I, piijJ aan Ie lelaipi ra oesterteelt, lullm, m. 1689 Zaterdag 11 Augustus 1917. Vier en dertigste jaargang. FEUILLLETOH. OVER VIJF JAREN. OURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Pr;s per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f 1,J75. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol en of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerteko. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tblep. Intkrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. P u b I i c a t i n. MILITIE. Zitting van den Militieraad. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de zitting van den Militieraad voor de ingeschreve nen voor de militie, lichting 1918, dezer gemeente zal plaats hebben te Middelburg, in het Stadhuis, ingang Helm, op Vrijdag 7 September 1917, des na middags te 1 uur. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent vrijstelling wegens lo. eigen vrgwilligen dienst 2o. broedetdienst; 3o. aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Er heeft geen geneeskundig onderzoek plaats. Tbolen, 9 Aug. 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de weok van 12 Ang.18 Aug. 1917 gebruik kunnen worden de volgende coupons voor de rant soeneering van levensmiddelen voor erwten no. 7, voor ryst no. 17, voor havermout no. 7, voor gort no. 11, voor bak- en braadvet no. 11, 11, leesc Op de coupons van 10 ons, welke met een streep overdrukt zijn, kan slechts 5 ons ver strekt worden. Tholen, den 10 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. GEMEENTEREKENING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen brengen ter openbare kennis, dat de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1916, is overgelegd aan den raad gedu rende veertien dagen, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Tholen, 6 Aug. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. VERGADERING van den Raad der gemeente Tholen, gehouden Maandag 6 Augustus 1917. Afwezig met kennisgeving de hh. P. A. de Jong en W. Moelker. De voorzitter opent de vergadering. I. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring wijziging begrooting. b. Benoeming gemeentevroedvrouw. De eenige sollicitante is mejnffronw C. A. Blom, thans als zoodanig werkzaam. De voorzitter stelt bij moode van B. en W. voor mej'. Blom te benoemen op een salaris van f 350 en verder volgens de instructie. Met algemeene stemmen wordt mej. Blom hierna benoemd. c. Ingekomen is een voorstel van de Gezond heidscommissie tot wijziging der bouwverordening. Op voorstel van den voorzittter wordt be sloten deze ter visie te zenden aan de leden van den raad. d. Procesverbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger, wordt voor kennisgeving aan genomen. e. Verzoek van den heer M. J. Engelvaart, onderwijzer aan de o. 1. school alhier, thans tijdelijk ooder de wapenen, waarbij deze den raad verzoekt, dat de raad pogingen in het werk stelle om hqm weder in zijn functie als onder wijzer geplaatst te krijgen. De voorzitter deelt mede, dat van het hoofd der school een rapport omtrent deze zaak is ingekomen. Indertijd is op verzoek aan den heer Engelvaart door den raad vergunning gegeven, dat deze zich verbond bij het reservekader, daar dit op den gang van het onderwijs later geen invloed zon uitoefenen, daar zijn opkomst onder de wapenen in den vacantietijd zou vallen. Het hoofd der school merkt op, dat door een tijdelijke hulp wordt voorzien in de vacature van den heer Engelvaart, zoodat het onderwijs nu niet beslist nadeel ondervindt door de afwezigheid van den heer Engelvaart. Spr. is eveneens van meening, dat het nu niet opgaat de juffrouw die tijdelijk dienst doet, zoo