vGGkbled, pviji aai ie ielanpi van oesterteelt, laillinv, enz. o. 1688 Zaterdag 4 Augustus 1917 Vier en dertigste jaargang. EN FEUILLLETQEL OVER VIJF JAREN. DE OORLOG IER SEKSCHE THOOLSGHE GOURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f 1,175. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden (tukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te Thol en ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telkv. Intbbc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Pubiicatiën. De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Maandag den 6 Auguatus 1917, des namiddags te 21/2 ure. Ponten van belutndeling 1. Ingekomen 9tokken. 2. Doortetoeslag Gemeente-ambtenaren. 3. Wijziging begrooting 1917. 4. Wyciging begrooting gasfabriek. 5. Aanbieding gemeenterekening enz. 6. Veibouw Gemeentehuis. 7. Afloop contract van het huis in dc Bebouwden dam. Tbolen, den 1 Augustus 1917. Do BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat zy die voor het volgend tijdvak van 4 weken wijziging willen brengen in de keuze vad hun brood daartoe in de gelegenheid worden gesteld tot Woens dag 8 Augustus a.s. De daarvoor vereischte formulieren zyn verkrijg baar by de broodbakkers. Tbolen, 3 Aug. 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 5 Aug.11 Aug. 1917 gebruikt kunnen worden de volgende coupons voor de rant soeneering van levensmiddelen voor erwten no. 6, voor rijst no. 16, voor gort no. JtO, voor bak- en braadvet no. 10, voor zeep no. 10, voor varkensvleesch no. 17 eu 18. Op de coupons van 10 ons, welke met een streep overdrukt zijn, kan sleohts 5 ons ver strekt worden. Tholen, den 3 Augustus 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de aflevering en het daarmede verband houdende vervoer van alle aardappelen is verboden. Het verbod, in voorgaande zin, is niet van toe passing op de aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van a. die soorten aardappelen, welke uitsluitend als vroege aardappelen in den handel komen b. Eigenheimers of Borgers; c. aardappelen, gedekt door een vervoerbewys, afgegevon door de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging. Tholen, den 2 Augustus 1917. De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat do navolgende maximumprijzen, zoowel wat betrelt pulp campagne 19171918 als oudere pulp zijn vastgesteld als volgt VOOR NATTE PULP f4.60 per 1000 K.G. op voertuig aan de fabriek f4.50 per 1000 K.G., vletwerk op de binnen rivieren en rondom de fabrieken, met vracht voor rekening der koopers 5,75 per 1000 K.G., groote vaart „Holland", franco voor den wal f5,75 per 1000 K.G., plus 15 cont extra on kosten als van ouds op Rotte en Leidsche Vliet, franco voor den wal alles onder waarborg van voldoend gewicht en van voldoende qualiteit (maximum 66 pet. van het bietengewioht) VOOR GEDROOGDE PULP f 10,60 per 100 K.G. op voertuig of in vaartuig of fabriek, geleverd in zak, waarvoor fl.per stnk in rekening zal worden gesteld, welk bedrag wordt terugbetaald, indien de zak binnen 3 weken na den dag van aflevering wordt teruggeleverd VOOR SUIKERPULP met een suikergehalte van tenminste 30 0/g f 14. per 100 K.G. met een suikergehalte van tenminste 20 0/q f 13. per 100 K.G. met een suikergehalte van tenminste 10 0/0 f 12. per 100 K.G. op voertuig of in vaartuig of fabriek, geleverd in zak, waarvoor fl.per stuk in rekoning zal worden gesteld, welk bedrag wordt terugbetaald, indien de zak binnen 3 weken na den dag van af levering wordt teruggeleverd. Tholen, den 2 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Vergadering van den Raad der gemeente Oud-Vossemeer op 81 Juli 1917. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden uitgezonderd de heer Ampt, die met kennisgeving afwezig is. Na opening der vergadering wordeu de no tulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Mededeeling geschiedt van een ingekomen brief van Gedeputeerde Staten houdende goed keuring van het besluit tot het aangaan van een geldleening groot f 4000, ter voorziening in de behoefte aan tijdelijk kasgeld, en van het proccs-verbaal van Kasopname bij den Gemeente ontvanger over het 2e kwartaal 1917. Zonder discussie of hoofdelijke stemming worden deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Alsnn wordt overgegaan tot aanbieding van de gemeenterekening van den dienst 1916 met de daarbij behoorende verantwoording van Burgemeester en Wethouders en het concept besluit tot voorloopige vaststelling in ontvang op f 26407,58 en uitgaaf op f26245,795, en van de Rekeningen van het Algemeen- en Weezen-Armbestuur, benevens van het Fonds Huijssen van Kattendijke, respectievelijk in ont vang en uitgaaf f 925,58, f703,72,; f 16061,635 f 14334 f 1360,74 en f 718,255. Deze rekeningen worden ter onderzoek ge steld in handen van de heeren Friderichs, Van Nieuwenhuijze en Polderman. Hierop komt in behandeling een voorstel van Burgemeester en Wethouders om in verband met de verhooging van het aan Hoofdelijkcn omslag te heffen maximum bedrag en verhooging van den post voor (Distributieuitgaven, de ge- meentebegrootiog voor den dienst 1917 te wijzigen en te desbetreffende artikelen elk met f 2000 te verhoogen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Aau de orde is het onderzoek der geloofs brieven van de herkozen Raadsleden. De heeren Van Gorsel, Friderichs en Aarnoudse aange wezen tot onderzoek der stukken, wordt namens genoemde heeren, door den heer Aarnoudse tot toelating geadviseerd waartoe werd besloten. Niets meer te behandelen zijnde en niemand het woord verlangende gesloten. vordt de vergadering 18) Juist wilde zij weder in huis gaan, toen zij achter zich het stappen van een paard hoorde en omziende bemerkte zij een officier der huzaren die zijn ros bij den teugel leidend, naar haar toekwam. Met een zwierige beweging, bracht hij de hand aan zijn hoofddekel en vroeg haar beleefd den naasten weg, welke hij naar een hoefsmid kon inslaan. Zijn paard, vertelde hij, was onder het draven een hoefijzer losgeraakt. Otillie zag den knappen officier eerst ver wonderd aan, en begon terwijl hij sprak, vrien delijk te lachen. Ook hij scheen haar te kennen. „Ei 1 dat noem ik toevallig 1" riep zij vroolijk uit en stak hem gulhartig de hand toe. „Haupt- mann van Altorffer of hoe is nu uw titel welk oene verrassing 1 kom binnen, Heinrich Het vierde oorlogsjaar is dus aangevangen. Toen in het begin van den oorlog de zoo on gelukkig om het leven gekomen lord Kitchener de bewering deed dat deze oorlog minstens drie jaren zou duren, haalde de halve wereld, ja misschien 90°/0 van het menschdom ongeloovig de schouders op eu riep uit dat is niet mogelijk Doch Kitcheners bewering is niet geloogenstraft. De wereldramp heeft zijn derde jaar voleindigd en met starre ontzetting in de oogen ziet menigeen den komeuden winter, den vierden oorlogswinter te gemoet. Ook voor ons schijnt de toestand donkerder te zijn dan te voren en er is geen twijfel aan of wij zullen meevoelen aan het eigen lijf den grooten nood waarin de meeste volkeren van Europa zich bevinden. Het vierde oorlogsjaar zette op het Westfront gunstig in voor de geallieerden. Hier is zich een slag aan het ontwikkelen bij den IJzer. De Engelschen en Franschen gingen Dinsdag morgen over een breed front ten Noorden van den Lijs tot den aanval over. Zij veroverden alle eerste hindernissen op het geheele front. De vooruitgang duurt op alle punten voort. Er is een aauzienlijk aantal gevangenen ge maakt, tot