refflai, pTiid aai Is lalaim iai lesterliilt, laiiliniy, m Zaterdag 25 Augustus 1917. Vier en dertigste jaargang. EN FEÏÏILUETOB. OVER VIJF JAREN. IER SEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Pr;s per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco oer oost f 1,1 7b. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden alterlljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht «.n het bureau te T hol en of vóór DONDERDAGMIDDAG bl] onzen medewerker te lerteke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tklef. Intbrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. LANDWEER. Tijdelijke schorsing van onbepaald (klein) verlof. De Burgemeester van Tbolen brengt Ier algemeene kennis, dat in September 1917 bet onbepaald (klein) verlof van de dienstplichtigen 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912 en 1913, die dit jaar nog niet by de reservelandweerbataljons onder de wapenen werden geroepen, ter inspectie van kleeding, wapenen en uitrusting enz., tydelijk zal worden geschorst, zooveel mogelijk voor niet langer dan één dag, de been- en terugreis van en naar de woonplaats hier onder begrepen. De datum, waarop en de plaats, waar de opkomst moet geschieden, zullen nader worden bekend gemaakt. Verlofgangers, die op den datum der opkomst met toestemming van den Minister van Oorlog zich in het buitenland ophouden dan wel de buitenlaudsche zeevaart of de zeevisschery buitenlands uitoefenen, zyn vrygesteld van de opkomst. Deze kennisgeving geldt uitsluitend als een voor- loopige. Aan ieder landweerplichtige, die zal moeten opkomen, wordt een persoonlijke oproeping gezonden door zyn militairen commandant. Tholen, den 22 Augustus 1917. D« BURGEMEESTER der gemeente Tholen maakt bekend, dat de geldigheidsduur der broodkaarten voor het 7e tjjdvak van volgt 25e week van 24 Aug. 26e 2 Sept. 27e H 28e 20 Tbolen, Augustus 1917. 4 weken is bepaald ala t/m 1 September, t/'m 10 t/m 19 t/m 28 De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de weok van 26 Aug.1 Sept. 1917 gebruik kunnen worden de volgende coupons voor de rant soeneering van levensmiddelen voor ryst no. 19, voor gort no. 13, voor bak- en braadvet no. 13, voor zeep no. 13, Op de coupons van 10 ons, welke met een streep overdrukt zijn, kan sleohts 5 ons ver strekt worden. Tholen, den 24 Augustus 1917, De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad ia belegd tegen Donderdag den 30 Augustus 1917, des namiddags te 21 /2 ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stokken. 2. Vaststelling rekening der gemeente voor 1916, die der armbesturen, enz. 3. Aanbieding begrootingen voor 1918. Tbolen, den 24 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Vergadering van den Raad der gemeente Oud-Vossemeer gehouden 22 Augustus 1917. Afwezig de heeren Ampt en Friderichs. De voorzitter opent de vergadering en ver zoekt den secretaris voorlezing van de notulen te doen. Deze worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn a. Missive van Ged. Staten houdende goed keuring van het kohier h.o., wordt voor kennis geving aangenomen. b. schrijven van de Gezondheidscommissie te Tbolen met begeleidende teekeniug, waarin deze uaar aanleiding van een in dit voorjaar gezonden schrijven opmerkt, dat waar de gemeente de hand nog niet aaa den ploeg heeft geslagen, terwijl de woningnood blijft heerschen, ze met een uit gewerkt plan komt, waaruit blijkt dat zonder groote flnauciëele opofferiugen voor de gemeente kan worden overgegaan tot het bouwen van arbeiderswoningen. De voorzitter stelt voor de stukken te laten circulairen bij de raadsleden eu daarna een oommissie te benoemen, die advies uitbrengt. Wat de kosten betreft