isutllai, pwijfl aai ie Mam vai oesterteelt, lanital, No. 1686 Zaterdag 20 Juli 1917. Vier en dertigste jaargang. EN FEUILLLETON. OVER VIJF JAREN. 16) IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco per post fl,175. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDEHDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T k o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bl] onzen medewerker te lerteke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telkf. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Pubiicatiën. UITSLAG VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen maken bekend, dat een afschrift van het proces verbaal, vermeldende den uitslag der op heden ge houden herstemming, ter verkiezing van een lid van den Raad is aangeplakt en voor een ieder ter ge meentesecretarie ter inzage ligt. Tholen, den 14 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders van Tholen, brengen ter kennis van muntgasverbruikers welke in het be zit zyn gesteld van TWEE of MEER koperen harp- lampen, dat zy indien noodig, EEN er van zullen moeten afstaan ten gerieve van nieuw aangesloten muntgasverbruikers. Die koperen harplamp zal door een andere worden vervangen. Tholen, den 30 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt be kend, dat .de geldigheidsduur der broodkaarten voor het 6e tjjdvak van 4 weken wordL bepaald alsvolgt voor de 21e week van 19 Juli t/m 27 Juli. voor de 22e week vau 28 Juli t/m 5 Augustus, voor de 29e week van 6 Aug. t/m 14 Augustus voor de 24e week van 15 Aug. t/m 23 Augustus. Tholen, Juli 1917. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt bekend, dat zy, die binnen 2X24 uren het bewys van ontvangst der nieuwe broodkaarten, hetwelk bij de nieuwe broodkaarten is ingesloten, niet be hoort yk geteekend bij de bakkers hebben terug be zorgd, de kans beloopen aan hen in het volgend tydvak van 4 weken geen broodkaarten worden uitgereikt. Tholen, Juli 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 2228 Juli 1917 gebruikt kannen worden de volgende coupons voor de rantsoeoeering van levensmiddelen voor erwten no. 4, voor ryst no. 14, voor gort no. 8, voor havermont no. 6, voor bak- en braadvet no. 8, voor zeep no. 8, voor varkensvleesch no. 13 en 14. Op de coupons van 10 ons, welke met een streep overdrukt zijn, kan slechts 5 ons ver strekt worden. Tholen, den 20 Juli 1917. MILITIE. Vryslelling van den dienst wegens eigen vrywilligen dienst, broederdienst of aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. De burgemeester van THOLEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor hen. die voor de lichting van 1918 zjjn ingeschreven de gelegenheid wordt opengesteld, om alsnog vryslelling van den dienst by de militie om een der hierboven vermelde redenen aan te vragen. Tot het doen opmaken van het daartoe vereisebte getuigschrift moet door of vanwege den ingeschrevene De jonge man had heden echter aan Ida laten vragen, om voor eenige oogenblikken bij hem in de studeerkamer te komen. Hij moest haar spreken. Een bescheiden tikje op de deur schrikte hem uit zijn gepeins wakker, en op zijn „binnen" trad Ida in het vertrek. //Je wildet mij spreken Willem P" Hij nam een stoel en plaatste dezen op eenigen afstand van hem. „Wees zoo goed en ga zitten. Ik wilde u mijn plan mededeelen, ten opzichte van Héléne. Gij kuut het haar dan overbrengen" sprak hij. Ida zag met innig medelijden het half van haar afgewende gelaat aan, waarop de laatste dagen sporen hadden nagelaten, die er nimmer meer van zonden verdwijnen. Zij zag aan zijn bevende handen, aan het onrustig schikken eu verschikken der papieren op de schrijftafel, hoe aanvraag worden gedaan ter secretarie dezer gemeente vóór of op 31 Juli 1917 des voormiddags tusschen 9 en 1 uur. Medebrengen van zakboekjes of paspoort van van broeders die dienen of gediend hebben is zeer gewenscht. De byzondere aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat, indien zij alsnog vrijstelling verkrijgen om een der hierboven omschreven redenen, die vrijstelling hen niet zal ontheffen van hun ver plichting om ingelijfd en geoefend te worden en om zoo noodig verder in werkelyken dienst te blijven, daar de vrijstelling eerst op een later, thans nog onzeker tijdstip, zal ingaan. Tholen, 21 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. KANTONGERECHT TE THOLEN. 