DE OORLOG Besloten werd dit jaar de kermis weder niet te doen doorgaan. IER8EKE. Zaterdag werd de herstemming gehouden voor 2 tusschentijds aankomende raads leden. Van 725 kiezers stemden er 521. De heer P. J. Poleij, candidaat der Vrijz. Kiesver- kreeg 284, de heer J. Kramer 259, de heer J. A. van Sprundel 191 en de heer P. de Koeijer 154 stemmen. De heeren Poleij en Kramer werden das ge kozen. Zij hadden bij de eerste stemming de meeste stemmen beiden 175. Zaterdag werd hier tegen 2 schippers proces-verbaal opgemaakt omdat zij kolen hadden aangevoerd zonder consent. Het aangevoerde waren resten van vrachten die twee grootere schepen hadden aangenomen te varen maar niet geheel konden laden. OUD-VOSSEMEER. De heer F. J. J. van den Ende, thans werkzaam als ambtenaar ter Secre tarie te Sliedrecht is, tegen 1 Sept a.s. ingelijke betrekking benoemd te Dordrecht. Dezer dagen zagen we alhier ook eenige personen bezig met turf steken. Het brand- stoffenvraagstuk maakt vindingrijk. De derrie was evenwel van elders aangevoerd. STAVENISSE. Zaterdagavoud kwamen te Sint-Maartensdijk bijeen de dames-gediplomeer den van den cursus in Landbouwhuishondkunde, welke cursus aldaar voor een paar jaar gehouden is. Op nitnoodiging presideerde de heer Buijze deze bijeenkomst. Er werd besloten tot het op richten eener vereeniging van oud-leden. Een reglement werd vastgesteld. Als Bestuursleden werden gekozen de dames K. Hage, C. Hage Hage en I. A. Elenbaas, resp. als voorzitster, secretaresse en penningmeesteresse. Als le en 2e afgevaardigde naar de alg. verg. op 28 dezer te Goes te houden werden aangewezen de dames K. Hage en J. Hage. Bij monde van den heer C. G. Hage, die op de vergadering der vereeniging van mannelijke Oud-leerlingen vertegenwoordigde, werd namens de dames den heer Buijze dank betuigd voor zijn bekende wel- willlende medewerking in deze zaak. Bij de alhier gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (vac. dhr. H. J. Dorst) werd bij enkele caudidaatstelling als zoo danig gekozen verklaard de heer A. H. van der Slikke. THOLEN. Uitslag herstemming voor één lid voor den gemeenteraad alhier op Zaterdag 14 Juli 1917. Aantal uitgebrachte stemmen 481. Van on waarde 4. Blanco 8. W. Moelker 195 eu Jhr. J. van Vredenburch 274 stemmen. Zoodat gekozen is de heer Jbr. J. van Vreden burch J. W. VAN LOON. Eenige weken geleden meldden we dat aan den heer J. W. van Loon majoor-brigadecommaudant der rijksveldwacht alhier eervol ontslag als zoo danig was verleend met ingang van 1 Juli. De heer Van L>on blijkt een 86-jarige loop baan bij de rijksveldwacht achter den rug te hebben. 4 October 1845 te Ammerstol geboren, trad de heer Van Loon op ongeveer 36-jarigen leeftijd bij de rijkspolitie in dienst, hij werd daartoe 29 Dec. 1881 beëedigd, en geplaatst als rijksveldwachter te Sluiskil. 1 Januari volgde overplaatsing naar Veere bij het gekleed personeel, terwijl hij in April 1887 werd be vorderd tot brigadier tit. in dezelfde standplaats. April 1889 vertrok de heer Van Loon in dezelfde rang naar Ierseke en werd kort daarop, 16 Juli 1890 bevorderd tot brigade commandant met standplaats Brouwershaven. Nadat hij hier een viertal jaren als zoodanig dienst had gedaan, werd de heer Van Loon als brigadecommandant naar Tholeu verplaatst en wel den 3en Augustus 1894 Den 15 Juni 1912 viel hem de onderscheiding ten deel om tot majoor te worden bevorderd. Hem werden de volgende onderscheidingen verleend: 1884 de bronzen medaille roet een loffelijk getuigschrift van