maar op eens los te laten en daarom moeite bij de regeering te doen om den heer Engelvaart weder als onderwijzer aan de school te krijgen. De meening van B. en W. is om geen stappen hiervoor te doen en af te wachten totdat de heer Engelvaart met verlof huiswaarts komt. Er zou op zichzelf niets tegen zijn, dat de heer Engelvaart ,zijn plaats weder innam, doch juf frouw Noteboom neemt nu eenmaal zijn plaats in, zoodat het onderwijs geregeld zijn gang gaat. De heer Noske vraagt of de heer Engelvaart redenen opgeeft voor dit verzoek. De voorzitter antwoordt, dat geen redenen zijn opgegeven. De heer Quisl is van meeniug, dat het recht zijn loop moet hebben. We hebben den heer Engelvaart voor vast benoemd, deze is onze wettige onderwijzer. Toen deze vroeg om ser geant-majoor te mogen worden heeft de raad hiermede genoegen genomen, wij zijn dns ver plicht den heer Engelvaart met eere in zijn betrekking als onderwijzer te herstellen. Me juffrouw Noteboom weet, dat ze tijdelijk is be noemd, het is wel niet lekker als dat ze zal moeten vertrekken indien Engelvaart terugkomt. De voorzitter meent dat de weg die volgens dit verzoekschrift zou moeten worden ingeslagen niet de juiste is. Zijn er motieven, die een der gelijk verzoek aan den minister wettigen Dit gelooft spr. niet. Het onderwijs gaat zijn ge- regelden gang. Ware dit niet zoo en was er stagnatie dan zou het eeu geheel andere zaak zijn. Nu blijkt dat juffrouw Noteboom voor haar taak geschikt is, zou het een slag ia haar ge zicht zijn indien we gingen verzoeken om den heer Engelvaart terug te mogen hebben daar de gang van het onderwijs stagnatie ondervindt. Is het mogelijk op een andere wijze den beer Engelvaart terug te krijgen dan zijn B. en W, er niet op tegen om dit middel aan te wenden. De heer Quist is het eens met den voorzitter, doch zou er voor zijn om indien er een andere weg ware te vinden, dan te trachten den heer Engelvaart terug te krijgen. Op des voorzitters voorstel wordt vervolgens besloten om nader met adressant overleg te plegen op welke wijze verlof kan worden aange vraagd. II. Onderzoek geloofsbrieven van de nienwge- kozen raadsleden. De voorzitter verzoekt de heeren van Hiele, Wagemaker ev Noske dit te willen doen. Nadat de heeren zich van hunne taak hebben gekweten brengt de commissie bij monde vau den heer van Hiele rapport uit en stelt toelating der nieuwgekozen heeren voor. Met algemeene stemmen besluit de raad zoodanig. III. Duurtetoeslag gemeente-ambtenaren. De voorzitter herinnert er aan, dat het vorig jaar werd besloten een duurtetoeslag toe te keunen tot 1 April. Deze termijn is verstreken en B. en W. stellen voor wefler met ingang van 1 April aan de gemeente-ambtenaren een zoodauigen toeslag van 10% hunner jaarwedde of salaris toe te kennen. De heer van Vredenburch zegt volstrekt geen bezwaar te hebben tegen de duurtetoeslag van 10 0/o, doch zou gaarne vernemen of het perso neel zonder vaste aanstelling ook hieronder valt. De voorzitter antwoordt toestemmend, spreker deelt tevens mede, naar aauleiding van een »,-«-zoek van J. Denrloo om duurtetoeslag voor onderhoud van zijn paardje, B. en W. meenden, een toeslag van f 180 alleszins billijk is, aan gezien dit ongeveer het bedrag is, dat Denrloo meer moet besteden voor onderhond. De heer Christiaan.se merkt op dat in de vergadering van B. en W. is gesproken om van dit bedrag af te trekken f52, zijnde de toeslag die Deurloo genoot in normale tijden. De heer Wagemaker valt hierin den heer Christiaanse bij. De voorzitter zegt dat dit de bedoeling is, hoewel hij zich wellicht niet duidelijk heeft uit gedrukt. Met alg. stemmen wordt het voorstel van B. eu W. aangenomen. IV. Wijziging