13 Juli 1917. Door het Kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens Overtreding der Jachtwet. M. P. te Bruinisse tot twee boeten elk van f 10,of 10 dagen hechtenis voor iedere boete. Het verwekken van nachtrumoer. C. M. te Scherpenisse tot f 5,boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding verordening op de Logementen. J. K., P. K., J. I. V. en C. K. allen te Sint-Maartensdijk ieder tot f 3,boete of een dag hechtenis voor ieder hnnner. Het verwekken van nachtrumoer. J. K. te Sint-Maartensdijk tot f3,boete of 2 dagen hechtenisC. M. Z. te Sint-Maar tensdijk tot f 3,boete of een week tuchtschool W. v. H. te Scherpenisse tot f 3,boete of een week tuchtschool. Overtreding Motor- en Rijwielwet. L. G. te Zonnemaire tot f I,boete of een dag hechtenis en tot f 2,boete of 2 dagen hechtenis. W. d. W. te Enkhuizen tot f 1,en f 2,boete of twee weken tuchtschool. Overtreding Jachtwet. M. A. K. te Scherpenisse tot tl.boete of een week tuchtschoolC. d. G. en P. B. beiden te Scherpenisse tot teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. Straatschenderij. M. O. en J. B. beiden te Tholen vrijgesproken, P. J. te Tholen tot teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. Overtreding Politieverordening. C. K. te Sint-Maartensdijk tot f2,boete of een week tuchtschool. Overtreding der Jachtwet. D. C. U. te Poortvliet tot teruggave aau de ouders zonder toepassing van strafW. S. te Sint-Aonaland tot f 2,boete of 2 dageu hech tenis E. v. d. V. te Poortvliet tot f 5,boete of 5 dagen hechtenisP. G. te Sint-Annaland tot f 3,boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding der Veiligheidswet. J. T. K. en T. K. beiden te Sint-Annaland ieder tot vijf boeten elk van f3,— of 2 dagen hechtenis voor elke boete voor ieder hunner. Overtreding van het Reglement op 'de Zeeuwsche Stroomen. A. P. d. J. te Tholen tot f5,boete of 6 dagen hechtenis. weinig zijne zenuwen tot rast waren, hoe ook hij nog volstrekt van den schok niet was be komen. „Ge begrijpt zelve," begon Marion haar nog altoos niet aanziende, „ge begrijpt zelve en zij ook, dat wij voortaan in één huis niet kannen voortleven. Ik heb daarom informaties ge nomen naar een geschikt verblijf voor haar. Hier zijn de brieven, die ik op mijne advertentie kreeg. Ge kunt ze medenemen en te zamen uitkiezen wat u het beste toeschijnt. Om den schijn te bewaren voor de wereld," voegde hij er met een bitteren glimlach bij, ffzou 't het beste zijn, ergens een dorp in Noord-Brabant te kiezendat is ver van hier, en het kan zijn alsof hel voor herstel van gezondheid was. Doodsbleek bleef Ida haren schoonbroeder aanstaren. Zij kon niet gelooven, wat hij daar zeide. Hij kon dat niet meenen. Zij had altoos verwacht, dat hij wel een stap tot verzoening wilde doeD, althans na Heleues volledige be kentenis te hebben aangehoord, al had hij dit ook tot nog toe geweigerd. Met die hoop in het hart was zij, toen zij daareven zijn boodschap ontving, naar beneden Overtreding Politieverordening. M. v. H. te Sint-Maartensdijk tot f 1,boete of een dag hechtenis. Overtreding Bouwverordening. J. P. v. E. te Sint-Annaland tot f 5,boete of 5 dagen hechtenisJ. M. S. en J. C. S., beiden te St-Annaland ieder tot f 3,boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding Politieverordening. W. W. te Staveuisse en A. v. d. R. te Sint- Maartensdijk ieder tot f 2,boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding Polderreglement. J. J. D. te Stavenisse en M. G. te Sint- Philipsland ieder tot f 1,boete of een dag hechtenis voor ieder hunner. Loopen of rijden over verboden grond. H. R. te Sint-Philipsland tot f 1,boete of een dag hechtenis. D. G. te Sint-Philipsland tot f 5,boete of 3 dagen hechtenis. Vee laten loopen op eens anders grond of weiland. M. G. te Poortvliet tot f 10,boete of 10 dagen hechtenis. Rijden zonder licht. H. J. G., M. d. H., en M. d. G. allen te Sint-Philipsland P. v. d. R. te Oud-Vossemeer P. S. te Sint-Annaland en B. A. te Oud-Vos semeer A. S. Kz. te Tholen ieder tot f 1, boete of eeu dag hechtenis voor ieder hunner. Overtreding Trekhondenwet. A. V. te Bergen op Zoom tot f 1,boete of een dag hechtenis. Openbare dronkenschap. M. G. te Sint-Philipsland tot f 15,— boete of 10 dagen hechtenisG. d. R. te Vlissingen tot f 10,— boete of 5 dagen hechtenis; C. B. en A. P. beiden te Sint-Maartensdijk ieder tot f 10,boete of 10 dagen hechtenis voor ieder hunner. Vrijgesproken. J. K. en A. M. d. G. beideD te Sint-Maar tensdijk en M. d. G. te Oud-Vossemeer. Vergadering O.V.T. gehouden 17 Juli te Soher- penisse in hotel de „Gouden Leeuw". Een goed bezochte vergadering. De Voorzitter opende deze met een hartelijk woord van welkom, een welkom waarin een feeste lijk klank doordringt, waar men het 121/2-jarige be staan van O.V.T herdenkt en tevens spr. het feit dat hij 25 keer eene algemeene vergadering van O.V.T. heeft mogen leiden. Steeds heeft spr. mogen rekenen op de medewerking van ledon en bestuur, de maatschappij gaat in bloei vooruit daar de groote verzekerde waarde van een half millioen is bereikt in de rubriek paarden en 1100.000 in de rubriek rundvee. We zien dat sedert het tienjarig bestaan deze verzekerde waarde in verhouding grooter is geworden. De woorden van den voorzitter worden met applaus begroet, waarna de seoretaris de notulen van de vorige vergadering voorleest en deze worden vast gesteld, terwijl hij daarna het jaarverslag voorleest en een overzicht over de toestand van den kas geeft. Uit het jaarverslag blijkt dat de toestand van O.V.T. goed kan worden genoemd. Buitengewone verliezen zijn niet voorgekomen, op de 743 ver zekerde paarden zijn 25 onteigend met een gemiddelde waarde van f 563. De rubriek rundvee had uit den aard der zaak minder uitkeering, zoodat in deze rubriek het batig slot grooter is. gekomen maar dit had zij niet verwacht. Zij was niet in staat een woord uit te brengen, en stak de hand niet uit naar het stapeltje brieven, dat hij haar toeschoof. Zijn onverbid delijk streng gelaat toonde haar, hoe diep be- leedigd en gegriefd hij was. //Het spijt mij," vervolgde hij, „dat ik u lastig moet vallen met mijn plannen voor de toekomst. Maar ik wilde Helene zooveel mogelijk sparen, en om harentwille zult ge dit wel willen doen." „Ik weet niet, dat ik ooit getoond heb, dat het mij te veel was om u of Helene met raad en daad bij te staan," begon Ida, beleedigd door den ijskouden toon, die hij tegen haar volhield. „Zeker nietantwoordde hij schamper. Ida begreep hem niet, maar schreef zijn wonderlijken toon toe aan de verbitterde, opgewonden stem ming, waarin hfj nog steeds verkeerde. Maar toch ééae poging moest gewaagd worden ten koste van nieuwe tooneeleu. Zij had het Helene beloofd „Wacht nog met zulk een besluit Marion doe geen slap, die later berouwen zou. Ik begrijp, hoe ge zijt getroffenmaar als ge wist De Voorzitter brengt den secretaris dank voor de accurate wyze waarop deze zich van zijn taak heeft gekweten. De heer De Rijke vraagt aan de hand van dit verslag eenige inlichtingen betreffonde de geldelijke belegging, welke door den secretaris worden ver strekt. De commissie tot het nazien der rekening, bestaande uit de heeren Iz. Hage Jz. te Scherpenisse en J. B. van Eekelen te Tholen bracht schriftelijk rapport uit omtrent haar bevindingen en