Z. M. Koning Willem III, wegeus het met levensgevaar redden van een kind uit de haven van Sluiskil31 Augustus 1906 de zilveren medaille in de orde van Oranje Nassau en Februari 1906* de zilveren medaille voor 25-jarigen trouwen dienst. Zooals men ziet bracht de he r Van Loon zijn geheeien diensttijd door in de provincie Zeeland, waar hij dan ook goed bekend staat. Te Veere en Brouwershaven behoorde hij tot de varende rijkspolitie. Zooals te begrijpen is voelt de heer Van Loon zich oog het beste thuis te Tholen waar hij 23 jaar verblijf hield, zoodat hij hier zijn ouden dag rustig hoopt door te brengen. 0 N D E R W li S. Tot de R. HB. S. te Bergen op Zoom is toegelaten L. J. Hause te Oud-Vossemeer over geplaatst van de 2e naar de 3e klasse G. J. A mpt. belofte nagekomen Toch waagde zij nog eene poging. „Weiger haar ten minste niet haar volle be kentenis van schuld aan te hooren 1" yOnnoodig I Ik weet alles door den brief, die hier in mijn lessenaar ligt en haar woor den in de eerste schrik gesproken. Ik heb geen lange verhalen meer noodig. Zij heeft alles be kend. Verzoening is niet mogelijk.... vooreerst niet. Zij moet verdragen wat over haar is ge komen door eigen schuld. Ik moet zooveel lijden door de schuld van anderen en draag het ook Maar Ida bleef voor haar zuster pleiten „Jaag haar niet nit uw huis als eene eerlooze, Marion Heb medelijdeuZij deed verkeerd, maar is uwe achting...." Dikke aderen zwollen den jongen man op het voorhoofd, met fonkelende oogen zag hij Ida aan. „Zwijg daaroverviel hij driftig uit. „Gij die geen gevoel hebt van haar schandelijke handelwijze, van de zonde, die zij deed, met voor God en mij een meineed uit te spreken, den dag van haar huwelijk. - Ge hebt geen recht hierin te oordeelen. Maar toen hij zag hoe Ida terugweek, ver schrikt over zijn ruwen uitval, vervolgde hij plotseling weder in zijn kouden toon terugvallende: „Het zal haar aan niets ontbreken zij kan gerust zijn. Zij kan uit het huis medenemen wat haar goeddunkt, wat haar aanstaat. Zij zal ruim genoeg van geld worden voorzien, om een gemakkelijk leven te lijdeu en zich niets be hoeven te ontzeggen. Zij zal niets behoeven te missen van wat haar zoo begeerlijk toescheen, dat zij zich er de verveling in het leven als mijn vrouw voor wilde getroosten. Laat haar gerust zijn Nog éénmaal zag hij Ida aan, maar moest nu de oogen voor de hare neerslaan. Wordt vervolgd) üp het Westerfront heerscht schier overal een levendige actie. Op dit gedeelte treden de Duitschers en op een ander gedeelte de Engelschen en Franscheu aanvallend op en beide met succes. Mocht het den Engelschen tot heden niet weer gelukken de prijsgegeven stellingen aan den Yser te veroveren, meer naar het Oostelijk ge deelte vau het front aan den Chemiu des Dames, waar de Duitschers reeds geruimen tijd hevige aanvallen doen werden, zoo meldt het Duitsche bericht, den vijand door een aanval belangrijke stellingen ten Zuid-Oosten van Courtecon ont rukt. Na een geconcentreerde actie van artillerie en mijnwerpers namen deelen van het iufanterie- regiment ^Generaal-maarschalk von Hindenburg" en andere Oost-Pruisische regimenten, alsmede 8tormbataljons stormenderhand zeven Fransche stellingen over een breedte van vijftienhonderd meter en een diepte van driehonderd meter. De vijand bood verbitterden tegenstand, zoodat 't tot hardnekkige gevechten van man tegen man kwam. Het doel van den aanval werd overal bereikt en ondanks drie krachtige tegenaanvallen behouden. De verliezen der Franschen zijn