begrooting. Met alg. st. goedgekeurd. V. Wijziging begrooting gasfabriek. Als voren. De voorzitter brengt ter sprake de afrastering der gasfabriek. De heer Quist zegt dat deze zaak geheel on bekend is, hij weet biervan niete. Waar blijkt, dat de stukken niet ter inzage hebben gelegen wordt met alg. at. besloten dit punt een volgende zitting te behandelen. VI. Aanbieding der gemeenterekening, die der armbesturen, gasfabriek en die der distributie, worden in handen gesteld van de gewone commissie. De heer Wagemaker merkt op, dat de heer Moelker binnenkort op zal houden lid van den raad te zijn. De voorzitter zal voor dezen een ander aanwijzen. VII. Verbouw gemeentehuis. De voorzitter deelt mede dat naar aanleiding 19) Met het gelaat in de handen verborgen, de ellebogen op den kleinen tafel voor haar, bleef zij in gebogen houding zitten en slechts een zacht, kreunend geluid kwam over de half ge opende lippen. Zijns ondanks werd von Altorffer getroffen door haar smart, en op zachter toon vervolgde hij „Als dat zoo is, als ge toch uw geheim niet bewaardet, waarom dan niet liever terstond alles aan uwen man gezegd Nu was het, neem 't mij niet kwalijk, onnoodig en hoogst onverstandig. Wanneer ge hem niet boven mij steldet, mij niet moedwillig vergeefs op u deed wachten, waarom trouwdet ge hem dan toch. Gedwongen?" Héléne schudde het hoofd. ffHet doet mij leed", vervolgde hij, na weder eenige oogenblikken op antwoord te hebben gewacht. „Het doet mij leed, dat ik de on middellijke oorzaak geweest ben van het huis- selijk misverstand, waaronder u zoo schijnt te lijden. Misschien denkt uw man, dat de zaak erger is dan zij zich heeft toegedragen. Kan ik iets voor u doen kan ik eene verklaring afleggen, waardoor gij u weder met hem ver zoent Ik ben bereid die te geven." „O 1 Ga heen laat mij alleen 1" steunde Héléne dof. „Altoos hetzelfde verwijt zelfs van hem Von Altorffer wilde weder iets zeggen, maar zij herhaalde nog eens //Ga weg 1 Laat mij alleen, als ge nog eenig gevoel hebt. O in Gods wil ga weg 1" Hij schudde het hoofd, trok de schouders op eu keerde zich om. Langzaam wandelde hij weder den weg naar het huis terug, met den twijfel in het hart of de schaduw van de eens zoo beminnelijke en mooie Héléne Werner wel goed bij het hoofd was. Het had er maar al te veel van. Reeds door het verraden van een geheim, dat een geheim had moeten blijven. Niemand wa9 door het stilzwijgen geschaad niemand door de ontdekking hiervan een schrijveD van jhr, van Vredenburch is ingekomen, die op de oudheidkundige waarde van het gebouw wijst en met het oog hierop verzoekt advies van een deskundige in te roepen. De voorzitter doet naar aanleiding van dit schrij ven het voorstel om den heer Muller te ver zoeken een en ander eens te willen nagaan. De heer van Hiele meent, dat in de gemeente bekwame mannen genoeg zijn, die zulks kunnen. Over een en ander worden nog eenige dis cussies gevoerd en besloten om indien de kosten niet te groot zullen zijn, den heer Muller te verzoeken hieromtrent advies uit te brengen. Daarna wordt de kwestie behandeld om bij verbouw het werk in eigen beheer uit te voeren. De heer van Vredenburch zegt, dat het hem hindert, dat, waar de aanbesteding van de gas fabriek is gehouden om mensclien uit Tholen werk te verschaffen, de aannemer metselaars uit Bergen op Zoom laat komeD. Neemt men het werk in eigen beheer dan is men zeker dat hiervoor ingezetenen worden te werk gesteld. De voorzitter zegt eveneens met den heer Wagemaker over deze zaak te hebben gesproken, deze was van meening dat in dit geval misbruik zou worden gemaakt door de eventueel in het werk te stellen werklieden. Ia