adviseerde deze goed te keuren. Met alg. stemmen zoodanig besloten. Hierna komt aan de orde de verkiezing van een bestuurslid. Periodiek aftredend de heer C. Th. de Rijke. Als leden van het stembureau treden op de heeren Gabr. Hoek en J. Elenbaas. Met op twee na algemeene stemmen wordt de aftredende her kozen. Twee stemmen blanco. Op de daartoe door den voorzitter gedane vraag of de altredende zijn benoeming weder aanneemt, antwoordt de heer De Rijke dat hij zulks volgaarne doet, bedankt de leden die vertrouwen in hem stellon en zegt steeds met toewyding do belangen van O.V.T. te zullen behartigen. De voorzitter deelt mede. dat, waar het bestuur uitbreiding behoefde, ook de rooster van aftreding moest worden herzien. Bij loting treedt de heer C. Th. de Rijke 1917, de hh. De Graaf en D. W. Klompe 1918 en de heeren M. C. Steendyk en L. Hage 1919 af. Bij de rondvraag vraagt de heer G. J. de Wilde of het niet mogelijk zou zijn de verzekoring te laten voortduren bij verzending van paarden per spoor. De voorzitter antwoordde dat wegens de groote risico die hieraan is verbonden reeds vroeger is besloten om in het belang der maatschappij dit niet toe te staan, alleen is een uitzondering gemaakt by het vervoer van paarden over de ponten te Tholen en Oud-Vossemeer. Met den meesten nadruk herinnert spr. aan de bepaling in het reglement dat bij het vervoeren van paarden buiten het eiland hier van kennis dient worden gegeven aan den directeur eu het dier voor vertrek moet worden herschat, daar by overlijdon anders geen uitkeering mag plaats hebben. Ook wordt nog gesproken over de zegelkwestie van de polissen. Het bestuur meent dat de polissen van O. V. T. geen polissen zyn in dien zin der wet. Hoe het echter zij men zal traohten een uitweg te vinden zonder tekort te doen aan de nieuwe zegel wet. Voorloopig kan men nog niels doen daar nog geen voldoende inlichtingen zijn ontvangen. Daar niemand meer het woord verlangt sluit de de Voorzitter onder dankzegging voor de goede opkomst de vergadering. Van onze berichtgevers. ST-ANNALAND. In de Vergadering van den Gemeenteraad op jl. Woensdag gehouden werden onderzocht de geloofsbrieven de herbenoemde gemeenteraadsleden de heeren L. Polderman en J Zandee en tot hnnne toelating besloten. Aangeboden werd de gemeenterekening over 1916, Sluitende in ontvang op f32433.005 en in uitgaaf op f 31463.69, met een batig saldo alzoo van f 959,315. Eveneens werd aangeboden de rekening van den Weezen-Armen over 1916, Deze heeft een ontvang van f 11654.14 en in uitgaaf van f 7451.895. Goed slot f4202.245. Benoemd werd tot lid der schaUingscommissie voor de Inkomstenbelasting de heer J. Boogaard, en vastgesteld eene .Verordening tegen het drankgebruik van jeugdige personen. hoe zij tot mij gesproken heeft, juist op den dag toen ge tot die noodlottige ontdekking kwaamt. Als ge gehoord had, hoe zij tot mij gekomen is met een hart vol berouw over haar vroegere onverschilligheid, als ge haar besluit hadt vernomen, om voortaan eene goede vrouw voor u te zijn, en n dit nog dienzelfden dag te zeggen.... dan zeker zoudt ge nu zoo hard niet voor haar zijn." //Voornemens! geen besluit Heienes voornemens zijn als hel zaad op een ondiepe plaats gevallen, het schiet op maar vat geen wortel. Hebt ge mij vroeger niet zelve gezegd, dat zij steeds handelde naar de ingeviDg van het oogenblik F Maar zij is zonder kracht tot den minsten strijd. Voor een oogenblik bracht misschien haar ontwaakt geweten haar tot inkeer, maar spoedig zou zij deu strijd tegen zich zelve, haar aangeboren eigenliefde opgeven. Daarvoor is het nu ook te laat." Ida boog het hoofd. Ach zij wist maar al te goed, dat Marion het karakter harer zuster goed schouwde. Had Helene ook haar niet voor haar huwelijk beloofd haar best te doen in een vlaag van oprecht berouw? En hoe was zij die

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1