zwaar. Tot dusver zijn uyjer dan 350 gevangenen ge teld. De aanzienlijke buit is nog niet opgemaakt. Het Fransche communiqué bevestigt dit be richt en voegt er aan toe dat de Duitschers slechts over een front van 300 Meter de genomen stellingen konden behouden. Latere berichten melden dat bij Courtecon de Duitschers opnieuw een loopgraveugedeelte heb ben genomen, waarbij 450 gevangenen werden gemaakt. Op andere punten van het front hadden de Franschen succes, waardoor de gelukte Duitsche onderneming weer geheel wordt beschaduwd. Vooral in Champagne is hevig gevochten. Het gelukte den Franschen Zaterdag na een zorg vuldige artillerie-voorbereiding, op twee punten een aanval op de Duitsche stellingen te doen. De aanval, die met buitengewone kracht werd uitge voerd, bereikte overal het beoogde doel. Ten Noor den van den Mont Haut en op de Noord-Ooste lijke hellingen van den Têton hebben de Fransche soldaten, die blijk gaven van bewonderenswaardig élan, over een breedte van ongeveer 800 M. en een diepte vau 300 M., eeu machtig versterkt loopgraven net der Duitschers veroverd. De Duitschers reageerden krachtig. Hun tegenaan vallen volgden elkaar gedurende een deel van den nacht aanhoudend op, maar mislukten alle door het vuur der Franschen of na gevechten van man tegen man onder zware verliezen. De door de Franschen veroverde stellingen zijn in hun geheel gehandhaafd. Het aantal ge vangenen, dat door de Franschen in- den loop van deze operatie gemaakt is, bedraagt 360, onder wie negen officieren. Duitsche troepen concentraties, die bestemd waren om hulp te biedeD, kwamen onder het artillerievuur der Franschen en leden zware verliezen. Dinsdag gingen de Duitschers, na zeer hevige beschieting van den Mout Haut en den Têton, met belangrijke troepenmacht over tot deu aan val op de stellingen, die de Franschen den 14 Juli hadden genomen. De Franschen boden hardnekkig tegenstand tegen den overmachtigen vijand. Aan den Têton hadden de Duitschers geen succes, doch leden zij zware verliezen. Zij konden niet in de Fransche linies doordringen. De Duitschers, die aanvankelijk een groot deel van het gewonnen terrein terugnamen, werden door krachtige tegenaanvallen verdreven. De aanvallen waren voor de Duitschers moord dadig. Deze kwamen n.l. in drie golven aan stormen, waarvan twee weggemaaid werden door het Fransche vuur; de derde slaagde erin de Fransche linie binnen te dringen. Na een hevig gevecht dat- tot den ochtend duurde, verstrooiden de Franschen de Dnitschers en waren zij weer in het bezit van hunne linie. Dinsdag trachten de Duitschers in Champagne opnieuw een ernstigen aanval te doen op den Têton. De aanvalsgolven braken in ons vuur en in wanorde trokken de aanvallers naar de uit gangsloopgraven terug, met achterlating van vele dooaen. Wij handhaafden volkomen de winst van 14 Juli. Verder deden de Franschen een hevigen aanval ten westen van hoogte 304. Volgens de eerste berichten zijn alle stellingen die in handen der Duitschers bleven tengevolge van de acties op 26 en 27 Juni, volkomen door de Franschen heroverd. Een later Fransch bericht deelt hieromtrent Onze operatie gisterenmorgen ten W. van heuvel 304 is met een volkomen succes bekroond. Na een krachtige artillerie-voorbereiding vielen wij de vijandelijke linies aan en trots den wau- hopigen tegenstand der Duitschers, veroverden wij in weinig minuten de loopgraven, welke de vijand sedert den 29sten Juni bezet had. Verder voorwaarts dringend, veroverden wij de Duitsche stellingen over een front