deze zijn voor de gemeente zeer gering, woningen zooals te St-Maartensdijk zijn gebouwd kosten de gemeeDte slechts 20 gulden per jaar per groep van 4 wouingen. De heer Aarnoudse zegt, dat het plan zeer is toe te juichen. De heer Van Nieuwenhuijzen vreest, dat het bouwen van dergelijke woningen alleen een tijdelijke voorziening zal blijken, daar na den oorlogstoestand het gebrek aan woningen niet zoo groot zal zijn. De voorzitter meent deze meening te kunnen bestrijden, reeds lang voor den oorlog was er gebrek aan goede arbeiderswoningen eu dit zal na deu huidigen toestand zeker niet verminderen. Met algemeeue stemmeu wordt daarna besloten de stukken te laten circuleeren by de raadsleden. c. Vaststelling Gemeenterekeniug over 1916. De commissie van advies heeft geen op- of aaumerkingen en wordt de rekauing voorloopig vastgesteld tot een bedrag van f 26407,58 in ontvang en f 25245,79y2 in uitgaaf. Dte van het alg. armbestuur wordt goedgekeurd tot een bedrag van f925,53 in ontvang eD f702,77 in uitgaaf, de rekening van de weezen-armen op f 16061.6.372 en f 14334,19 en het fonds Huijssen vau Kattendijke f 1360,74 in ontvang en f718,24 in uitgaaf. Met alg. s*. wordt vastgesteld de legger van wegen en voetpaden. Vervolgens wordt aangeboden de gemeente- begrooting over 1913 in ontvang en uitgaaf f 27950,83 en deze in banden gesteld van de commissie. De voorzitter brengt hierop een punt ter tafel dat niet op de agenda voorkomt en wel 21) De oude dame kon moeilijk weigeren, daar hare dame de compagnie, al drie jaren welke zij bij haar had doorgebracht, nooit een enkel verzoek tot haar had gericht, nooit een dag van huis was geweest. En al was het zeker een wonderlijk idéé om in het najaar op zulk een somberen dag een bezoek aan een dorp te brengen, dat zoover van Amsterdam lag wanneer het de verjaardag eener oude bekende gold „soit 1" Eu de juf was gegaan. „Alleen aan de afspraak getrouw fluisterde Ida Werner zacht, als sprak zij tot de stomme getuigen van haar vorig te zamenzijn van voor vijf jaren. „Alleen Zoo als ik gedacht, zoo als ik verwacht had. Zij kan niet terug komen vanwaar zij is heengegaan en hij Ach hij heeft onze kinderachtige afspraak vergeten Kinderachtig En toch. Ik kon niet anders. Ik moest deze plaats weerzien. Ook hier heeft de tijd veel veranderd 1" fluisterde zij rondziende. Dichter trok zij den mantel om de schouders. De heer Polderman, vooropstellende, dat hij niet tegen de verleening van den dunrtetoeslag is, zou het aanbevelenswaardig vinden, indien ambtenaren die geen kinderen ten hunnen laste hebben 5 wordt verleend en de overschietende 5 wordt toegekend aan die ambtenareo, die kinderen ten hunnen laste hebben. De voorzitter vindt dit zeer moeilijk en vraagt den heer Polderman hoe hij zich deze verdeeliog voorstelt. De heer Polderman meent, dat het meest bil lijke in zijn voorstel is om alle ambtenaren eerst duurtetoeslag te geven en dan het bedrag ;'at over is, indien we 10% hadden gegeven te verdeelen naar gelang het aantal kinderen, dat er is. De voorzitter vindt dit niet zoo gemakkelijk, bovendien is het voor de betrokkenen, wien nu reeds tweemaal een dunrtetoeslag van 10% is t iegekend, niet aangenaam indien ze minder renden ontvangen als waarop is gerekend. De heer van Nieuwenhuijzen wijst eveneens op het verkeerde, dat er in zou liggen om aan ambtenaren, die reeds jaren in dienst der ge meente zijn, doordat bon kinderen grooter gewor den, deze niet meer ten laste van de ouders zijnde, op deze wijze een vermindering van duurtetoe- ilag zouden krijgen. De voorzittel wijst nogmaals op het teleur stellende, dat er in gelegen zon zijn, indien men als toeslag niet zou ontvangen een bedrag gelijk aau hetgeen