stemming gebracht wordt besloten tot het nemen van den verbouw in eigen beheer, tegen is de heer Wagemaker, buiten stemming de heer van Vredenburch. Met alg. st. wordt besloten de huurovereen komst van een huis in deu Bebouwden dam te doen eindigen en tevens met alg. st. goedge vonden de heffing van schoolgeld te bestendigen. De voorzitter deelt mede dat B. en W. van den heer van Vredenburch verzoek hebben ontvangen om als lid van de commissie voor de mosselpellerijen den heer A. Avé te benoemen, daar wegens drukke bezigheden dit te bezwaarlijk is voor hem. Dit gaat niet daar het een com missie is van leden van den raad. Spr. vraagt daarom den heer van Vredenburch of hij deze functie niet zou willen waarnemen. De heer van Vredenburch meend, dat hij was gekozen als voorzitter van de Gezondheidscom missie en als zoodanig beval hij deD heer Avé aan. Zelf kan hij zich niet beschikbaar stellen daar hij te drukke bezigheden heeft. De voorzitter benoemt na goedkeuring van den raad daarna den heer Wagemaker als zoo danig. Deze neemt de benoemiug aan. Rondvraag. De heer van Vredenburch deelt mede, dat binnenkort van de Gezondheidscommissie bij den raad zal inkomen een uitgewerkt plan voor den bouw van woningen. Het is geblekeD, dat met rijkssteun zeer wel kan worden overgegaan tot het bouwen van woningen. Hij hoopt, dat als deze plannen B. en W. binnenkort bereiken, het niet te lang zal duren voor ze bij den raad aanhangig worden gemaakt. De voorzitter zegt alsdan spoedige behandeling toe. De heer van Hiele vraagt hoe het staat met het houden vau de kermis. De voorzitter deelt mede dat het doel is om geen kermis te houden dit jaar en vraagt of de gebaat. Het gaf maar onrust en verdriet. Hij zou wel dwaas zijn, wanneer hij zijne bruid iets van de dolle streken uit zijn vrijgezelsleven wilde bekennen, Bah 1 Wrie brengt geen geheimen mede ten huwelijk In dezelfde houding, waarin von Altorffer Héléue verlaten had, vond Ida haar een half uur later terug. Het scheen als sliep zij. Maar toen Ida haar arm liefkoozend om haar zusters schouder legde en haar op deelnemenden toon vroegof zij niet liever mede naar huis ging en wat op haar kamer wilde rusten legde Héléne het bleeke gelaat tegen haar borst en zeide zacht „I-lieve I Verleden week verbood ik je om aan Marion te schrijven over mijn zwakte en vermoeidheid. Nu vraag ik u doe hetEn zeg er bij, dat ik hem vriendelijk verzoek zoo spoedig mogelijk over te komen.* XIV. Dominé Marion zat op zijn studeerkamer. Het was doodstil in huis. Geen deur werd hard toegeslagen, geen stap dan soms die der meid naar de voordeur, eu dan nog bijna onhoorbaar, werd door de gang gehoord, 't Was Zaterdag middag, dominé moest zjjn preek maken, en dau moest alles als uitgestorven zijn in huis. Vroeger was dit niet het geval geweestmaar sedert mevrouw weg was, was dominé heelemaal veranderd. Zenuwachtig, ongeduldig en prikkel baar. Het minste geluid verschrikte hem een vreemde stap in de gang deed hem nit zijn stoel opspringen en angstig naar de denr kijken, als verwachtte hij op klaarlichten dag spoken te zien. En heden namiddag scheen het wel erger dan ooit. Hij had nog niet eenmaal een tekst waar over hij zijn preek zoude houden. Nu drie maanden lang was Héléne bij de familie Schwenke in huis, waar Ida en zij hadden gekozen heen te gaan. Geregeld eens in de maaud ging hij zijne vrouw bezoeken, nit plichtgevoel, schoon Ida bij haar besluit gebleven was en iedere som gelds, die hij medebracht, door haar werd teruggezonden, schoon hij voor Hélénes onderhoud geen cent mocht betalen. Die be zoeken kenmerkten zich door koele vragen eu

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1