van 2500 nieter aan beide zijden van den straatweg Esues-Malencourt. De geheele krachtig versterkte eerste linie der Duitschers viel in onze handen en ook de tweede linie. Onze terreinwinst is ongeveer een kilometer diep. Dat op het Oosterfront de Russen nog dauig aan 't kloppen zijn blijkt wel uit het nog vol gende bericht In de gevechten van Zondag namen de Russen 16 officieren en 900 minderen gevangen en maakten een aantal machinegewereu buit. Tusschen 1 en 13 Juli werden 834 officieren en 35.800 man gevangen .genomen terwijl 93 kanonuen, 28 loopgraafmortieren, 408 machine geweren, 45 bommortieren en 3 vlammenwerpers werden buitgemaakt. Ondertusschen zijn de Duitschers ten N. O. van Kalusz tot een hevig tegenoffensief overge gaan waarbij het hun gelukte den Russen op een punt over den Lomuitza terug te werpen, terwijl Kalusz moest outruimd worden. Van de overige gevechtsterreinen geen bijzonder nieuws, de gevechtsactie is wel overal zeer leven dig doch resultaten werden nergens, door geen der partijen behaald. Zooals we de vorige week reeds meldden zon Amerika een groot aantal vliegtiegen gereed maken. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft nu met algeineene stemmen het ontwerp betreffende het toestaan van een krediet van 640 millioen dollar voor den aanbouw van 22.000 vliegtuigen goedgekeurd. Een Duitsche duikboot moet dezer dagen eeu groot Amerikaansch schip, geheel geladen met vliegtuigen en vliegtuigmotoren in den grond hebben geboord. Op ongeveer 4 mijlen van onze kust hebben Maandagochtend 20 Engelsche oorlogsschepen een hevig vuur geopend op eenige Duitsche kolenbooten, die recht op de Nederlandsche kust voeren. Een dezer schepen zonk onmiddellijk drie andere, waarvan één in brand staat, be vinden zich op ongeveer 2 K.M. afstand van Bergen aan Zee, terwijl er te Bergen en Petten 2 gestrand zijn. De Duitsche schepen waren alle uit Rotterdam vertrokken met bestemming naar Denemarken. Reddingsbooten vertrokken ter as sistentie. Vele leden van de equipage zijn gered. Van dezen is een licht gewond. Vijf van de kolenbooten werden door de En gelschen opgebracht. De Engelsche torpedobooten F 83 en F 87 naderden de op het strand geloopen kolenbooten tot op 1% K.M. afstand en losten een groot aantal projectielen op de booten, waaronder ver scheidene treffers. Ook toon de bemanningen zich in de sloepen naar het strand begaven, bleven deze torpedobooten doorvuren. Een der tigtal granaten vlogen over de duinen het land in. De Engelschen richtten aanvankelijk al heel slecht. Een granaat kwam te Bergea-binnen in de Sparrelaan terecht, sloeg eeu paar takken van een boom af en daarna l'/j M. den grond in zonder te ontploffen. Nabij de vacantiekolonie te Bergen-aan-Zee sloeg eveneens eeu granaat in zonder schade te veroorzaken. Nabij de boer derij „de Franschman" (halverwege Bergeo-binuen en Bergen-aan-Zee) kwamen ook een paar gra naten terecht, die een paar kalveren doodden. Ook bij Schoorl kwamen de granaten terecht. Het richten door de torpedojagers geschiedde juister en de kolenbooten kregen dan ook ver scheidene treffers. Een deel der bemanning is omgekomen en de overgeblevenen zijn hier aan de kust geland. De boot die in brand geschoten werd, is door vier Nederlandsche sleepbooten werd weggehaald, waarbij het schip znlk een hevige slagzij maakte, dat men telkens meende, het te zullen zien omslaan. De Nederlandsche regeering richtte een ernstig vertoog tot Eugeland wegens de schending van onze territoriale wateren. Te betreuren is