. Ik verweet haar wat mijn eigen schuld was." En opstaande vervolgde hij. „Het doel onzer komst is bereikt, Ida. Wij De gezant: „Ik vermoed dat de Engelschen van hun kant niet willen, dal het een vooruit geschoven post wordt van Duitschland. En wat zal er met Noord-Frankrijk gebeuren?" De Rijkskanselier: „Wij zijn bereid, Noord- Frankrijk te ontrnimeD, doch er moet een ver betering van de grens plaats hebben." - De gezant: „En hoe zal het gaan met de Oostelijke grens?" De Rijkskanselier: „Wij moeten zeer aan zien - zienlijke verbeteringen van onze grens hebben." De gezant: „En Roemenië?" De Rijkskanselier: „Wij zullen aan Bulgarije overlaten, het roet Roemenië te regelen." De gezant: „En Servië?" De Rijkskanselier: „Misschien zal worden toegelaten, dat een heel klein Servië blijft be staan; maar dat is een kwestie voor Oostenrijk om te regelen. Men moet Qostenrqk de vrije hand laten om te doen wat het wil met Italië. En wij moeten schadeloosstelling hebben van alle landen; ook moeten wq al onze schepen en onze koloniën terug hebben." haar huwelijk niet te verbreken, Gij tneendet beiden, aan onze afspraak getrouw, onze wenscheo op dien dag onnitgesprokën7—herdacht. Maar schoon wij beiden, ook zonder dat wij er over sprekeD, de zoo uiteenloopende wenschen van Héléne en mij wetep; de uwe op dien dag ge vormd, heb ik niet gehoord.* Ida weifelde een oogenblik. Toen zeide zij eenvoudig „Ik had geen wensch meer Willem, want ik raadde de uwe." Een donkere gloed overtoog Marions voorhoofd. „Herinnert ge n nog hoe Héléne deze plaats doopte, Ida? „De plaats der hereeniging 1" Zou het mogelijk zijn, dat zij toen onbewust een profetisch woord heeft uitgesproken. Is het mo gelijk, dat ge nw vergiffenis zoo ver kunt uit strekken, zéó volkomen kunt maken, dat ge mij na nog een stenn, een troost in mijn verder leven wilt zijn Ida, spreek Als ge neen zegt, zal ik het als eeD gerechte vergelding voor mijn vroegere handelwijs aannemen Is het neen zonder hoop voor de toekojpst?" Maar wat Ida mocht geantwoord hebben Neen was het niet. En toen beiden langs den zoo overbekenden weg terug wandelden, was het met een zekerder waarborg voor elkanders geluk, dan toen Marion, vijf jaren geledeD, met zijn onuitgesproken wensch in het hart, dienzelfden tocht aan de zijde van Héléne gedaan had, EINDE.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2