heden ingekomen berichten luiden als volgt De Franschen en Engelschen veroverden de dorpen La Basse-Ville, Steenstrate, Bixchoote, Kortekesrherberg, Verlorenhoek, Frezenberg, St Julien, Pilkem, Westhoek, Hooge eu Holle- beke. De Dnitsche stellingen zijn op verscheidene plaatsen over grooten afstand bezet. Tasschen La Bas8eville en Steenstrate brachten wij ons front over 15 mijl vooruit. Voorbij Steenstrate drongen wij 2 mijl in de Dnitsche linies, bij Bixschoote werd l'/g mijl Duitsche front bezet. Bij Steenbeek drongen de Engelschen 2 mijl in de Duitsche stellingen, bij Westhoek één mijl. PARIJS (Officieel.) De Fransche en Engelschen zijn het Yser-kauaal overgetrokken. Daarna werden de totaal platgeschoten stellingen over groaten afstand bezet. Verscheidene dorpen zijn genomen. Do bovenstaande IVanootio CU JEugcloolio avond-communiqués wordea deels bevestigd, deels aangevuld of tegengesproken door de bier- volgende Duitsche berichten. De gisteren op een 25 K.M. breed front aan weerszijden van Yperen losgekomen eerste storm loop van het Engelsche leger is afgeslagen. Na wisselvallige verbitterde gevechten van grooten omvang heeft de met overmachtige strijdkrachten in diepe gelederen aanvalleude vijand zich met het bezit van trechterstellingen iu ouze afweerzöue moeten vergenoegen. Met massa's vielen de Engelschen en de Franschen gisteren op een front van 25 K.M. breed tusschen Noordschoote en Warneton aan onze loopjongen zal uw paard wel naar den smid brengen en hem terugbrengen ook. Dan kan u mij eens vertellen, hoe het komt, dat u naar ons dorp verdwaald zijt." Ritmeester Von Altorffer lachte en zag met welgevallen op Otillies blozend, vroolijk ge zichtje en aardig figuurtje neder. Hij volgde zijne gastvrouw in hais, nadat het paard aan den knaap, die terstond geroepen was, was toe vertrouwd en hoorde met een vergenoegden glimlach haar uitroepingen van verbazing over het onverwacht wederzien aan. Hij vroeg naar hare moeder en Méta. „Mama is heel wel en Méta is nog altoos bij haar" zeide Otillie. En toen vertelde hij haar op haar herhaald vragen, dat hij tijdelijk te Bonn was om zijne bruid over eenige dagen als zijne vrouw mede naar Berlijn te nemen. Maar daar hij zijne op wachting ten huize van zij tien aanstaanden schoonvader baron von Knrzicht nooit voor na één ure in den middag maken kon, deed hij eiken morgen een uitstapje van een paar uren te paard, om de verveling te verdrijven. Nog waren zij, of liever Otillie druk aan het Het doel was hoogeen groote vernietigende slag tegen de duikbootenpest, die van uit Vlaanderen de Engelsche heerschappij ter zee ondermijnt. De vijand drong met ongehoorde verwoedheid ods afweergebied binnen. In enkele sectoren overrompeld0, hij onze in trechter stel lingen gelegen linies. Op enkele plaatsen ver overde de vijand tijdelijk aanmerkelijk terrein. In een krachtigen tegenaanval wierpen onze reserves zich op den vijand en drongen hem in den geheelen dag voortdurend handgemeen uit ons gevechtsgebied terng in de voorste trechter stellingen. Ten N. en N.O. van Yperen bleven de door den vijand bezette trechtervelden dieper, die bij Bixchoote niet behouden konden worden, 's Avonds deed de vijand opnieuw over een breed front aanvallen, die geen wending te zijnen gunst brachten. Zij inislukteu voor onze nieuwe gevechtslinie. Ook op het overige gedeelte van dit front is het nogal leveodig. De Engelschen berichten Aan den Chemiu des Dames heeft een krach tige aanval ons in het bezit gesteld van een be langrijke hoogtestelling bij Czerny. Wij hebben daar meer dan 15000 gevangenen gemaakt. Een Fransch communiqué meldde De aanval, om kwart over acht in den avond door de Frauschen op een front van 1500 meter bezuiden la