men reeds genoten heeft. De heer Polderman werpt daartegeu op, dat iemand met b.v. f 100 salaris en een gezin zonder kinderen niet zooveel behoefte heeft aan duurte toeslag als iemand die f70 verdient en daarbij nog kinderen ten zijnen laste heeft. De voorzitter acht het niet gemakkelijk een goede verdeeling te bewerkstelligen. De heer Polderman meent dat deze bezwaren niet zoo groot zijn indien men alle ambtenaren 5% verleent en vervolgens de overschietende 5 verdeelt onder de ambtenaren, die kindereD ten bonnen laste hebbeD. De heer van Nieuwenhuijzen vindt het idéé wel goed doch is bevreesd, dat iDdieo men er aan begint en dus afgeweken wordt van de eenmaal gevolgde wijze van toekennen van duurtetoeslag, men ontevredenheid kweekt. De voorzitter is het eens met den heer van Nieuwenhuijzen. Daar het voorstel van den heer Polderman niet wordt ondersteund, brengt de voorzitter het voorstel van B. eu W. in stemming om weder 10 duurtetoeslag te verleeneu. Met op een na alg. stemmen, de heer Polderman is van meening dat zijn voorstel de billijkheid meer betracht, wordt het voorstel van B. euW. aangenomen. JU. Bij de rondvraag wordt eenige discussie ge- het verleeneu van duurtetoeslag gedurende het omtrent den%esUnd van het paadje aan den veerweg. Men zal trachten hierin verbetering te krijgen door het graven van een greppel waardoor het slik niet meer op het pad kan komen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de ver gadering door den voorzitter gesloten. 0 N D E R W IJ S. Scherpenisse. De heer J. Uage vroeger onder wijzer alhier thans te Zierikzee slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage voor acte Duitsch. Geslaag'd voor acte Fransch M. O. a. de de heer C. M. v. d. Broek, ouderwijzer te Steeubergen. Geslaagd voor de hoofdakte de heer Auth. Kunst van Oud-Vossemeer, thans onderwijzer aan de Chr. School te Smilde. tweede halfjaar 1917, B. en W. stellen voor deze weder op 10 te bepalen vau jaarwedden boven f 150, „Héléne, Héléne 1" fluisterde zij zacht en sloot de oogen, terwijl zij nog meer tegen den knoee- tigen eikenstam aanleunde. Zij trachtte zich weder het schoone, levenslustige schepseltje, dat heden voor vijf jaren met de schitterende water druppels, die van het rusteloos draaiend molen rad waren afgesprongen speelde, voor den geest te halen. Met geopende oogen was het haar niet mo gelijk. Bij het stilstaand rad als een vergeten graf begroeid, het vervallen huisje, de sombere, grijze tint die over alles lag paste beter dat andere bleeke en vervallen gelaat, dat zij voor drie jaren het laatst had gekust. Het gelaat der doode. „Héléne Héléne 1" fluisterde zij weer. „Ida 1" klonk het plotseling vlak bij haar. Verschrikt sloeg zij de oogen op en zag een donkere gedaante voor zich staan. Een man, met véér den tijd vergrijsde haren en sporen van diep zielelijden op het nog altoos innemend donker gelaat. „Marion 1" zeide Ida toen zij zich van haar schrik hersteld had. „Ik hoorde u niet aan komen.* Zij reikten elkander de hand, geen van beide sprak meer, nadat Marion zich naast haar op de bank had neergezet, althans niet voor een tijd lang. Ieder scheen in eigen herianeringei verdiept. Van onze berichtgevers. IERSEKE. Een zeldzaam voorbeeld hoe ver bazend productief de aardappel ziju kan. Hier heeft iemand van 3 struiken 8,1 K.G.ofSions aardappelen geoogst. Een der struiken, telde 45 groote, meerendeels zeer groote aardappelen die samen 42 ons wogen en maar 3 kleine. STAVEN1SSE. Door den Gemeenteraad alhier is vastgesteld een verordening inzake de ver plichte winkelsluiting. De sluiting werd bepaald in den zomer op Zaterdagavond 11 uur, andere avonden 9 uur en iu den winter resp. 9 en 11 uur. Dat