het dat zich dit incident heeft voorgedaan juist toen de Engelsche re geering aan de hand van bet gehouden onder zoek erkend heeft de aansprakelijkheid voor de bommenwerpiug op Zierikzee op zich te nemen en al de geleden schade te zullen vergoeden. Tevens kwam van de Engelsche regeering het bericht dat de moeilijke omstandigheden waarin Nederland zou komen te verkeeren bij het af sluiten van de Noordzee, ten volle worden be grepen. Indien onze regeering tot overeenstem ming kan geraken met Duitschlaud zal Engeland de vaargeul iets meer verleggen zoodat Duitsch- land, willen wij geen moeilijkheden ondervinden het door de duikbooten onveilig verklaarde gebied ook iets moet inkrimpen. Tijdens de onderhandelingen zal Engeland de vaargeul voor ons vrijlaten. De kanselierscrisis in Duitschland is geëindigd. Von Bethmann Hollweg is afgetreden, na precies 8 jaar Rijkskanselier te zijn geweest. Den 14 Juli 1909 is hij n.l. von Bulow als zoodanig opgevolgd. Bethman stond bij den Keizer zeer in de gratie. Maar de omstandigheden waren machtiger dan de keizerlijke wil en zoo moest hij plaats maken voor zijn opvolger Michaelis. De nieuwe rijkskanselier is dr. Georg Mi chaelis, Pruisisch staatssecretaris van voedings wezen, en vroeger onderstaatssecretaris van fiuan- ciën. Een eigenlijk politiek verleden heeft de nieuwe rijkskanselier niet. Hij is in 1857 ge boren en dus 60 jaar oud. Hij is nit streng geloovig Protestantsche familie. In 1879 trad hij in den staatsdienst, werd in 1889 Geriehts- assessor, in 1885 docent in Tokio aan de school voor de Duitsche rechts- en staatswetenschap, in 1889 trad hij weder in dienst bij de rech terlijke macht; in 1891 officier van justitie te Scheidemühl, in 1892 regeeringsraad te Trier, in 1895 hetzelfde ambt te Arnsberg, in 1897 opper-regeeringsraad en leider van de afdeeling voor kerk en school, in 1900 plaatsvervangend regee'ingspresidect te Leignitz, in 1902 opper- presidentsraad te Breslau, in 1905 geheim opper- regeeringsraad, in 1909 ouderstaatssecretaris van financiën en in 1917 levensmiddelen-dictator in Pruisen. Hij wordt geschetst als een man, die weet wat hij wil en onverzettelijk is. Een hard werker. De nieuwe Rijkskanselier hield Donderdag zijn rede in den Rijksdag. Zooals steeds, werd er op gewezen dat Duitschland tot den oorlog is ge dwongen door de houding van Rusland, dat drie jaren geleden zich wapende. Het verwijt dat de duikbooteuoorlog tegen de meuschelijkheid in- druischt, wijst de regeering vau de hand, even eens dat het toepassen van de duikboot inbreuk maakt op het volkerenrecht. Doordat Engeland iederen handel met Duitschland onmogelijk maakte, was men wel genoodzaakt van dit wapen gebruik te maken. Om den oorlog te bekorten zal Duitschland dezen oorlog met alle macht doorzetten, temeer daar door de duikboot dat gene wordt bereikt wat men er mee voor oogen had. De rapporten van de opperste legerleiding zijn vat den militairen toestand betreft, zeer goed. Het offensief der Russen heeft betrekkelijk niet geleid tot datgene wat dezen dachten te bereiken. Een half uur geleden heb ik een telegram van Von Hindenburg ontvangen van den volgenden inhoud „Aan den rijkskanselier van het Duitsche rijk en aan de Rijksdag. „Door het Russisohe offensief in Galicië uit getart, is daar heden een krachtige aanval begonnen. Onder de persoonlijke leiding van generaal veldmaarschalk prins Leopold van Beieren hebben de Duitsche troepen, gesteund door O.