Royère en bewesten den uitlooper van het gebergte bij Chevregny gedaan, is vol komen geslaagd. De Franschen hebben al hun oogmerken bereikt en een tegenaanval der Dnitschers gebroken, waarbij de Franschen 162 vijanden gevangen namen, o.w. twee officieren er. een tiental onderofficieren, die tot drie regi menten behooren. Ook hier is het Duitsche bericht weer dat, wat het slotwoord vermeldt Aan den Chernin des Dames werd den vijand het loopgrarennet van La Bovelle ontnomen. Maar dan 1600 gevangenen vielen ons in handen. Aan den W. Maasoever werden de onlangs ver loren stellingen aan den straatweg EsnesMalin- court hernomen. Meer dan 2 K.M. breed en 700 M. diep werden de Franschen terugge worpen, en 500 gevangeneu gemaakt. Aan het Oosterfront maken de centralen nog steeds flinke vorderingen de berichten hierom trent uit Dnitsch-Oostenrijksche bron deelen mede: Het front van prins Leopold van Beieren. In Oost-Galicië, bij dc legergroep van Boehm- Ermolli, zijn de Russen aau beide zijden van 'üWrens teruggegaan. Onze korpsen hebben de lbzacz bereiav, deren de uitmonding van de Sereth in de Dnjester. Tusschen de Dnjester en de Pruth hield de Russische achterhoede ten Z.-O. van Horodenka stand. Door een krachtigen aanval braken wij door hun stellingeu heen. De achtervolging wordt op beide oevers van de Dnjester voort gezet. Het front van aartshertog Jozef. In het Czeremosz-dal werd Kosty veroverd. Boven en beneden de stad trekken onze troepen over de rivier. Iu het gebergte volgen onze divisies al strij- praten, want von Altorffer sprak niet veel meer na zijne mededeeliug, maar zat op zijn gemak in dokter Schwenkes grooten leuningstoel aan zijn knevels te draaien, terwijl hij met aristo cratische deftigheid de oogen half toekneep, om het vertrek rond te zieu of met de fraaie, witte vingers nu eu dan een druif van den grooten tros, die het gulle huismoedertje voor hem had edergezet, afplukte. Juist was Otillie ten derde male begonnen met haar leedwezen te betuigen over de afwezig heid van haren man, toen de kleine Peter in de naaste kamer begon te schreien. Onrustig stond zij op. Het was onbeleefd haren gast te verlaten, maar haar kind in den steek te laten nog minder. Plotseling viel haar eene gedachte in. flNeem mij niet kwalijk, maar ik moet naar mijn kind. Wilt u zoolang den tuin eens rond gaan En waarlijk I licht vindt u daar in het hutje achter het huis een uwer oude kennissen, die u ook gaarne eens terug zult zien." En met een vriendelijk knikje verdween Otillie in de andere kamer. Von Altorffer stond op, keek uit het raam of zijn paard nog niet terugkwam en slenterde toen neuriënd het huis uit en den tain in. In het priëel achter het huis, dat nog geheel begroeid was en in zijn najaarsdosch van hop, waartosschen hier en daar ranken wilde wingerd zich slingerden een heerlijk plekje voor de arme Héléne aanbood, zat deze ook nu weder in een gevlochten schommelstoel, met de handen luste loos in den schoot gevouwen en de oogen half gesloten heen en weder te wiegelen. De eens zoo ronde wangen waren vermagerd en bleek, zwarte kringen onder de oogen ge tuigden van onuitgesproken zielelijden. Het eens met zooveel zorg opgemaakte golvend blonde haar was achteloos achterover gestreken en werd in een wrong achter op het hoofd te zamen ge- hondeo. Want Ida, die anders de zorg voor haar toilet op zich op nam, was dezen morgen terstond na het ontbijt naar het bosch, dat een half uur van het dorp lag, gewandeld om tot versiering van Hélénes bloemenmand mos en varen te gaan zoeken. In den laatsten tijd ging Héléne niet meer mede. Het eenvoudig morgengewaad van donkere stof hing in losse plooien om de eens zoo sier-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1