er alhier groote liefhebberij voor pachter, van bouwland is, kan blijken uit het feit, dat dezer dagen alhier publiek land ver pacht is voor f 101 en f 105 per gemet van 39.24 A. SCHERPENISSE. Vergadering van den dijk- raad der waterkeering van het waterschap Scher penisse. Afwezig met kennisgeving de heer van Gorsel te Poortvliet. De notulen der vorige, vergadering werden onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken vau H.U. Ged. Staten bestonden in goedkeu ringen. Een mededeeling van den polder den Hou wer dat tot lid van den Dijkraad was benoemd de heer D. Keur, welke in deze vergadering als zoodanig werd beëedigddoor het waterschap Poortvliet was herbenoemd tot lid van den dijk raad de heer van Gorsel te Poortvliet en door het waterschap Scherpenisse als zoodanig herbe noemd de heeren N. A. Brnijnzeel te Poortvliet en W. Bijl te Scherpenisse Uit de rekening 1916/17 blekeu de ontvangsten te hebben be dragen 1 27U02,035 en de nitgaven f 24562,095, zoodat meer is ontvangen dan nitgegeveu f 2439,84. Op het Grootboek' was belegd f 5996,75. Er werd besloten om in 1917/18 te beleggen op het grootboek f 14000. De waterb. ambtenaar die tot heden woning- huur betaalde, werd vanaf 1 Mei 1917 daarvan vrijgesteld. „Ik dacht niet, dat gij zoudt gekomen zijn. 't Is een lang traject uit Amsterdam begon hij eindelijk en zag Ida aan. „Zijt ge te vreden in uw werkkring?" „Ja antwoordde zij zacht ik heb het goed, al is mijn leven zeer gebonden en voel ik wel dat ik veel vrijheid mis." „Het is toch uw wensch geweest," zeide Marion haar weifelend aanziende. „Zeker I lk koo het oude leven van voorheen niet meer voortzetten, vooreerst althans niet. Het is beter, dat ik ver van alles wat mij eens zoo lief was leef en weinig tijd heb om in herinneringen te verdiepen. Ik voel ook nu maar al te zeer wat mij deze tocht kost" en Ida keerde liet hoofd af om de opwellende tranen te verbergen, die haars ondanks zich eenen weg' onder de neergeslagen wimpers baanden. Dominé Marion zag zwijgend en ernstig op haar neer. -Toen wij voor vijf jaren onze afspraak maakten om elkaar heden weder op deze plek te ontmoeten en elkaar te vertellen wat toen de wensch was, die op den bodem van ons hart lag, Ida" begon hij ernstig, „ware het ons allen beter geweest, als ieder van ons toen reeds die bekentenis had afgelegd. Het had ons veel smart, veel teleurstelling en naberouw bespaard." Ida knikte. Het was haar niet mogelijk te antwoorden. „Zij die wij beiden nu gedenksn,' ver volgde hij, „zij en ik hebben elkaar vergeven en zijn verzoend, ten volle verzoend gescheiden. Haar hoofd heeft met meer liefde tegen mij aaogelegen toen zij den laatsten adem in mijn armen uitblies, dan ooit te voren. God heeft mij voor het vreeselijkst berouw bewaard, de gedachte dat zij zou zijn heen gegaan, zonder dat ik haar konde zeggen, dat ik haar vergeven had zoo als zij mijn hardheid vergaf. Maar al deze volgende jaren heeft mij eene last gedrukt die niet van mij was af te wentelen, lk heb eene biecht af te leggen en aan u vergiffenis te vragen Ida, voor twee grievende miskenningen*. Ida, die terwijl hij sprak haar hand vertrou welijk in de zijne had gelaten, trok deze nu haastig terug. „Mij tweemaal miskend Marion 1 In welk opzicht „Ik zal bij de tweede maal beginnen. Zij is de zwaarste, de beleedigendste,* antwoordde de jonge man. „Herinnert ge u den tijd, wanneer ik, na mijn huwelijk met Héléne, plotseling tegen u veranderd ben Ida wist het maar al te goed en knikte toe stemmend. „Toen ik,* vervolgde hij, „op dien vreeselijken dag haar vroeg, wat haar genoopt had mij toch te trouwen in plaats van ons huwelijk te ver-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1