-H. troepen, de Russische stellingen bij Kloczow doorbroken"(geroep van links: stemming makerij 1 onrust en geroep bah Daarna ging de kanselier de toestanden aan de verschillende fronten na. Van Amerika ducht men weinig gevaar daar de verscheping van aanzienlijke troepenmassa's onoverkomelijke be zwaren met zich medebrengen zal evenals de Voedselvoorziening. Daar Duitschland den oorlog niet gewild heeit en niet naar uitbreiding van ziju macht streefde is het bereid als het een eervollen vrede kan verkrijgen den oorlog geen dag langer voort te zetten alleen om met geweld veroveringen te maken (luide uitroepen van de socialisten van hoort I) In de eerste plaats is het vaderlandsche ge bied onaantastbaar. Met een tegenstander die rijksgebied eiseht kunnen wij niet onderhandelen. Wanneer wij vrede sluiten moet in de eerste plaats bereikt worden dat onze grenzen eens en voor altijd beveiligd zijn. De kanselier ging daarop over tot de be spreking van den tegenwoordigen economischen toestand. De socialistische partij trad in debat en deze wenschen dat Duitschland met vredesonderhan delingen beginnen zal. Als teeken van zwakheid kan zulks nooit worden beschouwd, daar overal de militaire toestand gunstig kan worden genoemd. Juli Graden C. Zaterdag 14 18, Zondag 15 18, Maandag 16 18,2 Dinsdag 17 19, Woensdag 18 19,2 Donderdag 19 19,2 Vrijdag 20 19, Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Men moet wel erkennen dat in vele gevallen, 't zij nit zorgloosheid, 't zij uit onwetendheid, wij geen partytrekken van waarschuwingen, die ons worden gegeven wanneer een onaangenaam voorval ons be dreigt. Hoevelen, bijvoorbeeld, woiden door ziekte aangetast omdat zjj sommige oogenschynlijk onbe- teekenende ongesteldheden verwaarloosd hadden, terwijl die toch stellige teekenen waren van een stoornis in het organisme. Indien g'y ons gelooven wilt, leg dan niet, wat u zeil betreft, zulk een nalatigheid aan den dag. Be handel niet met geringschatting lichte ongesteldheden, als hoofdpijnen, maagpijnen, gevoel van afmatting, die u overvallen en u dan verlaten, om u vervolgens opnieuw heviger aan to pakken. Die ongesteldheden, die ongemakken hebben een oorzaak die zetelt in de verzwakking der twee elementen van ons lichaams- evenwicht, dat is te zeggen van het bloed en van het zenuwstelselwelke verzwakking zelve tot oor sprong heeft bovenmatige inspanning, buitensporig heden, geestesschokken, en ook guurheid van het weer en seizoenswisselingen. Past op dat, die ver zwakking van het bloed en van de zenuwen, door te verergeren, niet erger storingen te weeg brengt, waarvan gjj u daarna niet dan met heel veel moeite kunt verlossen. Gelukkig hebt gjj, om die bedreiging ai te wenden, een zeer eenvoudig middel, daarin be staande dat gij, zoodra gij u onwel gevoelt of, beter nog, by iedere seizoenswisseling, een kuur doet met de Pink Pillen, welker herstellende en versterkende werking aan uw bloed zjjn verminderde kracht en zuiverheid zal weergeven, uwe zenuwen zal verstalen en al uwe lichaamsfuncties krachtig zal opwekken. Gy zult dan, als door een tooverslag, ongesteldheden en afmatting zien verdwijnen en uwe volledige ge zondheid terug krijgen. De Pink Pillen zjjn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f9 per 6 doozen bij het Hoofddepdt der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam voor Tholen en omstreken bjj J. M. Schot en L. G. van Zaltbommel, drogisten, Hoogstraat, Tholen. En verder by verschillende Apothekers en goede Drogisterijen. 17691 42

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2